19.10.2005   

SL

Uradni list Evropske unije

L 273/21


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 17. oktobra 2005

o spremembi Odločbe 2005/464/ES o izvajanju nadzornih programov za aviarno influenco pri perutnini in prostoživečih pticah v državah članicah

(notificirano pod dokumentarno številko K(2005) 3960)

(2005/726/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE —

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Odločbe Sveta 90/424/EGS z dne 26. junija 1990 o odhodkih na področju veterine (1), in zlasti člena 20 Odločbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Odločba 90/424/EGS določa finančni prispevek Skupnosti za izvajanje tehničnih in znanstvenih ukrepov, potrebnih za razvoj veterinarske zakonodaje Skupnosti ter za izobraževanje in usposabljanje na področju veterine.

(2)

Znanstveni odbor za zdravje in dobro počutje živali je v poročilu z dne 27. junija 2000 priporočil, naj se na perutninskih jatah in prostoživečih pticah izvedejo pregledi za aviarno influenco, zlasti za določitev razširjenosti okužb s podtipi H5 in H7 virusov aviarne influence.

(3)

Direktiva Sveta 92/40/EGS z dne 19. maja 1992 o uvedbi ukrepov Skupnosti za nadzor aviarne influence (2) določa ukrepe nadzora Skupnosti, ki se izvajajo v primeru izbruha aviarne influence pri perutnini. Vendar ne določa rednega nadzora za navedeno bolezen pri perutnini in prostoživečih pticah.

(4)

Odločba Komisije 2005/464/ES z dne 21. junija 2005 o izvajanju nadzornih programov za aviarno influenco pri perutnini in prostoživečih pticah v državah članicah (3) določa izvedbo nadzora za aviarno influenco pri perutnini in prostoživečih pticah v državah članicah v letu 2005, pod pogojem, da Komisija odobri načrte nadzora. Tak nadzor morajo preiskovati navzočnost okužb pri perutnini, kar bi lahko vodilo k pregledu obstoječe zakonodaje in prispevalo k spoznavanju možnih groženj prosto živečih živali za živali in ljudi. Navedena odločba določa, da morajo države članice do 30. junija 2005 Komisiji predložiti v odobritev programe za izvajanje navedenih raziskav v skladu s smernicami, določenimi v Prilogi k Odločbi.

(5)

Države članice so predložile navedene programe do 30. junija 2005. Kljub temu je po najnovejšem razvoju stanja aviarne influence v Aziji in zlasti glede nadzor ptic selivk strokovna skupina na zasedanju, sklicanem 25. avgusta 2005 in 6. septembra 2005, sklenila, da je ob upoštevanju obstoječega znanja o migracijskih poteh ptičjih vrst, ki izvirajo iz osrednje in zahodne Azije, primerno izboljšati nadzor prostoživečih ptic in okrepiti nadzorne programe, načrtovane za leto 2005/2006, s povečevanjem vzorčenja vodnih ptic selivk na poteh, ki bi lahko pomenile tveganje za vnos bolezni.

(6)

V skladu z navedenimi ugotovitvami so države članice spremenile svoje programe in sporočile te spremembe Komisiji v odobritev. Da se omogoči odobritev navedenih spremenjenih programov in določitev finančnih prispevkov v predpisanem času, je treba spremeniti rok za predložitev programov, seznam testov za financiranje in pogoje, določene v Prilogi k Odločbi 2005/464/ES.

(7)

Odločbo 2005/464/ES je zato treba ustrezno spremeniti.

(8)

Ukrepi, predvideni s to odločbo so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

Odločba 2005/464/ES se spremeni:

1.

V členu 1 se „30. junij 2005“ nadomesti s „13. september 2005“;

2.

V členu 3 se doda točka (e):

„(e)

:

test PCR

:

10 EUR na test“;

3.

Del D Priloge se nadomesti z delom D Priloge k tej odločbi.

4.

Prilogi se doda del F.

Člen 2

Ta odločba je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 17. oktobra 2005

Za Komisijo

Markos KYPRIANOU

Član Komisije


(1)  UL L 224, 18.8.1990, str. 19. Odločba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Direktivo 2003/99/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 325, 12.12.2003, str. 31).

(2)  UL L 167, 22.6.1992, str. 1. Direktiva, kakor je bila nazadnje spremenjena z Aktom o pristopu iz leta 2003.

(3)  UL L 164, 24.6.2005, str. 52.


PRILOGA

Priloga k Odločbi 2005/464/ES se spremeni:

1.

Del D se nadomesti z naslednjim:

„D.   NADZOR AVIARNE INFLUENCE PRI PROSTOŽIVEČIH PTICAH

V državah članicah, ki nadzorujejo tudi prostoživeče ptice, se upoštevajo naslednje smernice:

D.1   Načrt nadzora in izvajanje

1.

Potrebno je povezovanje z ustanovami za varovanje/opazovanje ptic in z obročkovalskimi postajami. Po potrebi vzorčenje izvede osebje teh skupin/postaj ali lovci.

2.

Aktiven nadzor nad prostoživečimi ali ujetimi pticami se usmeri na:

(a)

populacijo prostoživečih vrst ptic, ki predstavljajo večje tveganje, na osnovi:

(i)

izvora in migracijskih poti;

(ii)

števila prostoživečih ptic v Skupnosti; in

(iii)

verjetnosti kontakta z domačo perutnino.

(b)

ugotavlja območja tveganja, na osnovi:

(i)

mešanih območij z velikim številom ptic selivk, ki vključujejo različne vrste, in zlasti tiste, ki so navedene v seznamu v delu F;

(ii)

neposredna bližina domačih perutninskih farm; in

(iii)

lega vzdolž migracijskih poti.

Vzorčenje mora upoštevati sezonske dejavnike migracijskih vzorcev, ki se lahko zelo razlikujejo v različnih državah članicah, in vrste ptic iz seznama v Prilogi F.

3.

Pasivni nadzor nad prostoživečimi pticami, ki so bile najdene poginule, se prvotno usmerja na pojav nenormalne umrljivosti ali večjih izbruhov bolezni pri:

(a)

prostoživečih vrstah ptic, navedenih v seznamu v delu F in drugih prostoživečih pticah, ki živijo v kontaktu z njimi; in

(b)

na območjih iz točke 2(b)(i).

Pojav umrljivosti pri več vrstah na istem območju je dodatni dejavnik, ki ga je treba upoštevati.

D.2   Postopki vzorčenja

1.

Za virološke preiskave se odvzamejo kloakalni brisi. Poleg ‚prvoletnih‘ ptic v jeseni lahko gostiteljske vrste z visoko dovzetnostjo in večjim stikom s perutnino (kot so race mlakarice) pomenijo največjo možnost uspeha.

2.

Poleg tega se odvzamejo tudi kloakalni brisi ali fekalije, tkiva (in sicer možgani, srce, pljuča, ledvice in črevesje prostoživečih ptic, ki so bile najdene poginule ali ustreljene) za izolacijo virusa in molekularno detekcijo (PCR). Molekularne tehnike se izvajajo le v laboratorijih, ki lahko omogočijo zagotavljanje kakovosti in uporabo metod, ki jih priznava referenčni laboratorij Skupnosti (CRL) za aviarno influenco.

3.

Vzorci se odvzamejo pri različnih vrstah prostoživečih ptic. Glavna tarča vzorčenja so vodne in obrežne ptice.

4.

Brisi, ki vsebujejo fekalije, ali previdno zbrane sveže fekalije se odvzamejo pri prostoživečih pticah, ki so se ujele, so bile ulovljene ali najdene pred kratkim poginule.

5.

Združiti je dovoljeno do največ pet vzorcev ene vrste, ki so bili odvzeti na istem območju in ob istem času. Posebno pozornost je treba nameniti shranjevanju in prevozu vzorcev. Če ni zagotovljen hitri prevoz v 48 urah do laboratorija (v prevoznem sredstvu pri 4 °C), se vzorci shranijo in prevažajo v suhem ledu pri – 70 °C.“

2.

Doda se del F:

„F.   SEZNAM PROSTOŽIVEČIH VRST PTIC, KI PREDSTAVLJAJO VELIKO TVEGANJE V POVEZAVI Z AVIARNO INFLUENCO (1)

 

Latinsko ime

Ime v angleškem jeziku

Ime v slovenskem jeziku

1.

Anser albifrons

White-fronted Goose

Beločela gos

2.

Anser fabalis

Bean Goose

Njivska gos

3.

Anas platyrhynchos

Mallard

Mlakarica

4.

Anas strepera

Gadwal

Konopnica

5.

Anas acuta

Northern Pintail

Dolgorepa raca

6.

Anas clypeata

Northern Shoveler

Žličasta raca

7.

Anas Penelope

Eurasian Wigeon

Navadna žvižgavka

8.

Anas crecca

Common teal

Kreheljc

9.

Anas querquedula

Garganay

Reglja

10.

Aythya ferina

Common Pochard

Sivka

11.

Aythya fuligula

Tufted Duck

Čopasta črnica

12.

Vanellus vanellus

Northern Lapwing

Priba

13.

Philomachus pugnax

Ruff

Togotnik

14.

Larus ribibundus

Black-headed Gull

Rečni galeb

15.

Larus canus

Common Gull

Sivi galeb


(1)  Vse naravno prostoživeče vrste ptic v Skupnosti, vključno z vrstami, navedenimi v tabeli v tem delu, so vključene v sistem varstva iz Direktive 79/409/EGS o ohranjanju prostoživečih ptic in je zato treba zahteve te direktive upoštevati pri vsem nadzoru aviarne influence.“