EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R2146

Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/2146 z dne 24. septembra 2020 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi pravili pridelave za izjemne primere v ekološki pridelavi (Besedilo velja za EGP)

C/2020/2990

OJ L 428, 18.12.2020, p. 5–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 11/01/2024

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/2146/oj

18.12.2020   

SL

Uradni list Evropske unije

L 428/5


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/2146

z dne 24. septembra 2020

o dopolnitvi Uredbe (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi pravili pridelave za izjemne primere v ekološki pridelavi

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (1) ter zlasti člena 22(1)(b) in (c) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Poglavje III Uredbe (EU) 2018/848 določa splošna pravila pridelave za ekološke proizvode.

(2)

Nekateri dogodki, kot so skrajne vremenske razmere ali razširjene bolezni živali ali rastlin, imajo lahko resne posledice za ekološko pridelavo na prizadetih gospodarstvih ali pridelovalnih enotah v Uniji. Da se omogoči nadaljevanje ali ponovna vzpostavitev ekološke pridelave, Uredba (EU) 2018/848 predvideva sprejetje pravil pridelave za izjemne razmere, pod pogojem da so omejena na razmere, ki se štejejo za katastrofalne v Uniji, ob upoštevanju razlik v ekološkem ravnovesju ter podnebnih in lokalnih pogojev v najbolj oddaljenih regijah Unije.

(3)

Ob upoštevanju različnih primerov in razmer, ki se lahko pojavijo v državah članicah, in zaradi pomanjkanja izkušenj z uporabo člena 22 Uredbe (EU) 2018/848 na tej stopnji na ravni Unije ni mogoče določiti skupnih meril za opredelitev, ali se lahko določene razmere štejejo za katastrofalne. Vendar je primerno zagotoviti, da država članica, v kateri pride do takih razmer, izda uradno odločitev o priznanju razmer kot katastrofalnih. Navedena uradna odločitev bi morala biti izdana za celotno območje oziroma za posameznega izvajalca dejavnosti.

(4)

Uporabo pravil pridelave za izjemne primere v Uniji je treba omejiti na tisto, kar je nujno potrebno za nadaljevanje ali ponovno vzpostavitev ekološke pridelave. Odstopanja iz te uredbe bi bilo zato treba časovno omejiti in odobriti le za prizadete vrste proizvodnje oziroma, kadar je to ustrezno, za prizadeta zemljišča in za vse ustrezne izvajalce dejavnosti na zadevnem območju ali za posameznega izvajalca dejavnosti, ki ga uradna odločitev zadeva.

(5)

V tej uredbi je treba določiti pravila pridelave za izjemne primere, ki se lahko v smislu odstopanj in njihovih pogojev uporabljajo v primeru katastrofalnih razmer za pridelavo rastlin, živinorejo, akvakulturo in pridelavo vina.

(6)

Kadar izvajalci dejavnosti, ki so jih prizadele katastrofalne razmere, ne morejo imeti dostopa do ekološkega rastlinskega razmnoževalnega materiala ali rastlinskega razmnoževalnega materiala iz preusmeritve za ekološko pridelavo rastlin in rastlinskih proizvodov, ki niso rastlinski razmnoževalni material, jim je treba zagotoviti možnost, da pod določenimi pogoji uporabljajo neekološki rastlinski razmnoževalni material.

(7)

Kadar se na gospodarstvu ali v pridelovalni enoti pojavi visoka smrtnost živali, tudi pri čebelah ali drugih žuželkah, in izvajalci dejavnosti nimajo dostopa do ekološko vzrejenih živali, čebel ali drugih žuželk, da bi obnovili ali ponovno sestavili svojo čredo ali jato, je treba navedenim izvajalcem dejavnosti zagotoviti možnost uporabe neekološko vzrejenih živali pod določenimi pogoji.

(8)

Ker lahko nekatere skrajne vremenske razmere, kot so hude suše ali poplave, močno zmanjšajo razpoložljivost ekološke krme ali krme iz preusmeritve, je treba prizadetim izvajalcem dejavnosti zagotoviti možnost krmljenja živine z neekološko krmo.

(9)

Ker lahko nekateri dogodki, kot so potresi ali poplave, delno uničijo pašnike ali objekte, ki se na gospodarstvu ali v pridelovalni enoti uporabljajo za živino, je treba prizadetim izvajalcem dejavnosti zagotoviti možnost odstopanja od obveznosti, da se živina pase oziroma goji v skladu z največjo gostoto živali in najmanjšo velikostjo zaprtih površin in površin na prostem, kot je določeno v izvedbenem aktu, sprejetem v skladu s členom 14(3) Uredbe (EU) 2018/848.

(10)

Ker lahko nekatere skrajne vremenske razmere, kot so hude suše ali poplave, močno zmanjšajo razpoložljivost ekološke voluminozne krme, sveže ali posušene krme ali silaže, je treba prizadetim izvajalcem dejavnosti zagotoviti možnost zmanjšanja odstotka suhe snovi v dnevnih obrokih za govedo, ovce, koze in enoprste kopitarje, pod pogojem da so zadovoljene prehranske potrebe živali na različnih stopnjah njihovega razvoja.

(11)

Ker lahko poleg podnebnih razmer tudi drugi dogodki, kot so požari ali potresi, močno zmanjšajo razpoložljivost nektarja in cvetnega prahu za čebele, je treba zagotoviti možnost krmljenja čebeljih družin z ekološko pridelanim medom, ekološko pridelanim cvetnim prahom, ekološko pridelanim sladkornim sirupom ali ekološko pridelanim sladkorjem, če je preživetje čebelje družine ogroženo.

(12)

Ker lahko nekateri dogodki, kot so skrajne podnebne razmere, požari ali potresi, na nekaterih območjih močno zmanjšajo vire nektarja in cvetnega prahu, je treba prizadetim izvajalcem dejavnosti zagotoviti možnost premika čebeljih družin na območja, kjer ne rastejo pretežno ekološko pridelane kulturne rastline oziroma samoraslo rastlinstvo ali neekološko upravljani gozdovi ali kulturne rastline, ki se obdelujejo le po metodah z majhnim vplivom na okolje, če je preživetje čebelje družine ogroženo.

(13)

Kadar se na gospodarstvu ali v pridelovalni enoti pojavi visoka smrtnost živali iz akvakulture in izvajalci dejavnosti ne morejo imeti dostopa do ekološko vzrejenih živali iz akvakulture, da bi obnovili ali ponovno sestavili svoj stalež, jim je treba zagotoviti možnost uporabe neekološko vzrejenih živali iz akvakulture pod določenimi pogoji.

(14)

Kadar določene katastrofalne razmere negativno vplivajo na zdravstveno stanje ekološkega grozdja, je treba prizadetim proizvajalcem vina zagotoviti možnost uporabe več žveplovega dioksida, kot je določeno v izvedbenem aktu, sprejetem v skladu s členom 24(9) Uredbe (EU) 2018/848, vendar za pridobitev primerljivega končnega proizvoda vsebnost žveplovega dioksida ne sme presegati najvišje vsebnosti iz dela B Priloge I k Delegirani uredbi Komisije (EU) 2019/934 (2).

(15)

Zaradi preglednosti in nadzora je nujno, da si države članice in Komisija prek računalniškega sistema usklajeno izmenjujejo informacije o odobrenih odstopanjih.

(16)

Treba je zagotoviti, da izvajalci dejavnosti, ki so jim bila odstopanja odobrena, izpolnjujejo pogoje zanje. Za namene nadzora bi morali izvajalci dejavnosti hraniti dokazila o tem, da so jim bila za njihove dejavnosti odobrena določena ustrezna odstopanja in da izpolnjujejo pogoje zanje.

(17)

Zaradi jasnosti in pravne varnosti bi se morala ta uredba uporabljati od datuma začetka uporabe Uredbe (EU) 2018/848 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Priznanje katastrofalnih razmer

1.   Za namene pravil pridelave za izjemne primere iz člena 22(1) Uredbe (EU) 2018/848 velja, da se razmere lahko štejejo za katastrofalne razmere, ki izvirajo iz „slabih vremenskih razmer“, „bolezni živali“, „okoljske nesreče“, „naravne nesreče“ ali „katastrofičnega dogodka“ ali kakršnih koli primerljivih razmer, če jih kot katastrofalne razmere z uradno odločitvijo prizna država članica, v kateri se pojavijo.

2.   Glede na to, ali katastrofalne razmere prizadenejo določeno območje oziroma posameznega izvajalca dejavnosti, se uradna odločitev, izdana v skladu z odstavkom 1, nanaša na zadevno območje oziroma zadevnega izvajalca dejavnosti.

Člen 2

Pogoji za odstopanja

1.   Po uradni odločitvi iz člena 1 lahko pristojni organi po identifikaciji prizadetih izvajalcev dejavnosti na zadevnem območju ali na zahtevo zadevnega posameznega izvajalca dejavnosti odobrijo ustrezna odstopanja iz člena 3 in z njimi povezane pogoje, pod pogojem da se navedena odstopanja in pogoji uporabljajo:

(a)

v omejenem časovnem obdobju in le toliko časa, kot je potrebno, v nobenem primeru pa ne dlje kot 12 mesecev, da se nadaljuje ali ponovno vzpostavi ekološka pridelava, kot je potekala pred datumom začetka uporabe navedenih odstopanj;

(b)

v zvezi s posebej prizadetimi vrstami proizvodnje oziroma, kadar je to ustrezno, zemljišči ter

(c)

za vse ustrezne prizadete ekološke izvajalce dejavnosti na zadevnem območju oziroma samo za zadevnega posameznega izvajalca dejavnosti, odvisno od primera.

2.   Uporaba odstopanj iz odstavka 1 v obdobju njihove veljavnosti ne vpliva na veljavnost certifikatov iz člena 35 Uredbe (EU) 2018/848, pod pogojem da zadevni izvajalci dejavnosti izpolnjujejo pogoje, pod katerimi so bila odstopanja odobrena.

Člen 3

Posebna odstopanja od Uredbe (EU) 2018/848

1.   Z odstopanjem od točke 1.8.1 dela I Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 se lahko za pridelavo rastlin in rastlinskih proizvodov, ki niso rastlinski razmnoževalni material, uporabi neekološki rastlinski razmnoževalni material, če uporaba ekološkega rastlinskega razmnoževalnega materiala ali rastlinskega razmnoževalnega materiala iz preusmeritve ni mogoča, pod pogojem da so izpolnjene zahteve iz točke 1.8.5.3 dela I navedene priloge in, kadar je to primerno, zahteve iz točke 1.7 dela I navedene priloge.

2.   Z odstopanjem od točke 1.3.1 dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 se čreda ali jata lahko obnovi ali ponovno sestavi z neekološko vzrejenimi živalmi v primeru visoke smrtnosti živali in če ekološko vzrejene živali niso na voljo, pod pogojem da se upoštevajo ustrezna obdobja preusmeritve iz točke 1.2.2 dela II navedene Priloge II.

Prvi pododstavek se smiselno uporablja za vzrejo čebel in drugih žuželk.

3.   Z odstopanjem od točke 1.4.1(b) dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 se živina lahko krmi z neekološko krmo namesto z ekološko krmo ali krmo iz preusmeritve, če pride do izgube proizvodnje krme ali se uvedejo omejitve.

4.   Kadar je prizadeta pridelovalna enota živine, se lahko z odstopanjem od točk 1.4.2.1, 1.6.3 in 1.6.4 dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 prilagodijo paša na ekološko obdelanih zemljiščih, gostota živali v zgradbah ter najmanjše površine za zaprte površine in površine na prostem, kot je določeno v izvedbenem aktu, sprejetem v skladu s členom 14(3) navedene uredbe.

5.   Če pride do izgube proizvodnje krme ali se uvedejo omejitve, se lahko z odstopanjem od točke 1.9.1.1(f) dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 zmanjša odstotek suhe snovi, sestavljene iz voluminozne krme, sveže ali posušene krme ali silaže, v dnevnih obrokih, pod pogojem da to ustreza prehranskim potrebam živali na različnih stopnjah njihovega razvoja.

6.   Kadar je preživetje čebelje družine ogroženo iz drugih razlogov, ki niso podnebne razmere, se lahko z odstopanjem od točke 1.9.6.2(b) dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 čebelje družine hranijo z ekološko pridelanim medom, ekološko pridelanim cvetnim prahom, ekološko pridelanim sladkornim sirupom ali ekološko pridelanim sladkorjem.

7.   Kadar je preživetje čebeljih družin ogroženo, se lahko z odstopanjem od točk 1.9.6.5(a) in (c) dela II Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 premaknejo na območja, ki ne izpolnjujejo določb za namestitev čebelnjakov.

8.   Z odstopanjem od točke 3.1.2.1(a) dela III Priloge II k Uredbi (EU) 2018/848 se stalež v akvakulturi lahko obnovi ali ponovno sestavi z neekološko vzrejenimi živalmi iz akvakulture v primeru visoke smrtnosti živali iz akvakulture in če ekološko vzrejene živali niso na voljo, pod pogojem da se zadnji dve tretjini ciklusa gojenja ekološko upravljata.

9.   Z odstopanjem od izvedbenega akta, sprejetega v skladu s členom 24(9) Uredbe (EU) 2018/848, ki določa zlasti pogoje za uporabo proizvodov in snovi, odobrenih za uporabo v ekološki pridelavi, se lahko za pridelavo proizvodov vinskega sektorja uporabi žveplov dioksid, in sicer do najvišje vsebnosti, določene v delu B Priloge I k Delegirani uredbi (EU) 2019/934, kadar mora proizvajalec vina zaradi zdravstvenega stanja ekološkega grozdja uporabiti več žveplovega dioksida kot v predhodnih letih, da bi pridobil primerljiv končni proizvod.

Člen 4

Spremljanje in poročanje

1.   Države članice nemudoma obvestijo Komisijo in druge države članice o odstopanjih, ki jih odobrijo njihovi pristojni organi v skladu s to uredbo, prek računalniškega sistema, ki ga da na voljo Komisija in ki omogoča elektronsko izmenjavo dokumentov in informacij.

2.   Vsak izvajalec dejavnosti, za katerega veljajo odobrena odstopanja, hrani dokazila o odobrenih odstopanjih in dokazila o uporabi navedenih odstopanj v obdobju njihove veljavnosti.

3.   Pristojni organi ali, kadar to je primerno, nadzorni organi oziroma izvajalci nadzora držav članic preverjajo, ali izvajalci dejavnosti upoštevajo pogoje odobrenih odstopanj.

Člen 5

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 1. januarja 2022.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 24. septembra 2020

Za Komisijo

Predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  UL L 150, 14.6.2018, str. 1.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/934 z dne 12. marca 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede vinorodnih območij, na katerih je mogoče delež alkohola povečati, dovoljenih enoloških postopkov in omejitev, povezanih s pridelavo in konzerviranjem proizvodov vinske trte, najmanjšega odstotnega deleža alkohola za stranske proizvode in njihovega odstranjevanja ter objave spisov OIV (UL L 149, 7.6.2019, str. 1).


Top