16.12.2005   

SL

Uradni list Evropske unije

L 329/38


SKLEP KOMISIJE

z dne 14. decembra 2005

o ustanovitvi skupine strokovnjakov, ki bo svetovala Komisiji ter olajšala sodelovanje med sistemi javnega nadzora nad zakonsko določenimi revizorji in revizijskimi družbami

(2005/909/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Krepitev obvezne revizije je bistvenega pomena za pridobitev ponovnega zaupanja vlagateljev v finančne trge. Posodobljena Osma direktiva o obvezni reviziji letnih in konsolidiranih računovodskih izkazov ter o spremembi direktiv Sveta 78/660/EGS in 83/349/EGS (1) (v nadaljevanju „posodobljena Osma direktiva“) med drugim uvaja zahtevo, da države članice vzpostavijo sistem javnega nadzora nad zakonsko določenimi revizorji in revizijskimi družbami. Cilj posodobljene Osme direktive je tudi usklajevanje sistemov javnega nadzora na ravni Skupnosti, poleg tega pa ta direktiva vključuje možnost, da Komisija sprejme izvedbene ukrepe.

(2)

Za doseganje ciljev posodobljene Osme direktive se mora Komisija posvetovati s strokovno skupino, ki bi prispevala k usklajevanju in razvoju sistemov javnega nadzora v Evropski uniji. Skupina bi lahko prispevala tudi k tehnični pripravi izvedbenih ukrepov za posodobljeno Osmo direktivo.

(3)

Strokovno skupino bi morali sestavljati predstavniki na visoki ravni iz sistemov javnega nadzora nad zakonsko določenimi revizorji in revizijskimi družbami v državah članicah. Če taki sistemi še niso vzpostavljeni, bi se morali skupini pridružiti predstavniki iz nacionalnih ministrstev, odgovornih za njihovo vzpostavitev. Samo osebe, ki niso dejavne kot revizorji, kakor je opredeljeno v členu 2(11.b) posodobljene Osme direktive, so lahko imenovane za predstavnike ali namestnike predstavnikov zaradi morebitnih navzkrižij interesov med revizorji in zasebnim sektorjem na eni strani ter javnim interesom na drugi strani. Vendar mora delo Komisije in skupine kljub temu graditi na znanju in izkušnjah oseb, ki so dejavne kot revizorji. Posledično bi se morala Komisija po razpravi s strokovno skupino izčrpno in dovolj zgodaj ter na odprt in pregleden način posvetovati o delu skupine z udeleženci na trgu, potrošniki, revizorji in končnimi uporabniki.

(4)

Zato je treba ustanoviti strokovno skupino, imenovano „Evropska skupina organov za nadzor revizorjev“, ter natančneje določiti njene naloge in sestavo –

SKLENILA:

Člen 1

Komisija ustanavlja strokovno skupino, imenovano „Evropska skupina organov za nadzor revizorjev“, v nadaljevanju „skupina“.

Člen 2

Naloga

Komisija se lahko posvetuje s skupino o vseh vprašanjih v zvezi s pripravo izvedbenih ukrepov za posodobljeno Osmo direktivo. Skupina lahko razpravlja tudi o vseh zadevah, povezanih s sodelovanjem med sistemi javnega nadzora nad zakonsko določenimi revizorji in revizijskimi družbami.

Glavne naloge skupine so:

olajševati sodelovanje med sistemi javnega nadzora držav članic ter omogočati izmenjavo dobrih praks v zvezi z vzpostavitvijo takih sistemov in rednim sodelovanjem med njimi,

prispevati k tehnični oceni sistemov javnega nadzora tretjih držav ter k mednarodnemu sodelovanju med državami članicami in tretjimi državami na tem področju,

prispevati k tehničnemu pregledu mednarodnih revizijskih standardov, vključno s procesi za njihovo pripravo, da bi se ti standardi sprejeli na ravni Skupnosti.

Člen 3

Sestava – imenovanje

1.   Skupino sestavljajo predstavniki na visoki ravni iz organov, odgovornih za javni nadzor nad zakonsko določenimi revizorji in revizijskimi družbami v državah članicah, če takih organov ni, pa predstavniki iz pristojnih nacionalnih ministrstev.

2.   Vsaka država članica imenuje predstavnika na visoki ravni iz enega od organov iz odstavka 1, da sodeluje na sestankih skupine. Komisija lahko zavrne predstavnika, ki ga je imenovala država članica, kadar meni, da predstavnik ni primeren, zlasti če obstaja navzkrižje interesov. V takem primeru Komisija hitro obvesti zadevno državo članico, ki lahko potem imenuje drugega predstavnika.

3.   Samo osebe, ki niso dejavne kot revizorji, so lahko imenovane za predstavnike.

4.   Vsaka država članica imenuje enega predstavnika. Vsaka država članica lahko imenuje enega namestnika predstavnika pod pogoji iz odstavkov 1, 2, 3 in 5.

5.   Uporabljajo se naslednje določbe:

v primeru, da državo članico predstavlja ministrstvo, ta država članica, ko je vzpostavljen sistem javnega nadzora nad revizorji in revizijskimi družbami, nadomesti svojega predstavnika s predstavnikom iz tega sistema javnega nadzora,

predstavniki, ki ne morejo več učinkovito prispevati k razpravam skupine, ki odstopijo ali ki ne spoštujejo pogojev iz točk 1 ali 3 tega člena ali člena 287 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, so nadomeščeni,

člani podskupin iz člena 4 spodaj, ki so dejavni kot revizorji, na začetku svojega mandata in vsakič, ko to zahteva predsednik, podpišejo zavezo, da bodo delovali v javnem interesu, ter izjavo o obstoju ali neobstoju kakršnih koli interesov, ki bi lahko zmanjševali njihovo objektivnost.

Člen 4

Delovanje

1.   Skupini predseduje Komisija.

2.   Praviloma bi se morala Komisija po razpravi s skupino izčrpno in dovolj zgodaj ter na odprt in pregleden način posvetovati o delu skupine z udeleženci na trgu, potrošniki, revizorji in končnimi uporabniki.

3.   V dogovoru s Komisijo se lahko ustanovijo podskupine za proučitev posebnih vprašanj v okviru nalog, ki jih določi skupina; podskupine se razpustijo takoj, ko so te naloge opravljene. Podskupine lahko vključujejo tudi osebe, ki so dejavne kot revizorji.

4.   Predsednik lahko prosi strokovnjake ali opazovalce s posebnim strokovnim znanjem o temi dnevnega reda, da sodelujejo v razpravah skupine ali podskupine, če je to koristno in/ali potrebno.

5.   Razprave skupine niso javne.

6.   Skupina in njene podskupine se običajno sestajajo v prostorih Komisije v skladu s postopki in časovnim razporedom, ki jih določi Komisija. Tajniške storitve zagotavlja Komisija. Teh sestankov se lahko udeležujejo drugi zainteresirani uradniki Komisije.

7.   Skupina sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sprejela Komisija.

8.   Komisija lahko objavi v izvirnem jeziku zadevnega dokumenta kakršen koli povzetek, sklepno ugotovitev, delno sklepno ugotovitev ali delovni dokument skupine.

Člen 5

Stroški sestankov

Komisija povrne potne stroške ter, kadar je to primerno, dnevnice predstavnikov, članov podskupin, strokovnjakov in opazovalcev v okviru dejavnosti skupine v skladu z veljavnimi določbami Komisije. Predstavniki za opravljanje svojih nalog niso plačani.

Stroški sestankov se povrnejo v mejah odobrenih proračunskih sredstev, dodeljenih zadevnemu oddelku v okviru letnega postopka dodelitve sredstev.

Člen 6

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati z dnem objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 14. decembra 2005

Za Komisijo

Charlie McCREEVY

Član Komisije


(1)  Še ni objavljeno v Uradnem listu.