32001R2422



Uradni list L 332 , 15/12/2001 str. 0001 - 0006


Uredba (ES) št. 2422/2001 Evropskega parlamenta in Sveta

z dne 6. novembra 2001

o programu Skupnosti za označevanje energetske učinkovitosti pisarniške opreme

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 175(1) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora [2],

po posvetovanju z Odborom regij,

v skladu s postopkom iz člena 251 Pogodbe [3],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Pisarniška oprema predstavlja znaten delež skupne porabe električne energije. Najbolj učinkovit ukrep za zmanjšanje porabe električne energije pri pisarniški opremi je zmanjšanje porabe v stanju pripravljenosti v skladu s sklepi Sveta iz maja 1999 o izgubah energije elektronske opreme v stanju pripravljenosti. Različni modeli, ki so na voljo na trgu Skupnosti, imajo v stanju pripravljenosti zelo različne ravni porabe.

(2) Za zmanjšanje porabe električne energije za tako opremo obstajajo še drugi ukrepi, kakor je možnost izklopa opreme, kadar se ne potrebuje, ne da bi to ogrožalo njeno delovanje. Komisija bi morala ugotoviti, kateri ukrepi so ustrezni tudi za izkoriščanje te možnosti varčevanja z energijo.

(3) Pomembno je spodbujanje ukrepov za pravilno delovanje notranjega trga.

(4) Zaželeno je, da se nacionalne pobude za energetsko označevanje uskladijo, da bi se čimbolj zmanjšali škodljivi vplivi na industrijo in trgovino.

(5) Primerno je, da se v predlogih za približevanje določb zakonov in drugih predpisov držav članic o zdravju, varnosti, varovanju okolja in varstvu potrošnikov izhaja iz visoke ravni varstva. Ta uredba prispeva k visoki ravni varovanja okolja in varstva potrošnikov, s tem da stremi k znatnemu izboljšanju energetske učinkovitosti te vrste opreme.

(6) Ker države članice ciljev predlaganih ukrepov ne morejo doseči v zadostni meri in se torej ti cilji lahko bolje dosežejo na ravni Skupnosti, lahko Skupnost sprejme ukrepe po načelu subsidiarnosti, kakor ga določa člen 5 Pogodbe. V skladu z načelom sorazmernosti, kakor ga določa navedeni člen Pogodbe, ta uredba ne sega dlje od tega, kar je potrebno za dosego teh ciljev.

(7) Člen 174 Pogodbe poleg tega spodbuja k varovanju in izboljšanju okolja ter preudarnemu in racionalnemu izkoriščanju naravnih virov, oba cilja sta sestavni del okoljske politike Skupnosti. Proizvodnja in poraba električne energije predstavljata 30 % antropogenih emisij ogljikovega dioksida (CO2) in približno 35 % primarne porabe energije v Skupnosti. Ti odstotki se povečujejo, izgube električne opreme v stanju pripravljenosti pa predstavljajo približno 10 % njene celotne porabe.

(8) Dvojni cilj Odločbe Sveta 89/364/EGS z dne 5. junija 1989 o akcijskem programu Skupnosti za povečanje učinkovitosti rabe električne energije [4] je poleg tega spodbujanje potrošnikov, da bi se raje odločali za aparate in opremo z visoko električno učinkovitostjo, in izboljšanje učinkovitosti aparatov in opreme. Potrebni so nadaljnji ukrepi za boljše obveščanje potrošnikov.

(9) Protokol UNFCCC, sprejet v Kiotu 10. decembra 1997, zahteva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v Skupnosti za 8 % najkasneje v obdobju od 2008 do 2012. Za dosego tega cilja so potrebni ostrejši ukrepi za zmanjšanje emisij CO2 znotraj Skupnosti.

(10) Sklep št. 2179/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 1998 o pregledu programa Evropske skupnosti o okoljski politiki ter ukrepih v zvezi z okoljem in trajnostnim razvojem "Na poti k trajnostnemu razvoju" [5] je poleg tega kot ključno prednostno nalogo za vključitev okoljevarstvenih zahtev v zvezi z energijo določil zagotavljanje označevanja energetske učinkovitosti aparatov.

(11) Resolucija Sveta z dne 7. decembra 1998 o energetski učinkovitosti v Evropski skupnosti [6] je pozvala k povečani uporabi označevanja aparatov in opreme.

(12) Zaželeno je, da se zahteve za energetsko učinkovitost, oznake in metode za preskušanje, kadar je to mogoče, uskladijo.

(13) Najbolj energetsko učinkovita pisarniška oprema je lahko na voljo le za nekoliko ali celo za nič višje stroške in lahko torej pogosto dodatne stroške v razmeroma kratkem času pokrije s prihrankom pri električni energiji. Cilje glede varčevanja z energijo in zmanjšanja CO2 se tako da na tem področju brez negativnih učinkov za potrošnika in industrijo doseči na stroškovno ugodno.

(14) S pisarniško opremo se trguje po vsem svetu. Sporazum med Vlado Združenih držav Amerike in Evropsko skupnostjo o uskladitvi programov za označevanje energetske učinkovitosti za pisarniško opremo bo olajšal mednarodno trgovino in varovanje okolja za to opremo. Cilj te uredbe je izvajanje navedenega sporazuma v Skupnosti.

(15) Da bi vplivali na zahteve glede oznake Energy Star, ki se uporablja po vsem svetu, bi morala Skupnost sodelovati pri tem sistemu označevanja in pri sestavi potrebnih tehničnih specifikacij. Komisija mora opravljati redne preglede, da bi ugotovila, ali so postavljena tehnična merila dovolj zahtevna in ali v zadostni meri upoštevajo zahteve Skupnosti.

(16) Potreben je učinkovit sistem izvajanja za zagotovitev pravilnega izvajanja programa označevanja energetske učinkovitosti za pisarniško opremo, da bi dosegli poštene konkurenčne pogoje proizvajalcev in varovanje pravic potrošnikov.

(17) Ta uredba velja samo za izdelke, ki sodijo v pisarniško opremo.

(18) Direktiva Sveta 92/75/EGS z dne 22. septembra 1992 o navajanju porabe energije in drugih virov za gospodinjske aparate z nalepkami in standardiziranimi podatki o izdelku [7] ni najbolj ustrezen pravni akt za pisarniško opremo. Stroškovno najbolj učinkovit ukrep za spodbujanje energetske učinkovitosti pisarniške opreme je program prostovoljnega označevanja.

(19) Nalogo določitve in pregleda tehničnih specifikacij je treba dodeliti ustreznemu organu, odboru Evropske skupnosti za Energy Star (ECESB), da bi dosegli učinkovito in nevtralno izvajanje programa. ECESB bi morali sestavljati nacionalni predstavniki.

(20) Treba je zagotoviti, da bo program označevanja energetsko učinkovitih izdelkov za pisarniško opremo skladen in usklajen s prednostnimi nalogami politike Skupnosti in z drugimi programi Skupnosti za označevanje ali certificiranje kakovosti, kakor so tisti iz Direktive 92/75/EGS in Uredbe (ES) št. 1980/2000 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. julija 2000 o revidiranem sistemu Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje [8].

(21) Zaželeno je, da se program Skupnosti za znak Energy Star in drugi sistemi prostovoljnega energetskega označevanja za pisarniško opremo v Skupnosti uskladijo, da bi preprečili zmedo med potrošniki in morebitno izkrivljanje razmer na trgu.

(22) Treba je zagotoviti preglednost pri izvajanju sistema in usklajenost z zadevnimi mednarodnimi standardi, da bi proizvajalcem in izvoznikom iz držav zunaj Skupnosti olajšali dostop do sistema in sodelovanje v njem –

STA SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Cilji

Ta uredba oblikuje pravila za program Skupnosti za označevanje energetske učinkovitosti za pisarniško opremo (v nadaljnjem besedilu "program Energy Star"), kakor jih opredeljuje Sporazum med Vlado Združenih držav Amerike in Evropsko skupnostjo o uskladitvi programov za označevanje energetske učinkovitosti za pisarniško opremo (v nadaljnjem besedilu "Sporazum"). Sodelovanje v programu Energy Star je prostovoljno.

Člen 2

Področje uporabe

Ta uredba se uporablja za skupine izdelkov pisarniške opreme, določene v Prilogi C Sporazuma, ob upoštevanju morebitnih sprememb Sporazuma po členu X Sporazuma.

Člen 3

Opredelitve

V tej uredbi pomeni:

(a) "skupni znak" znak iz Priloge;

(b) "udeleženci programa" proizvajalce, sestavljavce, izvoznike, uvoznike, trgovce na drobno in druge organe, ki se zavežejo, da bodo pospeševali prodajo označenih energetsko učinkovitih izdelkov pisarniške opreme, ki ustrezajo zahtevam programa Energy Star, in ki so se po prijavi pri Komisiji odločili, da bodo v programu Energy Star sodelovali;

(c) "specifikacije" zahteve glede energetske učinkovitosti in varnostne zahteve izdelkov vključno z metodami za preskušanje, na podlagi katerih se določi, ali bo energetsko učinkovitim izdelkom pisarniške opreme podeljen skupni znak.

Člen 4

Splošna načela

1. Program Energy Star mora biti po potrebi usklajen z drugimi ureditvami Skupnosti za označevanje in potrjevanje kakovosti ter sistemi, kakršen je zlasti sistem Skupnosti za podeljevanje znaka za okolje, ki ga uvaja Uredba (EGS) št. 880/92, in sistem navajanja porabe energije in drugih virov gospodinjskih aparatov z nalepkami in standardiziranimi podatki o izdelku, kakor ga uvaja Direktiva 92/75/EGS.

2. Skupni znak lahko udeleženci programa in drugi organi uporabljajo na svojih izdelkih pisarniške opreme in pri z njimi povezani promociji.

3. Če ni nasprotnih dokazov, velja za izdelke pisarniške opreme, za katere je "Agencija Združenih držav Amerike za varovanje okolja" (USEPA) dovolila uporabo skupnega znaka, da so skladni s to uredbo.

4. Brez poseganja v katera koli pravila Skupnosti o ugotavljanju skladnosti in označevanju skladnosti in/ali kakršen koli mednarodni sporazum, sklenjen med Skupnostjo in tretjimi državami glede dostopa na trg Skupnosti, lahko Komisija ali države članice izdelke, ki jih zajema ta uredba in ki so dani na trg Skupnosti, preskusijo, da bi preverile, ali ustrezajo zahtevam te uredbe.

Člen 5

Prijava udeležencev programa

1. Vloge za udeležbo pri programu se lahko predložijo Komisiji.

2. Odločitev o tem, da se vlagatelju dovoli sodelovanje v programu, sprejme Komisija, potem ko preveri, ali prosilec soglaša s tem, da bo upošteval smernice za uporabo znaka v Prilogi B k Sporazumu. Komisija redno objavlja posodobljeni seznam udeležencev programa in ga posreduje državam članicam.

Člen 6

Promocija in obveščanje

1. Komisija si bo po najboljših močeh prizadevala, da bi v sodelovanju z državami članicami in člani ECESB s primernimi ukrepi ozaveščanja in kampanjami za obveščanje potrošnikov, dobaviteljev, trgovcev in javnosti spodbujala uporabo skupnega znaka.

2. Vsaka država članica si bo prizadevala zagotoviti, da bodo potrošniki in drugi zainteresirani organi opozorjeni na podrobne informacije o programu Energy Star in imeli dostop do njih, pri čemer se uporabijo vsa možna orodja Skupnosti.

3. Da bi spodbujali kupovanje izdelkov pisarniške opreme s skupnim znakom, Komisija in druge institucije Skupnosti kakor tudi drugi organi oblasti na nacionalni ravni brez poseganja v pravo Skupnosti in nacionalno pravo ter gospodarska merila pri določanju svojih zahtev za izdelke pisarniške opreme spodbujajo uporabo zahtev za energetsko učinkovitost izdelkov, ki niso manj zahtevne od specifikacij programa Energy Star.

Člen 7

Drugi prostovoljni sistemi za energetsko označevanje

1. Obstoječi in novi prostovoljni sistemi za energetsko označevanje izdelkov pisarniške opreme v državah članicah lahko obstajajo skupaj s sistemom Energy Star.

2. Komisija in države članice poskrbijo za potrebno uskladitev med programom Energy Star in nacionalnimi sistemi ter drugimi sistemi za označevanje v Skupnosti ali v državah članicah.

Člen 8

Odbor Evropske skupnosti za Energy Star

1. Komisija ustanovi odbor Evropske skupnosti za Energy Star (ECESB), ki ga sestavljajo nacionalni predstavniki iz člena 9 ter s tem področjem povezane zainteresirane strani. ECESB preverja izvajanje programa Energy Star znotraj Skupnosti ter Komisiji po potrebi svetuje in pomaga, da bi ji omogočil opravljati njeno vlogo upravnega organa.

2. ECESB eno leto od začetka veljavnosti te uredbe, nato pa vsako leto pripravi poročilo o uveljavitvi na trgu izdelkov, označenih s skupnim znakom, in o tehnologiji, ki je na voljo za zmanjšanje porabe energije.

3. Komisija zagotovi, da ECESB, kolikor je to pri opravljanju njegovega dela mogoče, za vsako skupino izdelkov pisarniške opreme upošteva uravnoteženo sodelovanje vseh pomembnih zainteresiranih strank, ki jih določena skupina izdelkov zadeva, kakor so proizvajalci, trgovci na drobno, uvozniki, okoljevarstvene skupine in potrošniške organizacije.

4. Komisija ob upoštevanju stališč predstavnikov držav članic v ECESB sestavi poslovnik ECESB.

5. Komisija o dejavnostih ECESB obvešča Evropski parlament in Svet.

Člen 9

Nacionalni predstavniki

Vsaka država članica imenuje strokovnjake za nacionalno energetsko politiko, organe ali osebe (v nadaljnjem besedilu "nacionalni predstavniki"), odgovorne za opravljanje nalog, ki jih določa ta uredba. Če država članice imenuje več kakor enega nacionalnega predstavnika, določi pooblastila posameznih predstavnikov in zahteve za usklajevanje, ki veljajo zanje.

Člen 10

Delovni načrt

V skladu s cilji, določenimi v členu 1, Komisija v šestih mesecih od začetka veljavnosti te uredbe izdela delovni načrt in ga po posvetovanju z ECESB predloži Evropskemu parlamentu in Svetu. Delovni načrt mora vsebovati strategijo za razvoj programa Energy Star, ki mora za naslednja tri leta določiti:

- cilje za izboljšave energetske učinkovitosti ob upoštevanju potrebe po zagotavljanju visoke ravni varstva potrošnikov in varovanja okolja ter uveljavitve na trgu, ki naj bi si jih program Energy Star na ravni Skupnosti prizadeval doseči,

- nedokončni seznam izdelkov pisarniške opreme, ki naj bi veljali za prednostne pri vključitvi v program Energy Star,

- osnutke predlogov za izobraževalne in reklamne kampanje ter ostale potrebne ukrepe,

- predloge za usklajevanje in sodelovanje med programom Energy Star in drugimi prostovoljnimi sistemi za energetsko označevanje v državah članicah.

Delovni načrt se občasno pregleda. Prvič se delovni načrt pregleda najkasneje 12 mesecev po predložitvi Evropskemu parlamentu in Svetu, nato pa vsakih 12 mesecev.

Člen 11

Pripravljalni postopki za spremembo tehničnih meril

Da bi pripravili spremembo specifikacij in skupin izdelkov pisarniške opreme v smislu Priloge C k Sporazumu ter pred predložitvijo osnutka predloga ali pred odgovorom USEPA po postopkih, določenih v Sporazumu in Direktivi Sveta 2001/469/ES z dne 14. maja 2001 o sklenitvi Sporazuma med Vlado Združenih držav Amerike in Evropsko skupnostjo o usklajevanju programov za označevanje energetske učinkovitosti pisarniške opreme [9] v imenu Evropske Skupnosti, je treba sprejeti naslednje ukrepe.

1. Komisija lahko od ECESB zahteva, da poda predloge za spremembo Sporazuma. ECESB lahko Komisiji posreduje predloge tudi na lastno pobudo.

2. Komisija se posvetuje z ECESB, ko od USEPA dobi predlog za spremembo Sporazuma.

3. Ko ECESB Komisiji poda svoje mnenje, upošteva tudi rezultate študij izvedljivosti in trga ter razpoložljivo tehnologijo za zmanjšanje porabe energije. Komisija posebej upošteva cilj, da se ob upoštevanju razpoložljive tehnologije in s tem povezanih stroškov določi visoka raven tehničnih specifikacij za zmanjšanje porabe energije, ki ustrezajo raziskavi iz poročila ECESB iz člena 8(2).

Člen 12

Nadzor trga in boj proti zlorabam

1. Skupni znak se uporablja samo v zvezi z izdelki, ki jih pokriva Sporazum, in v skladu s smernicami za uporabo znaka, ki jih vsebuje Priloga B k Sporazumu.

2. Prepovedano je kakršno koli nepravilno ali zavajajoče oglaševanje ali uporaba kakršne koli nalepke ali znaka, ki se lahko zamenja s skupnim znakom, ki ga uvaja ta uredba.

3. Komisija zagotovi predpisano uporabo skupnega znaka, tako da sprejme ali uskladi ukrepe iz člena VIII, odstavkov 2, 3 in 4 Sporazuma. Države članice sprejmejo ustrezne ukrepe za zagotovitev skladnosti z določbami te uredbe na svojem ozemlju in o tem obvestijo Komisijo. Države članice lahko Komisiji posredujejo dokaze o ravnanjih neskladnosti udeležencev programa in drugih organov.

Člen 13

Izvajanje

Države članice obvestijo Komisijo o ukrepih, sprejetih za uskladitev s to uredbo, v 12 mesecih od začetka veljavnosti te uredbe.

Člen 14

Spremembe

Preden stranki Sporazuma po členu XII Sporazuma obravnavata podaljšanje veljavnosti Sporazuma, Komisija oceni program Energy Star glede na izkušnje, pridobljene med njegovim izvajanjem.

Komisija do 15. januarja 2005 izdela in predloži Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo o spremljanju trga energetske učinkovitosti pisarniške opreme v Skupnosti, poda oceno učinkovitosti programa Energy Star in po potrebi predlaga dopolnilne ukrepe. Poročilo preuči rezultate dialoga med EU in ZDA ter zlasti vprašanje, ali so specifikacije programa Energy Star dovolj učinkovite.

Člen 15

Končne določbe

Ta uredba začne veljati trideseti dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 6. novembra 2001

Za Evropski parlament

Predsednica

N. Fontaine

Za Svet

Predsednik

D. Reynders

[1] UL C 150 E, 30.5.2000, str. 73in UL C 180 E, 26.6.2001, str. 262.

[2] UL C 204, 18.7.2000, str. 18.

[3] Mnenje Evropskega parlamenta z dne 1. februarja 2001 (UL C 267, 21.9.2001, str. 49), Skupno stališče Sveta z dne 31. maja 2001 (še ni bilo objavljeno v Uradnem listu) in Sklep Evropskega parlamenta z dne 3. oktobra 2001.

[4] UL L 157, 9.6.1989, str. 32.

[5] UL L 275, 10.10.1998, str. 1.

[6] UL C 394, 17.12.1998, str. 1.

[7] UL L 297, 13.10.1992, str. 16.

[8] UL L 237, 21.9.2000, str. 1.

[9] UL L 172, 26.6.2001, str. 1.

--------------------------------------------------

PRILOGA

ZNAK ENERGY STAR

Črno-bela različica

+++++ TIFF +++++

Barvna različica

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------