EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 20.7.2021
COM(2021) 406 final
2021/0229(NLE)
Predlog
SKLEP SVETA
o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim pridružitvenim sporazumom o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Libanonsko republiko na drugi strani, v zvezi s podaljšanjem prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom, dokler EU in Libanon ne sprejmeta novih posodobljenih skupnih dokumentov
OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM
1.Predmet urejanja predloga
Ta predlog se nanaša na sklep o stališču, ki naj se v imenu Unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim pridružitvenim sporazumom o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Libanonsko republiko na drugi strani, v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepa o podaljšanju prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom, dokler EU in Libanon ne sprejmeta novih posodobljenih skupnih dokumentov.
2.Ozadje predloga
2.1.Pridružitveni sporazum
Evro-mediteranski pridružitveni sporazum o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Libanonsko republiko na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Pridružitveni sporazum) je bil podpisan 17. junija 2002 in je začel veljati 1. aprila 2006. Pridružitveni sporazum je pravna podlaga za dvostranske odnose med EU in Libanonom. Cilji Sporazuma so:
–zagotoviti ustrezen okvir za politični dialog med pogodbenicama, ki omogoča razvoj tesnih odnosov na vseh področjih, ki so po njunem mnenju pomembni za takšen dialog,
–vzpostaviti pogoje za postopno liberalizacijo blagovne menjave, trgovine s storitvami in kapitalom,
–pospeševati trgovino in širitev skladnih gospodarskih in družbenih odnosov med pogodbenicama, zlasti prek dialoga in sodelovanja, z namenom krepiti razvoj in blaginjo Libanona in njegovih prebivalcev, spodbujati gospodarsko, družbeno, kulturno, finančno in monetarno sodelovanje, spodbujati sodelovanje na drugih področjih, ki so v medsebojnem interesu.
2.2.Pridružitveni svet
S Pridružitvenim sporazumom je ustanovljen Pridružitveni svet, ki je pooblaščen za sprejemanje sklepov za doseganje ciljev Sporazuma v primerih, predvidenih v tem sporazumu. Sklepi so za pogodbenice zavezujoči. Pridružitveni svet lahko daje tudi priporočila. V skladu s poslovnikom Pridružitvenemu svetu izmenoma predsedujeta EU in Libanon za obdobje 12 mesecev. Pridružitveni svet zaseda redno enkrat letno na ministrski ravni. Izredne seje Pridružitvenega sveta se lahko skličejo na zahtevo ene pogodbenice ob soglasju drugih pogodbenic.
2.3.Predvideni akt Pridružitvenega sveta
Pridružitveni svet bo sprejel sklep o podaljšanju prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom, določenih za obdobje 2016–2020, dokler EU in Libanon ne sprejmeta novih posodobljenih skupnih dokumentov. V skladu s členom 10 poslovnika Pridružitvenega sveta bo sklep sprejet s pisnim postopkom.
3.Stališče, ki se zastopa v imenu Unije
Stališče, ki naj se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom, v zvezi s sprejetjem sklepa o podaljšanju prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom, temelji na besedilu sklepa, priloženega temu sklepu.
EU in Libanon sta se s Sklepom št. 1/2016 Pridružitvenega sveta z dne 11. novembra 2016 dogovorila o prednostnih nalogah partnerstva, ki naj bi partnerstvo usmerjale v obdobju 2016–2020.
V okviru potekajočega procesa obnove partnerstva EU z južnim sosedstvom ter po sprejetju večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 in novega Instrumenta za sosedstvo ter razvojno in mednarodno sodelovanje se za leto 2021 načrtuje priprava in sprejetje novih posodobljenih skupnih dokumentov z državami južnega sosedstva, vključno z Libanonom. V tem okviru in da bi se izognili vrzeli med iztekom prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom ter sprejetjem novih prednostnih nalog, je v interesu pogodbenic, da sedanje prednostne naloge partnerstva podaljšajo do sprejetja novih posodobljenih prednostnih nalog.
4.Pravna podlaga
4.1.Postopkovna pravna podlaga
4.1.1.Načela
Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) ureja sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.
Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje tudi akte, ki imajo pravni učinek zaradi pravil mednarodnega prava, ki veljajo za zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka v mednarodnem pravu, a lahko „odločilno vpliva[jo] na vsebino ureditve, ki jo [sprejme] zakonodajalec Unije“.
4.1.2.Uporaba v obravnavanem primeru
Pridružitveni svet je organ, ustanovljen s sporazumom, in sicer s Pridružitvenim sporazumom.
Akt, ki naj bi ga sprejel Pridružitveni svet, je akt s pravnim učinkom. Predvideni akt ima pravne učinke, saj bo podaljšal sedanje prednostne naloge partnerstva do sprejetja novih posodobljenih skupnih dokumentov.
Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.
4.2.Materialna pravna podlaga
4.2.1.Načela
Materialna pravna podlaga za sklep v skladu s členom 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega naj bi se v imenu Unije zastopalo stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep po členu 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.
4.2.2.Uporaba v obravnavanem primeru
Glavni cilj in vsebina predvidenega akta se nanašata na sodelovanje s tretjo državo v okviru pridružitvenega sporazuma in evropske sosedske politike.
Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 217.
4.3.Zaključek
Pravna podlaga predlaganega sklepa bi moral biti člen 217 PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.
5.Objava predvidenega akta
Glede na to, da bo akt Pridružitvenega sveta spremenil trajanje veljavnosti prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom, bi ga bilo treba po sprejetju objaviti v Uradnem listu Evropske unije.
2021/0229 (NLE)
Predlog
SKLEP SVETA
o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim pridružitvenim sporazumom o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Libanonsko republiko na drugi strani, v zvezi s podaljšanjem prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom, dokler EU in Libanon ne sprejmeta novih posodobljenih skupnih dokumentov
SVET EVROPSKE UNIJE JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 217 v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,
ob upoštevanju predloga Evropske komisije,
ob upoštevanju naslednjega:
(1)Evro-sredozemski pridružitveni sporazum o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Libanonsko republiko na drugi strani je bil podpisan 17. junija 2002 in je začel veljati 1. aprila 2006.
(2)Prednostne naloge partnerstva med EU in Libanonom je Pridružitveni svet sprejel novembra 2016 do konca leta 2020.
(3)Obe strani sta se z izmenjavo pisem dogovorili, da prednostne naloge partnerstva med EU in Libanonom kot vodilni dokument za utrditev njunega partnerstva veljajo do sprejetja novih posodobljenih skupnih dokumentov.
(4)V skladu s členom 76 Evro-mediteranskega sporazuma lahko Pridružitveni svet sprejema sklepe za namen doseganja ciljev Sporazuma.
(5)Pridružitveni svet bo s pisnim postopkom sprejel sklep o podaljšanju prednostnih nalog partnerstva, dokler EU in Libanon ne sprejmeta novih posodobljenih skupnih dokumentov.
(6)Primerno je določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v Pridružitvenem svetu, saj bo sklep za Unijo zavezujoč –
SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:
Člen 1
Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim pridružitvenim sporazumom o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Libanonsko republiko na drugi strani, v zvezi s podaljšanjem prednostnih nalog partnerstva med EU in Libanonom, dokler EU in Libanon ne sprejmeta novih posodobljenih skupnih dokumentov, temelji na osnutku sklepa Pridružitvenega sveta EU-Libanon, priloženega temu sklepu.
Člen 2
Ta sklep je naslovljen na Komisijo.
V Bruslju,