EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0392

Sklep Sveta (EU) 2019/392 z dne 4. marca 2019 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti

ST/13111/2018/INIT

OJ L 71, 13.3.2019, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/392/oj

Related international agreement

13.3.2019   

SL

Uradni list Evropske unije

L 71/1


SKLEP SVETA (EU) 2019/392

z dne 4. marca 2019

o sklenitvi, v imenu Evropske unije, Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 91 in člena 100(2) v povezavi s točko (a) člena 218(6) in členom 218(7) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju odobritve Evropskega parlamenta (1),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Komisija je v imenu Unije s pogajanji dosegla Pogodbo o ustanovitvi prometne skupnosti (v nadaljnjem besedilu: Pogodba o prometni skupnosti) med Evropsko unijo ter Republiko Albanijo, Bosno in Hercegovino, nekdanjo jugoslovansko republiko Makedonijo, Kosovom (*1), Črno goro in Republiko Srbijo.

(2)

Pogodba o prometni skupnosti je bila s pridržkom njene poznejše sklenitve v imenu Unije podpisana 9. oktobra 2017 v skladu s Sklepom Sveta (EU) 2017/1937 (2) in se v skladu s členom 41(3) Pogodbe o prometni skupnosti začasno uporablja.

(3)

Pogodba o prometni skupnosti spodbuja razvoj prometa med Unijo in pogodbenicami iz jugovzhodne Evrope na podlagi določb pravnega reda Unije.

(4)

Srečanja ministrskega sveta ali regionalnega usmerjevalnega odbora, ustanovljenega na podlagi člena 21 oziroma 24 Pogodbe o prometni skupnosti, bi morala biti ustrezno pripravljena v okviru Sveta na podlagi predlogov in drugih dokumentov Komisije v skladu z ustreznimi določbami Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU). Komisijo bi bilo treba pooblastiti, da v skladu s točko (a) člena 20(3) Pogodbe o prometni skupnosti in po ustreznem posvetovanju v imenu Unije odobri spremembe seznamov aktov Unije iz Priloge I k navedeni pogodbi.

(5)

Pogodbo o prometni skupnosti bi bilo treba odobriti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Pogodba o ustanovitvi prometne skupnosti se odobri v imenu Evropske unije (3) (4).

Člen 2

1.   Komisija brez poseganja v odstavek 2 pred srečanji ministrskega sveta ali regionalnega usmerjevalnega odbora Svetu ali njegovim pripravljalnim telesom v ustrezni obliki za sprejetje ali posvetovanje v skladu s PDEU in Pogodbo o Evropski uniji ter zlasti ob upoštevanju načela lojalnega sodelovanja čim prej predloži osnutke stališč Unije in izjav glede vprašanj, ki se bodo obravnavala na zadevnem srečanju.

2.   Stališče, ki ga Unija zavzame glede sklepov regionalnega usmerjevalnega odbora v skladu s točko (a) člena 20(3) Pogodbe o prometni skupnosti, ki zadevajo le posodobitev aktov Unije iz Priloge I k Pogodbi o prometni skupnosti, sprejme Komisija. Komisija se pred sprejetjem vsake takšne odločitve s Svetom dovolj zgodaj in v obliki pisnega pripravljalnega dokumenta posvetuje o predvidenem stališču.

Morebitne spremembe aktov Unije, ki bodo vključeni v Prilogo I k Pogodbi o prometni skupnosti, so omejene na tehnične prilagoditve, potrebne zaradi takšne vključitve.

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 4. marca 2019

Za Svet

Predsednik

A. ANTON


(1)  Odobritev z dne 13. februarja 2019 (še ni objavljena v Uradnem listu).

(*1)  To poimenovanje ne posega v stališča o statusu ter je v skladu z RVSZN 1244 (1999) in mnenjem Meddržavnega sodišča o razglasitvi neodvisnosti Kosova.

(2)  Sklep Sveta (EU) 2017/1937 z dne 11. julija 2017 o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Pogodbe o ustanovitvi prometne skupnosti (UL L 278, 27.10.2017, str. 1).

(3)  Besedilo Pogodbe o prometni skupnosti je bilo objavljeno v UL L 278, 27.10.2017, str. 3, skupaj s sklepom o podpisu in začasni uporabi.

(4)  Generalni sekretariat Sveta v Uradnem listu objavi datum začetka veljavnosti Pogodbe o prometni skupnosti.


IZJAVA KOMISIJE

1.   

Komisija poudarja, da je namen pogodbe o prometni skupnosti postopno ustanoviti prometno skupnost med Evropsko unijo in pogodbenicami iz jugovzhodne Evrope na podlagi zadevnega pravnega reda EU in tako oblikovati učinkovito prometno omrežje s sosednjimi državami EU.

2.   

Komisija ugotavlja, da pogodba o prometni skupnosti ne vsebuje določb o dostopu do trga v zvezi s cestnim prevozom blaga niti v besedilu pogodbe niti v njenih prilogah, zato se v tej fazi člena 1(2) in (3) Uredbe (ES) št. 1072/2009 v zvezi s pogodbenicami iz jugovzhodne Evrope še naprej uporabljata. Če se razmere ne bodo spremenile, se dvostranski sporazumi med državami članicami in pogodbenicami iz jugovzhodne Evrope, vključno z dovoljenji iz teh sporazumov, lahko ohranijo v skladu s temi določbami in ob upoštevanju skladnosti s pravom EU.

3.   

Če bi Evropska unija in pogodbenice iz jugovzhodne Evrope želele okrepiti svoje sodelovanje z vzpostavitvijo vseevropskih priložnosti za dostop do trga v sektorju cestnega prevoza blaga, bi se pogajale o ustreznih sporazumih, jih podpisale in sklenile v skladu s členom 218 PDEU.

4.   

Dvostranski sporazumi, ki jih imajo lahko države članice s pogodbenicami iz jugovzhodne Evrope glede drugih načinov prevoza, ki jih zajema ta pogodba, se lahko sprva ohranijo, če so skladni s pravom Unije, brez poseganja v razdelitev pristojnosti med Unijo in njenimi državami članicami.


SKUPNA IZJAVA ZVEZNE REPUBLIKE NEMČIJE, FRANCIJE, ITALIJE IN AVSTRIJE

Nemčija, Francija, Italija in Avstrija podpirajo cilj pogodbe o prometu z Zahodnim Balkanom, da se postopno vzpostavita prometna skupnost in prometno omrežje med Evropsko unijo in pogodbenicami iz jugovzhodne Evrope na podlagi ustreznega pravnega reda EU. Nemčija, Francija, Italija in Avstrija poudarjajo, da postopno odpiranje trga za zadevne prometne sektorje po načelu države z največjimi ugodnostmi nujno pomeni, da tretje države ne morejo biti najugodneje obravnavane, vključno z državljani tretjih držav v primerjavi z državljani EU.

Za Nemčijo, Francijo, Italijo in Avstrijo je pomembno, da se obstoječi dvostranski prometni sporazumi med državami članicami in pogodbenicami iz jugovzhodne Evrope lahko še naprej uporabljajo in se po potrebi spreminjajo, zato pozdravljajo zavezo, ki jo je Evropska unija prevzela med pogajanji o pogodbi o prometu z Zahodnim Balkanom in je navedena v izjavi v zapisniku.

Ob upoštevanju razdelitve pristojnosti med Evropsko unijo in državami članicami EU pa Nemčija, Francija, Italija in Avstrija tudi poudarjajo, da pogodba o prometu z Zahodnim Balkanom ne posega v razdelitev pristojnosti med Evropsko unijo in njenimi državami članicami in da ta pogodba o prometu z Zahodnim Balkanom ni precedens za prometne sporazume z državami, ki niso članice EU.


Top