Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC0813(03)

    Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    C/2019/6046

    UL C 271, 13.8.2019, p. 86–88 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.8.2019   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 271/86


    Objava zahtevka za registracijo imena v skladu s členom 50(2)(a) Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil

    (2019/C 271/07)

    V skladu s členom 51 Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper zahtevek v treh mesecih od datuma te objave.

    ENOTNI DOKUMENT

    „ΚΡΙΤΣΑ“ (KRITSA)

    EU št.: PGI-GR-02317 – 6.7.2017

    ZOP ( ) ZGO ( X )

    1.   Ime

    „Κριτσά“ (Kritsa)

    2.   Država članica ali tretja država

    Grčija

    3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

    3.1   Vrsta proizvoda

    Skupina 1.5 Olja in masti (maslo, margarina, olje itn.)

    3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz točke 1

    Oljčno olje „Kritsa“ se proizvaja izključno iz oljk sorte koroneiki. Je zelene do zlatozelene barve.

    Fizikalno-kemijske značilnosti:

    kislost (masni delež oleinske kisline): ≤ 0,5,

    koeficient ekstinkcije K270: ≤ 0,15,

    koeficient ekstinkcije K232: ≤ 1,90,

    variacija koeficienta ekstinkcije delta-K: ≤ 0.

    Senzorično ocenjevanje:

    sadežnost: ≥ 2,5,

    napaka: 0,0.

    3.3   Krma (samo za proizvode živalskega izvora) in surovine (samo za predelane proizvode)

    Oljčno olje „Kritsa“ se proizvaja samo iz oljk koroneiki.

    3.4   Posebne faze proizvodnje, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

    Gojenje oljk in vse faze proizvodnje ekstra deviškega oljčnega olja „Kritsa“ morajo potekati na opredeljenem geografskem območju.

    3.5   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn. proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    Oljčno olje „Kritsa“ je znano tako v Grčiji kot po svetu, njegov sloves pa izhaja iz izjemne kakovosti (nizka stopnja kislosti, nizki koeficienti ekstinkcije) in sadnega okusa. Na te značilnosti negativno vplivajo temperatura, svetloba in kisik, pri čemer je verjetnost za izpostavljenost tem dejavnikom večja med pretakanjem olja iz skladiščnih posod v cisterne in obratno, med pretakanjem med cisternami ali medtem, ko je olje v cisterni. Poleg tega se značilna sadežnost olja hitro poslabša ob visokih temperaturah in prisotnosti kisika. Da se ne poslabšajo značilnosti oljčnega olja „Kritsa“, na katerih temelji njegov sloves, ga je treba hraniti na opredeljenem območju v posodah iz nerjavnega jekla. Oljčno olje „Kritsa“ se na opredeljenem območju, natančneje na mestu proizvodnje, tudi pakira. S tem se zagotovi, da se kakovostne značilnosti olja ne poslabšajo ali spremenijo, olajša preverjanje in zagotavlja sledljivost.

    3.6   Posebna pravila za označevanje proizvoda, za katerega se uporablja registrirano ime

    4.   Jedrnata opredelitev geografskega območja

    Oljčno olje „Kritsa“ se proizvaja izključno znotraj meja občine Kritsá ter sosednjih skupnosti Mesa in Exo Lakkonia ter Kroustas v občini Agios Nikolaos. Poleg večje vasi Kritsá občina zajema naslednja naselja: Ammoudara, Vathy, Theologos, Katharó, Kalyvos, Mardati, Rousa Limni in Tapes.

    5.   Povezava z geografskim območjem

    „Kritsa“ je eno od najbolj znanih oljčnih olj na Kreti, ki je postalo dobro znano tudi zunaj Grčije. Njegov sloves izvira izključno iz njegove kakovosti, organoleptičnih in kemijskih značilnosti, ki so povezane z geografskim območjem, pa tudi s človeškim dejavnikom, ki znatno prispeva h kakovosti proizvedenega olja.

    Ta zelo velik sloves je podlaga za zahtevek za registracijo oljčnega olja „Kritsa“ kot zaščitene geografske označbe (ZGO).

    Oljčno olje „Kritsa“ se proizvaja na razmeroma majhnem območju, kjer so tla in podnebne razmere približno enaki vse leto, kar pomeni, da ima končni proizvod enotne značilnosti. Poleg tega je koroneiki edina sorta oljk, ki se goji na tem območju.

    Območje ima blago mediteransko podnebje brez večjih temperaturnih nihanj. Zaradi izpostavljenosti in konfiguracije tal je na območju veliko sonca, in sicer več kot 2 900 ur na leto. Oljčni nasadi so zasajeni na suhih, apnenčastih tleh z dobro zmožnostjo zadrževanja vode. Tla so zaradi vsebnosti gline primerna za nenamakane oljčne nasade. Poleg tega pogoji niso posebej ugodni za oljčno muho, zato so napadi tega škodljivca običajno omejeni.

    Večina oljk z območja se zmelje skupaj, in sicer v 48 urah po obiranju, s čimer se kar najbolj omeji poslabšanje kakovosti oljk po obiranju. Zaradi strokovnega znanja proizvajalcev, ki so ga pridobivali več let, se plodovi obirajo, ko ustrezno dozorijo, tj. ko se njihova barva začne spreminjati od rumenkasto zelene do temno vijolične, kar je dejavnik, ki je povezan z organoleptičnimi značilnostmi proizvedenega olja.

    Zato tako naravni kot človeški dejavniki prispevajo k opredelitvi posebnih značilnosti oljčnega olja „Kritsa“ z nizko kislostjo, ki ne presega 0,5, nizkimi vrednostmi koeficientov ekstinkcije (K270: ≤ 0,15, K232: ≤ 1,90, delta-K: ≤ 0) in sadežnostjo, ki je večja od 2,5.

    Zaradi obilice svetlobe, suhih apnenčastih tal in obiranja ob pravem času olje vsebuje veliko aromatičnih sestavin, ki mu dajejo značilen saden okus. Nizki koeficienti ekstinkcije (Κ270, Κ232 in delta-K) so povezani z nadmorsko višino, pa tudi z dejstvom, da se oljke zmeljejo takoj po obiranju.

    Oljčno olje „Kritsa“ se pogosto omenja v norveških, slovenskih in japonskih revijah, pri čemer so posebej poudarjene njegove kakovostne značilnosti.

    Predstavljeno je tudi na spletiščih o potovanjih in kmečkem turizmu, kjer se obiskovalcem svetuje, naj iz vasi Kritsá ne odidejo brez nakupa lokalnega oljčnega olja.

    Poleg spletišč, namenjenih potovanjem, je oljčno olje „Kritsa“ omenjeno na spletišču znane restavracije v Atenah, ki v svojih jedeh uporablja samo to olje. Oljčno olje „Kritsa“ je tudi ena od osnovnih sestavin, ki jih uporabljajo na znameniti slaščičarski šoli Valrhona v Franciji.

    Sloves proizvoda ter povezava z lokalnim prebivalstvom in okolico se kažeta v prisotnosti olja na lokalnih prireditvah ter omembah na lokalnem in nacionalnem radiu in televiziji ter v drugih medijih.

    Povezavo med oljčnim oljem „Kritsa“ in lokalnim prebivalstvom ter njegovo zgodovino je pojasnil pisatelj in novinar Tom Mueller v svoji knjigi z naslovom Extra Virginity, the sublime and scandalous world of olive oil (2014).

    Oljčno olje „Kritsa“ je bilo predstavljeno tudi v mednarodnih medijih, zlasti na televizijski postaji CNN in v reviji The Times, kot je navedeno na spletišču Olive Oil Times.

    Poleg tega sloves proizvoda in dejstvo, da je bila vas Kritsá priznana kot pomembno območje proizvodnje oljčnega olja, potrjujejo potopisi iz devetnajstega stoletja.

    Natančneje, v biltenu Bulletin de la Société de Géographie (1835) M. A. Fabreguettes omenja „[…] vas Kritsá […], tj. vas, ki jo bogatijo najrazličnejše vrste proizvodov, oljčno olje, mandlji, rožiči, sir itd. […]“, v reviji Kritika iti Topografia kai Odoiporika tis Nisou Kritis (1894) pa Ν. Kalomenopoulos piše o „rodovitni dolini Kritsá, majhni nižini, ki jo prečka potok in je gosto zasajena z oljkami […]“ ter „dolini Lakkonia […], ki je prekrita z oljkami in češnjami […]“.

    Od leta 2006 je oljčno olje „Kritsa“ prejelo skupaj 24 nagrad – 16 na nacionalnih tekmovanjih in osem na mednarodnih tekmovanjih, zlasti v kategorijah srednje in intenzivne sadežnosti. Največji dosežek je bila zlata medalja v kategoriji srednje sadežnosti na mednarodnem tekmovanju Mario Solinas leta 2008, ki ga je organiziral Mednarodni svet za oljčno olje. Drugi pomembni dosežki so bili 3. nagrada na istem tekmovanju leta 2006, zlati medalji na tekmovanjih Extra Virgin Olive Oil Competition v Los Angelesu (2010) in Great Taste v Londonu (2012) ter srebrne medalje na tekmovanjih Prodexpo v Moskvi (2012), Olive Japan (2013) in Cat Cora’s Kitchen (2013). V Grčiji je olje prejelo zlate medalje na naslednjih tekmovanjih: vsegrško tekmovanje proizvajalcev ekstra deviških oljčnih olj (2007), 1. grško tekmovanje ekstra deviških oljčnih olj (2008) in Eleotechnia (2008 in 2011).

    Poleg teh nagrad je oljčno olje „Kritsa“ nedavno dobilo bronasto medaljo za ekstra deviško oljčno olje na tekmovanju London International Quality Olive Oil Competition (2017). Istega leta je dobilo tudi bronasto medaljo za okus v kategoriji srednje sadežnosti na 5. grškem tekmovanju ekstra deviških oljčnih olj. O obeh nagradah so poročali grški spletni mediji. V letih 2016 in 2017 je oljarna kmetijske zadruge Kritsá prejela dve nagradi združenja kretskih občin, gojiteljic oljk: srebrno minojsko oljko v kategoriji dobra praksa trženja oljčnega olja in zlato minojsko oljko v kategoriji dobra praksa mletja oljk.

    Zgodovinska povezava območja z oljkami in proizvodnjo oljčnega olja je razvidna iz stiskalnic oljk (vsaj dveh) na območju starodavnega mesta Lato, katerih ruševine so iz dorskega obdobja (5. in 4. stoletje pred našim štetjem). Dokazi o shranjevanju oljčnega olja so bili odkriti v mestu, ki je približno tri kilometre oddaljeno od vasi Kritsá. Tudi stare oljarne, ki so razpršene po širši regiji, potrjujejo močno povezavo med gojenjem oljk in vsakdanjim življenjem lokalnega prebivalstva, številne navedbe popotnikov pa se pojavljajo v knjigah od devetnajstega stoletja naprej.

    Sklic na objavo specifikacije

    (drugi pododstavek člena 6(1) te uredbe)

    http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prod_ladi_kritsa070119.pdf


    (1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.


    Top