EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0397

Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dopolnitvi zakonodaje EU o homologaciji v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije

COM/2018/397 final - 2018/0220 (COD)

Bruselj, 4.6.2018

COM(2018) 397 final

2018/0220(COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o dopolnitvi zakonodaje EU o homologaciji v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije

(Besedilo velja za EGP)


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Združeno kraljestvo je 29. marca 2017 predložilo uradno obvestilo o nameri o izstopu iz Unije v skladu s členom 50 Pogodbe o Evropski uniji. To pomeni, da bo od 30. marca 2019 (v nadaljnjem besedilu: datum izstopa) vsa primarna in sekundarna zakonodaja Unije prenehala veljati za Združeno kraljestvo, razen če se z ratificiranim sporazumom o izstopu določi drug datum. Združeno kraljestvo bo s tem postalo tretja država.

Ob upoštevanju morebitne prehodne ureditve, ki jo lahko vsebuje sporazum o izstopu, se zakonodajni okvir EU, ki ureja homologacijo za številne izdelke, od datuma izstopa ne bo več uporabljal za Združeno kraljestvo, in sicer zlasti:

·Direktiva 2007/46/ES o homologaciji motornih in priklopnih vozil (nadomeščena bo z uredbo, ki se bo uporabljala od 1. septembra 2020); 

·Uredba (EU) št. 168/2013 o homologaciji dvo- in trikolesnih vozil ter štirikolesnikov;

·Uredba (EU) št. 167/2013 o homologaciji kmetijskih in gozdarskih vozil ter

·Uredba (EU) 2016/1628 o homologaciji motorjev za uporabo v necestni mobilni mehanizaciji.

To pomeni tudi, da homologacijski organ Združenega kraljestva ne bo več homologacijski organ EU ter ne bo več mogel izvajati pooblastil in obveznosti homologacijskega organa v skladu z zakonodajo EU. Proizvajalci, ki so v preteklosti pridobili homologacije v Združenem kraljestvu, bodo tako morali pridobiti nove homologacije od homologacijskih organov EU-27, vključno za izdelke, ki so že v proizvodnji, da se zagotovi stalna skladnost z zakonodajo EU in ohrani dostop do trga Unije.

Medtem ko pravni okvir za te izdelke določa postopkovne zahteve, s katerimi je usklajen način podeljevanja homologacij v EU, nekateri zaščitni ukrepi zadevnim proizvajalcem otežujejo sprejetje potrebnih ukrepov za zagotovitev skladnosti z zakonodajo in neprekinjeno poslovanje, potem ko se bo pravni red EU prenehal uporabljati za Združeno kraljestvo.

Sistem EU-homologacije, na primer, omogoča proizvajalcem, da prosto izberejo homologacijski organ, kateremu predložijo vlogo za homologacijo. Vendar pa ne omogoča spremembe organa, potem ko je bila homologacija podeljena, in ni mogoče, da bi en organ spremenil homologacijo, ki jo je izdal drug organ. Tudi zakonodaja o homologaciji zahteva, da lahko homologacijski organ sprejme le poročila o preizkusih tehničnih služb, ki jih je predhodno imenovala njegova država članica in jih priglasila Komisiji. Poleg tega je temeljno načelo sistema homologacije, da se lahko izdelek v času podelitve homologacije odobri le v skladu z zahtevami, ki se uporabljajo za nove tipe (v nasprotju z novimi vozili). Ko bo homologacijski organ Združenega kraljestva prenehal biti homologacijski organ EU, naposled ne bo več mogel zagotoviti skladnosti proizvodnje in skladnosti izdelkov, ki so že v prometu. Pristojen homologacijski organ je potreben tudi za odpoklic izdelka, ki ni skladen z varnostnimi ali okoljskimi zahtevami.

Ta vprašanja ustvarjajo precejšnjo pravno negotovost za proizvajalce s homologacijami Združenega kraljestva. Cilj tega predloga je obravnavati navedena vprašanja z začasno in zelo ciljno usmerjeno spremembo obstoječih pravil, da se zadevnim proizvajalcem omogoči pridobitev novih homologacij v EU-27, s katerimi se nadomestijo njihove sedanje homologacije izdelkov, pridobljene v Združenem kraljestvu. Ta predlog:

·izrecno omogoča zadevnim proizvajalcem, da pri homologacijskih organih v EU-27 vlagajo vloge za nove homologacije obstoječih tipov;

·omogoča, da preizkusov, na katerih temeljijo homologacije Združenega kraljestva, ni treba ponoviti, ker tehnična služba pred tem ni bila imenovana in priglašena s strani homologacijskega organa v EU-27;

·določa, da se take homologacije lahko podelijo, če so izpolnjene zahteve za nova vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote, ne pa za nove tipe;

·predlaga pomoč pri identifikaciji novih homologacijskih organov za tiste izdelke, ki so bili na trgu že pred izstopom, da se prepreči, da ne bi bil za izvajanje preverjanj skladnosti v prometu ali za izdajo morebitnega prihodnjega odpoklica pristojen noben organ.

Določbe, predlagane v predlogu, ne bodo zmanjšale zahtev glede varnosti ali okoljske učinkovitosti vozil, sistemov, sestavnih delov ali samostojnih tehničnih enot. Proizvajalcem s homologacijami Združenega kraljestva ne bodo dodeljene nobene ugodnosti v primerjavi s proizvajalci s homologacijami EU-27. Nasprotno, pobuda bo proizvajalcem preprosto omogočila, da še naprej proizvajajo svoje izdelke v skladu z veljavnimi pravnimi zahtevami, ne da bi prekinile svojo obstoječo proizvodnjo, kar bi lahko povzročilo znatne družbene in gospodarske učinke. Pobuda bo s tem, ko bo proizvajalcem olajšala skladnost z zakonodajo EU, zagotovila tudi varstvo potrošnikov in državljanov.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Ta predlog bo lex specialis glede na štiri akte, navedene v njegovem področju uporabe, samo v obsegu, v katerem od njih odstopa; sicer se bodo še naprej uporabljale splošne določbe teh aktov. Ta predlog je torej v celoti skladen z veljavno zakonodajo.

Skladnost z drugimi politikami Unije

Ta predlog je v celoti skladen s pooblastilom Sveta za pogajanja z Združenim kraljestvom o njegovem izstopu iz Unije.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Pravna podlaga tega predloga je člen 114 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Ker bi predlagani akt dopolnil štiri akte Unije in spremenil njihovo vsebino, bi to bilo mogoče doseči le z ukrepi na ravni Unije in ne z ukrepi na ravni držav članic.

Sorazmernost

Predlog se šteje za sorazmernega, saj zagotavlja potrebne pravne spremembe in hkrati ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje cilja, da se proizvajalcem s homologacijami Združenega kraljestva omogoči skladnost z zakonodajo o homologaciji. Določa pravne pogoje, potrebne za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev za vse proizvajalce, kolikor je to mogoče.

 Izbira instrumenta

Glede na to, da akt opredeljuje posebna pravila za reševanje zelo specifičnega in enkratnega položaja, zadevnih aktov izjemoma ne bo spreminjal, ampak se bo uporabljal kot samostojen akt z omejenim trajanjem. Ker so trije zadevni akti uredbe, eden pa direktiva (ta bo kmalu nadomeščena z uredbo, ki se bo začela uporabljati 1. septembra 2020), se zdi uredba edina ustrezna oblika akta, ki državam članicam omogoča odstopanje od drugih ustreznih splošnih pravil, ki se uporabljajo. Uredba prav tako najbolj ustreza glede na nujnost zadeve.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Naknadne ocene/preverjanja ustreznosti obstoječe zakonodaje

Ni relevantno.

Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

Izzivi glede homologacij, ki izhajajo iz izstopa Združenega kraljestva iz EU, so bili izpostavljeni in o njih se je razpravljalo na več srečanjih z državami članicami. Komisijo so nanje opozorili tudi proizvajalci in združenja, ki jih zastopajo.

Zainteresirane strani so imele možnost, da prek portala za boljše pravno urejanje („povejte svoje mnenje“) Evropske komisije predložijo povratne informacije o tej pobudi.

V obdobju zbiranja povratnih informacij od 26. aprila 2018 do 10. maja 2018 je pripombe predložilo 15 zainteresiranih strani, med njimi devet evropskih interesnih združenj, tri združenja iz Združenega kraljestva, dva proizvajalca in en državljan. Na splošno je bil namen, da se ustvari večja pravna varnost, pozitivno ocenjen. Več pripomb je zadevalo vprašanja horizontalne narave za vse vrste blaga, tekoča pogajanja o sporazumu o izstopu in prihodnje odnose Unije z Združenim kraljestvom. Povratne informacije so bile upoštevane pri pripravi predloga, kot je ustrezno.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Za ustne in pisne povratne informacije proizvajalcev in držav članic glej zgoraj.

Pravna analiza zakonodaje o homologaciji, na kateri temeljita dve obvestili za zainteresirane strani: Smernice za zainteresirane strani o vplivu na homologacijo motornih vozil z dne 8. februarja 2018 in Smernice za zainteresirane strani o vplivu na homologacijo nekaterih vozil in motorjev z dne 28. marca 2018.

Ocena učinka

Ni relevantno.

Temeljne pravice

Ta predlog nima posledic za varstvo temeljnih pravic.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Ni relevantno.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Ni relevantno.

2018/0220 (COD)

Predlog

UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

o dopolnitvi zakonodaje EU o homologaciji v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 114 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora,

v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Združeno kraljestvo je 29. marca 2017 predložilo uradno obvestilo o nameri o izstopu iz Unije v skladu s členom 50 Pogodbe o Evropski uniji. To pomeni, da se pravo Unije od 30. marca 2019 preneha uporabljati za Združeno kraljestvo, razen če ratificirani sporazum o izstopu ali Evropski svet v soglasju z Združenim kraljestvom soglasno ne določi drugega datuma. Združeno kraljestvo bo s tem postalo tretja država.

(2) Celovit zakonodajni okvir za EU-homologacijo je bil vzpostavljen z Direktivo 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta 1 , Uredbo (EU) št. 167/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 2 , Uredbo (EU) št. 168/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 3 ter Uredbo (EU) št. 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta 4 .

(3)V skladu z navedenimi akti lahko proizvajalci izbirajo organ, pri katerem pridobijo homologacijo, ki jim dovoljuje dajanje izdelkov na trg v vseh državah članicah.

(4)Izstop Združenega kraljestva iz Unije bi v odsotnosti morebitnih posebnih določb povzročil, da homologacije, ki jih je predhodno podelil homologacijski organ Združenega kraljestva, ne bi več mogle zagotoviti dostopa do trga Unije. Take homologacije imajo tudi proizvajalci s sedežem v državah članicah, ki niso Združeno kraljestvo. Medtem ko se vozila, sistemi, sestavni deli in samostojne tehnične enote, homologirane v Združenem kraljestvu, lahko dajejo na trg Unije, dokler se pravo Unije ne preneha uporabljati za Združeno kraljestvo in v njem, je treba določiti posebne določbe za olajšanje dajanja teh izdelkov na trg Unije po navedenem datumu.

(5)Zakonodaja Unije trenutno ne določa možnosti za ponovno homologacijo tipov, ki so že bili homologirani drugje v Uniji. Vendar bi bilo treba proizvajalcem omogočiti, da še naprej proizvajajo vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote, ki so prvotno temeljili na homologacijah, podeljenih v Združenem kraljestvu, in da take izdelke še naprej dajejo na trg Unije. Zato je treba proizvajalcem omogočiti, da pridobijo nove homologacije s strani organov v državah članicah Unije, ki niso Združeno kraljestvo.

(6)Ta uredba bi morala tudi zagotoviti, da bodo imeli proizvajalci še naprej največjo možno svobodo pri izbiri novega homologacijskega organa. Proizvajalčeva izbira zlasti ne bi smela biti odvisna od soglasja homologacijskega organa Združenega kraljestva ali obstoja kakršnih koli dogovorov med homologacijskim organom Združenega kraljestva in novim homologacijskim organom.

(7)Da bi se zagotovili potrebna pravna varnost za vse zadevne zainteresirane strani in enaki konkurenčni pogoji za proizvajalce, je treba na pregleden način določiti enake pogoje, ki se uporabljajo v vseh državah članicah.

(8)Da se omogočita neprekinjena proizvodnja in dajanje na trg vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, bi morale biti zahteve, ki jih morajo taki tipi izpolnjevati za homologacijo s strani organa države članice Unije, ki ni Združeno kraljestvo, enake tistim, ki se uporabljajo za dajanje na trg novih vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, in ne tistim, ki se uporabljajo za nove tipe.

(9)Zahteve za nova vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote se prav tako uporabljajo tudi za proizvajalce, ki imajo homologacije, podeljene v državah članicah, ki niso Združeno kraljestvo. Cilj določanja enakih zahtev za homologacijo tipov v skladu s to uredbo ter za dajanje na trg novih vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot je zagotoviti enako obravnavo proizvajalcev, prizadetih zaradi izstopa Združenega kraljestva, in tistih, ki imajo homologacije, podeljene v državah članicah, ki niso Združeno kraljestvo.

(10)Nič v tej uredbi ne bi smelo preprečiti, da proizvajalec vozila prostovoljno vloži vlogo za homologacijo Unije za tip vozila, ki je bil predhodno homologiran v Združenem kraljestvu, na podlagi nekaterih zahtev, ki se uporabljajo za nove tipe sistemov, sestavnih delov ali samostojnih tehničnih enot, če tip vozila sicer ostaja enak tipu vozila, ki je bil homologiran v Združenem kraljestvu.

(11)Homologacije, ki se zahtevajo za povsem nove tipe vozil, sistemov, sestavnih delov ali samostojnih tehničnih enot, ne bi smele spadati na področje uporabe te uredbe.

(12)Podelitev homologacij na podlagi te uredbe bi morala biti možna na osnovi poročil o preizkusih, ki so že bila predložena za pridobitev homologacij v Združenem kraljestvu, kadar se zahteve, ki so podlaga za takšna poročila o preizkusih, niso spremenile. Da se zagotovi takšna nadaljnja uporaba poročil o preizkusih, ki jih je izdala tehnična služba, ki jo je priglasilo Združeno kraljestvo, bi bilo treba v tej uredbi določiti izjemo od zahteve, da mora takšno tehnično službo imenovati organ, ki podeljuje homologacije, in jo priglasiti Komisiji. Da bi se zajelo tudi obdobje, ko se pravo Unije ne bo več uporabljalo za Združeno kraljestvo in v njem, bi bilo treba v tej uredbi določiti tudi izjemo od posebnih zahtev glede imenovanja in priglašanja tehničnih služb tretjih držav.

(13)Ker morajo biti homologacijski organi v celoti odgovorni za nove homologacije, ki jih podelijo, bi hkrati morali imeti možnost, da po lastni presoji zahtevajo izvedbo novih preizkusov za vse elemente homologacije, za katere menijo, da je to primerno.

(14)Če ta akt ne določa drugače, bi bilo treba še naprej uporabljati splošna pravila o EU-homologaciji.

(15)Upoštevati bi bilo treba, da se vloga, ki jo imajo homologacijski organi, ne konča s proizvodnjo ali dajanjem na trg vozila, sistema, sestavnega dela ali samostojne tehnične enote, temveč traja več let po tem, ko so bili ti izdelki dani na trg. To velja zlasti za obveznosti v zvezi s skladnostjo v prometu za vozila, ki spadajo na področje uporabe Direktive 2007/46/ES, ter obveznosti glede informacij o popravilu in vzdrževanju, morebitne odpoklice vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, ki spadajo na področje uporabe Direktive 2007/46/ES, Uredbe (EU) št. 167/2013, Uredbe (EU) št. 168/2013 ali Uredbe (EU) 2016/1628. Zato je potrebno, da organ, ki podeljuje homologacije v skladu s to uredbo, te obveznosti prevzame tudi v zvezi z vozili, sistemi, sestavnimi deli in samostojnimi tehničnimi enotami, ki temeljijo na enakem tipu in so že dani na trg Unije na podlagi homologacije, podeljene v Združenem kraljestvu, da se zagotovi obstoj pristojnega homologacijskega organa.

(16)Iz istih razlogov je tudi nujno, da homologacijski organ Unije prevzame določene obveznosti v zvezi z vozili, sistemi, sestavnimi deli in samostojnimi tehničnimi enotami, ki so bile dane na trg Unije na podlagi homologacij, podeljenih v Združenem kraljestvu, ki niso več veljavne v skladu s členom 17 Direktive 2007/46/ES, členom 32 Uredbe (EU) št. 167/2013, členom 37 Uredbe (EU) št. 168/2013 ali členom 30 Uredbe (EU) 2016/1628 ali za katera se ne zahteva homologacija v skladu s to uredbo. Da bi se zagotovil obstoj pristojnega homologacijskega organa, je treba od proizvajalcev zahtevati, da od organa, ki podeli homologacije tipov, predhodno homologiranih v Združenem kraljestvu, zahtevajo, da prevzame obveznosti glede odpoklicev, informacij o popravilu in vzdrževanju ter o preverjanju skladnosti v prometu za njihova vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote, ki temeljijo na drugih tipih in so že bili dani na trg Unije. Da se omeji obseg obveznosti, ki jih je prevzel homologacijski organ Unije, bi se smele navedene obveznosti nanašati le na izdelke, ki temeljijo na homologacijah Združenega kraljestva, ki so bile podeljene po 1. januarju 2008. 

(17)Ker cilja te uredbe, in sicer dopolnitve Direktive 2007/46/ES, Uredbe (EU) št. 167/2013, Uredbe (EU) št. 168/2013 in Uredbe (EU) 2016/1628 s posebnimi pravili v zvezi z izstopom Združenega kraljestva iz Unije, države članice ne morejo zadovoljivo doseči, temveč se zaradi obsega in učinkov navedenih pravil lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti iz člena 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja.

(18)Da se proizvajalcem omogoči, da sprejmejo potrebne ukrepe za takojšnjo pripravo na izstop Združenega kraljestva v zvezi z zakonodajo o homologaciji, bi morala ta uredba začeti veljati tretji dan po objavi –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1
Predmet urejanja

Ta uredba dopolnjuje Direktivo 2007/46/ES, Uredbo (EU) št. 167/2013, Uredbo (EU) št. 168/2013 in Uredbo (EU) 2016/1628 s posebnimi določbami za EU-homologacijo in dajanje na trg vozil, sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, ki jih je homologacijski organ Združenega kraljestva homologiral pred dnevom, ko se pravo Unije preneha uporabljati za Združeno kraljestvo in v njem (v nadaljnjem besedilu: homologacijski organ Združenega kraljestva).

Člen 2
Področje uporabe

1. Ta uredba se uporablja za vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote, ki spadajo na področje uporabe Direktive 2007/46/ES, Uredbe (EU) št. 167/2013, Uredbe (EU) št. 168/2013 ali Uredbe (EU) 2016/1628, in njihove tipe, ki jih je homologacijski organ Združenega kraljestva homologiral na podlagi navedenih aktov ali katerega koli akta iz Priloge IV k Direktivi 2007/46/ES ali katerega koli akta, ki je bil z navedenimi akti razveljavljen.

2. Za sklice na samostojne tehnične enote v tej uredbi se šteje, da zajemajo sklice na motorje v skladu z Uredbo (EU) 2016/1628.

Člen 3

Opredelitev pojmov

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1)„homologacijski organ Unije“ pomeni homologacijski organ države članice, ki ni Združeno kraljestvo;

(2)„homologacija Združenega kraljestva“ pomeni EU- ali ES-homologacijo, ki jo je podelil homologacijski organ Združenega kraljestva;

(3)„homologacija Unije“ pomeni EU-homologacijo, ki jo je podelil homologacijski organ Unije v skladu s to uredbo.

Člen 4

Vloga za homologacijo Unije

 

1. Z odstopanjem od člena 6(6) Direktive 2007/46/ES, člena 21(2) Uredbe (EU) št. 167/2013, člena 26(2) Uredbe (EU) št. 168/2013 in člena 20(1) Uredbe (EU) 2016/1628 lahko proizvajalec, ki je imetnik homologacije Združenega kraljestva, ki ni postala neveljavna v skladu s členom 17 Direktive 2007/46/ES, členom 32 Uredbe (EU) št. 167/2013, členom 37 Uredbe (EU) št. 168/2013 ali členom 30 Uredbe (EU) 2016/1628, pred dnevom, ko se pravo Unije preneha uporabljati za Združeno kraljestvo in v njem, pri homologacijskem organu Unije vloži vlogo za podelitev homologacije Unije za isti tip.

2. Za podelitev homologacije mora tip izpolnjevati vsaj zahteve za dajanje na trg, registracijo ali začetek uporabe novih vozil, sistemov, sestavnih delov ali samostojnih tehničnih enot, ki se uporabljajo v času začetka veljavnosti homologacije Unije.

3. S predložitvijo vloge v skladu z odstavkom 1 je proizvajalec dolžan plačati ustrezne pristojbine za vse stroške, ki nastanejo zaradi izvajanja pooblastil in izpolnjevanja obveznosti homologacijskega organa Unije v zvezi s homologacijo Unije.

Člen 5

Pogoji za podelitev homologacije Unije in njeni učinki

1. Z odstopanjem od člena 8(2), člena 9(1)(a) ter člena 10(1) in (2) Direktive 2007/46/ES, člena 6(2) Uredbe (EU) št. 167/2013, člena 7(2) in člena 18 Uredbe (EU) št. 168/2013 ter člena 6(2) Uredbe (EU) 2016/1628 lahko homologacijski organ Unije, ki je prejel vlogo v skladu s členom 4 te uredbe, podeli homologacijo Unije za vozilo, sistem, sestavni del ali samostojno tehnično enoto, če navedeni tip v času začetka veljavnosti homologacije izpolnjuje vsaj vse zahteve za dajanje na trg, registracijo ali začetek uporabe novih vozil, sistemov, sestavnih delov ali samostojnih tehničnih enot.

2. Če se ne uporabljajo nobene nove zahteve in brez poseganja v odstavek 3, se lahko homologacija Unije podeli na podlagi istih poročil o preizkusih, ki so se predhodno uporabila za podelitev homologacije Združenega kraljestva v skladu z veljavnimi določbami, ne glede na to, ali je bila tehnična služba, ki je izdala poročilo o preizkusu, imenovana in priglašena s strani države članice, ki je izdala homologacijo Unije, v skladu z Direktivo 2007/46/ES, Uredbo (EU) št. 167/2013, Uredbo (EU) št. 168/2013 ali Uredbo (EU) 2016/1628, tudi ko se pravo Unije ne uporablja več za Združeno kraljestvo in v njem.

3. Homologacijski organ Unije lahko pred podelitvijo homologacije Unije zahteva ponovitev nekaterih preizkusov. V tem primeru mora preizkus opraviti tehnična služba, ki jo je imenovala in priglasila država članica homologacijskega organa Unije v skladu z Direktivo 2007/46/ES, Uredbo (EU) št. 167/2013, Uredbo (EU) št. 168/213 ali Uredbo (EU) 2016/1628.

4. Tip, homologiran v skladu z odstavkom 1, prejme certifikat o EU-homologaciji, označen s številko, ki je sestavljena iz številčne oznake države članice, katere homologacijski organ je podelil homologacijo Unije, in številke akta, ki se uporablja, iz člena 2(1). Vsebovati mora tudi številko zadnjega akta o spremembi, ki vsebuje zahteve za homologacijo, v skladu s katerimi se podeli homologacija Unije. Za vozila se v certifikatu o homologaciji in potrdilu o skladnosti v točki „Opombe:“ navedeta besedilo „Predhodno homologirano kot“ in številka certifikata o homologaciji, prejetega po homologaciji Združenega kraljestva. Za sisteme, sestavne dele ali samostojne tehnične enote certifikat o homologaciji vsebuje navedbo „Predhodno homologirano in označeno kot“ in oznako, prejeto po homologaciji Združenega kraljestva.

5. Homologacija Unije začne veljati na dan podelitve ali na poznejši datum, ki je v njej določen. Homologacija Združenega kraljestva postane neveljavna najpozneje na dan začetka veljavnosti homologacije Unije.

6. Homologacija Unije se šteje za ES-homologacijo ali EU-homologacijo v smislu Direktive 2007/46/ES ali katerega koli akta iz Priloge IV k navedeni direktivi, Uredbe (EU) št. 167/2013, Uredbe (EU) št. 168/2013 ali Uredbe (EU) 2016/1628. Še naprej se uporabljajo vse določbe tistih aktov, ki niso predmet odstopanja v tej uredbi. Homologacijski organ je v celoti odgovoren za obveznosti, ki izhajajo iz homologacije Unije.

Poleg tega homologacijski organ Unije od datuma začetka veljavnosti homologacije Unije izvaja vsa pooblastila in izpolnjuje vse obveznosti homologacijskega organa Združenega kraljestva v zvezi z vsemi vozili, sistemi, sestavnimi deli ali samostojnimi tehničnimi enotami, ki so bili izdelani na podlagi homologacije Združenega kraljestva ter so že bili dani na trg, registrirani ali se uporabljajo v Uniji. To ne zajema odgovornosti za dejanja ali opustitve dejanj, ki jih je mogoče pripisati homologacijskemu organu Združenega kraljestva.

Člen 6

Homologacijski organ Unije, pristojen za vozila, sisteme, sestavne dele ali samostojne tehnične enote tipov, ki niso homologirani v skladu s to uredbo

1. Proizvajalec pri vložitvi vloge za homologacijo v skladu s členom 4 zahteva, da zadevni homologacijski organ Unije prevzame obveznosti homologacijskega organa Združenega kraljestva za vozila, sisteme, sestavne dele ali samostojne tehnične enote, ki so dani na trg, registrirani ali se uporabljajo v Uniji na podlagi homologacij Združenega kraljestva, ki so postale neveljavne v skladu s členom 17 Direktive 2007/46/ES, členom 32 Uredbe (EU) št. 167/2013, členom 37 Uredbe (EU) št. 168/2013 ali členom 30 Uredbe (EU) 2016/1628 ali za katere se ne zahteva homologacija Unije v skladu s členom 5 te uredbe.

Taka zahteva se predloži za vsa vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote na podlagi homologacij Združenega kraljestva, ki jih ima proizvajalec in so bile podeljene po 1. januarju 2008, razen če proizvajalec homologacijskemu organu Unije predloži dokazilo, da ima sporazum z drugim homologacijskim organom Unije, ki zajema navedena vozila, sisteme, sestavne dele in samostojne tehnične enote.

2. Homologacijski organ Unije lahko podeli homologacijo Unije v skladu s členom 5 le po tem, ko je sprejel zahtevo, predloženo v skladu z odstavkom 1, in če se proizvajalec strinja, da bo kril stroške, ki bi jih lahko imel homologacijski organ Unije zaradi izvajanja pooblastil in izpolnjevanja obveznosti v zvezi z zadevnimi vozili, sistemi, sestavnimi deli in samostojnimi tehničnimi enotami.

3. Homologacijski organ Unije po sprejetju zahtevka iz odstavka 1 in izdaji homologacije Unije v skladu s členom 5 izvaja vsa pooblastila in izpolnjuje vse obveznosti homologacijskega organa Združenega kraljestva v zvezi z vsemi vozili, sistemi, sestavnimi deli ali samostojnimi tehničnimi enotami, izdelanimi na podlagi homologacij Združenega kraljestva iz odstavka 1, glede odpoklicev, informacij o popravilu in vzdrževanju ter preverjanj skladnosti v prometu. To ne zajema odgovornosti za dejanja ali opustitve dejanj, ki jih je mogoče pripisati homologacijskemu organu Združenega kraljestva.

4. Homologacijski organ Unije homologacijske organe drugih držav članic in Komisijo obvesti o tipih, za katere je prevzel obveznosti homologacijskega organa Združenega kraljestva v skladu z odstavkom 1.

Člen 7

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije. 

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Evropski parlament    Za Svet

Predsednik    Predsednik

(1)    Direktiva 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. septembra 2007 o vzpostavitvi okvira za odobritev motornih in priklopnih vozil ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (UL L 261, 9.10.2007, str. 1).
(2)    Uredba (EU) št. 167/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. februarja 2013 o odobritvi in tržnem nadzoru kmetijskih in gozdarskih vozil (UL L 60, 2.3.2013, str. 1).
(3)    Uredba (EU) št. 168/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. januarja 2013 o odobritvi in tržnem nadzoru dvo- ali trikolesnih vozil in štirikolesnikov (UL L 60, 2.3.2013, str. 52).
(4)    Uredba (EU) 2016/1628 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o zahtevah v zvezi z mejnimi vrednostmi emisij plinastih in trdnih onesnaževal in homologacijo za motorje z notranjim izgorevanjem za necestno mobilno mehanizacijo, o spremembi uredb (EU) št. 1024/2012 in (EU) št. 167/2013 ter o spremembi in razveljavitvi Direktive 97/68/ES (UL L 252, 16.9.2016, str. 53).
Top