EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005PC0154

Predlog uredba Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1466/97 o okrepitvi nadzora nad proračunskim stanjem ter o nadzoru in usklajevanju gospodarskih politik

/* KOM/2005/0154 končno - SYN 2005/0064 */

52005PC0154

Predlog uredba Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1466/97 o okrepitvi nadzora nad proračunskim stanjem ter o nadzoru in usklajevanju gospodarskih politik /* KOM/2005/0154 končno - SYN 2005/0064 */


Bruselj, 20.4.2005

KOM(2005) 154 končno

2005/0064 (SYN)

Predlog

UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (ES) št. 1466/97 o okrepitvi nadzora nad proračunskim stanjem ter o nadzoru in usklajevanju gospodarskih politik

(predložena s strani Komisije)

OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. Dne 17. junija 1997 je Evropski svet na zasedanju v Amsterdamu dosegel dogovor o Paktu za stabilnost in rast v skladu z načeli in postopki Pogodbe. Vendar je Evropski svet junija 2004 opozoril na potrebo po vztrajanju pri večji preglednosti in nacionalni odgovornosti do evropskega fiskalnega okvira ter po boljšem izvajanju njegovih pravil in določb. Dne 3. septembra 2004 je Komisija izdala Sporočilo „Krepitev gospodarskega upravljanja in pojasnitev izvajanja Pakta za stabilnost in rast“, v katerem je zagotovila smernice za prihodnjo strukturo Pakta za stabilnost in rast ter svetovala, da se okrepijo njegovi gospodarski temelji in se s tem utrdita njegova verodostojnost in izvajanje.

Na podlagi Sporočila Komisije sta Svet in Komisija začela s pogovori za dosego soglasja glede prenove Pakta za stabilnost in rast. Dne 20. marca 2005 je Svet sprejel Poročilo „Izboljšati izvajanje Pakta za stabilnost in rast“. V tem poročilu je Svet upošteval krepitev upravljanja in nacionalne odgovornosti do fiskalnega okvira, okrepitev gospodarskih temeljev in učinkovitosti Pakta tako s preventivnega kot s korektivnega vidika, zagotovitev dolgoročne vzdržnosti javnih financ, spodbujanje rasti in izogibanje nalaganju prevelikih bremen prihodnjim generacijam.

Dne 22. in 23. marca 2005 je Evropski svet potrdil to poročilo z ugotovitvijo, da poročilo pomeni posodobitev in dopolnitev Pakta za stabilnost in rast, ki ga sestavljajo Uredba Sveta (ES) št. 1466/97, Uredba Sveta (ES) št. 1467/97 in Resolucija Evropskega sveta o Paktu za stabilnost in rast z dne 7. julija 1997.

V sklepih, ki so izšli s sestankov predsedstva 22. in 23. marca 2005, je Evropski svet pozval Komisijo, naj pripravi predloge za spremembo uredb Sveta v skladu s Poročilom Sveta, ki je izrazilo preferencialno stališče Sveta, da bi bile spremembe obstoječih uredb čim bolj omejene.

2. Poleg sprememb, ki odražajo navedeni dogovor, so nekatere spremembe Uredbe 1466/97 predvsem tehnične narave uvedene zato, da bi se zagotovila skladnost s poročilom Sveta. Zlasti izkušnje so pokazale, da so bili roki, ki jih je Svet določil za presojo programov stabilnosti in konvergenčnih programov, prekratki. Predlaga se podaljšanje teh rokov.

2005/0064 (SYN)

Predlog

UREDBA SVETA

o spremembi Uredbe (ES) št. 1466/97 o okrepitvi nadzora nad proračunskim stanjem ter o nadzoru in usklajevanju gospodarskih politik

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 99(5) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije[1],

v skladu s postopkom iz člena 252 Pogodbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Pakt za stabilnost in rast so prvotno sestavljale Uredba Sveta (ES) št. 1466/97 z dne 7. julija 1997 o okrepitvi nadzora nad proračunskim stanjem ter o nadzoru in usklajevanju gospodarskih politik[2], Uredba Sveta (ES) št. 1467/97 o pospešitvi in razjasnitvi izvajanja postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem[3] in Resolucija z dne 17. junija 1997 o Paktu za stabilnost in rast[4]. Pakt za stabilnost in rast se je izkazal kot uporabno sidrišče za proračunske primanjkljaje in je s tem prispeval k visoki stopnji makroekonomske rasti z nizko inflacijo in nizkimi obrestnimi merami, kar je nujno za ustvarjanje trajnostne rasti in delovnih mest.

(2) Dne 20. marca 2005 je Svet sprejel Poročilo z naslovom „Izboljšati izvajanje Pakta za stabilnost in rast“, ki ima namen krepiti upravljanje in nacionalno odgovornost do fiskalnega okvira z utrditvijo gospodarskih temeljev in učinkovitosti Pakta tako s preventivnega kot s korektivnega vidika, zagotavljati dolgoročno vzdržnost javnih financ, spodbujati rast in izogniti se nalaganju prevelikih bremen prihodnjim generacijam. Poročilo je potrdil Evropski svet v sklepih z dne 23. marca 2005[5] z ugotovitvijo, da poročilo posodablja in dopolnjuje Pakt za stabilnost in rast.

(3) Pakt za stabilnost in rast je treba utrditi ter pojasniti njegovo izvajanje, da bi se izboljšala koordinacija in spremljanje ekonomskih politik. Pri tem je treba primerno upoštevati spreminjajoče se razmere, zlasti večjo gospodarsko heterogenost v Skupnosti s 25 državami članicami in možnost demografskih sprememb.

(4) Uredbo (ES) št. 1466/97 je potrebno spremeniti, da se omogoči celovita uporaba dogovorjenega izboljšanja izvajanja Pakta za stabilnost in rast.

(5) Ravnanje v skladu s srednjeročnim proračunskim ciljem bo omogočilo državam članicam, da obvladajo običajna konjunkturna nihanja in sočasno ohranijo javnofinančni primanjkljaj v mejah referenčne vrednosti 3 % BDP ter zagotovijo hiter napredek k proračunski vzdržnosti. Upoštevanje tega bo razširilo manevrski prostor za proračun, zlasti za javne naložbe.

(6) Srednjeročni proračunski cilji se morajo razlikovati glede na posamezne države članice, zato da se upošteva raznolikost gospodarskih in proračunskih stanj in obetov. Proračunske cilje, značilne za vsako državo članico, mora Svet določati in pregledovati redno na podlagi priporočila Komisije.

(7) Države članice, ki še niso dosegle srednjeročnega proračunskega cilja, si morajo prizadevati za minimalno letno izboljšanje svojega ciklično prilagojenega proračunskega stanja ob neupoštevanju enkratnih in začasnih ukrepov. Izboljšanje mora biti večje v gospodarstvu bolj naklonjenih obdobjih; v neugodnih obdobjih je lahko bolj omejeno.

(8) Pri presoji in spremljanju programov stabilnosti in konvergenčnih programov ter zlasti srednjeročnega proračunskega cilja ali načrtovanega proračunskega poteka za doseganje tega cilja mora Svet upoštevati izvajanje pomembnejših strukturnih reform, ki imajo neposredne dolgoročne učinke zmanjševanja stroškov, vključno s spodbujanjem potencialne rasti, in torej preverljiv učinek na dolgoročno vzdržnost javnih financ. V ta namen morajo programi stabilnosti in konvergenčni programi zagotoviti prikaz pomembnejših strukturnih reform ter izčrpno in podrobno oceno njihovih kvantitativnih učinkov na proračunsko stanje skozi čas.

(9) Roki, ki jih je Svet določil za presojo programov stabilnosti in konvergenčnih programov, so bili prekratki in jih je treba podaljšati.

(10) Uredbo (ES) št. 1466/97 je zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Uredba (ES) št. 1466/97 z dne 7. julija 1997 se spremeni na naslednji način:

1. Vstavi se naslednji člen 2a:

„ Člen 2a

Srednjeročni cilji, doseči čim bolj uravnoteženo proračunsko stanje ali proračunski presežek, se za vsako državo članico določijo v okviru postopka iz člena 99(2) Pogodbe. Srednjeročni cilji se redno pregledujejo in po potrebi revidirajo. Ti srednjeročni cilji, značilni za vsako državo članico, se naravnajo na raven, ki državi članici omogoča, da obvlada običajna konjunkturna nihanja in sočasno ohrani javnofinančni primanjkljaj v mejah referenčne vrednosti 3 % BDP, da zagotovi hiter napredek k finančni vzdržnosti in ob upoštevanju tega razširi manevrski prostor za proračun, zlasti v zvezi z javnimi naložbami.“

2. Člen 3(2) se spremeni na naslednji način:

(a) točka (a) se nadomesti z naslednjo:

„(a) usmeritve za prilagajanje javnofinančnega presežka/primanjkljaja srednjeročnemu proračunskemu cilju in predvideni potek splošnega javnega zadolževanja;“.

(b) točka (c) se nadomesti z naslednjo:

„(c) prikaz proračunskih in drugih gospodarskopolitičnih ukrepov, ki so bili sprejeti in/ali predlagani za dosego ciljev iz programa, ter v primeru večjih proračunskih ukrepov in pomembnejših strukturnih reform izčrpno in podrobno oceno njihovega kvantitativnega učinka na proračunsko stanje na kratki, srednji in dolgi rok“

3. Člen 5 se spremeni na naslednji način:

(a) prvi pododstavek odstavka 1 se nadomesti z naslednjim:

„1. Na podlagi ocene Komisije in odbora, ustanovljenega na podlagi člena 114 Pogodbe, Svet v okviru večstranskega nadzora iz člena 99 presodi, ali so prilagoditvene usmeritve iz programa dovolj ambiciozne, ali so gospodarske predpostavke, na katerih temelji program, stvarne in če sprejeti in/ali predlagani ukrepi zadoščajo za uresničitev načrtovanih prilagoditvenih usmeritev za dosego srednjeročnega proračunskega cilja. Pri oceni prilagoditvenih usmeritev za dosego srednjeročnega proračunskega cilja mora Svet upoštevati, ali si zadevna država članica prizadeva za minimalno letno izboljšanje svojega ciklično prilagojenega proračunskega stanja ob neupoštevanju enkratnih in drugih začasnih ukrepov in ali si v gospodarstvu naklonjenih obdobjih prizadeva za večje izboljšanje. Svet mora tudi upoštevati izvajanje pomembnejših strukturnih reform, ki imajo neposredne dolgoročne učinke zmanjševanja stroškov, vključno s spodbujanjem potencialne rasti, in torej preverljiv učinek na dolgoročno vzdržnost javnih financ.“

(b) v odstavku 2 se besedi „dveh mesecih“ nadomestita z besedama „treh mesecih“.

4. Člen 7(2) se spremeni na naslednji način:

(a) člen (a) se nadomesti z naslednjim:

„(a) usmeritve za prilagajanje javnofinančnega presežka/primanjkljaja srednjeročnemu proračunskemu cilju in predvideni potek splošnega javnega zadolževanja; srednjeročne cilje monetarne politike; odnos teh ciljev do stabilnosti cen in menjalnih tečajev;“

(b) točka (c) se nadomesti z naslednjo:

„(c) prikaz proračunskih in drugih gospodarskopolitičnih ukrepov, ki so bili sprejeti in/ali predlagani za dosego ciljev iz programa, ter v primeru večjih proračunskih ukrepov in pomembnejših strukturnih reform izčrpno in podrobno oceno njihovega kvantitativnega učinka na proračunsko stanje na kratki, srednji in dolgi rok.“

5. Člen 9 se spremeni na naslednji način:

(a) prvi pododstavek odstavka 1 se nadomesti z naslednjim:

„1. Na podlagi ocene Komisije in odbora, ustanovljenega na podlagi člena 114 Pogodbe, Svet v okviru večstranskega nadzora iz člena 99 presodi, ali so prilagoditvene usmeritve iz programa dovolj ambiciozne, ali so gospodarske predpostavke, na katerih temelji program, stvarne in če sprejeti in/ali predlagani ukrepi zadoščajo za uresničitev načrtovanih prilagoditvenih usmeritev za dosego srednjeročnega proračunskega cilja. Pri oceni prilagoditvenih usmeritev za dosego srednjeročnega proračunskega cilja mora Svet upoštevati, ali si zadevna država članica prizadeva za minimalno letno izboljšanje svojega ciklično prilagojenega proračunskega stanja ob neupoštevanju enkratnih in drugih začasnih ukrepov in ali si v gospodarstvu naklonjenih obdobjih prizadeva za večje izboljšanje. Svet mora tudi upoštevati izvajanje pomembnejših strukturnih reform, ki imajo neposredne dolgoročne učinke zmanjševanja stroškov, vključno s spodbujanjem potencialne rasti, in torej preverljiv učinek na dolgoročno vzdržnost javnih financ.“

(b) v odstavku 2 se besedi „dveh mesecih“ nadomestita z besedama „tremi meseci“.

6. Sklicevanja na člen 103 se v vsej uredbi nadomestijo s sklicevanji na člen 99.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

Za Svet

Predsednik

[1] UL C […].

[2] UL L 209, 2.8.1997, str. 1.

[3] UL L 209, 2.8.1997, str. 6.

[4] UL C 236, 2.8.1997, str. 1.

[5] Glej Prilogo 2 k Sklepom Evropskega sveta z dne 22–23. marca 2005.

Top