EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0604(02)

Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil 2020/C 185/06

C/2020/3540

OJ C 185, 4.6.2020, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.6.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

C 185/16


Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

(2020/C 185/06)

V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek v treh mesecih od dneva te objave.

ENOTNI DOKUMENT

„AYDIN KESTANESI“

EU št.: PDO-TR-01362 – 8.9.2015

ZOP (X) ZGO ( )

1.   Ime

„Aydın Kestanesi“

2.   Država članica ali tretja država

Turčija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Vrsta proizvoda

Skupina 1.6 Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

„Aydın Kestanesi“ je kmetijski proizvod, ki se uživa svež in se pridobiva iz lokalnih ekotipov vrste Castanea sativa Mill. V regiji se gojijo lokalni ekotipi, poznani z imeni işıklar, sarıaşı, kemer itd.

Sveži kostanj ima naslednje značilnosti:

Lupina je navadno svetleča, svetlo rjave barve in se zlahka odstrani. Jedro je svetle kremasto bele barve in mehke teksture. Povrhnjica se ne zajeda v jedro in se zlahka odstrani. Plod tehta najmanj 15 gramov. V obdobju pobiranja pridelka je skupna vsebnost sladkorja v svežem kostanju med 4,5 % in 11 %. Največja vsebnost škroba je 22 %. Skupna vsebnost ogljikovih hidratov, tj. sladkorja in škroba, je med 24,5 % in 32 %. Vsebnost beljakovin je med 4,0 in 5,5 %, povprečna vsebnost maščob pa je med 0,5 % in 1,5 %.

3.3   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

„Aydın Kestanesi“ se prideluje v velikih tradicionalnih sadovnjakih, ki ležijo na pobočjih, včasih tudi na terasastih tleh, z omejeno gostoto 100 kostanjev na hektar.

Vsi postopki, vključno s sajenjem kostanjev v drevesnicah, namakanjem, gnojenjem, obrezovanjem, pobiranjem pridelka, zorenjem in shranjevanjem, bi morali potekati v geografski regiji, določeni v točki 4.

Shranjevanje kostanja v provinci Aydın je kulturni postopek, ki se razlikuje od drugih regij. Kostanj z ježico se tradicionalno pobira pod drevesi v sadovnjakih in se shranjuje v tako imenovanih „kopah“, tako da se prekrije z rastlinami, na primer praprotjo.

3.4   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

3.5   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

Naslednji podatki morajo biti čitljivo in neizbrisno napisani ali natisnjeni na pakiranju kostanja „Aydın Kestanesi“:

trgovsko ime in naslov, kratko ime in naslov ali registrirana blagovna znamka podjetja,

številka serije,

ime blaga – „Aydın Kestanesi“,

neto teža,

naslednji logotip:

Image 1

3.6   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

Geografsko območje zajema celotno ozemlje Aydina, kjer se goji kostanj „Aydın Kestanesi“ na nadmorski višini od 650 do 1 500 metrov.

Provinca Aydin leži med 37° 44′ in 38° 08′ severne zemljepisne širine ter 27° 23′ in 28° 52′ vzhodne zemljepisne dolžine. Višina območja, kjer se pretežno prideluje „Aydın Kestanesi“, se začne pri 650 m nadmorske višine.

5.   Povezava z geografskim območjem

Tri najpomembnejše značilnosti kostanja „Aydın Kestanesi“, ki določajo njegovo kakovost, so velikost ploda, odstranljivost povrhnjice in prodiranje povrhnjice v seme. Te so odvisne od naravnih in človeških dejavnikov.

Naravni dejavniki

Ekološki dejavniki

Na lastnosti kostanja „Aydın Kestanesi“ najbolj vplivajo ekološki dejavniki, kot sta podnebje in prst, saj vplivajo na velikost sadeža ter na odstranljivost in odpornost povrhnjice, ki skoraj nikoli ne prodre v meso sadeža.

Podnebje

Povprečna letna temperatura v provinci Aydın je 17,6 °C, povprečne temperature med junijem in oktobrom pa znašajo 25–30 °C. Te temperature so optimalne za cvetenje kostanja ter za razvoj in zorenje kostanja „Aydın Kestanesi“. Temperatura je še posebej pomembna med opraševanjem in gnojenjem ter neposredno vpliva na začetek zorenja in razvoj sadežev.

Povprečno število deževnih dni v pokrajini Aydın je 80,6 dneva s povprečno 600 do 700 mm dežja letno, kar vključuje največ dva suha meseca. Značilnost kostanja „Aydın Kestanesi“ je, da raste na nadmorski višini med 650 in 1 200 m. Podnebje na tem območju je srednje toplo z dolgimi vročimi poletji in zmernimi zimami. Ta količina padavin zadostuje, da plod doseže minimalno ustrezno težo.

Vlažnost

Relativna vlažnost zraka v obdobju razvoja in zorenja sadeža je med 45 in 50 %. Ta relativna vlažnost vpliva tudi na kakovost kostanja, saj se v tem obdobju razvija biokemična struktura sadeža (sladkor, škrob in okus). Zaradi te posebne stopnje vlažnosti zraka je lupina kostanja „Aydın Kestanesi“ tanjša in jo je zato mogoče zlahka odstraniti. Ker je relativna vlažnost zraka v pokrajini Aydın v skladu z ekološkimi potrebami kostanja, se lupina in povrhnjica zlahka odstranita s plodu.

Veter

Zaradi topografske strukture v egejski regiji, vključno s pokrajino Aydın, veter potiska vlažen morski zrak z Egejskega morja na kopno, suh zrak iz srednjevzhodnih regij pa potiska v obalne regije vzdolž gorovja, ki leži pravokotno na morje. Ta prevladujoči vetrni sistem ima pomembno vlogo pri razvoju kostanja in delno pojasnjuje, zakaj je gojenje kostanja koncentrirano v tej regiji, hkrati pa ti učinki vetra v regiji pozitivno vplivajo na opraševanje in gnojenje, kar vpliva na velikost in debelino lupine.

Tla

Tla v regiji Aydin imajo nizko stopnjo slanosti (slanost je manjša od 0,015 %) in na splošno visoko vsebnost apnenca, zato je ta lokacija idealna za gojenje kostanja, ki uspeva na ilovnatih in bazičnih tleh.

Študije vzorcev tal iz pokrajine Aydin kažejo, da so v splošnem ilovnata, revna z organskimi snovmi, z nizko vsebnostjo kalija in zadostno vsebnostjo drugih elementov (P, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn in Cu).

Nizka vsebnost organskih snovi pozitivno vpliva tudi na gojenje kostanja. Vsebnost dušika, ki pozitivno vpliva na pridelek in kakovost sadežev, je uravnotežena, vsebnost kalija pa je na splošno nizka.

Te fizikalne in kemijske lastnosti tal vplivajo na debelino povrhnjice kostanja „Aydın Kestanesi“ in omogočajo, da se zlahka odstrani.

Človeški dejavniki

Genetika

Žlahtnitelji, ki so dolgo selekcionirali in razmnoževali genotipe z velikim donosom, so razvili številne lokalne ekotipe kostanja s kakovostnimi sadeži. Zato je kostanj, ki se prideluje v regiji Aydın, izbran iz sort, ki so najprimernejše za lokalne razmere in imajo značilen okus. Zaradi te metode selekcije so pridelovalci kostanja uspešni pri pridobivanju sort kostanja s tanko lupino.

Pobiranje in shranjevanje v „kopah“

Kostanj „Aydın Kestanesi“ se pobira, ko je ježica rahlo odprta, kar kaže na zrelost sadeža. Pobiranje poteka tako, da se ob veje dreves udarja s palicami. Kostanj se običajno pobira z ježico vred.

Ko se kostanj z ježico pobere izpod dreves, se shrani v „kopo“ in pokrije z različnimi rastlinami, kakršna je praprot, za tri do štiri mesece do sredine zime.

Tako se zagotovi minimalna izguba vlage, barve in svetlosti sadežev. Taka vrsta shranjevanja je značilna za regijo Aydın, in čeprav ima ta tradicionalna metoda številne slabosti (kontaminacija s črvi znotraj sadežev, plesen itd.), je študija potrdila, da se s tem postopkom vsebnost škroba zmanjša, vsebnost sladkorja in ogljikovih hidratov pa se poveča.

Sklic na objavo specifikacije

(drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


Top