Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0063

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ Pregled izvajanja okoljske politike EU: skupni izzivi in prizadevanja za boljše rezultate

    COM/2017/063 final

    Bruselj, 3.2.2017

    COM(2017) 63 final

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

    Pregled izvajanja okoljske politike EU: skupni izzivi in prizadevanja za boljše rezultate

    {SWD(2017) 33 - 60 final}


    1.Potreba po doseganju rezultatov

    Več kot 75 % evropskih državljanov meni, da je okoljska zakonodaja EU potrebna za varstvo okolja v njihovi državi, in skoraj 80 % se jih strinja, da bi morale institucije EU imeti možnost, da preverijo, ali se okoljska zakonodaja v njihovi državi pravilno uporablja 1 .

    Okoljska politika in zakonodaja EU zagotavljata nedvoumne koristi, kot so varstvo, ohranjanje in izboljšanje okolja za sedanje in prihodnje generacije ter ohranjanje kakovosti življenja državljanov EU. Pomanjkljivo izvajanje ustvarja visoke družbene, gospodarske in okoljske stroške ter neenake konkurenčne pogoje za podjetja. Pomen pravilnega izvajanja pravnega reda EU na področju okolja odraža tudi sedmi okoljski akcijski program 2 .

    Če bi se okoljske zahteve EU izpolnjevale v celoti, bi se na primer lahko doseglo naslednje:

       popolna skladnost s politiko EU o odpadkih do leta 2020 bi lahko ustvarila dodatnih 400 000 delovnih mest ter dodatni letni prihodek sektorja za ravnanje z odpadki in recikliranje v višini 42 milijard EUR 3 ;

       skupne letne koristi bi lahko znašale vsaj 2,8 milijarde EUR, če bi se veljavna zakonodaja EU o vodah izvajala v celoti in bi vsa vodna telesa dosegla oceno stanja „dobro“ 4 ;

       omrežje Natura 2000 zagotavlja koristi, katerih ocenjena vrednost znaša 200–300 milijard EUR na leto po vsej EU, s celovitim izvajanjem omrežja Natura 2000 pa bi se lahko ustvarilo 174 000 dodatnih delovnih mest 5 .

    Komisija je maja 2016 začela pregled izvajanja okoljske politike, tj. dvoletni cikel analize in dialoga za izboljšanje izvajanja veljavne okoljske politike in zakonodaje EU 6 . Pregled izvajanja okoljske politike dopolnjuje tekoča prizadevanja za izvajanje, kot so zagotavljanje skladnosti in postopki za ugotavljanje kršitev. Zagotavlja usklajen okvir za reševanje skupnih izzivov pri izvajanju in bo prispeval k doseganju ciljev trajnostnega razvoja.

    Temu sporočilu so priloženi priloga in 28 poročil za posamezne države o pregledu izvajanja okoljske politike. V njih so za vsako državo članico 7 opisani glavni izzivi in priložnosti na področju izvajanja okoljske politike, utemeljeni na vrzeli med pravnimi obveznostmi in sporazumi o politiki EU ter dejanskim stanjem na terenu. Informacije o dejstvih, vključene v to poročilo, so bile preverjene skupaj z državami članicami.

    V tem sporočilu so opredeljeni izzivi, ki so skupni več državam članicam, vsebuje pa tudi predhodne ugotovitve o morebitnih temeljnih vzrokih za vrzeli pri izvajanju. Obravnava teh izzivov bo prispevala k odpravljanju ovir za izvajanje, usmerjanju naložb, zmanjšanju števila pravnih postopkov proti državam članicam, ustvarjanju zelenih delovnih mest in – kar je najpomembnejše – izboljšanju kakovosti življenja.

    Za spopadanje s strukturnimi izzivi so potrebni celovit pristop, ki zajema vse sektorje in ne le področje okoljske politike, tehnično sodelovanje, pa tudi vključenost politike. Pregled izvajanja okoljske politike je nova priložnost, da vsi ključni nacionalni in lokalni akterji, pa tudi pri Svet, Evropski parlament, Odbor regij in Evropski ekonomsko-socialni odbor več pozornosti namenijo preostalim vrzelim pri izvajanju okoljske zakonodaje.

    2.Stanje izvajanja: skupni izzivi, skupne priložnosti in uspešna področja

    Poročila za posamezne države 8 kažejo, da se glavni izzivi in najpomembnejše vrzeli pri izvajanju v vseh državah članicah pojavljajo na področjih politike o ravnanju z odpadki, o naravi in biotski raznovrstnosti, kakovosti zraka, hrupu ter kakovosti vode in gospodarjenju z njo.

    Krožno gospodarstvo in ravnanje z odpadki

    Ravnanje z odpadki se ne more obravnavati ločeno od prehoda na krožno gospodarstvo, ki ni zgolj okoljski cilj, temveč vpliva na to, kako proizvajamo, delamo, kupujemo in živimo. Komisija izvaja akcijski načrt za krožno gospodarstvo iz leta 2015 9 ter je Evropski parlament in Svet pozvala, naj hitro sprejmeta predloge za pregled zakonodaje o odpadkih. Vse države članice so začele delati na tem področju, vendar nekatere napredujejo hitreje in so sprejele nacionalne ali regionalne načrte za krožno gospodarstvo (npr. Nizozemska in Belgija) ali jih vključile v druge politike (npr. Nemčija in Francija). Približno 20 držav članic je sprejelo sheme, da bi postali izdelki in storitve, ki jih kupujejo (z javnimi naročili), bolj trajnostni. Taki ukrepi, ki presegajo zgolj ravnanje z odpadki in zajemajo celotni življenjski krog izdelka, so ključni za to, da se krog resnično sklene.

    V skladu s „hierarhijo ravnanja z odpadki“ EU je prednost namenjena preprečevanju nastajanja, sledijo pa (priprava za) ponovna uporaba, recikliranje, predelava in odlaganje, pri čemer je zadnja navedena možnost najmanj zaželena (ter vključuje odlaganje na odlagališčih in sežiganje brez energijske predelave). Najpomembnejši kazalniki za oceno skladnosti z zahtevami EU glede odpadkov so obvezni cilji za odlaganje in recikliranje, pa tudi razpoložljivost posodobljenih načrtov za preprečevanje nastajanja odpadkov in ravnanje z njimi.

    Prva izdaja poročil za države o pregledu izvajanja okoljske politike se osredotoča na ravnanje s komunalnimi odpadki, v zvezi s katerim zakonodaja EU določa cilje za recikliranje do leta 2020. Ravnanje s komunalnimi odpadki je ključno za naše zdravje in dobro počutje, vendar povzroča težave v številnih državah članicah.

    Ugotovitve:

    Preprečevanje nastajanja odpadkov je še naprej pomemben izziv v vseh državah članicah, tudi tistih z visokimi stopnjami recikliranja. V osmih državah članicah je količina nastalih komunalnih odpadkov na prebivalca vsaj dvakrat večja od količine v državi z najnižjo stopnjo nastajanja odpadkov. Ločitev nastajanja odpadkov od gospodarske rasti je bistven cilj v okviru širše agende za krožno gospodarstvo.

    Po najnovejših podatkih Eurostata je šest držav članic že doseglo 50-odstotni ciljni delež recikliranja komunalnih odpadkov, devet držav pa mora precej okrepiti prizadevanja, da bodo ta cilj dosegle do leta 2020. Komisija namerava nadalje spremljati stanje skladnosti s cilji za leto 2020 s poročilom za „zgodnje opozarjanje“ leta 2018. Šest držav članic ni uspelo omejiti odlaganja biološko razgradljivih komunalnih odpadkov na odlagališčih (50 % do leta 2009).

    V skladu z okvirno direktivo o odpadkih je treba oblikovati nacionalne načrte ravnanja z odpadki in programe preprečevanja nastajanja odpadkov. To je tudi osnovni pogoj za financiranje v okviru kohezijske politike v obdobju 2014–2020. Večina držav članic je uvedla programe preprečevanja nastajanja odpadkov, dve državi članici pa jih nimata. Ena država članica nima nacionalnega načrta ravnanja z odpadki, petim pa manjkajo vsaj nekateri regionalni načrti.

    Približno polovica držav članic mora povečati učinkovitost ločenega zbiranja odpadkov, kar je osnovni pogoj za večjo količino in boljšo kakovost recikliranja. Druga težava se nanaša na neustrezno določanje cen obdelave ostankov odpadkov (mehanska in biološka obdelava, odlaganje na odlagališčih in sežiganje), ki ne zagotavlja zadostnih spodbud za to, da bi se odpadki prenesli na višje stopnje hierarhije ravnanja z odpadki. Poleg tega se nezadostno uporabljajo drugi tržni instrumenti, kot so razširjena odgovornost proizvajalca ali sistemi „odvrzi in plačaj“. Boljša uporaba pravil o javnem naročanju lahko vodi v stroškovno učinkovitejše rešitve.

    V petih državah članicah sta bila pomanjkanje usklajevanja med različnimi upravnimi ravnmi in razdrobljeno upravljanje okoljskih vprašanj opredeljena kot razloga za neustrezno izvajanje. Vendar pa se zdi, da k vrzeli pri izvajanju politike o odpadkih prispevajo tudi druge težave z upravljanjem (pomanjkanje pravnega izvrševanja, pomanjkanje zmogljivosti za upravljanje velikih naložbenih projektov, nezanesljivi podatki ali neustrezna nadzor in spremljanje).

    Uspešne prakse:

    Slovenija nudi dober primer, kako se lahko ravnanje z odpadki izboljša v razmeroma kratkem času. Ljubljana je bila ocenjena kot najuspešnejša prestolnica EU v smislu pokritosti in učinkovitosti ločenega zbiranja odpadkov. Ob podpori skladov EU je prestolnica Slovenije v desetih letih za 59 % zmanjšala količino komunalnih odpadkov, ki se odlagajo na odlagališčih, za 15 % pa nastajanje komunalnih odpadkov 10 .

    Dober zgled ponuja tudi Irska, ki je izvedla obsežno reformo sektorja odpadkov, zaprla nezakonita odlagališča ter financirala obsežna čistilna in sanacijska dela. Reforme so bile izvedene v tesnem sodelovanju s Komisijo, rezultat pa je sistem, ki zagotavlja visoko stopnjo skladnosti z zakonodajo EU o odpadkih.

    Narava in biotska raznovrstnost

    Biotska raznovrstnost je izjemna pestrost ekosistemov, habitatov in vrst, ki nas obkrožajo. Daje nam hrano, svežo vodo in čist zrak, zavetišče in zdravila, blaži vplive naravnih nesreč, škodljivih organizmov in bolezni ter prispeva k uravnavanju podnebja. Biotska raznovrstnost je torej naš naravni kapital, ki zagotavlja ekosistemske storitve, na katerih temelji naše gospodarstvo. Namen strategije EU za biotsko raznovrstnost 11 je zaustaviti izgubo biotske raznovrstnosti in ekosistemskih storitev ter jih do leta 2020, kolikor je mogoče, obnoviti.

    V skladu z direktivama o habitatih in pticah morajo države članice določiti območja za vključitev v omrežje Natura 2000, da se zagotovi varstvo habitatov in vrst v interesu Skupnosti. To omrežje je ključno orodje za doseganje cilja „ugodnega stanja ohranjenosti“. Komisija je po temeljitem preverjanju ustreznosti 12 decembra 2016 ugotovila, da direktivi ustrezata svojemu namenu, vendar bi bilo treba precej izboljšati njuno izvajanje, da bi se cilji direktiv izpolnili v celoti. To odražajo tudi ugotovitve v nadaljevanju.

    V zvezi s kopenskimi ekosistemi so obremenitve in grožnje za biotsko raznovrstnost, o katerih se najpogosteje poroča, netrajnostne kmetijske prakse, spreminjanje naravnih pogojev in onesnaževanje. Za morsko biotsko raznovrstnost so to netrajnosten ribolov in pobiranje morskih virov, spreminjanje naravnih pogojev, podnebne spremembe in zakisljevanje oceanov, onesnaževanje s kemikalijami, plastiko in hrupom.

    Ugotovitve:

    Ocena 28 poročil za države o pregledu izvajanja okoljske politike odraža ugotovitve poročila o stanju narave iz leta 2015, ki ga je pripravila Evropska agencija za okolje 13 , tj. da se splošno stanje zaščitenih vrst in habitatov v zadnjih šestih letih ni bistveno izboljšalo. Stanje ohranjenosti več kot tri četrtine habitatov po vsej EU je ocenjeno kot neugodno, poleg tega pa se stanje precejšnjega deleža habitatov še naprej slabša. Kar zadeva vrste, ki niso ptice, ocene na ravni EU kažejo, da je stanje 60 % vrst neugodno. Za 15 % vseh vrst prostoživečih ptic velja, da je njihovo stanje potencialno ogroženo, upadajoče ali osiromašeno, za 17 % pa je stanje ocenjeno kot ogroženo. 

    Kljub temu, da je bil na številnih področjih dosežen napredek, in kljub zgodbam o uspehu na lokalni ravni obstajajo precejšnje vrzeli pri izvajanju, financiranju in vključevanju v politike. Ob sedanji stopnji prizadevanj bi se izguba biotske raznovrstnosti v EU nadaljevala, kar bi lahko imelo resne posledice za sposobnost naravnih ekosistemov, da izpolnjujejo človeške potrebe v prihodnosti.

    Samo sedem držav članic 14 je (skoraj) končalo določanje „območij v interesu Skupnosti“ v skladu z direktivo o habitatih. Sedemnajst držav članic je določilo večino območij na kopnem, morski deli njihovih omrežij pa imajo še vedno pomanjkljivosti. V preostalih štirih državah članicah se pomanjkljivosti pojavljajo v kopenskem in morskem delu.

    Sistemske težave, ki povzročajo slabo izvajanje direktiv o naravi, so neobstoj načrtov upravljanja za območja Natura 2000 ali pomanjkanje upravljanja. Poročila za države dokazujejo, da imajo tri države članice težave pri uporabi ustreznih postopkov presoje za ugotavljanje vpliva novih načrtov in projektov na območja Natura 2000.

    Poleg tega je v večini držav članic pomanjkanje znanja o vrstah, habitatih in območjih ena od glavnih ovir za učinkovito izvajanje, tudi v zvezi z morskimi ekosistemi.

    Nadaljnje težave so pomanjkanje ustreznih finančnih sredstev in človeških virov ter slabo sodelovanje in vključevanje lokalnih skupnosti in deležnikov, kot so lastniki in uporabniki zemljišč.

    Uspešne prakse

    Francija je razvila učinkovit participatorni pristop za upravljanje svojega omrežja Natura 2000, s katerim je ustvarila tudi več sto delovnih mest. Francoski sistem „Trame verte et bleue“ (TVB) 15 zagotavlja orodje za načrtovanje, ki se uporablja na regionalni in lokalni ravni za vzpostavitev usklajenih ekoloških omrežij.

    Belgijski organi so lahko zaradi številnih ukrepov za obnovitev območij Natura 2000, ki so jih izvedli od leta 2003 v okviru šestih usklajenih projektov LIFE in so zajeli več tisoč hektarjev močvirij in mokrišč v Ardenih 16 , leta 2013 poročali o precejšnjih pozitivnih trendih v zvezi s stanjem ohranjenosti 12 različnih habitatnih tipov in povezanih vrst, zaščitenih v skladu z direktivo o habitatih EU 17 .

    Estonija je oblikovala enega najpopolnejših integriranih okvirov za načrtovanje za financiranje območij Natura 2000 s sredstvi različnih skladov EU. Predstavila je celovit prednostni okvir ukrepanja 18 , vključno s prednostnimi nalogami na področju ohranjanja, ukrepi, potrebnimi za izboljšanje stanja ohranjenosti zaščitenih habitatov in vrst, in povezanimi potrebami po financiranju, ter temeljito analizo možnosti financiranja.

    Nizozemska je vodilna država na področju računovodenja naravnega kapitala. Končala je obsežen program na področju naravnega kapitala 19 , s čimer je zagotovila dokaze o tem, kako se lahko koncepti naravnega kapitala in ekosistemskih storitev vključijo v odločanje na različnih področjih, kot so kmetijstvo, varstvo pred poplavami in mednarodna trgovina. Poleg tega je preskusila ekosistemske račune na lokalni ravni. NVO, podjetja in vladne organizacije so dosegle sporazum o sodelovanju pri vrednotenju naravnega in socialnega kapitala.

    Kakovost zraka in hrup

    EU je sprejela in redno posodablja vrsto zakonodajnih aktov 20 v zvezi s kakovostjo zunanjega zraka, katerih namen je varovati okolje in zdravje ljudi z določitvijo zavezujočih standardov in ciljev za številna onesnaževala zraka 21 . Na podlagi tega se javnosti redno zagotavljajo posodobljene informacije o kakovosti zunanjega zraka, v načrtih za kakovost zraka pa se določijo praktični ukrepi za spopadanje s čezmernimi ravnmi onesnaženosti zraka. Poleg tega je v direktivi o nacionalnih zgornjih mejah emisij določeno zmanjšanje emisij na nacionalni ravni, da državljani ne bi trpeli zaradi slabe kakovosti zraka, ki jo povzročajo emisije iz sosednjih držav članic.

    Zaradi škodljivega vpliva, ki ga ima onesnaževanje zraka na zdravje ljudi (ocene vplivov na zdravje zaradi izpostavljenosti onesnaženosti zraka kažejo, da so leta 2013 koncentracije NO2, O3 in PM2.5 v EU-28 povzročile 68 000, 16 000 oziroma 436 000 prezgodnjih smrti) 22 , je Komisija še naprej zaskrbljena zaradi splošne stopnje napredka držav članic pri doseganju mejnih vrednosti, določenih z zakonodajo EU.

    Ugotovitve:

    V zadnjih desetletjih se je kakovost zraka v EU v zvezi z več onesnaževali izboljšala, več pa je treba storiti v zvezi s PM10 in NO2. V petih državah članicah mejne vrednosti niso bile presežene in poroča se, da je kakovost zraka z nekaj izjemami na splošno dobra. Nasprotno so bile proti 16 državam članicam vložene tožbe zaradi preseganja mejnih vrednosti PM10, proti 12 pa zaradi preseganja mejnih vrednosti NO2 in pomanjkanja učinkovitih ukrepov na nacionalni ravni.

    Onesnaževanje s PM10 lahko povzročajo različni viri (npr. ogrevanje gospodinjstev, industrijske emisije, kmetijstvo, promet). V 18 državah članicah je treba izvesti ukrepe, s katerimi se obravnava kurjenje trdnih goriv, da se zmanjšajo emisije PM zaradi ogrevanja gospodinjstev. Nekatera mesta, ki so imela visoke stopnje onesnaženosti zraka, so to prakso že prepovedala. Pri obravnavanju industrijskih virov bi bilo treba uporabljati dovoljenja, ki so lahko še učinkovitejša kot najboljše razpoložljive tehnike. Poleg tega je treba obravnavati sežiganje kmetijskih odpadkov, ki še naprej povzroča onesnaževanje z delci na nekaterih območjih.

    Ukrepe za zagotovitev skladnosti v zvezi z NO2 je treba usmeriti zlasti v dizelska vozila, pri čemer se lahko na primer v mestnih središčih uvedejo postopoma strožja območja z manjšimi emisijami ali postopoma ukine ugodnejša davčna obravnava. K potrebam po prevozu bi na splošno bilo treba pristopiti z izvajanjem strateških načrtov za mobilnost v mestu.

    Čezmeren hrup je za onesnaževanjem zraka z drobnimi delci drugi najhujši okoljski vzrok slabega zdravja 23 . Pravni red EU določa več zahtev, vključno z ocenjevanjem izpostavljenosti hrupu s kartiranjem in izdelavo akcijskih načrtov za obravnavo virov hrupa. Za sedanji petletni cikel poročanja manjka več kot 30 % zahtevanih kart hrupa in približno 60 % akcijskih načrtov.

    Uspešne prakse:

    Številna evropska mesta so uvedla območja z manjšimi emisijami, na katerih je omejena uporaba določenih kategorij vozil glede na njihov potencial za emisije. V številnih primerih so bila uspešna 24 : na primer po oceni iz načrta za kakovost zraka za obdobje 2011–2017 za Berlin („Luftreinhalteplan 2011 bis 2017 für Berlin“) so se z uvedbo območja z manjšimi emisijami leta 2008 emisije iz prometa precej zmanjšale, zaradi česar se je leta 2010 preprečilo deset dni preseganja dnevne mejne vrednosti PM10. Poleg tega je bilo ocenjeno, da se je v navedenem letu onesnaževanje z NO2 zmanjšalo za 5 %, onesnaževanje ob cestah zaradi sajastih delcev iz prometa pa za več kot polovico 25 .

    Kakovost vode in gospodarjenje z vodo

    Glavni cilj politike in zakonodaje EU o vodah 26 je zagotoviti ustrezno količino kakovostne vode za javnost, gospodarske dejavnosti in naravo z obravnavanjem virov onesnaževanja (npr. kmetijstva, mestnih območij in industrijskih dejavnosti), fizičnih in hidroloških preoblikovanj vodnih teles ter obvladovanja poplavne ogroženosti.

    V skladu s pravnim redom morajo države članice sprejeti načrte upravljanja povodja, ki so ključno sredstvo, s katerim se lahko usklajeno zagotovi varstvo, izboljšanje in trajnostna raba vodnega okolja po vsej EU. Bolj specifične obveznosti so: zbiranje in čiščenje odpadnih voda pred izpustom; sprejetje načrtov za varstvo kakovosti vode s preprečevanjem onesnaževanja podzemnih in površinskih voda z nitrati iz kmetijskih virov; sprejetje načrtov za obvladovanje poplavne ogroženosti; sprejetje morskih strategij za doseganje dobrega okoljskega stanja morskih voda do leta 2020.

    Najpogostejše obremenitve za kakovost vode so onesnaževanje iz kmetijskih dejavnosti in industrije, čemur sledijo slaba ureditev vodnega toka in morfološke spremembe, slabo upravljanje povodij ter nezakonit ali čezmeren odvzem vode.

    Ugotovitve:

    V tretjini držav članic ima dobro ali zelo dobro ekološko stanje več kot 50 % vseh naravnih teles površinske vode. V petih državah članicah pa ima dobro ekološko stanje manj kot 20 % vodnih teles. Kar zadeva telesa podzemne vode, imajo ta dobro količinsko stanje v 13 državah članicah. V desetih državah članicah ima dobro količinsko stanje 70–90 % vseh teles podzemne vode, v petih pa 20–70 %.

    Vsi načrti upravljanja povodja prve generacije imajo nekaj ali resne pomanjkljivosti, večinoma v zvezi s spremljanjem in metodami za ocenjevanje in razvrščanje stanja vodnih teles. Vse države članice uporabljajo izjeme, ki omogočajo podaljšanje rokov. Številne dovolijo nove projekte, ki ogrožajo doseganje dobrega stanja teh vodnih teles, ne da bi jih vedno ustrezno utemeljile. Komisija je izdala priporočila državam članicam za odpravo teh pomanjkljivosti in vrzeli v okviru drugega načrta upravljanja povodij. Priporočila so bila vključena v akcijske načrte, da bi se izpolnili pogoji za financiranje iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov, namenjeno naložbam v vodno infrastrukturo.

    Pet držav članic še ni sprejelo nobenega od svojih načrtov upravljanja povodja druge generacije, ki jih je bilo treba sprejeti do konca leta 2015, v treh državah članicah pa sprejemanje še ni končano 27 .

    Temeljni vzroki vključujejo neučinkovite nadzorne ukrepe, nezadostno usklajevanje med organi za gospodarjenje z vodami na različnih regionalnih ali lokalnih ravneh, nezadostno sodelovanje med organi za gospodarjenje z vodami in naravo, pa tudi organi, pristojnimi za druge sektorje, ter pomanjkanje dostopa do podatkov. Drug skupni izziv v vodnem sektorju se nanaša na neustrezne politike določanja cen vode.

    Čeprav so bile z izvajanjem direktive o nitratih dosežene nekatere izboljšave, so koncentracije nitratov in stopnje evtrofikacije še naprej resna težava v skoraj vseh državah članicah. Problematična je zlasti evtrofikacija Baltskega morja, ki jo povzročajo predvsem intenzivne kmetijske prakse.

    Glede kakovosti pitne vode skoraj vse države članice dosegajo zelo visoke stopnje skladnosti. Samo v treh državah članicah se pojavljajo lokalne težave s kakovostjo in na nekaterih območjih ni ustrezne infrastrukture.

    Kar zadeva kopalne vode, 96 % vseh območij izpolnjuje minimalne zahteve za kakovost, določene v direktivi EU o kopalnih vodah (tj. so „zadostne kakovosti“). Številne države članice pa izpolnjujejo višje standarde kakovosti: v osmih je bilo leta 2015 več kot 90 % vseh kopalnih voda opredeljenih kot odličnih. V 11 državah članicah delež kopalnih območij odlične kakovosti presega povprečje EU, ki znaša 84,4 %.

    Šest držav dosega zelo visoke stopnje skladnosti v zvezi z zbiranjem in čiščenjem komunalne odpadne vode, večina pa jih ima težave pri doseganju celovitega izvajanja, pri čemer je EU do zdaj vložila tožbe proti 13 državam članicam. Da bi se z gradnjo potrebne infrastrukture zmanjšala vrzel pri izvajanju, so potrebne dobre strukture upravljanja, ustrezno načrtovanje in usklajevanje za pridobitev finančnih sredstev (na voljo je veliko sredstev EU).

    Čeprav se je rok iztekel leta 2015, je do konca novembra 2016 samo 18 držav članic sporočilo informacije o svojih načrtih za obvladovanje poplavne ogroženosti za leto 2015.

    Vse države članice z morskimi vodami še vedno pomanjkljivo izvajajo okvirno direktivo o morski strategiji, in to že pri opredelitvi dobrega okoljskega stanja. V večini držav članic programi spremljanja ne bodo v celoti delovali pred letom 2018 ali celo 2020, kar bo povzročilo vrzeli v informacijah pri naslednji presoji njihovih morskih voda, ki jo je treba opraviti leta 2018. Države članice bi morale do marca 2016 sprejeti programe ukrepov in v njih opredeliti temeljne ukrepe, s katerimi bodo dosegle dobro okoljsko stanje svojih morskih voda. Vendar deset držav članic tega še ni storilo.

    Uspešne prakse:

    Dobre prakse se med drugim izvajajo na Cipru pri inšpekcijskih pregledih vode z uporabo satelitskih fotografij in inšpekcijskih pregledih na kraju samem v okviru programa izvrševanja, kar se tiče odvzemov vode za kmetijstvo 28 . Navajajo se kot model za morebitno prihodnje izvrševanje.

    Finska izvaja obsežen predstavitveni projekt (FRESHABIT) 29 , ki je vključen v program LIFE in zajema različne sektorje, da bi razvila nove metodologije in kazalnike za ocenjevanje stanja ohranjenosti sladkovodnih habitatov ter izboljšala ekološko stanje, upravljanje in trajnostno rabo sladkovodnih območij Natura 2000. S projektom se bo okrepila gradnja zmogljivosti, med drugim z vzpostavitvijo struktur za usklajevanje, in razvili novi vzorčni okviri za olajšanje dolgotrajnih rezultatov.

    Omogočitvena orodja

    Tržni instrumenti in naložbe

    Fiskalni ukrepi, kot so okoljski davki in postopno opuščanje okolju škodljivih subvencij, so učinkovit in smotrn način za doseganje ciljev okoljske politike. Čeprav vsaka država članica sama določi svoj sistem obdavčitve, je Komisija v okviru evropskega semestra proučila potencial okoljskih davkov za posamezno državo članico.

    Dobra uporaba sredstev EU je prav tako pomembna za doseganje okoljskih ciljev in izboljšanje vključevanja okoljskih zahtev na druga področja politike. Z analizo v poročilih za države se bo podprlo nadaljnje proučevanje možnosti, kako ustvariti primerne pogoje za zagotovitev ustreznega financiranja ter kako omejiti zunanje posledice za okolje z uporabo zelenih javnih naročil ter drugih tržnih instrumentov EU in priložnosti za naložbe.

    Ugotovitve:

    Poročila za države kažejo, da se odstotek prihodkov od okoljskih davkov glede na skupne prihodke giblje med 10,61 % in 4,57 %, pri čemer povprečje EU znaša 6,35 %. Države članice morajo proučiti celotni potencial okoljskih davkov (vključno z obdavčitvijo odlaganja odpadkov, odvzema vode in učinkovitosti goriva), da bodo imele okoljske, gospodarske in družbene koristi (delovna mesta).

    V številnih državah se še vedno uporabljajo specifične, okolju škodljive subvencije, kot so ugodnejša davčna obravnava za nekatera goriva ter davčne ugodnosti za službena vozila v zasebni rabi, ki ovirajo napredek pri reševanju težav s prometnimi zastoji in onesnaževanjem zraka, zato jih je treba postopoma ukiniti.

    V 12 državah članicah so za področji „varstvo okolja“ in „učinkovita raba virov“ predvidene najvišje dodelitve sredstev iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov za obdobje 2014–20, vendar bi morale države članice nemudoma uporabiti razpoložljive možnosti financiranja EU za okoljske cilje.

    Uspešne prakse:

    Od devetdesetih let prejšnjega stoletja je več držav članic ustanovilo odbore za okoljske davke, s čimer so začele razprave o možnostih za preusmeritev obdavčitve. To je prvi, a ključen korak za oceno možnosti takih reform v nacionalnem okviru. Nedavni primer je Portugalska, kjer je parlament sprejel nekatera priporočila Komisije za zeleno davčno reformo.

    Španija, Italija, Grčija in Poljska so vzpostavile mreže organov za upravljanje kohezijske politike, da bi spodbujale vključevanje okoljskih vidikov pri uporabi finančnih sredstev EU.

    Učinkovito upravljanje in zmogljivosti za izvajanje pravil

    Za učinkovito upravljanje okoljske zakonodaje in okoljskih politik EU so potrebni ustrezen institucionalni okvir, usklajenost in usklajevanje politik, uporaba pravnih in nepravnih instrumentov, vključevanje nevladnih deležnikov, ustrezna raven znanja in spretnosti ter strateški načrti.

    Usklajenost politike vključuje ratificiranje mednarodnih okoljskih sporazumov, ki jih sklepa Unija za obravnavo čezmejnih in svetovnih izzivov. Zamude pri ratifikaciji v več državah članicah ogrožajo izvajanje okoljske politike, moč Unije v povezanih pogajanjih in njeno verodostojnost pri spodbujanju tretjih držav k ukrepanju.

    Zagotavljanje skladnosti gospodarskih subjektov, javnih služb in posameznikov z okoljskimi pravili, ki izhajajo iz EU, je odvisno od učinkovitosti različnih javnih organov, vključno z inšpektorati za okolje, policijo, carino, državnim tožilstvom in revizijskimi organi, od katerih si številni izmenjujejo znanje in prakse v okviru vseevropskih mrež strokovnjakov 30 . Dobra praksa se je preusmerila k pristopu, ki temelji na oceni tveganja, pri čemer se najboljša kombinacija spremljanja, spodbujanja in izvrševanja usmeri v najresnejše težave s skladnostjo. Kohezijska politika zagotavlja tudi različna orodja za gradnjo zmogljivosti, vključno z orodjem PEER 2 PEER za izmenjavo strokovnega znanja med javnimi organi 31 .

    Z okoljsko zakonodajo EU se državljanom podelijo različne materialne in procesne pravice, ki jih morajo nacionalna sodišča uveljavljati na podlagi dostopa do pravnega varstva v okoljskih zadevah. Dobro delovanje nacionalnih pravosodnih sistemov je ključno za doseganje ciljev prava EU, tudi na področju okolja 32 .

    Elektronska izmenjava podatkov med javnimi organi na podlagi direktive INSPIRE 33 lahko državam članicam pomaga, da učinkoviteje poročajo o okolju, in olajša zapletene naloge izvajanja, kot je preprečevanje poplav, ki so odvisne od dobre uporabe topografskih, hidroloških, meteoroloških in drugih informacij.

    Ugotovitve:

    Številne države članice imajo strategije trajnostnega razvoja, tudi na regionalni ravni, vendar v nekaterih primerih niso posodobljene. Manj pogosti pa so celoviti nacionalni ali regionalni načrti okoljske politike.

    Večina držav članic je vzpostavila mehanizme za usklajevanje, da bi se izboljšalo učinkovito sodelovanje med različnimi ravnmi upravljanja. V nekaj državah članicah sta bila ugotovljena neučinkovito izvrševanje in razdrobljenost odgovornosti za okolje na regionalni ravni, v več državah članicah pa skrbi še naprej povzroča nepravilen prenos zakonodaje EU v nacionalno pravo na regionalni ravni. V številnih državah članicah se izvaja ocena učinkov zakonodajne ureditve, nekatere pa so racionalizirale postopke okoljske presoje za primere, v katerih je vključenih več direktiv EU 34 .

    Sodelovanje v obstoječih mrežah strokovnjakov je še naprej neenakomerno. Informacije o tem, kako države članice zagotavljajo skladnost z okoljskimi predpisi, so nepopolne, zlasti v zvezi z onesnaževanjem voda iz razpršenih virov, onesnaževanjem zraka v mestih, ogroženimi habitati in vrstami, pomanjkanjem čistilnih naprav in sistemov zbiranja za odpadno vodo ali podstandardnimi čistilnimi napravami in sistemi zbiranja za odpadno vodo. Potrebne so dodatne informacije o tem, kako se na nacionalni ravni in ravni EU zagotavlja izpolnjevanje pravil.

    V nekaterih državah članicah še naprej obstajajo ovire pri dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah, ki so povezane bodisi s previsokimi stroški sodnih postopkov bodisi z omejevalnimi pravili glede tega, kdo ima pravico do pravnega izpodbijanja.

    V večini držav članic ni bil dosežen tolikšen napredek pri izmenjavi podatkov, kot je predviden v direktivi INSPIRE, zato morajo države članice okrepiti prizadevanja, če želijo v celoti izkoristiti morebitne koristi direktive.

    Uspešne prakse:

    Irska agencija za varstvo okolja je razvila sistem licenciranja, spremljanja in presoje (Licencing, Monitoring and Assessment system – LEMA), s katerim lahko uradniki elektronsko upravljajo, analizirajo, izmenjujejo in uporabljajo podatke, ki jih pridobijo od imetnikov dovoljenj za obratovanje in z inšpekcijami, tudi za načrtovanje prihodnjega dela 35 . Poleg tega agencija usklajuje nacionalno mrežo za skladnost in izvrševanje 36 , katere namene je zagotoviti visoko stopnjo usklajenosti prizadevanj za zagotavljanje skladnosti pri več kot 30 lokalnih organih.

    Zahvaljujoč prizadevanjem mreže IMPEL, evropske mreže inšpektoratov za okolje, je več držav članic sprejelo metodologijo, ki temelji na oceni tveganja, za načrtovanje inšpekcij in druge dejavnosti zagotavljanja skladnosti, ki jo je razvila nemška zvezna dežela Severno Porenje-Vestfalija.

    Flamska regija v Belgiji 37 in špansko državno tožilstvo za pregon kaznivih dejanj zoper okolje 38 pripravljata letna poročila in analize okoljskih inšpekcij in zadev, ki se nanašajo na sodni pregon kaznivih dejanj zoper okolje, s čimer prispevata k obveščanju javnosti in zagotavljanju statističnih podatkov za oceno dela za zagotavljanje skladnosti.

    Spletišče Scotland‘s Environment 39 in nizozemska nacionalna infrastruktura za prostorske informacije PDOK 40 sta zgledna primera omogočanja brezplačnega javnega dostopa do informacij v skladu z direktivo INSPIRE.

    3.Skupni temeljni vzroki: prve ugotovitve

    Odpravljanje pomanjkljivosti pri izvajanju okoljske politike zahteva več kot zgolj proučitev izpolnjevanja politike in zakonodaje EU. Pregled izvajanja okoljske politike zagotavlja nacionalnim organom in Komisiji novo priložnost, da podrobneje proučijo temeljne vzroke slabega izvajanja. Poročila za države kažejo, da obstajajo temeljni vzroki, ki so skupni več državam članicam 41 .

    Prvi pregled izvajanja okoljske politike obsega samo predhodno oceno teh temeljnih vzrokov. Da bi se podprle rešitve za posamezne države, so potrebni podrobnejši dokazi. Za izboljšanje znanja v naslednjih poročilih o pregledu izvajanja okoljske politike bo Komisija potrebovala povratne informacije držav članic, zlasti v okviru nacionalnih dialogov, ki bodo sledili objavi poročil za države.

    Ugotovitve v zvezi z glavnimi skupnimi temeljnimi vzroki, ki so bili opredeljeni doslej:

    Neučinkovito usklajevanje med lokalnimi, regionalnimi in nacionalnimi organi: To je lahko ovira za izvajanje v državah članicah. Na primer pristojnosti za spremljanje kakovosti vode so pogosto razdeljene med različnimi organi, ne da bi se ti ustrezno usklajevali.

    Pomanjkanje upravnih zmogljivosti in nezadostna finančna sredstva: V nekaterih državah pomanjkanje finančnih in človeških virov pomeni oviro za izvajanje, saj organom preprečuje, da bi pripravljali in izvajali naložbene projekte. Tudi kadar so finančna sredstva na voljo, lokalni organi v nekaterih primerih ne razpolagajo s človeškimi viri in/ali strokovnim znanjem za organiziranje javnih naročil in spremljanje kakovosti opravljene storitve. Na primer na področju varstva narave zaradi pomanjkanja zmogljivosti ni bilo mogoče izvesti in spremljati potrebnih ukrepov upravljanja in ohranitvenih ukrepov.

    Pomanjkanje znanja in podatkov: Pomanjkanje (dostopa do) podatkov in nezanesljivi podatki povzročajo težave pri izvajanju v številnih državah članicah. Na primer pomanjkanje znanja in podatkov o vrstah in habitatih ovira njihovo učinkovito varstvo.

    Nezadostni mehanizmi za zagotavljanje skladnosti: Analiza kaže, da spremljanje skladnosti in izvrševanje, vključno z učinkovitimi in sorazmernimi kaznimi, pogosto povzročata pomisleke.

    Pomanjkanje vključevanja in usklajenosti politike: Analiza kaže, da je nezadostno vključevanje okoljskih vidikov v druga področja politike temeljni vzrok za slabo izvajanje, kot ponazarja navedeni primer stičišča vprašanj zraka in mobilnosti.

    4.Pot naprej

    Poročila za države, to sporočilo in smernice iz Priloge bi morale zagotoviti osnovo, na kateri države članice obravnavajo skupne izzive izvajanja v sodelovanju z lokalnimi in regionalnimi organi ter deležniki, pa tudi drugimi državami članicami.

    Države članice so odgovorne za odpravljanje pomanjkljivosti pri izvajanju, Komisija pa bo ta prizadevanja podpirala in dopolnjevala. V preglednici v Prilogi so združeni vsi ukrepi, ki jih Komisija predlaga državam članicam v poročilih za države, da se izboljša izvajanje okoljske politike in zakonodaje EU. V poročilih za države so ti ukrepi vpeti v širši okvir in po potrebi pojasnjeni.

    Komisija bo nadaljevala tekoča prizadevanja za izboljšanje izvajanja s ciljno usmerjenimi ukrepi izvrševanja na ravni EU ter sofinanciranje okoljskih naložb z uporabo sredstev EU. Komisija bo leta 2017 predložila smernice za spodbujanje, spremljanje in zagotavljanje skladnosti z okoljskimi predpisi. Razlagalno sporočilo o dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah na nacionalnih sodiščih bo prispevalo k izboljšanju učinkovitosti pravnih sredstev v primeru neizvajanja, da bi se olajšali sodni postopki za državljane in okoljevarstvene NVO.

    Komisija bo skupaj z državami članicami in Evropsko agencijo za okolje tudi proučila, kako izboljšati znanje o politiki in ga bolje ciljno usmeriti v posebne zahteve pravnega reda EU na področju okolja. V ta namen se bo izvajalo preverjanje ustreznosti spremljanja stanja okolja in poročanjem o njem, ki bo v pomoč pri razvoju uspešnejšega in učinkovitejšega sistema spremljanja in poročanja. Poleg tega bo Komisija sprejela ukrepe za zagotovitev, da politike na področju raziskav in inovacij podpirajo razvoj novih orodij in poslovnih modelov, vključno s kazalniki in načini spremljanja uspešnosti.

    Poročila za države so pokazala, da je neučinkovitost javnih uprav pomemben temeljni vzrok slabega izvajanja, ki mu je treba nameniti posebno pozornost. To je analizirano v okviru evropskega semestra in je prednostna naložba v okviru skladov ESI. Poleg tega je Komisija leta 2015 objavila zbirko orodij za strokovnjake 42 . Komisija namerava skupaj z državami članicami dodatno poglobiti znanje o kakovosti javne uprave in upravljanju, kadar je to temeljni vzrok slabega izvajanja okoljske politike. 

    Komisija poleg teh že začetih pobud in brez poseganja v svoja izvedbena pooblastila iz pogodb EU ponuja možnost, da olajša prizadevanja držav članic z novim namenskim okvirom:

    Predlogi:

    1.Vzpostavitev strukturiranega dialoga o izvajanju z vsako državo članico: Cilj je omogočiti premislek o načinu obravnavanja strukturnih vprašanj in potreb zadevne države članice. Dialoge bi bilo treba osredotočiti na zagotovitev konkretnih ukrepov. Preglednost in obsežno sodelovanje ustreznih deležnikov iz različnih sektorjev in z različnih ravni uprave sta ključna.

    2.Zagotavljanje prilagojene podpore strokovnjakom držav članic neposredno s strani njihovih kolegov v drugih državah članicah: Izmenjava med kolegi je pomembno sredstvo za izboljšanje vzajemnega učenja in strokovnega znanja ter za zagotovitev, da se preskušene rešitve posredujejo drugim. Komisija na podlagi pregleda izvajanja okoljske politike pripravlja ustrezno orodje za države članice.

    3.Razprava o skupnih strukturnih težavah v Svetu za izboljšanje izvajanja okoljskih predpisov EU: V zvezi s ključnimi ugotovitvami in smernicami iz pregleda izvajanja okoljske politike bi bilo treba opraviti strateške razprave na nacionalni ravni in ravni EU, da se spodbudi izvajanje okoljskih predpisov EU in pospeši izpolnjevanje njihovih ciljev. Države članice bi morale imeti možnost, da si v Svetu izmenjajo mnenja o skupnih izzivih, zlasti tistih, ki imajo čezmejne vplive. V skladu s prehodom s sektorskih pristopov na celovite rešitve, ki se spodbuja v okviru ciljev trajnostnega razvoja 43 , bi bilo treba povezana vprašanja proučiti kot celoto, da se opredelijo najboljše rešitve, ki ustrezajo legitimnim interesom vseh vključenih sektorjev. V okviru tega bi se lahko obravnavale tudi težave pri izvajanju, ki nastanejo zaradi nezadostne jasnosti, skladnosti ali usklajenosti politike in zakonodaje EU. Po potrebi bi se morali vključiti tudi deležniki, kot so NVO, podjetja in izvajalci raziskav, pa tudi Evropski parlament.

    Komisija bo po izvedbi dialogov z državami leta 2017 ocenila prvi cikel pregleda izvajanja okoljske politike in pri tem upoštevala pripombe držav članic in drugih akterjev. Pridobljena spoznanja bo nato vključila v prihodnje cikle.

    (1)  Evropska komisija (2014): Posebna raziskava Eurobarometra št. 416, str. 26.
    (2) UL L 354, str. 171.
    (3)  Evropska komisija, 2011, poročilo z naslovom „Implementing EU legislation for Green Growth“ (Izvajanje zakonodaje EU za zeleno rast).
    (4)  Služba Evropskega parlamenta za raziskave, 2015, poročilo z naslovom „Water Legislation: Cost of Non-Europe Report“ (Zakonodaja o vodah: poročilo o stroških neukrepanja na ravni EU).
    (5) poročilo z naslovom „The Economic benefits of the Natura 2000 Network“ (Gospodarske koristi omrežja Natura 2000) Evropska komisija, 2013, .
    (6) COM (2016) 316 final  .
    (7)  Podnebne spremembe, industrijske emisije in kemikalije niso del tega prvega kroga pregleda izvajanja okoljske politike.
    (8) Pregled izvajanja okoljske politike temelji predvsem na informacijah iz najnovejših poročil, ki so jih poslali nacionalni organi. Ti lahko razpolagajo z novejšimi podatki. Če je bilo možno, se je to izrazilo v poročilih.
    (9) COM(2015) 614 final.
    (10) Študija BiPRO z naslovom „Assessment of separate collection schemes in the 28 capitals of the EU“ (Ocena sistemov ločenega zbiranja odpadkov v 28 prestolnicah EU), november 2015.
    (11) COM(2011) 244 final  .
    (12) SWD(2016) 472 final.
    (13) Http://www.eea.europa.eu/publications/state-of-nature-in-the-eu.   
    (14) Http://ec.europa.eu/environment/nature/info/pubs/docs/nat2000newsl/nat40_en.pdf.   
    (15) Http://www.trameverteetbleue.fr/  .
    (16) Http://biodiversite.wallonie.be/fr/meta-projet-life-de-restauration-des-tourbieres-de-haute-ardenne.html?IDC=5778  .
    (17) Http://biodiversite.wallonie.be/fr/resultats-du-rapportage-article-17-au-titre-de-la-directive-92-43-cee-pour-la-periode-2007-2012.html?IDD=4237&IDC=5803.  
    (18) Prednostni okviri ukrepanja v okviru omrežja Natura 2000 so pomembna orodja za načrtovanje, s katerimi se okrepi vključevanje financiranja omrežja Natura 2000 v uporabo ustreznih finančnih instrumentov EU.
    (19) Http://www.atlasnatuurlijkkapitaal.nl/en/home.   
    (20) Standardi kakovosti zraka http://ec.europa.eu/environment/air/quality/standards.htm Evropska komisija, 2016. , . 
    (21) Glavni primarni onesnaževali, ki nastajata zaradi človekove dejavnosti, sta PM10, ki je mešanica drobnih delcev aerosolov (trdnih in tekočih) različnih velikosti in kemičnih sestav, ki jih izpuščajo številni antropogeni viri, vključno z zgorevanjem, ter NOx, ki se sprošča pri zgorevanju goriva, npr. v industrijskih obratih in sektorju cestnega prometa. NOx je skupina plinov, ki zajema dušikov monoksid (NO) in dušikov dioksid (NO2).
    (22) poročilo z naslovom „Air quality in Europe – 2016 report“ (Kakovost zraka v Evropi – poročilo za leto 2016) EEA, 2016. .
    (23) poročilo z naslovom „Noise in Europe 2014“ (Hrup v Evropi leta 2014) EEA, , ki se sklicuje na SZO, str. 6.
    (24) Da bi se uresničil celotni potencial območij z manjšimi emisijami, morajo biti usmerjene v glavne vire onesnaževanja zraka in omejevati dostop vsem vozilom, razen tistim z nizko stopnjo emisij, poleg tega pa jih je treba posodabljati v skladu z razvijajočimi se emisijskimi standardi.
    (25) Luftreinhalteplan 2011 bis 2017 für Berlin   (Načrt za kakovost zraka za obdobje 2011–2017 za Berlin).
    (26) direktivo o kopalnih vodah (2006/7/ES direktivo o čiščenju komunalne odpadne vode (91/271/EGS) o pitni vodi (98/83/ES) okvirno direktivo o vodah (2000/60/ES) direktivo o nitratih (91/676/EGS) direktivo o poplavah (2007/60/ES) To vključuje ), , direktivo , , in .
    (27) V poročilih za države o pregledu izvajanja okoljske politike ni bilo mogoče določiti napredka, doseženega z novimi načrti upravljanja povodja, ki se še ocenjujejo.
    (28) Primerjalna študija obremenitev in ukrepov v načrtih upravljanja glavnih povodij v Uniji  , leto 2012.
    (29) Http://ec.europa.eu/environment/life/project/Projects/index.cfm?fuseaction=search.dspPage&n_proj_id=5437.   
    (30) Mreža Evropske unije za izvajanje in uveljavljanje okoljskega prava (IMPEL); Evropska mreža tožilcev za okolje; mreža policistov, specializiranih za boj proti kaznivim dejanjem zoper okolje, Forum sodnikov Evropske unije za okolje in Evropska mreža okoljskih organov in organov upravljanja.
    (31) Http://ec.europa.eu/regional_policy/p2p.   
    (32) https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/european-semester_thematic-factsheet_effective-justice-systems_en.pdf Učinkovitost nacionalnih pravosodnih sistemov se obravnava v okviru pregleda stanja na področju pravosodja v EU in evropskega semestra (). 
    (33) Direktiva 2007/2/ES.
    (34) Racionalizacija je obvezna za direktivi o presoji vplivov na okolje in habitatih; kar zadeva presojo vplivov na okolje in druge okoljske presoje, Komisija spodbuja države članice k uporabi razpoložljivih možnosti za poenostavitev postopkov. Glej smernice Komisije (UL C 273, 27.7.2016).
    (35) http://www.epa.ie/pubs/reports/enforcement/  .
    (36)  Network for Ireland's Environmental Compliance and Enforcement“ – NIECE (Mreža za skladnost Irske z okoljskimi predpisi in njihovo izvrševanje).
    (37) Http://www.vhrm.be/english.  
    (38) Https://www.fiscal.es/fiscal/publico/ciudadano/fiscal_especialista/medio_ambiente/documentos_normativa/.   
    (39) Http://www.environment.scotland.gov.uk/.   
    (40) Https://www.pdok.nl/en/about-pdok.   
    (41) http://impel.eu/wp-content/uploads/2015/07/Implementation-Challenge-Report-23-March-2015.pdf  Opredeljeni izzivi ustrezajo ugotovitvam o strukturnih težavah pri upravljanju, opredeljenih v okviru evropskega semestra, v pregledih okoljske uspešnosti, ki jih izvaja OECD, in nedavni študiji IMPEL, ki je na voljo na spletnem naslovu: .
    (42) Http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=738&langId=en&pubId=7757.   
    (43) SWD(2016) 390 final „Pristop povezanosti“ iz Sporočila Komisije z naslovom „Novi ukrepi za trajnostno prihodnost Evrope ‒ Evropsko ukrepanje za trajnost“ .
    Top

    Bruselj, 3.2.2017

    COM(2017) 63 final

    PRILOGA

    SMERNICE ZA DRŽAVE ČLANICE:
    PREDLAGANI UKREPI ZA BOLJŠE IZVAJANJE OKOLJSKE POLITIKE

    k

    SPOROČILU KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ

    Pregled izvajanja okoljske politike EU: skupni izzivi in prizadevanja za boljše rezultate

    {SWD(2017) 33 - 60 final}


    SMERNICE ZA DRŽAVE ČLANICE:

    PREDLAGANI UKREPI ZA BOLJŠE IZVAJANJE OKOLJSKE POLITIKE 1

    Predlagani ukrepi

    Država(-e) članica(-e)

    Razvoj krožnega gospodarstva in učinkovitejša raba virov

    Okrepitev okvira politike za pospešeno vzpostavitev krožnega gospodarstva v vseh gospodarskih sektorjih, pri čemer se zagotovi dodatna podpora lokalnim podjetjem in povečajo naložbe v sisteme javnih raziskav in izobraževanja, zlasti na področju prihrankov vode in energije, zmanjšanja količine odpadkov, recikliranja materialov, okoljsko primerne zasnove in uporabe trga sekundarnih surovin.

    BE, BG, CZ, DE, HR, HU, IT, RO, SE, SK

    Boljše spremljanje politik krožnega gospodarstva za oceno njihove učinkovitosti in morebitne spremembe.

    PT, SI

    Olajšanje razvoja in izmenjave dobrih praks v zvezi s krožnim gospodarstvom in ekoinovacijami med vsemi vladnimi subjekti, zlasti na lokalni ravni.

    BE, CY, EL, ES

    Spodbujanje akademskega sveta in šol k podpori krožnega gospodarstva. Ozaveščanje potrošnikov in MSP o koristih krožnega gospodarstva.

    IT, PL, SK

    Sprejetje načel krožnega gospodarstva; povečanje stopnje recikliranja in uporabe okoljsko primerne zasnove v sektorju MSP, zlasti z dodatnimi naložbami v izobraževanje in usposabljanje. Spodbujanje ukrepov za učinkovito rabo virov (npr. prihrankov energije in vode).

    BE, EL, ES, HU, IT, RO, SK

    Spodbujanje naložb v zelene izdelke in storitve. Olajšanje zelenih naložb in dostopa do financiranja. Spodbujanje raziskav in razvoja med MSP.

    CZ, ES, HU, MT, RO, SE, SK

    Ravnanje z odpadki

    Uvajanje politik, vključno z ekonomskimi instrumenti (shemi „razširjene odgovornosti proizvajalca“ ter „odvrzi in plačaj“), za nadaljnje izvajanje hierarhije ravnanja z odpadki, tj. spodbujanje preprečevanja nastajanja ter povečanje ekonomske privlačnosti ponovne uporabe in recikliranja. Odpravljanje pridobivanja nezasluženih koristi in zagotovitev finančne sposobnosti preživetja podjetij za ravnanje z odpadki.

    AT, BG, CY, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Preusmerjanje odpadkov, ki jih je mogoče ponovno uporabiti in reciklirati, stran od sežiganja s postopnim ukinjanjem subvencij za sežiganje ali z uvedbo davka na sežiganje.

    AT, BE, CZ, DE, DK, EE, FI, IE, LU, PL, PT, SE

    Uvajanje in/ali postopno zviševanje davkov na odlaganje za postopno opuščanje odlaganja odpadkov, ki jih je mogoče reciklirati in predelati, na odlagališčih. Uskladitev regionalnih davkov na odlaganje. Izvedba pregleda stopnje pristojbin za odlaganje odpadkov. Uporaba prihodkov od ekonomskih instrumentov za podpiranje infrastrukture za ločeno zbiranje in alternativne infrastrukture.

    CY, CZ, EL, ES, HR, HU, IT, LT, LV, MT, PL, RO, SI, SK, UK

    Osredotočanje na izpolnjevanje obveznosti ločenega zbiranja za povečanje stopenj recikliranja in prednostno obravnavanje ločenega zbiranja bioloških odpadkov za povečanje stopenj kompostiranja. Določitev krajev za zbiranje specifičnih odpadkov (tako imenovanih „točk za ločeno zbiranje odpadkov“) v vsaki občini.

    BG, CY, CZ, EE, EL, ES, FR, HR, IE, IT, LT, PL, PT, RO, SK

    Dokončanje in posodobitev načrtov upravljanja z odpadki in/ali programov preprečevanja nastajanja odpadkov, da bodo obsegali celotno ozemlje.

    BE, DE, EL, ES, FR, RO

    Prednostno dokončanje dela v zvezi z nezakonitimi odlagališči.

    BG, CY, EL, RO

    Preprečevanje gradnje čezmerne infrastrukture za obdelavo ostankov odpadkov.

    BG, CY, CZ, EL, ES, HR, HU, IT, LT, LV, MT, PL, RO, SK

    Zagotavljanje usklajenosti statističnih podatkov s smernicami Eurostata. Izboljšanje usklajenosti podatkov o ravnanju z odpadki iz različnih virov (tudi v zvezi z veliko vrzeljo med količino nastalih in obdelanih odpadkov).

    CZ, SI

    Okrepitev sodelovanja med regijami za učinkovitejšo uporabo zmogljivosti za obdelavo odpadkov in doseganje nacionalnih ciljev za recikliranje.

    ES, IT

    Okrepitev in povečanje sposobnosti izvrševanja.

    MT, PL, RO

    Narava in biotska raznovrstnost ter ocenjevanje naravnega kapitala

    Dokončanje postopka določitve območij, vključno z morskim delom, in uvedba jasno opredeljenih ciljev ohranjanja ter potrebnih ohranitvenih ukrepov za območja in zagotovitev ustreznih virov za njihovo izvajanje. Namen je ohranitev/obnovitev ugodnega stanja ohranjenosti vrst in habitatov v interesu Skupnosti na njihovem celotnem naravnem območju razširjenosti. Dokončanje in posodobitev prednostnih okvirov ukrepanja. Izboljšanje razpoložljivosti znanja in podatkov, da bi bili v boljšem položaju za izvajanje ustreznih ohranitvenih ukrepov.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Zagotavljanje, da se načrti upravljanja območij Natura 2000 učinkovito izvajajo z upravno zmogljivostjo in finančnimi sredstvi. Krepitev zmogljivosti pristojnih organov (osrednjih in regionalnih organov ter organov za upravljanje območij) za izvajanje načrtov upravljanja, povečanje ozaveščenosti o omrežju Natura 2000 in spodbudah za naložbe v omrežje ter preprečevanje nezakonitih dejavnosti, ki vplivajo na prostoživeče živalske in rastlinske vrste, z okrepitvijo izvrševanja na območjih Natura 2000 in zunaj njih.

    BG, EE, EL, IT, PL, RO, SI, SK

    Razvoj in spodbujanje pametnih in racionaliziranih pristopov k izvajanju, zlasti v zvezi s postopki izdajanja dovoljenj za območja in vrste, z zagotavljanjem razpoložljivosti potrebnega znanja in podatkov ter okrepitev komuniciranja z deležniki.

    AT, BG, CY, CZ, DE, EE, ES, HU, IT, LT, MT, PL, PT

    Nadaljnje podpiranje kartiranja in ocenjevanja ekosistemov in njihovih storitev, vrednotenja in razvoja sistemov računovodenja, ki upoštevajo naravni kapital.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK

    Krepitev zmogljivosti uprave za izboljšanje postopkov ustrezne presoje in preprečevanje slabšanja stanja območij Natura 2000 zaradi škodljivega razvoja dogodkov.

    CY, EL, IT

    Zagotovitev ustreznega izvrševanja prepovedi lova za zaščitene vrste ptic.

    CY, FR, MT

    Okrepitev vključevanja vidikov biotske raznovrstnosti v druge politike (zlasti kmetijstvo, pa tudi gozdarstvo, ribištvo, načrtovanje mest in infrastrukture ter turizem) in spodbujanje komunikacije med akterji.

    DE, DK, FR, PT, SI

    Optimalno izboljšanje prispevka omrežja Natura 2000 in nacionalnih naravnih omrežij k doseganju dobrega stanja ohranjenosti ter zmanjšanju razdrobljenosti habitatov, atmosferske depozicije dušika, izsuševanja in zakisljevanja.

    NL

    Preprečevanje dodatne razdrobljenosti habitatov in sprejetje ukrepov za obnovitev povezanosti.

    LU

    Zagotovitev, da se v programih razvoja podeželja in pri izvajanju ekologizacije prednostno obravnavajo ukrepi za biotsko raznovrstnost ter da navedeni programi in izvajanje ekologizacije prispevajo k doseganju ugodnega stanja ohranjenosti habitatov in vrst, zlasti za ohranjanje kmetijstva z visoko naravno vrednostjo.

    LU, NL, RO

    Izkoriščanje dragocenega naravnega kapitala za ustvarjanje delovnih mest in prihodkov. V okviru tega spodbujanje nadaljnjega ekoturizma.

    EL, ES

    Nadaljnje podpiranje že začetega dela v zvezi s trajnostnim partnerstvom za ukrepe za varstvo biotske raznovrstnosti, trajnostni razvoj ter prilagajanje podnebnim spremembam in blažitev njihovih posledic v najbolj oddaljenih regijah ter čezmorskih državah in ozemljih.

    FR, UK

    Izboljšanje spodbud za gozdarje in kmete, da se izboljša varstvo gozdnih habitatov in habitatov na traviščih. Zagotavljanje trajnostnega gospodarjenja z gozdovi in spodbujanje učinkovite uporabe biomase.

    LV, SK

    Varstvo morij 2

    Nadaljnje delo za izboljšanje opredelitev dobrega okoljskega stanja (zlasti za deskriptorje glede biotske raznovrstnosti), tudi z regionalnim sodelovanjem na podlagi dela ustreznih konvencij o regionalnih morjih.

    BE, CY, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, IE, IT, LT, LV, MT, NL, PT, RO, SE, SI, UK

    Opredelitev in obravnavanje vrzeli v znanju, povezanih z dobrim okoljskim stanjem.

    BE, BG, CY, DE, DK, EE, FI, FR, IE, LT, LV, MT, NL, PT, RO, SI

    Nadaljnji razvoj pristopov, s katerimi se presojajo (in količinsko opredelijo) vplivi glavnih obremenitev, da se zagotovijo boljši in bolje utemeljeni rezultati presoje za poročanje leta 2018.

    BE, BG, CY, DE, EE, EL, HR,IE, IT, LV, LT, MT, NL, RO, SE, UK

    Nadaljnje vključevanje obstoječih programov spremljanja na podlagi druge zakonodaje EU in izvajanja skupnih programov spremljanja, razvitih na (pod)regionalni ravni (HELCOM, OSPAR, Barcelonska konvencija, Komisija za varstvo Črnega morja pred onesnaževanjem). Izboljšanje primerljivosti in usklajenosti metod spremljanja v morskih regijah države.

    BE, BG, CY, DE, DK, EE, ES, FI, FR, HR, IE, IT, LT, LV, NL, PT, RO, SE, SI, UK

    Nujno dokončanje, poročanje in izvedba nacionalnega programa ukrepov.

    BG, CY, DK, EE, EL, HR, LT, MT, SI, RO

    Zagotovitev, da se program spremljanja države članice nemudoma izvede in je ustrezen za spremljanje napredka pri doseganju dobrega okoljskega stanja.

    BE, BG, CY, DE, DK, EE, ES, FI, FR, HR, IT, IE, LT, LV, MT, NL, PT, RO, SE, SI, UK

    Kakovost zraka

    Ohranjanje trendov zmanjševanja emisij onesnaževal zraka za dosego popolne skladnosti z veljavnimi nacionalnimi zgornjimi mejami emisij in mejnimi vrednostmi za kakovost zraka. Zmanjšanje škodljivih vplivov onesnaževanja zraka na zdravje, okolje in gospodarstvo.

    AT, BE, DE, DK, ES, FI, FR, LU, NL

    Ohranjanje trendov zmanjševanja emisij onesnaževal zraka za dosego popolne skladnosti z mejnimi vrednostmi za kakovost zraka. Zmanjšanje škodljivih vplivov onesnaževanja zraka na zdravje, okolje in gospodarstvo.

    BG, CZ, EL, HR, HU, IT, LT, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Ohranjanje trendov zmanjševanja emisij onesnaževal zraka in zmanjšanje škodljivega vpliva onesnaževanja zraka na zdravje, okolje in gospodarstvo, vključno z razvojem celovite strategije in akcijskega načrta za reševanje težav s prometnimi zastoji.

    CY, EE, MT

    Zmanjšanje emisij amoniaka (NH3) za skladnost z veljavnimi nacionalnimi zgornjimi mejami emisij, na primer z uvedbo ali razširitvijo uporabe kmetijskih tehnik z nizko stopnjo emisij.

    AT, DE, DK, ES, FI, NL

    Zmanjšanje emisij nemetanskih hlapnih organskih spojin, da bi bile skladne z veljavnimi nacionalnimi zgornjimi mejami emisij, in po potrebi zmanjšanje koncentracij ozona.

    DE, DK, IE, LU

    Zmanjšanje emisij dušikovega oksida (NOx), da bi bile skladne z veljavnimi nacionalnimi zgornjimi mejami emisij, in/ali zmanjšanje dušikovega dioksida (NO2) (in po potrebi tudi koncentracij ozona), med drugim z zmanjšanjem emisij, povezanih s prevozom, zlasti na mestnih območjih.

    AT, BE, CZ, DE, DK, EL, ES, FI, FR, HU, IE, IT, LU, NL, PL, PT, RO, SE, SK, UK

    Zmanjšanje emisij in koncentracije PM10 (in po potrebi tudi benzo(a)pirena), med drugim z zmanjšanjem emisij, povezanih s proizvodnjo energije in toplote z uporabo trdnih goriv, s prevozom in kmetijstvom.

    AT, BE, BG, CZ, DE, EL, ES, FR, HR, HU, IT, LT, LV, PL, RO, SE, SI, SK

    Hrup

    Dokončanje manjkajočih akcijskih načrtov na področju hrupa.

    BE, CY, CZ, DE, EL, ES, FR, HR, IT, LV, PL, PT, RO, SE, SI, SK

    Dokončanje manjkajočih kart hrupa.

    BE, EL, ES, FR, IT, LV, PT, RO, SK

    Kakovost vode in gospodarjenje z vodo

    Izboljšanje vodne politike v drugem krogu načrtov upravljanja povodja v skladu z logiko ukrepanja okvirne direktive o vodah, tj. zagotovitev podrobnejše presoje obremenitev za izboljšanje spremljanja, da se ugotovi stanje vodnih teles, in oblikovanje programov ukrepov, ki obravnavajo vse opredeljene obremenitve, zlasti hidromorfološke obremenitve in onesnaževanje, ki jih povzročajo kmetijstvo, industrija in komunalna odpadna voda. Programe ukrepov in programe spremljanja bi bilo treba ustrezno financirati.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Zagotovitev, da odobrene izjeme izpolnjujejo vse pogoje iz okvirne direktive o vodah in so podprte z dokazi, zlasti v zvezi s presojo mnogo boljše okoljske možnosti. Ohranjanje prizadevanj za zmanjšanje števila izjem.

    AT, BE, MT, NL, PL

    Oblikovanje in/ali uvedba politike določanja cen vode, ki se uporablja za različne storitve v zvezi z rabo vode in temelji na merjenju porabe, vključuje pa tarife, ki izražajo okoljske stroške in stroške virov, ter spodbude za učinkovitejšo rabo vode. Izjeme v zvezi s pristojbinami za vodo bi bilo treba znova obravnavati. Priporočljiva je tudi ustanovitev nacionalnega regulativnega ali nadzornega organa, ki zagotavlja skladnost in ustrezno povračilo stroškov s tarifami.

    BG, CY, CZ, ES, HU, IE, IT, SK

    Zagotovitev ustrezne obravnave onesnaževanja vode iz kmetijstva v skladu z direktivo o nitratih in okvirno direktivo o vodah. Sprejetje učinkovitih osnovnih in dopolnilnih ukrepov za obravnavo navedenega onesnaževanja. Spremljanje razvoja obremenitve zaradi kmetijstva in kakovosti vode, da se zagotovijo podatki za določitev ranljivih območij in pregled akcijskih programov za nitrate. Kadar je ustrezno, upoštevanje območij intenzivnega kmetijstva in visokih ravni nitratov, trendov naraščanja obremenitve zaradi kmetijstva in posebno občutljivih vodnih teles, kot je Baltsko morje.

    BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, IE, IT, LT, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, UK

    Izboljšati bi bilo treba nadzor nad odvzemom vode za površinske in podzemne vode. Spodbujanje učinkovite rabe vode in trajnostnega zadrževanja vode, vključno z ukrepi za naravno zadrževanje vode v programu ukrepov, ter zagotovitev ustreznega financiranja. V primeru Cipra se voda, nastala pri razsoljevanju, se ne bi smela uporabljati v kmetijstvu.

    CY, ES

    Izvedba pregleda dovoljenj za vodo, da se zagotovi njihova skladnost z okoljskimi cilji, in zagotovitev ustrezne presoje novih projektov, ki lahko povzročijo slabšanje stanja, v skladu s členom 4(7) okvirne direktive o vodah. Pri teh presojah je treba obravnavati druge možnosti in ustrezne ukrepe za blažitev. Politiko izdajanja dovoljenj za odobritev ali ohranitev hidroelektrarn bi bilo treba pregledati in posodobiti.

    BG, CY, CZ, EL, ES, HU, IT, LT, LU, PL, PT, SE, SK

    Celovito izvajanje direktive o čiščenju komunalne odpadne vode v vseh aglomeracijah. Gradnja infrastrukture za uskladitev z direktivo o pitni vodi in direktivo o čiščenju komunalne odpadne vode. Izboljšanje nacionalnega sistema poročanja na podlagi direktive o čiščenju komunalne odpadne vode. Nadaljevanje prednostne obravnave naložb za komunalne čistilne naprave, med drugim z učinkovito uporabo financiranja v okviru kohezijske politike v primeru upravičenosti.

    BE, BG, CY, EL, ES, HR, HU, IE, IT, PL, PT, RO, SI

    Morebitni ukrepi za racionalizacijo struktur in storitev za gospodarjenje z vodo in odpadno vodo, skupaj s spodbudami za povečanje stopnje fizičnih priključkov na omrežja.

    LV

    Sprejetje vseh kart poplavne nevarnosti in poplavne ogroženosti. Osredotočanje na ukrepe za naravno zadrževanje pri izvajanju projektov za varstvo pred poplavami. Celovito združevanje obvladovanja poplav z zadrževanjem vode, pri čemer je treba obravnavati tudi resne težave s pomanjkanjem vode.

    BG, HU, IT, MT

    Izboljšanje usklajenega izvajanja politik s področij vode, morja in narave ter med organi za gospodarjenje z vodo.

    BE, IT, PT

    Mednarodni sporazumi

    Okrepitev prizadevanj za pristop k ustreznim večstranskim okoljskim sporazumom s podpisom in ratifikacijo tistih, ki še niso bili podpisani ali ratificirani.

    EL, IE, IT, MT

    Učinkovito upravljanje v centralni, regionalni in lokalni državi ter usklajevanje in vključevanje

    Poenostavitev okoljskih upravnih postopkov in izboljšanje sodelovanja javnih organov (na nacionalni, regionalni in lokalni ravni), ki sodelujejo pri uporabi okoljskih politik.

    EL

    Okrepitev upravnih zmogljivosti ministrstva za varstvo okolja in narave, saj bi to pozitivno vplivalo na uporabo sredstev EU ter pospešilo uskladitev z okoljskimi politikami in zakonodajo EU.

    HR

    Odprava razdrobljenosti na regionalni in lokalni ravni z razvojem boljših mehanizmov za usklajevanje na področju okolja.

    ES, HU, IT

    Zagotovitev, da mnenje o presoji vplivov nekaterih javnih in zasebnih projektov na okolje iz člena 6 direktive o presoji vplivov na okolje, kakor je bila spremenjena, predloži funkcionalno neodvisen organ.

    FR

    Zagotovitev okrepljenega partnerstva in večje preglednosti v celotni javni upravi ter okrepitev udeležbe javnosti pri odločanju v zvezi z okoljskimi zadevami.

    HU

    Večja uporaba ocen učinkov osnutkov zakonodajnih aktov, zlasti v zvezi z njihovimi učinki na okolje.

    HU

    Določitev jasnega in preglednega postopka za odobritev dejavnosti in objektov, ki vplivajo na okolje.

    HU

    Pravočasnejše poročanje v skladu z okoljsko zakonodajo EU in, zlasti v ta namen, pa tudi na splošno, zagotovitev zadostnih človeških virov za učinkovitejše izvajanje in izvrševanje okoljske politike.

    MT

    Zagotovitev, da ima novoustanovljeni organ za okolje in vire močne pristojnosti. Uvesti bi bilo treba jasne in pregledne postopke za odobritev objektov in dejavnosti, ki vplivajo na okolje.

    MT

    Uporaba skladov EU za krepitev potrebnih zmogljivosti in strokovnega znanja na vseh ravneh uprave, ki sodelujejo pri izvajanju in izvrševanju.

    PL

    Okrepitev upravljanja okoljske zakonodaje in politik EU, zlasti na področju ohranjanja narave in gospodarjenja z vodo (npr. prilagoditev strukture in nalog organov za vode za boljše izpolnjevanje nalog, povezanih z izvajanjem okvirne direktive o vodah, ter vključitev teh organov v postopek izdaje dovoljenj).

    PL

    Izboljšanje izvrševanja v primeru neizvajanja blažilnih in izravnalnih ukrepov, ki so razvijalcem projektov naloženi v okviru odločitev o okoljskih zadevah in izdaje gradbenih dovoljenj.

    PL

    Izkušnje, pridobljene pri projektih zajezitve v zvezi z opredelitvijo in izvajanjem blažilnih in izravnalnih ukrepov, bi bilo treba razširiti na drugo infrastrukturo, ki bi lahko pomembno vplivala na omrežje Natura 2000. Sestava odborov za nadaljnje ukrepe za te projekte bi morala biti čim bolj široka in vključevati predstavnike NVO.

    PT

    Učinkovito izvajanje in uporaba pred kratkim vzpostavljenih pobud za izboljšanje učinkovitosti, uspešnosti in usklajevanja javnega sektorja na področju okolja, in sicer izboljšanje izmenjave informacij in dokumentacije med javnimi subjekti, pristojnimi za inšpekcijske preglede in spremljanje na področju kmetijstva, morja in okolja, z operativno platformo.

    PT

    Pospešitev izvajanja strategije za okrepitev javne uprave, v okviru katere je treba ustrezno pozornost nameniti okolju.

    RO

    Izboljšanje upravnih zmogljivosti in usklajevanja agencij, ki sodelujejo pri izvajanju, zlasti v zvezi z gospodarjenjem z vodo in ravnanjem z odpadki, pa tudi s kakovostjo presoj vplivov.

    RO

    Zagotovitev spoštovanja okoljske zakonodaje EU v okviru reforme nacionalnega sistema izdajanja dovoljenj, namenjene odpravi nepotrebnega upravnega bremena in racionalizaciji postopkov.

    SI

    Izboljšanje uporabe presoj vplivov na okolje in strateških presoj vplivov na okolje kot pomembnih orodij za zagotovitev vključevanja okoljskih vidikov.

    CZ, SK

    Zagotavljanje skladnosti

    Izboljšanje preglednosti organizacije in delovanja zagotavljanja skladnosti ter načina obravnavanja pomembnih tveganj.

    AT, BE, BG, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    Spodbujanje večjega sodelovanja pristojnih organov v mrežah za usklajevanje z okoljskimi predpisi.

    AT, BG, CY, CZ, DK, EE, EL, FI, HR, HU, LU, LV, PT, RO, SE, SI, SK

    Okrepitev prizadevanj za izvajanje direktive o okoljski odgovornosti s proaktivnimi pobudami, kot je vzpostavitev nacionalne evidence izrednih dogodkov, povezanih z direktivo o okoljski odgovornosti, in/ali priprava nacionalnih smernic.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, EE, EL, FI, FR, HR, HU, IT, LT, LU, LV, MT, PL, RO, SE, SI, SK

    Sprejetje nadaljnjih ukrepov za zagotovitev učinkovitega sistema finančnih jamstev za okoljsko odgovornost.

    BE, CY, DK, EE, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, RO, SE, SI, UK

    Udeležba javnosti in dostop do pravnega varstva

    Sprejetje potrebnih ukrepov, da se okoljevarstvenim NVO zagotovi pravna podlaga za izpodbijanje dejanj ali opustitev javnega organa v okviru vseh sektorskih okoljskih predpisov EU, v popolni skladnosti s pravom EU in Konvencijo o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah (Aarhuško konvencijo).

    AT, BE, BG, CZ, DE, HU, IT, PL, SE, SI, SK

    Vrednotenje stroškov sodnih izpodbijanj v zvezi z okoljskim pravom EU in prizadevanja za zagotovitev, da ti stroški niso nedopustno visoki.

    CY, DK, EE, ES, FR, IE, LU, MT, RO, UK

    Dostop do informacij, znanja in dokazov

    Kritično pregledovanje učinkovitosti politik države glede podatkov in sprememba teh politik ob upoštevanju „najboljših praks“.

    AT, BE, BG, CY, CZ, EE, EL, HR, HU, IT, LT, MT, PT, RO, SI, SK

    Opredelitev in evidentiranje vseh zbirk prostorskih podatkov, potrebnih za izvajanje okoljskega prava, in omogočanje dostopa do podatkov in dokumentacije vsaj „v trenutnem stanju“ drugim javnim organom in javnosti v okviru digitalnih storitev, predvidenih v direktivi INSPIRE.

    AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, HR, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK, UK

    (1)  V tej prilogi so povzeti predlagani ukrepi iz 28 poročil za države o pregledu izvajanja okoljske politike. Upoštevati je treba, da se je Komisija v tem prvem krogu ocenjevanja v okviru pregleda izvajanja okoljske politike odločila, da se bo osredotočila na omejeno število ukrepov, ki jih mora vsaka država članica prednostno obravnavati. Poleg tega je Komisija ob upoštevanju razpoložljivih informacij sklenila, da v tem prvem krogu pregleda izvajanja okoljske politike ne bo predlagala ukrepov na področju zelene infrastrukture, varstva tal, trajnosti mest, zelene obdavčitve in postopnega ukinjanja okolju škodljivih subvencij, zelenih javnih naročil in naložb, čeprav so ta področja v poročilih proučena.
    (2) Komisija ni oblikovala smernic za Poljsko zaradi njene zamude pri poročanju v skladu z okvirno direktivo o morski strategiji.
    Top