5.4.2006   

SL

Uradni list Evropske unije

C 82/6


MNENJE SVETA

z dne 14. marca 2006

o dopolnitvi programa stabilnosti Nemčije, 2005–2009

(2006/C 82/02)

SVET EVROPSKE UNIJE JE —

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1466/97 z dne 7. julija 1997 o okrepitvi nadzora nad proračunskim stanjem ter o nadzoru in usklajevanju gospodarskih politik (1) in zlasti člena 5(3) Uredbe,

ob upoštevanju priporočila Komisije,

po posvetovanju z Ekonomsko-finančnim odborom —

PODAL NASLEDNJE MNENJE:

(1)

Dne 14. marca 2006 je Svet proučil dopolnjen program stabilnosti Nemčije.

(2)

Rast BDP v Nemčiji je v zadnjih desetih letih znašala 1,4 % letno, s tem je zamujala za povprečjem euroobmočja za več kot pol odstotne točke. Potencialna rast je postopoma padala skozi vse to obdobje. Dejavnost je, čeprav jo je spodbujal naraščajoč izvoz, upočasnilo slabo domače povpraševanje. Povpraševanje in realni BDP sta na začetku desetletja dlje časa stagnirala, v letih 2000 in tudi 2004 pa sta se za kratek čas povečala, a nato spet poslabšala. Zaradi manjšega ustvarjanja delovnih mest je stopnja brezposelnosti narasla in zdaj zadeva 9

Formula

% delovne sile. Javnofinančni primanjkljaj je leta 2005 četrto zaporedno leto prekoračil referenčno vrednost iz Pogodbe, ki znaša 3 % BDP. Javni dolg je leta 1991 znašal blizu 40 % BDP, od leta 2002 pa je presegel referenčno vrednost iz Pogodbe, ki znaša 60 % BDP.

(3)

Svet je 21. januarja 2003 odločil, da ima Nemčija čezmerni primanjkljaj, in na podlagi člena 104(7) priporočil, naj se čezmerni primanjkljaj zmanjša do leta 2004. Komisija je v svojem Sporočilu Svetu iz decembra 2004 o „položaju Nemčije in Francije glede obveznosti na podlagi postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem po sodbi Sodišča Evropskih skupnosti“ sklenila, da je treba leto 2005 obravnavati kot ustrezni rok za zmanjšanje. Svet je januarja 2005 soglašal s tem stališčem. Svet se je 14. marca 2006 odločil, da Nemčijo pozove v skladu s členom 104(9), naj sprejme ukrepe za odpravo stanja čezmernega primanjkljaja do leta 2007. Svet je v svojem mnenju z dne 17. februarja 2005 o dopolnjenem programu stabilnosti iz decembra 2004, ki obravnava obdobje 2004–2008, pozval Nemčijo: naj stori, kar je potrebno, da zagotovi zmanjšanje čezmernega primanjkljaja v letu 2005; izvrši prilagoditev proračuna v letih po letu 2005 in stori vse potrebno v strukturnem smislu, da doseže proračunski položaj blizu ravnovesja do konca obdobja, ki ga obravnava program; ter nadaljuje s strukturnimi reformami za izboljšanje dolgoročne trajnosti javnih financ, še zlasti kar zadeva sistem zdravstvenega varstva.

(4)

Glede na podatke, ki jih je predložil Eurostat, je javnofinančni primanjkljaj v Nemčiji znašal 3,3 % BDP v letu 2005. Ti podatki do nadaljnje ocene njihove kakovosti temeljijo na začasni priglasitvi Nemčije v skladu z Uredbo Sveta (ES) št. 3605/93, ki jo je Nemčija predložila Komisiji 24. februarja 2006. V prejšnji dopolnitvi programa stabilnosti je bil določen cilj v višini 2,9 % BDP za leto 2005.

(5)

Dopolnitev programa stabilnosti Nemčije je bila predložena 22. februarja 2006. Program obravnava obdobje od 2005 do 2009. Program na splošno upošteva vzorčno strukturo programov stabilnosti in konvergenčnih programov, opredeljeno v novem kodeksu ravnanja (2).

(6)

Makroekonomski scenarij, na katerem temelji program, predvideva, da se bo realna rast BDP okrepila z 0,9 % v letu 2005 na 1,4 % v letu 2006, domača ponudba pa bo pridobila zagon. Rast se bo po upočasnitvi na 1 % v letu 2007 nato spet povečala, donos povprečne stopnje rasti bo znašal 1,5 % v obdobju od 2005 do 2009. Na ta profil rasti vplivajo usmeritve politike, o katerih se je dogovorila nova vladna koalicija. Referenčni scenarij, ki se obravnava na podlagi trenutno razpoložljivih podatkov, je videti uresničljiv, vendar je lahko nekoliko bolj pozitiven v zadnjih letih programa. Napovedi v programu glede inflacije so videti realistične.

(7)

Poglavitni cilj srednjeročne proračunske strategije, naveden v programu, je zagotovitev dolgoročne trajnosti javnih financ. Za dosego tega cilja program predlaga, da se nadaljuje konsolidacija proračuna, medtem ko se izboljšujejo pogoji za rast in zaposlovanje. V programu je predvideno zmanjšanje čezmernega primanjkljaja do leta 2007. V dopolnitvi so predvsem za leti 2006 in 2007 navedene projekcije za nominalne primanjkljaje v višini 3,3 % oziroma 2

Formula

% GDP. Nato je predvideno, da se bo primanjkljaj zmanjševal za 0,5 odstotne točke na leto in s tem dosegel stopnjo 1

Formula

% BDP v letu 2009. Prilagoditev proračuna temelji na prilagoditvi prihodkov in odhodkov. Program, kot bistveni element strategije konsolidacije, opredeljuje omejevanje pri socialnih odhodkih. Kar zadeva prihodke, se je povečanje deleža davka na splošno izravnalo s znižanjem deleža socialnih prispevkov. Predvideno je, da bo delež javnih naložb v BDP ostal nespremenljiv. V primerjavi s prejšnjo dopolnitvijo je potek prilagoditve ostal v veliki meri isti. Vendar je načrtovano, da bo delež primanjkljaja vsako leto za zaokroženo

Formula

odstotne točke višji glede na prejšnjo dopolnitev in v letu 2006 celo več.

(8)

Zmanjšanje čezmernega primanjkljaja do leta 2007 bo v skladu s programom povzročilo izboljšanje strukturnega salda (tj. ciklično prilagojeni saldo brez enkratnih in drugih začasnih ukrepov) za več kot eno odstotno točko kumulativno med letoma 2005 in 2007, predvsem pa v letu 2007. V programskem obdobju je načrtovano, da se bo strukturni saldo, izračunan v skladu s skupno dogovorjeno metodologijo, povprečno izboljšal za okoli

Formula

 % BDP letno, a nekoliko manj v letih 2008 in 2009. Program kot srednjeročni cilj za proračunski položaj določa saldo v strukturnem smislu, ki ga vseeno ne namerava doseči v programskem obdobju. Ker srednjeročni cilj presega najnižje merilo (primanjkljaj, ocenjen v višini okoli 1,75 % BDP), bi moral pri doseganju izpolniti cilj zagotovitve varnostne rezerve v primeru pojava presežnega primanjkljaja. Glede ustreznosti je srednjeročni cilj programa v razponu, ki je za države članice euroobmočja in MDT II naveden v Paktu stabilnosti in rasti ter kodeksu ravnanja, in nekoliko presega tistega, ki je predviden za delež dolga in dolgoročno povprečno rast potencialnega proizvoda.

(9)

Glede leta 2006 se tveganja za proračunski rezultat obravnavajo kot uravnotežena. Vendar bi bil lahko po letu 2007 proračunski rezultat slabši od predvidenega v programu. Omejevanje pri socialni porabi, ki ni podrobno opredeljeno v programu, a naj bi zagotovilo bistveni prispevek za prilagoditev proračuna, je odvisno od natančnega izvajanja načrtov. Socialni odhodki so bili eden od glavnih dejavnikov za prekoračitev proračunskih ciljev v primerjavi s prejšnjimi programi. Proračunski cilji bi bili ogroženi, če bi se načrtovana oprostitev socialnih prispevkov v celoti izvedla, ne da bi dosegli ustrezne ciljne odhodke. Poleg tega lahko nepopolna rast pomenila izpad prihodkov, lahko pa bi se izkazalo, da je to težko nadomestiti z nadaljnjim zmanjšanjem odhodkov za ohranitev načrtovanega poteka deleža primanjkljaja. V programu so nadalje napovedane reforme davčnega sistema za dohodke pravnih oseb do leta 2008 ter zavarovanja za zdravstveno oskrbo in za dolgotrajno nego, ki, če ni v celoti financirana kot je predvideno v programu, lahko kratkoročno negativno vpliva na primanjkljaj.

(10)

Glede na to oceno tveganja se zdi, da je proračunska naravnanost v programu skladna z zmanjšanjem čezmernega primanjkljaja do leta 2007. Vendar se zdi, da ne zagotavlja dovolj varnostne rezerve za preprečitev prekoračitve praga primanjkljaja, ki znaša 3 % BDP, ob običajnih makroekonomskih nihanjih do predzadnjega leta programskega obdobja. V letih po zmanjšanju čezmernega primanjkljaja je potek prilagoditve za doseganje srednjeročnega cilja programa na splošno skladen s Paktom stabilnosti in rasti, ki opredeljuje, da mora za države članice euroobmočja in MDT II merilo za letno izboljšanje strukturnega salda znašati 0,5 % BDP ter da mora biti prilagoditev višja v obdobju ugodnih gospodarskih razmer in bi lahko bila nižja v obdobju slabih gospodarskih razmer.

(11)

Ocenjuje se, da je delež javnega dolga v letu 2005 dosegel 67

Formula

% BDP, kar je nad referenčno vrednostjo iz Pogodbe, ki znaša 60 % BDP. V programu je predvideno povečanje deleža dolga na zaokroženih 69 % BDP v letu 2006 in nato znižanje, da se bo ob koncu programskega obdobja doseglo 67 %. Razvoj deleža dolga je lahko ob upoštevanju tveganj za zgoraj navedene proračunske cilje manj ugoden, kot je predviden v programu. Glede na to oceno tveganja se delež dolga morebiti ne znižuje v zadostni meri za doseganje referenčne vrednosti.

(12)

Videti je, da je Nemčija na podlagi predvidenih proračunskih stroškov zaradi staranja prebivalstva izpostavljena srednjemu tveganju glede trajnosti javnih financ (3). Strukturne reforme, izvedene v preteklih letih, in še zlasti pokojninska reforma, so prispevale k omejitvi prihodnjega povečanja javnih odhodkov. Glede na trenutno raven bruto javnega dolga, ki presega referenčno vrednost iz Pogodbe, ki znaša 60 %, in trenutno visok strukturni primanjkljaj je treba dosledno izvajati močno proračunsko konsolidacijo, tako da se zmanjšajo tveganja za dolgoročno trajnost.

(13)

Ukrepi, predvideni na področju javnih financ, so na splošno skladni s širšimi smernicami ekonomskih politik, ki jih vsebujejo integrirane smernice za obdobje 2005–2008. Nemčija zlasti načrtuje izvajanje številnih strukturnih reform, da bi izboljšala srednje- do dolgoročno vzdržnost javnih financ. Če se je omejevanje odhodkov v sistemih socialne varnosti izvajalo, kakor je bilo načrtovano, bi morala biti sestava javnih odhodkov ugodnejša za doseganje kategorij, ki spodbujajo rast, v okviru lizbonske strategije.

(14)

V nacionalnem programu reform Nemčije, predloženem 7. decembra 2005 v okviru prenovljene Lizbonske strategije za rast in delovna mesta, je opredeljenih šest ključnih izzivov: družba znanja; delovanje trga in konkurenčnost; poslovno okolje; vzdržnost javnih financ (vključno s trajnostno rastjo in socialno varnostjo); ekološka inovacija; ter preusmeritev trga dela. Na splošno so ukrepi na področju javnih financ, predvideni v programu stabilnosti, skladni z ukrepi, predvidenimi v nacionalnem programu reform. V proračunske projekcije programa stabilnosti so na splošno vključene proračunske posledice ukrepov, opisanih v nacionalnem programu reform. Poleg vsebine nacionalnega programa reform je v programu stabilnosti, kot del reforme federalnega sistema, predvideno, da bi različne ravni vlade v skladu s pravilom naložile potencialne sankcije, ki bi morebiti izhajale iz Pakta stabilnosti in rasti. To bi se vključilo v nemško ustavo.

Glede na zgoraj navedeno oceno je Svet zelo zadovoljen s prednostjo, ki jo je vlada pripisala konsolidaciji proračuna, kakor je opredeljena v programu, toda opozarja, da obstajajo tveganja, povezana z doseganjem proračunskih ciljev in dolgoročno trajnostjo javnih financ. Ob upoštevanju odločitve Sveta z dne 14. marca v skladu s členom 104(9), Svet tudi poziva Nemčijo, naj:

zagotovi načrtovano strukturno prilagoditev vsaj ene odstotne točke kumulativno v letih 2006 in 2007, kar bi najkasneje do leta 2007 zmanjšalo javnofinančni primanjkljaj pod 3 % BDP na verodostojen in trajen način;

hitro doseže srednjeročni proračunski cilj z znižanjem strukturnega salda za vsaj 0,5 odstotne točke letno po zmanjšanju čezmernega primanjkljaja, predvsem z doslednim izvajanjem načrtovanega omejevanja odhodkov, tako da bo sposobna zagotoviti načrtovano zmanjšanje socialnih prispevkov, in z zagotovitvijo, da napovedana reforma za davke pravnih oseb ne bo ogrožala proračunske konsolidacije;

izvede načrte za reformo federalnega sistema, da bi izboljšala proračunski okvir in tako prispevala k zagotovitvi doseganja proračunskih ciljev na vseh ravneh uprave.

Primerjava ključnih makroekonomskih in proračunskih projekcij

 

2004

2005

2006

2007

2008

2009

Realni BDP

(spremembe v %)

PS feb. 2006

1,6

0,9

1,5

1

1,75

1,75

COM Nov 2005 (9)

1,6

0,8

1,2

1,6

PS dec. 2004

1,8

1,7

1,75

2

Inflacija po HICP

(%)

PS feb. 2006

COM nov. 2005

1,8

2,0

1,6

1,1

PS dec. 2004

Proizvodna vrzel

(v % potencialnega BDP)

SP Feb 2006 (4)

– 0,6

– 0,9

– 0,7

– 1,1

– 0,7

– 0,4

COM Nov 2005 (8)

– 0,6

– 0,9

– 0,8

– 0,4

SP Dec 2004 (4)

– 1,2

– 0,9

– 0,7

– 0,3

– 0,0

Javnofinančni saldo

(v % BDP)

PS feb. 2006

– 3,7

– 3,3

– 3,3

– 2,5

– 2

– 1,5

COM nov. 2005

– 3,7

– 3,9

– 3,7

– 3,3

PS dec. 2004

– 3,75

– 2,9

– 2,5

– 2

– 1,5

Primarni saldo

(v % BDP)

PS feb. 2006

– 0,8

– 0,5

– 0,5

0,5

1,25

1,5

COM nov. 2005

– 0,8

– 0,9

– 0,9

– 0,4

PS dec. 2004

– 0,5

0

0,5

1,5

2

Ciklično prilagojeni saldo

(v % BDP)

SP Feb 2006 (4)

– 3,4

– 2,9

– 2,9

– 1,8

– 1,5

– 1,1

COM nov. 2005

– 3,3

– 3,2

– 3,2

– 3,0

SP Dec 2004 (4)

– 3,0

– 2,4

– 1,9

– 1,6

– 1,3

Strukturni saldo (5)

(v % BDP)

SP Feb 2006 (6)

– 3,4

– 3,0

– 2,9

– 1,8

– 1,5

– 1,1

COM Nov 2005 (7)

– 3,3

– 3,2

– 3,2

– 3,0

PS dec. 2004

Bruto javni dolg

(v % BDP)

PS feb. 2006

65,5

67,5

69

68,5

68

67

COM Nov 2005 (10)

66,4

68,6

70,0

71,4

SP Dec 2004

65,5

66

66

65,5

65

Program stabilnosti (PS); gospodarske napovedi služb Komisije iz jeseni 2005 (COM) na podlagi nespremenjenih politik, preden je nova vlada začela svoj mandat novembra 2005; izračuni služb Komisije.


(1)  UL L 209, 2.8.1997, str. 1. Uredba, kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 1055/2005 (UL L 174, 7.7.2005, str. 1). Dokumenti, navedeni v tem besedilu, so na voljo na spletni strani:

http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

(2)  Kakor v prejšnjih letih dopolnitev vsebuje le zaokrožene podatke in včasih povprečja za obdobja v zadnjih letih programskega obdobja. Vsebuje vrzeli glede obveznih podatkov in ne navaja vseh neobveznih podatkov, ki jih določa novi kodeks ravnanja (manjkajo zlasti podatki o brezposelnosti, sektorskih saldih in razčlenitvi davčnih prihodkov).

(3)  Podrobnosti o dolgoročni trajnosti so na voljo v tehnični oceni programa, ki so jo izdelale službe Komisije

(http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm).

(4)  Izračuni služb Komisije na podlagi podatkov iz programa.

(5)  Ciklično prilagojeni saldo (kakor v prejšnjih vrsticah) brez enkratnih in drugih začasnih ukrepov.

(6)  Enkratni in drugi začasni ukrepi iz programa (0,1% BDP v 2005).

(7)  Enkratni in drugi začasni ukrepi iz napovedi služb Komisije iz jeseni 2005.

(8)  Na podlagi ocenjene potencialne rasti v višini 1,1 %, 1,1 %, 1,1 % oziroma 1,2 % v obdobju 2004–2007.

(9)  Glede na prve ocene je rast v letu 2005 znašala 0,9 %. Vmesna napoved služb Komisije z dne 21. februarja 2006 predvideva rast v višini 1,5 % v letu 2006.

(10)  Delež je bil izračunan tako, da so se uporabile serije BDP s starim načinom obračunavanja PMSFP (razporejanje merjenih storitev finančnega posredništva), zato podatkov ni mogoče neposredno primerjati.

Vir:

Program stabilnosti (PS); gospodarske napovedi služb Komisije iz jeseni 2005 (COM) na podlagi nespremenjenih politik, preden je nova vlada začela svoj mandat novembra 2005; izračuni služb Komisije.