EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eurodac: evropski sistem za primerjavo prstnih odtisov prosilcev za azil

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 603/2013 o vzpostavitvi sistema Eurodac – podatkovne zbirke EU za primerjavo prstnih odtisov prosilcev za azil

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Ta uredba razširja Eurodac, vseevropsko biometrično podatkovno zbirko Evropske unije (EU), ki vsebuje prstne odtise prosilcev za azil in državljanov držav zunaj EU/Evropskega gospodarskega prostora (EGP) za primerjavo med državami članicami EU.
  • Cilj je:
    • olajšati državam članicam, da določijo odgovornost za obravnavanje prošnje za azil s primerjavo prstnih odtisov prosilcev za azil in državljanov držav zunaj EU/EGP na podlagi osrednje podatkovne zbirke, ter
    • omogočiti organom kazenskega pregona, za katere veljajo strogi pogoji, da v sistemu Eurodac iščejo podatke, potrebne za preiskovanje, odkrivanje in preprečevanje terorističnih ali drugih hudih kaznivih dejanj.

KLJUČNE TOČKE

  • Vsaka država članica mora odvzeti prstne odtise vsem prosilcem za azil in osebam, prijetim pri poskusu nezakonitega prehoda meje (npr. državljanom držav zunaj EU/EGP ali osebam brez državljanstva, ki vstopijo brez veljavnih dokumentov), ki so starejši od 14 let, ter v 72 urah podatke posredovati v sistem Eurodac.
  • Če se ugotovi, da je prosilec za azil ali državljan države zunaj EU/EGP nezakonito prisoten v državi članici, lahko navedena država članica s pomočjo sistema Eurodac preveri, ali je ta oseba že zaprosila za azil v drugi državi članici oziroma ali je bila prijeta pri poskusu nezakonitega vstopa v EU.
  • Podatke o prstnih odtisih je treba izbrisati takoj, ko prosilec za azil, državljan države zunaj EU/EGP ali oseba brez državljanstva pridobi državljanstvo države članice.
  • Ta uredba je v pomoč pri uporabi uredbe Dublin III (Uredba (EU) št. 604/2013) o pravilih za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošenj za azil.
  • Prvotna zakonodaja o sistemu Eurodac (Uredba (ES) št. 2725/2000) ni predvidevala, da morajo organi kazenskega pregona zahtevati primerjavo podatkov. Ta uredba pa policijskim organom in Agenciji Evropske unije za sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj omogoča, da prstne odtise, povezane s preiskavami kaznivih dejanj, primerjajo z odtisi v sistemu Eurodac. Zaradi temeljne pravice do zasebnosti pa smejo organi kazenskega pregona uporabljati sistem Eurodac za primerjave samo:
    • če obstajajo utemeljeni razlogi za domnevo, da jim bo to bistveno pomagalo pri preprečevanju, odkrivanju ali preiskovanju terorističnih dejanj ali drugih hudih kaznivih dejanj, in
    • kot zadnjo možnost, potem ko so že opravili več drugih pregledov.
  • Podatki iz sistema Eurodac se ne smejo deliti z državami zunaj EU (razen z Islandijo in Norveško).
  • Nekateri prosilci za azil in državljani držav zunaj EU/EGP ali osebe brez državljanstva so zavrnili sodelovanje z državami članicami, ki so jim poskušale vzeti prstne odtise zaradi vnosa v podatkovno zbirko Eurodac. Evropska komisija je zato izdala dokument o mogočih najboljših praksah, povezanih s prstnimi odtisi.
  • Protokol med EU, Islandijo in Norveško ter protokol z Lihtenštajnom in Švico, ki sta bila podpisana leta 2020, podaljšujeta uporabo Uredbe (EU) št. 603/2013 o merilih in mehanizmih za določitev države, odgovorne za obravnavanje prošnje za azil glede dostopa do sistema Eurodac za namene kazenskega pregona na Islandiji, Lihtenštajnu, Norveškem in Švici.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Ta uredba se uporablja od 20. julija 2015.

Protokol z Lihtenštajnom in Švico je začel veljati 1. maja 2022. Protokol z Islandijo in Norveško je začel veljati 1. septembra 2022.

OZADJE

Sistem Eurodac je bil ustanovljen leta 2000 (Uredba (ES) št. 2725/2000) in deluje od leta 2003. Po mnenju Komisije je to zelo uspešno orodje informacijske tehnologije.

Več informacij je na voljo na strani:

  • Eurodac Evropska agencija za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 603/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o vzpostavitvi sistema „Eurodac“ za primerjavo prstnih odtisov zaradi učinkovite uporabe Uredbe (EU) št. 604/2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva, in o zahtevah za primerjavo s podatki iz sistema Eurodac, ki jih vložijo organi kazenskega pregona držav članic in Europol za namene kazenskega pregona, ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1077/2011 o ustanovitvi Evropske agencije za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice (prenovitev) (UL L 180, 29.6.2013, str. 1).

POVEZANI DOKUMENTI

Obvestilo o začetku veljavnosti Protokola med Evropsko unijo, Švicarsko konfederacijo in Kneževino Lihtenštajn k sporazumu med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o merilih in mehanizmih za določitev države, odgovorne za obravnavo prošnje za azil, vložene v državi članici ali v Švici, v zvezi z dostopom do sistema Eurodac za namene kazenskega pregona (UL L 240, 16.9.2022, str. 1).

Obvestilo o začetku veljavnosti Protokola med Evropsko unijo, Islandijo in Kraljevino Norveško k Sporazumu med Evropsko skupnostjo in Republiko Islandijo ter Kraljevino Norveško o kriterijih in mehanizmih za določitev države, odgovorne za obravnavo prošnje za azil, vložene v državi članici, na Islandiji ali na Norveškem, v zvezi z dostopom do sistema Eurodac za namene kazenskega pregona (UL L 240, 16.9.2022, str. 2).

Protokol med Evropsko unijo, Islandijo in Kraljevino Norveško k Sporazumu med Evropsko skupnostjo in Republiko Islandijo ter Kraljevino Norveško o kriterijih in mehanizmih za določitev države, odgovorne za obravnavo prošnje za azil, vložene v državi članici, na Islandiji ali na Norveškem, v zvezi z dostopom do sistema Eurodac za namene kazenskega pregona (UL L 64, 3.3.2020, str. 3).

Protokol Med Evropsko unijo, Švicarsko konfederacijo in Kneževino Lihtenštajn k sporazumu med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o merilih in mehanizmih za določitev države, odgovorne za obravnavo prošnje za azil, vložene v državi članici ali v Švici, v zvezi z dostopom do sistema Eurodac za namene kazenskega pregona (UL L 32, 4.2.2020, str. 3).

Delovni dokument služb Komisije o izvajanju uredbe o sistemu Eurodac v zvezi z obveznostjo odvzema prstnih odtisov (SWD(2015) 150 final, 27.5.2015).

Uredba (EU) št. 604/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva (prenovitev) (UL L 180, 29.6.2013, str. 31).

Zadnja posodobitev 28.09.2022

Top