Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0817(01)

    Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil 2020/C 270/06

    C/2020/5578

    UL C 270, 17.8.2020, p. 7–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.8.2020   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 270/7


    Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    (2020/C 270/06)

    V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek v treh mesecih od dneva te objave.

    ENOTNI DOKUMENT

    MİLAS ZEYTİNYAĞI

    EU št.: PDO-TR-02379 – 13.11.2017

    ZOP (X) ZGO ()

    1.   Ime [ZOP ali ZGO]

    „Milas Zeytinyağı“

    2.   Država članica ali tretja država

    Turčija

    3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

    3.1   Vrsta proizvoda

    Skupina 1.5 Olja in masti (maslo, margarina, olje itn.)

    3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

    „Milas Zeytinyağı“ je ekstra deviško oljčno olje, proizvedeno izključno iz sorte memecik, ki se prideluje v pokrajini Milas. Oljčno olje se proizvaja samo z mehanskimi postopki.

    Olje ima temno zeleno/rumeno barvo in pikanten saden vonj.

    Vonj oljčnega olja spominja na travo, okus pa zaznamujejo zaznave po papriki in črnem popru.

    Vsebnost α-tokoferola: najmanj 100 mg/kg olja.

    Skupna fenolna vsebnost: najmanj 100 mg/kg.

    Vsebnost prostih maščobnih kislin, izraženih kot oleinska kislina, je v oljčnem olju „Milas Zeytinyağı“ pod 0,7 %.

    Povprečno peroksidno število za oljčno olje „Milas Zeytinyağı“ znaša 4,5 meq aktivnega kisika na kg olja z največ 20 meq aktivnega kisika na kg olja.

    3.3   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

    Oljčno olje „Milas Zeytinyağı“ se proizvaja izključno iz oljk sorte memecik, pridelanih na opredeljenem geografskem območju. Vse druge sorte, ki niso memecik in se med obiranjem pomešajo zraven, ne smejo presegati 5 %.

    3.4   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

    Dejavnosti za proizvodnjo surovin in njihovo predelavo je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju.

    3.5   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    3.6   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    Poleg obveznih navedb, ki jih zahteva zakonodaja o označevanju in predstavitvi živil, se pri označevanju navede:

    ime označbe „Milas Zeytinyağı“,

    ime podjetja in naslov ali kratko ime in naslov ali registrirana znamka podjetja,

    znak ZOP Evropske unije,

    naslednji logotip:

    Image 1

    uradni hologram, ki potrjuje pristnost.

    4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

    Območje zaščitene označbe zajema vse vasi in mesta v občini Milas. Vse ležijo v provinci Muğla, ki se nahaja v južni Egejski regiji.

    5.   Povezava z geografskim območjem

    Posebnosti geografskega območja

    Milas leži v okrožju Menteşe v severozahodnem delu province Muğla in je gorska regija z ozkimi in globokimi dolinami ter kraškim svetom, ki se razprostira severo-jugovzhodno od jezera Bafa in Milaške depresije, zahodno od gore Ilbıra ter vzhodno od depresije Akçay. Omejene kmetijske površine ter gorske gmote in pobočja v okrožju so oblikovale ugodno okolje za gojenje oljk. V Milasu je gojenje oljk postalo kmetijska dejavnost, ki so jo v celoti določile naravne razmere.

    Okrožje Milas zaznamuje značilno sredozemsko podnebje. Oljke zahtevajo povprečno temperaturo 15–20 °C v dobi cvetenja, 15–20 °C v dobi zorenja in najmanj 5 °C v času od zorenja do obiranja. Poleg tega potrebujejo ustrezno hladnejše obdobje med oblikovanjem cvetnih popkov. Oljke so zelo občutljive za nizke temperature in se poškodujejo, če najnižja dnevna temperatura pade pod –7 °C. Povprečna dnevna temperatura v milaških oljčnih nasadih je najmanj 9,9 °C decembra, 8,9 °C januarja in 9,5 °C februarja, kar je zelo primerno za hladno obdobje. Maja, tj. v dobi cvetenja, je najnižja povprečna temperatura 19,4 °C, v dobi zorenja plodov pa 17,4 °C. Te temperaturne vrednosti predstavljajo skoraj optimalne rastne razmere za oljke in prinašajo velik donos. Tla v Milasu so aluvialna in glinasto-peščena. Taka vrsta tal zadržuje vodo in omogoča, da oljke oblikujejo močnejše korenine in dajejo večji donos. Poleg tega je povprečna količina padavin v regiji Milas že dolgo 900–1 000 mm, kar je primerno za gojenje oljk, ne da bi bilo potrebno namakanje. Čeprav namakanje omogoča večje plodove z višjo vsebnostjo vode, škodljivo vpliva na kopičenje fenolov in njihov prenos v oljčno olje.

    Človeški dejavniki

    Mesto Milas je starodavno, že več kot 5 000 let staro naselitveno območje. Zaradi naravnih razmer je gojenje oljk in pridelava oljčnega olja primarna kmetijska dejavnost v regiji vse od karijske civilizacije. Na cesti med Milasom in Bodrumom je v kraju Pilavtepe dno stiskalnice, oblikovano iz kamnine struge reke Sariçay in datirano v čas 2000 let pr. n. št. Pisni viri iz 16. in 17. stoletja n. št. omenjajo oljčne stiskalnice in oljčna skladišča Otomanskega cesarstva v Milasu. Strokovno znanje lokalnih oljkarjev je bistvenega pomena za začetek obiranja. Zorenje vpliva na vsebnost klorofila in antioksidantov v oljčnem olju. Izbira pravega časa za obiranje (pred popolno zrelostjo, ko sta vsebnosti klorofila in fenolov nižji) daje oljčnemu olju „Milas Zeytinyağı“ specifično barvo in fenolno vsebnost. Zaradi dolge tradicije proizvodnje oljčnega olja na tem območju so v regiji nastale tudi številne oljarne. Oljke se tako v zelo kratkem času predelajo v oljčno olje, s čimer se prepreči, da trigliceridi hidrolizirajo v proste maščobne kisline, vsebnost prostih maščobnih kislin pa ostane nizka.

    Posebnosti proizvoda

    Posebnost oljčnega olja „Milas Zeytinyağı“ so temna zelena/rumena barva, pikantni vonj s travno aromo ter okus po travi, papriki in črnem popru. Na te značilnosti vpliva sorta memecik. Sorta memecik se v regiji Milas prideluje že generacije in zajema večji delež oljk v regiji. Iz znanstvenih študij izhaja, da ima sorta memecik sama po sebi močno antioksidativno aktivnost in visoko fenolno vsebnost v primerjavi z drugimi kultivarji, ki se gojijo v Turčiji (Sevim in Tuncay; 2012). Vsebnost α-tokoferola v oljčnih oljih, proizvedenih iz sorte memecik v Milasu, je višja v primerjavi z drugimi kultivarji, ki se gojijo na tem območju, in tudi v primerjavi z oljčnimi olji iz drugih regij (Sevim, Köseoğlı, Çetin; 2016). Raziskave hlapnih sestavin v oljčnem olju „Milas Zeytinyağı“ so pokazale, da visoka fenolna vsebnost zaznamuje njegov vonj in okus. Najpogostejše fenolne spojine so heksanal za aromatsko sestavino „zelenje, jabolka in košenina“, E-2-heksenal za „grenko, mandlji, zelenje in jabolka“, heksanol za „sadno in košenino“ ter Z-3 heksenol za „zelenje, sadno in grenko“. Visoka vsebnost fenolnov in α-tokoferola tudi varuje oljčno olje pred oksidacijo in s tem pripomore k njegovemu nižjemu peroksidnemu številu.

    Vzročna povezava

    Za oljčno olje „Milas Zeytinyağı“ je značilna sorta memecik, ki je na območju dobro uveljavljena in zajema skoraj vse tamkajšnje oljke. Prevladujoče gojenje te sorte prispeva h kemični sestavi olja, zlasti fenolni vsebnosti in antioksidativni aktivnosti.

    Tudi posebne talne in podnebne razmere na geografskem območju ter človeški dejavniki so pomembni pri oblikovanju posebnosti oljčnega olja „Milas Zeytinyağı“. Gore in pobočja v okrožju omogočajo le gojenje oljk kot večjo kmetijsko dejavnost. Temperaturne vrednosti predstavljajo skoraj optimalne rastne razmere za oljke in prinašajo velik donos. Ker ni namakanja, imajo oljke visoko fenolno vsebnost. Oljkarji začnejo obirati oljke pred popolno dozorelostjo, tako da oljčno olje dobi svojo posebno barvo in aromo. Hitra predelava ima prav tako pomembno vlogo pri ohranjanju majhnega peroksidnega števila in nizke vsebnosti prostih maščobnih kislin.

    Sklic na objavo specifikacije

    (drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)


    (1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


    Top