EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Volilna pravica in upravičenost na volitvah v Evropski parlament

 

POVZETEK:

Direktiva 93/109/ES – podrobna ureditev uresničevanja aktivne in pasivne volilne pravice na volitvah v Evropski parlament za državljane EU, ki prebivajo v državi EU, ki ni njihova država državljanstva

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Ta direktiva določa podrobno ureditev, v skladu s katero lahko državljani EU, ki prebivajo v državi EU, niso pa njeni državljani, uresničujejo aktivno in pasivno volilno pravico na volitvah v Evropski parlament v tej državi.

KLJUČNE TOČKE

Zahteve, ki jih je treba izpolniti

Direktiva določa zahteve, ki jih mora državljan druge države EU izpolniti, da bi uresničil svojo aktivno ali pasivno volilno pravico v državi prebivanja. Oseba mora:

  • biti državljan EU,
  • prebivati v državi EU, v kateri želi glasovati ali kandidirati,
  • izpolnjevati iste pogoje kot državljan te države EU, ki želi uresničiti svojo aktivno ali pasivno volilno pravico (načelo enakosti med volivci državljani in volivci nedržavljani).

Enostavni postopki za predložitev vloge za kandidiranje

Direktiva je bila spremenjena leta 2013, da bi se poenostavili postopki za predložitev vlog kandidatov, ki prebivajo v državi EU, niso pa njeni državljani. Državljani EU so morali pred tem v takem primeru predložiti potrdilo iz svoje države državljanstva, da niso izgubili pravice do kandidiranja na volitvah v Evropski parlament v tej državi. Od leta 2014 lahko državljani EU ob predložitvi vloge za kandidiranje na volitvah namesto potrdila zagotovijo izjavo. Organi države EU stalnega prebivališča se morajo povezati z državo državljanstva, da bi preverili veljavnost izjave. Za zagotovitev učinkovite komunikacije mora vsaka država EU določiti eno kontaktno točko, ki bo odgovorna za sporočanje podatkov o teh kandidatih.

Uresničevanje aktivne in pasivne volilne pravice

Državljani EU lahko uresničijo svojo aktivno in pasivno volilno pravico bodisi v državi EU stalnega prebivališča ali svoji matični državi. V nobenem primeru pa nihče ne more glasovati več kot enkrat ali kandidirati v več kot eni državi EU na istih volitvah.

Vpis v volilni imenik

Volivce se vpiše v volilni imenik njihove države prebivanja samo, če to zahtevajo vnaprej. Enaka obveznost velja za volivce, ki niso državljani te države in zaprosijo za vpis v volilni imenik v državi EU, katere državljani so dolžni voliti.

Da bi se njihova imena lahko vpisala v volilni imenik, morajo volivci, ki niso državljani te države, predložiti enake dokumente kot nacionalni volivci. Predložiti pa morajo še dodatne informacije v obliki uradne izjave.

Pravna sredstva

Pravna sredstva, ki so na voljo državljanom, morajo biti na voljo tudi osebam, ki niso državljani, če se jim zavrne vpis v volilni imenik ali če se ne sprejme njihova vloga za kandidiranje.

Nacionalna pravila za državljane, ki živijo zunaj svojega ozemlja

Nobena določba Direktive 93/109/ES ne vpliva na pravila posameznih držav EU v zvezi z aktivno ali pasivno volilno pravico njihovih državljanov, ki prebivajo zunaj njihovega volilnega ozemlja.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Ta direktiva se uporablja od 30. decembra 1993. V državah EU je morala začeti veljati do 1. februarja 1994.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta 93/109/ES z dne 6. decembra 1993 o podrobni ureditvi uresničevanja aktivne in pasivne volilne pravice na volitvah v Evropski parlament za državljane Unije, ki prebivajo v državi članici, niso pa njeni državljani (UL L 329, 30.12.1993, str. 34–38).

Nadaljnje spremembe Direktive 93/109/ES so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 15.12.2017

Top