Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1127

    Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/1127 z dne 2. marca 2023 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2022/2065 Evropskega parlamenta in Sveta s podrobnimi metodologijami in postopki v zvezi s pristojbinami za nadzor, ki jih Komisija zaračunava ponudnikom zelo velikih spletnih platform in zelo velikih spletnih iskalnikov (Besedilo velja za EGP)

    C/2023/1257

    UL L 149, 9.6.2023, p. 16–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1127/oj

    9.6.2023   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 149/16


    DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/1127

    z dne 2. marca 2023

    o dopolnitvi Uredbe (EU) 2022/2065 Evropskega parlamenta in Sveta s podrobnimi metodologijami in postopki v zvezi s pristojbinami za nadzor, ki jih Komisija zaračunava ponudnikom zelo velikih spletnih platform in zelo velikih spletnih iskalnikov

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2022/2065 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. oktobra 2022 o enotnem trgu digitalnih storitev in spremembi Direktive 2000/31/ES (v nadaljnjem besedilu: akt o digitalnih storitvah) (1) in zlasti člena 43(4) navedene uredbe

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    V skladu s členom 43 Uredbe (EU) 2022/2065 mora Komisija ponudnikom zelo velikih spletnih platform in zelo velikih spletnih iskalnikov zaračunati letne pristojbine za nadzor, katerih skupni znesek naj bi pokril vse ocenjene stroške, ki jih ima Komisija v zvezi z nadzornimi nalogami na podlagi navedene uredbe, kot jih je mogoče vnaprej razumno določiti.

    (2)

    Ocenjene stroške za pristojbine za nadzor, zaračunane v letu n, bi bilo treba določiti ob upoštevanju vseh človeških virov, ki jih bo Komisija zaposlila v letu n+1 za izvajanje nalog iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065, vključno z uradniki, začasnimi in pogodbenimi uslužbenci ter napotenimi nacionalnimi strokovnjaki. Glede na to, da se ocena nanaša na prihodnje stroške, bi morala temeljiti na povprečnih stroških, izraženih v ekvivalentu polnega delovnega časa, povečanih za povprečne veljavne prispevke za socialno varnost in odhodke iz poslovanja, povezane s temi človeškimi viri. V teh odhodkih iz poslovanja bi zato morali biti vključeni povprečni stroški, ki nastanejo z namenom gostovanja in omogočanja dela v informacijski in fizični infrastrukturi Komisije, v ekvivalentu polnega delovnega časa osebja, npr. kakor redno določajo službe Komisije v okviru izračuna povprečnih stroškov osebja za namene ocene finančnih posledic zakonodajnega predloga.

    (3)

    Poleg zgoraj navedenih stroškov za človeške vire mora Komisija oceniti tudi druge operativne in upravne odhodke, ki so izrecno povezani z opravljanjem nalog iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065, kot so študije, zaposlovanje strokovnjakov, ankete, misije, organizacija sestankov ali razvoj ali uporaba posebne programske opreme ali orodij ali storitev IT. Poleg tega bi bilo treba pri letni oceni skupnega zneska stroškov upoštevati razliko med ocenjenimi stroški in stroški, ki so nastali v prejšnjem letu, kot izhajajo iz letnega poročila, ki ga sprejme Komisija.

    (4)

    Skupni znesek stroškov, ki jih letno oceni Komisija, bi morali kriti ponudniki zelo velikih spletnih platform in zelo velikih spletnih iskalnikov s pristojbinami za nadzor, zaračunanimi v zvezi z določenimi storitvami, za katere se v vsakem koledarskem letu plača pristojbina za nadzor. Za zagotovitev skladnosti s sklepi o določitvi v skladu s členom 33(4) Uredbe (EU) 2022/2065 bi bilo treba pojem „ponudnik določene storitve ali storitev“ opredeliti z navedbo naslovnika ali naslovnikov, na katere se nanaša(jo) sklep(i) o določitvi v skladu s členom 33(4) Uredbe (EU) 2022/2065. Kadar je sklep, sprejet v skladu s členom 33(4) Uredbe (EU) 2022/2065, naslovljen na več kot eno pravno osebo, bi morali biti vsi naslovniki tega sklepa solidarno odgovorni za plačilo pristojbine za nadzor v zvezi s to storitvijo oziroma temi storitvami.

    (5)

    Storitve, ki jih je treba upoštevati v danem letu n, bi morale vključevati tiste, za katere na začetku leta že veljajo obveznosti, ki se uporabljajo za zelo velike spletne platforme in zelo velike spletne iskalnike, ter tiste, za katere bo v navedenem koledarskem letu začel veljati sklep o določitvi ali sklep o razveljavitvi določitve, ob upoštevanju, da bodo sklepi obeh kategorij začeli veljati štiri mesece po uradnem obvestilu ponudniku v skladu s členom 33(6) Uredbe (EU) 2022/2065. Ta rok bi bilo treba izračunati v skladu s splošnimi pravili iz Uredbe (EGS, Euratom) št. 1182/71 Sveta (2) o določitvi pravil glede rokov, datumov in iztekov rokov.

    (6)

    Komisija bi morala skupni znesek pristojbine za nadzor, ki se vsako leto zaračuna vsakemu ponudniku, določiti tako, da najprej določi osnovni znesek na določeno storitev. Osnovni znesek na storitev bi bilo treba izračunati tako, da se skupni letni stroški, ocenjeni za leto n+1, delijo z vsemi določenimi storitvami, obračunanimi v letu n. Za določitev osnovnega zneska bi bilo treba upoštevati število dni določitve v letu n. Da bi poleg tega zagotovili sorazmernost posameznih pristojbin za nadzor z navedbo velikosti določene storitve, ki izhaja iz števila povprečnih mesečnih aktivnih prejemnikov v Uniji, bi morala Komisija osnovni znesek prilagoditi s koeficientom, sorazmernim s številom aktivnih prejemnikov, ki izhaja iz razpoložljivih informacij.

    (7)

    V skladu s členom 43(5) Uredbe (EU) 2022/2065 noben ponudnik določene storitve ali storitev ne plača skupnega zneska pristojbine za nadzor, ki bi presegal njegovo gospodarsko zmogljivost, tj. ki bi presegal 0,05 % njegovega letnega svetovnega neto dohodka. Sklicevanje na neto dohodek, ki vključuje skupne prihodke, zmanjšane za ponudnikove stroške, bi moralo zagotoviti, da bo upoštevana plačilna sposobnost ponudnika, tudi v primeru ponudnikov, ki ustvarjajo izgubo. Za določitev take omejitve v skladu z veljavnimi standardi računovodskega poročanja bi se bilo treba sklicevati na pojem skupnega svetovnega dobička v predhodnem poslovnem letu, ki se določi na podlagi ponudnikovih najboljših razpoložljivih podatkov, ki izhajajo iz računovodskih izkazov, posredovanih Komisiji. Zato bi se bilo treba sklicevati na mednarodne standarde računovodskega poročanja, ki se uporabljajo v skladu z Uredbo (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (3), če jih uporablja zadevni ponudnik, ali namesto tega na standarde računovodskega poročanja, pripravljene v skladu z zahtevami glede poročanja v skladu z Direktivo 2013/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta (4). Kadar se za zadevnega ponudnika ne uporabljajo niti mednarodni standardi računovodskega poročanja niti Direktiva 2013/34/EU, bi se bilo treba sklicevati na kateri koli drug sprejemljiv standard poročanja tretje države, ki se uporablja za takega ponudnika, npr. standard poročanja tretje države, ki se šteje za enakovrednega mednarodnim standardom računovodskega poročanja, ali kateri koli drugi standard poročanja tretje države, ki se lahko šteje za splošno sprejemljivega za namene katere koli druge zakonodaje Unije. Če ima ponudnik konsolidirane računovodske izkaze, njegovo gospodarsko sposobnost za plačilo pristojbine za nadzor najbolje odraža konsolidirani svetovni dobiček skupine, ki ji ta ponudnik pripada, saj ima ta ponudnik na voljo finančna sredstva za kritje skupnega zneska pristojbine, ki se zaračuna za vsako določeno storitev ali vse določene storitve, ki jih opravlja navedeni ponudnik.

    (8)

    Če osnovni znesek, ki se zaračuna določenemu ponudniku, ali vsota ustreznih osnovnih zneskov, kadar zadevni ponudnik zagotavlja več kot eno določeno storitev, presega najvišjo skupno mejno vrednost, bi bilo treba končno pristojbino za nadzor, ki se zaračuna temu ponudniku, ustrezno znižati. Za zagotovitev, da se skupni letni stroški v vsakem primeru plačajo s pristojbinami za nadzor, ki se zaračunavajo za vse določene storitve, bi morali preostali znesek, ki se ponudnikom ne zaračuna zaradi uporabe najvišje skupne mejne vrednosti, kriti preostali ponudniki pod mejo, sorazmerno z osnovno formulo za razporeditev. Razporejanje preostalih zneskov med druge ponudnike določenih storitev bi se moralo po uporabi najvišje skupne mejne vrednosti nadaljevati, dokler ne ostane noben preostali znesek.

    (9)

    V skladu s členom 43(3) Uredbe (EU) 2022/2065 Komisija vsako leto sprejme posamezne izvedbene akte, v katerih določi posamezni znesek pristojbine za nadzor, ki se zaračuna vsakemu ponudniku za določeno storitev ali storitve, za katere velja obveznost plačila pristojbine za nadzor v navedenem koledarskem letu. Letni postopek za zaračunavanje pristojbine bi zato moral biti organiziran tako, da se navedeni izvedbeni akti sprejmejo, potem ko se določijo skupni letni stroški, ki bodo podlaga za izračun skupnega zneska pristojbin za nadzor, ki se zaračunajo, kot je navedeno v pripravljalnem dokumentu Komisije, priloženem osnutku proračuna v skladu s členom 41(8) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta (5) o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije. Poleg tega se lahko posamezni izvedbeni akti sprejmejo šele po določenem datumu, ko je mogoče ugotoviti število in obseg določenih storitev, za katere se zaračunavajo pristojbine za nadzor. V postopku bi bilo treba upoštevati tudi ekonomsko zmogljivost v smislu dobička zadevnih ponudnikov, ugotovljeno na podlagi informacij, ki jih posreduje zadevni ponudnik. Poleg tega bi bilo treba zadevnemu ponudniku pred sprejetjem kakršnega koli izvedbenega sklepa Komisije sporočiti začasni znesek pristojbine, ki se zaračuna, da bo imel možnost predložiti pripombe, ki bodo upoštevane pri končni določitvi pristojbine za nadzor. Komisija bi morala po preučitvi predloženih pripomb sprejeti ustrezen izvedbeni akt, v katerem bi določila posamezno pristojbino za nadzor za plačilo kot terjatev v skladu s členom 98 Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046, ki zapade v plačilo ob koncu istega koledarskega leta, tako da so na razpolago viri, ki so potrebni za kritje stroškov, ocenjenih za naslednje leto.

    (10)

    Če znesek ni plačan v roku, določenem v izvedbenih aktih, bi morala slediti izterjava neplačanega zneska skupaj z zamudnimi obrestmi po obrestni meri Evropske centralne banke za refinanciranje, povečani za 3,5 %, v skladu s členom 99(2) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046.

    (11)

    Za zagotovitev odgovornosti in preglednosti nastalih stroškov in prihodkov, ki jih Komisija zbere za nadzorne naloge, opravljene v skladu z Uredbo (EU) 2022/2065, bi morala Komisija o njih letno poročati Evropskemu parlamentu in Svetu ter to poročilo javno objaviti na svojem spletnem mestu. Da bi zagotovili skladnost med oceno stroškov in posebnimi stroški nadzora, ki so dejansko nastali v navedenem letu, bi bilo treba poleg tega v poročilu izrecno primerjati ustrezne zneske na podlagi dejansko izvršenih plačil v zadevnem obdobju za vsako zadevno kategorijo stroškov iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065 ter vse obveznosti glede odhodkov, prevzete v navedenem letu, tudi na podlagi morebitne sodne odločbe, izdane v navedenem letu. Razlika med ocenjenim zneskom in dejansko nastalimi stroški ne bi smela vplivati na znesek pristojbin za nadzor, zaračunanih za zadevno leto, treba pa bi jo bilo upoštevati pri naslednji oceni, in sicer z odštetjem morebitnega presežka od skupnih stroškov, ocenjenih za leto n+2, ali s prištetjem morebitnega primanjkljaja k skupnim stroškom, ocenjenim za leto n+2.

    (12)

    Pri oceni stroškov bi bilo treba ugotoviti stroške, ki naj bi nastali v naslednjem koledarskem letu, da bi zagotovili, da bodo Komisiji vnaprej na voljo zadostna sredstva. V obdobju od začetka veljavnosti Uredbe (EU) 2022/2065 do 1. januarja 2024 bo Komisija že imela ali načrtovala stroške v skladu s členom 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065, ki jih ni bilo mogoče pokriti z nobeno prejšnjo pristojbino za nadzor, zato jih je bilo treba na splošno kriti z drugimi odobritvami iz proračuna Unije, ki je bil izglasovan za leto 2023. Zato bi se za določitev skupnih pristojbin, ki se zaračunajo v letu 2023, k stroškom, ocenjenim za leto 2024, lahko prišteli le stroški, ki niso že kriti z obstoječimi odobritvami v splošnem proračunu Unije za leto 2023, v skladu z informacijami iz pregleda, priloženega oceni. V skladu s tem bi bilo treba za določitev presežka ali primanjkljaja, ki se upošteva pri naslednji oceni, v prvem poročilu Evropskemu parlamentu in Svetu upoštevati le stroške, nastale v letu 2022 od začetka veljavnosti Uredbe (EU) 2022/2065 in v letu 2023, ki še niso bili kriti z obstoječimi odobritvami –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Opredelitev pojmov

    V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (1)

    „določena storitev“ pomeni posredniško storitev, ki je določena kot zelo velika spletna platforma ali zelo velik spletni iskalnik v skladu s členom 33(4) Uredbe (EU) 2022/2065;

    (2)

    „ponudnik določene storitve ali storitev“ pomeni ponudnika, na katerega je naslovljen eden ali več sklepov Komisije o določitvi zelo velike spletne platforme ali zelo velikega spletnega iskalnika v skladu s členom 33(4) Uredbe (EU) 2022/2065;

    (3)

    „osnovni znesek“ pomeni znesek, izračunan za vsako določeno storitev v skladu s členom 4 in pred uporabo najvišje skupne mejne vrednosti iz člena 5.

    Člen 2

    Ocena skupnih letnih stroškov

    1.   Komisija vsako leto n oceni skupne letne stroške, ki bodo predvidoma nastali pri opravljanju nalog iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065 v naslednjem koledarskem letu (leto n+1) po postopku iz člena 6(1) te uredbe. Znesek skupnih letnih stroškov, ocenjenih za leto n+1, je podlaga za določitev skupnega zneska pristojbin za nadzor, zaračunanih v letu n. Ta ocenjeni znesek se v celoti zaračuna ponudnikom določenih storitev s pristojbinami za nadzor, izračunanimi v skladu s to uredbo.

    2.   Komisija pri oceni skupnih letnih stroškov upošteva:

    (a)

    človeške vire, potrebne za opravljanje nalog iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065, ob upoštevanju različnih kategorij uradnikov in drugih uslužbencev Unije, zaposlenih pri Komisiji. Ocena stroškov temelji na povprečnih stroških, izraženih v ekvivalentu polnega delovnega časa, in vključuje sorazmerne povprečne odhodke iz poslovanja ter veljavne prispevke za socialno varnost, povezane s takimi človeškimi viri;

    (b)

    druge upravne odhodke ali odhodke iz poslovanja, potrebne za opravljanje nalog iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065, ki bodo po pričakovanju nastali v letu n+1, pri čemer se upošteva neizčrpni seznam postavk iz Priloge I k tej uredbi.

    3.   Pri vsaki oceni skupnih letnih stroškov se upošteva pozitivni ali negativni znesek nastalih stroškov, kot je vključen v poročilo iz člena 8(4). Zlasti v primeru primanjkljaja, tj. kadar je bil znesek ocenjenih stroškov za leto n nižji od sporočenih stroškov, nastalih v navedenem letu, se znesek skupnih letnih stroškov, ocenjenih za leto n+2, ki se zaračunajo v letu n+1, poveča za znesek nastalega primanjkljaja za leto n. V primeru presežka, tj. kadar znesek ocenjenih stroškov za leto n presega sporočene stroške, nastale v navedenem letu, se skupni letni stroški, ocenjeni za leto n+2, ki se zaračunajo v letu n+1, zmanjšajo za nastali presežek za leto n.

    Člen 3

    Letna navedba določenih storitev

    Določene storitve, za katere se v danem letu n zaračuna pristojbina za nadzor, so:

    (a)

    storitve, za katere so 1. januarja navedenega leta že veljale obveznosti iz oddelka 5 poglavja III Uredbe (EU) 2022/2065 v skladu s členom 33(6) navedene uredbe, vključno s storitvami, za katere se po navedenem datumu začne uporabljati razveljavitev določitve v skladu s členom 33(6) navedene uredbe;

    (b)

    storitve, za katere med 1. januarjem in 31. decembrom navedenega leta začnejo veljati obveznosti iz oddelka 5 poglavja III Uredbe (EU) 2022/2065 v skladu s členom 33(6) navedene uredbe.

    Člen 4

    Določitev osnovnega zneska na storitev

    1.   Za vsako določeno storitev, za katero se zaračunavajo pristojbine za nadzor v skladu s členom 3, se osnovni znesek za leto n izračuna kot delež skupnih letnih stroškov, ocenjenih za leto n+1 v skladu s členom 2, sorazmerno s številom povprečnih mesečnih aktivnih prejemnikov določene storitve v skladu s koeficientom (U) iz odstavka 2 tega člena in ob upoštevanju obdobja, v katerem je bila storitev določena v skladu s koeficientom (T) iz odstavka 3 tega člena, po naslednji formuli:

     

    Formula

    2.   koeficient (U) za izračun osnovnega zneska za vsako določeno storitev ima vrednost, ki je določena v Prilogi II in ustreza številu povprečnih aktivnih prejemnikov v milijonih enot, zaokroženemu navzdol na najbližjih sto tisoč.

    Število povprečnih mesečnih aktivnih prejemnikov vsake določene storitve, ki določa veljavni koeficient v skladu s prvim pododstavkom tega odstavka, je število, ki izhaja iz podatkov, ki jih sporoči ponudnik spletne platforme ali spletnega iskalnika v skladu s členom 24(2) Uredbe (EU) 2022/2065, ali informacij, zahtevanih v skladu s členom 24(3) navedene uredbe, ali katerih koli drugih informacij, ki so na voljo Komisiji, kakor so na razpolago 31. avgusta leta n.

    3.   koeficient (T) za izračun osnovnega zneska za vsako določeno storitev je razmerje med številom dni, v katerih se storitev šteje za določeno v letu n, in številom dni v letu, izračunano na naslednji način:

     

    Formula

    V skladu s členom 33(6) Uredbe (EU) 2022/2065 se šteje, da se obdobje določitve začne štiri mesece po datumu uradnega obvestila o sklepu o določitvi v skladu s členom 33(4) Uredbe (EU) 2022/2065 in se konča štiri mesece po uradnem obvestilu o sklepu o razveljavitvi v skladu s členom 33(5) Uredbe (EU) 2022/2065.

    Člen 5

    Določitev skupnega zneska pristojbine za nadzor in uporaba najvišje skupne mejne vrednosti

    1.   Zadevni ponudnik določene storitve ali storitev vsako leto plača pristojbino za nadzor, ki je seštevek osnovnega zneska ali vsote osnovnih zneskov, izračunanih v skladu s členom 4 za določeno storitev ali storitve, ki jih opravlja, ter prilagoditev, izvedenih v skladu s tem členom.

    2.   Skupni znesek pristojbine za nadzor, ki se v danem letu zaračuna danemu ponudniku določene storitve ali storitev, ne presega najvišje skupne mejne vrednosti v višini 0,05 % njegovega svetovnega dobička v predhodnem poslovnem letu. Če ima ponudnik konsolidirane računovodske izkaze, se za določitev najvišje skupne mejne vrednosti pristojbine upošteva konsolidirani svetovni dobiček skupine, ki ji ta ponudnik pripada.

    Za namene prvega pododstavka tega odstavka je svetovni dobiček tisti, ki izhaja iz najboljših razpoložljivih podatkov v letnih računovodskih izkazih za zadnje poslovno leto, ki jih je posredoval zadevni ponudnik, v smislu:

    (a)

    mednarodnih standardov računovodskega poročanja, ki se uporabljajo v skladu z Uredbo (ES) št. 1606/2002, kadar jih uporablja ponudnik;

    (b)

    Priloge V, točka 17, ali Priloge VI, točka 15, k Direktivi 2013/34/EU;

    (c)

    katerih koli sprejemljivih standardov poročanja tretje države, če ponudnik ne uporablja niti točke (a) niti (b).

    3.   Kadar osnovni znesek ali vsota osnovnih zneskov, izračunana v skladu s členom 4 za določeno storitev ali storitve, ki jih opravlja zadevni ponudnik, presega najvišjo skupno mejno vrednost iz odstavka 2 tega člena, se skupni znesek pristojbine za nadzor, zaračunane temu ponudniku, zmanjša na to mejno vrednost.

    4.   Vsota vseh preostalih zneskov, ki se ne zaračunajo v skladu z odstavkom 3 tega člena, se zaračuna preostalim ponudnikom določenih storitev, za katere najvišja skupna mejna vrednost ni dosežena, sorazmerno s številom povprečnih mesečnih aktivnih prejemnikov določene storitve, izraženim kot koeficient (U) iz člena 4(2), in ob upoštevanju obdobja, v katerem je bila storitev določena, izraženega kot koeficient (T) iz člena 4(3), po naslednji formuli:

     

    Formula

    Kadar se zaradi uporabe tega odstavka uporabi najvišja skupna mejna vrednost za enega ali več preostalih ponudnikov določene storitve ali storitev, se odstavek 3 in ta odstavek uporabljata še naprej, dokler ne ostane noben preostali znesek.

    Člen 6

    Letni postopek za določitev posameznih pristojbin

    1.   V skladu s členom 41(8) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 Komisija v zvezi s pripravo predloga proračuna za leto n+1 za vsako ustrezno proračunsko vrstico določi ocenjeni znesek zunanjih namenskih prejemkov, ki izvira iz pristojbin za nadzor, ki bodo na voljo na začetku leta n+1, kot zneske, ki ustrezajo skupnim letnim stroškom, ocenjenim za leto n+1 v skladu s členom 2 te uredbe.

    Oceni v skladu s prvim pododstavkom tega odstavka se priloži pregled, ki ga pripravi Komisija in v katerem so navedeni elementi, upoštevani pri taki oceni v skladu z različnimi kategorijami stroškov iz člena 2, objavi pa se na spletni strani Komisije najpozneje do 30. junija vsakega koledarskega leta.

    2.   Vsak ponudnik določene storitve ali storitev, za katere se v skladu s členom 3 plačuje pristojbina za nadzor, Komisiji vsako leto najpozneje do 31. avgusta predloži svoje zadnje računovodske izkaze in vsa druga dokazila za določitev najvišje skupne mejne vrednosti v skladu s členom 5 ter vse morebitne informacije, potrebne za uporabo pristojbine. Če ponudnik ne predloži dokumentov, ki so potrebni za določitev najvišje skupne mejne vrednosti, se domneva, da ponudnik te omejitve v navedenem koledarskem letu ne dosega.

    3.   Komisija vsako leto najpozneje do 30. septembra vsakega ponudnika določene storitve ali storitev, določene v skladu s členom 3, obvesti o začasni določitvi zneska pristojbine za nadzor, izračunanega v skladu z metodologijo iz členov 4 in 5, za vse določene storitve, ki jih opravlja navedeni ponudnik. Ponudnik pripombe na tak izračun sporoči Komisiji v dveh tednih od prejema obvestila o tej začasni določitvi.

    4.   Komisija ob upoštevanju pripomb iz odstavka 3 vsako leto najpozneje do 30. novembra sprejme izvedbeni sklep, sprejet v skladu s členom 43(3) Uredbe (EU) 2022/2065, v katerem določi pristojbino za nadzor za določeno storitev ali storitve, ki jih opravlja ponudnik določene storitve ali storitev, določenih v skladu s členom 3 te uredbe, izračunano v skladu z metodologijo iz členov 4 in 5 te uredbe, ter o tem uradno obvesti vsakega takega ponudnika. Z izvedbenim sklepom se terjatev določi kot pristojbina za nadzor v smislu člena 98 Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046 in določi se rok za plačilo pristojbin za nadzor do 31. decembra navedenega leta. Kadar je sklep, sprejet v skladu s členom 33(4) Uredbe (EU) 2022/2065, naslovljen na več kot eno pravno osebo, so vsi naslovniki tega sklepa solidarno odgovorni za plačilo pristojbine za nadzor v zvezi z določeno storitvijo oziroma storitvami.

    Člen 7

    Načini plačila in finančne posledice v primeru neplačila

    1.   Vse pristojbine za nadzor se plačajo v eurih in v skladu s podatki za plačilo, določenimi v izvedbenem sklepu, sprejetem v skladu s členom 6(4).

    2.   Za vsako plačilno zamudo, delno plačilo, neplačilo ali neupoštevanje plačilnih pogojev, določenih v izvedbenem sklepu iz člena 6(4) te uredbe, se izterja neplačani znesek skupaj z obrestmi po obrestni meri iz člena 99(2) Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046. Ta plačila ne posegajo v globe in periodične denarne kazni, ki se uporabljajo v skladu s členoma 74 in 76 Uredbe (EU) 2022/2065.

    Člen 8

    Poročanje o nastalih stroških in zaračunanih pristojbinah za nadzor

    1.   Komisija do 31. marca vsakega leta n poroča Evropskemu parlamentu in Svetu o znesku skupnih letnih stroškov, ki jih je imela zaradi opravljanja svojih nalog v skladu z Uredbo (EU) 2022/2065, in o skupnem znesku letnih pristojbin za nadzor, zaračunanih v skladu s členom 6(4) te uredbe v predhodnem letu (leto n-1).

    2.   V poročilu iz odstavka 1 so navedeni posebni stroški zaradi izpolnjevanja nalog iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065 v skladu s kategorijami stroškov iz člena 2(2) te uredbe. Stroški vključujejo vse obveznosti, prevzete v letu n-1, tudi če plačila za izvedbo obveznosti še niso bila izvršena.

    3.   V poročilu v skladu z odstavkom 1 se navede skupni znesek pristojbin za nadzor, zaračunanih na ponudnika določene storitve ali storitev, vključno z datumom zadevnih plačil, morebitnimi neplačili ali zamudami pri plačilih, tekočimi sodnimi postopki v zvezi z izvedbenimi sklepi iz člena 6(4) in postopki izterjave iz člena 7(2) v zvezi z zaračunanimi pristojbinami za nadzor na dan dokončanja poročila.

    4.   V poročilu so navedeni vsi stroški, nastali v skladu z odstavkom 2, ki so presegli znesek ocenjenih stroškov za leto n-1, oziroma morebitni presežek ocenjenih stroškov za leto n-1 v primerjavi s stroški, nastalimi v navedenem letu v skladu z odstavkom 2.

    5.   Komisija poročilo iz odstavka 1 objavi na svojem spletnem mestu.

    Člen 9

    Prehodne določbe

    1.   Stroški v skladu s členom 2(1) in (2), ki so že nastali ali so načrtovani za obdobje od 16. novembra 2022 do 31. decembra 2023, se lahko dodajo prvi oceni stroškov za obdobje 2024 v skladu s členom 6(1), razen če so že kriti z začetnimi odobritvami, ki sta jih izglasovala Evropski parlament in Svet za splošni proračun Unije za leto 2023.

    2.   Komisija prvo poročilo iz člena 8, ki zajema obdobje od 16. novembra 2022 do 31. decembra 2023, sprejme do 31. marca 2024. Za namene ugotavljanja nastalih stroškov v skladu s členom 8(2) se stroški, plačani iz odobrenih proračunskih sredstev iz odstavka 1, navedejo ločeno in se ne upoštevajo v stanju iz člena 8(4).

    Člen 10

    Začetek veljavnosti

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 2. marca 2023

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 277, 27.10.2022, str. 1.

    (2)  Uredba (EGS, Euratom) št. 1182/71 Sveta z dne 3. junija 1971 o določitvi pravil glede rokov, datumov in iztekov rokov (UL L 124, 8.6.1971, str. 1).

    (3)  Uredba (ES) št. 1606/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. julija 2002 o uporabi mednarodnih računovodskih standardov (UL L 243, 11.9.2002, str. 1).

    (4)  Direktiva 2013/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o letnih računovodskih izkazih, konsolidiranih računovodskih izkazih in povezanih poročilih nekaterih vrst podjetij, spremembi Direktive 2006/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 78/660/EGS in 83/349/EGS (UL L 182, 29.6.2013, str. 19).

    (5)  Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1).


    PRILOGA I

    Neizčrpen seznam odhodkov iz poslovanja in upravnih odhodkov

    Za namene člena 2(2), točka (b), se lahko upoštevajo naslednje postavke, povezane z opravljanjem nalog iz člena 43(2) Uredbe (EU) 2022/2065:

    previdna ocena vseh nalog, opravljenih pri izvajanju pooblastil, podeljenih Komisiji v skladu z oddelkom 4 poglavja IV Uredbe (EU) 2022/2065, ob upoštevanju ocene števila določenih storitev;

    ocena stroškov fizičnih sestankov Evropskega odbora za digitalne storitve v skladu z Uredbo (EU) 2022/2065;

    načrtovana udeležba na sestankih ali prireditvah, povezanih z razvojem strokovnega znanja in zmogljivosti v zvezi z nadzorom nastajajočih in sistemskih vprašanj, ali organizacija takih sestankov ali prireditev;

    previdna ocena za študije in zunanje svetovalce, ki se nanašajo na zadevno določeno storitev, vključno z njenimi revizijami, ali analizo določene kategorije tveganja, ki izhaja iz ocene tveganja, ki so jo v skladu s členom 34 Uredbe (EU) 2022/2065 dolžne opraviti določene storitve;

    obstoječi ali načrtovani sporazumi med službami Komisije, z drugimi organi, uradi ali agencijami Unije ali katerim koli drugim nacionalnim organom v zvezi z analizo, na kateri temelji nadzorniški pregled določenih storitev;

    razvoj ali uporaba katerega koli digitalnega orodja ali okolja, vključno s programsko opremo in vmesniki za aplikacijsko programiranje, ki so posebej zasnovani za analizo, nadzor in preskušanje delovanja katere koli določene storitve za namene zagotavljanja skladnosti z Uredbo (EU) 2022/2065;

    previdna ocena za dostop do podatkovnih zbirk in uspešnost raziskav, katerih cilj je ugotoviti, katere storitve naj se določijo, in opraviti oceno učinka delovanja določenih storitev v zvezi z vidiki, ki jih ureja Uredba (EU) 2022/2065;

    previdna ocena odhodkov, povezanih z vzpostavitvijo, nakupom, licenciranjem, naročnino, razvojem, vzdrževanjem in delovanjem sistema za izmenjavo informacij v skladu s členom 85 Uredbe (EU) 2022/2065 in podatkovne zbirke, ki jo upravlja Komisija v skladu s členom 24(5) Uredbe (EU) 2022/2065.


    PRILOGA II

    Koeficient U

    Število povprečnih mesečnih aktivnih prejemnikov določene storitve (v milijonih, zaokroženo navzdol na prvo decimalno mesto)

    Koeficient

    45 –54,9

    1

    55 –64,9

    1,2

    65 –74,9

    1,4

    75 –84,9

    1,6

    85 –94,9

    1,8

    95 –104,9

    2

    Za vsak znesek nad 105 mio. ali manj kot 45 mio. (do začetka učinkovanja katerega koli sklepa v skladu s členom 33(5) Uredbe (EU) 2022/2065): skupina vsakih 10 mio. aktivnih prejemnikov, z ustreznim koeficientom U, ki se izračuna kot

    Formula
    , zaokroženo navzdol na najbližjo decimalko


    Top