32004D0294



Uradni list L 097 , 08/03/2004 str. 0053 - 0054


Odločba Sveta

z dne 8. marca 2004

o odobritvi državam članicam pogodbenicam Pariške konvencije z dne 29. julija 1960 o odgovornosti tretjim na področju jedrske energije, da v interesu Skupnosti ratificirajo Protokol o spremembah te konvencije ali k njemu pristopijo

(2004/294/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 61(c), člena 67 v zvezi s prvim pododstavkom člena 300(2) in drugim pododstavkom člena 300(3) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju privolitve Evropskega parlamenta [1],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Protokol o spremembah Konvencije z 29. julija 1960 o odgovornosti tretjim na področju jedrske energije, spremenjen z Dodatnim protokolom z 28. januarja 1964 in Protokolom 16. novembra 1982 (v nadaljevanju Pariška konvencija), je bil s pogajanji usklajen tako, da se izboljša nadomestilo za žrtve škode, ki so jo povzročile jedrske nesreče. Predvideva povečanje zneskov odgovornosti in razširitev sistema jedrske odgovornosti tretjim za škodo okolja.

(2) V skladu s pogajalskimi izhodišči Sveta z 13. septembra 2002 je Komisija s pogajanji uskladila Protokol o spremembi Pariške konvencije za zadeve v pristojnosti Evropske skupnosti. Vendar pa pogajalska izhodišča Sveta niso omogočila pogajanj o klavzuli, ki omogoča pristop Skupnosti k Protokolu.

(3) Protokol so dokončno sprejele pogodbenice Pariške konvencije. Besedilo Protokola je v skladu s pogajalskimi izhodišči Sveta.

(4) Skupnost ima izrecno pristojnost v zvezi s spremenjenim členom 13 Pariške konvencije, kadar bi ta sprememba vplivala na pravila, določena v Uredbi Sveta (ES) št. 44/2001 z 22. decembra 2000 o pristojnosti in priznanju ter izvrševanju sodb v civilnih in poslovnih zadevah [2]. Države članice ohranijo svojo pristojnost nad zadevami, zajetimi v Protokolu, ki ne vplivajo na pravo Skupnosti. Ob upoštevanju vsebine in cilja Protokola o spremembi sprejetje določb Protokola, ki sodijo v pristojnost Skupnosti, ne more biti ločeno od določb, ki sodijo v pristojnost držav članic.

(5) Protokol o spremembi Pariške konvencije je zlasti pomemben z vidika interesov Skupnosti in njenih držav članic, ker izboljšuje nadomestilo za škodo povzročeno z jedrskimi nesrečami.

(6) Protokol so države članice pogodbenice Pariške konvencije, v imenu Evropske skupnosti podpisale 12. februarja 2004 ob upoštevanju njegove morebitne poznejše sklenitve, skladno z Odločbo Sveta 2003/882/ES [3].

(7) V Pariški konvenciji in njenem Protokolu o spremembi ne morejo sodelovati regionalne organizacije. Zato Skupnost ni v položaju, ko bi lahko podpisala ali ratificirala protokol ali k njemu pristopila. V teh okoliščinah in samo v zelo izjemnih primerih je upravičeno, da države članice ratificirajo Protokol ali pristopijo k njemu v interesu Skupnosti.

(8) Vendar pa tri države članice, in sicer Avstrija, Irska in Luksemburg, niso pogodbenice Pariške konvencije. Ob upoštevanju dejstva, da Protokol spreminja Pariško konvencijo, da Uredba (ES) št. 44/2001 dovoljuje državam članicam, ki so zavezane s to konvencijo, nadaljnjo uporabo pravil o pristojnosti, določenih v Konvenciji, in da Protokol bistveno ne spreminja pravil o pristojnosti Konvencije, je to odločbo upravičeno nasloviti samo na tiste države članice, ki so pogodbenice Pariške konvencije. V skladu s tem se bodo Avstrija, Irska in Luksemburg še naprej opirale na pravila Skupnosti iz Uredbe (ES) št. 44/2001 in jih uporabljale na področju, ki ga ureja Pariška konvencija in Protokol o njenih spremembah.

(9) Države članice, ki so pogodbenice Pariške konvencije, bi torej v interesu Evropske skupnosti in ob upoštevanju pogojev, določenih v tej odločbi, morale ratificirati Protokol o spremembi Pariške konvencije ali k njemu pristopiti. Ta ratifikacija ali pristop ne vplivata na položaj Avstrije, Irske in Luksemburga.

(10) Zato bodo določbe Protokola glede Evropske skupnosti uporabljale samo tiste države članice, ki so pogodbenice Pariške konvencije, kar ne vpliva na položaj Avstrije, Irske in Luksemburga.

(11) Združeno Kraljestvo in Irska sta zavezani z Uredbo Sveta (ES) št. 44/2001 in zato sodelujeta pri sprejetju te odločbe.

(12) V skladu s členoma 1 in 2 Protokola o stališču Danske, ki je priložen k Pogodbi o Evropski uniji in k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti, Danska ne sodeluje pri sprejetju te odločbe, z njo ni zavezana, niti je ni zavezana uporabljati –

SPREJEL NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

1. Brez vpliva na pristojnosti Skupnosti države članice, ki so pogodbenice Pariške konvencije, ratificirajo Protokol o spremembi Pariške konvencije ali k njemu pristopijo v interesu Evropske skupnosti. Ta ratifikacija ali pristop ne vplivata na položaj Avstrije, Irske in Luksemburga.

2. Besedilo Protokola o spremembi Pariške konvencije je Priloga te odločbe.

3. Za namene te odločbe pomeni izraz "država članica" vse države članice razen Avstrije, Danske, Irske in Luksemburga.

Člen 2

1. Države članice, ki so pogodbenice Pariške konvencije, v razumnem času sprejmejo potrebne ukrepe za sočasno deponiranje listin o ratifikaciji ali pristopu k Protokolu pri generalnem sekretarju Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj, če je le mogoče, pred 31. decembrom 2006.

2. Države članice, ki so pogodbenice Pariške konvencije, izmenjajo informacije s Komisijo v okviru Sveta do 1. julija 2006 o datumu, ko pričakujejo, da bodo končani njihovi parlamentarni postopki, potrebni za ratifikacijo ali pristop. Na tej podlagi se določita datum in režim hkratnega deponiranja.

Člen 3

Ob ratifikaciji Protokola o spremembi Pariške konvencije ali pristopu k njemu države članice pisno obvestijo generalnega sekretarja Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj, da je bila ratifikacija ali pristop izveden v skladu s to odločbo.

Člen 4

Ta odločba je naslovljena na države članice v skladu s Pogodbo o ustanovitvi Evropske skupnosti.

V Bruslju, 8. marca 2004

Za Svet

Predsednik

D. Ahern

[1] Privolitev z dne 26. februarja 2004 (še ni objavljena v Uradnem listu).

[2] UL L 12, 16.1.2001, str. 1.

[3] UL L 338, 23.12.2003, str. 32.

--------------------------------------------------