21999A0116(01)



Uradni list L 011 , 16/01/1999 str. 0039 - 0044


PRILOGA

PRAVILA O VODENJU SPRAVNEGA POSTOPKA V TRANZITNIH SPORIH

Ta pravila, ki jih je sprejela Konferenca podpisnic energetske listine na podlagi člena 7(7)(f) Pogodbe o energetski listini, se uporabljajo za spravni postopek v okviru člena 7(7)(a)–(c) navedene pogodbe.

Izrazi, ki se uporabljajo v teh pravilih, imajo enak pomen kot v Pogodbi o energetski listini, in členi, ki se navajajo, so členi iz navedene pogodbe.

Pravilo 1: Uradno obvestilo o sporu

1. Pogodbenica pisno naznani spor generalnemu sekretarju in opredeli stranke v sporu ("stranke"); v tem naznanilu je povzetek pomembnih dejstev in podlage za trditve te stranke ter potrditev, da so izčrpane vse relevantne pogodbene ali druge možnosti rešitve spora, o katerih so se predhodno dogovorile pogodbenice, ki so udeležene v sporu, ali katerikoli subjekti, ki so pod nadzorom ali v pristojnosti pogodbenic, udeleženih v sporu.

2. Takoj ko je to izvedljivo po prejemu uradnega obvestila o naznanilu, generalni sekretar o tem naznanilu uradno obvesti pogodbenice Pogodbe o energetski listini in jih povabi, da izjavijo, ali sebe štejejo za eno od drugih zainteresiranih pogodbenic za namene imenovanja pomirjevalca v skladu s členom 7(7)(b). O obliki uradnega obvestila, ki se ga pošilja pogodbenicam, odloča generalni sekretar, vendar pa mora poskrbeti, da je zagotovljenih dovolj informacij, da pogodbenice lahko ocenijo svoj interes.

3. Generalni sekretar pošlje kopijo pisnega uradnega obvestila o naznanitvi spora vsaki stranki, ki je v njem opredeljena kot stranka v sporu. Generalni sekretar lahko zaprosi od katere koli stranke v sporu, ki je opredeljena v naznanilu, da v odgovoru predloži izjavo zaradi vključitve le-te v gradivo, ki se vroči pomirjevalcu ob njegovem oziroma njenem imenovanju. Taka stranka ni dolžna izpolniti tega zaprosila.

Pravilo 2: Imenovanje pomirjevalca

1. Generalni sekretar odloči o primerni obliki posvetovanja glede imenovanja pomirjevalca. Pri imenovanju generalni sekretar zlasti upošteva, da je pomembno imenovati pomirjevalca, ki:

(i) mu stranke zaupajo ali je verjetno, da mu bodo zaupale;

(ii) bo neodvisen in nepristranski;

(iii) se bo izogibal dejanskemu ali dozdevnemu navzkrižju interesov;

(iv) bo spoštoval zahteve teh pravil o zaupnosti; in

(v) bo vodil postopke na način, ki zagotavlja neoporečnost in ugled spravnega postopka.

2. Sklep generalnega sekretarja o imenovanju določene osebe je ob upoštevanju pravila 4(1) dokončen.

3. Ob imenovanju pomirjevalec podpiše izjavo iz dodatka 1 in razkrije vse informacije, za katere bi se lahko upravičeno domnevalo, da so mu znane v času, v katerem bi lahko vplivale na njegovo neodvisnost ali nepristranskost ali spodbudile upravičene dvome glede slednjih. Razkritje vključuje vrste informacij, kakršne so navedene v seznamu primerov v dodatku 2.

4. Pogoji za imenovanje pomirjevalca vključujejo izjavo generalnega sekretarja o njegovem mnenju glede strank v sporu in glede drugih zainteresiranih pogodbenic, za namen pomirjevalčeve izjave ter za zagotovitev katere koli informacije za pomirjevalca, ki so pomembne za spravo.

5. Če se generalni sekretar odloči, da v skladu s členom 7(7)(e) ne imenuje pomirjevalca, pisno obvesti stranke v sporu in vse zainteresirane pogodbenice o svoji odločitvi takoj, ko je to mogoče.

Pravilo 3: Odstop, smrt ali nezmožnost pomirjevalca

1. Pomirjevalec lahko odstopi tako, da predloži izjavo o odstopu generalnemu sekretarju.

2. Če pomirjevalec odstopi, umre ali postane po mnenju generalnega sekretarja nezmožen ali nesposoben za opravljanje svojih dolžnosti, generalni sekretar o tem dejstvu nemudoma uradno obvesti stranke v sporu in druge zainteresirane pogodbenice. Za namen roka iz člena 7(7)(c) se šteje, da je postopek začasno ustavljen.

3. Generalni sekretar lahko ob upoštevanju dosežene faze v postopkih spodbudi stranke h dogovoru glede najhitrejšega načina vodenja postopka.

4. Generalni sekretar v posvetovanjih s strankami in drugimi zainteresiranimi pogodbenicami imenuje novega pomirjevalca, kakor hitro je mogoče, vendar v vsakem primeru najkasneje 30 dni po odstopu, smrti ali nastopu nezmožnosti pomirjevalca. Generalni sekretar zagotovi novemu pomirjevalcu dokaze, vključujoč izjave in gradivo, ki so zbrani med potekom spravnega postopka.

5. Generalni sekretar lahko kot del pogojev za imenovanje novega pomirjevalca določi, če je to potrebno, rok za izvedbo spravnega postopka. Rok lahko odraža dogovor med strankami ali, če takega dogovora ni, presojo generalnega sekretarja v zvezi z najprimernejšim rokom, ki upošteva doseženo fazo postopka, okoliščine spora in cilj hitre rešitve spora.

Pravilo 4: Izločitev pomirjevalca

1. Katera koli stranka ali zainteresirana pogodbenica, ki ima dokaze ali s temi razpolaga, da pomirjevalec ni vodil postopka v skladu z načeli neodvisnosti in nepristranskosti, vključujoč izogibanje pojavu navzkrižnih interesov, o tem nemudoma pisno obvesti generalnega sekretarja.

2. Generalni sekretar odloči, kakor hitro je mogoče, ali je treba pomirjevalca izločiti. Pri tem mora biti pomirjevalcu dana možnost odgovora. Generalni sekretar lahko odloči o začasni ustavitvi postopka. Generalni sekretar obvesti stranke in druge zainteresirane pogodbenice o svoji odločitvi o izločitvi pomirjevalca.

3. Generalni sekretar lahko ob upoštevanju dosežene faze v postopku spodbudi stranke k dogovoru glede njegovega najhitrejšega načina vodenja.

4. Generalni sekretar imenuje v posvetovanjih s strankami in drugimi zainteresiranimi pogodbenicami novega pomirjevalca kakor hitro je mogoče, vendar v vsakem primeru najkasneje 30 dni po datumu izločitve pomirjevalca. Generalni sekretar zagotovi novemu pomirjevalcu dokaze, vključujoč izjave in gradivo, ki so zbrani med potekom spravnega postopka. Novi pomirjevalec določi v posvetovanjih s strankami, kako se ti dokazi lahko uporabijo.

5. Generalni sekretar lahko kot del pogojev za imenovanje novega pomirjevalca določi, če je to potrebno, rok za izvedbo spravnega postopka. Rok lahko odraža dogovor med strankami ali, če takega dogovora ni, presojo generalnega sekretarja v zvezi z najprimernejšim rokom, ki upošteva doseženo fazo postopka, okoliščine spora in cilj hitre rešitve spora.

Pravilo 5: Vodenje spravnih postopkov

1. Pomirjevalec vodi spravne postopke na način, za katerega meni, da je primeren, upoštevajoč ta pravila ter načela nepristranskosti, enakosti in pravičnosti.

2. Pomirjevalec se, kakor hitro je mogoče, posvetuje s strankami, ki so opredeljene v naznanilu, da preveri njihova stališča glede zadev, ki so predmet spora, in zagotovi, da so te pravilno opredeljene na začetku postopka. To se lahko opravi s sredstvi, za katere pomirjevalec meni, da so najprimernejša, vključujoč vprašalnike, posvete, zaslišanja ali predložitev pisnega ali drugega gradiva.

3. Pomirjevalec zagotovi, da je vsaka informacija, ki jo pridobi od ene stranke, dostopna drugi stranki ali strankam. Pomirjevalec lahko naredi izjemo od pravila polnega razkritja, kadar ugotovi, da je zadevna informacija poslovna tajnost in da zainteresirana stranka pojasni, zakaj bi razkritje informacije škodilo njenim interesom.

4. Po posvetovanjih s strankami pomirjevalec določi kraj, kjer se skliče seja ali se podajo ustne izjave, upoštevajoč okoliščine spravnega postopka in potrebo po omejitvi njegovih stroškov. Pomirjevalec upošteva zaželenost uporabe objektov sekretariata energetske listine in se lahko v dogovoru s strankami o tej uporabi dogovori z generalnim sekretarjem.

Pravilo 6: Zastopstvo in pomoč

Stranke lahko zastopajo ali jim pomagajo osebe, ki jih same izberejo. Imena in naslove teh oseb je treba pisno sporočiti drugi stranki ali strankam, pomirjevalcu in generalnem sekretarju.

Pravilo 7: Priče in izvedenci

1. Pomirjevalec lahko zahteva dokaze ali izvedensko mnenje od oseb, ki razpolagajo z informacijami ali strokovnim znanjem, pomembnimi za spor. Strankam se omogoči dostop do teh dokazov ali nasvetov.

2. Vsaka stranka lahko v katerikoli fazi postopka zahteva od pomirjevalca, da zasliši priče in izvedence, za katerih pričanje stranka meni, da je pomembno. Pomirjevalec določi čas, v katerem se ta zaslišanja opravijo.

3. Priče in izvedence zasliši pomirjevalec. Stranke jim lahko postavljajo vprašanja pod nadzorom pomirjevalca.

4. Uradnik stranke je lahko, če je za to pooblaščen, navzoč kot priča ali izvedenec in predstavi tiste informacije, ki so lahko potrebne za postopek. V zahtevi za navzočnost se podrobno navede, o katerih zadevah in v kakšni vlogi bo uradnik zaslišan.

5. Če priča ali izvedenec ne more biti navzoč v kraju zaslišanja, lahko pomirjevalec v dogovoru s strankami, sprejme odločitev, po kateri je možno pričanje oddati v pisni obliki ali zaslišanje opraviti kje drugje. Stranke prejmejo kopijo katere koli take izjave ali pa imajo pravico do udeležbe pri katerem koli zaslišanju.

Pravilo 8: Administrativna pomoč

Pomirjevalec lahko zaradi lažjega poteka spravnega postopka in ob dogovoru s strankami poskrbi za administrativno in tehnično pomoč sekretariata energetske listine ali katere koli druge ustrezne institucije ali osebe.

Pravilo 9: Sodelovanje strank s pomirjevalcem

1. Stranke sodelujejo s pomirjevalcem v dobri veri in zlasti na njegovo zahtevo predložijo zadevne dokumente, informacije in pojasnila, kakor tudi uporabijo sredstva, ki so jim na voljo, da mu omogočijo zaslišanje prič in izvedencev, ki jih želi poklicati. Stranke omogočijo tudi obiske in preiskave, ki jih pomirjevalec želi opraviti na katerem koli kraju, ki je povezan s sporom.

2. Stranke upoštevajo vse roke, o katerih sta se dogovorili s pomirjevalcem ali jih je le-ta določil.

Pravilo 10: Predlogi za poravnavo spora

1. Stranka lahko na lastno pobudo ali povabilo pomirjevalca predloži pomirjevalcu predloge za poravnavo spora.

2. Pomirjevalec lahko v katerikoli fazi spravnega postopka predlaga poravnavo spora.

Pravilo 11: Dogovor strank

1. Dogovor med strankami o rešitvi spora ali postopku za dosego te rešitve je v pisni obliki in ga podpišejo vse stranke.

2. Pomirjevalec pisno obvesti generalnega sekretarja o doseženemu dogovoru med strankami. Generalni sekretar uradno obvesti vse pogodbenice Pogodbe o energetski listini,o doseženem dogovoru.

Pravilo 12: Priporočilo/odločitev pomirjevalca

1. Kadar stranke ne dosežejo dogovora v roku iz člena 7(7)(c) ali iz pravila 3(5) ali 4(5), pomirjevalec:

(a) v pisni obliki evidentira svoje priporočilo, bodisi za rešitev spora bodisi za postopek za dosego te rešitve, ter svojo odločitev o začasnih tarifah in drugih pogojih, ki jih je treba izpolniti za tranzit, vključno z datumom veljavnosti;

(b) vključi izjavo, v kateri utemelji svoje priporočilo in odločitev; ter

(c) zagotovi strankam in generalnemu sekretarju podpisane kopije svojega priporočila in odločitve.

2. Generalni sekretar:

(a) deponira podpisano kopijo priporočila in odločitve v arhiv sekretariata;

(b) uradno obvesti pogodbenice o dejstvu, da sta bila sprejeta priporočilo in odločitev o začasnih tarifah.

Pravilo 13: Konec spravnih postopkov

Spravni postopek se konča:

(a) ko stranke podpišejo dogovor v skladu s pravilom 11; ali

(b) ko pomirjevalec oblikuje priporočilo in odločitev o začasnih tarifah v skladu s pravilom 12.

Pravilo 14: Jeziki

1. Pomirjevalec po posvetovanjih s strankami odloči, kateri jezik ali jeziki se bodo uporabljali v postopkih.

2. Če se pomirjevalec odloči za uporabo več kot enega jezika, se vsak dokument lahko pripravi v vsakem zadevnem jeziku. Vsi jeziki se lahko uporabljajo pri zaslišanjih pod pogojem, če pomirjevalec tako določi, in če so na voljo prevajalci in tolmači. Pomirjevalec zagotovi, da sta njegovo priporočilo in odločitev dostopna v jeziku ali jezikih, ki jih je določil za uporabo v postopkih.

Pravilo 15: Stroški

1. Pomirjevalec lahko zahteva od strank, da položijo določen znesek kot predplačilo za stroške iz pododstavkov 2(a) do (d). Vsi zneski, ki jih stranke položijo v skladu s tem odstavkom, se plačajo generalnemu sekretarju, ki poravna stroške iz odstavka (2).

2. Po koncu spravnega postopka določi pomirjevalec stroške postopka in o njih uradno pisno obvesti stranke in generalnega sekretarja. Izraz "stroški" vključuje le:

(a) nadomestilo za pomirjevalca, ki ga generalni sekretar določi v času imenovanja v skladu s pravilom 14 Upravnih in finančnih pravil Mednarodnega centra za poravnave investicijskih sporov;

(b) potne in druge stroške pomirjevalca;

(c) potne in druge stroške prič in izvedencev, ki jih je poklical pomirjevalec v skladu s pravilom 7(1);

(d) stroške, povezane z uporabo sredstev in prostorov za izvedbo zaslišanj, razen stroškov za poslovne prostore sekretariata energetske listine;

(e) stroške za katero koli administrativno pomoč, ki jo v skladu s pravilom 8 zagotovi oseba ali institucija, razen sekretariata energetske listine; in

(f) stroške, ki nastanejo med postopkom za prevajanje in/ali tolmačenje v skladu s pravilom 14.

3. Če dogovor, sklenjen med strankami po pravilu 11, ne določa porazdelitve stroškov, pomirjevalec porazdeli stroške med strankami, upoštevajoč posebne okoliščine postopka, ter uradno pisno obvesti stranke in generalnega sekretarja o svoji odločitvi. Vse druge stroške, ki jih ima stranka, krije sama.

4. Generalni sekretar strankam izstavi poračun prejetega pologa in jim vrne vsa morebitna preplačila ali zahteva končno plačilo, upoštevajoč odločitev pomirjevalca glede porazdelitve stroškov.

Pravilo 16: Zaupnost

1. Določbe teh pravil v ničemer ne posegajo v pravna pravila strank glede ravnanja z zaupnimi informacijami, vključujoč tista, ki se nanašajo na pravice intelektualne lastnine.

2. Vsaka stranka, ki zavrne zagotovitev zaupnih informacij v odgovor na zahtevo v skladu s praviloma 5 in 7, pripravi utemeljitev in nezaupen povzetek informacij, ki se lahko uporabijo v postopku. V primeru izjeme od pravila o polnem razkritju iz pravila 5(3) pripravi zadevna stranka tudi za drugo stranko ali stranke nezaupen povzetek informacij v obliki, ki se lahko uporabi v postopkih.

3. Pomirjevalec, stranke in vse osebe, vključene v spravni postopek v kakršni koli vlogi, obravnavajo kot zaupne vse zadeve, ki se nanašajo na spravni postopek. Informacije, ki se zberejo med potekom postopka, se uporabljajo le za namene tega postopka. Zaupnost se nanaša tudi na pogoje dogovora med strankami po pravilu 11 ter na priporočilo in odločitev pomirjevalca po pravilu 12, če se stranke ne dogovorijo drugače ali če razkritje ni potrebno za namene izvedbe in uveljavitve.

Pravilo 17: Vloga pomirjevalca v drugih postopkih

Pomirjevalec se ne sme udeleževati kot razsodnik ali kot predstavnik oziroma svetovalec v nobenem arbitražnem ali sodnem postopku v zvezi s sporom, ki je bil predmet spravnega postopka. Stranke in druge zainteresirane pogodbenice pomirjevalca ne smejo poklicati za pričo v nobenem takšnem postopku.

Pravilo 18: Dopustnost dokazov v drugih postopkih

Stranke ne smejo predlagati dokazov ali se na njih sklicevati v katerem koli arbitražnem, sodnem ali upravnem postopku, ne glede na to, ali se ti postopki nanašajo na spor, ki je predmet spravnega postopka:

(a) izraženih stališč ali predlogov katere koli stranke v zvezi z možno poravnavo spora;

(b) priznanj katere koli stranke, podanih med potekom spravnih postopkov;

(c) predlogov, ki jih je podal pomirjevalec; ali

(d) dejstva, da je stranka nakazala svojo pripravljenost sprejeti predlog za poravnavo, ki ga je pripravil pomirjevalec.

--------------------------------------------------

Dodatek 1

Spravni postopek št.:…

IZJAVA

Prebral-a sem in se seznanil-a s Pravili o vodenju spravnega postopka v tranzitnih sporih ter zagotavljam, da se bo spravni postopek vodil v skladu s temi pravili. Obravnaval-a bom samo zadeve, ki so predmet spora, in tiste, ki so potrebne za izpolnitev mojih obveznosti v skladu s pravili.

Vse informacije, ki jih pridobim s svojo udeležbo v tem postopku, kakor tudi vsebino kakršnega koli dogovora med strankami v tem sporu v okviru pravila 11 ali kakršnega koli priporočila in odločitve, ki jo bom sprejel v skladu s pravilom 12, bom obravnaval-a kot zaupne.

Ne bom sprejemal-a nikakršnih navodil ali nadomestil v zvezi s postopkom iz kakršnih koli virov, razen kot je predvideno v pravilih in v pogojih generalnega sekretarja za moje imenovanje.

Ne bom razsodnik-ca ali predstavnik-ca ali svetovalec-ka v nobenem arbitražnem ali sodnem postopku v zvezi s sporom, ki je predmet tega spravnega postopka.

Tukaj [1] razkrivam vse informacije, ki bi utegnile vplivati na mojo neodvisnost ali nepristranskost ali ki bi lahko vzbudile utemeljen dvom o neoporečnosti in nepristranskosti tega spravnega postopka. Posvetoval-a se bom z generalnim sekretarjem o katerikoli spremembi v svojem položaju, ki bi lahko bila pomembna za opravljanje moje naloge pomirjevalca.

V primeru odstopa ali moje nezmožnosti, da končam spravni postopek, bom generalnemu sekretarju vrnil-a vse dokumente in gradiva, ki sem jih dobil-a zaradi imenovanja.

Podpis: | Datum: |

[1] Pomirjevalec po potrebi doda prilogo.

--------------------------------------------------

Dodatek 2

SEZNAM PRIMEROV INFORMACIJ, KI JIH JE TREBA RAZKRITI

Na tem seznamu so primeri takih informacij, ki jih pomirjevalec, imenovan v zvezi s tranzitnim sporom, mora razkriti v skladu s pravili.

Vsak pomirjevalec ima stalno nalogo, da razkrije informacije iz pravila 2(3), ki utegnejo vključevati:

(a) finančne interese (npr. naložbe, posojila, delnice, obresti, druge dolgove); poslovne interese (npr. direktorstvo ali druge pogodbene interese); ter lastniške interese, ki so pomembni za zadevni spor;

(b) poklicne interese (npr. prejšnje ali sedanje razmerje z zasebnimi naročniki ali katere koli interese, ki jih oseba utegne imeti v povezavi z domačimi ali mednarodnimi postopki, in njihovimi posledicami, kadar le-ti vključujejo zadeve, podobne tistim, ki so predmet zadevnega spora);

(c) druge aktivne interese (npr. aktivna udeležba v javnih interesnih skupinah ali drugih organizacijah, ki po lastni izjavi zasledujejo določene namene, ki se nanašajo na zadevni spor);

(d) obravnavane navedbe osebnega mnenja o zadevah, ki so pomembne za zadevni spor (npr. objave, javne izjave);

(e) zaposlitveni ali družinski interesi (npr. možnost kakršne koli posredne prednosti ali verjetnosti pritiska s strani delodajalca, poslovnega družabnika ali bližjega družinskega člana pomirjevalca).

--------------------------------------------------