32000L0055



Uradni list L 279 , 01/11/2000 str. 0033 - 0039


Direktiva 2000/55/ES Evropskega parlamenta in Sveta

z dne 18. septembra 2000

o zahtevah za energijsko učinkovitost predstikalnih naprav za fluorescenčne sijalke

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 95 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora [2],

v skladu s postopkom, določenim v členu 251 Pogodbe [3],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Pomembno je spodbujati ukrepe za zagotovitev pravilnega delovanja notranjega trga, ki hkrati spodbujajo varčevanje z energijo, zaščito okolja in varstvo potrošnikov.

(2) Fluorescenčne sijalke predstavljajo znaten delež pri porabi električne energije v Skupnosti in torej tudi v celotni porabi energije. Raznovrstni modeli predstikalnih naprav za fluorescenčne sijalke, ki so na voljo na trgu Skupnosti, imajo zelo različne stopnje porabe za določeni tip sijalke, to je izredno različno energijsko učinkovitost.

(3) Cilj te direktive je zmanjšati porabo energije pri predstikalnih napravah za fluorescenčne sijalke s postopnim prehodom od manj učinkovitih predstikalnih naprav na učinkovitejše predstikalne naprave, ki lahko imajo tudi več lastnosti, pomembnih za varčevanje z energijo.

(4) Nekatere države članice pravkar sprejemajo predpise v zvezi z učinkovitostjo predstikalnih naprav za fluorescenčne sijalke, kar bi lahko ustvarilo ovire za trgovanje s temi izdelki v Skupnosti.

(5) Primerno je, da je visoka stopnja zaščite podlaga pri predlogih za približevanje določb, določenih z zakoni ali drugimi predpisi v državah članicah, o zdravju, varnosti, zaščiti okolja in varstvu potrošnikov. Ta direktiva zagotavlja visoko stopnjo zaščite za okolje in hkrati za potrošnika, ker je njen cilj znatno izboljšanje energijske učinkovitosti predstikalnih naprav.

(6) V skladu z načeloma subsidiarnosti in sorazmernosti iz člena 5 Pogodbe države članice ne morejo zadovoljivo doseči ciljev te direktive ter jih zaradi obsega in učinkov predlaganih ukrepov lahko bolje doseže Skupnost. Ta direktiva ne presega okvira, potrebnega za doseganje teh ciljev.

(7) Za zagotovitev pravilnega izvajanja te uredbe je potreben učinkovit sistem izvajanja, ki zagotavlja poštene konkurenčne pogoje za proizvajalce in ščiti pravice potrošnikov.

(8) Sklep Sveta 93/465/EGS z dne 22. julija 1993 o modulih za različne faze postopkov ugotavljanja skladnosti in o pravilih za pritrditev in uporabo znaka skladnosti CE, ki so namenjeni uporabi v direktivah o tehnični uskladitvi [4], se uporablja, razen v zvezi z označevanjem in umikom s trga, kadar je odstopanje od Sklepa v omejenem obsegu upravičeno zaradi vrste izdelka in posebnih tržnih razmer.

(9) Zaradi interesov mednarodne trgovine bi se mednarodni standardi morali uporabljati, kjer koli je to ustrezno. Poraba električne energije predstikalne naprave je opredeljena s standardom Evropskega odbora za standardizacijo v elektrotehniki EN 50294 z decembra 1998, ki temelji na mednarodnih standardih.

(10) Predstikalne naprave za fluorescenčne sijalke, ki so v skladu z zahtevami za energijsko učinkovitost iz te direktive, morajo biti opremljene z oznako "CE" in z njo povezanimi informacijami, da se zagotovi njihov prosti pretok.

(11) Ta direktiva je omejena na predstikalne naprave za fluorescenčne sijalke, ki se napajajo iz električnega omrežja –

SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

1. Ta direktiva se uporablja za predstikalne naprave, ki se napajajo iz električnega omrežja in so namenjene za fluorescenčne sijalke,, kakor je opredeljeno v evropskem standardu EN 50294 z decembra 1998, točka 3.4, v nadaljnjem besedilu "predstikalne naprave".

2. Ta direktiva ne vključuje naslednjih tipov predstikalnih naprav:

- predstikalne naprave, vdelane v sijalke,

- predstikalne naprave, ki so posebej konstruirane za svetilke za vgradnjo v pohištvo in so nezamenljivi deli svetilke ter se ne morejo preizkušati ločeno od svetilke (v skladu z evropskim standardom EN 60920, klavzula 2.1.3) in

- predstikalne naprave za izvoz iz Skupnosti, bodisi kot posamične komponente bodisi vgrajene v svetilke.

3. Predstikalne naprave se razvrstijo v skladu s Prilogo I.

Člen 2

1. Države članice sprejmejo vse potrebne ukrepe za zagotovitev, da se lahko predstikalne naprave med prvo fazo dajo v promet bodisi kot posamezne komponente bodisi vgrajene v svetilke le, če je poraba električne energije zadevne predstikalne naprave manjša ali enaka največji prejeti moči tokokroga predstikalna naprava – sijalka, kakor je opredeljeno v prilogah I, II in III za vsako kategorijo predstikalne naprave.

2. Proizvajalec predstikalne naprave, njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Skupnosti ali oseba, odgovorna za dajanje predstikalnih naprav v promet, bodisi kot posamezno komponento bodisi vgrajeno v svetilko, je odgovoren za zagotavljanje, da vsaka predstikalna naprava, ki je dana v promet, bodisi kot posamezna komponenta bodisi vgrajena v svetilko, izpolnjuje zahteve iz odstavka 1.

Člen 3

1. Države članice na svojih ozemljih ne smejo prepovedati, omejevati ali ovirati dajanja predstikalnih naprav z oznako "CE", ki potrjuje njihovo skladnost z določbami te direktive, v promet, bodisi kot posameznih komponent bodisi vgrajenih v svetilke.

2. Razen če obstajajo dokazi o nasprotnem, države članice domnevajo, da so predstikalne naprave, bodisi kot posamezne komponente bodisi vgrajene v svetilke, na katere je pritrjena oznaka "CE", zahtevana po členu 5, v skladu z določbami te direktive.

Člen 4

1. Brez poseganja v člena 5 in 6 so postopki za ugotavljanje skladnosti predstikalnih naprav, bodisi kot posameznih komponent bodisi vgrajenih v svetilke, ter pravila za pritrjevanje in uporabo oznake "CE" v skladu z Modulom A Sklepa Sveta 93/465/EGS in z merili, določenimi v navedenem sklepu ter v splošnih smernicah v Prilogi Sklepa.

2. V tej direktivi obdobje iz odstavka 2 Modula A Sklepa Sveta 93/465/EGS znaša 3 leta.

3. (a) Vsebina tehnične dokumentacije iz odstavka 3 Modula A Sklepa Sveta 93/465/EGS zajema naslednje:

(i) ime in naslov proizvajalca;

(ii) splošen opis modela, ki zadostuje za nedvoumno identifikacijo;

(iii) podatke, vključno z ustreznimi načrti, o glavnih konstrukcijskih značilnostih modela in zlasti o postavkah, ki znatno vplivajo na porabo električne energije;

(iv) navodila za uporabo;

(v) rezultate meritev porabe električne energije, ki se izvajajo v skladu z zahtevami iz pododstavka c;

(vi) podrobne podatke o skladnosti teh meritev v primerjavi z zahtevami o porabi energije iz Priloge I.

(b) Tehnična dokumentacija, izdelana za upoštevanje druge zakonodaje Skupnosti, se lahko uporabi, če izpolnjuje te zahteve.

(c) Proizvajalci predstikalnih naprav so odgovorni za ugotovitev porabe električne energije vsake predstikalne naprave, po postopkih, opredeljenih v evropskem standardu EN 50294 z decembra 1998, pa tudi za skladnost naprave z zahtevami iz členov 2 in 9.

Člen 5

Kadar se predstikalne naprave dajejo v promet, bodisi kot posamezne komponente bodisi vgrajene v svetilke, morajo imeti pritrjeno oznako "CE", ki se sestoji iz začetnic "CE". Oznaka "CE" se mora pritrditi na predstikalne naprave in na njihovo embalažo tako, da je vidna, čitljiva in neizbrisna. Če so predstikalne naprave, ki se dajejo v promet, vgrajene v svetilke, se oznaka "CE" pritrdi na svetilke in njihovo embalažo.

Člen 6

1. Če država članica ugotovi, da je oznaka "CE" pritrjena neupravičeno, je proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik s sedežem v Skupnosti dolžen poskrbeti, da predstikalne naprave uskladi s to direktivo in odpravi kršitev v skladu s pogoji, ki jih določi država članica. Če niti proizvajalec niti njegov pooblaščeni zastopnik nimata sedeža v Skupnosti, prevzame te obveznosti oseba, ki je odgovorna za dajanje predstikalnih naprav v promet, bodisi kot posamezne komponente bodisi vgrajene v svetilke.

2. Če predstikalne naprave niso v skladu s to direktivo, sprejme država članica vse potrebne ukrepe v skladu s členom 7 za prepoved dajanja zadevnih predstikalnih naprav v promet in prodajo.

Člen 7

1. Za vsak ukrep, ki ga država članica sprejme v skladu s to direktivo, ki vsebuje prepoved dajanja predstikalnih naprav, bodisi kot posameznih komponent bodisi vgrajenih v svetilke, v promet ali prodajo, se mora navesti natančen razlog, na katerem ta ukrep temelji. Proizvajalca, njegovega pooblaščenega zastopnika s sedežem v Skupnosti ali osebo, odgovorno za dajanje predstikalnih naprav v promet, se mora o ukrepu nemudoma obvestiti ter istočasno obvestiti o možnostih in rokih glede pravnih sredstev, ki so mu na voljo po veljavnem pravu zadevne države članice.

2. Zadevna država članica o takšnem ukrepu nemudoma obvesti Komisijo in pri tem navede razloge za svojo odločitev. Komisija s to informacijo seznani druge države članice.

Člen 8

1. Države članice sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, v enem letu po dnevu začetka veljavnosti te direktive. O tem takoj obvestijo Komisijo.

Države članice uporabljajo te predpise po izteku 18 mesecev od dneva začetka veljavnosti te direktive.

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2. Države članice predložijo Komisiji besedila predpisov nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

3. V obdobju osemnajstih mesecev po začetku veljavnosti te direktive države članice dovolijo dajanje na trg tistih predstikalnih naprav, bodisi kot posameznih komponent bodisi vgrajenih v svetilke, ki so v skladu s pogoji, ki so veljali na njihovem ozemlju na dan začetka veljavnosti te direktive.

Člen 9

1. Pet let po začetku veljavnosti te direktive, tj. v drugi fazi, mora biti največja prejeta moč tokokroga predstikalna naprava – sijalka v skladu s Prilogo IV, zlasti v povezavi s členom 2.

2. Do 31. decembra 2005 Komisija posreduje Evropskemu parlamentu in Svetu oceno dobljenih rezultatov v primerjavi s pričakovanimi. Pri doseganju tretje faze izboljšanja energijske učinkovitosti Komisija nato v posvetovanju z zainteresiranimi strankami po potrebi predstavi predloge za nadaljnje izboljšane energijske učinkovitosti predstikalnih naprav. Največja prejeta moč tokokrogov predstikalna naprava – sijalka in datum začetka veljavnosti zanjo temeljita na stopnjah, ki jih je zaradi takratnih okoliščin mogoče ekonomsko in tehnično upravičiti. Obravnavati je treba tudi vsak ukrep, ki velja kot primeren za izboljšanje inherentne energijske učinkovitosti predstikalnih naprav in spodbujanje uporabe energijsko varčnih kontrolnih sistemov razsvetljave.

Člen 10

Ta direktiva začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Člen 11

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 18. septembra 2000

Za Evropski parlament

Predsednica

N. Fontaine

Za Svet

Predsednik

H. Védrine

[1] UL C 274 E, 28.9.1999, str. 10.

[2] UL C 368, 20.12.1999, str. 11.

[3] Mnenje Evropskega parlamenta z dne 20. januarja 2000 (še ni objavljeno v Uradnem listu), Skupno stališče Sveta z dne 30. maja 2000 (UL C 208, 20.7.2000, str. 9) in Sklep Evropskega Sveta z dne 5. julija 2000 (še ni objavljen v Uradnem listu).

[4] UL L 220, 30.8.1993, str. 23.

--------------------------------------------------

PRILOGA I

KATEGORIJE PREDSTIKALNIH NAPRAV

Za izračun največje prejete moči tokokroga predstikalna naprava – sijalka je treba predstikalno napravo najprej razvrstiti v ustrezno kategorijo z naslednjega seznama:

Kategorija | Opis |

1 | Predstikalne naprave za fluorescenčne paličaste sijalke |

2 | Predstikalne naprave za kompaktne dvocevne fluorescenčne sijalke |

3 | Predstikalne naprave za kompaktne ploščate štiricevne fluorescenčne sijalke |

4 | Predstikalne naprave za kompaktne štiricevne fluorescenčne sijalke |

5 | Predstikalne naprave za kompaktne šestcevne fluorescenčne sijalke |

6 | Predstikalne naprave za kompaktne ploščate fluorescenčne sijalke 2D |

--------------------------------------------------

PRILOGA II

METODE ZA IZRAČUN NAJVEČJE PREJETE MOČI TOKOKROGA PREDSTIKALNA NAPRAVA – SIJALKA ZA DOLOČEN TIP PREDSTIKALNE NAPRAVE

Energijska učinkovitost tokokroga predstikalna naprava – sijalka se določi z največjo prejeto močjo v tokokrog. To je funkcija moči sijalke in tipa predstikalne naprave; v ta namen se največja prejeta moč tokokroga predstikalna naprava – sijalka zadevne predstikalne naprave določi kot največja moč tokokroga predstikalna naprava – sijalka z različnimi stopnjami za vsako moč sijalke in za vsak tip predstikalne naprave.

Izrazi, uporabljeni v tej prilogi, ustrezajo opredelitvam v evropskem standardu EN 50294 z decembra 1998, ki jih je določil Evropski odbor za standardizacijo v elektrotehniki.

--------------------------------------------------

PRILOGA III

PRVA FAZA

Največja prejeta moč tokokrogov predstikalna naprava – sijalka, izražena v W, se določi z naslednjo tabelo:

Kategorija predstikalne naprave | Moč sijalke | Največja prejeta moč tokokrogov predstikalna naprava – sijalka |

50 Hz | VF |

1 | 15 W | 13,5 W | 25 W |

18 W | 16 W | 28 W |

30 W | 24 W | 40 W |

36 W | 32 W | 45 W |

38 W | 32 W | 47 W |

58 W | 50 W | 70 W |

70 W | 60 W | 83 W |

2 | 18 W | 16 W | 28 W |

24 W | 22 W | 34 W |

36 W | 32 W | 45 W |

3 | 18 W | 16 W | 28 W |

24 W | 22 W | 34 W |

36 W | 32 W | 45 W |

4 | 10 W | 9,5 W | 18 W |

13 W | 12,5 W | 21 W |

18 W | 16,5 W | 28 W |

26 W | 24 W | 36 W |

5 | 18 W | 16 W | 28 W |

26 W | 24 W | 36 W |

6 | 10 W | 9 W | 18 W |

16 W | 14 W | 25 W |

21 W | 19 W | 31 W |

28 W | 25 W | 38 W |

38 W | 34 W | 47 W |

Kadar je predstikalna naprava konstruirana za sijalko, ki pade med dve vrednosti, označeni v zgornji tabeli, se največja prejeta moč tokokroga predstikalna naprava – sijalka izračuna z linearno interpolacijo med dvema vrednostma za največjo prejeto moč tokokroga za najbližji moči sijalk, ki sta dani v tabeli.

Na primer, če je predstikalna naprava iz kategorije 1 predvidena za sijalko 48 W, 50 Hz, se največja prejeta moč tokokroga izračuna na naslednji način:

47 +

*

/

= 58,5 W

--------------------------------------------------

PRILOGA IV

DRUGA FAZA

Največja prejeta moč tokokrogov predstikalna naprava – sijalka, izražena v W, se določi z naslednjo tabelo:

Kategorija predstikalne naprave | Moč sijalke | Največja prejeta moč tokokrogov predstikalna naprava – sijalka |

50 Hz | VF |

1 | 15 W | 13,5 W | 23 W |

18 W | 16 W | 26 W |

30 W | 24 W | 38 W |

36 W | 32 W | 43 W |

38 W | 32 W | 45 W |

58 W | 50 W | 67 W |

70 W | 60 W | 80 W |

2 | 18 W | 16 W | 26 W |

24 W | 22 W | 32 W |

36 W | 32 W | 43 W |

3 | 18 W | 16 W | 26 W |

24 W | 22 W | 32 W |

36 W | 32 W | 43 W |

4 | 10 W | 9,5 W | 16 W |

13 W | 12,5 W | 19 W |

18 W | 16,5 W | 26 W |

26 W | 24 W | 34 W |

5 | 18 W | 16 W | 26 W |

26 W | 24 W | 34 W |

6 | 10 W | 9 W | 16 W |

16 W | 14 W | 23 W |

21 W | 19 W | 29 W |

28 W | 25 W | 36 W |

38 W | 34 W | 45 W |

Kadar je predstikalna naprava konstruirana za sijalko, ki pade med dve vrednosti, označeni v zgornji tabeli, se največja prejeta moč tokokroga predstikalna naprava – sijalka izračuna z linearno interpolacijo med dvema vrednostma za največjo prejeto moč tokokroga za najbližji moči sijalk, ki sta dani v tabeli.

Na primer, če je predstikalna naprava iz kategorije 1 predvidena za sijalko 48 W, 50 Hz, se največja prejeta moč tokokroga predstikalna naprava – sijalka izračuna na naslednji način:

45 +

*

/

= 56W

--------------------------------------------------