EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC1110(01)

Sporočilo Komisije Razlagalno sporočilo Komisije o pripravi, revidiranju in objavljanju računovodskih izkazov, vključenih v letna računovodska poročila, pripravljena v skladu z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2019/815 o evropski enotni elektronski obliki (ESEF) 2020/C 379/01

C/2020/7535

OJ C 379, 10.11.2020, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.11.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 379/1


SPOROČILO KOMISIJE

Razlagalno sporočilo Komisije o pripravi, revidiranju in objavljanju računovodskih izkazov, vključenih v letna računovodska poročila, pripravljena v skladu z Delegirano uredbo Komisije (EU) 2019/815 o evropski enotni elektronski obliki (ESEF)

(2020/C 379/01)

1.   Uvod

Namen tega razlagalnega sporočila je pojasniti nekatere obstoječe določbe zakonodaje Unije o pripravi, revidiranju in objavljanju računovodskih izkazov, sestavljenih v skladu z Delegirano uredbo Komisije 2019/815 (v nadaljnjem besedilu: uredba o ESEF) (1). Te določbe EU izhajajo iz Direktive 2004/109/ES, kakor je bila spremenjena z Direktivo 2013/50/EU (v nadaljnjem besedilu: direktiva o preglednosti) (2), Direktive 2006/43/ES, kakor je bila spremenjena z Direktivo 2014/56/EU (v nadaljnjem besedilu: direktiva o revizijah) (3), in Direktive 2013/34/EU (v nadaljnjem besedilu: računovodska direktiva) (4).

Izjave in mnenja v tem dokumentu izražajo stališče Evropske komisije. V skladu s Pogodbo o delovanju EU je Sodišče Evropske unije edino pristojno za razlago aktov institucij Evropske unije.

Z uredbo o ESEF je bila uvedena enotna elektronska oblika poročanja za letna računovodska poročila izdajateljev z vrednostnimi papirji, ki kotirajo na reguliranih trgih EU. Z njo so določena splošna pravila o obliki letnih računovodskih poročil, kot so opredeljena v členu 4(2) direktive o preglednosti (5), in podrobnejša pravila o uporabi oznak v računovodskih izkazih, vključenih v ta poročila. Uredba se ne uporablja za polletna računovodska poročila, kot so opredeljena v členu 5 direktive o preglednosti.

V uredbi o ESEF so določene naslednje glavne zahteve:

(i)

izdajatelji pripravijo in razkrijejo svoja letna računovodska poročila v obliki nadbesedilnega označevalnega jezika, zapisanega v sintaksi jezika XML (XHTML);

(ii)

izdajatelji, ki svoje konsolidirane računovodske izkaze pripravijo v skladu z mednarodnimi standardi računovodskega poročanja (MSRP), sprejetimi v skladu z Uredbo (ES) št. 1606/2002 (MSRP, kot jih je potrdila EU) (6), ali MSRP iz točke (a) prvega pododstavka člena 1 Odločbe 2008/961/ES (MSRP, kot jih je sprejel UOMRS) (7):

označijo navedene konsolidirane računovodske izkaze z uporabo medvrstičnih elementov razširljivega jezika za poslovno poročanje (iXBRL),

označijo bloke pri pojasnilih k računovodskim izkazom (8).

Oznake iXBRL morajo biti v skladu s taksonomijo ESEF, ki je vključena v priloge k uredbi o ESEF in izdelana na podlagi taksonomije MSRP, ki jo je objavila Fundacija MSRP.

Zaradi kombinacije oblike XHTML in oznak iXBRL lahko letna računovodska poročila bereta tako človek kot tudi stroj, s tem pa se izboljšajo dostopnost, analiziranje in primerljivost informacij, vključenih v letna računovodska poročila.

Ko se bo uredba o ESEF uporabljala, bodo izdajatelji lahko izpolnili svoje obveznosti razkritja na podlagi direktive o preglednosti (9) samo z letnimi računovodskimi poročili, pripravljenimi v obliki ESEF.

Komisija pozdravlja dejstvo, da je več držav članic spremenilo ali spreminja svoja nacionalna pravila, da bi se ta v celoti uskladila z zahtevami v zakonodaji Unije, povezanimi z obliko ESEF. Komisija spodbuja države članice, naj po potrebi in pravočasno dokončajo postopek.

Vsebina tega sporočila je upoštevna, kolikor se je uredba o ESEF začela uporabljati (10).

2.   Pojasnila glede obstoječih določb Unije o reviziji

2.1   Ali morajo zakoniti revizorji zagotoviti revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi, vključeni v letna računovodska poročila, v skladu z ustreznimi zakonskimi zahtevami, določenimi v uredbi o ESEF?

V skladu z zakonodajo Unije morajo zakoniti revizorji (11) zagotoviti revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi, vključeni v letna računovodska poročila, v skladu z ustreznimi zakonskimi zahtevami, določenimi v uredbi o ESEF, tj. z določbami uredbe o ESEF, ki se uporabljajo za računovodske izkaze.

Ta sklep je mogoče izpeljati iz naslednje pravne analize:

(i)

v skladu s členom 4(7) direktive o preglednosti izdajatelji z vrednostnimi papirji, ki kotirajo na reguliranih trgih EU, svoja letna računovodska poročila pripravijo v enotni elektronski obliki poročanja. Zahteve za enotno elektronsko obliko poročanja so določene v uredbi o ESEF, ki vsebuje pravila o obliki letnih računovodskih poročil kot celote (12) in podrobnejša pravila o uporabi oznak v računovodskih izkazih, vključenih v ta poročila (13);

(ii)

člen 4(4) direktive o preglednosti določa, da se računovodski izkazi izdajateljev revidirajo v skladu z računovodsko direktivo (14). Na podlagi člena 34(1) računovodske direktive računovodske izkaze subjektov javnega interesa, med katerimi so med drugim izdajatelji z vrednostnimi papirji, ki kotirajo na reguliranih trgih EU (15), revidirajo zakoniti revizorji;

(iii)

na podlagi člena 28 direktive o revizijah zakoniti revizorji predstavijo rezultate svoje revizije v revizijskem poročilu. To revizijsko poročilo vključuje revizijsko mnenje zakonitega revizorja o tem: (i) ali so računovodski izkazi resničen in pošten prikaz v skladu z ustreznim okvirom računovodskega poročanja ter (ii) „kjer je to ustrezno“, ali računovodski izkazi izpolnjujejo „zakonske zahteve“ (16);

(iv)

izraz „zakonske zahteve“ iz člena 28(2)(c)(ii) direktive o revizijah pomeni kakršno koli pravno zahtevo, določeno na ravni Unije in/ali na nacionalni ravni za pripravo računovodskih izkazov. V uvodni izjavi 11 uredbe o ESEF je izrecno navedeno, da zahteve iz uredbe o ESEF pomenijo „regulativne zahteve“;

(v)

izraz „kjer je to ustrezno“ v členu 28(2)(c)(ii) direktive o revizijah pomeni, da kadar so z zakonodajo Unije in/ali nacionalno zakonodajo določene zakonske zahteve, ki se uporabljajo za računovodske izkaze, zakoniti revizorji preverijo skladnost teh izkazov s temi zakonskimi zahtevami in zagotovijo revizijsko mnenje.

Zakoniti revizorji morajo torej preveriti skladnost računovodskih izkazov s kakršno koli veljavno zakonsko zahtevo, vključno z ustreznimi zakonskimi zahtevami iz uredbe o ESEF, kot je podrobneje pojasnjeno pod vprašanjem št. 2.2 v nadaljevanju, in zagotoviti revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi v skladu s temi zahtevami.

Cilji politike, določeni v uvodnih izjavah pravnih aktov Unije, s katerimi se urejajo priprava, objavljanje in revidiranje računovodskih izkazov podjetij, ki kotirajo na borzi, podpirajo to pravno analizo. Namen teh ciljev politike je:

(i)

izboljšati primerljivost in zaupanje javnosti v računovodske izkaze (17);

(ii)

zagotoviti visoko stopnjo preglednosti in primerljivosti finančnega poročanja podjetij z vrednostnimi papirji, ki kotirajo na reguliranih trgih EU (18);

(iii)

zaščititi interese tretjih strani družb (19);

(iv)

zagotoviti usklajen pristop k obveznemu revidiranju (20);

(v)

zagotoviti visoko raven zaščite vlagateljev po vsej Skupnosti (21) in

(vi)

omogočiti lažje poročanje ter dostopnost, analizo in primerljivost informacij o podjetju (22).

Za zagotovitev celovitosti notranjega trga in enotne ravni varstva za vse uporabnike računovodskih izkazov in letnih računovodskih poročil bi morala biti uporabnikom zagotovljena enaka raven varstva, ne glede na to, kako dostopajo do informacij v računovodskih izkazih, naj bo to prek skeniranih dokumentov v papirni obliki ali prek elektronsko strukturiranih dokumentov.

2.2   Skladnost s katerimi zakonskimi zahtevami, določenimi v uredbi o ESEF, bi morali preveriti zakoniti revizorji za zagotovitev svojega revizijskega mnenja?

Za zagotovitev revizijskega mnenja o tem, ali so računovodski izkazi v skladu z „ustreznimi zakonskimi zahtevami“, določenimi v Uredbi, zakoniti revizorji preverijo skladnost računovodskih izkazov izdajateljev z določbami uredbe o ESEF, ki se uporabljajo za računovodske izkaze (23). „Ustrezne zakonske zahteve“ so naslednje:

(i)

vsi računovodski izkazi, ki so vključeni v letno računovodsko poročilo, se pripravijo v veljavni obliki XHTML (24);

(ii)

za vse konsolidirane računovodske izkaze, ki so pripravljeni v skladu z MSRP, kot jih je potrdila EU, ali MSRP, kot jih je sprejel UOMRS (25):

za razkritja, opredeljena v Prilogi II k uredbi o ESEF, se uporabijo oznake, kadar so ta razkritja vsebovana v navedenih konsolidiranih računovodskih izkazih,

vse oznake, vključno s prostovoljnimi oznakami razkritij, razen tistih, ki so določene v Prilogi II, izpolnjujejo naslednje zahteve:

uporablja se označevalni jezik XBRL,

uporabljajo se elementi osnovne taksonomije, opredeljeni v Prilogi VI k uredbi o ESEF, z najbližjim računovodskim pomenom, razen če je v skladu s Prilogo IV k uredbi o ESEF ustvarjen element razširitvene taksonomije,

oznake so v skladu s skupnimi pravili glede oznak (26);

(iii)

za računovodske izkaze, ki niso konsolidirani računovodski izkazi, pripravljeni v skladu z MSRP (27):

vse oznake, ki jih izdajatelj vključi prostovoljno ali v skladu z nacionalno zakonodajo, izpolnjujejo naslednje zahteve:

uporablja se označevalni jezik XBRL,

uporablja se posebna taksonomija, ki jo zagotovi država članica, v kateri je izdajatelj registriran,

oznake so v skladu s skupnimi pravili glede oznak (28).

2.3   Ali se revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi v skladu z ustreznimi zakonskimi zahtevami iz uredbe o ESEF, vključi v revizijsko ali ločeno poročilo?

Revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi v skladu z ustreznimi zakonskimi zahtevami iz uredbe o ESEF, se vključi v revizijsko poročilo.

Na podlagi člena 28 direktive o revizijah zakoniti revizorji predstavijo rezultate svoje revizije v revizijskem poročilu. Člen 28(2)(c)(ii) določa, da revizijsko poročilo vključuje revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi resničen in pošten prikaz v skladu z ustreznim okvirom računovodskega poročanja, ter tudi mnenje o tem, ali računovodski izkazi izpolnjujejo veljavne „zakonske zahteve“. V tem primeru „zakonske zahteve“ ustrezajo „ustreznim zakonskim zahtevam“, določenim v uredbi o ESEF (glej odgovor na vprašanje št. 2.2).

2.4   Ali se revizijsko poročilo vključi v letno računovodsko poročilo, skladno z obliko ESEF, ali v ločen dokument, ki se razkrije skupaj z letnim računovodskim poročilom, skladnim z obliko ESEF?

V obstoječi zakonodaji Unije ni določeno, ali je treba revizijsko poročilo vključiti v letno računovodsko poročilo ali razkriti kot ločen dokument skupaj z letnim računovodskim poročilom.

V skladu s členom 4(4) direktive o preglednosti se revizijsko poročilo „skupaj z letnim računovodskim poročilom v celoti razkrije javnosti“. Ker na nacionalni ravni / ravni reguliranega trga ne veljajo posebna pravila in če se upoštevajo tehnične možnosti v vsakem posameznem primeru, lahko izdajatelji uporabijo svojo prednostno možnost.

2.5   Ali morajo izdajatelji iz tretjih držav razkriti revizijsko poročilo, ki vključuje revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi v letnih računovodskih poročilih v skladu z ustreznimi zakonskimi zahtevami, določenimi v uredbi o ESEF?

V skladu z direktivo o preglednosti morajo izdajatelji iz tretjih držav razkriti letna računovodska poročila, pripravljena v skladu z vsemi zahtevami iz uredbe o ESEF, skupaj z revizijskim poročilom, pripravljenim v skladu z direktivo o revizijah. Posledično je izdajatelj iz tretje države odgovoren za zagotovitev, da revizorji pripravijo revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi, vključeni v letno računovodsko poročilo, v skladu z ustreznimi zakonskimi zahtevami, določenimi v uredbi o ESEF.

Člen 4(4) direktive o preglednosti določa, da se računovodski izkazi, ki se objavijo v okviru letnih računovodskih poročil katerega koli izdajatelja (vključno z izdajatelji iz tretjih držav), revidirajo v skladu s členom 34(1) in (2) ter členom 35 računovodske direktive (ki napotuje na člen 28 direktive o revizijah). Te določbe se nanašajo na obveznost revizorjev, da revidirajo računovodske izkaze, oziroma na vsebino revizijskega poročila (29). Vsebina revizijskega poročila mora biti v skladu s členom 28 direktive o revizijah, glede na katerega mora revizor zagotoviti revizijsko mnenje o tem, ali so računovodski izkazi v skladu z zakonskimi zahtevami, vključno z ustreznimi zakonskimi zahtevami, določenimi v uredbi o ESEF.

3.   Pojasnila glede določb Unije o uporabi e-podpisa

3.1   Ali izdajatelji in/ali zakoniti revizorji za podpis letnih računovodskih poročil in/ali dokumentov, vključenih vanje, oziroma revizijskih poročil uporabijo elektronski podpis („e-podpis“)?

Obstoječa zakonodaja Unije izdajateljem ali zakonitim revizorjem ne preprečuje, da za podpis letnih računovodskih poročil, dokumentov, vključenih vanje, oziroma revizijskih poročil uporabijo e-podpis. Ker na nacionalni ravni/ravni reguliranega trga ne veljajo posebna pravila, lahko izdajatelji in/ali zakoniti revizorji uporabijo svojo prednostno možnost, vključno z lastnoročnim podpisom ali e-podpisom.

Medtem ko se s členom 4(4) direktive o preglednosti izrecno zahteva, da izdajatelji razkrijejo revizijsko poročilo, ki so ga podpisali revizorji, odgovorni za revidiranje računovodskih izkazov (30), na ravni Unije ni izrecne zahteve glede tega, ali in kako podpisati letna računovodska poročila ali dokumente, vključene vanje. Vendar bi bile lahko zahteve, ki se uporabljajo za podpise, določene v nacionalni zakonodaji.

Vsekakor se v skladu s členom 25(2) Uredbe (EU) št. 910/2014 (uredba eIDAS) (31), ki določa, da ima „[k]valificirani elektronski podpis […] enakovreden pravni učinek kot lastnoročni podpis“, za uporabo kvalificiranega e-podpisa za podpis teh poročil šteje, da izpolnjuje kakršno koli obveznost glede podpisa.

4.   Pojasnila glede določb Unije o odgovornosti izdajateljev

4.1   Ali je upravni, poslovodni ali nadzorni organ izdajatelja odgovoren za skladnost letnih računovodskih poročil z zahtevami iz uredbe o ESEF?

Upravni, poslovodni ali nadzorni organ izdajatelja je odgovoren za pripravo in razkritje letnih računovodskih poročil v skladu z uredbo o ESEF.

V skladu s členom 7 direktive o preglednosti so za sestavo in objavljanje informacij v skladu z – med drugim – členom 4 direktive o preglednosti odgovorni „vsaj izdajatelj, njegovi upravni, poslovodni ali nadzorni organi“. S členom 4(7) direktive o preglednosti se zahteva, da se letna računovodska poročila pripravijo in razkrijejo v skladu z uredbo o ESEF.

4.2   Ali morajo izdajatelji v svoje letno računovodsko poročilo vključiti izjavo o odgovornosti glede skladnosti letnega računovodskega poročila z uredbo o ESEF?

Zakonodaja Unije izdajateljem ne preprečuje, da na primer v izjavi o odgovornosti v letnem računovodskem poročilu prostovoljno dajo posebno izjavo glede skladnosti letnega računovodskega poročila z uredbo o ESEF.

V skladu s členom 4(2)(c) direktive o preglednosti mora letno računovodsko poročilo vključevati „izjave odgovornih oseb izdajatelja, katerih imena in funkcije so jasno navedene, da po njihovem najboljšem vedenju računovodska poročila, ki so bila pripravljena v skladu z veljavnimi računovodskimi standardi, podajajo resnično in pošteno sliko […]“. Ker na nacionalni ravni / ravni reguliranega trga ne veljajo posebna pravila, lahko izdajatelji uporabijo svojo prednostno možnost. Vsekakor je v skladu s členom 7 direktive o preglednosti upravni, poslovodni ali nadzorni organ izdajatelja odgovoren za pripravo in razkritje letnega računovodskega poročila, skladnega z obliko ESEF (glej tudi vprašanje št. 4.1).

4.3   Ali lahko izdajatelji razkrijejo dodatne različice letnega računovodskega poročila, ki niso skladne z obliko ESEF in/ali ki vključujejo računovodske izkaze, skladne z obliko ESEF, pri katerih skladnosti z obliko ESEF niso preverili zakoniti revizorji?

Zakonodaja Unije izdajateljem ne preprečuje, da (na primer na svojem spletišču) razkrijejo dodatne različice svojega letnega računovodskega poročila, ki niso skladne z obliko ESEF ali ki vključujejo računovodske izkaze, skladne z obliko ESEF, pri katerih skladnosti z obliko ESEF niso preverili zakoniti revizorji (32). Vendar mora biti jasno, da so te dodatne različice letnih računovodskih poročil, ki niso skladne z obliko ESEF, neuradne različice.

V skladu s členom 4 direktive o preglednosti morajo izdajatelji razkriti letna računovodska poročila, pripravljena v skladu z uredbo o ESEF. Ko se bo uredba o ESEF začela uporabljati, bodo lahko izdajatelji svoje obveznosti glede razkritja iz direktive o preglednosti izpolnili samo z razkritjem letnih računovodskih poročil, skladnih z obliko ESEF, skupaj z revizijskim poročilom o računovodskih izkazih, vključenih v letna računovodska poročila. Razkritje (na primer na spletišču izdajateljev) dodatnih z obliko ESEF neskladnih različic letnega računovodskega poročila, ki ni skladno z obliko ESEF in/ali ki vključuje nerevidirane računovodske izkaze, skladne z obliko ESEF, z zakonodajo Unije ni prepovedano, vendar ne zadostuje za izpolnjevanje zahtev iz direktive o preglednosti.

5.   Pojasnila glede določb Unije o uporabi datotek ESEF za izpolnjevanje drugih obveznosti Unije

5.1   Ali lahko izdajatelji v nacionalni poslovni register vložijo računovodske izkaze, skladne z obliko ESEF, da bi izpolnili pravila o objavi iz računovodske direktive?

V primeru družbe z omejeno odgovornostjo z vrednostnimi papirji, ki kotirajo na reguliranih trgih EU, z zakonodajo Unije ni prepovedana uporaba revidiranih računovodskih izkazov, pripravljenih in objavljenih v skladu z uredbo o ESEF, za izpolnjevanje pravnih obveznosti, ki ne izhajajo iz direktive o preglednosti. Zakonodaja Unije torej ne preprečuje izvajanja nacionalnih in/ali upravnih pravil, ki bi izdajateljem dovoljevala, da v poslovni register kot računovodske listine vložijo računovodske izkaze, skladne z obliko ESEF.

Člen 30(1) računovodske direktive zahteva, da družbe z omejeno odgovornostjo objavijo svoje revidirane računovodske izkaze v 12 mesecih po datumu bilance stanja, in napotuje na Direktivo 2017/1132/EU (direktiva o pravu družb), kar zadeva pravila za objavo. S členom 16 direktive o pravu družb, ki se uporablja za družbe z omejeno odgovornostjo ne glede na to, ali njihovi vrednostni papirji kotirajo na reguliranih trgih EU, se zahteva, da družbe predložijo računovodske listine v nacionalni poslovni register.

Niti v računovodski direktivi niti v direktivi o pravu družb ni določena oblika za pripravo in predložitev revidiranih računovodskih izkazov, ki so lahko elektronski. Načeloma ni ovire, da države članice družbam z omejeno odgovornostjo z vrednostnimi papirji, ki kotirajo na reguliranih trgih EU, dovolijo, da v poslovni register vložijo računovodske izkaze, skladne z obliko ESEF, da bi izpolnile svoje obveznosti na podlagi člena 30(1) računovodske direktive in člena 16 direktive o pravu družb.

6.   Pojasnila glede določb Unije o uradno določenih mehanizmih

6.1   Ali lahko uradno določeni mehanizmi razširjajo letna računovodska poročila v drugih oblikah, kot je oblika ESEF?

Uradno določeni mehanizmi morajo razširjati vsaj letna računovodska poročila, skladna z obliko ESEF, ki jih predložijo izdajatelji.

V skladu s členom 21 direktive o preglednosti morajo države članice vzpostaviti uradno določene mehanizme za centralizirano shranjevanje in zagotavljanje enostavnega dostopa končnim uporabnikom.


(1)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/815 z dne 17. decembra 2018 o dopolnitvi Direktive 2004/109/ES Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi za določitev enotne elektronske oblike poročanja (UL L 143, 29.5.2019, str. 1). Ta delegirana uredba dopolnjuje člen 4(7) Direktive 2004/109/ES, kakor je bila spremenjena z Direktivo 2013/50/EU.

(2)  Direktiva 2004/109/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. decembra 2004 o uskladitvi zahtev v zvezi s preglednostjo informacij o izdajateljih, katerih vrednostni papirji so sprejeti v trgovanje na reguliranem trgu, in o spremembah Direktive 2001/34/ES (UL L 390, 31.12.2004, str. 38), kakor je bila spremenjena z Direktivo 2013/50/EU.

(3)  Direktiva 2006/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. maja 2006 o obveznih revizijah za letne in konsolidirane računovodske izkaze, spremembi direktiv Sveta 78/660/EGS in 83/349/EGS ter razveljavitvi Direktive Sveta 84/253/EGS (UL L 157, 9.6.2006, str. 87).

(4)  Direktiva 2013/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o letnih računovodskih izkazih, konsolidiranih računovodskih izkazih in povezanih poročilih nekaterih vrst podjetij, spremembi Direktive 2006/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 78/660/EGS in 83/349/EGS (UL L 182, 29.6.2013, str. 19).

(5)  Člen 4(2) določa, da letna računovodska poročila vsebujejo revidirane računovodske izkaze, poročilo uprave in izjave o odgovornosti izdajatelja.

(6)  Uredba (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. julija 2002 o uporabi mednarodnih računovodskih standardov (UL L 243, 11.9.2002, str. 1) (v nadaljnjem besedilu: uredba o MRS).

(7)  2008/961/ES: Odločba Komisije z dne 12. decembra 2008 o nacionalnih računovodskih standardih nekaterih tretjih držav in mednarodnih standardih računovodskega poročanja, ki jih izdajatelji vrednostnih papirjev iz tretjih držav uporabljajo pri pripravi svojih konsolidiranih računovodskih izkazov (UL L 340, 19.12.2008, str. 112).

(8)  Ta zahteva bo postopno uvedena v skladu s Prilogo II k uredbi o ESEF.

(9)  Direktiva o preglednosti določa zahteve glede razkritja za vse „predpisane informacije“, pri čemer ta kategorija vključuje tudi letna računovodska poročila. Poleg tega lahko izdajatelji v skladu s členom 9(12) Uredbe (EU) 2017/1129 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2017 o prospektu, ki se objavi ob ponudbi vrednostnih papirjev javnosti ali njihovi uvrstitvi v trgovanje na reguliranem trgu, in razveljavitvi Direktive 2003/71/ES (UL L 168, 30.6.2017, str. 12) (v nadaljnjem besedilu: uredba o prospektu), svoja letna računovodska poročila vključijo v svoj univerzalni registracijski dokument (URD). Za te izdajatelje se lahko šteje, da so izpolnili svojo obveznost objave letnega računovodskega poročila na podlagi direktive o preglednosti, samo če so izpolnjeni nekateri pogoji. Ti pogoji med drugim vključujejo zahtevo, da je letno računovodsko poročilo, vključeno v URD, v skladu z zahtevami iz člena 4 direktive o preglednosti (vključno z obliko ESEF).

(10)  Glej člen 8 uredbe o ESEF.

(11)  Vsako sklicevanje na „zakonite revizorje“ v tem dokumentu se razlaga kot sklicevanje na „zakonite revizorje ali revizijska podjetja“.

(12)  Glej člen 3 uredbe o ESEF.

(13)  Glej člene 4, 5 in 6 uredbe o ESEF.

(14)  Člen 4(4) direktive o preglednosti napotuje na člena 51 in 51a Četrte direktive Sveta 78/660/EGS (UL L 222, 14.8.1978, str. 11) ter na člen 37 Sedme direktive Sveta 83/349/EGS (UL L 193, 18.7.1983, str. 1), ki sta zdaj razveljavljeni z računovodsko direktivo (ustrezni določbi sta člen 34(1) in (2) ter člen 35 računovodske direktive).

(15)  Glej člen 2(1)(a) računovodske direktive.

(16)  Glej člen 28(2)(c)(ii) direktive o revizijah, ki se uporablja ne samo za posamezne, ampak tudi za konsolidirane računovodske izkaze (kot je določeno tudi v odstavku 5 istega člena).

(17)  Uvodna izjava 55 računovodske direktive.

(18)  Uvodna izjava 3 Uredbe (ES) št. 1606/2002.

(19)  Uvodna izjava 7 Direktive (EU) 2017/1132 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. junija 2017 o določenih vidikih prava družb (UL L 169, 30.6.2017, str. 46) (v nadaljnjem besedilu: direktiva o pravu družb).

(20)  Uvodna izjava 3 direktive o revizijah.

(21)  Uvodna izjava 7 direktive o preglednosti.

(22)  Uvodna izjava 26 Direktive 2013/50/EU (UL L 294, 6.11.2013, str. 13) o spremembi direktive o preglednosti in uvodna izjava 4 uredbe o ESEF.

(23)  Navodila, kako preverjati skladnost z ustreznimi zakonskimi zahtevami iz uredbe o ESEF, so vključena v Smernice o vlogi revizorjev pri računovodskih izkazih v evropski enotni elektronski obliki, ki jih je pripravil Odbor evropskih organov za nadzor revizorjev in so na voljo na naslovu: https://ec.europa.eu/info/files/191128-ceaob-guidelines-auditors-involvement-financial-statements_en.

(24)  Člen 3 uredbe o ESEF, s katerim se zahteva, da se celotno letno računovodsko poročilo pripravi v obliki XHTML, je treba brati v povezavi s členom 4(2) direktive o preglednosti, v katerem je določeno, da letno računovodsko poročilo med drugim vključuje revidirane računovodske izkaze. Brezplačni validator za dokumente v obliki XHTML je na voljo na naslovu: http://validator.w3.org/.

(25)  Glej člen 4 uredbe o ESEF.

(26)  Glej člen 6 uredbe o ESEF.

(27)  Glej člen 5 uredbe o ESEF. Ta pravila se uporabljajo za izdajatelje, registrirane v državah članicah.

(28)  Glej člen 6 uredbe o ESEF.

(29)  Člen 4(4) direktive o preglednosti napotuje na člena 51 in 51a Četrte direktive Sveta 78/660/EGS ter člen 37 Direktive 83/349/EGS. Obe direktivi sta bili leta 2013 razveljavljeni z računovodsko direktivo. V skladu s korelacijsko tabelo se sklicevanja na te člene razveljavljenih direktiv razlagajo kot sklicevanja na člen 34(1) in (2) ter člen 35 računovodske direktive.

(30)  Člen 28(4) direktive o revizijah tudi določa, da revizijsko poročilo podpiše in datira zakoniti revizor.

(31)  Uredba (EU) št. 910/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. julija 2014 o elektronski identifikaciji in storitvah zaupanja za elektronske transakcije na notranjem trgu in o razveljavitvi Direktive 1999/93/ES (UL L 257, 28.8.2014, str. 73).

(32)  Te dodatne različice lahko na primer vključujejo letna računovodska poročila, katerih oblika se razlikuje od oblike ESEF, ali v obliki ESEF, ki pa vključujejo nerevidirano različico računovodskih izkazov, skladnih z obliko ESEF (npr. v primeru letnih računovodskih poročil, skladnih z obliko ESEF in objavljenih v jeziku, ki ni jezik, v katerem so bili revidirani računovodski izkazi, skladni z obliko ESEF).


Top