EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Energijska poraba: okvir za pravila o označevanju

 

POVZETEK:

Uredba (EU) 2017/1369 o označevanju z energijskimi nalepkami

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Ta uredba določa podlago za označevanje izdelkov, povezanih z energijo, zagotavlja informacije o standardih energijske učinkovitosti – pa tudi o porabi energije in drugih virov – da bi pomagala potrošnikom pri odločitvah o nakupu. Ne zajema rabljenih izdelkov, razen če so bili uvoženi z območja zunaj EU, ali prevoznih sredstev.

Razveljavlja Direktivo 2010/30/EU.

KLJUČNE TOČKE

Vsi izdelki, povezani z energijo, bodo prikazovali nalepke v novi, posodobljeni lestvici od A (najučinkovitejši) do G (najmanj učinkovit). S tem sistemom bo zamenjan prejšnji sistem nalepk od A+++ do G, ki je manj učinkovit zaradi razvoja energijsko učinkovitejših izdelkov. Obstaja tudi zahteva po informacijskem listu izdelka.

Nalepke, ki so že v uporabi od 1. avgusta 2017, bo Evropska komisija prevrednotila, tj. ponovno določila tako, da bodo v skladu z novo uredbo.

Komisija sprejme ločen delegirani akt za vsako specifično skupino izdelkov za dopolnitev uredbe. Ta vzpostavlja podrobne zahteve glede označevanja specifičnih skupin izdelkov, pri čemer:

  • ima skupina izdelkov velik potencial za prihranek energije;
  • se enakovredni modeli znotraj skupine izdelkov znatno razlikujejo glede ravni učinkovitosti;
  • ni občutnega negativnega učinka glede cenovne dostopnosti ali skupnih stroškov skupine izdelkov.

V delegiranih aktih, ki se nanašajo na specifične skupine izdelkov, se med drugim določijo:

  • specifična skupina izdelkov, za katero bodo veljale natančne zahteve za označevanje z nalepkami;
  • zasnova in vsebina nalepke, vključno z lestvico za prikaz porabe energije od A do G, ki ima enotne zasnovne značilnosti za različne skupine izdelkov;
  • druge informacije, ki poudarjajo energijsko učinkovitost izdelka;
  • če je ustrezno, navedba na nalepki za prepoznavanje izdelkov, ki so energijsko pametni, tj. sposobni samodejno spreminjati in optimizirati vzorce porabe;
  • metode merjenja in izračunavanja, s katerimi se določijo informacije za navedbo na nalepki in o izdelku, vključno z opredelitvijo indeksa energijske učinkovitosti;
  • datum ocene in morebitne revizije delegiranega akta;
  • razlike v energijski učinkovitosti v različnih klimatskih območjih.

Odgovornosti dobavitelja in trgovca so:

  • prikazujeta energijske učinkovitosti izdelka in razpon razredov energijske učinkovitosti na nalepki;
  • sodelujeta z organi za nadzor trga in nemudoma ukrepata za odpravo kakršne koli neskladnosti;
  • za izdelke, zajete v delegiranih aktih, ne prikazujeta drugih informacij, ki bi lahko zavedle stranke o porabi energije;
  • za izdelke, ki niso zajeti v delegiranih aktih, ali izdelke, ki niso povezani z energijo, ne prikazujeta nalepk, ki posnemajo nalepke po tej uredbi.

Trgovci, vključno s spletnimi trgovci morajo prikazati nalepko, ki jo zagotovi dobavitelj, in dati na prodajnem mestu strankam na voljo informacijski list izdelka.

Komisija bo vzpostavila zbirko podatkov o registraciji izdelkov, s čimer bo:

  • podprla delo organov za nadzor trga pri izvajanju nalog, vključno z izvrševanjem;
  • obveščala javnost o izdelkih, njihovih energijskih nalepkah in informacijskih listih izdelka;
  • Komisiji zagotavljala najnovejše informacije o energijski učinkovitosti izdelkov zaradi pregleda energijskih nalepk.

Zbirka podatkov bo omogočila javnosti, da preveri podatke na nalepkah in informacijskih listih izdelkov ter olajša primerjavo energijske učinkovitosti gospodinjskih aparatov.

Uredba zahteva od proizvajalcev tudi, da informirajo potrošnike, če lahko posodobitve programske ali strojne programske opreme (programska oprema, ki je vgrajena v del strojne opreme in služi kot vmesnik med strojno opremo in operacijskim sistemom, npr. na pametnem telefonu ali računalniku) zmanjšajo energijsko učinkovitost izdelka. Prepoveduje uporabo „odklopnih naprav“, ki spreminjajo zmogljivost izdelka v preskusnih razmerah.

Do 2. avgusta 2025 bo Komisija ocenila izvajanje te uredbe in predložila poročilo Evropskemu parlamentu in Svetu.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. avgusta 2017, razen glede obveznosti dobaviteljev v zvezi z zbirko podatkov o izdelkih, ki se uporablja od 1. januarja 2019.

OZADJE

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2017/1369 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2017 o vzpostavitvi okvira za označevanje z energijskimi nalepkami in razveljavitvi Direktive 2010/30/EU (UL L 198, 28.7.2017, str. 1–23).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2009/125/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. oktobra 2009 o vzpostavitvi okvira za določanje zahtev za okoljsko primerno zasnovo izdelkov, povezanih z energijo (UL L 285, 31.10.2009, str. 10–35).

Nadaljnje spremembe Direktive 2009/125/ES so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu: Evropska strategija za energetsko varnost (COM(2014) 330 final z dne 28. maja 2014).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru, Odboru regij in Evropski investicijski banki – Okvirna strategija za trdno energetsko unijo s podnebno politiko, usmerjeno v prihodnost (COM(2015) 80 final z dne 25. februarja 2015).

Zadnja posodobitev 27.06.2018

Top