EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02016R1141-20190815

Consolidated text: Izvedbena uredba Komisije (EU) 2016/1141 z dne 13. julija 2016 o sprejetju seznama invazivnih tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo, v skladu z Uredbo (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/1141/2019-08-15

02016R1141 — SL — 15.08.2019 — 002.001


To besedilo je zgolj informativne narave in nima pravnega učinka. Institucije Unije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti. Verodostojne različice zadevnih aktov, vključno z uvodnimi izjavami, so objavljene v Uradnem listu Evropske unije. Na voljo so na portalu EUR-Lex. Uradna besedila so neposredno dostopna prek povezav v tem dokumentu

►B

IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2016/1141

z dne 13. julija 2016

o sprejetju seznama invazivnih tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo, v skladu z Uredbo (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta

(UL L 189 14.7.2016, str. 4)

spremenjena z:

 

 

Uradni list

  št.

stran

datum

►M1

IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2017/1263 z dne 12. julija 2017

  L 182

37

13.7.2017

►M2

IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2019/1262 z dne 25. julija 2019

  L 199

1

26.7.2019




▼B

IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2016/1141

z dne 13. julija 2016

o sprejetju seznama invazivnih tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo, v skladu z Uredbo (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta



Člen 1

Seznam iz Priloge k tej uredbi je začetni seznam invazivnih tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo, v skladu s členom 4(1) Uredbe (EU) št. 1143/2014.

Člen 2

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.




PRILOGA

SEZNAM INVAZIVNIH TUJERODNIH VRST, KI ZADEVAJO UNIJO



Vrsta

Oznake KN za žive osebke

Oznake KN za dele, ki se lahko razmnožujejo

Kategorije povezanega blaga

(i)

(ii)

(iii)

(iv)

▼M2

Acacia saligna (Labill.) H.L.Wendl. (Acacia cyanophylla Lindl.)

ex 0602 90 47

ex 1209 99 99 (semena)

 

Acridotheres tristis Linnaeus, 1766

ex 0106 39 80

ex 0407 19 90 (oplojena jajca za valitev)

 

Ailanthus altissima (Mill.) Swingle

ex 0602 90 48

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M1

Alopochen aegyptiacus Linnaeus, 1766

ex 0106 39 80

ex 0407 19 90 (oplojena jajca za valitev)

 

Alternanthera philoxeroides (Mart.) Griseb.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(12)

▼M2

Andropogon virginicus L.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(13)

Arthurdendyus triangulatus (Dendy, 1894) Jones & Gerard (1999)

ex 0106 90 00

(5)

▼M1

Asclepias syriaca L.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(7)

▼B

Baccharis halimifolia L.

ex ►M1  0602 90 46 ali 0602 90 48  ◄

ex 0602 90 45 (ukoreninjeni potaknjenci in mlade rastline)

ex 1209 99 99 (semena)

 

Cabomba caroliniana Gray

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

Callosciurus erythraeus Pallas, 1779

ex 0106 19 00

 

▼M2

Cardiospermum grandiflorum Sw.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

Cortaderia jubata (Lemoine ex Carrière) Stapf

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Corvus splendens Viellot, 1817

ex 0106 39 80

ex 0407 19 90 (oplojena jajca za valitev)

 

▼M2

Ehrharta calycina Sm.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(13)

▼B

Eichhornia crassipes (Martius) Solms

ex 0602 90 50

►M2  ex 1209 99 99  ◄ (semena)

 

▼M1

Elodea nuttallii (Planch.) St. John

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Eriocheir sinensis H. Milne Edwards, 1854

ex ►M1  0306 33 90  ◄

 

▼M1

Gunnera tinctoria (Molina) Mirbel

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M2

Gymnocoronis spilanthoides (D.Don ex Hook. & Arn.) DC.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M1

Heracleum mantegazzianum Sommier & Levier

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Heracleum persicum Fischer

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(6)

Heracleum sosnowskyi Mandenova

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

Herpestes javanicus É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1818

ex 0106 19 00

 

▼M2

Humulus scandens (Lour.) Merr.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Hydrocotyle ranunculoides L. f.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M1

Impatiens glandulifera Royle

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Lagarosiphon major (Ridley) Moss

ex 0602 90 50

 

▼M2

Lepomis gibbosus Linnaeus, 1758

ex 0301 99 17

ex 0511 91 90 (oplojene ribje ikre za valitev)

(1), (2), (3), (4)

Lespedeza cuneata (Dum.Cours.) G.Don (Lespedeza juncea var. sericea (Thunb.) Lace & Hauech)

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(13)

▼B

Lithobates (Rana) catesbeianus Shaw, 1802

ex 0106 90 00

 

Ludwigia grandiflora (Michx.) Greuter & Burdet

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

Ludwigia peploides (Kunth) P.H. Raven

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M2

Lygodium japonicum (Thunb.) Sw.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(5)

▼B

Lysichiton americanus Hultén and St. John

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M1

Microstegium vimineum (Trin.) A. Camus

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(7), (12)

▼B

Muntiacus reevesi Ogilby, 1839

ex 0106 19 00

 

Myocastor coypus Molina, 1782

ex 0106 19 00

 

Myriophyllum aquaticum (Vell.) Verdc.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M1

Myriophyllum heterophyllum Michaux

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Nasua nasua Linnaeus, 1766

ex 0106 19 00

 

▼M1

Nyctereutes procyonoides Gray, 1834 (*1)

ex 0106 19 00

 

Ondatra zibethicus Linnaeus, 1766

ex 0106 19 00

 

▼B

►M2  Orconectes limosus Rafinesque, 1817 (Faxonius limosus Rafinesque, 1817) ◄

ex ►M1  0306 39 10  ◄

 

►M2  Orconectes virilis Hagen, 1870 (Faxonius virilis Hagen, 1870) ◄

ex ►M1  0306 39 10  ◄

 

Oxyura jamaicensis Gmelin, 1789

ex 0106 39 80

ex 0407 19 90 (oplojena jajca za valitev)

 

Pacifastacus leniusculus Dana, 1852

ex ►M1  0306 39 10  ◄

 

Parthenium hysterophorus L.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(5), (7)

▼M1

Pennisetum setaceum (Forssk.) Chiov.

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Perccottus glenii Dybowski, 1877

ex ►M1  0301 99 17  ◄

ex 0511 91 90 (oplojene ribje ikre za valitev)

(1), (2), (3), (4)

Persicaria perfoliata (L.) H. Gross

(Polygonum perfoliatum L.)

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

(5), (11)

▼M2

Plotosus lineatus (Thunberg, 1787)

ex 0301 19 00 ; ex 0301 99 85

ex 0511 91 90 (oplojene ribje ikre za valitev)

 

▼B

Procambarus clarkii Girard, 1852

ex ►M1  0306 39 10  ◄

 

►M2  Procambarus fallax (Hagen, 1870) f. virginalis (Procambarus virginalis Lyko, 2017) ◄

ex ►M1  0306 39 10  ◄

 

Procyon lotor Linnaeus, 1758

ex 0106 19 00

 

▼M2

Prosopis juliflora (Sw.) DC.

ex 0602 90 47

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Pseudorasbora parva Temminck & Schlegel, 1846

ex ►M1  0301 99 17  ◄

ex 0511 91 90 (oplojene ribje ikre za valitev)

(1), (2), (3), (4)

Pueraria montana (Lour.) Merr. var. lobata (Willd.)

(Pueraria lobata (Willd.) Ohwi)

ex 0602 90 50

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼M2

Salvinia molesta D.S. Mitch. (Salvinia adnata Desv.)

ex 0602 90 50

 

▼B

Sciurus carolinensis Gmelin, 1788

ex 0106 19 00

 

Sciurus niger Linnaeus, 1758

ex 0106 19 00

 

Tamias sibiricus Laxmann, 1769

ex 0106 19 00

 

Threskiornis aethiopicus Latham, 1790

ex 0106 39 80

ex 0407 19 90 (oplojena jajca za valitev)

 

Trachemys scripta Schoepff, 1792

ex 0106 20 00

 

▼M2

Triadica sebifera (L.) Small (Sapium sebiferum (L.) Roxb.)

ex 0602 90 48

ex 1209 99 99 (semena)

 

▼B

Vespa velutina nigrithorax de Buysson, 1905

ex 0106 49 00

(8), (9), (10)

(*1)   Vključitev vrste Nyctereutes procyonoides Gray, 1834 začne veljati z 2. februarjem 2019.

▼B

Opombe k tabeli:

Stolpec (i): Vrsta

V tem stolpcu je navedeno znanstveno ime vrste. Sopomenke so navedene v oklepajih.

Stolpec (ii): Oznake KN za žive osebke.

V tem stolpcu so navedene oznake kombinirane nomenklature (KN) za žive osebke. Za blago, uvrščeno pod oznake KN v tem stolpcu, se izvaja uradni nadzor v skladu s členom 15 Uredbe (EU) št. 1143/2014.

KN, določena z Uredbo (EGS) št. 2658/87, temelji na mednarodnem harmoniziranem sistemu poimenovanj in šifrskih oznak blaga (HS), ki ga je pripravil Svet za carinsko sodelovanje, zdaj Svetovna carinska organizacija (WCO), in ki je bil sprejet z mednarodno konvencijo, sklenjeno v Bruslju 14. junija 1983 in odobreno v imenu Evropske gospodarske skupnosti s Sklepom Sveta 87/369/EGS ( 1 ) (v nadaljnjem besedilu: konvencija o HS). V KN so povzete šestmestne tarifne številke in podštevilke HS, njej lastni sta le sedma in osma števka, ki označujeta nadaljnje tarifne podštevilke.

Kadar se pregledi zahtevajo samo za določene proizvode pod katero koli štiri-, šest- ali osemmestno oznako in v KN pod to oznako ne obstaja noben specifični pododdelek, je oznaka označena z ex (na primer ex 0106 49 00 , saj oznaka KN 0106 49 00 zajema tudi vse druge žuželke in ne le vrste žuželk iz tabele).

Stolpec (iii): Oznaka KN za dele, ki se lahko razmnožujejo

V tem stolpcu so po potrebi navedene oznake kombinirane nomenklature (KN) za dele vrst, ki se lahko razmnožujejo. Glej tudi opombo za stolpec (ii). Za blago, uvrščeno pod oznake KN v tem stolpcu, se izvaja uradni nadzor v skladu s členom 15 Uredbe (EU) št. 1143/2014.

Stolpec (iv): Kategorije povezanega blaga

V tem stolpcu so po potrebi navedene oznake KN blaga, s katerim so invazivne tujerodne vrste navadno povezane. Za blago, uvrščeno pod oznake KN v tem stolpcu, se ne izvaja uradni nadzor v skladu s členom 15 Uredbe (EU) št. 1143/2014. Glej tudi opombo za stolpec (ii). Številke, navedene v stolpcu (iv), se nanašajo na spodaj navedene oznake KN:

1. 0301 11 00 : okrasne sladkovodne ribe

2.  ►M2  0301 93 00 : krapi (Cyprinus spp., Carassius spp., Ctenopharyngodon idellus, Hypophthalmichthys spp., Cirrhinus spp., Mylopharyngodon piceus, Catla catla, Labeo spp., Osteochilus hasselti, Leptobarbus hoeveni, Megalobrama spp.) ◄

3. 0301 99 11 : tihomorski lososi (Oncorhynchus nerka, Oncorhynchus gorbuscha, Oncorhynchus keta, Oncorhynchus tschawytscha, Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus masou in Oncorhynchus rhodurus), atlantski lososi (Salmo salar) in sulci (Hucho hucho)

4.  ►M1  0301 99 17  ◄ : druge sladkovodne ribe

5. ex  06 02 : rastline za saditev z rastnimi substrati

6.  ►M2  ex 1211 90 86 : sveža semena, ki niso rezana, zdrobljena ali zmleta ◄

7. ex 2530 90 00 : zemlja in rastni substrati

8. 4401 : les za ogrevanje v hlodih, polenih, vejah, butarah ali podobnih oblikah; iver in podobni drobci; žagovina, lesni odpadki in ostanki, aglomerirani ali neaglomerirani v hlode, brikete, pelete ali podobne oblike

9. 4403 : les, neobdelan, z lubjem ali brez lubja ali beljavine, ali grobo obdelan (obtesan)

10. ex 6914 90 00 : keramični lonci za vrtnarjenje

11. ex Poglavje 10: seme žit za setev

▼M1

12. ex 2309 90 : pripravki za krmljenje ptic

▼M2

13. ex  12 13 : seno



( 1 ) UL L 198, 20.7.1987, str. 1.

Top