19.2.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 43/16


SKLEP št. 1/2008 ZAČASNEGA ODBORA ES-ČRNA GORA

z dne 22. januarja 2008

o poslovniku, vključno s pristojnostmi in strukturo pododborov ES-Črna gora

(2008/128/ES)

ZAČASNI ODBOR ES-ČRNA GORA JE –

ob upoštevanju Začasnega sporazuma o trgovini in trgovinskih zadevah med Evropsko skupnostjo na eni strani in Republiko Črno goro na drugi strani (1) (v nadaljnjem besedilu „Začasni sporazum“), ki je bil podpisan 15. oktobra 2007, ter zlasti člena 44 Začasnega sporazuma –

SKLENIL:

Člen 1

Predsedstvo

Začasnemu odboru izmenično po 12 mesecev predsedujeta predstavnik Komisije Evropskih skupnosti (v nadaljnjem besedilu „Evropske komisija“) v imenu Evropske skupnosti, (v nadaljnjem besedilu „Skupnost“), ter predstavnik vlade Črne gore. Začetno obdobje začne teči z dnem prve seje Začasnega odbora in se konča 31. decembra istega leta.

Člen 2

Seje

Začasni odbor se redno sestaja enkrat letno v Bruslju ali Podgorici, kakor se dogovorita pogodbenici. Sporazumno se lahko na zahtevo ene od pogodbenic skličejo tudi izredne seje Začasnega odbora.

Seje skliče predsednik.

Če ni dogovorjeno drugače, seje Začasnega odbora niso javne.

Člen 3

Delegacije

Predsednik je pred vsako sejo obveščen o predvideni sestavi delegacije vsake pogodbenice.

Predstavnik Evropske investicijske banke (EIB) se lahko sej Začasnega odbora udeleži kot opazovalec, kadar so na dnevnem redu teme, ki zadevajo EIB.

Začasni odbor lahko na svoje seje povabi tretje osebe, da si pridobi informacije o posebnih zadevah.

Države članice Skupnosti bodo obveščene o sejah Začasnega odbora.

Člen 4

Sekretariat

Uradnik Evropske komisije in uradnik Črne gore skupaj opravljata funkcijo sekretarjev Začasnega odbora.

Člen 5

Korespondenca

Vsi dopisi, namenjeni predsedniku Začasnega odbora, in vsi predsednikovi dopisi se posredujejo obema sekretarjema. Oba sekretarja po potrebi zagotavljata razpošiljanje dopisov svojim predstavnikom v Začasnem odboru.

Člen 6

Dnevni red sestankov

1.   Najpozneje 15 delovnih dni pred začetkom seje predsednik in sekretarja sestavijo osnutek dnevnega reda za vsako sejo.

Začasni dnevni red vključuje točke, glede katerih sta sekretarja prejela zahteve za vključitev na dnevni red najpozneje 21 delovnih dni pred začetkom seje, pri čemer pa se na začasni dnevni red uvrstijo samo točke, za katere je bila sekretarjema dokumentacija poslana najpozneje do datuma odpošiljanja tega začasnega dnevnega reda.

Začasni odbor sprejme dnevni red na začetku vsake seje. Za uvrstitev točke, ki ni na začasnem dnevnem redu, na dnevni red je potrebno soglasje obeh pogodbenic.

2.   Predsednik lahko v soglasju z obema pogodbenicama skrajša roke iz odstavka 1, da se upoštevajo zahteve posameznih primerov.

Člen 7

Zapisnik

Osnutek zapisnika vsake seje Začasnega odbora pripravi pogodbenica, ki je gostiteljica seje. V osnutku zapisnika seje so navedene sprejete odločitve in priporočila ter sklepne ugotovitve. V dveh mesecih po seji se osnutek zapisnika predloži v potrditev Začasnemu odboru. Potrjen zapisnik podpišejo predsednik in oba sekretarja, vsaka od pogodbenic pa shrani po en izvod izvirnika. Izvod zapisnika se pošlje na vse naslove iz člena 5.

Člen 8

Posvetovanja

Začasni odbor sprejema odločitve in oblikuje priporočila v dogovoru med pogodbenicama.

V obdobju med sejami lahko Začasni odbor sprejema odločitve ali pripravlja priporočila s pisnim postopkom, če se s tem strinjata obe pogodbenici.

Odločitve in priporočila Začasnega odbora v smislu člena 45 Začasnega sporazuma se naslovijo kot „Sklep“ oziroma „Priporočilo“, čemur sledijo zaporedna številka, datum sprejetja in opis predmeta.

Sklepe in priporočila Začasnega odbora podpiše predsednik in jih potrdita oba sekretarja.

Sklepe, ki jih sprejme Začasni odbor, obe pogodbenici objavita v svojih uradnih publikacijah. Vsaka od pogodbenic lahko objavi kateri koli drug dokument, ki ga je sprejel Začasni odbor.

Člen 9

Jeziki

Uradni jeziki Začasnega odbora so uradni jeziki obeh pogodbenic.

Če ni določeno drugače, se Začasni odbor pri svojih posvetovanjih opira na dokumentacijo, ki je napisana v teh jezikih.

Člen 10

Stroški

Skupnost in Črna gora krijeta vsaka svoje stroške za osebje, potovanja in dnevnice ter za pošto in telekomunikacije, ki nastanejo z njuno udeležbo na sejah Začasnega odbora in pododborov.

Stroške v zvezi s tolmačenjem, prevajanjem in razmnoževanjem dokumentov na sejah ter druge materialne stroške v zvezi z organizacijo sej krije pogodbenica gostiteljica.

Člen 11

Pododbori

Pristojnosti in struktura pododborov, vzpostavljenih za pomoč Začasnemu odboru pri izvajanju njegovih nalog, so določene v Prilogi.

Pododbore sestavljajo predstavniki obeh pogodbenic. Izmenično jim predsedujeta obe pogodbenici v skladu s členom 1.

Pododbori delujejo pod pristojnostjo Začasnega odbora, ki mu poročajo po vsaki svoji seji. Ne sprejemajo odločitev, lahko pa Začasnemu odboru dajo priporočila.

Začasni odbor lahko sklene razpustiti katerega koli od obstoječih pododborov, mu spremeniti pristojnosti ali ustanoviti nove pododbore, ki bi mu pomagali pri izpolnjevanju njegovih dolžnosti.

V Bruslju, 22. januarja 2008

Za Začasni odbor

Predsednik

P. MIREL


(1)  UL L 345, 28.12.2007, str. 2.


PRILOGA

PRISTOJNOSTI IN STRUKTURA PODODBOROV ES-ČRNA GORA

1.   Sestava in predsedovanje

V skladu z drugim odstavkom člena 11 poslovnika pododbore sestavljajo predstavniki Evropske komisije in predstavniki vlade Črne gore. Pododborom izmenično predsedujeta obe pogodbenici v skladu s členom 1 poslovnika. Države članice bodo obveščene o sejah pododborov.

2.   Sekretariat

Uradnik Evropske komisije in uradnik Črne gore skupaj opravljata funkcijo sekretarjev v vsakem od pododborov.

Vsi dopisi o pododborih se posredujejo sekretarjema zadevnega pododbora.

3.   Seje

Pododbori se sestajajo redno enkrat letno, na podlagi dogovora med pogodbenicama pa tudi, ko to zahtevajo okoliščine. Vsaka seja pododbora poteka na kraju in ob času, o katerima se dogovorita obe pogodbenici.

Če se obe stranki strinjata, lahko pododbori na svoje seje povabijo strokovnjake, da si pridobijo posebne podatke.

4.   Področja delovanja

Pododbori razpravljajo o zadevah v skladu z multidisciplinarno strukturo pododborov po področjih, kakor je določeno v točki 7. Na vseh zadevnih področjih se ocenijo izvajanje Začasnega sporazuma in evropskega partnerstva, priprava na izvajanje Stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma ter napredek pri približevanju, izvajanju in izvrševanju zakonodaje. Pododbori proučijo kakršne koli težave, ki lahko nastanejo na njihovih zadevnih področjih, in predlagajo možne ukrepe za njihovo reševanje.

Pododbori so tudi forumi za nadaljnje pojasnitve pravnega reda Skupnosti in pregledujejo napredek Črne gore glede usklajevanja s pravnim redom Skupnosti v skladu zavezami iz Začasnega sporazuma.

5.   Zapisnik

Osnutek zapisnika vsake seje pododbora se pripravi v dveh mesecih po seji. Ko zapisnik potrdita obe pogodbenici, pošljeta sekretarja pododbora en izvod zapisnika sekretarjema Začasnega odbora.

6.   Obveščanje javnosti

Če ni odločeno drugače, seje pododborov niso javne.

7.   Struktura pododborov:

1.

Pododbor za trgovino, industrijo, carino, obdavčenje in sodelovanje z drugimi državami kandidatkami (členi 3, 4 do 8, 19 do 33, 42 in 53 Začasnega sporazuma);

2.

Pododbor za kmetijstvo in ribištvo (členi 9, 11(2)(3), 10, 13, 12(2), 14, 15 in 18 Začasnega sporazuma);

3.

Pododbor za notranji trg in konkurenco (členi 36, 37, 38 s Protokolom 4, 39, 40 in 41 Začasnega sporazuma);

4.

Pododbor za ekonomska in finančna vprašanja ter statistiko (člena 35 in 38(7)(b) Začasnega sporazuma);

5.

Pododbor za promet (člen 34 Začasnega sporazuma).