OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM
1.OZADJE DELEGIRANEGA AKTA
Ta delegirana direktiva Komisije zaradi prilagoditve znanstvenemu in tehničnemu napredku spreminja Prilogo III k Direktivi 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta o omejevanju uporabe nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi (prenovitev) (v nadaljnjem besedilu: direktiva RoHS). Sprememba zadeva izjemo za navedene vrste uporabe živega srebra v (kompaktnih) fluorescentnih sijalkah z enojnim podnožjem za posebne namene.
Direktiva RoHS omejuje uporabo nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi (v nadaljnjem besedilu: EEO), kot je določeno v njenem členu 4. Trenutno je omejenih deset snovi, ki so navedene v Prilogi II k direktivi RoHS: svinec, živo srebro, kadmij, šestvalentni krom, polibromirani bifenili (PBB), polibromirani difeniletri (PBDE), bis(2-etilheksil) ftalat (DEHP), benzil butil ftalat (BBP), dibutil ftalat (DBP) in diizobutil ftalat (DIBP). V prilogah III in IV so navedeni materiali in komponente EEO za posebne vrste uporabe, ki so izvzete iz omejitev snovi iz člena 4(1).
Člen 5 Direktive določa, da se prilogi III in IV prilagodita znanstvenemu in tehničnemu napredku, kar lahko vključuje odobritev, obnovitev in razveljavitev izjem.
V skladu s členom 5(1)(a) se izjeme vključijo v prilogi III in IV samo, če se s tako vključitvijo ne zmanjša varovanje okolja in zdravja, ki ga zagotavlja Uredba (ES) št. 1907/2006 (REACH), ter če je izpolnjen kateri koli od naslednjih pogojev: (i) odstranitev ali nadomestitev snovi tehnično ali znanstveno ni izvedljiva s spremembo konstrukcije ali z nadomestitvijo z materiali in komponentami, ki ne zahtevajo katerega od materialov ali snovi, naštetih v Prilogi II; (ii) zanesljivost nadomestkov ni zagotovljena; (iii) skupni negativni vplivi na okolje, zdravje in varnost potrošnika, ki bi jih povzročila nadomestitev snovi, bi utegnili prevladati nad skupnimi prednostmi za okolje, zdravje in varnost potrošnikov.
Poleg tega se morata pri odločitvah o izjemah in njihovem trajanju upoštevati razpoložljivost nadomestkov in družbeno-ekonomski vpliv nadomestitve. Odločitve o trajanju izjem se morajo prav tako sprejeti ob upoštevanju vseh možnih vplivov na inovacije. Kadar je primerno, se mora pri obravnavi splošnih vplivov izjeme upoštevati celotni življenjski cikel.
Člen 5(1)(a) tudi določa, da mora Komisija sprejeti posamezne delegirane akte za vključitev materialov in komponent EEO za posebne vrste uporabe, navedene na seznamih v prilogah III in IV. Člen 5(3) in Priloga V določata postopek za predložitev zahtevkov glede izjem.
2.POSVETOVANJA PRED SPREJETJEM AKTA
Komisija je prejela zahtevke gospodarskih subjektov za odobritev ali obnovitev izjem na podlagi člena 5(3) in Priloge V k direktivi RoHS.
Veljavna izjema 1(f) iz Priloge III dovoljuje uporabo živega srebra v (kompaktnih) fluorescentnih sijalkah z enojnim podnožjem, ki ne presega (na razelektritveno cevko): za posebne namene: 5 mg.
Komisija je decembra 2014 in januarja 2015 prejela dva zahtevka za obnovitev te izjeme. Eden od zahtevkov je bil januarja 2020 dopolnjen z dodatnimi informacijami v vnosih. Vlagatelja sta v bistvu trdila, da nadomestki za vrste uporabe, ki jih zajema ta izjema, niso na voljo, in pojasnila, da nadaljnje znižanje mejne vrednosti živega srebra, določene v izjemi, ni izvedljivo. V skladu z zahtevami direktive RoHS (člen 5(5), drugi pododstavek) izjema ostane veljavna, dokler Komisija ne sprejme odločitve o zahtevku za obnovitev.
Za oceno zahtevkov za obnovitev navedene izjeme je Komisija junija 2015 začela študijo, ki se je zaključila leta 2016, da bi izvedla zahtevano tehnično in znanstveno oceno, vključno z osemtedenskim spletnim posvetovanjem z deležniki. Poleg navedene študije, v kateri so bili ocenjeni obsežni tehnični in znanstveni podatki ter prejeti prispevki, kot je dokumentirano v poročilu o študiji, je Komisija izvedla dve dopolnilni študiji/posodobitvi, v katerih so sodelovali deležniki. Leta 2019 je bila objavljena študija, ki se je osredotočila na družbeno-ekonomsko oceno in razpoložljivost nadomestkov, leta 2020 pa je bila ta študija na podlagi najnovejših podatkov in modeliranja posodobljena. Objavljena so bila končna poročila o študiji in posodobitvah družbeno-ekonomskih ocen; deležniki so bili o tem uradno obveščeni.
Komisija se je na srečanju strokovnjakov 1. septembra 2016, 29. oktobra 2018 in 21. oktobra 2019 posvetovala s strokovno skupino držav članic za delegirane akte na podlagi direktive RoHS, da bi zbrala mnenja držav članic o predvidenem poteku dejavnosti v skladu z ugotovitvami ocen. Izvedla je vse potrebne postopkovne korake v zvezi z izjemami od omejitve snovi na podlagi člena 5(3) do 5(7) direktive RoHS. Svet in Evropski parlament sta bila o vseh dejavnostih uradno obveščena.
V podporni študiji je bilo poudarjeno, da:
·kompaktne fluorescentne sijalke za posebne namene zaradi svoje posebne zasnove, materialov in proizvodnega postopka zajemajo zelo širok nabor sijalk z več značilnostmi;
·je za kompaktne fluorescentne sijalke za posebne namene, zasnovane za oddajanje svetlobe v ultravijoličnem spektru, na voljo dovolj informacij, ki kažejo, da nadomestitev živega srebra pri zadevnih vrstah uporabe tehnično ni izvedljiva, zato je bila v študiji priporočena obnovitev izjeme za najdaljše obdobje nadaljnjih petih let;
·bi bilo treba za druge kompaktne fluorescentne sijalke za posebne namene, za katere ni na voljo dovolj informacij o nadomestitvi živega srebra pri širokem naboru zadevnih vrst uporabe, izjemo podaljšati za tri leta, da se omogoči priprava podrobnejših informacij za utemeljitev izjeme za druge vrste sijalk, za katere se razume, da jih zajema izraz „posebni namen“, če se vložijo novi zahtevki.
V znanstvenih in tehničnih ocenah, v katere so bila vključena posvetovanja z deležniki, je bilo navedeno, da so v zvezi z izjemo 1(f) merila za izjemo še vedno izpolnjena, saj zanesljivi nadomestki še niso na voljo. Rezultati ocene tudi kažejo, da posebna izjema ne bi znižala ravni varovanja okolja in zdravja, ki jo zagotavlja uredba REACH, v skladu s členom 5 Direktive 2011/65/EU.
V skladu s smernicami za boljše pravno urejanje je bil osnutek delegirane direktive objavljen na portalu za boljše pravno urejanje s štiritedenskim obdobjem za pripombe. Med posvetovanjem o osnutku akta sta bila prejeta 2 prispevka. Izraženi pomisleki so bili obravnavani, sprememba osnutka akta pa se ni zdela potrebna.
3.PRAVNI ELEMENTI DELEGIRANEGA AKTA
Z delegirano direktivo se obnavlja izjema 1(f) iz Priloge III k Direktivi 2011/65/EU za uporabo živega srebra v določene namene.
Komisija je v oceni, ki je temeljila na podpornih študijah in posvetovanjih, ugotovila, da zahtevek za izjemo izpolnjuje vsaj eno od meril iz člena 5(1)(a) direktive RoHS, ki upravičuje podaljšanje izjeme: živega srebra ni mogoče zanesljivo nadomestiti v kategorijah sijalk, za katere velja ta izjema.
Skratka, pogoji za izjemo so izpolnjeni, vnos za izjemo 1(f) pa je treba obnoviti. V oceni je bilo ugotovljeno tudi, da bi bilo treba področje uporabe izjeme po eni strani omejiti na nadalje opredeljene vrste uporabe, po drugi strani pa se lahko trajanje sedanje široke izjeme skrajša, kot sledi:
I.pet let za sijalke za posebne namene, zasnovane za oddajanje svetlobe v ultravijoličnem spektru, saj trenutno ni na voljo zanesljivih alternativ;
II.tri leta za vse druge sijalke za posebne namene, da se industriji omogoči priprava podrobnih informacij za utemeljitev ohranitve izjem za določene kategorije sijalk za posebne namene.
Datumi izteka veljavnosti te izjeme so določeni v skladu členom 5(2), prvi pododstavek. Obdobja veljavnosti naj ne bi negativno vplivala na inovacije.
Pravni instrument je delegirana direktiva, kot je določeno v Direktivi 2011/65/EU; pri tem je zlasti pomembno izpolnjevanje zahtev iz člena 5(1)(a) navedene direktive.
Cilj delegirane direktive je prispevati k varovanju zdravja ljudi in okolja ter uskladiti določbe za delovanje notranjega trga na področju električne in elektronske opreme, in sicer z omogočanjem uporabe sicer prepovedanih snovi za posebne namene, z določbami in pogoji iz direktive RoHS ter postopkom za prilagajanje prilog III in IV znanstvenemu in tehničnemu napredku.
Delegirana direktiva ne vpliva na proračun EU.
DELEGIRANA DIREKTIVA KOMISIJE (EU) .../…
z dne 13.12.2021
o spremembi Priloge III k Direktivi 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta glede izjeme za uporabo živega srebra v (kompaktnih) fluorescentnih sijalkah z enojnim podnožjem za posebne namene zaradi prilagoditve znanstvenemu in tehničnemu napredku
(Besedilo velja za EGP)
EVROPSKA KOMISIJA JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,
ob upoštevanju Direktive 2011/65/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 8. junija 2011 o omejevanju uporabe nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi ter zlasti člena 5(1), točka (a), Direktive,
ob upoštevanju naslednjega:
(1)Direktiva 2011/65/EU določa, da morajo države članice zagotoviti, da električna in elektronska oprema (EEO), dana na trg, ne vsebuje nevarnih snovi iz Priloge II k navedeni direktivi. Navedena omejitev se ne uporablja za nekatere izvzete uporabe iz Priloge III k navedeni direktivi.
(2)Kategorije električne in elektronske opreme, za katere se uporablja Direktiva 2011/65/EU, so naštete v Prilogi I k navedeni direktivi.
(3)Živo srebro je omejena snov iz Priloge II k Direktivi 2011/65/EU.
(4)Komisija je s Sklepom 2010/571/EU med drugim odobrila izjemo za uporabo živega srebra v (kompaktnih) fluorescentnih sijalkah z enojnim podnožjem za posebne namene (v nadaljnjem besedilu: izjema), ki je zdaj navedena kot izjema 1(f) v Prilogi III k Direktivi 2011/65/EU. Izjema je v skladu s členom 5(2), drugi pododstavek, točka (a), navedene direktive prenehala veljati 21. julija 2016.
(5)Živo srebro se uporablja v (kompaktnih) fluorescentnih sijalkah z enojnim podnožjem za posebne namene za proizvodnjo ultravijolične svetlobe, ki se nato s fluorescentnim premazom na sijalki pretvori v vidno svetlobo.
(6)Komisija je 19. decembra 2014 in 15. januarja 2015 prejela zahtevka za obnovitev izjeme (v nadaljnjem besedilu: zahtevka za obnovitev), kar je v roku iz člena 5(5) Direktive 2011/65/EU, en zahtevek pa je bil nato 20. januarja 2020 posodobljen. V skladu s členom 5(5), drugi pododstavek, Direktive 2011/65/EU ostane izjema veljavna, dokler se ne sprejme odločitev o zahtevku za obnovitev.
(7)V oceni zahtevkov za obnovitev, pri kateri sta bila upoštevana razpoložljivost nadomestkov in družbeno-ekonomski vpliv nadomestitve, je bilo ugotovljeno, da odstranitev živega srebra pri zadevnih vrstah uporabe ali njegova nadomestitev s snovjo s primerljivimi značilnostmi trenutno tehnično ni izvedljiva. Ocena je vključevala posvetovanja z deležniki v skladu s členom 5(7) Direktive 2011/65/EU. Pripombe, prejete med temi posvetovanji, so bile javno dostopne na posebnem spletišču.
(8)Glede na to, da bi morale imeti izjeme od omejitve za nekatere posebne materiale ali komponente omejeno področje uporabe in trajanje, da bi se dosegla postopna opustitev nevarnih snovi v EEO, je bilo v oceni ugotovljeno tudi, da bi bilo treba področje uporabe izjeme po eni strani omejiti na nadalje opredeljene vrste uporabe, po drugi strani pa se trajanje sedanje široke izjeme lahko skrajša.
(9)Izjema je v skladu z Uredbo (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta, zato ne znižuje ravni varovanja okolja in zdravja, ki jo zagotavlja navedena uredba.
(10)Zato je primerno odobriti obnovitev izjeme za kompaktne fluorescentne sijalke za posebne namene, ki so zasnovane za oddajanje svetlobe v ultravijoličnem spektru, za najdaljše obdobje petih let v skladu s členom 5(2), prvi pododstavek, Direktive 2011/65/EU, saj trenutno ni na voljo zanesljivih alternativ. Za vse druge vrste kompaktnih fluorescentnih sijalk, ki spadajo v kategorijo kompaktnih fluorescentnih sijalk za posebne namene, bi bilo treba izjemo obnoviti za tri leta, da bi lahko industrija pripravila podrobne informacije za utemeljitev nadaljevanja te izjeme za določene kategorije sijalk za posebne namene v skladu s ciljem Direktive, da je treba omejiti področje uporabe in trajanje izjem. Glede na rezultate nenehnih prizadevanj za iskanje ustreznih nadomestkov ni verjetno, da bi obdobje veljavnosti te izjeme negativno vplivalo na inovacije.
(11)Direktivo 2011/65/EU bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –
SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:
Člen 1
Priloga III k Direktivi 2011/65/EU se spremeni, kakor je navedeno v Prilogi k tej direktivi.
Člen 2
1.Države članice sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do [zadnji dan 6. meseca po datumu začetka veljavnosti te direktive]. Besedilo navedenih predpisov takoj sporočijo Komisiji.
Navedene predpise uporabljajo od [zadnji dan 6. meseca po datumu začetka veljavnosti te direktive + 1 dan].
Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.
2.Države članice Komisiji sporočijo besedila bistvenih določb nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.
Člen 3
Ta direktiva začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.
Člen 4
Ta direktiva je naslovljena na države članice.
V Bruslju, 13.12.2021
Za Komisijo
Predsednica
Ursula VON DER LEYEN