Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0905

Izvedbeni sklep Sveta (SZVP) 2017/905 z dne 29. maja 2017 o izvajanju Sklepa 2010/788/SZVP o omejitvenih ukrepih proti Demokratični republiki Kongo

OJ L 138I , 29.5.2017, p. 6–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/905/oj

29.5.2017   

SL

Uradni list Evropske unije

LI 138/6


IZVEDBENI SKLEP SVETA (SZVP) 2017/905

z dne 29. maja 2017

o izvajanju Sklepa 2010/788/SZVP o omejitvenih ukrepih proti Demokratični republiki Kongo

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 31(2) Pogodbe,

ob upoštevanju Sklepa Sveta 2010/788/SZVP z dne 20. decembra 2010 o omejitvenih ukrepih proti Demokratični republiki Kongo in razveljavitvi Skupnega stališča 2008/369/SZVP (1) in zlasti člena 6(2) Sklepa,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 20. decembra 2010 sprejel Sklep 2010/788/SZVP.

(2)

Svet je 12. decembra 2016 sprejel Sklep (SZVP) 2016/2231 (2), s katerim se je odzval na oviranje volilnega procesa in s tem povezane kršitve človekovih pravic v Demokratični republiki Kongo (DR Kongo). V sklepih, ki jih je sprejel 6. marca 2017, je izrazil resno zaskrbljenost zaradi političnih razmer v DR Kongo, ki so posledica zastoja pri uresničevanju vključujočega političnega dogovora z dne 31. decembra 2016, in varnostnih razmer v več regijah v državi, kjer je bila zaznana prekomerna uporaba sile.

(3)

Glede na resnost razmer v DR Kongo bi bilo treba na seznam oseb in subjektov iz Priloge II k Sklepu 2010/788/SZVP, za katere veljajo omejitveni ukrepi, dodati devet oseb.

(4)

Prilogo II k Sklepu 2010/788/SZVP bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Priloga II k Sklepu 2010/788/SZVP se spremeni, kot je določeno v Prilogi k temu sklepu.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 29. maja 2017

Za Svet

Predsednik

C. CARDONA


(1)  UL L 336, 21.12.2010, str. 30.

(2)  Sklep Sveta (SZVP) 2016/2231 z dne 12. decembra 2016 o spremembi Sklepa 2010/788/SZVP o omejitvenih ukrepih proti Demokratični republiki Kongo (UL L 336, 12.12.2016, str. 7).


PRILOGA

Na seznam oseb in subjektov iz Priloge II k Sklepu 2010/788/SZVP se dodajo naslednje osebe:

A.   Osebe

 

Ime

Informacije za ugotavljanje istovetnosti

Razlog za uvrstitev na seznam

Datum uvrstitve na seznam

„8.

Evariste Boshab, nekdanji podpredsednik vlade in minister za notranje in varnostne zadeve

Tudi Evariste Boshab Mabub Ma Bileng.

Datum rojstva: 12.1.1956.

Kraj rojstva: Tete Kalamba (DR Kongo).

Številka diplomatskega potnega lista: DP 0000003 (veljaven od 21.12.2015 do 20.12.2020).

Veljavnost schengenskega vizuma potekla 5.1.2017.

Državljan DR Kongo.

Evariste Boshab je bil med decembrom 2014 in decembrom 2016 kot podpredsednik vlade in minister za notranje in varnostne zadeve uradno odgovoren za policijske in varnostne službe ter usklajevanje dela guvernerjev provinc. V tej funkciji je bil odgovoren za aretacije aktivistov in pripadnikov opozicije, pa tudi za prekomerno uporabo sile, tudi med septembrom 2016 in decembrom 2016 v odziv na demonstracije v Kinšasi, ko so varnostne službe ubile ali poškodovale številne civiliste. Evariste Boshab je torej sodeloval pri načrtovanju, vodenju ali storitvi dejanj, ki pomenijo hudo kršitev človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017

9.

Gédéon Kyungu Mutanga

Datum rojstva: okoli leta 1974 v provinci Tanganyika.

Državljan DR Kongo.

Gédéon Kyungu Mutanga je bil kot vodja milice Bakata Katanga med letoma 2011 in 2016 vpleten v hude kršitve človekovih pravic in vojne zločine, kot so usmrtitve civilistov in napadi nanje, zlasti na podeželskih območjih regije Katanga.

Gédéon Kyungu Mutanga je zdaj vodja oborožene skupine, ki je vpletena v kršitve človekovih pravic v provinci Kasai in podpira vladne sile pri kršitvah človekovih pravic. Gédéon Kyungu Mutanga torej sodeluje pri načrtovanju, vodenju ali storitvi dejanj, ki pomenijo hudo kršitev človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017

10.

Alex Kande Mupompa, guverner province Osrednji Kasai

Tudi Alexandre Kande Mupomba; Kande-Mupompa.

Datum rojstva: 23.9.1950;

kraj rojstva: Kananga (DR Kongo).

Številka potnega lista DR Kongo: DP 0024910 (veljaven od 21.3.2016 do 20.3.2021);

Naslov: Messidorlaan 217/25, 1180 Uccle, Belgija

državljan DR Kondo in Belgije.

Alex Kande Mupompa je kot guverner province Kasai Central odgovoren za redno prekomerno uporabo sile, nasilno represijo in izvensodne usmrtitve, ki so jih v tej provinci od leta 2016 zagrešile varnostne sile in kongovska nacionalna policija, vključno z domnevnimi nezakonitimi uboji članov milice Kamiuna Nsapu in civilistov v Mwanza Lomba, Kasai Central, februarja 2017.

Alex Kande Mupompa je torej sodeloval pri načrtovanju, vodenju ali storitvi dejanj, ki pomenijo hudo kršitev človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017

11.

Jean-Claude Kazembe Musonda, nekdanji guverner province Haut Katanga (Zgornja Katanga)

Datum rojstva: 17.5.1963; kraj rojstva: Kashobwe (DR Kongo).

Državljan DR Kongo.

Jean-Claude Kazembe Musonda je bil kot guverner province Haut Katanga, funkcijo je opravljal do aprila 2017, odgovoren za prekomerno uporabo sile in nasilno represijo v tej provinci, ki so jo izvajale varnostne sile in kongovska nacionalna policija, tudi med 15. in 31. decembrom 2016, ko so se varnostne sile, vključno z agenti PNC, z uporabo smrtonosne sile odzvale na proteste v Lubumbashiju ter pri tem ubile 12 in ranili 64 civilistov.

Jean-Claude Kazembe Musonda je torej sodeloval pri načrtovanju, vodenju ali storitvi dejanj, ki pomenijo hudo kršitev človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017

12.

Lambert Mende, minister za komunikacijo in medije ter predstavnik vlade za javnost

Tudi Lambert Mende Omalanga.

Datum rojstva: 11.2.1953. Kraj rojstva: Okolo (DR Kongo).

Številka diplomatskega potnega lista DB0001939 (izdan 4.5.2017, veljaven do 3.5.2022).

Državljan DR Kongo.

Lambert Mende je od leta 2008 minister za komunikacijo in v tej funkciji odgovoren za uporabo represivne medijske politike v DR Kongo, ki krši pravico do svobode izražanja in obveščanja ter spodkopava sporazumno in mirno rešitev v smeri volitev v DR Kongo. Odlok, ki ga je sprejel 12. novembra 2016, tujim medijskim hišam omejuje oddajanje iz DR Kongo.

V nasprotju s političnim dogovorom, sklenjenim 31. decembra 2016 med predsedniško večino in opozicijskimi strankami, številne medijske hiše maja 2017 še vedno ne oddajajo ponovno.

Lambert Mende je v funkciji ministra za komunikacije in medije tako odgovoren za oviranje sporazumne in mirne rešitve v smeri volitev v DR Kongo, tudi z nasiljem, represijo ali pozivanjem k nasilju ali s spodkopavanjem pravne države.

29.5.2017

13.

Muhindo Akili Mundos, poveljnik 31. brigade FARDC

Tudi Charles Muhindo Akili Mundos; Charles Muhindo Akilimani Mundos.

Datum rojstva: 10.11.1972.

Kraj rojstva: Kirotse (DR Kongo).

Številka vojaške osebne izkaznice: 1-72-96-80384-52.

Državljan DR Kongo.

Muhindo Akili Mundos je bil poveljnik operacije Sukola I, ki so jih sile FARDC od avgusta 2014 do junija 2015 izvajale proti ADF. Nekdanje borce lokalnih oboroženih skupin naj bi rekrutiral in oboroževal za izvensodne usmrtitve in poboje, ki so se začeli oktobra 2014.

Muhindo Akili Mundos je torej sodeloval pri načrtovanju, vodenju in storitvi dejanj, ki pomenijo hudo kršitev človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017

14.

Brigadni general Eric Ruhorimbere, namestnik poveljnika 21. vojaškega okrožja (Mbuji-Mayi)

Tudi Eric Ruhorimbere Ruhanga; Tango Two; Tango Deux.

Datum rojstva: 16.7.1969.

Kraj rojstva: Minembwe (DR Kongo).

Številka vojaške osebne izkaznice: 1-69-09-51400-64.

Državljan DR Kongo.

Eric Ruhorimbere je od 18. septembra 2014 namestnik poveljnika 21. vojaškega okrožja in tako odgovoren za prekomerno uporabo sile in izvensodne usmrtitve, predvsem pripadnikov milice Nsapu ter žensk in otrok, ki jih izvajajo sile FARDC.

Eric Ruhorimbere je torej sodeloval pri načrtovanju, vodenju ali storitvi dejanj, ki pomenijo hudo kršitev človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017

15.

Ramazani Shadari, podpredsednik vlade in minister za notranje in varnostne zadeve

Tudi Emmanuel Ramazani Shadari Mulanda; Shadary.

Datum rojstva: 29.11.1960.

Kraj rojstva: Kasongo (DR Kongo).

Državljan DR Kongo.

Ramazani Shadari je od 20. decembra 2016 kot podpredsednik vlade in minister za notranje in varnostne zadeve uradno odgovoren za policijske in varnostne službe ter usklajevanje dela guvernerjev provinc. Od imenovanja na to funkcijo je odgovoren za nedavne aretacije aktivistov in članov opozicije, pa tudi za prekomerno uporabo sile, kot se kaže v nasilnem zatrtju pripadnikov gibanja Bundu Dia Kongo (BDK) v osrednjem Kongu, za represijo januarja in februarja 2017 v Kinšasi ter prekomerno uporabo sile in nasilne represije v provincah Kasai.

V tej funkciji Ramazani Shadari torej sodeluje pri načrtovanju, vodenju ali storitvi dejanj, ki pomenijo hudo kršitev človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017

16.

Kalev Mutondo, vodja (uradno generalni sekretar) nacionalne obveščevalne službe (ANR)

Tudi Kalev Katanga Mutondo, Kalev Motono, Kalev Mutundo, Kalev Mutoid, Kalev Mutombo, Kalev Mutond, Kalev Mutondo Katanga, Kalev Mutund.

Datum rojstva: 3.3.1957.

Številka potnega lista: DB0004470 (izdan 8.6.2012, veljaven do 7.6.2017).

Kalev Mutondo je kot vodja nacionalne obveščevalne službe (ANR) z dolgoročnim mandatom vpleten v in odgovoren za samovoljne aretacije in pridržanja pripadnikov opozicije, aktivistov civilne družbe in drugih, pa tudi slabo ravnanje z njimi. Iz tega sledi, da krši načelo pravne države in ovira sporazumno in miroljubno rešitev za izvedbo volitev v DR Kongo, sodeluje pa tudi pri načrtovanju ali vodenju dejanj, ki pomenijo hude kršitve človekovih pravic v DR Kongo.

29.5.2017“


Top