EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0479

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU Končna ocena skupnega programa Eurostars (2008–2013)

COM/2015/0479 final

Bruselj, 30.9.2015

COM(2015) 479 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

Končna ocena skupnega programa Eurostars (2008–2013)


1.Uvod

Evropski parlament in Svet sta julija 2008 sprejela odločbo o sodelovanju EU pri financiranju skupnega programa Eurostars (v nadaljnjem besedilu: program Eurostars) 1 . Odločba o programu Eurostars je omejila finančni prispevek EU 2 na do 100 milijonov, kar je ekvivalent največ tretjine dejanskih prispevkov sodelujočih držav članic in drugih sodelujočih držav. Sodelovanje je potekalo za čas sedmega okvirnega programa za raziskave (2008–2013). Nato sta Evropski parlament in Svet sprejela nov sklep, ki določa nadaljnjo udeležbo pri financiranju novega skupnega programa Eurostars 2 za obdobje 2014–2020 (v nadaljnjem besedilu: sklep o programu Eurostars-2) 3 .

Cilj programa Eurostars je podpreti mala in srednja podjetja (v nadaljnjem besedilu: MSP), ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem 4 , z zagotavljanjem finančne podpore za tržno usmerjene raziskave v nadnacionalnih projektih 5 . Ta podjetja morajo imeti možnost, da izvedejo večino dela na področju projektnih raziskav in razvojev ter da komercialno izkoriščajo rezultate, s čimer bi izboljšali svoj konkurenčni položaj. Projekti programa Eurostars so sodelovalni, kar pomeni, da mora vsak projekt vključevati najmanj dva udeleženca (samostojni pravni osebi) iz dveh različnih sodelujočih držav, pri čemer mora vsaj eden od udeležencev MSP, ki se ukvarja z raziskavami in razvojem. Projekti lahko trajajo največ tri leta. V dveh letih po zaključku projekta mora biti rezultat raziskav pripravljen za trg.

Sekretariat mreže EUREKA 6 , ki ima sedež v Bruslju, deluje kot posebna izvedbena struktura za program in je osrednja podporna služba mreže. Sekretariat organizira razpise za zbiranje predlogov, preverja upravičenost prijav in izbira projekte za financiranje. Odgovoren je tudi za dodeljevanje finančnega prispevka EU. Nacionalni organi za financiranje v sodelujočih državah v svojih proračunih za raziskave in razvoj namenijo nacionalne prispevke za program Eurostars in financirajo svoje nacionalne udeležence. Ta mehanizem financiranja se imenuje „virtualna skupna blagajna“. Če povzamemo, program Eurostars deluje na podlagi centraliziranega ocenjevanja in decentraliziranega financiranja.

Odločba o programu Eurostars je zahtevala vmesno oceno, ki jo je morala Komisija pripraviti dve leti po začetku programa, rezultate pa je bilo treba sporočiti Evropskemu parlamentu in Svetu. Vmesno poročilo je bilo objavljeno 10. decembra 2010 7 , poročilo z rezultati pa je Komisija predložila aprila 2011 8 .

Odločba o programu Eurostars je zahtevala tudi končno oceno ob koncu programa, rezultate pa je prav tako bilo treba sporočiti Evropskemu parlamentu in Svetu.

Končno oceno, ki je bila objavljena novembra 2014, je opravila skupina neodvisnih strokovnjakov pod vodstvom Marje Makarowe, podpredsednice finske akademije 9 . Skupina je uporabila kvalitativne in kvantitativne metode za oceno ustreznosti, uspešnosti, učinka in vzdržnosti programa. V primerjavi z vmesno oceno je število prijav, prijaviteljev in financiranih projektov približno trikrat večje. V nasprotju z vmesno oceno je skupina Marje Makarowe lahko opravila kvantitativne izračune in izvedla obsežne ekonometrične analize.

Glavne ugotovitve skupine so: „Skupni program Eurostars je bil uspešen pri pospeševanju rasti in številu inovacij malih in srednjih podjetij (MSP), ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem (RR).„ “Vendar pa je treba izboljšati izvajanje številnih vidikov vodenja in upravljanja.“

Glavni namen tega poročila je sporočiti rezultate končne ocene Evropskemu parlamentu in Svetu, kakor je zahtevano v odločbi o programu Eurostars. To poročilo vsebuje kratek povzetek vmesne ocene Komisije in poročilo iz leta 2011 (oddelek 2), ki mu sledijo glavne ugotovitve in priporočila skupine Marje Makarowe (oddelek 3). V skladu s poročilom iz leta 2011 Komisija predloži tudi svoje pripombe o glavnih vidikih končnega ocenjevanja (oddelek 4). Na podlagi poročila skupine Marje Makarowe so te opombe osredotočene na tiste vidike programa Eurostars, za katere Komisija meni, da bi jih bilo mogoče izboljšati. Zlati pa so osredotočene na tiste vidike, ki so bili navedeni že v okviru vmesne ocene.

Komisija upošteva tudi sklep o programu Eurostars-2 in dejstvo, da je bilo več priporočil iz vmesne in končne ocene že upoštevanih v tem sklepu in novem sporazumu o prenosu pooblastil.

2.Vmesna ocena in poročilo Komisije iz leta 2011

Člen 13(2) odločbe Eurostars določa, da: „Komisija dve leti po začetku skupnega programa Eurostars opravi vmesno oceno skupnega programa Eurostars, ki vsebuje napredek pri doseganju zastavljenih ciljev, določenih v Prilogi I. Ocena obsega tudi priporočila o najprimernejših načinih za dodatno okrepitev znanstvenega upravljanja in finančnega povezovanja, ocenijo pa se tudi zmogljivosti MSP, ki se ukvarjajo z RR, za dostop do skupnega programa Eurostars, ter kakovost in učinkovitost njegovega izvajanja.„ “Komisija sporoči ugotovitve te ocene Evropskemu parlamentu in Svetu skupaj s svojimi pripombami in po potrebi s predlogi za spremembo te odločbe.“ 

Evropska komisija in sekretariat mreže EUREKA sta v sporazumu o prenosu pooblastil iz leta 2009 določila smernice za uporabo meril iz odločbe o programu Eurostars, in opredelila izrecna vprašanja, ki jih je treba obravnavati pri ocenjevanju 10 .

Skupina neodvisnih strokovnjakov 11 , ki jih je imenovala Komisija, je decembra 2010 predložila vmesno poročilo o ocenjevanju. Skupina je ugotovila: “Program Eurostars je dober program, ki dosega svoje cilje ter koristi malim in srednjim podjetjem (MSP) v Evropi, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, dodaja vrednost.“ ”Zato je skupina neodvisnih strokovnjakov mnenja, da bi bilo treba program Eurostars ne le ohraniti, temveč njegov proračun v prihodnosti po možnosti celo povečati.“ ”Kljub dobremu napredku pa obstaja prostor za nadaljnje izboljšave.”

Vmesno ocenjevanje je bilo izvedeno leta 2010, poročilo pa vsebuje podatke iz prvih štirih rokov: leta 2008 sta bila določena dva roka, en leta 2009 in en leta 2010 12 . V prvih štirih rokih je 3 790 prijaviteljev poslalo skupaj 1 127 prijav. Za fazo financiranja so v poročilu podatki le iz prvih treh rokov. Financiranje je bilo odobreno za 264 projektov, skupen strošek vseh projektov pa je znašal 386 milijonov EUR. Zaključenih je bilo samo 14 projektov. Program Eurostars je v dveh letih od začetka delovanja do pomladi 2010 mobiliziral celoten proračun, ki ga je namenilo javno financiranje, tj. 231,1 milijona EUR, od katerih je 173,5 milijona EUR prišlo iz sodelujočih držav in 57,6 milijona EUR iz proračuna EU.

Za prva dva roka je bil povprečni čas do sklenitve pogodbe 13 11,4 meseca. Ta čas je bil zelo različen, od najmanj 5,3 meseca do največ 26,8 meseca v obdobju prvega roka (povprečje 11,8 meseca) in od najmanj 6,3 meseca do največ 17,2 meseca v drugem (povprečje 11,0 meseca). Cilj, ki ga predvideva priloga k sporazumu o prenosu pooblastil (točka 5: Pričakovani rezultati in kazalniki), je, da se do sredine programa pogodbe z udeleženci projekta podpišejo najpozneje v šestih mesecih.

Skupina je obravnavala tri glavne prednosti programa:

1)z velikim številom prijav je povpraševanje po programu preseglo prvotna pričakovanja in mobiliziralo zlasti tista MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem ter izvajajo projekte „od spodaj navzgor“, ki so blizu trgu;

2)upravljanje programa se je z organizacijo potrebne logistike in infrastrukture sčasoma izboljšalo, prav tako se zvišuje raven zadovoljstva udeležencev in nacionalnih organov ter

3)centralizirano ocenjevanje se smatra za najboljšo prakso v smislu jasne in pregledne organizacije in pravočasnega izvajanja.

Vendar pa je skupina izpostavila pet področij, kjer obstajajo možnosti za izboljšave:

1)prilagajanje in usklajevanje nacionalnih postopkov;

2)pritegnitev več prijaviteljev, zlasti MSP, ki še nimajo izkušenj z mednarodnim sodelovanjem;

3)izboljšanje geografskega ravnovesja tehničnih strokovnjakov in izboljšanje ravnovesja med tehničnim in tržnim strokovnim znanjem v skupini strokovnjakov;

4)povečanje prepoznavnosti v povezavi z zagotavljanjem več možnosti za financiranje projektov ter

5)nadaljevanje prizadevanj za vzpostavitev virtualne skupne blagajne.

V vmesnem poročilu Evropskemu parlamentu in Svetu je Komisija navedla, da je ocenjevalno poročilo skupine obsegalo vse vidike, navedene v členu 13(2) Odločbe o programu Eurostars, in predložila dodatna dejstva, pripombe in priporočila. Komisija je bila mnenja, da je celotno poročilo sestavni del postopka vmesne ocene iz člena 13(2). Komisija je v svojih pripombah poudarila le najustreznejše ugotovitve in priporočila za prihodnost.

Pripombe Komisije v zvezi z vmesno oceno, ki so še vedno relevantne v okviru končne ocene, so bile zlasti o tem, kako dodatno okrepiti znanstveno, upravno in finančno povezovanje, ter o kakovosti in učinkovitosti pri izvajanju programa Eurostars.

Komisija se je strinjala s priporočili skupine, kako dodatno pospešiti postopek povezovanja. Komisija je pozvala vse države, ki sodelujejo v programu Eurostars, naj upoštevajo cilj povezovanja programa z boljšim usklajevanjem in poenostavitvijo pravil o upravičenosti do financiranja ter usklajevanjem praks financiranja in izplačil. Komisija je poudarila, da je treba merila programa Eurostars za upravičenost uporabljati v vseh sodelujočih državah. Nobena država ne bi smela v zvezi z upravičenostjo nalagati dodatnih pogojev za upravičenost, ki presegajo tista iz merila programa Eurostars. Komisija se je strinjala tudi s priporočilom, da se preizkusi pristop delne (10 % vseh namenskih sredstev) „dejanske“ skupne blagajne.

Glede kakovosti in učinkovitosti izvajanja je Komisija podprla predloge za izboljšanje postopka centraliziranega ocenjevanja za zagotovitev nepristranskosti, kakovosti in pravočasnosti. Strokovnjaki morajo imeti tudi potrebno strokovno znanje, medtem ko bi boljše povratne informacije ocenjevalcev zagotovile prijaviteljem preglednost. Komisija se je tudi strinjala s priporočili za skrajšanje časa sklepanja pogodb:

Svet je svoje mnenje o vmesni oceni predstavil v sklepih z dne 31. maja 2011 14 . Svet „POZDRAVLJA stališče skupine, da je program Eurostars dobro usklajen s cilji strategije Evropa 2020, da dobro dopolnjuje možnosti za mednarodno sodelovanje, ki jih imajo mala in srednja podjetja v okviru FP7, in da se je izkazal za privlačnega za ciljno skupino, saj je uspešno pritegnil evropska mala in srednja podjetja, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem“; „POZDRAVLJA priporočilo skupine, da naj se izvajanje programa nadaljuje po letu 2013;„ “in BO to možnost PREUČIL v splošnem kontekstu bodočega skupnega strateškega okvira za financiranje raziskav in inovacij“ 15 .

3.Končna ocena

3.1Uvod

Člen 13(3) odločbe o programu Eurostars določa, da: „Komisija ob koncu skupnega programa Eurostars opravi končno oceno tega programa. Rezultati končne ocene se predložijo Evropskemu parlamentu in Svetu.“

Komisija je pripravila osnutek pravilnika, ki določa mandat, področje uporabe in cilje končne ocene. Pravilnik je skupaj z odločbo o programu Eurostars in sporazumom o prenosu pooblastil bil podlaga za skupino Marje Makarowe glede pristopov, ki jih je treba sprejeti, in vprašanj, ki jih je treba obravnavati.

Podatki, ki jih je predložila skupina, zajemajo vseh 10 rokov od leta 2008 do leta 2013. Sekretariat mreže EUREKA je prejel 3 548 prijav od 11 733 prijaviteljev. Velika večina prijaviteljev so bila mala in srednja podjetja (72 %), povprečna velikost skupine pa je bila 3,3 udeleženca. Za financiranje je bilo odobrenih 783 prijav v skupni višini 1 130 milijonov EUR. Število prijav se je v celotnem obdobju trajanja programa Eurostars še naprej povečevalo, vendar se število odobrenih prijav za financiranje ni ustrezno povečalo , kar pomeni, da se je stopnja uspešnosti 16 zmanjšala s 42 % v letu 2008 na 17 % v letu 2013. Skupna ocenjena javna sredstva za obdobje 2008–2013 so bila 472 milijonov EUR, pri čemer je bil delež financiranja EU (100 milijonov EUR) v razmerju do nacionalnih sredstev (372 milijonov evrov) 26,9 % (ali 21,2 % celotnega javnega financiranja).

Povprečni čas za sklepanje pogodb se je v primerjavi s stanjem iz vmesnega ocenjevanja izboljšal. V tretjem roku (2009) je na primer povprečni čas za sklepanje pogodb znašal 435 dni, do osmega roka leta 2012 pa se je zmanjšal na 282 dni. Vendar pa je čas do sklenitve pogodbe v številnih državah še vedno precej dolg. Skupina Marje Makarowe meni, da je v programu nujno treba izboljšati čas do sklenitve pogodb, saj velike razlike med sodelujočimi državami postavljajo celoten sistem pod vprašaj.

3.2Metodologija

Skupina Marje Makarowe je pri končnemu ocenjevanju uporabila kvantitativna in kvalitativna orodja. Glavne metode so bile: pregledovanje dokumentacije, intervjuji z deležniki in MSP, spletna raziskava MSP za program Eurostars in kvantitativne analize.

S pregledom dokumentacije je skupina od različnih deležnikov pridobila dokumente in analizirala podatke in informacije, pomembne za merila za ocenjevanje programa Eurostars. Pregled dokumentacije je skupini omogočil opredeliti glavna vprašanja in izzive, ki se nanašajo na izvajanje programa Eurostars. Izvorno gradivo je vsebovalo zakonodajne in medsektorske dokumente, zapisnike sej skupine na visoki ravni mreže EUREKA, statistične podatke in podatke sekretariata mreže EUREKA.

Skupina Marje Makarowe je v Bruslju opravila razgovore z dvema predstavnikoma Komisije, tremi predstavniki mreže EUREKA in z najvišjim vodstvom sekretariata mreže EUREKA. Posamezni člani skupine so opravili osebne in telefonske razgovore z 20 predstavniki nacionalnih vlad, z upravnimi organi programa Eurostars in z izvršnimi direktorji 26 MSP, ki delujejo v 12 različnih državah. Skupina je pripravila smernice za strukturiranje razgovorov. Smernice so bile prilagojene funkciji intervjuvancev. Vsi razgovori so bili dokumentirani v pisni obliki. Razgovori so zajemali širok spekter področij.

Kot del ocene je spletna raziskava spraševala udeležence o njihovih izkušnjah s programom Eurostars. Ciljna skupina spletne raziskave je bila omejena MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem , in druga MSP. Spletna raziskava je potekala od 9. maja do 10. julija 2014. Prek elektronske pošte s povezavo do spletnega vprašalnika je raziskava je vzpostavila stik s 6 620 MSP. Pripravljena sta bila dva vprašalnika: prvi se je nanašal na financirane projekte, drugi pa na nefinancirane projekte. Skupno je bilo prejetih 46 % odgovorov (72 % pri vprašalniku za financirana MSP in 39 % pri vprašalniku za nefinancirana MSP).

Za razumevanje obsega vpliva programa Eurostars je skupina Marje Makarowe razvila ekonometrično ocenjevanje vpliva na podlagi nasprotne možnosti. Ekonometrična študija je bila osredotočena predvsem na ustvarjanje delovnih mest v sodelujočih MSP in na inovacijske rezultate, izmerjene s patentnimi prijavami. Pri zbiranju podatkov je to zahtevalo, da se podatki o prijavljenih MSP pri sekretariatu mreže EUREKA uskladijo s podatkovno bazo podjetja Bureau van Dijk’s Amadeus, iz katere so bili zbrani podatki o zaposlenosti. Poleg tega so bili podatki o prijavljenih MSP pri sekretariatu mreže EUREKA usklajeni s svetovno statistično podatkovno zbirko patentov Evropskega patentnega urada. Nastala podatkovna zbirka združuje informacije o prijaviteljih in podatke časovnih vrst o zaposlenosti in patentnih prijavah, kar omogoča izdelavo ekonometrične ocene učinkov.

3.3Ugotovitve in ocenjevanje

Ciljna skupina in področje uporabe programa

Skupina Marje Makarowe opozarja, da je program Eurostars po mnenju sodelujočih MSP ter vodstvenih in upravnih organov programa Eurostars primeren za izpolnjevanje potreb in ciljev ciljne skupine. Visoka raven povpraševanja MSP se šteje za znak tega „strateškega ujemanja“. Skoraj vsa sodelujoča MSP želijo ponovno sodelovati v programu Eurostars, saj program ustreza njihovim potrebam in ciljem. MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, predstavljajo veliko večino udeležencev v programu Eurostars in so prejela približno 75 % financiranja. Poleg tega je bil program uspešen pri vključevanju mladih, malih in mikro podjetij.

Sodelujoča MSP že imajo izkušnje v nacionalnih in mednarodnih programih financiranja, pri čemer večina že ima obstoječe mednarodne povezave. Vendar pa je skupina Marje Makarowe ugotovila, da imajo večjo možnost za financiranje tiste prijave, ki vključujejo univerzitetne ali javne raziskovalne organizacije. Vzrok za to je lahko ta, da prisotnost univerzitetnih in javnih raziskovalnih organizacij pomeni visoko kakovost prijav ali pa da so te organizacije bolj izkušene pri pripravi prijavne dokumentacije ali pa da so njihove prijave vsebovale najboljše ravnotežje med znanstveno odličnostjo in poznavanje trga.

Program Eurostars, ki temelji na pristopu od spodaj navzgor, je po mnenju skupine sposoben obravnavati najrazličnejše inovativne tehnologije, od informacijske in komunikacijske tehnologije ter njenih aplikacij, medicinske biotehnologije do tehnologij za izkoriščanje (obnovljivih) virov energije in tehnologij za nadzor in usmerjanje.

Vodenje

Skupina Marje Makarowe ugotavlja, da je sekretariat mreže EUREKA splošno priznan kot uspešna posebna izvedbena struktura. Vendar pa je treba izboljšati vodstvene in upravne prakse ter usposobljenost osebja. Treba je oblikovati in izvajati strategijo trženja in promocije ter razvijati in vzdrževati dobro strukturiran sistem za upravljanje informacij in podatkovno zbirko, ki ju bodo uporabljali sekretariat in drugi upravljalni in upravni organi programa Eurostars.

Skupina meni, da sistem upravljanja programa Eurostars deluje pravilno in da je sodelovanje med nacionalnimi in osrednjimi upravnimi organi učinkovito. Vendar pa je mednarodna razsežnost programa Eurostars zahtevala vzpostavitev kompleksnega sistema upravljanja.

Skupina na visoki ravni mreže EUREKA redno razpravlja o različnih vprašanjih, ki so bistvenega pomena za uspeh programa Eurostars, ne da bi nujno dosegla soglasje o ukrepanju ali sprejemanju zavezujočih pravil za vse države. Natančno je analizirala in obravnavala sinhronizacijo in usklajevanje financiranja, pravila za upravičenost in ustreznost nacionalnih proračunov. Skupina Marje Makarowe meni, da obstaja potreba, da skupina na visoki ravni poveča svojo soodgovornost in okrepi svoje sodelovanje v programu Eurostars. To je ključno za lažjo sinhronizacijo in usklajevanje. Podobno je sodelovanje nacionalnih organov financiranja v strukturi upravljanja še vedno omejeno. Da bi dosegli večjo sinhronizacijo in usklajevanje, bi morali biti bolj vključeni.

Program Eurostars je okrepil prisotnost MSP v okviru mreže EUREKA in prispeval k večji prepoznavnosti njihovega prispevka k evropski konkurenčnosti in inovativnosti. Tako je program Eurostars imel pomemben in dolgotrajen pozitiven učinek na mrežo EUREKA.

Upravljanje in poslovanje

Skupina Marje Makarowe meni, da virtualna skupna blagajna dobro deluje in da je zaželen mehanizem financiranja, saj vabi države, da prispevajo k programu Eurostars. V odgovor na uspeh programa je več držav povečalo prispevne stopnje znatno čez prvotno dogovorjeno raven. Vendar pa v programu Eurostars še niso bile izkoriščene vse prednosti virtualne skupne blagajne, saj nekatere države, zlasti Nemčija in Španija, programu ne dodelijo zadostnih finančnih sredstev. Zaradi tega je treba nekaj dobrih projektov, ki so bili izbrani za financiranje, odstraniti s prednostnega seznama, kar povzroča nezadovoljstvo med MSP, ki so projekte prijavile.

Čeprav so nekatere izboljšave bile dosežene, skupina poroča, da je še vedno najpomembnejši izziv programa Eurostars usklajevanje financiranja. V nekaterih primerih se sodelujoča MSP soočajo z velikimi težavami zaradi daljšega časa do sklenitve pogodbe. Poleg tega so tukaj tudi zahteve po vzporedni prijavi in ocenjevanju ter dvojne obveznosti poročanja, ki jih nalagajo nekateri nacionalni organi financiranja.

Drug velik izziv za program Eurostars je usklajevanje pravil financiranja. Skupina na visoki ravni meni, da bi bilo treba to vprašanje obravnavati v okviru pristopa od zgoraj navzdol na pobudo nacionalnih ministrstev in EU. Nacionalni koordinatorji projektov menijo, da popolna usklajenost ni mogoča. Tako na primer ne smejo spreminjati odstotka financiranja ali zgornje meje financiranja za posamezno MSP. Drugo vprašanje zadeva potrebo po večji usklajenosti podizvajalskih pravil za univerze in javne raziskovalne organizacije.

Postopek centraliziranega ocenjevanja programa Eurostars dobro deluje. Vendar skupina Marje Makarowe meni, da je treba izboljšati preglednost in mehanizem povratnih informacij in racionalizirati postopek, da bi se skrajšal čas od začetne prijave do razpoložljivosti poročila o oceni. Čas do sklenitve pogodbe je bil na začetku programa Eurostars precej dolg, vendar se je v prvi fazi znatno skrajšal.

Čeprav se je število tehničnih strokovnjakov in oseb z izkušnjami na trgu od leta 2012 precej povečalo, še vedno obstajajo možnosti za izboljšanje geografskega ravnovesja in uravnotežene zastopanosti spolov. Nacionalni koordinatorji projektov bi tudi želeli biti vključeni v proces izboljšanja podatkovne zbirke strokovnjakov. MSP so zadovoljna z ravnijo informacij, ki jih dobijo glede ocenjevanja njihovih projektov. Menijo, da sta obremenitev pri poročanju in proces spremljanja primerna in da je ocenjevalni postopek jasen, pregleden in pravočasen.

Financiranje

Skupina Marje Makarowe poudarja, da je eden od kazalnikov uspeha programa Eurostars znatno povečanje števila prijav in s tem tudi večje povpraševanje po javnem financiranju. Letno število predloženih prijav se je povečalo z 215 v letu 2008 na 948 v letu 2013. Vendar pa je za čas trajanja programa Eurostars to povzročilo upad deleža predloženih prijav, ki so bile financirane. 42-odstotna stopnja uspešnosti iz prvega roka je do desetega roka padla na 17 %. Zmanjšal se je tudi delež projektov, ki so izpolnjevali prag kakovosti in so bili odobreni za financiranje, in sicer z 68 % iz prvega roka na 55 % v desetem roku. Skratka, vse več visokokakovostnih projektov ni bilo financiranih. Skupina Marje Makarowe meni, da je povečano število prijav na leto „izredno“ in „izjemno“.

Nacionalni proračuni za program Eurostars se še vedno zelo razlikujejo. To odraža relativno velikost države in organizacijo sistema nacionalnega javnega financiranja ter tudi povpraševanje nacionalnih MSP po pridobivanju sredstev iz programa Eurostars. Te razlike so imele znaten negativen vpliv na delovanje sistema virtualne skupne blagajne. Večina udeležencev in upraviteljev programov ocenjuje, da je obseg financiranja na udeleženca primeren.

Skupina Marje Makarowe meni, da je evropska finančna in gospodarska kriza v večini držav negativno vplivala na nacionalno financiranje za program Eurostars. Število projektov, ki so presegli prag, se je precej znižalo zaradi pomanjkanja sredstev in zato nekatere države niso sodelovale v najnovejšem javnem razpisu. Tudi države, ki so imele dovolj sredstev, so poročale, da jih je kriza negativno prizadela, saj so MSP, ki so jih podpirali, sodelovala s podobnimi podjetji v državah, ki so imele težave s financiranjem.

Upoštevanje priporočil iz poročila o vmesni oceni

Skupina Marje Makarowe je ocenila upoštevanje priporočil iz poročila o vmesni oceni. Skupina Marje Makarowe meni, da je bilo od 21 političnih priporočil, ki bi jih bilo treba izvesti do leta 2013, sedem priporočil v celoti izvedenih, deset se jih je začelo izvajati ali so bila delno izvedena, štiri pa sploh niso bila izvedena.

Ta štiri priporočila se nanašajo na:

1)določitev globalnega roka za podpis sporazumov o dodelitvi nepovratnih sredstev;

2)dati skupini na visoki ravni mreže EUREKA dejavno vlogo pri spremljanju časa sklepanja pogodb in pri zagotovitvi, da države, ki zaostajajo, racionalizirajo svoje postopke;

3)poskušati s pristopom dodelitve 10 % vseh namenskih sredstev dejanski skupni blagajni; ter

4)spodbuditev sekretariata mreže EUREKA k začetku dejavnosti za preverjanje vključitve pobude mreže EUREKA za ustanavljanje grozdov za spoznavanje in izvajanje metod vključevanja, ki bi jih lahko uporabili za spodbuditev vključevanja programa Eurostars z nacionalnimi podporami za pobude, ki zadevajo raziskave in razvoj.

3.4Priporočila

Poročilo skupine Marje Makarowe vsebuje 28 priporočil.

Ciljna skupina in področje uporabe programa

1)Sekretariat mreže Eureka bi moral razviti akcijski načrt za spodbujanje stikov udeležencev programa Eurostars z raziskavami in razvojem ter s posredniki za inovacije, ki so večinoma vključeni v pripravljalni fazi projekta.

2)Sekretariat bi moral spodbujati povezave med udeleženci programa Eurostars in različnimi vrstami projektov mreže EUREKA, da bi olajšal povezave projektov programa Eurostars z grozdi, „dežniki“ in drugimi tematskimi ali posameznimi projekti,

3)Da bi uspešni projekti imeli več možnosti za pridobitev nadaljnjega financiranja iz zasebnega sektorja, bi sekretariat moral organizirati posredniške prireditve, kot so start-up tekmovanja, med udeleženci programa Eurostars in finančnimi institucijami. Oblikovati bi bilo treba strategijo širjenja, ki bi bila namenjena ciljnim financerjem, drugim MSP ter nacionalnim in mednarodnim vladnim organom.

4)Sekretariat bi moral ozaveščati MSP, ki prejmejo financiranje iz programa Eurostars, kako pomembno je zaščititi pravice intelektualne lastnine za svoje inovacije.

5)Z oblikovanjem in izvajanjem strategije trženja in promocije bi sekretariat in nacionalni koordinatorji projektov morali zagotoviti, da program doseže tudi MSP, ki še nimajo obstoječih mednarodnih povezav.

6)Sekretariat in skupina na visoki ravni bi se morala dogovoriti o opredelitvi in razvojnemu času za „raziskovalne in razvojne projekte tik pred vstopom na trg“ programa Eurostars, ki je nevtralen glede na posebnosti posameznih tehnologij in trgov.

7)Za izkoriščanje potencialne rasti in konkurenčnih rezultatov MSP, ki sodelujejo v programu Eurostars, bi Evropska komisija in sekretariat morala preveriti možnosti za povezovanje programa Eurostars in novega instrumenta MSP v okviru programa Obzorje 2020.

Vodenje

1)Sklepe, ki jih je sprejela skupina na visoki ravni, je treba nemudoma spremeniti v izvedbene načrte s konkretnimi cilji, nalogami in z dodelitvijo pristojnosti z uporabo pristopa SMART (specifičen, merljiv, dosegljiv, primeren in časovno določen pristop).

2)Skupina na visoki ravni bi morala opredeliti države, ki nalagajo zahteve po vzporedni prijavi in ocenjevanju ter dvojne obveznosti poročanja za projekte programa Eurostars, in se z njimi dogovoriti o odpravi nacionalnih postopkov. Skupina na visoki ravni bi morala zagotoviti, da se to izvede pred spomladanskim rokom programa Eurostars-2 v letu 2016.

3)Sekretariat bi moral izboljšati preglednost postopka centraliziranega ocenjevanja in mehanizme povratnih informacij prijaviteljem, nacionalnim organom za financiranje in nacionalnim koordinatorjem projektov. Da bi koordinatorji lahko dali prijaviteljem natančne povratne informacije, bi koordinatorji morali imeti dostop do poročil o soglasju neodvisnega ocenjevalnega odbora ter do posameznih poročil tehničnih ocenjevalcev.

4)V tesnem sodelovanju z nacionalnimi koordinatorji projektov bi sekretariat moral zagotoviti bolj uravnoteženo geografsko porazdeljenost tehničnih strokovnjakov Pozornost bi bilo treba nameniti tudi doseganju uravnotežene zastopanosti spolov. Poleg tega bi moral sekretariat razširiti skupino tehničnih strokovnjakov z ustreznim poznavanjem trgov.

Upravljanje in poslovanje

1)Sekretariat mreže EUREKA bi moral še naprej razpisovati dva roka na leto.

2)Sekretariat bi moral skrajšati čas od prijave (prijavni rok) do ocene na 4–5 mesecev, da bi rezultati osrednjega ocenjevanja lahko bili na voljo nacionalnim koordinatorjem projektov in prijaviteljem najpozneje v petih mesecih (150 dni). Vsak nacionalni organ mora podpisati pogodbo o financiranju v 2–3 mesecih. Priporoča se, da sekretariat mreže EUREKA, skupaj s predsednikom skupine na visoki ravni in vodji nacionalnih organov financiranja, pregleduje postopke za upravljanje programa tistih nacionalnih organov financiranja, ki bi lahko zamudili rok, in se z njimi dogovori o ukrepih, ki jih je treba sprejeti za skrajšanje postopka.

3)Da bi pospešili pogodbene zahteve udeležencev projekta, bi bilo treba prijaviteljem zagotoviti standardno konzorcijsko pogodbo.

4)Sekretariat bi moral za program Eurostars vzpostaviti in vzdrževati obsežno osrednjo podatkovno zbirko za zbiranje, shranjevanje in obdelavo zanesljivih podatkov o projektih in upravičencih. Uvesti bi moral preverjanje kakovosti za podatke v prijavnih obrazcih, kot tudi za obrazce za poročanje o napredovanju projekta ter za obrazce za končno poročanje in za obrazce za poročanje tržnega vpliva. Rok za predložitev končnega poročila bi bilo treba skrajšati na eno leto, poročila o tržnem vplivu pa bi morala biti na voljo v dveh letih od zaključka projekta.

5)Sekretariat bi moral spremeniti prijavni obrazec in obrazce za poročanje o napredovanju projekta, obrazce za končno poročanje in obrazce za poročanje tržnega vpliva. Za izboljšanje logike v obrazcih so potrebne natančne spremembe trenutnih specifičnih vprašanj in naslovov obrazcev kot tudi prerazporeditev, odstranitev in dodajanje številnih vprašanj. Zato bi bilo treba smernice za te obrazce ustrezno prilagoditi.

6)Sekretariat bi moral razviti poseben prijavni obrazec in ustrezne smernice za ponovne predložitve. Ponovne predložitve morajo vsebovati pojasnilo o tem, kaj se je spremenilo, zlasti kot odziv na pripombe iz prejšnjih ocenjevanj prejetih prek nacionalnih koordinatorjev projektov.

7)Sekretariat bi moral oblikovati in izvajati načrt za krepitev institucionalnega razvoja in organizacijskih praks upravljanja programa, da bi lahko izboljšal izvajanje programa Eurostars v skladu z najboljšimi mednarodnimi praksami in uspel zaposlovati, obdržati in motivirati kvalificirano osebje, ki ima izkušnje z upravljanjem inovacijskih programov in programov za raziskave in razvoj. Priporočljivo je, da sekretariat gosti mentorje iz nacionalnih organov, ki mrežo financirajo in imajo ustrezne pristojnosti.

8)Sekretariat bi moral uvesti enotni identifikator za vse organizacije, ne samo za mala, srednja in velika podjetja, ampak tudi za univerze, javne raziskovalne organizacije in druge partnerje MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem. Če je na voljo, bi morala vsaka organizacija predložiti svojo identifikacijsko kodo udeleženca v okviru programa Obzorje 2020. Prijavni obrazec bi moral vključevati informacijo o tem, ali je bil projekt že kdaj koli prej predložen drugemu nacionalnemu organu ali programu EU.

9)Sekretariat bi moral iz vseh držav pridobiti informacije o času do pridobitve sredstev in te informacije predložiti skupini na visoki ravni ter se dogovoriti o zavezujočem roku za zbiranje in posredovanje podatkov.

10)Informacije o natančnem datumu začetka in zaključka projektov bi morale biti vključene v osrednjo podatkovno zbirko programa Eurostars. Nacionalni koordinatorji projektov bi morali sekretariat mreže Eureka brez odlašanja obvestiti o podpisanih sporazumih o dodelitvi nepovratnih sredstev, vključno z datumi začetka in zaključka projektov.

11)Sekretariat, skupina na visoki ravni in nacionalni organi za financiranje bi morali zagotoviti, da čas do sklenitve pogodbe ne presega 7 mesecev (210 dni), kakor je bilo dogovorjeno v okviru programa Eurostars-2 v budimpeškem dokumentu.

12)Od spomladanskega roka leta 2016 naprej bi se morali sekretariat, skupina na visoki ravni in nacionalni organi financiranja dogovoriti, da bodo sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev med nacionalnim organom financiranja in udeleženci programa za vsaj polovico projektov podpisani v 210 dneh od tega datuma. Za 90 % projektov bi bilo treba vse sporazume o dodelitvi nepovratnih sredstev podpisati v roku enega leta od končnega roka.

13)Sekretariat in nacionalni koordinatorji projektov bi morali skupaj opredeliti in razviti orodja za lažjo medsebojno izmenjavo informacij, izboljšati kakovost in količino informacij, ki so na voljo obema stranema, in omogočiti spremljanje napredka pri vseh fazah projekta ter zmanjšati upravne stroške za dvostransko izmenjavo informacij.

14)Evropska komisija bi morala razmisliti o nefinanciranju tistih projektov programa Eurostars, za katere niso bili v enem letu po dokončnem roku podpisani vsi sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev, razen če je zamuda pri podpisu pogodbe povzročena s strani članov konzorcija, ki projekt financira.

Financiranje

1)Močno se priporoča, da skupina na visoki ravni sklene dogovor o minimalni osnovi, na podlagi katere bi uskladili pravila za financiranje, in zagotovi, da vsaka sodelujoča država ta pravila spoštuje. Najvišje stopnje financiranja bi morale biti v vseh državah enake za vsak tip partnerja. Skupina na visoki ravni bi morala ta proces, ki bi moral biti zaključen do prvega roka v letu 2016, skrbno spremljati.

2)Financiranje univerz in javnih raziskovalnih organizacij je treba uskladiti tako, da te sodelujejo kot partnerice tujih MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, in ne le kot podizvajalci MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, iz iste države.

4.Pripombe Komisije

4.1Uvod

Komisija meni, da je poročilo skupine Marje Makarowe obravnavalo glavne vidike, ki jih je bilo treba zajeti v oceni, kot je to opisano v odločbi o programu Eurostars, v sporazumu o prenosu pooblastil in v pravilniku.

Ker so države članice in druge sodelujoče države povečale svoj prispevek za financiranje programa Eurostars – ocenjen na 372 milijonov EUR –, prispevek EU v višini 100 milijona EUR, ki znaša 26,9 %, izpolnjuje zahtevo odločbe o programu Eurostars, da financiranje EU ne bi smelo presegati več kot tretjine prispevkov držav članic in drugih sodelujočih držav.

Odločba o programu Eurostars se nanaša na pomen MSP za evropsko rast in konkurenčnost. Visoko in naraščajoče število prijav za finančna sredstva iz programa Eurostars in rezultati podprtih MSP kažejo, da je program pomemben za rast raziskav MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem.

Od začetka programa leta 2008 do konca leta 2013 je bilo izboljšanih več vidikov programa Eurostars. Bil je na primer skrajšan čas do sklenitve pogodbe in izboljšala sta se usklajevanje in sinhronizacija. Komisija to pozdravlja in ceni prizadevanja sekretariata mreže EUREKA in nacionalnih organov financiranja.

Glavni zaključek skupine Marje Makarowe je, da je program Eurostars bil uspešen pri pospeševanju rasti in inovativnih rezultatov MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem. Vendar pa skupina tudi meni, da je treba izboljšati izvajanje upravljalnih in vodstvenih struktur.

Prvi del glavnega zaključka je podprt z obsežno ekonometrično analizo vpliva. Ta kaže, da je bila rast zaposlenosti MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem ter jih je financiral program Eurostars, skoraj dvakrat višja od rasti tistih MSP, ki niso bila financirana. V zvezi z drugim delom pa je skupina ugotovila, da je pomanjkanje usklajenih pravil za financiranje in sinhroniziranih nacionalnih postopkov privedlo do neučinkovitosti. Skupina prav tako meni, da bi bilo treba izboljšati učinkovitost centralnega upravljanja ter upravnega in operativnega dela.

Komisija ugotavlja, da so bile ugotovitve, ocena in priporočila končne ocene prepričljivo utemeljeni. Komisija se strinja z glavnim zaključkom skupine Marje Makarowe.

Številna priporočila iz vmesnega ocenjevanja in končnega vrednotenja so že bila upoštevana v sklepu o programu Eurostars-2 (2014–2020) 17 .

Glede na to, da poročilo skupine Marje Makarowe predstavlja sestavni del ocenjevalnega postopka, Komisija v teh pripombah ne podaja mnenja o vsaki podrobnosti poročila. Glede na to, da je pozornost Komisije je usmerjena v prihodnost, se te pripombe nanašajo predvsem na vidike programa Eurostars, za katere Komisija meni, da obstaja največ možnosti za izboljšave, kar je drugi del glavnega zaključka skupine Marje Makarowe.

4.2Ciljna skupina in področje uporabe programa

Vmesna ocena in poročilo skupine Marje Makarowe nakazujeta, da bi morali sekretariat mreže Eureka in nacionalni koordinatorji projektov zagotoviti, da program Eurostars doseže tiste MSP, ki nimajo obstoječih mednarodnih povezav. Komisija se je leta 2011 strinjala s tem priporočilom in se leta 2015 še vedno strinja. Čeprav je to priporočilo naslovljeno na sekretariat in koordinatorje, je več drugih priporočil v zvezi s promocijo ali ozaveščanjem o programu Eurostars naslovljenih samo na sekretariat (glej priporočila 3, 4, 5 in 7 zgoraj). Komisija se s temi priporočili strinja. Čeprav ima sekretariat mreže EUREKA osrednjo vlogo, so države in nacionalni organi za financiranje, ki sodelujejo v programu Eurostars, odgovorni za doseganje več in boljših MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem ter imajo potencial za rast.

Skupina Marje Makarowe priporoča, naj Komisija in sekretariat preverita možnosti za povezovanje programa Eurostars in novega instrumenta MSP v okviru programa Obzorje 2020 (glej priporočilo 6). Čeprav ni jasno, kaj „povezovanje“ pomeni, je Komisija ob predstavitvi predloga za program Eurostars-2 analizirala strateški položaj različnih instrumentov 18 . Komisija meni, da ti nudijo podporo v različnih fazah razvoja raziskovalnih in poslovnih zamisli, ki jih imajo MSP v zvezi s trgom. Program Eurostars je različen in je dopolnilo – in ne dodatek – k instrumentu MSP v okviru programa Obzorje 2020. Sporazum o prenosu pooblastil prav tako navaja, da bi nacionalni organi financiranja morali sprejeti učinkovite ukrepe za preprečitev dvojnega financiranja končnih upravičencev projektov prek drugih virov financiranja EU. Potrebe različnih ciljnih skupin programa Eurostars in instrumenta MSP so jasno sporočene prek sekretariata mreže EUREKA, Evropske Komisije in izvajalske agencije za mala in srednja podjetja.

4.3Vodenje

Skupina Marje Makarowe ugotavlja, da skupina na visoki ravni mreže EUREKA redno razpravlja o različnih vprašanjih, ki so bistvenega pomena za uspeh programa Eurostars, ne da bi nujno dosegla soglasje o ukrepanju ali sprejemanju zavezujočih pravil za vse države. Skupina meni, da mora skupina na visoki ravni nujno povečati svojo soodgovornost in okrepiti svoje sodelovanje v programu Eurostars.

Komisija se strinja s to oceno in priporočilom (priporočilo 8), da bi morale biti odločitve skupine na visoki ravni sprejete v okviru pristopa SMART (specifičen, merljiv, dosegljiv, primeren in časovno določen pristop). Konkreten primer takšnega pristopa je priporočilo 9 za odpravo zahtev po vzporedni prijavi in ocenjevanju ter po dvojni obveznosti poročanja pred iztekom prvega roka v letu 2016. Komisija se v celoti strinja s tem priporočilom.

Skupina Marje Makarowe tudi močno spodbuja skupino na visoki ravni mreže EUREKA, naj sklene dogovor o minimalni osnovi, na podlagi katere bi uskladili pravila za financiranje (priporočilo 27). Skupina meni, da bi ta moral biti sklenjen do prvega roka v letu 2016. Komisija meni, da so še vedno potrebne izboljšave glede uskladitev stopenj nacionalnega financiranja in pravil v zvezi s financiranjem. Komisija se v celoti strinja s tem priporočilom.

4.4Upravljanje in poslovanje

Čas do sklenitve pogodbe – in razlike v času do sklenitve pogodbe v sodelujočih državah – je bil preučen pri vmesnem ocenjevanju, analizirala pa ga je tudi skupina Marje Makarowe.

Čas do sklenitve pogodbe se določa na dveh ravneh. Najprej sekretariat mreže EUREKA izvede in usklajuje centralizirano ocenjevanje. Na drugi stopnji pa poteka dodelitev sredstev in pogodbena pogajanja, ki potekajo na nacionalni ravni. Skupina, ki je opravljala vmesno oceno, in skupina Marje Makarowe sta ugotovili, da je kakovost centraliziranega ocenjevanja precej dobra in da to poteka brez težav.

Vendar skupina Marje Makarowe priporoča več konkretnih ukrepov na obeh ravneh za skrajšanje časa sklepanja pogodb (glej priporočila 14, 15 in 16 zgoraj). Komisija se strinja s temi priporočili, vendar se zdi jasno, da so poglavitna težava velike razlike na nacionalni ravni. Komisija meni, da bi morali skupina na visoki ravni in sekretariat meže EUREKA ter nacionalni organi za financiranje dati prednost zmanjšanju teh razlik.

Skupina Marje Makarowe priporoča tudi, naj Komisija razmisli o zadržanju financiranja za vsak projekt programa Eurostars, za katerega niso bili vsi sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev podpisani v enem letu po dokončnem roku (priporočilo 17).

Budimpeški dokument navaja, da bi nacionalni organi financiranja za program Eurostars-2 „morali stremeti k temu, da bi bil čas do sklenitve pogodbe 7 mesecev po dokončnem roku, po možnosti pa še hitreje“. S sklepom o programu Eurostars-2 iz leta 2014 je bil določen cilj povečati učinkovitost javnega financiranja „s poenotenjem, harmoniziranjem in časovnim ujemanjem nacionalnih mehanizmov financiranja sodelujočih držav“ (člen 3). V sklepu je tudi jasno navedeno, da je finančni prispevek Unije odvisen od dokazil sodelujočih držav, da so program Eurostars-2 vzpostavile v skladu s cilji iz člena 3. Iste določbe morajo biti vključene tudi v dvostranskih sporazumih, ki so sklenjeni med sekretariatom mreže EUREKA in nacionalnimi organi za financiranje. Taki sporazumi „vključujejo pravila, ki urejajo prenos prispevka Unije, ter minimalne operativne cilje in postopne nacionalne mejnike za nadaljnje povezovanje in časovno usklajevanje nacionalnih programov, vključno s skrajšanjem časa do dodelitve nepovratnih sredstev v skladu z Uredbo (EU, Euratom) št. 996/2012 in Uredbo (EU) št. 1290/2013“ (Priloga I, odstavek 11). Program Obzorje 2020 vsebuje tudi jasna pravila glede časa do dodelitve nepovratnih sredstev: rok za obveščanje vseh prijaviteljev je največ pet mesecev od rezultatov znanstvene ocene njihove prijave, rok za podpis sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev s prijavitelji ali za obveščanje prijaviteljev o sklepih o dodelitvi nepovratnih sredstev pa je največ tri mesece od datuma obvestila o njihovi uspešnosti 19 . Komisija zato v celoti podpira priporočilo št. 17 skupine Marje Makarowe in sodelujoče države poziva, naj spoštujejo svoje zaveze za skrajšanje časa sklepanja pogodb.

Skupina Marje Makarowe je podala tudi več priporočil v zvezi s podatkovno zbirko sekretariata mreže EUREKA, vključno s tem, kako se podatki zbirajo in vnašajo v podatkovno zbirko (glej priporočila 19–24 zgoraj).

Komisija se strinja, da bi bilo treba izboljšati podatkovno zbirko sekretariata mreže EUREKA in njegov prijavni postopek. Obrazci, ki jih morajo izpolniti prijavitelji, morajo biti čim bolj logični in razumljivi. Da se zmanjša verjetnost vnosa napačnih vrednosti, je treba vzpostaviti logična preverjanja za polja, ki zahtevajo aritmetično izpolnitev. Treba bi bilo uvesti enotni pristop glede terminologije v obrazcih in v navodilih za uporabnike. Da bi se zagotovila skupna podlaga za primerjalno analizo različnih shem financiranja EU, bi tehnološka razvrstitev območij morala slediti tudi nomenklaturi o statistični klasifikaciji gospodarskih dejavnosti v Evropski uniji (NACE Rev. 2).

4.5Vloga univerz in javnih raziskovalnih organizacij

Skupina Marje Makarowe priporoča, da se financiranje univerz in javnih raziskovalnih organizacij uskladi tako, da sodelujejo kot partnerji in ne le kot podizvajalci (glej priporočilo 27).

Komisija razume, da to priporočilo pomeni, da bi lahko na primer projekt ali skupina v eni državi vključevala MSP, v drugi univerzo, v tretji pa raziskovalno organizacijo. Komisija meni, da bi to verjetno privedlo do tega, da bodo univerze in javne raziskovalne organizacije imele večje vlogo v projektih programa Eurostars in da bi se za te institucije namenil večji delež proračuna kot do zdaj.

Odločba o programu Eurostars določa, da glavno dejavnost programa Eurostars predstavljajo raziskovalne in razvojne dejavnosti pod vodstvom enega ali več MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem. Čeprav lahko v programu sodelujejo tudi univerze, javne raziskovalne organizacije in velike družbe, so ciljna skupina programa Eurostars tista MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem.

Vendar pa prek ukrepov Marie Skłodowska-Curie in prek Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo program Obzorje 2020 namenja veliko sredstev za evropska raziskovalna sodelovanja med akterji, ki spadajo v „trikotnik znanja“, ki ga sestavljajo visokošolsko izobraževanje, raziskave in podjetja.

Komisija torej ne podpira tega priporočila.

5.Sklepna ugotovitev

Program Eurostars je pokazal dobre rezultate pri pospeševanju rasti in inovativnih rezultatov MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem. Končna ocena dokazuje, da obstaja potreba po programu Eurostars in da program dosega svojo ciljno skupino.

Vendar pa se Komisija strinja s skupino Marje Makarowe, da je najpomembnejši izziv za program Eurostars uskladiti financiranje in uskladiti pravila za financiranje. Čeprav je bil določen napredek dosežen, je za dolgoročno uspešnost programa ključnega pomena, da skupina na visoki ravni mreže EUREKA in sekretariat ter nacionalni organi financiranja povečajo svoja prizadevanja za pospešitev usklajevanja in harmonizacije v okviru programa Eurostars.

(1)  Odločba št. 743/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o sodelovanju Skupnosti v programu za raziskave in razvoj, ki ga je sprejelo več držav članic ter je namenjen podpiranju malih in srednje velikih podjetij, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem. (UL L 201, 30.7.2008, str. 58–67): http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:201:0058:0067:SL:PDF .
(2)  V programu Eurostars (2008–2013) je sodelovalo vseh 28 držav članic in pet drugih držav (Islandija, Izrael, Norveška, Švica in Turčija). 20 držav članic je začelo sodelovati februarja 2008. Belgija, Hrvaška, Italija, Latvija, Luksemburg in Združeno kraljestvo so sodelovale od novembra 2008, Bolgarija od februarja 2010, Malta pa od marca 2011.
(3)

     Sklep št. 553/2014/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o sodelovanju Skupnosti v programu za raziskave in razvoj, ki ga skupaj izvaja več držav članic ter je namenjen podpiranju malih in srednje velikih podjetij, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem (UL L 169, 7.6.2014, str. 1–13).

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014D0553&from=EN .

(4)  V okviru programa Eurostars 2008–2013 so mala in srednja podjetja, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, opredeljena kot mala in srednja podjetja, ki raziskovalnim in razvojnim dejavnostim namenijo vsaj 10 % zaposlenih (v ekvivalentu polnega delovnega časa) ali 10 % prihodkov.
(5)  Opredelitev malih in srednjih podjetij je podana v Priporočilu Komisije št. 2003/361/ES z dne 6. maja 2003 o opredelitvi mikro, malih in srednje velikih podjetij (UL L 124, 20.5.2003, str. 36). http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:124:0036:0041:EN:PDF . Glavni merili za odločanje, ali podjetje lahko pridobi status malega ali srednje velikega podjetja, sta število zaposlenih (manj kot 250) in prihodki (manj kot 50 milijonov EUR) ali bilančna vsota (manj kot 43 milijonov EUR).
(6)  EUREKA je medvladna mreža, ki je začela delovati leta 1985 in je namenjena podpiranju tržno usmerjenim projektov za raziskave in razvoj ter inovativnih projektov v industriji, raziskovalnih centrih in na univerzah po vseh tehnoloških sektorjih. Vanjo je vključenih 41 članic, vključno z Evropsko unijo, ki jo zastopa Komisija: http://www.eurekanetwork.org/ .
(7)   http://ec.europa.eu/research/evaluations/pdf/archive/fp7-evidence-base/other_fp7_panel_evaluations/eurostars_programme_interim_evaluation.pdf#view=fit&pagemode=none .
(8)  COM(2011) 186 final, Bruselj, 8.4.2011. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52011DC0186&from=SL .
(9)   https://ec.europa.eu/research/sme-techweb/pdf/ejp_final_report_2014.pdf .
(10)  Sporazum o prenosu pooblastil iz skupnega programa Eurostars 30-CE-0270684/00-14 (podpisan junija 2009), Priloga 1, točka 4, strani 11 in 12. Odločba o programu Eurostars (člen 4) določa, da bodo ureditve za finančni prispevek EU določene v splošnem sporazumu med Komisijo in sekretariatom mreže EUREKA.
(11)  Skupino je vodila ga. Anne LAPERROUZE (nekdanja poslanka Evropskega parlamenta). Ostali člani skupine so bili: profesor Erko Autio (poročevalec), profesorica Maja Bučar, profesor Georg Licht, profesor Jose Molero in profesorica Lena Tsipouri.
(12)  Program Eurostars nenehno sprejema prijave za financiranje, vendar pa sekretariat določi dokončne roke za predložitev prijav. Postopek centraliziranega ocenjevanja se začne po vsakem roku.
(13)  Čas do sklenitve pogodbe je opredeljen kot čas med razpisnim rokom in datumom sklenitve sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev.
(14)  Sklepi Sveta o vmesni oceni skupnega programa Eurostars (Bruselj, 1. junij 2011, RECH 144 COMPET 226 MI 291): http://register.consilium.europa.eu/doc/srv?l=SL&f=ST%2011030%202011%20INIT
(15)  V uredbi o vzpostavitvi programa Obzorje 2020 sta se Evropski parlament in Svet odločila, da prek programa Eurostars podpreta MSP, ki se intenzivno ukvarjajo z raziskavami. Glej Prilogo I, točko 3(3)(b), str. 147, Uredbe (EU) št. 1291/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o vzpostavitvi okvirnega programa za raziskave in inovacije (2014–2020) – Obzorje 2020 in razveljavitvi Sklepa št. 1982/2006/ES (UL L 347, 20.12.2013, str. 104): http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2013:347:FULL&from=SL .
(16)  Stopnja uspešnosti programa je opredeljena kot skupno število odobrenih prijav za financiranje deljeno s skupnim številom prijav.
(17) V sklepu o programu Eurostars-2 je na primer navedeno: V okviru izboljšav prejšnjega programa Eurostars bi se moral program Eurostars-2 usmeriti na skrajšanje časa do dodelitve nepovratnih sredstev, močnejše povezovanje ter vitko, pregledno in učinkovitejše upravljanje v končno korist MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem.
(18) Bruselj, 10.7.2013, SWD (2013) 242 final.
(19) http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2013:347:FULL&from=SL Glej člen 20 Uredbe (EU) št. 1290/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o pravilih za sodelovanje v okvirnem programu za raziskave in inovacije (2014–2020) – Obzorje 2020 ter za razširjanje njegovih rezultatov in o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1906/2006 (UL L 347, 20.12.2013, str. 81). .
Top