32003R1217



Uradni list L 169 , 08/07/2003 str. 0044 - 0048


Uredba Komisije (ES) št. 1217/2003

z dne 4. julija 2003

o določitvi skupnih zahtev za nacionalne programe obvladovanja kakovosti na področju varnosti civilnega letalstva

(Besedilo velja za EGP)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE -

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2320/2002 z dne 16. decembra 2002 o določitvi skupnih pravil na področju varnosti civilnega letalstva [1] in zlasti člena 7(1) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Bistveno je, da vsaka država članica oblikuje in izvaja nacionalni program obvladovanja kakovosti na področju varnosti civilnega letalstva, da zagotovi učinkovitost svojega nacionalnega programa varnosti civilnega letalstva v skladu s členom 5(3) Uredbe (ES) št. 2320/2002.

(2) Zahteve za nacionalni program obvladovanja kakovosti na področju varnosti civilnega letalstva, ki ga bodo izvajale države članice, bi morale omogočati usklajen pristop. Za ta namen je zato uredba najprimernejši instrument.

(3) Nadzor nacionalnih programov obvladovanja kakovosti na področju varnosti civilnega letalstva na ravni Skupnosti zahteva usklajen pristop ocenjevanja usklajenosti na nacionalni ravni.

(4) Da bi bile presoje, ki jih bo izvajal pristojni organ, učinkovite, se morajo izvajati redno. Omejene ne smejo biti samo na predmet, fazo ali trenutek, v katerem se izvajajo. Izvajati jih je treba v najprimernejših oblikah, ki zagotavljajo njihovo učinkovitost.

(5) Prednost je treba nameniti oblikovanju podrobnega skupnega načina izvajanja presoj.

(6) Treba je določiti usklajen način poročanja o sprejetih ukrepih za izpolnjevanje obveznosti po tej uredbi in o razmerah v zvezi z varnostjo letalstva na letališčih na ozemljih držav članic.

(7) Nacionalni programi obvladovanja kakovosti na področju varnosti civilnega letalstva temeljijo na najboljši praksi. Takšna najboljša praksa mora biti skupna vsem državam članicam.

(8) Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Odbora za varnost civilnega letalstva -

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

POGLAVJE I

CILJ IN OPREDELITVE POJMOV

Člen 1

Cilj

Ta uredba določa skupne zahteve za nacionalni program obvladovanja kakovosti na področju varnosti civilnega letalstva, ki ga mora izvajati vsaka država članica. Vključuje določitev skupnih zahtev za programe obvladovanje kakovosti, skupen način izvajanja presoj in skupne zahteve v zvezi s presojevalci.

Člen 2

Opredelitve pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve:

1. "pristojni organ" pomeni nacionalni organ, ki ga država članica imenuje v skladu s členom 5(2) Uredbe (ES) št. 2320/2002 in je pristojen za koordinacijo in spremljanje izvajanja nacionalnega programa varnosti civilnega letalstva;

2. "presoja" pomeni kakršen koli postopek ali način, ki se uporablja za spremljanje usklajenosti na nacionalni ravni. Zajema presoje varnosti, inšpekcijske preglede, študije, preskuse in preiskave;

3. "presojevalec" pomeni katero koli osebo, ki izvaja presoje na nacionalni ravni;

4. "pomanjkljivost" pomeni neizpolnjevanje zahtev v zvezi z varnostjo letalstva;

5. "inšpekcijski pregled" pomeni preverjanje izvajanja enega vidika ali več vidikov varnostnih ukrepov in postopkov zaradi določitve učinkovitosti njihovega izvajanja;

6. "preiskava" pomeni preučitev incidenta na področju varnosti in pojasnitev vzrokov zanj zaradi preprečitve ponovitve in upoštevanja možnosti pravnih ukrepov;

7. "program obvladovanja kakovosti" pomeni nacionalni program obvladovanja kakovosti na področju varnosti civilnega letalstva;

8. "presoja varnosti" pomeni poglobljeno preučitev vseh vidikov varnostnih ukrepov in postopkov zaradi ugotovitve, ali se izvajajo kontinuirano in po stalnih standardih;

9. "incident na področju varnosti" pomeni dogodek, ki negativno vpliva na varnost ter varnost oseb in lastnine;

10. "študija" pomeni oceno operacij zaradi določitve potreb glede varnosti. Vključuje ugotavljanje šibkih točk, ki bi jih bilo mogoče izrabiti za dejanje nezakonitega vmešavanja kljub izvajanju varnostnih ukrepov in postopkov, in priporočanje primernih nadomestnih ukrepov, namenjenih za zaščito proti morebitni ugotovljeni nevarnosti;

11. "preskus" pomeni preskus ukrepov na področju varnosti letalstva, pri čemer pristojni organ uvede ali simulira naklep storiti nezakonito dejanje z namenom, da preveri učinkovitost in izvajanje obstoječih varnostnih ukrepov.

POGLAVJE II

SKUPNE ZAHTEVE ZA PROGRAME OBVLADOVANJA KAKOVOSTI

Člen 3

Pooblastila pristojnega organa

Da bi države članice zagotovile učinkovitost svojega nacionalnega programa varnosti civilnega letalstva, morajo pristojnemu organu dati potrebna pooblastila.

Člen 4

Vsebina programa obvladovanja kakovosti

1. Program obvladovanja kakovosti zajema vse potrebne ukrepe za spremljanje obvladovanja kakovosti, sprejete zaradi rednega ocenjevanja izvajanja nacionalnega programa varnosti civilnega letalstva, vključno s strategijami, na katerih ti ukrepi temeljijo.

2. Program obvladovanja kakovosti vključuje in določa naslednje elemente:

(a) organizacijo, pristojnosti in vire;

(b) opis nalog in usposobljenosti vseh presojevalcev, ki so pristojni za izvajanje programa obvladovanja kakovosti;

(c) dejavnosti operativnega spremljanja, vključno z vrstami, cilji, vsebino, pogostostjo in usmerjenostjo presoj varnosti, inšpekcijskih pregledov, študij in preskusov, pa tudi razvrstitev usklajenosti in obseg preiskav ter pristojnosti, če to ustreza;

(d) dejavnosti pri odpravljanju pomanjkljivosti s podrobnostmi glede poročanja o pomanjkljivostih, nadaljnje ukrepe in odpravo pomanjkljivosti z namenom učinkovito zagotoviti usklajenost z zahtevami glede varnosti letalstva;

(e) izvršilne ukrepe; in

(f) obveščanje in poročanje o izvršenih dejavnostih in o stopnji usklajenosti z zahtevami glede varnosti letalstva.

Člen 5

Spremljanje usklajenosti

1. Izvajanje nacionalnega programa varnosti civilnega letalstva je treba spremljati.

2. Spremljanje poteka v skladu s programom obvladovanja kakovosti, pri čemer se upoštevajo stopnja nevarnosti, tip in vrsta operacij, standardi izvajanja in drugi dejavniki ter analize, ki bodo narekovali pogostejše spremljanje.

3. Vodenje, določanje prednostnih nalog in organizacija programa obvladovanja kakovosti potekajo ločeno od operativnega izvajanja ukrepov v skladu z nacionalnim programom varnosti civilnega letalstva.

Člen 6

Poročanje

1. Države članice vsako leto pošljejo Komisiji poročilo o ukrepih, ki so jih sprejele, da bi izpolnile obveznosti po tej uredbi, in o razmerah glede varnosti letalstva na letališčih na njihovem ozemlju. Smernice za poročanje so določene v Prilogi I.

2. Referenčno obdobje poročila je 1. januar — 31. december. Poročilo je treba oddati dva meseca po koncu referenčnega obdobja. Za obdobje od 19. julija 2003 do 31. decembra 2003 se poročilo izjemoma lahko odda do konca februarja 2004.

POGLAVJE III

SKUPNI NAČIN IZVAJANJA PRESOJ

Člen 7

Izvajanje presoj

Spremljanje usklajenosti vključuje najavljene, pa tudi nenajavljene dejavnosti.

Člen 8

Razvrstitev usklajenosti

Izvajanje nacionalnega programa varnosti civilnega letalstva se ocenjuje s presojami varnosti, inšpekcijskimi pregledi in preskusi na podlagi harmoniziranega sistema razvrščanja usklajenosti, ki je določen v Prilogi II.

POGLAVJE IV

SKUPNE ZAHTEVE ZA PRESOJEVALCE

Člen 9

Razpoložljivost presojevalcev

Vsaka država članica sprejme vse potrebne ukrepe, da zagotovi zadostno število presojevalcev, ki so na voljo za izvajanje vseh dejavnosti za spremljanje usklajenosti.

Člen 10

Merila usposobljenosti za presojevalce

1. Vsaka država članica zagotovi, da so presojevalci, ki izvajajo naloge v imenu pristojnega organa, ustrezno usposobljeni in da imajo med drugim dovolj teoretičnega znanja in praktičnih izkušenj na zadevnem področju.

2. Presojevalci morajo:

(a) dobro poznati nacionalni program varnosti civilnega letalstva in načine njegove uporabe pri operacijah, ki jih pregledujejo;

(b) po potrebi poznati strožje ukrepe, ki se uporabljajo v zadevni državi članici in kraju, v katerem pregled poteka;

(c) aktivno poznati tehnologijo in tehnike varovanja;

(d) poznati načela, postopke in tehnike presoje;

(e) aktivno poznati operacije, ki jih pregledujejo.

POGLAVJE V

SKUPNE ZAHTEVE

Člen 11

Izmenjava najboljših praks

Države članice obveščajo Komisijo o najboljših praksah v zvezi s programi obvladovanja kakovosti, načini izvajanja presoj in presojevalci. Komisija tovrstne informacije posreduje državam članicam.

Člen 12

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 4. julija 2003

Za Komisijo

Loyola De Palacio

Podpredsednica

[1] UL L 355, 30.12.2002, str. 1.

--------------------------------------------------

PRILOGA I

SMERNICE ZA POROČANJE KOMISIJI

Organizacija, pristojnosti in viri

- Načini organiziranosti obvladovanja kakovosti, pristojnosti in viri, vključno z načrtovanimi prihodnjimi spremembami (glej člen 4(2)(a))

- Število presojevalcev — trenutno in načrtovano (glej člen 9)

- Usposobljenost presojevalcev — uporabljene možnosti za usposabljanje in viri (glej člena 4(2)(b) in 10)

- Pojasnilo v primeru, če se program obvladovanja kakovosti za ta del ne uporablja v celoti.

Dejavnosti operativnega spremljanja

- Status izvedbe operativnih dejavnosti: vrste, cilj, vsebina, pogostost in predmet vseh dejavnosti spremljanja (glej člen 4(2)(c)), vključno s številom presoj na posameznem letališču in po področju zahtev glede varnostnih ukrepov (na primer: nadzor dostopa, zaščita zrakoplovov, pregled registrirane prtljage), kolikor je potrebno in izvedljivo

- Razmerje med dejavnostmi operativnega spremljanja in dejavnostmi na terenu (glej člen 5(2))

- Stopnja usklajenosti po področjih zahtev v zvezi z varnostjo letalstva (npr.: nadzor dostopa, zaščita zrakoplovov, pregled registrirane prtljage) (glej člen 8)

- Pojasnilo v primeru, če se operativne dejavnosti ne izvajajo v celoti.

Dejavnosti pri odpravi pomanjkljivosti

- Status izvedbe dejavnosti za odpravo pomanjkljivosti (glej člen 4(2)(d))

- Glavna področja, ki vzbujajo zaskrbljenost v zvezi z izvajanjem zahtev v zvezi z varnostjo letalstva (npr. nadzor dostopa, zaščita zrakoplovov, pregled registrirane prtljage)

- Glavne izvedene ali načrtovane dejavnosti za odpravljanje pomanjkljivosti (npr. usposabljanje za boljšo osveščenost na področju varnosti, delavnice, spodbujevalni programi)

- Uporabljeni izvršilni ukrepi (glej člen 4(2)(e)).

Razmere glede varovanja letalstva na letališčih

- Splošno stanje v zvezi z varnostjo letalstva na letališčih v državi članici.

--------------------------------------------------

PRILOGA II

Harmoniziran sistem razvrščanja usklajenosti

Za ocenjevanje izvajanja nacionalnega programa varnosti civilnega letalstva se uporablja naslednja razvrstitev usklajenosti.

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------