EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R0488

Delegirana uredba Komisije (EU) 2015/488 z dne 4. septembra 2014 o spremembi Delegirane uredbe (EU) št. 241/2014 glede kapitalskih zahtev za podjetja na podlagi stalnih splošnih stroškov Besedilo velja za EGP

OJ L 78, 24.3.2015, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/488/oj

24.3.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

L 78/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2015/488

z dne 4. septembra 2014

o spremembi Delegirane uredbe (EU) št. 241/2014 glede kapitalskih zahtev za podjetja na podlagi stalnih splošnih stroškov

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o bonitetnih zahtevah za kreditne institucije in investicijska podjetja ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 (1) in zlasti tretjega pododstavka člena 97(4) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (EU) št. 575/2013 med drugim določa bonitetne zahteve za investicijska podjetja za zagotovitev, da so investicijska podjetja varna in zanesljiva ter vedno izpolnjujejo kapitalske zahteve. Namen kapitalskih zahtev, ki so določene v navedeni uredbi, je zagotoviti, da so tveganja, ki izhajajo iz poslovnih dejavnosti, krita z zadostnim kapitalom. V skladu s členom 97 Uredbe (EU) št. 575/2013 lahko podjetja (tj. investicijska podjetja in podjetja iz točke (2)(c) člena 4(1)) uporabljajo alternativno metodo, ki temelji na stalnih stroških za izračun skupne izpostavljenosti tveganju. Zato je treba določiti metodologijo za izračun stalnih splošnih stroškov in seznam postavk, ki se vključijo v izračune, da se zagotovi enoten pristop v vseh državah članicah.

(2)

Za zagotovitev, da lahko podjetja ustrezno organizirajo prenehanje svojih dejavnosti v skladu s predpisi ali njihovo prestrukturiranje, morajo imeti zadostna finančna sredstva za kritje operativnih stroškov v ustreznem časovnem obdobju. Med prenehanjem ali prestrukturiranjem mora podjetje nadaljevati s poslovanjem in biti sposobno absorbirati izgube, ki se ne pokrijejo iz dobička, da zaščiti vlagatelje. Medtem ko se lahko nekateri stroški (kot so bonusi za osebje) znižajo, se lahko drugi stroški (na primer pravni stroški) povečajo. Glede na to, da vsa podjetja ne uporabljajo mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP) in da bi se izognili regulatorni arbitraži, je pri izračunu kapitala za podjetja bistveno uporabljati preudaren pristop, pri čemer se spremembe računovodskega okvira samodejno upoštevajo in jih ni mogoče izravnati z arbitražo, tako da se spremenijo računovodske razvrstitve. Da bi ustrezneje odražala učinek variabilnih stroškov v kapitalu, bi morala pravila o kapitalu podjetij temeljiti na pristopu, pri katerem se variabilni stroški odštejejo od skupnih stroškov.

(3)

Glede na to, da podjetja uporabljajo vezane zastopnike ter da dejavnosti, ki se izvajajo prek vezanih zastopnikov, izpostavljajo ta podjetja tveganjem na enak način kot dejavnosti, ki jih izvajajo podjetja sama, bi morala ustrezna pravila o kapitalskih zahtevah za podjetja, ki temeljijo na stalnih splošnih stroških, določati vključitev stroškov za vezane zastopnike, da se odražajo navedena tveganja. Ker pa imajo stroški, povezani z vezanimi zastopniki, nekatere elemente variabilnosti, vendar jih ni mogoče šteti za v celoti variabilno stroškovno postavko, vseeno pa bi bilo nesorazmerno, če bi se celoten znesek stroškov, povezanih z vezanimi zastopniki, vključil med kapitalske zahteve, bi morala ta pravila določati vključitev zgolj odstotka teh stroškov med kapitalske zahteve. Nadalje, da bi se izognili dvojnemu štetju zneskov, povezanih s provizijami vezanih zastopnikov, bi morala ta pravila določati odbitek provizij, povezanih z vezanimi zastopniki, preden se ta odstotek doda kapitalskim zahtevam.

(4)

Uredba (EU) št. 575/2013 določa, da lahko pristojni organi prilagodijo svoje kapitalske zahteve, če je prišlo do pomembne spremembe pri poslovnih dejavnostih podjetja. Za zagotovitev, da pristojni organi uporabljajo enake pogoje po vsej Uniji, je treba določiti merila o tem, kaj je pomembna sprememba. Glede na to, da se podjetja razlikujejo po velikosti, obstajajo tudi nekatera zelo mala podjetja ali podjetja v zagonski fazi, za katere bi prilagajanje njihovih kapitalskih zahtev pomenilo nepotrebno obremenitev, saj so spremembe zanje pogoste. Zato bi bilo treba določiti minimalne pragove, tako da so ta podjetja izvzeta iz prilagoditev kapitalskih zahtev, če se njihove kapitalske zahteve znižajo pod prag.

(5)

Delegirana uredba Komisije (EU) št. 241/2014 (2) določa regulativne tehnične standarde za kapitalske zahteve za institucije. Ta uredba določa metodologijo za izračun stalnih splošnih stroškov za podjetja. Za zagotovitev skladnosti in za olajšanje celovitega pregleda nad vsemi določbami o kapitalu in enotnega dostopa do njih osebam, za katere veljajo te obveznosti, je zaželeno, da se vsi regulativni tehnični standardi glede kapitala, ki jih zahteva Uredba (EU) št. 575/2013, vključijo v eno uredbo. Delegirano uredbo (EU) št. 241/2014 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

(6)

Ta uredba temelji na osnutkih regulativnih tehničnih standardov, ki jih je Komisiji predložil Evropski bančni organ.

(7)

Evropski bančni organ je opravil odprta javna posvetovanja o osnutkih regulativnih tehničnih standardov, na katerih temelji ta uredba, analiziral morebitne povezane stroške in koristi ter zaprosil za mnenje interesno skupino za bančništvo, ustanovljeno v skladu s členom 37 Uredbe (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta (3). Evropski bančni organ se je pred predložitvijo osnutkov tehničnih standardov, na katerih temelji ta uredba, posvetoval z Evropskim organom za vrednostne papirje in trge (ESMA).

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

V Delegirani uredbi (EU) št. 241/2014 se vstavi naslednje poglavje Va:

„POGLAVJE Va

KAPITAL NA PODLAGI STALNIH SPLOŠNIH STROŠKOV

Člen 34b

Izračun sprejemljivega kapitala, ki znaša vsaj četrtino stalnih splošnih stroškov iz predhodnega leta za namene člena 97(1) Uredbe (EU) št. 575/2013

1.   Za namene tega poglavja ‚podjetje‘ pomeni podjetje iz točke (2)(c) člena 4(1) Uredbe (EU) št. 575/2013, ki opravlja investicijske storitve in dejavnosti iz točk (2) in (4) oddelka A Priloge I k Direktivi 2004/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta (4), ali investicijsko podjetje.

2.   Za namene člena 97(1) Uredbe (EU) št. 575/2013 podjetja izračunajo svoje stalne splošne stroške iz predhodnega leta, pri čemer uporabijo vrednosti, ki jih pridobijo iz veljavnega računovodskega okvira, tako da po razdelitvi dobička delničarjem v svojih revidiranih letnih računovodskih izkazih ali, kadar revidirani izkazi niso na voljo, v letnih računovodskih izkazih, ki jih potrdijo nacionalni nadzorniki, od skupnih odhodkov odštejejo naslednje postavke:

(a)

popolnoma diskrecijske bonuse za osebje;

(b)

deleže zaposlenih, direktorjev in partnerjev v dobičku, v kolikor so v celoti diskrecijski;

(c)

druge dodelitve dobička in druge variabilne prejemke, v kolikor so v celoti diskrecijski;

(d)

deljene plačljive opravnine in provizije, ki so neposredno povezane s terjatvenimi opravninami in provizijami, ki so vključene v skupne prihodke, in če je plačilo plačljivih opravnin in provizij odvisno od dejanskega prejema terjatvenih opravnin in provizij;

(e)

provizije, posredniške provizije in drugi stroški, plačani klirinškim hišam, borzam in posrednikom za izvrševanje, registriranje ali kliring poslov;

(f)

provizije za vezane zastopnike, kot so opredeljeni v točki 25 člena 4 Direktive 2004/39/ES, kjer je to ustrezno;

(g)

obresti, plačane strankam na denar strank;

(h)

izredni stroški zaradi izrednih dejavnosti.

3.   Če stalne stroške v imenu podjetij ustvarijo tretje osebe, ki niso vezani zastopniki, ter ti stalni stroški niso vključeni v skupne stroške, navedene v odstavku 2, podjetja sprejmejo enega od naslednjih ukrepov:

(a)

če je na voljo razčlenitev stroškov teh tretjih oseb, podjetja določijo znesek stalnih stroškov, ki so jih v njihovem imenu ustvarile te tretje osebe, ter ta znesek dodajo vrednosti, ki izhaja iz odstavka 2;

(b)

če razčlenitev iz točke (a) ni na razpolago, podjetja določijo znesek stroškov, ki so jih v njihovem imenu ustvarile te tretje osebe v skladu s poslovnim načrtom podjetij, ter ta znesek dodajo vrednosti iz odstavka 2.

4.   Če podjetje uporablja vezane zastopnike, doda vrednosti iz odstavka 2 znesek v višini 35 % vseh provizij, povezanih z vezanimi zastopniki.

5.   Če najnovejši revidirani računovodski izkazi podjetja ne prikazujejo dvanajstmesečnega obdobja, podjetje razdeli rezultat izračuna iz odstavkov 2 do 4 s številom mesecev, ki so prikazani v teh računovodskih izkazih, in nato pomnoži rezultat z 12, da dobi enakovreden letni znesek.

Člen 34c

Pogoji, pod katerimi lahko pristojni organi prilagodijo zahtevo glede sprejemljivega kapitala v višini vsaj ene četrtine stalnih splošnih stroškov iz predhodnega leta v skladu s členom 97(2) Uredbe (EU) št. 575/2013

1.   Za podjetja iz drugega pododstavka se sprememba v poslovanju šteje za pomembno, če je izpolnjen kateri koli od naslednjih pogojev:

(a)

zaradi spremembe poslovanja podjetja se predvideni stalni splošni stroški podjetja spremenijo za najmanj 20 %;

(b)

zaradi spremembe poslovanja podjetja se spremenijo kapitalske zahteve za podjetje, ki temeljijo na predvidenih stalnih splošnih stroških, ki znašajo 2 milijona EUR ali več.

Podjetja iz prvega pododstavka so podjetja, ki izpolnjujejo enega od naslednjih pogojev:

(a)

njihove trenutne kapitalske zahteve, ki temeljijo na stalnih splošnih stroških, znašajo 125 000 EUR ali več;

(b)

njihove kapitalske zahteve izpolnjujejo oba naslednja pogoja:

(i)

na podlagi trenutnih stalnih splošnih stroškov znašajo manj kot 125 000 EUR;

(ii)

na podlagi predvidenih stalnih splošnih stroškov znašajo 150 000 EUR ali več.

2.   Za podjetja iz drugega pododstavka se sprememba poslovanja šteje za pomembno, če se zaradi spremembe poslovanja podjetja predvideni stalni splošni stroški podjetja spremenijo za 100 % ali več.

Podjetja iz prvega pododstavka so podjetja, ki izpolnjujejo oba naslednja pogoja:

(a)

njihove kapitalske zahteve na podlagi trenutnih stalnih splošnih stroškov znašajo manj kot 125 000 EUR;

(b)

njihove kapitalske zahteve na podlagi predvidenih stalnih splošnih stroškov znašajo manj kot 150 000 EUR;

Člen 34d

Izračun predvidenih stalnih splošnih stroškov za podjetje, ki še ne posluje eno leto, v skladu s členom 97(3) Uredbe (EU) št. 575/2013

Če podjetje še ne posluje eno leto, vključno z dnem začetka trgovanja, uporabi za izračun postavk v točkah (a) do (h) člena 34b(2) predvidene stalne splošne stroške, ki so vključeni v njegov proračun za prvih dvanajst mesecev trgovanja, kot je bil naveden v predloženi vlogi za pridobitev dovoljenja.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 4. septembra 2014

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 176, 27.6.2013, str. 1.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) št. 241/2014 z dne 7. januarja 2014 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z regulativnimi tehničnimi standardi glede kapitalskih zahtev za institucije (UL L 74, 14.3.2014, str. 8).

(3)  Uredba (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. novembra 2010 o ustanovitvi Evropskega nadzornega organa (Evropski bančni organ) in o spremembi Sklepa št. 716/2009/ES ter razveljavitvi Sklepa Komisije 2009/78/ES (UL L 331, 15.12.2010, str. 12).

(4)  Direktiva 2004/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. aprila 2004 o trgih finančnih instrumentov in o spremembah direktiv Sveta 85/611/EGS, 93/6/EGS in Direktive 2000/12/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter o razveljavitvi Direktive Sveta 93/22/EGS (UL L 145, 30.4.2004, str. 1).“


Top