Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1866

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/1866 z dne 28. novembra 2018 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (Besedilo velja za EGP.)

    C/2018/8136

    UL L 304, 29.11.2018, p. 10–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/1866/oj

    29.11.2018   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 304/10


    IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/1866

    z dne 28. novembra 2018

    o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 z dne 14. decembra 2005 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, in informiranju potnikov v zračnem prometu o identiteti letalskega prevoznika, ki opravlja let, ter razveljavitvi člena 9 Direktive 2004/36/ES (1) in zlasti člena 4(2) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 (2) vzpostavlja seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (2)

    V skladu s členom 4(3) Uredbe (ES) št. 2111/2005 (3) so nekatere države članice in Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu (v nadaljnjem besedilu: EASA) Komisiji sporočile informacije, ki so pomembne za posodobitev navedenega seznama. Takšne informacije so sporočile tudi tretje države in mednarodne organizacije. Na podlagi navedenih informacij bi bilo treba seznam posodobiti.

    (3)

    Komisija je vse zadevne letalske prevoznike neposredno ali prek organov, odgovornih za regulativni nadzor nad njimi, obvestila o bistvenih dejstvih in pomislekih, ki bi lahko bili podlaga za odločitev o uvedbi prepovedi opravljanja letov v Uniji ali za spremembo pogojev za prepoved opravljanja letov za letalskega prevoznika, ki je vključen na seznama iz prilog A in B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (4)

    Komisija je zadevnim letalskim prevoznikom dala možnost vpogleda v dokumentacijo, ki so jo zagotovile države članice, ter jim omogočila, da predložijo pisne pripombe in pripravijo ustno predstavitev Komisiji in odboru, ustanovljenemu z Uredbo (ES) št. 2111/2005 (v nadaljnjem besedilu: Odbor za varnost v zračnem prometu).

    (5)

    Komisija je Odbor za varnost v zračnem prometu seznanila z najnovejšim dogajanjem pri skupnih posvetovanjih, ki potekajo v okviru Uredbe (ES) št. 2111/2005 in Uredbe Komisije (ES) št. 473/2006 (4) s pristojnimi organi in letalskimi prevozniki Angole, Belorusije, Benina, Gambije, Indonezije, Mavretanije, Mehike, Moldavije, Nepala, Rusije, Tajske, Venezuele in Zambije. Poleg tega je Odbor za varnost v zračnem prometu seznanila s stanjem varnosti v letalstvu v Afganistanu, Gabonu, Kazahstanu, Libiji in Mozambiku.

    (6)

    EASA je Komisijo in Odbor za varnost v zračnem prometu obvestila tudi o rezultatih analize preverjanj na ploščadi, opravljenih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 965/2012 (5) na podlagi programa varnostnega ocenjevanja tujih zrakoplovov (Safety Assessment of Foreign Aircraft, v nadaljnjem besedilu: SAFA).

    (7)

    Poleg tega je Komisijo in Odbor za varnost v zračnem prometu seznanila s projekti tehnične pomoči, ki se izvajajo v tretjih državah, za katere velja prepoved opravljanja letov v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 474/2006. Sporočila je informacije o načrtih in prošnjah za nadaljnjo tehnično pomoč in sodelovanje za izboljšanje upravnih in tehničnih zmogljivosti organov za civilno letalstvo v tretjih državah, da bi jim pomagali pri odpravljanju neskladnosti z veljavnimi mednarodnimi standardi v civilnem letalstvu. Države članice so bile pozvane, da se na navedene prošnje odzovejo dvostransko ob usklajevanju s Komisijo in EASA. Komisija je v zvezi s tem poudarila, kako koristno je, da zlasti prek podatkovne zbirke SCAN (Safety Collaborative Assistance Network – mreža za sodelovalno pomoč pri varnosti), ki jo upravlja Mednarodna organizacija civilnega letalstva (v nadaljnjem besedilu: ICAO), mednarodna letalska skupnost dobi informacije o tehnični pomoči, ki jo Unija in države članice zagotavljajo tretjim državam za izboljšanje varnosti v letalstvu po svetu.

    (8)

    Eurocontrol je Komisijo in Odbor za varnost v zračnem prometu seznanil z najnovejšim stanjem sistema obveščanja SAFA in operatorjev iz tretjih držav kot tudi z zadnjimi statističnimi podatki o opozorilih, izdanih za letalske prevoznike, za katere velja prepoved opravljanja letov.

    Letalski prevozniki Unije

    (9)

    Na podlagi analize, ki jo je izvedla EASA v zvezi z rezultati preverjanj na ploščadi, opravljenih na zrakoplovih letalskih prevoznikov Unije, in pregledov standardiziranja, ki jih je opravila EASA, ter posebnih pregledov in presoj, ki so jih opravili nacionalni organi za letalstvo, je več držav članic sprejelo nekatere izvršilne ukrepe ter o njih obvestilo Komisijo in Odbor za varnost v zračnem prometu. Bolgarija in Malta sta Komisijo in Odbor za varnost v zračnem prometu obvestili o ukrepih, ki sta jih sprejeli v zvezi z letalskimi prevozniki, certificiranimi v Bolgariji in na Malti.

    (10)

    Države članice so ponovno izrazile pripravljenost primerno ukrepati ob kakršnih koli pomembnih varnostnih informacijah o tem, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja zadevnih varnostnih standardov s strani letalskih prevoznikov Unije.

    Letalski prevozniki iz Angole

    (11)

    Komisija je z dopisom z dne 30. aprila 2018 pristojni organ Angole, nacionalni institut za civilno letalstvo (Instituto Nacional da Aviação Civil, v nadaljnjem besedilu: INAVIC), zaprosila, da predloži seznam dokumentov in ukrepov, ki jih je treba izvesti.

    (12)

    INAVIC je vso zahtevano dokumentacijo predložil pravočasno. EASA je analizirala dokumentacijo, ki jo je predložil INAVIC, in ugotovila, da je bila jasno predstavljena in dobro strukturirana. Poleg tega so bile kopije spričeval letalskega prevoznika in operativnih specifikacij, ki jih je predložil INAVIC, v skladu z obliko ICAO. INAVIC je predložil dober pregled nadaljnjih ukrepov v zvezi z ugotovitvami varnostnega nadzora angolskih letalskih prevoznikov na področju letalskih operacij in plovnosti.

    (13)

    Postopki in predpisi INAVIC so bili od leta 2015 posodobljeni, predvsem na področju plovnosti, letalskih operacij in letalske medicine. Poleg tega INAVIC v skladu z zadevnimi mednarodnimi varnostnimi standardi ICAO dejavno zagotavlja posodobitve svojega načrta popravljalnih ukrepov.

    (14)

    Za bolj poglobljeno in na dokazih temelječe razumevanje nadzornih dejavnosti v Angoli je Komisija od INAVIC zahtevala, naj predloži poročila o inšpekcijskih pregledih ali revizijah za podaljšanje veljavnosti spričeval letalskega prevoznika, vključno s podrobnim opisom ugotovitev in nadaljnjimi ukrepi, izvedenimi pri letalskih prevoznikih Sonair, Air Jet in Heli-Malongo.

    (15)

    Navedena poročila so bila poslana EASA, ki je ugotovila, da so podatki v njih relevantni in kakovostni. Poleg tega je bilo iz navedenih poročil razvidno, da so zadevni letalski prevozniki na podlagi ugotovitev INAVIC izvedli ustrezne popravljalne ukrepe.

    (16)

    INAVIC je obvestil Komisijo, da je certificiral dva nova letalska prevoznika, in sicer Bestflya Aircraft Management in SJL. Poleg tega je INAVIC Komisijo obvestil, da sedem prevoznikov, in sicer Air Nave, Air26, Angola Air Services, Diexim, Fly540, Gira Globo in Mavewa, nima več veljavnega spričevala letalskega prevoznika.

    (17)

    Na podlagi trenutno razpoložljivih informacij je Komisija ugotovila, da je INAVIC dosegel napredek pri izvajanju mednarodnih varnostnih standardov. Vendar je treba pred sprejetjem kakršne koli odločitve glede odprave prepovedi letalskih prevoznikov iz Angole ta napredek preveriti med ocenjevalnim obiskom Unije na kraju samem pri INAVIC in izbranih angolskih letalskih prevoznikih.

    (18)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da bi bilo treba na tej stopnji seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, spremeniti tako, da se vključita nova letalska prevoznika Bestflya Aircraft Management in SJL. Prevoznike Air Nave, Air26, Angola Air Services, Diexim, Fly540, Gira Globo in Mavewa bi bilo treba črtati iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006, saj niso več imetniki veljavnega spričevala letalskega prevoznika.

    Letalski prevozniki iz Belorusije

    (19)

    Komisija je 17. septembra 2018 v skladu s členom 3(2) Uredbe št. 473/2006 začela posvetovanja z beloruskim organom za letalstvo (v nadaljnjem besedilu: AD-BLR) zaradi varnostnih pomanjkljivosti, ki jih je ugotovila EASA v okviru postopka pridobitve dovoljenja operatorja iz tretje države.

    (20)

    Komisija, EASA in predstavniki AD-BLR so 8. novembra 2018 organizirali tehnični sestanek. Komisija je na sestanku poudarila, kako pomembno je pravilno in redno obveščanje o dejavnostih varnostnega nadzora. AD-BLR je predstavil popravne ukrepe, sprejete za odpravo varnostnih pomanjkljivosti, ki jih je ugotovila EASA v okviru postopka pridobitve dovoljenja operatorja iz tretje države in dejavnosti spremljanja. Čeprav so bile te informacije zahtevane že v času začetka posvetovanj, AD-BLR ni predložil zadostnih informacij o načrtovanju in rezultatih nadzornih dejavnosti. Ob upoštevanju težav, na katere so pri postopku pridobitve dovoljenja operatorja iz tretje države naleteli nekateri vložniki, certificirani v Belorusiji, predvsem zaradi varnostnih pomanjkljivosti, je Komisija ponovno poudarila, kako pomembno je, da AD-BLR pri opravljanju nalog v zvezi z varnostjo izpolnjuje zadevne mednarodne varnostne standarde.

    (21)

    Glede na obstoječe varnostne pomanjkljivosti je Komisija AD-BLR povabila na zaslišanje v skladu s členom 7 Uredbe (ES) št. 2111/2005, ki je potekalo 13. novembra 2018. AD-BLR je med navedenim zaslišanjem Komisiji in Odboru za varnost v zračnem prometu predložil splošne informacije o letalskem sektorju v Belorusiji, osebju, ki je na voljo za nadzorne dejavnosti, in načinu, kako Belorusija izvaja preiskave nesreč. AD-BLR je sporočil tudi stanje varnostnega nadzora v Belorusiji, pri čemer se je skliceval na zadevne kritične elemente ICAO. AD-BLR je ponovno pozval k tesnemu sodelovanju z EU in sporočil, da je začel izvajati nekatere uredbe EU, zlasti tiste, ki se nanašajo na plovnost in operacije. Zaradi zaupanja, da svoje dejavnosti izvaja popolnoma v skladu z mednarodnimi varnostnimi standardi, je EU povabil na ocenjevalni obisk, s katerim bi pridobila boljši vpogled v sistem za nadzor varnosti v Belorusiji.

    (22)

    Komisija meni, da je zaradi pomanjkanja dokumentiranih podatkov in težavne izmenjave informacij od začetka uradnih posvetovanj težko oceniti, kako AD-BLR izpolnjuje svoje obveznosti. Komisija zato meni, da je treba opraviti ocenjevalni obisk Unije na kraju samem pred naslednjim sestankom Odbora za varnost v zračnem prometu.

    (23)

    Meni tudi, da rezultati preverjanj na ploščadi v okviru SAFA v zvezi s prevoznikom BELAVIA, ki je edini redni potniški prevoznik, certificiran v Belorusiji, na tej stopnji ne vzbujajo posebnih pomislekov glede varnosti tega letalskega prevoznika. V zvezi z letalskimi prevozniki, ki izvajajo tovorne operacije, je EASA že sprejela izvršilne ukrepe proti JSC Aircompany Grodno in Transaviaexport Airlines.

    (24)

    Čeprav je jasno, da je treba različne ugotovljene pomanjkljivosti odpraviti, te še niso take narave, da bi upravičile vključitev letalskih prevoznikov iz Belorusije v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (25)

    Zato Komisija na podlagi trenutno razpoložljivih informacij v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Belorusije ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (26)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 še naprej preverjati dejansko izpolnjevanje zadevnih mednarodnih varnostnih standardov s strani Belorusije prek prednostne razvrstitve preverjanj na ploščadi, ki jih je treba opraviti pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Belorusiji.

    (27)

    Če je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Benina

    (28)

    Komisija je maja 2017 vse letalske prevoznike pod pristojnostjo Benina črtala iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006 (6).

    (29)

    Komisija je z dopisom z dne 14. septembra 2018 od nacionalne agencije Benina za civilno letalstvo (Agence Nationale de l'Aviation Civile du Bénin, v nadaljnjem besedilu: beninski ANAC) zahtevala, naj predloži niz dokumentov o sestavi organa, njegovem nadzornem sistemu in dejavnostih, vključno s seznamom imetnikov spričevala letalskega prevoznika, registriranih zrakoplovov in sprejetih izvršilnih ukrepov.

    (30)

    Beninski ANAC je 15. oktobra 2018 predložil zahtevane informacije, vključno s podrobnostmi glede notranje organizacije beninskega ANAC, kvalifikacij osebja, politike usposabljanja, postopka nadzora, sistema poročanja o dogodkih ter postopka za izdajo in potrjevanje licenc.

    (31)

    V predloženih dokumentih je bilo tudi navedeno, da je beninski ANAC certificiral dva letalska prevoznika, in sicer Air Taxi Bénin in ASAB.

    (32)

    Komisija beninski ANAC spodbuja, naj redno poroča o stalnih izboljšavah pri izvajanju mednarodnih varnostnih standardov in sporoči vse nove zadevne informacije, zlasti o certificiranju novih letalskih prevoznikov.

    (33)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Benina ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    Letalski prevozniki iz Gambije

    (34)

    Gambijski letalski prevozniki niso bili nikoli vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006. Komisija je z dopisom z dne 24. avgusta 2018 od gambijskega organa za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAG) zahtevala, naj predloži dokumentacijo o sestavi organa, njegovem nadzornem sistemu in dejavnostih, vključno s seznamom imetnikov spričevala letalskega prevoznika, registriranih zrakoplovov in sprejetih izvršilnih ukrepov. CAAG je zahtevane informacije predložil 28. septembra 2018.

    (35)

    Komisijo je obvestil, da takrat v državi nihče ni imel spričevala letalskega prevoznika in da je register zrakoplovov vključeval 18 zrakoplovov. Številni teh zrakoplovov so v hrambi, ostali pa niso več operativni.

    (36)

    CAAG je glede letalskega prevoznika Sonnig International Private Jets Gambia – SIPJ(G) potrdil, da od avgusta 2017 nima veljavnega gambijskega spričevala letalskega prevoznika.

    (37)

    V istem dopisu je sporočil tudi, da je ICAO od 16. do 26. julija 2018 v okviru programa USOAP-CMA ICAO izvedla presojo nadzora varnosti na kraju samem. CAAG se je zavezal, da bo Komisiji predložil poročilo o presoji, ko bo ta na voljo. Glede na rezultate prejšnjih presoj iz leta 2005 je bilo dejansko izvajanje 78,46-odstotno.

    (38)

    Komisija na podlagi teh informacij meni, da trenutno nič ne kaže na to, da CAAG ne bi mogel izpolniti svojih mednarodnih obveznosti glede varnostnega nadzora.

    (39)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Gambije ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    Letalski prevozniki iz Indonezije

    (40)

    Junija 2018 (7) so bili vsi prevozniki iz Indonezije črtani iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006. Za nadaljnje spremljanje varnostnega nadzora v Indoneziji sta Komisija in generalni direktorat Indonezije za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: indonezijski DGCA) nadaljevala posvetovanja v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006. Komisija spremlja napredek indonezijskega DGCA pri usklajevanju sistema za varnostni nadzor v letalstvu v Indoneziji z mednarodnimi varnostnimi standardi. Glede tega je indonezijski DGCA Komisiji z dopisom z dne 26. septembra 2018 predložil dodatne in posodobljene informacije o indonezijskih dejavnostih varnostnega nadzora v letalstvu za obdobje od maja 2018 do avgusta 2018 in o dogovorjenem načrtu popravljalnih ukrepov.

    (41)

    Navedene informacije so vključevale seznam letalskih prevoznikov, certificiranih v Indoneziji, registriranih zrakoplovov in dejavnosti varnostnega nadzora, seznam izvršilnih ukrepov, ki jih je sprejel indonezijski DGCA, načrt popravljalnih ukrepov, posodobljen na podlagi ocenjevalnega obiska Unije na kraju samem, ki je potekal marca 2018, ter posodobitve izvajanja akcijskega načrta za navigacijo na podlagi zmogljivosti (v nadaljnjem besedilu: PBN) in tehnične pomoči, ki je bila zagotovljena indonezijskemu DGCA.

    (42)

    Glede seznama letalskih prevoznikov, zrakoplovov in nadzornih dejavnosti je indonezijski DGCA v navedenem obdobju izdal eno novo spričevalo letalskega prevoznika v okviru dela 121 in dve novi spričevali letalskega prevoznika v okviru dela 135.

    (43)

    Glede sprejetih izvršilnih ukrepov je indonezijski DGCA začasno odvzel dve spričevali letalskega prevoznika (eno v okviru dela 121 in eno v okviru dela 135), preklical en certifikat o potrditvi in sprejel upravno sankcijo v zvezi z imetnikom spričevala letalskega prevoznika v okviru dela 135. Poleg tega je indonezijski DGCA v odziv na težave, ugotovljene med ocenjevalnim obiskom EU marca 2018, sprejel prve ukrepe za okrepitev nadzora nad zdravniškim delom izdajanja dovoljenj, saj je začasno odvzel dve dovoljenji za akreditiranega zdravnika letalske medicine.

    (44)

    Upošteval je tudi priporočilo o izvajanju PBN. Indonezija pričakuje, da bo do konca leta 2018 postopke PBN prednostno izvajala na 23 od 25 mednarodnih letališč. Izvajanje PBN na domačih in oddaljenih letališčih napreduje, vendar ne z enako hitrostjo.

    (45)

    Indonezijski DGCA je Komisijo tudi obvestil o statusu popravljalnih ukrepov po misiji ICAO za usklajevanje in potrjevanje, ki je potekala leta 2017. ICAO je 25. julija 2018 pregledala načrt popravljalnih ukrepov na področju plovnosti. ICAO je vse popravljalne ukrepe v celoti ali delno sprejela.

    (46)

    Po nesreči s smrtnim izidom leta JT610 prevoznika Lion Air, ki se je zgodila 29. oktobra 2018, je indonezijski DGCA v 24 urah stopil v stik s Komisijo in še vedno zagotavlja informacije, vključno s preventivnimi ukrepi, sprejetimi po nesreči, glede operatorjev, ki imajo v floti zrakoplov istega tipa (en zrakoplov, ki ga upravlja prevoznik Garuda, in deset, ki jih upravlja prevoznik Lion Air).

    (47)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Indonezije ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (48)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 še naprej preverjati dejansko izpolnjevanje zadevnih mednarodnih varnostnih standardov s strani Indonezije prek prednostne razvrstitve preverjanj na ploščadi, ki jih je treba opraviti pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Indoneziji.

    (49)

    Če je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Mavretanije

    (50)

    Komisija je decembra 2012 sklenila, da bo iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006 (8) črtala vse letalske prevoznike pod pristojnostjo Mavretanije.

    (51)

    Komisija je z dopisom z dne 30. avgusta 2018 od pristojnega organa Mavretanije, nacionalne agencije za civilno letalstvo (Agence Nationale de l'Aviation Civile, v nadaljnjem besedilu: mavretanski ANAC), zahtevala, naj predloži dokumentacijo o sestavi organa, njegovem nadzornem sistemu in dejavnostih, vključno s seznamom imetnikov spričevala letalskega prevoznika, registriranih zrakoplovov in sprejetih izvršilnih ukrepov.

    (52)

    Mavretanski ANAC je 10. oktobra 2018 predložil zahtevane informacije, tudi o organizacijski sestavi in osebju, imetnikih spričevala letalskega prevoznika, operativnih specifikacijah in zrakoplovih, registriranih v Mavretaniji, kot tudi rezultate dejavnosti varnostnega nadzora, izvršilne ukrepe ter seznam incidentov in nesreč od leta 2016.

    (53)

    Mavretanski ANAC je Komisijo obvestil, da sta bila takrat dva letalska prevoznika certificirana v Mavretaniji, in sicer Mauritania Airlines, ki ima sedež v Nouakchottu in deluje kot nacionalni letalski prevoznik, in Class Aviation, ki je letalski taksi prevoznik.

    (54)

    Komisija mavretanski ANAC spodbuja, naj redno poroča o stalnih izboljšavah izvajanja mednarodnih varnostnih standardov.

    (55)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Mavretanije ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    Letalski prevozniki iz Mehike

    (56)

    Mehiški letalski prevozniki niso bili nikoli vključeni v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006. Po nesreči s smrtnim izidom mehiškega letalskega prevoznika Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.), ki se je zgodila 18. maja 2018 na Kubi, je Komisija generalno direkcijo Mehike za civilno letalstvo (Dirección General de Aeronáutica Civil, v nadaljnjem besedilu: mehiški DGAC) zaprosila za podrobnejše informacije. Po navedbah mehiškega DGAC je bilo prevozniku Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.) začasno odvzeto spričevalo letalskega prevoznika, kar je bilo odpravljeno 29. avgusta 2018 po inšpekcijskih pregledih, ki jih je opravil mehiški DGAC. Sama nesreča in kratko obdobje med začasnim odvzemom spričevala letalskega prevoznika in odpravo začasnega odvzema sta vzbudila nekaj pomislekov glede tega, kako je mehiški DGAC opravljal varnostni nadzor. Poleg te nesreče so obstajali različni znaki, ki so nakazovali možnost, da se je raven varnosti v letalstvu v Mehiki zmanjšala, medtem ko se je število nesreč in resnih incidentov v letu 2018 povečalo.

    (57)

    Komisija, EASA in mehiški DGAC so 16. oktobra 2018 organizirali tehnični sestanek. Mehiški DGAC je na sestanku zagotovil ustrezne informacije o svoji sestavi, dejavnostih izdajanja dovoljenj, certificiranja in nadzora, osebju, pristojnem za varnostni nadzor, ter nadzornih postopkih in pravnem okviru. Mehiški DGAC je pojasnil tudi razloge za hitro odpravo začasnega odvzema spričevala letalskega prevoznika Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.).

    (58)

    Komisija je leta 2017 v Mehiki zabeležila hitro rast letalskega sektorja, zlasti v smislu števila registriranih zrakoplovov, letalskih prevoznikov in rut, ter izrazila pomisleke glede zmogljivosti mehiškega DGAC za izvajanje ustreznega nadzora. Mehiški DGAC je odgovoril, da meni, da ima potrebne zmogljivosti, in poudaril dejstvo, da je večji prevoznik (Mexicana de Aviación) razglasil stečaj in da novi letalski prevozniki (npr. Volaris, Aerojet) uporabljajo iste modele zrakoplovov. Po trditvah mehiškega DGAC zato povečanje števila registriranih zrakoplovov bistveno ne vpliva na njegove nadzorne zmogljivosti.

    (59)

    Mehiški DGAC je glede prevoznika Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.) pojasnil, da se je družba na sodišču pritožila proti začasnemu odvzemu spričevala letalskega prevoznika in posebni ureditvi inšpekcijskih pregledov mehiškega DGAC. Družba Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.) je ob koncu sodnega postopka vložila zahtevek za preklic registracije svojih zrakoplovov in spričevala letalskega prevoznika. Zaradi tega zahtevka zrakoplovi družbe Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.) nimajo dovoljenja za delovanje v Mehiki.

    (60)

    Mehiški DGAC je na podlagi navedenega sestanka in na zahtevo Komisije predložil tudi informacije o nesrečah in resnih incidentih, ki so se zgodili v zadnjih petih letih, ter o številu začasnih odvzemov, preklicev ter drugih izvršilnih ukrepih, sprejetih v letih 2017 in 2018. Mehiški DGAC je Komisiji poslal tudi ugotovitve in načrte popravljalnih ukrepov, sprejete na podlagi dodatnih inšpekcijskih pregledov, izvedenih pri prevozniku Global Air (Aerolíneas Damojh, S.A. de C.V.) po nesreči na Kubi, ter ugotovitve in načrte popravljalnih ukrepov v zvezi z ostalimi tremi mehiškimi letalskimi prevozniki.

    (61)

    Komisija na podlagi opravljenih posvetovanj in predloženih informacij meni, da mehiški DGAC trenutno varnostni nadzor izvaja ustrezno neprekinjeno (npr. obnovitev spričeval vsaki dve leti). Mehiški pravni okvir za letalstvo se zdi celovit in v skladu z zadevnimi mednarodnimi varnostnimi standardi. Rezultati preverjanj na ploščadi v okviru SAFA, opravljeni pri letalskih prevoznikih iz Mehike, na tej stopnji ne vzbujajo posebnih pomislekov glede varnosti.

    (62)

    Na podlagi trenutno razpoložljivih informacij, vključno z informacijami, zagotovljenimi med tehničnim posvetovalnim sestankom dne 16. oktobra 2018 in po njem, Komisija meni, da ima na tej stopnji mehiški DGAC potrebno usposobljenost in pripravljenost za odpravo varnostnih pomanjkljivosti.

    (63)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, z vključitvijo letalskih prevoznikov iz Mehike.

    (64)

    Če je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Moldavije

    (65)

    Komisija je z dopisom z dne 27. septembra 2018 obvestila moldavski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAM) o pomislekih glede varnosti, povezanih z letalskimi prevozniki, ki jih je certificiral CAAM. Hkrati je Komisija CAAM obvestila o začetku posvetovanj v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006.

    (66)

    CAAM je 12. oktobra 2018 Komisijo obvestil o nadzornih dejavnostih, ki so bile v preteklih treh letih izvedene pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Moldaviji, ter o nadzoru, ki se izvaja pri letalskem prevozniku Air Moldova.

    (67)

    Na podlagi trenutno razpoložljivih informacij, vključno z oceno EASA v okviru pridobitve dovoljenja operatorja iz tretje države, preverjanji na ploščadi, ki so jih države članice izvedle v okviru programa SAFA, in informacijami, ki jih je zagotovil CAAM, Komisija meni, da bi moral CAAM nadalje razviti zmogljivosti za izvajanje inšpekcijskih pregledov pri letalskih prevoznikih, za katere je pristojen glede certificiranja in nadzora.

    (68)

    Komisija, EASA, CAAM in predstavniki družbe Air Moldova so 29. oktobra 2018 organizirali tehnični sestanek. CAAM je na sestanku predložil informacije o nadzornih dejavnostih, vključno z načrti glede zaposlovanja in usposabljanja tehničnega osebja ter strateškim pristopom za izboljšanje svoje zmogljivosti za nadzor. Družba Air Moldova je predložila informacije o tem, kako je obravnavala pomisleke, ki kažejo na domnevno pomanjkanje ustrezne varnostne kulture v družbi in so bili izraženi zaradi nekaterih ugotovitev SAFA.

    (69)

    Komisija je glede na ugotovljene pomanjkljivosti na področju varnosti povabila CAAM in letalska prevoznika Air Moldova in Aerotranscargo na zaslišanje pred Odborom za varnost v zračnem prometu v skladu s členom 7 Uredbe (ES) št. 2111/2005. Zaslišanje je potekalo 13. novembra 2018. CAAM je predstavil svojo organizacijsko strukturo, tudi podatke o osebju, ter predložil informacije o pravnem okviru za civilno letalstvo v Moldaviji in njegovem prihodnjem razvoju, vključno z izvajanjem Sporazuma o skupnem zračnem prostoru med Evropsko unijo in njenimi državami članicami ter Republiko Moldavijo (9). Glede na informacije, ki jih je predložil CAAM, je bilo leta 2018 v nacionalno zakonodajo Moldavije prenesenih štirinajst zakonodajnih aktov EU, v letu 2019 pa je načrtovanih še dodatnih sedemnajst.

    (70)

    CAAM se je na zaslišanju zavezal, da bo Komisijo redno obveščal o svojih nadzornih dejavnostih in ukrepih za izboljšanje varnosti v civilnem letalstvu v Moldaviji. CAAM je potrdil, da bi pozdravil in podprl ocenjevalni obisk Unije na kraju samem v Moldaviji.

    (71)

    Na zaslišanju je prevoznik Air Moldova predstavil sestavo in delovanje svojega sistema upravljanja kakovosti kot tudi sistema upravljanja varnosti. Poleg tega je Komisijo in Odbor za varnost v zračnem prometu obvestil o postopkih, ki jih je uvedel za zagotovitev varnosti svojih operacij, vključno s prepoznavanjem nevarnosti, spremljanjem podatkov o letih ter ocenjevanjem in blažitvijo tveganja. Družba Air Moldova je predložila pojasnila o svoji preiskavi resnega incidenta pri pristajanju enega njenih zrakoplovov na rimskem letališču Fiumicino leta 2017 in varnostne ukrepe, ki jih je izvedla takoj po incidentu.

    (72)

    Na zaslišanju je prevoznik Aerotranscargo predložil informacije o svojem sistemu za upravljanje varnosti, postopku analize podatkov o letih in kazalnikih varnostne uspešnosti. Zlasti je predložil podrobnosti o svoji varnostni uspešnosti in zagotavljanju varnosti.

    (73)

    Komisija namerava s pomočjo EASA in ob podpori držav članic izvesti ocenjevalni obisk Unije na kraju samem v Moldaviji, da bi preverila, ali CAAM letalske prevoznike certificira in nadzoruje v skladu z zadevnimi mednarodnimi varnostnimi standardi. Navedeni ocenjevalni obisk na kraju samem bo osredotočen na CAAM in izbrane moldavske letalske prevoznike.

    (74)

    Čeprav je jasno, da je treba različne ugotovljene pomanjkljivosti odpraviti, te še niso take narave, da bi upravičile vključitev letalskih prevoznikov iz Moldavije v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (75)

    Zato Komisija na podlagi trenutno razpoložljivih informacij v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, z vključitvijo letalskih prevoznikov iz Moldavije.

    (76)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 še naprej preverjati dejansko izpolnjevanje zadevnih mednarodnih varnostnih standardov s strani Moldavije prek prednostne razvrstitve preverjanj na ploščadi, ki jih je treba opraviti pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Moldaviji.

    (77)

    Če je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Nepala

    (78)

    Nepalski organ za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAN) je z dopisom z dne 26. avgusta 2018 Komisijo obvestil o napredku, ki ga je dosegel pri izvajanju mednarodnih varnostnih standardov. Glede na predložene informacije je CAAN nekoliko napredoval pri izvajanju mednarodnih varnostnih standardov. Vendar iz predloženih informacij ni mogoče sklepati o dejanskih varnostnih razmerah v Nepalu.

    (79)

    Na podlagi razpoložljivih dokazov so se od začetka leta 2018 v civilnem letalstvu v Nepalu zgodile najmanj štiri nesreče. Zadnja nesreča se je zgodila 1. septembra 2018 na mednarodnem letališču Tribhuvan v Katmanduju v Nepalu, v kateri je bil udeležen zrakoplov prevoznika Yeti Airlines. Komisija CAAN poziva, naj si prizadeva za izvajanje priporočil iz uradnih poročil o preiskavah nesreč ter pripravi analize temeljnih vzrokov in ukrepe za njihovo odpravo.

    (80)

    Glede zahtevka CAAN za ocenjevalno misijo Unije na kraju samem Komisija in Odbor za varnost v zračnem prometu menita, da bi bila taka misija prezgodnja, saj je delež nesreč v Nepalu še vedno nesprejemljivo visok. Posledično bi si moral Nepal najprej prizadevati za zmanjšanje števila nesreč in predložitev zadovoljivih dokazov glede tega za obdobje najmanj dveh let.

    (81)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Nepala ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    Letalski prevozniki iz Rusije

    (82)

    Komisija, EASA in pristojni organi držav članic so v zadnjem obdobju še naprej pozorno spremljali varnostno uspešnost letalskih prevoznikov, ki so certificirani v Rusiji in delujejo v Uniji, tudi prek prednostne razvrstitve preverjanj na ploščadi, ki jih je treba opraviti pri nekaterih ruskih letalskih prevoznikih v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012.

    (83)

    Predstavniki Komisije, EASA in države članice so se 5. oktobra 2018 srečali s predstavniki Ruske zvezne agencije za zračni promet (v nadaljnjem besedilu: FATA), da bi pregledali varnostno uspešnost letalskih prevoznikov, certificiranih v Rusiji, na podlagi poročil o preverjanjih na ploščadi (izvedenih od 19. septembra 2017 do 18. septembra 2018) in opredelili primere, v katerih bi bilo treba okrepiti nadzorne dejavnosti FATA.

    (84)

    Komisija je na sestanku podrobneje pregledala rezultate preverjanj na ploščadi v okviru SAFA pri štirih letalskih prevoznikih, certificiranih v Rusiji. Čeprav niso bili odkriti nobeni varnostni pomisleki, je FATA Komisijo obvestila, da se bodo zaradi omejenega števila preverjanj, opravljenih pri nekaterih letalskih prevoznikih, v naslednjem četrtletju izvedla dodatna preverjanja pri dveh od navedenih prevoznikov.

    (85)

    Na podlagi trenutno razpoložljivih informacij, vključno z informacijami, ki jih je FATA zagotovila na sestanku dne 5. oktobra 2018, Komisija meni, da ima FATA na tej stopnji potrebno usposobljenost in pripravljenost za odpravo morebitnih varnostnih pomanjkljivosti. Komisija je zato sklenila, da ni potrebe po zaslišanju ruskih letalskih organov ali letalskih prevoznikov, certificiranih v Rusiji, pred Odborom za varnost v zračnem prometu.

    (86)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, z vključitvijo letalskih prevoznikov iz Rusije.

    (87)

    Države članice bi morale še naprej preverjati dejansko izpolnjevanje mednarodnih varnostnih standardov s strani letalskih prevoznikov iz Rusije, in sicer s prednostno razvrstitvijo preverjanj na ploščadi v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012.

    (88)

    Če se pri navedenih preverjanjih izkaže, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala uvesti prepoved opravljanja letov za nekatere letalske prevoznike iz Rusije in jih vključiti na seznam v Prilogi A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    Letalski prevozniki s Tajske

    (89)

    Komisija je z dopisom z dne 17. septembra 2018 od tajskega organa za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: CAAT) zahtevala poročilo o napredku v zvezi z njegovimi dejavnostmi za certificiranje in nadzor.

    (90)

    CAAT je 24. oktobra 2018 predložil poročilo o napredku, v katerem je opisal stanje civilnega letalstva na Tajskem, svojo notranjo organizacijo in nadzorni sistem ter sprejete izvršilne ukrepe.

    (91)

    Poročilo o napredku je vsebovalo podrobne informacije o izvajanju trajnostnega načrta CAAT, ki je zajemal organizacijski pregled, opredelitev potrebnih izboljšav, načrtovane preglede zakonodaje in predpisov ter gospodarsko vzdržnost in proračunske potrebe.

    (92)

    CAAT še vedno izvaja ponovno certifikacijo imetnikov spričevala letalskega prevoznika. Septembra 2018 je bilo ponovno certificiranih 22 letalskih prevoznikov, dva letalska prevoznika sta v fazi predstavitve in inšpekcijskih pregledov, dva prevoznika pa v fazi ocenjevanja dokumentacije. Vsi letalski prevozniki, ki imajo dovoljenje za opravljanje mednarodnih operacij, so bili ponovno certificirani.

    (93)

    Zato Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov s Tajske ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (94)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 še naprej preverjati dejansko izpolnjevanje zadevnih mednarodnih varnostnih standardov s strani Tajske prek prednostne razvrstitve preverjanj na ploščadi, ki jih je treba opraviti pri letalskih prevoznikih, certificiranih na Tajskem.

    (95)

    Če je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, bo Komisija morda morala sprejeti nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Venezuele

    (96)

    Letalski prevoznik Avior Airlines, certificiran v Venezueli, je 6. marca 2017 pri EASA vložil vlogo za pridobitev dovoljenja operatorja iz tretje države. EASA je vlogo ocenila in 4. oktobra 2017 zavrnila izdajo dovoljenja operatorja iz tretje države na podlagi varnostnih razlogov, ker prevoznik Avior Airlines ni izpolnil veljavnih zahtev iz Uredbe (EU) št. 452/2014.

    (97)

    Dne 14. novembra 2017 je pred Komisijo in Odborom za varnost v zračnem prometu potekalo zaslišanje nacionalnega instituta za civilno letalstvo (Instituto Nacional de Aeronáutica Civil, v nadaljnjem besedilu: INAC) in prevoznika Avior Airlines v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005. Po zaslišanju je Komisija novembra 2017 spremenila seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, in letalski prevoznik Avior Airlines je bil vključen v Prilogo A k Uredbi (ES) št. 474/2006 (10).

    (98)

    Komisija je nadaljevala posvetovanja z INAC v skladu s členom 3(2) Uredbe (ES) št. 473/2006. Dne 29. avgusta 2018 se je z EASA in INAC udeležila tehničnega sestanka, na katerem je pojasnila svojo zaskrbljenost glede sposobnosti INAC, da izpolni mednarodne obveznosti glede varnostnega nadzora svojih letalskih prevoznikov.

    (99)

    Med navedenim tehničnim sestankom je INAC predložil splošen pregled postopka nadzora nad letalstvom, programa državne varnosti in nekaj primerov izvršilnih ukrepov, ki so bili sprejeti skupaj s podatki v zvezi z letalstvom v Venezueli. Po sestanku je INAC predložil nadaljnjo tehnično dokumentacijo. Pojasnil je tudi, da je po sestanku Odbora za varnost v zračnem prometu novembra 2017 letalske prevoznike, pri katerih pomanjkljivosti, ugotovljene med preverjanji na ploščadi v okviru SAFA, še niso bile odpravljene, zaprosil, naj pripravijo ukrepe v odziv nanje. Glede na informacije, ki so jih predložile države članice, ki so opravljale inšpekcijske preglede, so se nekateri venezuelski letalski prevozniki začeli odzivati na njihove ugotovitve, vendar včasih neusklajeno. Na primer, za enake ali podobne ugotovitve so bili predlagani različni popravni ukrepi in zdi se, da je več popravnih ukrepov le delno obravnavalo navedene ugotovitve.

    (100)

    EASA, države članice in Komisija so proučile predloženo dokumentacijo, ocene, ki jih je EASA pripravila v okviru pridobitve dovoljenja operatorja iz tretje države, ter ugotovitve v okviru SAFA in odzive nanje. Čeprav so bili nekateri elementi nadzornega sistema izvedeni in se zdijo zadostni v smislu sestave, števila nadzornega osebja, dokumentiranih postopkov in načrtovanja inšpekcijskih pregledov, analiza razpoložljivih informacij kaže na številna možna neskladja. V nekaterih inšpekcijskih poročilih so opisane resne ugotovitve, ki se običajno ne bi smele pojavljati, če bi INAC pri letalskih prevoznikih izvajal ustrezen stalni nadzor. Iz ukrepov, ki so jih sprejeli letalski prevozniki kot odziv na ugotovitve v inšpekcijskih poročilih INAC, je razvidno, da temeljni vzroki niso bili ustrezno analizirani in da ni primernih načrtov popravljalnih ukrepov, ki bi lahko preprečili ponovitev enakih ali podobnih neskladnosti. Ta očitni problem ni niti prepoznan niti obravnavan v nadaljnjih ukrepih, sprejetih na podlagi inšpekcijskih pregledov INAC.

    (101)

    Zato je Komisija INAC v skladu s členom 7 Uredbe (ES) št. 2111/2005 povabila na zaslišanje pred Odborom za varnost v zračnem prometu. INAC je na zaslišanju 14. novembra 2018 Komisiji in Odboru za varnost v zračnem prometu predložil pregled venezuelskega pravnega okvira za letalstvo, sestave in osebja INAC, številčne podatke v zvezi z letalsko industrijo ter podrobnejše informacije o nadzornih dejavnostih v letih 2017 in 2018, izvedenih in načrtovanih inšpekcijskih pregledih, izvršilnih ukrepih, stanju izvajanja državnega varnostnega programa in pristopu k nadzoru na podlagi tveganja kot tudi druge zadevne tehnične informacije. INAC je ponovno poudaril svojo zavezanost izpolnjevanju mednarodnih obveznosti v zvezi z varnostjo v letalstvu in pripravljenost, da vzpostavi okvir za sodelovanje z EASA.

    (102)

    Države članice so med zaslišanjem zastavile vprašanja, na podlagi katerih so želele ugotoviti, ali se v Venezueli nadzorni sistem izvaja učinkovito. Vsi odgovori, ki jih je predložil INAC, niso dosegali zahtevane ravni podrobnosti.

    (103)

    Komisija ugotavlja, da je bilo za Venezuelo dejansko izvajanje v okviru programa USOAP ICAO 93,51-odstotno. Leta 2009 je bila opravljena presoja USOAP-CMA ICAO, leta 2013 pa je bila opravljena misija ICAO za usklajevanje in potrjevanje.

    (104)

    Komisija ugotavlja tudi, da je osem letalskih prevoznikov iz Venezuele uradno zaprosilo EASA za pridobitev dovoljenja operatorja iz tretje države. Do zdaj noben venezuelski letalski prevoznik ni prejel dovoljenja operatorja iz tretje države. EASA je zavrnila vlogo prevoznika Avior Airlines iz varnostnih razlogov, ostalih sedem vlog pa je zavrnila iz administrativnih razlogov ali pa so jih letalski prevozniki umaknili.

    (105)

    Komisija priznava dejstvo, da je Venezuela zavezana sodelovanju s Komisijo in rednemu obveščanju o stanju svojih obveznosti glede nadzora. Komisija prav tako priznava pripravljenost INAC, da se sestane s Komisijo, EASA in državami članicami, kadar koli bi bilo to potrebno.

    (106)

    Čeprav je jasno, da je treba različne ugotovljene pomanjkljivosti odpraviti, te še niso take narave, da bi upravičile vključitev letalskih prevoznikov iz Venezuele v Prilogo A ali B k Uredbi (ES) št. 474/2006.

    (107)

    Zato Komisija na podlagi trenutno razpoložljivih informacij v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji, z vključitvijo letalskih prevoznikov iz Venezuele.

    (108)

    Države članice bi morale v skladu z Uredbo (EU) št. 965/2012 še naprej preverjati dejansko izpolnjevanje zadevnih mednarodnih varnostnih standardov s strani Venezuele prek prednostne razvrstitve preverjanj na ploščadi, ki jih je treba opraviti pri letalskih prevoznikih, certificiranih v Venezueli.

    (109)

    Če je iz kakršnih koli pomembnih varnostnih informacij razvidno, da obstajajo neposredna varnostna tveganja zaradi neizpolnjevanja mednarodnih varnostnih standardov, lahko Komisija sprejme nadaljnje ukrepe v skladu z Uredbo (ES) št. 2111/2005.

    Letalski prevozniki iz Zambije

    (110)

    Komisija je junija 2016 sklenila, da bo iz Priloge A k Uredbi (ES) št. 474/2006 (11) črtala vse letalske prevoznike pod pristojnostjo Zambije.

    (111)

    Komisija je z dopisom z dne 3. maja 2018 od zambijskega organa za civilno letalstvo (v nadaljnjem besedilu: ZCAA) zahtevala, naj predloži dokumentacijo o sestavi organa, njegovem nadzornem sistemu in dejavnostih, vključno s seznamom imetnikov spričevala letalskega prevoznika, registriranih zrakoplovov in izvršilnih ukrepov.

    (112)

    ZCAA je 1. junija 2018 predložil zahtevane informacije, tudi o organizacijski sestavi in osebju, imetnikih spričevala letalskega prevoznika, operativnih specifikacijah in zrakoplovih, registriranih v Zambiji, kot tudi rezultate dejavnosti varnostnega nadzora, izvršilne ukrepe ter seznam incidentov in nesreč od leta 2016. Poleg tega je predložil informacije o napredku, doseženem na podlagi priporočil iz končnega poročila misije ICAO za usklajevanje in potrjevanje, ki je potekala marca 2016.

    (113)

    Komisija ZCAA spodbuja, naj redno poroča o stalnih izboljšavah izvajanja mednarodnih varnostnih standardov.

    (114)

    Komisija v skladu s skupnimi merili iz Priloge k Uredbi (ES) št. 2111/2005 meni, da na tej stopnji glede letalskih prevoznikov iz Zambije ni razlogov za spremembo seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji.

    (115)

    Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za varnost v zračnem prometu.

    (116)

    Uredbo (ES) št. 474/2006 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Uredba (ES) št. 474/2006 se spremeni:

    (1)

    Priloga A se nadomesti z besedilom iz Priloge I k tej uredbi;

    (2)

    Priloga B se nadomesti z besedilom iz Priloge II k tej uredbi.

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 28. novembra 2018

    Za Komisijo

    V imenu predsednika

    Violeta BULC

    Članica Komisije


    (1)  UL L 344, 27.12.2005, str. 15.

    (2)  Uredba Komisije (ES) št. 474/2006 z dne 22. marca 2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti, iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 14).

    (3)  Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 z dne 14. decembra 2005 (UL L 344, 27.12.2005, str. 15).

    (4)  Uredba Komisije (ES) št. 473/2006 z dne 22. marca 2006 o določitvi izvedbenih pravil za seznam Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti iz poglavja II Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 2111/2005 (UL L 84, 23.3.2006, str. 8).

    (5)  Uredba Komisije (EU) št. 965/2012 z dne 5. oktobra 2012 o tehničnih zahtevah in upravnih postopkih za letalske operacije v skladu z Uredbo (ES) št. 216/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 296, 25.10.2012, str. 1).

    (6)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2017/830 z dne 15. maja 2017 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (uvodne izjave od (12) do (19) o Beninu, UL L 124, 17.5.2017, str. 3).

    (7)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/871 z dne 14. junija 2018 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (uvodne izjave od (40) do (64) o Indoneziji, UL L 152, 15.6.2018, str. 5).

    (8)  Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 1146/2012 z dne 3. decembra 2012 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 o vzpostavitvi seznama Skupnosti o letalskih prevoznikih, za katere velja prepoved opravljanja letov v Skupnosti (uvodne izjave od (71) do (81) o Mavretaniji, UL L 333, 5.12.2012, str. 7).

    (9)  UL L 292, 20.10.2012, str. 3.

    (10)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2017/2215 z dne 30. novembra 2017 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov ali omejitve opravljanja dejavnosti v Uniji (uvodne izjave od (70) do (81) o Venezueli, UL L 318, 2.12.2017, str. 1).

    (11)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/963 z dne 16. junija 2016 o spremembi Uredbe (ES) št. 474/2006 glede seznama letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved opravljanja letov v Uniji (uvodne izjave od (108) do (121) o Zambiji, UL L 160, 17.6.2016, str. 50).


    PRILOGA I

    Priloga A k Uredbi (ES) št. 474/2006 se nadomesti z naslednjim:

    „PRILOGA A

    SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJA PREPOVED OPRAVLJANJA LETOV V UNIJI, Z IZJEMAMI (1)

    Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

    Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC) ali številka operativne licence

    Tričrkovni označevalnik ICAO

    Država letalskega prevoznika

    AVIOR AIRLINES

    ROI-RNR-011

    ROI

    Venezuela

    BLUE WING AIRLINES

    SRBWA-01/2002

    BWI

    Surinam

    IRAN ASEMAN AIRLINES

    FS-102

    IRC

    Islamska republika Iran

    IRAQI AIRWAYS

    001

    IAW

    Irak

    MED-VIEW AIRLINE

    MVA/AOC/10-12/05

    MEV

    Nigerija

    AIR ZIMBABWE (PVT) LTD

    177/04

    AZW

    Zimbabve

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Afganistana, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Islamska republika Afganistan

    ARIANA AFGHAN AIRLINES

    AOC 009

    AFG

    Islamska republika Afganistan

    KAM AIR

    AOC 001

    KMF

    Islamska republika Afganistan

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Angole, odgovorni za regulativni nadzor, razen prevoznika TAAG Angola Airlines, vključenega v Prilogo B, vključno z

     

     

    Republika Angola

    AEROJET

    AO-008/11-07/17 TEJ

    TEJ

    Republika Angola

    GUICANGO

    AO-009/11-06/17 YYY

    neznano

    Republika Angola

    AIR JET

    AO-006/11-08/18 MBC

    MBC

    Republika Angola

    BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

    AO-015/15-06/17YYY

    neznano

    Republika Angola

    HELIANG

    AO 007/11-08/18 YYY

    neznano

    Republika Angola

    HELI-MALONGO

    AO-005/11-09/18YYY

    neznano

    Republika Angola

    SJL

    AO-014/13-08/18YYY

    neznano

    Republika Angola

    SONAIR

    AO-002/11-08/17 SOR

    SOR

    Republika Angola

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Republike Kongo, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Republika Kongo

    AERO SERVICE

    RAC06-002

    RSR

    Republika Kongo

    CANADIAN AIRWAYS CONGO

    RAC06-012

    neznano

    Republika Kongo

    EMERAUDE

    RAC06-008

    neznano

    Republika Kongo

    EQUAFLIGHT SERVICES

    RAC 06-003

    EKA

    Republika Kongo

    EQUAJET

    RAC06-007

    EKJ

    Republika Kongo

    EQUATORIAL CONGO AIRLINES S. A.

    RAC 06-014

    neznano

    Republika Kongo

    MISTRAL AVIATION

    RAC06-011

    neznano

    Republika Kongo

    TRANS AIR CONGO

    RAC 06-001

    TSG

    Republika Kongo

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Demokratične republike Kongo (DRK), odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    AIR FAST CONGO

    409/CAB/MIN/TVC/0112/2011

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    AIR KASAI

    409/CAB/MIN/TVC/0053/2012

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    AIR KATANGA

    409/CAB/MIN/TVC/0056/2012

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    AIR TROPIQUES

    409/CAB/MIN/TVC/00625/2011

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    BLUE AIRLINES

    106/CAB/MIN/TVC/2012

    BUL

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    BLUE SKY

    409/CAB/MIN/TVC/0028/2012

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    BUSY BEE CONGO

    409/CAB/MIN/TVC/0064/2010

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    COMPAGNIE AFRICAINE D'AVIATION (CAA)

    409/CAB/MIN/TVC/0050/2012

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    CONGO AIRWAYS

    019/CAB/MIN/TVC/2015

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    DAKOTA SPRL

    409/CAB/MIN/TVC/071/2011

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    DOREN AIR CONGO

    102/CAB/MIN/TVC/2012

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    GOMAIR

    409/CAB/MIN/TVC/011/2010

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    KIN AVIA

    409/CAB/MIN/TVC/0059/2010

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    KORONGO AIRLINES

    409/CAB/MIN/TVC/001/2011

    KGO

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    MALU AVIATION

    098/CAB/MIN/TVC/2012

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    MANGO AIRLINES

    409/CAB/MIN/TVC/009/2011

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    SERVE AIR

    004/CAB/MIN/TVC/2015

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    SERVICES AIR

    103/CAB/MIN/TVC/2012

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    SWALA AVIATION

    409/CAB/MIN/TVC/0084/2010

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    TRANSAIR CARGO SERVICES

    409/CAB/MIN/TVC/073/2011

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    WILL AIRLIFT

    409/CAB/MIN/TVC/0247/2011

    neznano

    Demokratična republika Kongo (DRK)

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Džibutija, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Džibuti

    DAALLO AIRLINES

    neznano

    DAO

    Džibuti

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Ekvatorialne Gvineje, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Ekvatorialna Gvineja

    CEIBA INTERCONTINENTAL

    2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

    CEL

    Ekvatorialna Gvineja

    CRONOS AIRLINES

    2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

    neznano

    Ekvatorialna Gvineja

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Eritreje, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Eritreja

    ERITREAN AIRLINES

    AOC št. 004

    ERT

    Eritreja

    NASAIR ERITREA

    AOC št. 005

    NAS

    Eritreja

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Gabonske republike, odgovorni za regulativni nadzor, razen prevoznikov Afrijet in SN2AG, vključenih v Prilogo B, vključno z

     

     

    Gabonska republika

    AFRIC AVIATION

    010/MTAC/ANAC-G/DSA

    EKG

    Gabonska republika

    ALLEGIANCE AIR TOURIST

    007/MTAC/ANAC-G/DSA

    LGE

    Gabonska republika

    NATIONALE REGIONALE TRANSPORT (N. R. T)

    008/MTAC/ANAC-G/DSA

    NRG

    Gabonska republika

    SKY GABON

    009/MTAC/ANAC-G/DSA

    SKG

    Gabonska republika

    SOLENTA AVIATION GABON

    006/MTAC/ANAC-G/DSA

    SVG

    Gabonska republika

    TROPICAL AIR-GABON

    011/MTAC/ANAC-G/DSA

    neznano

    Gabonska republika

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Kirgiške republike, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Kirgiška republika

    AIR BISHKEK (prej EASTOK AVIA)

    15

    EAA

    Kirgiška republika

    AIR MANAS

    17

    MBB

    Kirgiška republika

    AVIA TRAFFIC COMPANY

    23

    AVJ

    Kirgiška republika

    CENTRAL ASIAN AVIATION SERVICES (CAAS)

    13

    CBK

    Kirgiška republika

    HELI SKY

    47

    HAC

    Kirgiška republika

    AIR KYRGYZSTAN

    03

    LYN

    Kirgiška republika

    MANAS AIRWAYS

    42

    BAM

    Kirgiška republika

    S GROUP INTERNATIONAL (prej S GROUP AVIATION)

    45

    IND

    Kirgiška republika

    SKY BISHKEK

    43

    BIS

    Kirgiška republika

    SKY KG AIRLINES

    41

    KGK

    Kirgiška republika

    SKY WAY AIR

    39

    SAB

    Kirgiška republika

    TEZ JET

    46

    TEZ

    Kirgiška republika

    VALOR AIR

    07

    VAC

    Kirgiška republika

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Liberije, odgovorni za regulativni nadzor

     

     

    Liberija

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Libije, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Libija

    AFRIQIYAH AIRWAYS

    007/01

    AAW

    Libija

    AIR LIBYA

    004/01

    TLR

    Libija

    BURAQ AIR

    002/01

    BRQ

    Libija

    GHADAMES AIR TRANSPORT

    012/05

    GHT

    Libija

    GLOBAL AVIATION AND SERVICES

    008/05

    GAK

    Libija

    LIBYAN AIRLINES

    001/01

    LAA

    Libija

    PETRO AIR

    025/08

    PEO

    Libija

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Nepala, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Republika Nepal

    AIR DYNASTY HELI. S.

    035/2001

    neznano

    Republika Nepal

    AIR KASTHAMANDAP

    051/2009

    neznano

    Republika Nepal

    BUDDHA AIR

    014/1996

    BHA

    Republika Nepal

    FISHTAIL AIR

    017/2001

    neznano

    Republika Nepal

    GOMA AIR

    064/2010

    neznano

    Republika Nepal

    HIMALAYA AIRLINES

    084/2015

    HIM

    Republika Nepal

    MAKALU AIR

    057A/2009

    neznano

    Republika Nepal

    MANANG AIR PVT LTD

    082/2014

    neznano

    Republika Nepal

    MOUNTAIN HELICOPTERS

    055/2009

    neznano

    Republika Nepal

    MUKTINATH AIRLINES

    081/2013

    neznano

    Republika Nepal

    NEPAL AIRLINES CORPORATION

    003/2000

    RNA

    Republika Nepal

    SAURYA AIRLINES

    083/2014

    neznano

    Republika Nepal

    SHREE AIRLINES

    030/2002

    SHA

    Republika Nepal

    SIMRIK AIR

    034/2000

    neznano

    Republika Nepal

    SIMRIK AIRLINES

    052/2009

    RMK

    Republika Nepal

    SITA AIR

    033/2000

    neznano

    Republika Nepal

    TARA AIR

    053/2009

    neznano

    Republika Nepal

    YETI AIRLINES DOMESTIC

    037/2004

    NYT

    Republika Nepal

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi São Toméja in Príncipa, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    São Tomé in Príncipe

    AFRICA'S CONNECTION

    10/AOC/2008

    ACH

    São Tomé in Príncipe

    STP AIRWAYS

    03/AOC/2006

    STP

    São Tomé in Príncipe

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Sierre Leone, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Sierra Leone

    AIR RUM LTD

    Neznano

    RUM

    Sierra Leone

    DESTINY AIR SERVICES LTD

    Neznano

    DTY

    Sierra Leone

    HEAVYLIFT CARGO

    Neznano

    neznano

    Sierra Leone

    ORANGE AIR SIERRA LEONE LTD

    Neznano

    ORJ

    Sierra Leone

    PARAMOUNT AIRLINES LTD

    Neznano

    PRR

    Sierra Leone

    SEVEN FOUR EIGHT AIR SERVICES LTD

    Neznano

    SVT

    Sierra Leone

    TEEBAH AIRWAYS

    Neznano

    neznano

    Sierra Leone

    Vsi letalski prevozniki, ki so jih certificirali organi Sudana, odgovorni za regulativni nadzor, vključno z

     

     

    Republika Sudan

    ALFA AIRLINES SD

    54

    AAJ

    Republika Sudan

    BADR AIRLINES

    35

    BDR

    Republika Sudan

    BLUE BIRD AVIATION

    11

    BLB

    Republika Sudan

    ELDINDER AVIATION

    8

    DND

    Republika Sudan

    GREEN FLAG AVIATION

    17

    neznano

    Republika Sudan

    HELEJETIC AIR

    57

    HJT

    Republika Sudan

    KATA AIR TRANSPORT

    9

    KTV

    Republika Sudan

    KUSH AVIATION CO.

    60

    KUH

    Republika Sudan

    NOVA AIRWAYS

    46

    NOV

    Republika Sudan

    SUDAN AIRWAYS CO.

    1

    SUD

    Republika Sudan

    SUN AIR

    51

    SNR

    Republika Sudan

    TARCO AIR

    56

    TRQ

    Republika Sudan


    (1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge A se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo zrakoplove, najete z osebjem, letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.


    PRILOGA II

    Priloga B k Uredbi (ES) št. 474/2006 se nadomesti z naslednjim:

    „PRILOGA B

    SEZNAM LETALSKIH PREVOZNIKOV, ZA KATERE VELJAJO OMEJITVE OPRAVLJANJA DEJAVNOSTI V UNIJI (1)

    Naziv pravne osebe letalskega prevoznika, kot je naveden na spričevalu letalskega prevoznika (in njegovo tržno ime, če je drugačno)

    Številka spričevala letalskega prevoznika (AOC)

    Tričrkovni označevalnik ICAO

    Država letalskega prevoznika

    Tip zrakoplovov z omejeno dejavnostjo

    Registrske oznake in serijske številke, če so na voljo, zrakoplovov, za katere veljajo omejitve

    Država registracije

    TAAG ANGOLA AIRLINES

    001

    DTA

    Republika Angola

    Vsa flota razen: zrakoplovov tipa Boeing B737-700, zrakoplovov tipa Boeing B777-200, zrakoplovov tipa Boeing B777-300 in zrakoplovov tipa Boeing B777-300ER.

    Vsa flota razen: zrakoplovov iz flote Boeing B737-700, kot je navedeno na AOC, zrakoplovov iz flote Boeing B777-200, kot je navedeno na AOC, zrakoplovov iz flote Boeing B777-300, kot je navedeno na AOC, in zrakoplovov iz flote Boeing B777-300ER, kot je navedeno na AOC.

    Republika Angola

    AIR SERVICE COMORES

    06-819/TA-15/DGACM

    KMD

    Komori

    Vsa flota razen: LET 410 UVP.

    Vsa flota razen: D6-CAM (851336).

    Komori

    AFRIJET BUSINESS SERVICE  (2)

    002/MTAC/ANAC-G/DSA

    ABS

    Gabonska republika

    Vsa flota razen: dveh zrakoplovov tipa Falcon 50 in dveh zrakoplovov tipa Falcon 900.

    Vsa flota razen: TR-LGV, TR-LGY, TR-AFJ in TR-AFR.

    Gabonska republika

    NOUVELLE AIR AFFAIRES GABON (SN2AG)

    003/MTAC/ANAC-G/DSA

    NVS

    Gabonska republika

    Vsa flota razen: enega zrakoplova tipa Challenger CL-601 in enega zrakoplova tipa HS-125-800.

    Vsa flota razen: TR-AAG in ZS-AFG.

    Gabonska republika, Republika Južna Afrika

    IRAN AIR

    FS100

    IRA

    Islamska republika Iran

    Vsi zrakoplovi tipa Fokker F100 in tipa Boeing B747.

    Zrakoplovi tipa Fokker F100, kot je navedeno na AOC, zrakoplovi tipa Boeing B747, kot je navedeno na AOC.

    Islamska republika Iran

    AIR KORYO

    GAC-AOC/KOR-01

    KOR

    Demokratična ljudska republika Koreja

    Vsa flota razen: dveh zrakoplovov tipa TU-204.

    Vsa flota razen: P-632 in P-633.

    Demokratična ljudska republika Koreja


    (1)  Letalskim prevoznikom iz Priloge B se lahko dovoli uveljavljanje prometnih pravic, če uporabljajo zrakoplove, najete z osebjem, letalskega prevoznika, za katerega ne velja prepoved opravljanja letov, pod pogojem, da so izpolnjeni ustrezni varnostni standardi.

    (2)  Afrijet lahko za trenutno raven svojih dejavnosti v Uniji uporablja le navedene specifične zrakoplove.


    Top