EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravila o tržnih standardih za jajca

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 589/2008 – tržni standardi za jajca

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Ta uredba določa tržne standarde za jajca*, ki se prodajajo v EU, vključno z razvrščanjem in označevanjem jajc, življenjskimi pogoji za kokoši in vodenjem evidenc.

Izvaja Uredbo Sveta (ES) št. 1234/2007 – ki jo razveljavlja in nadomešča Uredba (EU) št. 1308/2013 – o pravilih za ureditev trgov kmetijskih proizvodov in trgovine s temi proizvodi v EU, vključno s tržnimi standardi za številne proizvode, kot so jajca.

KLJUČNE TOČKE

Jajca so lahko razvrščena kot jajca kategorije A ali kategorije B.

Jajca kategorije A morajo imeti naslednje lastnosti:

  • lupina je pravilne oblike, čista in nepoškodovana,
  • zračni mehurček v jajcu ne presega 6 mm,
  • rumenjak nima razločno vidnega roba, ob vrtenju jajca se premakne le malo,
  • beljak mora biti jasen in prosojen,
  • jajca ne smejo vsebovati tujih snovi ali vonjev,
  • v jajcu ne sme biti razvit zarodek.

Jajca kategorije A ne smejo biti oprana ali očiščena pred ali po razvrščanju in se ne smejo pripraviti za konzerviranje ali ohladiti na temperaturo pod 5° C.

Jajca kategorije A se razvrstijo po masi:

  • XL – več kot 72 g,
  • L – 63–72 g,
  • M – 53–62 g,
  • S – manj kot 53 g.

Jajca kategorije B so jajca, ki ne dosegajo praga kakovosti jajc kategorije A, ali jajca kategorije A, ki so razvrščena v nižjo kategorijo.

Samo pakirni centri lahko razvrščajo in pakirajo jajca ter označujejo svoja pakiranja*. Pakirni centri morajo imeti primerno opremo za razvrščanje in označevanje jajc. Jajca je treba razvrstiti, označiti in pakirati v desetih dneh od znesitve.

Na transportnem pakiranju z jajci je treba navesti:

  • ime in naslov proizvajalca,
  • oznako proizvajalca,
  • število jajc in/ali njihovo maso,
  • datum ali obdobje znesitve,
  • datum odpreme.

Na pakiranjih z jajci kategorije A morata biti navedena uporabljen način reje in datum minimalnega roka trajanja, ki ni daljši od 28 dni od znesitve.

Jajca so lahko označena kot „jajca iz proste reje“, „jajca iz hlevske reje“ ali „jajca iz baterijske reje“. Kokoši iz proste reje morajo imeti podnevi stalen dostop do izpustov na prostem, vendar lahko rejci včasih ta dostop omejijo v jutranjih urah v skladu z dobro živinorejsko prakso. „Jajca kokoši iz baterijske reje“ pomenijo, da se kokoši redijo v obogatenih kletkah*, saj so baterijske kletke (ali t. i. „neizpopolnjene“ kletke) v EU prepovedane od leta 2012 (Direktiva Sveta 1999/74/ES – zaščita kokoši nesnic).

Če EU sprejme ukrepe za varovanje javnega zdravja, ki zahtevajo, da je treba kokoši rediti v zaprtem, na primer med izbruhi ptičje gripe, se jajca še vedno lahko tržijo kot jajca iz „proste reje“, če omejitev dostopa do izpustov na prostem ne preseže 16 tednov brez prekinitev.

Izpusti na prostem morajo biti večinoma pokriti z vegetacijo in se ne smejo uporabljati za druge namene, razen za sadovnjake, gozdove in pašnike.

Največja obremenitev v izpustih na prostem ne sme presegati 2 500 kokoši na hektar ali ene kokoši na 4 m2.

Besedi „ekstra“ ali „posebno sveža“ se lahko uporabljajo za oznako višje kakovosti jajc kategorije A do devetega dne od znesitve.

Možna je navedba oznake krmljeno z žiti, kadar žita znašajo najmanj 60 % krmne mešanice.

Proizvajalci jajc morajo voditi evidence o:

  • uporabljenem načinu reje,
  • številu in starosti kokoši,
  • datum zakola živali in število zaklanih kokoši,
  • številu ali masi dnevno prodanih jajc,
  • imenih in naslovih kupcev,

Države EU morajo imenovati inšpektorje za izvajanje nadzora skladnosti.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. julija 2008.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Jajca: jajca v lupini, razen počenih, inkubiranih ali kuhanih, ki so jih znesle kokoši vrste Gallus gallus in so primerna za prehrano ljudi ali za pripravo jajčnih proizvodov.
Pakiranje: embalaža, v kateri so jajca kategorije A ali B, razen transportnega pakiranja in zabojnikov z industrijskimi jajci (ki niso namenjena za prehrano ljudi).
Obogatene kletke: kletke, ki so bile prilagojene določenim zaskrbljujočim vidikom dobrega počutja v zvezi z baterijskimi kletkami in ki obenem ohranjajo nekatere gospodarske in živinorejske prednosti sistemov brez kletk.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Komisije (ES) št. 589/2008 z dne 23. junija 2008 o podrobnih pravilih za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 glede tržnih standardov za jajca (UL L 163, 24.6.2008, str. 6–23).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 589/2008 so vključene v osnovno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007 (UL L 347, 20.12.2013, str. 671–854).

Glej prečiščeno različico.

Direktiva Sveta 1999/74/ES z dne 19. julija 1999 o minimalnih standardih za zaščito kokoši nesnic (UL L 203, 3.8.1999, str. 53–57).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 27.02.2018

Top