EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0560

Predlog DIREKTIVA SVETA o spremembi Priloge II k Direktivi 2009/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta o varnosti igrač v zvezi s svincem zaradi prilagoditve tehničnemu napredku

COM/2016/0560 final - 2016/0267 (NLE)

Bruselj, 9.9.2016

COM(2016) 560 final

2016/0267(NLE)

Predlog

DIREKTIVA SVETA

o spremembi Priloge II k Direktivi 2009/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta o varnosti igrač v zvezi s svincem zaradi prilagoditve tehničnemu napredku

(Besedilo velja za EGP)

{SWD(2016) 289 final}
{SWD(2016) 290 final}


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.OZADJE PREDLOGA

Razlogi za predlog in njegovi cilji

Direktiva 2009/48/ES o varnosti igrač v preglednici pod točko 13 dela III Priloge II določa mejne vrednosti migracije iz igrač ali sestavnih delov igrač za različne elemente, vključno s svincem, v suhem in tekočem materialu ter materialu, postrganem s površine igrače. Da se zagotovi ustrezna zaščita otrok, je Komisija v skladu z Direktivo 2009/48/ES pooblaščena za spreminjanje točke 13 dela III Priloge II zaradi njene prilagoditve tehničnemu in znanstvenemu napredku. V skladu s členom 46(1) Direktive 2009/48/ES se navedeni ukrepi sprejmejo po regulativnem postopku s pregledom iz člena 47(2) Direktive.

Da bi določila strožje mejne vrednosti za svinec v igračah na podlagi najnovejših znanstvenih dokazov Evropske agencije za varnost hrane (EFSA), je Komisija pripravila osnutek direktive, o katerem je glasoval Odbor za varnost igrač, ustanovljen s členom 47 Direktive 2009/48/ES. Odbor na svoji seji 14. januarja 2015 ni podal mnenja o osnutku direktive.

Če odbor poda negativno mnenje ali če ni podano nobeno mnenje, mora Komisija Svetu v skladu s členom 5a Sklepa 1999/468/ES predložiti predlog v zvezi s potrebnimi ukrepi in ga hkrati posredovati Evropskemu parlamentu. Svet mora o tem predlogu odločati s kvalificirano večino v dveh mesecih od njegove predložitve. Če Svet predlaganemu ukrepu nasprotuje, predlog ni sprejet. Če namerava Svet sprejeti predlagani ukrep ali če Svet ne ukrepa, se predlagani ukrep predloži Evropskemu parlamentu. Če Evropski parlament predlaganemu ukrepu nasprotuje z večino svojih članov v štirih mesecih od datuma predložitve predloga Svetu, predlog ni sprejet. Če Evropski parlament ne nasprotuje v navedenem roku, je treba predlagani ukrep sprejeti.

Popravek poročila nizozemskega nacionalnega inštituta za javno zdravje in okolje (RIVM) iz leta 2008, na katerem temeljijo mejne vrednosti migracije v preglednici pod točko 13 dela III Priloge II k Direktivi 2009/48/ES, je bil objavljen kmalu po seji odbora 14. januarja 2015. V popravku je bilo navedeno, da so bile mejne vrednosti za elemente v suhem in tekočem materialu za igrače leta 2008 napačno izračunane. Izračun je temeljil na količini materialov, ki naj bi jih otroci zaužili enkrat dnevno, vendar naj bi do zaužitja prišlo samo enkrat tedensko. Komisija se je posvetovala z Znanstvenim odborom za zdravstvena in okoljska tveganja (ZOZOT), ki je aprila 2016 zatrdil, da je dnevno zaužitje primerno, s čimer je potrdil, da je bila metodologija v poročilu inštituta RIVM iz leta 2008 za izračun varnih mejnih vrednosti za elemente v igračah pravilna. Zato bi bilo treba za revizijo mejnih vrednosti za svinec v igračah uporabiti isto metodologijo; to je upoštevano v tem predlogu.

Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

Zgoraj navedeni znanstveni dokazi kažejo, da raven zaščite pred izpostavljenostjo svincu, kot je bila določena leta 2009 v točki 13 dela III Priloge II k Direktivi 2009/48/ES, ni več primerna. Zato je treba spremeniti veljavne mejne vrednosti migracije za svinec in jih uskladiti z najnovejšimi znanstvenimi podatki, da se bo zmanjšala izpostavljenost otrok svincu.

Komisija je v svojem Sklepu 2012/160/EU priznala, da mejne vrednosti migracije za svinec iz leta 2009 ne zagotavljajo več primerne ravni zaščite za otroke.

Skladnost z drugimi politikami Unije

Na ravni EU je prisotnost svinca v keramičnih izdelkih in plastičnih materialih, ki pridejo v stik z živili, že omejena. Uredba (ES) št. 1907/2006 (REACH) omejuje uporabo svinčenih ogljikov in sulfatov v barvi ter trženje nakita, ki vsebuje svinec. Uredba REACH omejuje tudi trženje in uporabo svinca v izdelkih, dobavljenih za splošno uporabo, vendar so igrače iz te omejitve izvzete zaradi posebnih mejnih vrednosti migracije za svinec v igračah iz Direktive 2009/48/ES.

2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

Pravna podlaga

Pravna podlaga za predlog je člen 46(1)(b) Direktive 2009/48/ES o varnosti igrač.

Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

Predlog naj bi zagotovil visoko raven varnosti za otroke ob ponovni vzpostavitvi notranjega trga. Posamezni ukrepi držav članic, kot je različna nacionalna mejna vrednost, ki jo Nemčija lahko ohrani – v skladu s sodbo Splošnega sodišča z dne 14. maja 2014 v zadevi T-198/12 – do začetka veljavnosti določb EU, s katerimi bodo določene nove mejne vrednosti za svinec v igračah, povzročajo neenake ravni zaščite evropskih otrok in razdrobljenost notranjega trga ter ustvarjajo ovire pri trgovanju z igračami.

Ker Direktiva 2009/48/ES podrobno določa pravila za zagotavljanje varnosti igrač in delovanje notranjega trga za igrače, je sprememba veljavnih mejnih vrednosti za svinec v Direktivi edini način za zagotovitev zahtevane visoke ravni varnosti otrok in delovanja notranjega trga.

Sorazmernost

Ob upoštevanju nevrorazvojnih učinkov svinca na otroke, zaradi katerega imajo otroci zlasti težave pri učenju, bi bilo treba izpostavljenost otrok svincu zmanjšati na najnižjo možno raven, vključno z izpostavljenostjo prek igrač. Ta cilj ne pomeni priprave politik na novih področjih, saj zakonodaja EU o varnosti igrač obstaja, vključno s pooblastilom Komisiji za sprejemanje izvedbenih aktov za doseganje cilja. Drugi ukrepi, pri katerih ne bi šlo za spremembo sedanjih mejnih vrednosti migracije za svinec in njihovo uskladitev z najnovejšimi znanstvenimi podatki, bi bili manj učinkoviti pri zagotavljanju varstva otrok, ki so posebno ranljivi del prebivalstva.

3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

Komisija je obvestila vse zadevne zainteresirane strani (države članice, industrijo, združenja za varstvo potrošnikov, organe za standardizacijo, priglašene organe) na lastno pobudo na seji strokovne skupine za varnost igrač aprila 2011; več držav članic je podprlo revizijo mejnih vrednosti za svinec. Nekatere bi za podlago uporabile dopustni dnevni vnos (TDI) v višini 5 %, druge bi se sklicevale na TDI v višini 10 % in poleg tega določile izjemo ali prehodno obdobje. Strokovna skupina ni nasprotovala uporabi TDI v višini 10 %. Ena država članica je zahtevala, da se opravi ocena učinka. Nato je več držav članic podprlo TDI v višini 5 % in izvzetje iz tega pravila za umetniške in ročno izdelane igrače.

Po tem je Komisija prejela stališča industrije igrač, kar kaže na to, da bi pobuda Komisije pomembno vplivala na konkurenčnost v sektorju. Glavni učinek, ki ga je poudarila industrija, je bil, da ne bo več mogla tržiti nekaterih kategorij igrač. Ob upoštevanju tega se je Komisija nadalje posvetovala s sektorjem igrač prek ciljno usmerjenega javnega posvetovanja. Ciljna skupina zainteresiranih strani je prejela informacije o pobudi in je bila pozvana, naj poda svoje mnenje o ugotovljenih težavah, možnostih in drugih s tem povezanih vprašanjih. Posvetovanje je bilo objavljeno na portalu „Vaš glas v Evropi“ ter na spletni strani GD za podjetništvo in industrijo, namenjeni varnosti igrač, in je trajalo od 13. februarja 2012 do 7. maja 2012. Poleg tega so bila o posvetovanju po elektronski pošti obveščena poslovna združenja, ki so bila zaprošena, naj informacije posredujejo svojim članom. Rezultati posvetovanja so bili objavljeni in poslovna združenja so bila ustrezno obveščena o njihovi objavi.

Komisija je zbirala tudi stališča združenj za varstvo potrošnikov, zlasti organizacij ANEC in BEUC. Organizaciji ANEC in BEUC podpirata revizijo mejnih vrednosti za svinec v igračah, da bi se čim bolj povečala zaščita otrok pred izpostavljenostjo svincu in povezanimi zdravstvenimi posledicami.

Posvetovanje so dopolnili pogovori z zainteresiranimi stranmi, ki sta jih opravila zunanja svetovalca v okviru svojih študij: študije o zdravstvenih stroških, povezanih z izpostavljenostjo otrok svincu prek igrač, in študije o učinkih pobude na konkurenčnost v sektorju igrač (glej spodaj).

O učinku TDI v višini 5 % in dejstvu, da bo novim mejnim vrednostim za svinec morda treba prilagoditi le nekaj igrač/materialov za igrače, so razpravljale vse zainteresirane strani na sestanku strokovne skupine za varnost igrač maja 2014. Številne države članice so se zavzele za TDI v višini 5 % toksikološke referenčne vrednosti, medtem ko se druge zavzemajo za delež v višini 10 %. Zainteresirane strani iz industrije igrač in predstavniki potrošnikov so bili prav tako razdeljeni v svojih stališčih.

Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

Zunanja svetovalca sta izvedla dve študiji: študijo o zdravstvenih stroških, povezanih z izpostavljenostjo otrok svincu prek igrač ( http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/6655/attachments/1/translations/en/renditions/native ), in študijo o učinkih pobude na konkurenčnost v sektorju igrač ( http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/6654/attachments/1/translations/en/renditions/native ).

Ocena učinka

Komisija je pripravila oceno učinka v zvezi z revizijo mejnih vrednosti za svinec v igračah, da bi utemeljila to spremembo [vstaviti povezavo do povzetka, če javno dostopen], o katerem je Odbor za oceno učinka dal pozitivno mnenje (Ares(2013)66470 - 18/01/2013).

V oceni učinka so bile pregledane številne možnosti politike: (1) osnovni scenarij (brez sprememb), (2) popolna revizija sedanjih mejnih vrednosti, (3) delna revizija sedanjih vrednosti in (4) mehko pravo/samoregulativni pristop. Po osnovnem scenariju ni predvidenih novih stroškov, vendar scenarij ne bi prinesel boljšega varovanja zdravja otrok. Popolna revizija v skladu z najnovejšimi znanstvenimi spoznanji bo prinesla največ koristi, saj bi zagotovila visoko zaščito otrok pred izpostavljenostjo svincu, vendar lahko povzroči velike stroške za industrijo, saj bi bila lahko v najslabšem primeru popolnoma prepovedana proizvodnja nekaterih kategorij igrač. Delna revizija ne bi zmanjšala izpostavljenosti otrok pri igračah, ki lahko dejansko vsebujejo preveč svinca, kar bi imelo mnogo manjše koristi kot popolna revizija, po drugi strani pa bi se s tem preprečila morebitna prepoved dajanja na trg nekaterih igrač, zato bi to pomenilo zgolj omejene stroške za industrijo. Mehko pravo/samoregulativni pristop bi pomenil omejene stroške za industrijo, vendar bi bil večinoma neučinkovit, zato bi se raven zaščite otrok povečala le v omejenem obsegu.

V končnem predlogu je izbrana popolna revizija, ki bo prinesla največje koristi, saj bi zagotovila visoko zaščito otrok pred izpostavljenostjo svincu; ugotovljeno je bilo tudi, da so na podlagi podatkov, pridobljenih pri 2 500 vzorcih igrač v Nemčiji, igrače, ki se dajejo na trg, skladne s strožjimi mejnimi vrednostmi za svinec, ki jih predvideva predlog, in sicer v 91 % do 100 %. Ocenjeni so bili naslednji učinki za možnost popolne revizije, kot je določeno v predlogu:

Učinki na zdravje: zmanjšanje izpostavljenosti otrok svincu v igračah bi prineslo dodatno korist v primerjavi s scenarijem brez sprememb, in sicer pri vedenjskih težavah in težavah s pozornostjo (ADHD) v višini 836 milijonov EUR ter pri zmanjšanem inteligenčnem količniku v višini 1 176 milijonov EUR.

Gospodarski učinki: vpliv na možnost industrije, da trži nekatere igrače 1 , narejene iz surovin, ki so naravno kontaminirane s svincem. Industrija predvideva povečanje stroškov proizvodnje in zmanjšanje izbora proizvodov. Ocenjeni učinek te možnosti naj bi znašal 89 milijonov EUR proizvodne vrednosti. V najslabšem primeru bi dejansko prepovedali nekatere igrače. Ta morebitna prepoved bi lahko povzročila dodatno zmanjšanje proizvodnje ali celo njeno popolno ustavitev v EU. To bi v najslabšem primeru pomenilo izgubo v višini 217 milijonov EUR.

Socialni stroški (vpliv na zaposlovanje): Ocenjeni učinek izbrane možnosti bi bilo 662 izgubljenih delovnih mest, kar bi pomenilo 8,5 milijona EUR. V najslabšem primeru – če bi prišlo do dejanske prepovedi nekaterih igrač – bi bilo izgubljenih 2 112 delovnih mest, kar bi pomenilo 27,5 milijona EUR.

Ustreznost in poenostavitev ureditve

Predlog ne izvzema mikropodjetij, saj se tveganja za zdravje otrok zaradi izpostavljenosti zelo strupeni kovini svinec v igračah ne razlikujejo glede na to, ali igrače proizvajajo mikropodjetja ali druga podjetja.

Predlog ne vsebuje posebnih določb za zmanjšanje stroškov zagotavljanja skladnosti za mala in srednja podjetja in druge zainteresirane strani, saj tudi Direktiva 2009/48/ES, ki jo spreminja ta predlog, ne vsebuje takih določb.

Tveganja, ki naj bi jih predlog odpravil, namreč tveganja za zdravje otrok zaradi izpostavljenosti zelo strupeni kovini svinec v igračah, se pojavijo samo v fizičnem svetu prek izpostavljenosti fizičnim igračam. Zato digitalni pregled in vprašanje, ali je predlog prilagojen internetni dobi in primeren tako za fizično kakor tudi za digitalno okolje, nista relevantna.

4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

Jih ni.

5.DRUGI ELEMENTI

Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

Direktivo 2009/48/ES so prenesle vse države članice; le Nemčiji je dovoljeno, da začasno ohrani svojo nacionalno mejno vrednost za svinec (glej zgoraj). Tri sedanje mejne vrednosti migracije za svinec so navedene v eni vrstici v preglednici v točki 13 dela III Priloge II. S spremembo mejnih vrednosti migracije bi se sedanje tri mejne vrednosti migracije v preglednici nadomestile s tremi novimi mejnimi vrednostmi migracije. Ustrezen prenos v pravo držav članic bo pomenil enako. V skladu s tem izvedbeni načrt ni potreben.

Orodja za spremljanje in ocenjevanje posebej za ta predlog niso predvidena. Direktiva 2009/48/ES določa, da morajo države članice Komisiji poslati poročilo o izvajanju Direktive, vključno z njenimi spremembami. To poročilo je bilo treba poslati najpozneje do julija 2014, nato pa vsakih pet let. Vključevati mora oceno stanja v zvezi z varnostjo igrač in učinkovitostjo navedene direktive ter predstavitev dejavnosti nadzora trga v vsaki državi članici.

Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

Podobna pretekla sprememba (Direktiva Komisije 2012/7/EU) ni povzročila nobenih težav v zvezi z izvajanjem, prav tako ne druge spremembe (direktive Komisije 2014/79/EU, 2014/81/EU, 2014/84/EU, (EU) 2015/2115, (EU) 2015/2116 in (EU) 2015/2117). Zato je postopek zdaj rutinski in obrazložitveni dokumenti o prenosu niso potrebni.

Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

Člen 1 predloga nadomešča sedanje mejne vrednosti migracije v točki 13 dela III Priloge II k Direktivi 2009/48/ES za svinec z naslednjimi novimi mejnimi vrednostmi migracije: 2,0 mg/kg v suhem materialu za igrače, 0,5 mg/kg v tekočem materialu za igrače in 23 mg/kg v materialu, postrganem s površine igrače.

Člen 2 predloga določa, da morajo države članice prenesti spremenjene mejne vrednosti migracije do datuma 18 mesecev po objavi v Uradnem listu Evropske unije, jih uporabljati od navedenega datuma in Komisijo obvestiti o ukrepih za prenos.

2016/0267 (NLE)

Predlog

DIREKTIVA SVETA

o spremembi Priloge II k Direktivi 2009/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta o varnosti igrač v zvezi s svincem zaradi prilagoditve tehničnemu napredku

(Besedilo velja za EGP)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2009/48/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. junija 2009 o varnosti igrač 2 in zlasti člena 46(1)(b) Direktive,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Direktiva 2009/48/ES določa mejne vrednosti migracije za igrače ali sestavne dele igrač za različne elemente, vključno s svincem, v suhem in tekočem materialu ter materialu, postrganem s površine igrače. Mejne vrednosti za svinec v posameznem materialu za igrače so 13,5 mg/kg, 3,4 mg/kg in 160 mg/kg.

(2)Navedene mejne vrednosti so temeljile na priporočilih nizozemskega nacionalnega inštituta za javno zdravje in okolje (v nadaljnjem besedilu: inštitut RIVM), opredeljenih v poročilu iz leta 2008 3 . Priporočila inštituta RIVM so temeljila na ugotovitvi, da izpostavljenost otrok svincu ne sme presegati določene ravni, poimenovane „dopusten dnevni vnos“. V navedenem poročilu je bil za svinec kot toksikološka referenčna vrednost določen dopusten dnevni vnos 3,6 mikrograma na kilogram telesne teže na dan.

(3)Glede na to, da so otroci izpostavljeni svincu tudi prek virov, ki niso igrače, bi bilo treba za igrače določiti le določen odstotek toksikološke referenčne vrednosti. Znanstveni odbor za toksičnost, ekotoksičnost in okolje (CSTEE) je priporočil, da se prek igrač lahko vnese največ 10 % največjega dopustnega vnosa svinca 4 . Znanstveni odbor za zdravstvena in okoljska tveganja (ZOZOT) se je strinjal s pristopom, da vnos svinca iz igrač ne sme presegati 10 % toksikološke referenčne vrednosti 5 . Glede na to, da se svinec šteje za posebno strupen element, so bile v Direktivi 2009/48/ES njegove mejne vrednosti določene na polovičnih ravneh od tistih, ki po merilih zadevnega znanstvenega odbora veljajo za varne, s čimer je bila zagotovljena prisotnost zgolj sledi svinca, ki so združljive z dobro proizvodno prakso. Za svinec so bile zato v navedeni direktivi kot migracija svinca iz igrač določene mejne vrednosti v višini 5 % dopustnega dnevnega vnosa.

(4)Evropska agencija za varnost hrane (v nadaljnjem besedilu: agencija EFSA) je ugotovila, da za svinec kot strupeno kovino ne obstaja mejna vrednost, pod katero izpostavljenost svincu ne bi imela kritičnih učinkov na zdravje. Že nizka stopnja izpostavljenosti svincu lahko povzroči nevrotoksičnost, tj. poškodbo živčnega sistema in možganov, zlasti težave pri učenju. Zato se glede na ta nova znanstvena spoznanja, ki jih je objavila agencija EFSA, dopusten dnevni vnos ne bi smel več uporabljati kot toksikološka referenčna vrednost 6 .

(5)Agencija EFSA meni, da se mora za določanje mejnih vrednosti za svinec uporabljati nova toksikološka referenčna vrednost BMDL01 (mejni primerjalni odmerek – benchmark dose limit) v zvezi z nevrorazvojnimi učinki. BMDL01 je spodnja meja zaupanja (95. percentil) primerjalnega odmerka z dodatnim enoodstotnim tveganjem za zaostanek v intelektualnem razvoju pri otrocih, ki se meri z vrednostjo IQ na celotni lestvici (Full Scale IQ), tj. znižanjem inteligenčnega količnika za eno točko na navedeni lestvici 7 . BMDL01 je enakovreden vnosu svinca v višini 0,5 mikrograma na kilogram telesne teže na dan.

(6)Odbor za oceno tveganja (RAC) je v okviru Evropske agencije za kemikalije (ECHA) v soglasju z agencijo EFSA določil, da je BMDL01 največja dopustna izpostavljenost svincu 8 . Ker so trenutno v Evropi povprečne ravni svinca v krvi pri otrocih do štirikrat višje od najvišje dopustne ravni izpostavljenosti in ker ni mogoče določiti mejne vrednosti za nevrorazvojne učinke, se je treba vsaki dodatni izpostavljenosti čim bolj izogibati 9 .

(7)Ob upoštevanju najnovejših znanstvenih dognanj v zvezi z metodologijo iz poročila inštituta RIVM iz leta 2008 za izračun varnih mejnih vrednosti za elemente v igračah ter uporabi pristopa iz Direktive 2009/48/ES pri obvladovanju tveganj za posebno strupene elemente, kot je svinec, bi bilo treba preučiti mejne vrednosti za svinec v igračah iz Direktive 2009/48/ES in jih določiti v višini 5 % BMDL01 za varovanje zdravja otrok.

(8)V popravku poročila inštituta RIVM iz leta 2008 10 , objavljenem leta 2015, je bilo navedeno, da bi bilo treba količine suhega in tekočega materiala za igrače, ki naj bi jih otroci zaužili, torej količine, na katerih so temeljila priporočila za mejne vrednosti v poročilu inštituta RIVM iz leta 2008, izraziti v tedenskih količinah, ne pa dnevnih. ZOZOT je nato zatrdil, da so bile sprva priporočene količine zaužitja ustrezne in bi se še naprej morale izražati kot dnevne količine in ne kot tedenske 11 , s čimer je potrdil, da je metodologija, uporabljena v poročilu inštituta RIVM iz leta 2008 za izračun varnih mejnih vrednosti za elemente v igračah, pravilna. Zato bi bilo treba metodologijo, uporabljeno v poročilu inštituta RIVM iz leta 2008, še naprej uporabljati za namene določanja popravljenih mejnih vrednosti za svinec v igračah.

(9)Direktivo 2009/48/ES bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(10)Odbor, ustanovljen s členom 47 Direktive 2009/48/ES, ni izdal mnenja o ukrepih, določenih v tej direktivi, zato je Komisija Svetu predložila predlog v zvezi z navedenimi ukrepi in ga posredovala Evropskemu parlamentu –

SPREJEL NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

V preglednici pod točko 13 dela III Priloge II k Direktivi 2009/48/ES se vnos za svinec nadomesti z naslednjim:

Element

mg/kg

v suhem, lomljivem, prahastem ali prožnem materialu za igrače

mg/kg

v tekočem ali lepljivem materialu za igrače

mg/kg

v materialu, postrganem s površine igrače

„Svinec

2,0

0,5

23“

Člen 2

1.Države članice najpozneje do […(vstaviti datum 18 mesecev po objavi v UL)] sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo. Besedilo navedenih predpisov nemudoma sporočijo Komisiji.

Uporabljajo jih od […(vstaviti isti datum kot v prejšnjem pododstavku)].

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2.Države članice Komisiji sporočijo besedilo temeljnih predpisov nacionalnega prava, ki jih sprejmejo na področju, ki ga ureja ta direktiva.

Člen 3

Ta direktiva začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 4

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1) Pri teh igračah gre za umetniške in ročno izdelane igrače, ki v povprečju predstavljajo približno 6,5 % prodaje igrač v EU. Glej: Ecorys (2012) Competitiveness Proofing Toy Related Industry. Impact of new lead migration limits on the competitiveness of European manufacturers. (Preverjanje konkurenčnosti v industriji, povezani z igračami. Učinek novih mejnih vrednosti migracije za svinec na konkurenčnost evropskih proizvajalcev.) Študija za GD za podjetništvo in industrijo v okviru ocene učinka. Stran 69.
(2) UL L 170, 30.6.2009, str. 1.
(3) Chemicals in Toys. A general methodology for assessment of chemical safety of toys with a focus on elements (Kemikalije v igračah. Splošna metodologija za oceno kemijske varnosti igrač s poudarkom na elementih). J.G.M. Van Engelen, et al. (2008), poročilo inštituta RIVM, 320003001/2008, http://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/320003001.pdf  
(4) Znanstveni odbor za toksičnost, ekotoksičnost in okolje (CSTEE), Opinion on the Assessment of the bioavailability of certain elements in toys (Mnenje o oceni biološke dostopnosti nekaterih elementov v igračah), sprejeto 22. junija 2004, str. 3.
(5) Znanstveni odbor za zdravstvena in okoljska tveganja (ZOZOT), Opinion on the Evaluation of the Migration Limits for Chemical Elements in Toys (Mnenje o oceni mejnih vrednosti migracij za kemijske elemente v igračah), sprejeto 1. julija 2010, str. 5.
(6) Znanstveni odbor za onesnaževala v prehranski verigi agencije EFSA (2013), Scientific Opinion on Lead in Food (Znanstveno mnenje o svincu v hrani), str. 5. Uporabljeno v: ZOZOT (2011), Opinion on a Lead Standard in Drinking Water (Mnenje o standardu za svinec v pitni vodi), sprejeto 11. januarja 2011.
(7) Znanstveni odbor za onesnaževala v prehranski verigi agencije EFSA (2013), Scientific Opinion on Lead in Food (Znanstveno mnenje o svincu v hrani), str. 5, str. 98.
(8) ECHA (RAC) (2013), Mnenje o dokumentaciji Priloge XV v zvezi s predlogom omejitev vsebnosti svinca in njegovih spojin v izdelkih za potrošniško uporabo, sprejeto 10. decembra 2013, ECHA/RAC/RES-O-0000003487-67-04/F, str. 5.
(9) Ibíd.
(10) http://www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/320003001.pdf.  
(11) Znanstveni odbor za zdravstvena in okoljska tveganja (ZOZOT), Final Opinion on Estimates of the amount of toy materials ingested by children (Končno mnenje o oceni količine materialov za igrače, ki jih zaužijejo otroci), sprejeto 8. aprila 2016. http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/environmental_risks/docs/scher_o_170.pdf . 
Top