EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0115(01)

Objava obvestila o odobritvi standardne spremembe specifikacije proizvoda za ime v vinskem sektorju iz člena 17(2) in (3) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 2021/C 16/07

PUB/2020/896

OJ C 16, 15.1.2021, p. 19–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.1.2021   

SL

Uradni list Evropske unije

C 16/19


Objava obvestila o odobritvi standardne spremembe specifikacije proizvoda za ime v vinskem sektorju iz člena 17(2) in (3) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33

(2021/C 16/07)

To obvestilo je objavljeno v skladu s členom 17(5) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (1).

OBVESTILO O STANDARDNI SPREMEMBI, KI SPREMINJA ENOTNI DOKUMENT

„LEÓN“

ZOP-ES-A0882-AM03

Datum obvestila: 6. november 2020

OPIS ODOBRENIH SPREMEMB IN RAZLOGI ZANJE

1.   Spremembe opisa belih vin in vin rosé

OPIS:

Vsebnost skupnih kislin v belih vinih in vinih rosé je bila znižana in zdaj je določeno, da se ta vina lahko starajo ali pa tudi ne.

Skladno s tem sta bila oddelek 2(a) specifikacije proizvoda in oddelek 4 enotnega dokumenta spremenjena.

To je standardna sprememba, ki ne spreminja bistvenih lastnosti proizvoda, ki ostajajo take, kot so določene v specifikaciji proizvoda ter izhajajo iz medsebojnega učinkovanja naravnih in človeških dejavnikov, kot je opisano v oddelku o povezavi. Te vrste spremembe ni mogoče razvrstiti v nobeno od vrst sprememb, za katere se zahteva odobritev EU na podlagi člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

Zaradi novih trendov v proizvodnji vin, ki so posledica razpoložljivosti zanesljivejše tehnologije ter povečanja povprečnih temperatur, ki jih povzročajo podnebne spremembe, je treba prilagoditi fizikalno-kemijske lastnosti ter hkrati tudi prilagoditi proizvode novim zahtevam trga.

Kar zadeva staranje belih vin in vin rosé, ne gre za nov dodatek, saj je že bil v specifikaciji proizvoda; gre zgolj za jasnejšo navedbo.

2.   Sprememba pridelovalne prakse

OPIS:

Vključena je bila omejitev največjega števila rodnih očes na hektar.

V skladu s tem sta bila spremenjena oddelek 3(a) specifikacije proizvoda in oddelek 5(a) enotnega dokumenta.

To je standardna sprememba, ki ne spreminja bistvenih lastnosti proizvoda, ki ostajajo take, kot so določene v specifikaciji proizvoda ter izhajajo iz medsebojnega učinkovanja naravnih in človeških dejavnikov, kot je opisano v oddelku o povezavi. Te vrste spremembe ni mogoče razvrstiti v nobeno od vrst sprememb, za katere se zahteva odobritev EU na podlagi člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

Izkušnje v zadnjih letih so pokazale, da je to zelo primeren ukrep za ohranjanje ravnotežja vinske trte in torej za doseganje surovine višje kakovosti ter s tem višje kakovosti končnega proizvoda.

3.   Sprememba posebnih enoloških postopkov staranja

OPIS:

Največja zmogljivost 330 litrov za hrastove sode, v katerih se starajo vina, zajeta z ZOP „León“, je bila črtana. Pojasnjeno je bilo tudi, da lahko bela vina in vina rosé vrejo ali se hranijo v hrastovih sodih, čeprav je bilo to že mogoče.

V skladu s tem sta bila spremenjena oddelek 3(b)(3) specifikacije proizvoda in oddelek 5(a) enotnega dokumenta.

To je standardna sprememba, ki ne spreminja bistvenih lastnosti proizvoda, ki ostajajo take, kot so določene v specifikaciji proizvoda ter izhajajo iz medsebojnega učinkovanja naravnih in človeških dejavnikov, kot je opisano v oddelku o povezavi. Te vrste spremembe ni mogoče razvrstiti v nobeno od vrst sprememb, za katere se zahteva odobritev EU na podlagi člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

Proizvodnja vina je danes dosegla ogromen razvoj s pojavom sodov različnih zmogljivosti.

Zaradi uporabe sodov večje zmogljivosti (400 litrov, 500 litrov ali celo do 600 litrov) se vina razvijajo mnogo počasneje, s čimer se izboljšuje njihova končna kakovost. Ugotovljeno je bilo še, da so posebne lastnosti rdeče sorte „prieto picudo“ zelo primerne za uporabo takih sodov.

Hkrati zakon 6/2015, ki ureja uporabo tradicionalnih izrazov „crianza“, „reserva“ in „gran reserva“, že omejuje največjo zmogljivost sodov. Zato je treba prilagoditi proizvodnjo vin z ZOP „León“ na to znatno spremembo.

4.   Sprememba omejitev pri proizvodnji vin

OPIS:

Nekatere bele sorte, dovoljene pri proizvodnji belih vin in vin rosé, so bile črtane iz oddelka o omejitvah pri proizvodnji vin z uporabo spremembe sort, opisanih v naslednji spremembi.

Sorta mencía je bila vključena za vina rosé zaradi uskladitve s specifikacijo proizvoda.

V skladu s tem sta bila spremenjena oddelek 3(c) specifikacije proizvoda in oddelek 4 enotnega dokumenta.

Te vrste spremembe ni mogoče razvrstiti v nobeno od vrst sprememb, za katere se zahteva odobritev EU na podlagi člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

To je standardna sprememba zaradi upoštevanja črtanja dovoljenih belih sort vinske trte v tem oddelku.

5.   Črtanje dovoljenih belih sort vinske trte

OPIS:

Dovoljeni beli sorti palomino in malvasia sta bili črtani ob upoštevanju proizvodnih praks vinarn.

Oddelek 6 specifikacije proizvoda je bil spremenjen, vendar to ne vpliva na enotni dokument, saj so se te sorte štele za sekundarne.

To je standardna sprememba, ki ne spreminja bistvenih lastnosti proizvoda, saj se te sorte niso uporabljale pri proizvodnji vin z ZOP „León“. Te vrste spremembe ni mogoče razvrstiti v nobeno od vrst sprememb, za katere se zahteva odobritev EU na podlagi člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

Sorti palomino in malvasia sta bili prvotno vključeni kot dovoljeni beli sorti, ker sta v zelo majhnem obsegu obstajali na razmejenem območju. Skupno število hektarjev, registriranih v okviru označbe porekla „León“ s sortama malvasia in palomino, je 2,88 ha (0,18 ha oziroma 2,71 ha). Vendar se ti sorti v zadnjem desetletju nista uporabljali pri proizvodnji vin, zajetih z označbo porekla „León“, zato ju je primerno črtati iz specifikacije proizvoda.

6.   Sprememba zahtev o pakiranju in stekleničenju

OPIS:

Besedilo oddelka 8(b)(2) specifikacije proizvoda o tem, zakaj se mora pakiranje (stekleničenje) izvajati na razmejenem območju, je bilo preoblikovano v skladu s členom 4(2) nove Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

Oddelek 8(b)(2) specifikacije proizvoda in oddelek 9 enotnega dokumenta sta bila spremenjena.

Ker je ta omejitev že obstajala, te spremembe ni mogoče razvrstiti v nobeno od vrst iz člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

Ta praksa je bila že obvezna in zato ta sprememba ne pomeni nobenih dodatnih omejitev za trženje. Gre zgolj za spremembo besedila, da je bolje usklajeno z veljavno zakonodajo.

7.   Sprememba zahtev o označevanju

OPIS:

Sklicevanje na zakonodajo v zvezi z izrazoma „denominación de origen“ (označba porekla) in „denominación de origen protegida“ (zaščitena označba porekla) je bilo spremenjeno zaradi uskladitve z obstoječo zakonodajo in sodno prakso, s posebnim sklicevanjem na Uredbo (ES) št. 1308/2013.

Sklicevanje na zakonodajo v zvezi s tradicionalnimi izrazi „crianza“, „reserva“ in „gran reserva“ je bilo spremenjeno zaradi uskladitve z obstoječo zakonodajo in sodno prakso, s črtanjem sklicevanja na razveljavljeno Uredbo (EGS) št. 1234/2007.

Hkrati je pristojni organ pred kratkim zakonsko uredil izraze, povezane z uporabo manjše geografske enote, med katerimi je izraz „vino de pueblo“ (vaško vino), če je bilo najmanj 85 % grozdja, iz katerega je bilo vino proizvedeno, pridelanega na parcelah, ki so v mejah posamezne občine ali manjšega kraja.

Oddelek 8(b)(3) specifikacije proizvoda in oddelek 9 enotnega dokumenta sta bila spremenjena.

S temi neobveznimi navedbami na etiketi potrošniki dobijo več informacij o tem, od kod proizvod izvira in kako je bil proizveden, nikakor pa ne pomenijo omejitve za trženje. Te spremembe zato ni mogoče razvrstiti v nobeno od vrst iz člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

Ta sprememba je utemeljena s tem, da potrošniki zahtevajo vse več informacij o točnem poreklu proizvoda po občinah in krajih, zajetih z ZOP.

V skladu s členom 55(2) Delegirane uredbe (EU) 2019/33 mora biti ime manjšega geografske enote urejeno v specifikaciji proizvoda in enotnem dokumentu, da je lahko prikazano na etiketi.

Sklenjeno je bilo tudi, da se v celoti preoblikuje besedilo oddelka 8(b)(3), z razlikovanjem med obveznimi in neobveznimi navedbami na etiketi. Nove zahteve niso bile dodane; oddelek je bil zgolj preoblikovan, da bi bil lažje razumljiv.

8.   Uskladitev s pravili o preverjanju skladnosti s specifikacijo proizvoda

OPIS:

Informacije o kontrolnem organu in besedilo o preverjanjih za preverjanje skladnosti s specifikacijo proizvoda so bili posodobljeni.

Oddelek 9 specifikacije proizvoda je bil spremenjen, vendar to ne vpliva na enotni dokument.

Ta sprememba ne spada v nobeno od kategorij iz člena 14(1) Delegirane uredbe (EU) 2019/33.

RAZLOGI:

Prilagoditev določbam Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 in Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2019/34 z dne 17. oktobra 2018, zlasti člena 19 te uredbe, ki pojasnjuje, kako mora pristojni ali kontrolni organ izvajati letno preverjanje za pregled skladnosti s specifikacijo proizvoda. Ta sprememba spada tudi med potrebne posodobitve specifikacije proizvoda, da se zagotovi skladnost z merili standarda UNE-EN-ISO 17065.

ENOTNI DOKUMENT

1.   Ime proizvoda

León

2.   Vrsta geografske označbe

ZOP – zaščitena označba porekla

3.   Kategorije proizvodov vinske trte

1.

Vino

4.   Opis vina

VINO – starana in nestarana bela vina

Bela vina, proizvedena iz sort vinske trte albarín blanco, verdejo in godello, imajo zelo dobro uravnotežen okus in aromo ter so sveža in kompleksna.

*

Najmanjši delež skupnega alkohola: 10,5 vol. %

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

10,5

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4,3 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

11,67

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

160

VINO – starana in nestarana vina rosé

Vina rosé iz vinske trte prieto picudo so aromatična, sveža (z visoko vsebnostjo naravnih kislin) ter imajo po okusu izrazito telo in strukturo (razmerje med alkoholom in kislinami).

*

Najmanjši delež skupnega alkohola: 11 vol. %

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

11

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4,3 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

11,67

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

160

VINO – rdeča vina

Rdeča vina: intenzivne barve, aromatična (rdeče in črno jagodičje), mesnate teksture s polnim telesom, nekoliko trpka z dolgim pookusom.

*

Najmanjši delež skupnega alkohola: 11,5 vol. %

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

11,5

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4,3 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

11,67

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

150

VINO – starana rdeča vina

Starana rdeča vina ohranjajo lastnosti sorte vinske trte (prieto picudo), vendar so kompleksnejša, manj trpka in dobro uravnotežena, tanična in z dolgim pookusom.

*

Najmanjši delež skupnega alkohola: 12 vol. %

*

Zgornja meja za ocetno kislino je izračunana na naslednji način: 0,7 g na liter do 10 vol. % in 0,06 g na liter za vsako odstotno točko nad 10 vol. %.

Splošne analitske lastnosti

Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

 

Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

12

Najnižja vsebnost skupnih kislin

4,3 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

 

Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

150

5.   Enološki postopki

(a)   Posebni enološki postopki

Posebni enološki postopek

Najmanjši delež potencialnega alkohola v grozdju: 11,5 % (rdeča), 10,5 % (bela).

Najvišja stopnja ekstrakcije: 74 litrov na 100 kilogramov grozdja.

Za vina, ki bodo uporabljala izraze „crianza“, „reserva“ ali „gran reserva“, se morajo uporabiti hrastovi sodi, ki niso starejši od 10 let.

Pomembna omejitev pri proizvodnji vin

Belo vino mora biti proizvedeno iz belih sort vinske trte verdejo, albarín blanco in godello.

Pri vinih rosé mora biti vsaj 60 % uporabljenega grozdja iz glavnih rdečih sort vinske trte prieto picudo in/ali mencía. Za preostalih 40 % se lahko uporabijo dovoljene rdeče sorte vinske trte tempranillo in garnacha in/ali bele sorte vinske trte.

Pri rdečih vinih mora biti vsaj 60 % uporabljenega grozdja iz glavnih rdečih sort vinske trte prieto picudo in/ali mencía. Preostalih 40 % se lahko porazdeli med ostale rdeče sorte vinske trte, ki so opisane zgoraj.

Pridelovalna praksa

1.

Gostota trsov za rdeče in bele sorte vinske trte mora biti med 1 100 in 4 000 trsov na hektar tako za kotlasto obliko kot za brajde. Za te sisteme in njihove različice je zgornja meja 40 000 rodnih očes na hektar.

(b)   Največji donosi

Bele sorte vinske trte v kotlasti obliki

7 000 kilogramov grozdja na hektar

51,80 hektolitra na hektar

Bele sorte vinske trte na brajdah

10 000 kilogramov grozdja na hektar

74 hektolitrov na hektar

Rdeče sorte vinske trte v kotlasti obliki

6 000 kilogramov grozdja na hektar

44,44 hektolitra na hektar

Rdeče sorte vinske trte na brajdah

8 000 kilogramov grozdja na hektar

59,20 hektolitra na hektar

6.   Razmejeno geografsko območje

V pokrajini León:

Algadefe, Alija del Infantado, Antigua (La), Ardón, Armunia (okrožje znotraj občine), Bañeza (La), Bercianos del Páramo, Bercianos del Real Camino, Burgo Ranero (El), Cabreros del Río, Calzada del Coto, Campazas, Campo de Villavidel, Castilfalé, Castrocalbón, Castrotierra de Valmadrigal, Cebrones del Río, Cimanes de la Vega, Corbillos de los Oteros, Cubillas de los Oteros, Chozas de Abajo, Fresno de la Vega, Fuentes de Carvajal, Gordaliza del Pino, Gordoncillo, Grajal de Campos, Gusendos de los Oteros, Izagre, Joarilla de las Matas, Laguna de Negrillos, Matadeón de los Oteros, Matanza, Onzonilla, Pajares de los Oteros, Palacios de la Valduerna, Pobladura de Pelayo García, Pozuelo del Páramo, Quintana del Marco, Quintana y Congosto, Riego de la Vega, Roperuelos del Páramo, Sahagún, San Adrián del Valle, San Esteban de Nogales, San Millán de los Caballeros, Santa Cristina de Valmadrigal, Santa Elena de Jamuz, Santa María del Monte Cea, Santas Martas, Santovenia de la Valdoncina, Toral de los Guzmanes, Valdemora, Valderas, Valdevimbre, Valencia de Don Juan, Valverde Enrique, Vallecillo, Vega de Infanzones, Villabraz, Villademor de la Vega, Villamandos, Villamañán, Villamontán de la Valduerna, Villamoratiel de las Matas, Villanueva de las Manzanas, Villaornate y Castro, Villaquejida, Villaturiel in Zotes del Páramo.

V pokrajini Valladolid:

Becilla de Valderaduey, Bustillo de Chaves, Cabezón de Valderaduey, Castrobol, Castroponce, Cuenca de Campos, Mayorga, Melgar de Abajo, Melgar de Arriba, Monasterio de Vega, Quintanilla del Molar, Roales de Campos, Saelices de Mayorga, Santervas de Campos, Unión de Campos (La), Valdunquillo, Villacid de Campos, Villagómez la Nueva in Villalba de la Loma.

7.   Glavne sorte vinske trte

 

ALBARÍN BLANCO

 

GODELLO

 

MENCÍA

 

PRIETO PICUDO

 

VERDEJO

8.   Opis povezave

VINO

1.

Ko govorimo o vinih iz sorte prieto picudo, vedno poudarjamo svežino vin rosé in kakovost rdečih vin. Oba atributa sta rezultat organoleptičnih lastnosti grozdja, ki izhajajo iz podnebnih razmer na območju, lastnosti tal in vpliva človeških dejavnikov.

2.

Pri opisu podnebja območja smo podali pripombe k različnim vidikom, ki bi jih bilo treba poudariti za razumevanje, zakaj je sorta prieto picudo, ki je podlaga za vina z ZOP „León“, drugačna in edinstvena:

velike količine svetlobe, ki so ji listi in grozdje izpostavljeni poleti, olajšajo fotosintezo pri rastlini ter tako spodbujajo kopičenje sladkorjev in tudi polifenolov, ki pozneje dajo zelo intenzivne in tople barve, vidne v naših vinih rosé in rdečih vinih.

Razlike med dnevnimi in nočnimi temperaturami poleti (podnevi so lahko temperature izjemno visoke, ponoči pa so znatno nižje) rastlini omogočajo, da izvaja proces celičnega dihanja, ki spodbuja razvoj naravnih kislin, ki so tako značilne za grozdje. S tem se dosežejo vrednosti kislin približno 5,5 g/l vinske kisline v moštu, kar ustvarja svežino, ki je tako značilna za vina rosé.

Te razlike v temperaturi spodbujajo tudi ustrezen razvoj in kopičenje polifenolov v grozdju zaradi velikega števila ur dnevne svetlobe, ki so jim naši vinogradi izpostavljeni poleti.

Opozoriti je treba tudi, da je za sorto prieto picudo značilna zelo intenzivna aroma proizvedenih vin. Da bi vina dosegla to značilno aromatičnost, se morajo v kožici grozdja ustrezno kopičiti terpeni, ki so pomembni za te arome. Ključno vlogo pri tem imajo visoke temperature v poletnih obdobjih.

Visoke poletne temperature v povezavi z dobro osvetljenostjo v tem obdobju spodbujajo fotosintezo in omogočajo kopičenje sladkorja v grozdju, s čimer nastane velik delež alkohola. Ta dejavnik skupaj z visokimi vrednostmi naravnih kislin, značilnimi za sorto, pridelovalcem in proizvajalcem vina, vključenim v našo označbo, omogoča, da proizvajajo mlada in sveža rdeča vina ter rdeča vina z daljšimi obdobji staranja.

Jesenska obdobja so na našem območju mila in nekoliko deževna, kar je bistveno, da lahko grozdje ustrezno dozori. Tak uspešen zaključek postopka zorenja je mogoče videti v ravnotežju med deležem alkohola, kislin in polifenoli.

Za preprečitev nepravilne pridelave sorte prieto picudo je v specifikaciji proizvoda že navedeno, da pridelovalci vina uporabljajo znano „dolgo rez“ za učinkovitejše spodbujanje in nadziranje proizvodnje te sorte ter doseganje visokokakovostnih proizvodov.

Za opisane različne vrste tal je značilna nizka vsebnost organske snovi. Ta dejavnik je odločilen za pridobivanje visokokakovostnih proizvodov pri rdečih in belih sortah. Zlasti bela vina imajo zelo izrazite arome, ker so tla, v katerih rastejo te sorte, precej lahka, z malo organske snovi in gline, odličnimi lastnostmi odtekanja vode iz tal, zadovoljivo zmogljivostjo zadrževanja vode, lahkim zračenjem in globokim prodiranjem korenin, nizko vsebnostjo mineralnih soli, dobro globino in ustrezno vsebnostjo apnenca. Vse te lastnosti so bistvene za pridelavo belih vin visoke kakovosti.

Nazadnje bi bilo treba ponovno poudariti proizvodnjo vin rosé s tehniko madreo, pri kateri se vinu med vrenjem dodajo celi grozdi. Ta tehnika se uporablja samo v naši regiji in številne vinarne poleg proizvodnje klasičnih vin rosé vedno prihranijo nekaj litrov mošta, ki se nato uporabi v proizvodni tehniki madreo.

9.   Bistveni dodatni pogoji (pakiranje, označevanje, ostale zahteve)

Pravni okvir:

nacionalna zakonodaja

Vrsta dodatnega pogoja:

pakiranje na razmejenem geografskem območju

Opis pogoja:

Postopek proizvodnje vina vključuje stekleničenje in donegovanje, zato se lahko organoleptične, fizikalne in kemijske lastnosti, opisane v tej specifikaciji proizvoda, zagotovijo le, če vsi postopki obdelave vina potekajo na območju proizvodnje. Posledično zaradi zagotavljanja kakovosti, porekla in nadzora mora stekleničenje potekati v objektih za stekleničenje vinarn, ki so na območju proizvodnje, določenem v specifikaciji proizvoda, saj je stekleničenje vin z ZOP „León“ eden od ključnih dejavnikov pri zagotavljanju lastnosti, pridobljenih med proizvodnjo vina in staranjem, kot je določeno v specifikaciji proizvoda.

Pravni okvir:

nacionalna zakonodaja

Vrsta dodatnega pogoja:

dodatne določbe o označevanju

Opis pogoja:

Tradicionalni izraz „denominación de origen“ (označba porekla) se lahko uporabi na etiketi namesto izraza „denominación de origen protegida“ (zaščitena označba porekla).

Na etiketi mora biti naveden letnik, tudi če vina niso bila starana.

Rdeča vina se na etiketah lahko označijo s tradicionalnimi izrazi „crianza“, „reserva“ in „gran reserva“, če izpolnjujejo pogoje iz veljavne zakonodaje.

Ime geografske enote, ki je manjša od tistih iz oddelka 4 te specifikacije proizvoda (občine), se lahko uporabi skupaj z izrazom „vino de pueblo“ (vaško vino), če 85 % grozdja, uporabljenega za proizvodnjo zaščitenega vina, izvira s parcel, ki so znotraj ustrezne občine.

Povezava na specifikacijo proizvoda

http://www.itacyl.es/calidad-diferenciada/dop-e-igp/listado-dop-vinicas


(1)  UL L 9, 11.1.2019, str. 2.


Top