Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0739

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ Delovni program Komisije za leto 2014

    /* COM/2013/0739 final */

    52013DC0739

    SPOROČILO KOMISIJE Delovni program Komisije za leto 2014 /* COM/2013/0739 final */


    Uvod

    Po petih letih globalne finančne krize se v Evropski uniji pojavljajo znaki oživljanja gospodarstva, ki pa so še negotovi in ne koristijo tistim, ki jih je kriza najbolj prizadela, na primer nezaposlenim mladim. Graditi moramo na dosedanjem napredku in nadaljevati proces reform v državah članicah, na katere je pritisk največji. Kljub temu obstajajo jasni znaki, da Evropa zaradi temeljite gospodarske, finančne in davčne reforme ter dobro usmerjenih ukrepov na evropski in nacionalni ravni za spodbujanje rasti in novih delovnih mest iz krize počasi izhaja močnejša in bolj zdrava.

    Vendar pa ne smemo počivati na lovorikah. Leto 2014 mora biti leto uresničevanja zastavljenega, leto, ko bodo dokončani številčni predlogi za spodbujanje rasti, ki so v zakonodajnem postopku, in za pospeševanje izvajanja v praksi. Močna osredotočenost na rezultate v naslednjih mesecih bo za evropske državljane in podjetja dokaz, da lahko z zaupanjem zrejo v prihodnost.

    Spodbujanje rasti in novih delovnih mest bo še naprej v središču delovnega programa Evropske komisije za leto 2014. Ti prednostni nalogi bosta podlaga tako za analizo Komisije glede reform, potrebnih na nacionalni ravni, – kjer je treba nadaljevati s prizadevanji za sanacijo javnih financ, reformo strukture gospodarstva in naložbe, ki spodbujajo rast – ter pobude, predlagane na evropski ravni, v podporo oživitvi gospodarstva, ustvarjanju novih delovnih mest in odpravljanju socialnih posledic krize.

    Zadnjih pet let so zaznamovala skupna prizadevanja institucij Evropske unije in držav članic za reševanje ključnih težav, s katerimi se Evropa sooča danes. Dosežki tega obdobja so precejšnji: euro se je obdržal, okrepljen, Evropska unija pa je dobila močnejši sistem ekonomskega upravljanja; vzpostavljena sta bila finančni nadzor in regulacija nove generacije, postavljeni so bili temelji bančne unije; okrepila so se prizadevanja za poglobitev enotnega trga, dosežen pa je bil tudi politični dogovor o proračunu EU – evropskem skladu za rast in naložbe. Evropsko leto državljanov je zagotovilo priložnost za razmislek, kako EU pomaga Evropejcem v njihovem vsakdanjem življenju, ter državljane vključilo v neposreden dialog o prihodnosti EU. EU se vedno znova dokazuje kot osrednji akter pri reševanju aktualnih svetovnih vprašanj.

    Vendar pa so preostali izzivi ogromni. Stopnje brezposelnosti, zlasti med mladimi, ostajajo na ravni, ki je gospodarsko in družbeno nesprejemljiva. Mala podjetja, ki so ključnega pomena za evropsko gospodarstvo, imajo še naprej težave s pridobivanjem sredstev, ki jih potrebujejo za rast in ustvarjanje novih delovnih mest. Čeprav je bil dosežen napredek, pa Evropa še vedno ne dosega svojega cilja enotnega trga, zlasti na ključnih področjih, kot so digitalno gospodarstvo, energetika in storitve.

    Vendar naši izzivi ne zadevajo samo gospodarstva. Potrebni so ukrepi na ravni EU za zaščito vrednot in spodbujanje pravic državljanov, od enakosti do spoštovanja manjšin, od okoljskih standardov do varstva podatkov in zasebnosti. Pri upravljanju mej Evrope, ki je nujna naloga, se moramo opreti na solidarnost in odgovornost ter zaščititi tiste, ki to potrebujejo. Izkušnje potrjujejo pomen vloge Komisije v primeru resne sistematične grožnje pravni državi.

    Hkrati moramo obravnavati strukturne izzive — in priložnosti – kot so boj proti podnebnim spremembam, prilagoditev posledicam staranja prebivalstva, zagotovitev izobrazbe in veščin, ki jih Evropa potrebuje, izgradnja gospodarstva, ki bo bolj gospodarno z viri, iskanje novih virov konkurenčnosti v dobi globalizacije in prispevanje k stabilnosti v širšem svetu. Komisija si bo prizadevala, da bodo edinstvene priložnosti, ki jih ponuja sodelovanje na evropski ravni za spopadanje s skupnimi izzivi, v prihodnjih letih v celoti izkoriščene. V večini primerov so to svetovni izzivi, za njihovo reševanje pa bo morala biti EU učinkovit akter na svetovnem prizorišču.

    Delovni program Komisije za leto 2014 bo osredotočen na nadaljevanje teh prizadevanj in doseganje otipljivih rezultatov za državljane Evrope. V praksi to pomeni sodelovanje z Evropskim parlamentom in Svetom, da se pospeši sprejetje ključnih predlogov, ki so še v obravnavi, zagotovi pravočasno izvajanje novih programov EU za financiranje ter poglobi sodelovanje z državami članicami in med njimi za uresničevanje strategije Evropa 2020 prek evropskega semestra.

    V letu 2014 bo na številnih področjih potekalo tudi raziskovalno delo za pripravo sklepov naslednje Komisije. To bo vključevalo nadaljnja prizadevanja proti poglobljeni in resnični ekonomski in monetarni uniji, ki bo temeljila na štirih stebrih ekonomske, davčne, bančne in politične unije. Prihodnje volitve v Evropski parlament bodo zagotovile pomembno priložnost za obširno debato o tem, kako izgraditi Evropo, ki bo bolj združena, močnejša in odprtejša.

    Ključni izzivi za leto 2014

    Prednostna naloga v začetku leta 2014 bo, da Evropski parlament in Svet zaključita pogajanja o številnih obstoječih predlogih, ki lahko spodbudijo rast in ustvarjanje delovnih mest. Komisija bo tesno sodelovala z obema institucijama, da bi pripomogla k uspešnemu zaključku teh pogajanj pred volitvami v Evropski parlament. V Prilogi I je naveden seznam predlogov, za katere Komisija meni, da so ključnega pomena, in ki so dovolj daleč, da bi bili lahko sprejeti v naslednjih mesecih. Gre na primer za predloge na področju bančne unije, dva akta za enotni trg, mobilnost delavcev in digitalno agendo.

    Hkrati je EU že sprejela obsežen zakonodajni program, ki ga je treba zdaj začeti izvajati. Komisija si bo prizadevala zagotoviti, da bodo državljani EU čim hitreje imeli koristi od tega. Še naprej bo sodelovala z državami članicami, da bi zagotovil ustrezno izvajanje in uporabo pravil EU ter njihovo dosledno uveljavljanje. Posebna prednostna naloga bodo investicijski programi nove generacije, ki jih podpira večletni finančni okvir EU. Neoviran in pravočasen začetek programov večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020 bo evropskemu gospodarstvu zagotovil resničen zagon. Da bo to mogoče, se je treba dogovoriti o zakonodajnem okviru ter vzpostaviti potrebne strukture, postopke in programe na nacionalni ravni, da se bodo lahko projekti začeli čim prej izvajati v praksi.

    Komisija bo v letu 2014 nadaljevala s ključnimi procesi, ki so del sedanjega delovanja EU. Med temi so:

    · spodbujanje ciljev strategije Evropa 2020 v okviru evropskega semestra za usklajevanje gospodarskih politik;

    · konsolidacija napredka na področju ekonomskega upravljanja;

    · poročanje o napredku na področju gospodarske, socialne in ozemeljske kohezije;

    · nadgradnja letnega širitvenega paketa in evropske sosedske politike.

    Nadgrajevala bo tudi novejše pristope, na primer pregled stanja na področju pravosodja, ter nadaljevala s pobudami, kot je strategija za Rome.

    Drugi pomembni cilji, za katere si bo prizadevala Komisija, vključujejo vrsto ključnih mednarodnih pogajanj, od čezatlantskega partnerstva z Združenimi državami na področju trgovine in naložb do mednarodnih pogajanj o podnebju. Komisija bo tudi pripravljena, da v polni meri odigra svojo vlogo pri spopadanju z razvojnimi izzivi in reševanju humanitarnih in drugih kriz.

    Poleg konsolidacije, ki je v teku, Komisija pripravlja nekaj novih pobud, ki bodo predstavljene v letu 2014 (Priloga II). Z nekaterimi izmed njih bodo zaključeni ukrepi iz delovnega programa za leto 2013, ki eksplicitno vključuje pobude, ki naj bi bile predstavljene v prvi polovici leta 2014. Druge so posledica mednarodnih zavez ali letnih političnih ciklov. Z izjemo pravnih obveznosti, tehničnih posodobitev in posebno nujnih primerov Komisija ne bo predložila drugih novih zakonodajnih predlogov.

    Poleg teh novih pobud Komisijo čaka obsežno pripravljalno in raziskovalno delo kot pomoč pri pripravi nekaterih ključnih odločitev, ki jih je treba sprejeti v prihodnjih letih. To bo vključevalo ocene učinka in javna posvetovanja, namenjena opredelitvi ključnih vprašanj in izbir ter proučevanju njihovih morebitnih učinkov.

    Pomemben del tega premisleka je svež pogled na veljavno zakonodajo, da se zagotovi njena ustreznost. Nedavno sporočilo Komisije o rezultatih programa ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT)[1] vsebuje obsežen program analize in zakonodajne reforme. To bo v letu 2014 pomembna tema (Priloga III), v Prilogi IV pa je seznam predlogov, ki bodo umaknjeni.

    Poleg zakonodaje v povezavi z začetkom programov večletnega finančnega okvira za naslednje obdobje in druge zakonodaje, ki je tik pred sprejetjem (vključno z akti iz Priloge I), Priloga V izpostavlja nekatere pomembne zakonodajne akte, katerih učinek se bo pokazal v letu 2014.

    Ključne prednostne naloge za leto 2014

    Ekonomska in monetarna unija

    Medtem ko bo Latvija kmalu postala 18. članica euroobmočja, si bo Komisija še naprej prizadevala okrepiti ekonomsko upravljanje in dokončati bančno unijo v skladu z načrtom za poglobljeno in resnično ekonomsko in monetarno unijo. Komisija je v svojem nedavnem sporočilu o socialni razsežnosti EMU poudarila pomen bolj povezane EMU za evropsko družbo kot celoto. EMU, umeščena v demokratično tradicijo Evrope, bo najboljši način za pridobivanje zaupanja državljanov; v letu 2014 bo potekal nadaljnji premislek o njeni poglobitvi.

    V okviru evropskega semestra se bo v letu 2014 okrepilo usklajevanje ekonomskih politik z drugim letom izvajanja zakonodajnega dvojčka, kar bo pomagalo zagotoviti, da bodo osnutki nacionalnih proračunov skladni z davčnimi cilji euroobmočja. Kot v prejšnjih letih bo Komisija evropski semester začela novembra z letnim pregledom rasti. Programi kohezijske politike naslednje generacije bodo tudi zasnovani tako, da bodo podpirali izvajanje priporočil za posamezne države.

    Kar zadeva bančni sektor in regulacijo finančnega sektorja, sta izvajanje enotnega nadzornega mehanizma in dogovor o enotnem mehanizmu za reševanje prednostni nalogi za leto 2014. Komisija bo nadaljevala reformo regulacije finančnega sektorja in nadzora s prizadevanji na področjih, kot so strukturne reforme bank, vzporedni bančni sistem in dolgoročno financiranje. Trden finančni sistem in izvajanje zavez skupine G-20 ostajata pogoja za trajnostno okrevanje in dolgoročno finančno stabilnost.

    V okviru omejenih in razdrobljenih kreditnih trgov v EU si bo Komisija prizadevala za izboljšanje zmožnosti finančnega sistema za financiranje realnega gospodarstva in povečanje uporabe finančnih instrumentov za maksimiranje učinka finančnega vzvoda proračuna EU. Delo, ki ga opravlja Evropska investicijska banka za podporo dostopu do financiranja za MSP, bo še naprej bistven vzvod za obnovo rasti. Na vseh teh področjih bo ključnega pomena za uspeh močna podpora držav članic.

    Druga prednostna naloga je okrepitev boja proti delu na črno, davčnim goljufijam in davčnim utajam. Komisija bo še naprej podpirala prizadevanja za zagotovitev razumne in učinkovite proračunske platforme, poleg tega pa bo proučila, kako lahko oblikovanje in izvajanje davčne politike bolje podpre gospodarstvo EU.

    Pametna, trajnostna in vključujoča rast

    Programi novega večletnega finančnega okvira so namenjeni podpori prednostnim nalogam strategije Evropa 2020 ter vključujejo številne ukrepe za spodbujanje naložb ter zaposlovanja in socialne vključenosti, razvoj človeškega kapitala in prednostno izvedbo reform, ki neposredno vplivajo na rast in nova delovna mesta. Trenutno potekajo prizadevanja za zagotovitev, da bodo programi leta 2014 v celoti delovati. To bo vključevalo finalizacijo novih partnerskih sporazumov in ustrezne programe evropskih strukturnih in investicijskih skladov za doseganje otipljivih in merljivih rezultatov v vseh državah članicah. Sprejetje svežnja ukrepov za naložbe v inovacije bo omogočilo tudi številna javno-zasebna partnerstva v najpomembnejših sektorjih. Izvajala se bo tudi reformirana skupna kmetijska politika, da se ustvari več delovnih mest v podeželskih območjih in postavi trdne temelje za zeleno gospodarstvo.

    Rast je ključnega pomena za ustvarjanje novih in boljših delovnih mest ter večjo socialno kohezijo. Boj proti brezposelnosti mladih je glavna prednostna naloga; nesprejemljivo visoka brezposelnost mladih ima hude socialne posledice, lahko pa bi imela tudi resne dolgoročne posledice za prizadete in za dinamiko evropskega gospodarstva. Izvajanje jamstva za mlade s strani držav članic bo ključnega pomena za začetek ustvarjanja novih delovnih mest za mlade in izboljšanje prehoda iz šole v zaposlitev. Bistvenega pomena je vlaganje v izobrazbo in veščine ter povečanje mobilnosti delavcev, tudi s pomočjo okrepljenega sodelovanja med javnimi zavodi za zaposlovanje in odpravljanjem neupravičenih in nesorazmernih ovir za prosto gibanje reguliranih in profesionalnih storitev in dostop do njih. Izkoriščanje potenciala ključnih sektorjev rasti, kot so zeleno gospodarstvo, IKT ter zdravstvena in socialna oskrba, bi moralo biti posebna prednostna naloga. Medtem ko so se začeli kazati pozitivni rezultati davčne in gospodarske reforme, pa socialna izključenost in neenakost ostajata pomemben izziv. Maksimiranje potenciala evropskih strukturnih in investicijskih skladov bo tudi odločilno prispevalo k okrevanju. Poleg tega bodo okrepljeni dejavniki za spodbujanje izobraževanja, usposabljanja, veščin, zaposlovanja in socialne kohezije, in sicer z izvajanjem programov na ravni EU, kot so Erasmus +, program za zaposlovanje in socialne inovacije, Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji in sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim.

    Za ohranitev konkurenčnosti v svetu mora EU podpreti naložbe v inovacije in raziskave prek polnega izvajanja programa Obzorje 2020, pri tem pa ustvariti prave tržne in gospodarske pogoje ter bolje uskladiti nacionalna prizadevanja. Prihodnje prednostne naloge bodo temeljile na popolni analizi, ki bo opredelila ozka grla in priložnosti. Za učinkovito podporo podjetjem je potrebna sodobna industrijska politika, Komisija pa bo razmislila o strateških prednostnih nalogah za spopadanje z izzivi, s katerimi se sooča industrija, zlasti na področju standardizacije. Dostop do kvalificirane delovne sile, v celoti integrirani energetski trg ter aktiven trgovinski program so področja, na katerih si Komisija prizadeva za podporo rasti in zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev s konkurenti na svetovni ravni.

    Vse to morajo podpirati dobro delujoč enotni trg in poštena konkurenca, učinkovita javna uprava ter predvidljiva in sodobna ureditev. To je ključna naloga za Komisijo. Zagotavljanje polnega izvajanja pravil notranjega trga na ključnih področjih, kot so storitve in energetika, ter dokončanje posodobitve pravil o državni pomoči bosta pomemben korak k dokončanju enotnega trga. Tudi sprejetje ključnih ukrepov na podlagi Akta za enotni trg II bo spodbudilo strateške sektorje za gospodarstvo EU ter odpravljanje ovir na področjih, kot so čezmejne naložbe. Komisija bo nadaljevala s pripravo statuta evropske vzajemne družbe v okviru prizadevanj za zagotovitev enakih pogojev za vsa podjetja.

    Kot del prizadevanj Komisije za spodbujanje konkurenčnosti v vseh sektorjih, zlasti za pomoč MSP, je program REFIT še posebej pomemben. Komisija je pregledala pravni red EU in predlagala seznam posebnih dejavnosti, sprememb zakonodajne, razveljavitev in umikov, pa tudi vrednotenja, da se zagotovi ustreznost zakonodaje. To bo pomembno prispevalo k spodbujanju podjetjem prijaznega okolja s poenostavitvijo in racionalizacijo zakonodaje.

    Povsem integriran in medsebojno povezan enotni trg, ki zajema telekomunikacije, energetiko in promet, zahteva cenovno in drugače dostopno, učinkovito in varno omrežno infrastrukturo. To pa zahteva mobilizacijo zasebnih in javnih naložb, jasen zakonodajni okvir, razvoj spretnosti ter naložbe v inovacije, raziskave in razvoj. Z izvajanjem instrumenta za povezovanje Evrope se bo proračun EU mobiliziral za spodbujanje naložb zasebnega sektorja v strateško omrežno infrastrukturo. Komisija bo še naprej spodbujala in razvijala možnosti EU na področju turizma.

    Poleg tega bodo prizadevanja za spodbujanje širše uporabe digitalnih storitev in čezmejnih interoperabilnih rešitev vodila posodobitev ter preoblikovanje javne uprave, kar bo spodbuda za bolj odprte in učinkovite javne storitve za podjetja in državljane. Sodoben javni sektor je bistveni del odgovora Evrope na izzive 21. stoletja.

    Vsi odjemalci energije morajo imeti do leta 2014 dostop do popolnoma integriranega energetskega trga in še dodatno varnost energetskih povezav z drugimi državami članicami. Posebno pozornost je treba nameniti maloprodajnim trgom za energijo, da se zagotovi, da lahko potrošniki v celoti izkoristijo ugodnosti notranjega energetskega trga. Tudi energetska učinkovitost bo v letu 2014 visoko na dnevnem redu, da se izboljšata konkurenčnost in trajnost.

    V prometu bi morali imeti državljani na razpolago učinkovitejša omrežja, zagotovljen pa bi moral biti tudi enostaven prehod med različnimi načini prevoza. S sprejetjem predlogov na področjih, kot so železnice, letališča, upravljanje zračnega prometa in pristanišča, se bodo odprle nove priložnosti, podpirala pa se bo tudi konkurenčnejša infrastruktura.

    Septembra je Komisija predstavila predlog, ki bo utrl pot enotnemu trgu na področju telekomunikacij. Če bosta zakonodajalca sprejela ta predlog, bo to pomemben korak k doseganju dinamičnega enotnega trga za telekomunikacije do leta 2015. Tako se bo podprl resnično enoten digitalni trg, produktivnost se bo povečala, Evropejcem pa bo zagotovljen dostop do bogate ponudbe vsebin na spletu kjer koli, kadar koli in na kateri koli napravi. Poleg tega so hitro sprejetje zakonodajnih predlogov o varnosti omrežij in informacij, varstvo podatkov in nadaljnja prizadevanja za posodobitev intelektualne lastnine bistveni elementi digitalne agende.

    S strukturnega vidika še vedno obstaja pomemben neizkoriščen potencial za gospodarstvo EU, da bi bilo ob manjši porabi virov bolj produktivno. Zmanjševanje negativnih vplivov na okolje bo bistveno za trajnostno prihodnost. Večja učinkovitost rabe virov bi morala prispevati k rasti, novim delovnim mestom in večji konkurenčnosti, zlasti z zmanjšanjem stroškov za podjetja, povečala pa bi tudi koristi za zdravje in okolje, zmanjšala porabo energije ter ustvarila nove priložnosti za inovacije in naložbe. V središču bo tudi pri tem, kako se spoprijeti z izzivom odpadkov v današnji družbi in kako v polni meri izkoristiti možnosti recikliranja. Trajnostno upravljanje naravnih virov je v središču reformirane kmetijske politike in reforme skupne ribiške politike. Zagotavlja potencial za gospodarsko rast, zlasti v obalnih območjih in v celotnem ribiškem gospodarstvu.

    Predlogi za okvir za podnebje in energetiko 2030 bodo zagotovili okvir za konkretne ukrepe, potrebne za pravočasno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov ob hkratnem zagotavljanju zanesljive in cenovno dostopne oskrbe z energijo. Tak okvir bi moral tudi zagotoviti večjo varnost za naložbe in ustvarjanje novih delovnih mest. Leta 2014 bodo potrebna večja prizadevanja za nadgrajevanje tega okvira in da se pokaže, kako EU utira pot pred pogajanji o mednarodnem sporazumu o podnebnih spremembah leta 2015.

    Pravosodje in varnost

    EU mora zaščititi svoje državljane in njihove pravice. Za to sta bistvena učinkovita uporaba pravil EU in okrepitev sodelovanja med nacionalnimi organi na področju varnosti in pravice.

    To vključuje pomoč pri boju proti kriminalu in korupciji ter nevarnosti terorizma in zagotavljanje spoštovanja temeljnih pravic. Ponavljajoče se tragedije v Sredozemlju, vključno z najnovejšo na Lampedusi, še povečujejo potrebo po ukrepanju na evropski ravni, vključno z okrepljenimi ukrepi za preprečevanje umiranja na morju, podporo tistim, ki iščejo mednarodno zaščito, za varovanje mej EU in proti trgovcem z ljudmi ter okrepitev sodelovanja s tretjimi državami.

    EU si prizadeva varovati zdravje ter ohranjati varnost hrane in proizvodov. Izvajanje izboljšanih pravil o varnosti potrošniških proizvodov ter o zdravju ljudi, živali in rastlin so ključni elementi za zagotovitev konkurenčnosti, rasti in zaposlovanja. Poudarek bo tudi na varovanju kritične infrastrukture ter spodbujanju preprečevanja nesreč in pripravljenosti nanje, pa tudi učinkovitem odzivu nanje. To vključuje tako uporabo jedrske energije, ki je v skladu z najvišjimi standardi varnosti in zaščite.

    Učinkoviti pravosodni sistemi, varno okolje in jasni ukrepi proti goljufijam podpirajo gospodarstvo, prav tako pa tudi uspešne politike za spodbujanje zaupanja in zdravja potrošnikov. Če naj ljudje in podjetja v celoti uveljavljajo svoje pravice, jim je treba omogočiti enostaven dostop do pravosodja, pri čemer bi zlasti v čezmejnih sporih morali veljati enaki pogoji v vseh državah članicah. Evropsko javno tožilstvo, kot ga je predlagala Komisija, bo učinkoviteje preganjalo kazniva dejanja zoper finančne interese EU. Komisija bo tudi pripravila nadaljnje sistemske izboljšave uredbe OLAF, za katere bodo navdih tista procesna jamstva iz predloga Komisije o Evropskem javnem tožilstvu, ki jih je mogoče prenesti v upravne preiskave urada OLAF in jih izvajati še pred ustanovitvijo Evropskega javnega tožilstva.

    S koncem prehodnega obdobja iz Lizbonske pogodbe v letu 2014 bo policijsko in pravosodno sodelovanje v kazenskih zadevah v celoti vključeno v pravni sistem EU. Komisija bo opredelila, kako bi se po njenem mnenju morale razvijati in poglabljati politike na področju pravosodja in notranjih zadev, ko se bo stockholmski program zaključil.

    Evropska unija je zgrajena na nekaterih ključnih temeljnih vrednotah. Temelji na pravni državi, Komisija pa je pozvana, naj posreduje, če se zdi, da države članice ne spoštujejo pravne države. Komisija bo pripravila okvir, da se omogoči dosleden odziv v takih situacijah na podlagi objektivnosti in načela enakosti med državami članicami. Do ukrepov bi prišlo le v primerih resnega sistemskega tveganja za pravno državo, in sicer na podlagi vnaprej določenih meril.

    Zunanji ukrepi

    Enotna EU je tudi bolj učinkovit akter na svetovnem prizorišču. Širitvena agenda EU pomaga pri utrjevanju miru in stabilnosti na naših mejah ter spodbuja naše temeljne vrednote in demokracijo. Po pristopu Hrvaške Komisija še naprej sodeluje z državami Zahodnega Balkana in Turčijo. Visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko in podpredsednica Komisije si v svoji dvojni vlogi prizadeva za pomemben preboj v odnosih med Srbijo in Kosovom. Naša sosedska politika si prizadeva za iste cilje zunaj naših meja v naši neposredni soseščini, vzhodno in južno. V tem pogledu sta zlasti pomembna podpis sporazumov z Ukrajino, Moldavijo in Gruzijo na vzhodu ter podpora prehodu v demokracijo na jugu.

    Sedanja kriza v Siriji je ponovno poudarila odločilen prispevek EU k reševanju kriz in še naprej poziva k ukrepanju EU. Spodbujanje miru in varnosti je glavni steber zunanjih ukrepov EU, naših prizadevanj pa ni mogoče omejiti na meje Evrope. EU bo še naprej spodbujala ukrepe za mir in varnost v okviru celovitega pristopa, pri čemer se bo osredotočala na strateške pobude, na primer pomorsko varnost in izboljšanje stabilnosti v drugih delih sveta. Uporaba delovnih skupin v podporo prehodu v demokracijo bo razširjena prek južnega sosedstva na države, kot je Mjanmar.

    Svetovni izzivi, kot so spodbujanje stabilnost, trajnostni razvoj in politične reforme, zahtevajo enotne ukrepe za zaščito in spodbujanje naših interesov in vrednot. V tem okviru so naši zunanji gospodarski odnosi pomemben instrument za okrepitev našega položaja v svetu. EU je vodilna v svetovni trgovini, je tesno povezana s številnimi ključnimi strateškimi partnerji, sledi ambiciozni pogajalski agendi in izvaja nove sporazume in pravila trgovanja. Komisija bo ohranila hitrost pogajanj s ključnimi partnerji. Nadaljevala bo tudi svoja prizadevanja za dogovor na 9. ministrski konferenci STO tega decembra glede olajševanja trgovine, zagotavlja pa tudi energijo večstranskim pogajanjem. Predložila je predlog o konzularni zaščiti, ki bi izboljšal pomoč državljanom EU v kriznih razmerah. EU ima ključno vlogo pri svetovnem gospodarskem in finančnem upravljanju, prevzela pa je tudi glavno vlogo pri spodbujanju trajnostnega razvoja in v boju proti podnebnim spremembam. Svetovni boj proti davčnim utajam in bančni tajnosti je zdaj visoko na dnevnem redu vrha G-20.

    Celotna EU ostaja glavni donator razvojne in humanitarne pomoči na svetu. Komisija se pripravlja na vrh glede razvojnih ciljev tisočletja in ciljev trajnostnega razvoja, novi mednarodni sporazum o podnebju in pohyoški okvir za obvladovanje tveganja nesreč – vse to so pomembna pogajanja, na katere se je treba pripraviti v letu 2014. Treba bo tudi začeti premislek o prihodnosti odnosov AKP-EU po letu 2020.

    Kadar EU deluje kot eden, je njen vpliv še večji. Pri tem je ključnega pomena zagotavljanje skladnosti med notranjo in zunanjo razsežnostjo politik EU. Prizadevanja za oblikovanje enotnega obrambnega trga z namenom razvoja baze evropske obrambne industrije bodo imela ključno vlogo, prispevala pa bodo tudi k rasti in delovnim mestom.

    [1] Program ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT): Rezultati in naslednji koraki, COM (2013) 685, 2.10.2013.

    Priloga I: Prednostne naloge za sprejetje s strani zakonodajalca

    Postavka || Polno ime || COM/SEC – medinstitucionalni sklic || Datum sprejetja

    Enotni mehanizem za reševanje || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi enotnih pravil in enotnega postopka za reševanje kreditnih institucij in nekaterih investicijskih podjetij v okviru enotnega mehanizma za reševanje in enotnega sklada za reševanje bank ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1093/2010 Evropskega parlamenta in Sveta || COM(2013) 520 2013/0253 (COD) || 07/2013

    Okvir za sanacijo in reševanje bank || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi okvira za sanacijo ter reševanje kreditnih institucij in investicijskih podjetij ter o spremembi direktiv Sveta 77/91/EGS in 82/891/ES, direktiv 2001/24/ES, 2002/47/ES, 2004/25/ES, 2005/56/ES, 2007/36/ES in 2011/35/ES ter Uredbe (EU) št. 1093/2010 || COM(2012) 280 2012/0150 (COD) || 06/2012

    Sistemi zajamčenih vlog || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o sistemih zajamčenih vlog || COM(2010) 368 2010/0207 (COD) || 07/2010

    Direktiva o trgih finančnih instrumentov || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o trgih finančnih instrumentov in razveljavitvi Direktive 2004/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta || COM(2011) 656 2011/0296 (COD) || 10/2011

    Bančništvo na drobno (Akt za enotni trg II) || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o primerljivosti provizij, povezanih s plačilnimi računi, zamenjavi plačilnih računov in dostopu do osnovnih plačilnih računov || COM(2013) 266 2013/0139 (COD) || 05/2013

    Dolgoročni investicijski skladi (Akt za enotni trg II) || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o evropskih dolgoročnih investicijskih skladih || COM(2013) 462 2014/0214 (COD) || 06/2013

    Preprečevanje pranja denarja || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o preprečevanju uporabe finančnega sistema za pranje denarja in financiranje terorizma  || COM(2013) 45 2013/0025 (COD) || 02/2013

    Javni zavodi za zaposlovanje || Predlog sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o boljšem sodelovanju med javnimi zavodi za zaposlovanje (JZZ) || COM(2013) 430 2013/0202 (COD) || 06/2013

    Napotitev delavcev na delo (Akt za enotni trg I) || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o izvrševanju Direktive 96/71/ES o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev || COM(2012) 131 2012/0061 (COD) || 03/2012

    Prosto gibanje delavcev || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o ukrepih za lažje uresničevanje pravic v okviru prostega gibanja delavcev || COM(2013) 236 2013/0124 (COD) || 04/2013

    Varnost omrežij in informacij || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o ukrepih za zagotavljanje visoke skupne ravni varnosti omrežij in informacij v Uniji || 2012/CNECT/027 COM(2013) 48 2013/0027 (COD) || 02/2013

    Telekomunikacijski sveženj || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o ukrepih za evropski enotni trg elektronskih komunikacij in doseganje povezane celine ter spremembi direktiv 2002/20/ES, 2002/21/ES in 2002/22/ES ter uredb (ES) št. 1211/2009 in (EU) št. 531/2012 || COM(2013) 627 2013/0309 (COD) || 09/2013

    Sveženj plačil (Akt za enotni trg II) || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o plačilnih storitvah na notranjem trgu, o spremembah direktiv 2002/65/ES, 2013/36/EU in 2009/110/ES ter o razveljavitvi Direktive 2007/64/ES Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o medbančnih provizijah za kartične plačilne transakcije || COM(2013) 547 COM(2013) 550 2013/0264 (COD) 2013/0265 (COD) || 07/2013

    Elektronska identifikacija in podpis (Akt za enotni trg I) || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o elektronski identifikaciji in skrbniških storitvah za elektronske transakcije na notranjem trgu || COM(2012) 238 2012/0146 (COD) || 06/2012

    Četrti železniški paket (Akt za enotni trg II) || Četrti železniški paket – dokončno oblikovanje enotnega evropskega železniškega območja za spodbujanje evropske konkurenčnosti in rasti Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 1192/69 o skupnih pravilih za normalizacijo kontov železniških podjetij Predlog Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o Agenciji Evropske unije za železniški promet in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 881/2004 Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1370/2007 v zvezi z odprtjem trga za domače storitve železniškega potniškega prevoza Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2012/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o vzpostavitvi enotnega evropskega železniškega območja glede odprtja trga notranjih storitev železniškega potniškega prometa in upravljanja železniške infrastrukture Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o interoperabilnosti železniškega sistema v Evropski uniji Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o varnosti na železnici || COM(2013) 25 COM(2013) 26/2 COM(2013) 27 COM(2013) 28 COM(2013) 29 COM(2013) 30 COM(2013) 31 2013/0016 (COD) 2013/0013 (COD) 2013/0014 (COD) 2013/0028 (COD) 2013/0029(COD) 2013/0015 (COD) 2013/0016 (COD) || 01/2013

    Sistem za trgovanje z emisijami – letalstvo || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2003/87/ES o vzpostavitvi sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov v Skupnosti z ozirom na izvajanje mednarodnega sporazuma o uporabi enotnega globalnega tržnega ukrepa za emisije iz mednarodnega letalstva do leta 2020 || COM(2013) 722 || 10/2013

    Odškodninske tožbe || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o nekaterih pravilih, ki urejajo postopke z odškodninskimi tožbami v nacionalni zakonodaji zaradi kršitev določb zakonodaje o konkurenci držav članic in Evropske unije || COM(2013) 404 2013/0185 (COD) || 6/2013

    Javna naročila (Akt za enotni trg I) || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o javnih naročilih naročnikov v vodnem, energetskem in transportnem sektorju ter sektorju poštnih storitev Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o javnih naročilih || COM(2011) 895 COM(2011) 896 2011/0439 (COD) 2011/0438 (COD) || 12/2011

    Izdajanje elektronskih  računov pri javnih naročilih (Akt za enotni trg II) || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o izdajanju elektronskih računov pri javnih naročilih || COM(2013) 449 2013/0213 (COD) || 06/2013

    Reforma pravil o insolventnosti (Akt za enotni trg II) || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1346/2000 o postopkih v primeru insolventnosti || COM(2012) 744 2012/0360 (COD) || 12/2012

    Sveženj ukrepov za varstvo podatkov || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov, ki jih pristojni organi obdelujejo za namene preprečevanja, preiskovanja, odkrivanja ali pregona kaznivih dejanj ali izvrševanja kazenskih sankcij, in o prostem pretoku takih podatkov Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov in o prostem pretoku takih podatkov (Splošna uredba o varstvu podatkov) || COM(2012) 10 COM(2012) 11 2012/0010 (COD) 2012/0011 (COD) || 01/2012

    Evropsko javno tožilstvo || Predlog uredbe Sveta o ustanovitvi Evropskega javnega tožilstva || COM(2013) 534 2013/0255 (APP) || 7/2013

    Direktiva o upravnem sodelovanju || Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 2011/16/EU glede obvezne avtomatične izmenjave podatkov na področju obdavčenja || COM(2013) 348 2013/0188 (CNS) || 6/2013

    Davek na finančne transakcije || Predlog direktive Sveta o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju davka na finančne transakcije || COM(2013) 71 || 2/2013

    Direktiva o tobačnih izdelkih || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic o proizvodnji, predstavitvi in prodaji tobačnih in povezanih izdelkov || COM(2012) 788 2012/0366 (COD) || 12/2012

    Uredba o političnih strankah || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o statutu in financiranju evropskih političnih strank in evropskih političnih fundacij Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 glede financiranja evropskih političnih strank || COM(2012) 499 COM(2012) 712 2012/0237 (COD) 2012/0336 (COD) || 09/2012

    Priloga II: Nove pobude[1]

    Št. || Naslov || Vrsta pobude[2] || Opis področja uporabe in ciljev

    Kmetijstvo in razvoj podeželja

    1. || Pregled političnega in pravnega okvira Evropske unije za ekološko pridelavo || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Kot je predvideno v programu ustreznosti in uspešnosti predpisov („program REFIT“), bo ta pregled ovrednotil, kako pomemben je sedanji okvir za ekološko pridelavo (Uredba Sveta (ES) št. 834/2007 in Sporočilo COM (2004) 415) za prihodnji razvoj sektorja.

    2. || Pregled režima za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah (POSEI) || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || V pobudi bo pregledana ureditev POSEI na podlagi reforme skupne kmetijske politike.

    Podnebje, energija in okolje

    3. || Okvir podnebne in energetske politike do 2030 || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Pobuda predstavlja okvir za energetske in podnebne politike za obdobje od 2020 do 2030 za zagotovitev dolgoročnih obetov za naložbe, za doseganje bolj trajnostnega, varnega in konkurenčnega sistema EU na področju energije ter za zagotovitev, da bo EU po letu 2020 na dobri poti, da izpolni podnebne in energetske cilje.

    4. || Okvir za varno in zanesljivo pridobivanje nekonvencionalnih ogljikovodikov || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Cilj je zagotoviti, da lahko države članice, ki se za to odločijo, varno in učinkovito sprejmejo priložnosti za večjo raznolikost virov oskrbe z energijo in večjo konkurenčnost, vključno s proizvodnjo nekonvencionalnih ogljikovodikov. Z okvirom bi bili zagotovljeni jasnost in predvidljivost za upravljavce trga in državljane, tudi v povezavi z raziskovalnimi projekti, pri čemer bi se v celoti upoštevali emisije toplogrednih plinov ter upravljanje podnebnih in okoljskih tveganj, vključno s tveganji za zdravje, kar je v skladu s pričakovanji javnosti.

    Konkurenca, vključno s kmetijstvom

    5. || Posodobitev področja državnih pomoči v ključnih sektorjih || nezakonodajna pobuda || Sveženj dopolnjuje posodobitev področja državnih pomoči v ključnih sektorjih, vključno z oceno uporabe smernic o državni pomoči za letališča in letalske družbe, pregledom smernic o državni pomoči za varstvo okolja, smernicami za raziskave in razvoj ter inovacije ter smernicami o pomoči za reševanje in prestrukturiranje, ter novimi smernicami za državno pomoč za kmetijstvo in gozdarstvo.

    6. || Posodobitev področja državnih pomoči: Uredba o splošnih skupinskih izjemah || nezakonodajna pobuda || Revizija USSI, kot del posodobitve področja državne pomoči, bo izpopolnila splošna merila združljivosti za bolj učinkovito porabo in nadaljnjo poenostavitev uprave. Sveženj zajema novo uredbo o skupinskih izjemah za kmetijstvo in gozdarstvo.

    Konkurenca

    7. || Pregled pravil konkurence za sporazume o prenosu tehnologije || nezakonodajna pobuda || Cilj pregleda je posodobiti obstoječa pravila, ki se iztečejo leta 2014, s spodbujanjem podelitve pravic intelektualne lastnine, kar bo spodbudilo inovacije in ohranilo konkurenco.

    Razvoj in okolje

    8. || Nadaljnje ukrepanje pri razvojnem okviru za obdobje po letu 2015 || nezakonodajna pobuda || To je del procesa, ki združuje razvojne cilje tisočletja, ki se iztečejo leta 2015, s cilji trajnostnega razvoja v enotni okvir za ambiciozno razvojno agendo za obdobje po letu 2015. Datum predložitve sporočila bo odvisen od sedanjih mednarodnih pripravljalnih razprav.

    Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

    9. || Sveženj na področju mobilnosti delovne sile || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Pobuda bo olajšala prosto gibanje oseb v EU s pomočjo boljše usklajenosti sistemov socialne varnosti, kar bo okrepilo pravice državljanov in prispevalo k rasti in delovnim mestom. V svežnju bodo predstavljeni najnovejši dosežki, vključeval pa bo tudi revizijo Uredbe (ES) št. 883/2004 in Uredbe (ES) št. 987/2009 o koordinaciji sistemov socialne varnosti in pobudo za zelo mobilne delavce.

    10. || Sporočilo o ustvarjanju delovnih mest v „zelenem gospodarstvu“ || nezakonodajna pobuda || Sporočilo bo osredotočeno predvsem na glavne ukrepe za spodbujanje ustvarjanja novih delovnih mest in izboljšanje učinkovitosti rabe virov pri delu kot enega glavnih izzivov za konkurenčnost Evrope. Osredotočeno bo na ključne gospodarske sektorje ter predvidevanje in razvoj nastajajočih spretnosti za boljšo učinkovitost rabe virov v gospodarstvu.

    Energija

    11. || Stanje izvajanja notranjega energetskega trga in akcijski načrt za izvajanje notranjega energetskega trga na stopnji maloprodaje || nezakonodajna pobuda || Glede na cilj za dokončanje notranjega energetskega trga do leta 2014 bo Komisija poročala o napredku pri izvajanju pravnega reda o energetiki in ukrepih iz akcijskega načrta, ki je bil opredeljen v sporočilu o notranjem energetskem trgu novembra 2012. Komisija bo prav tako izdala pobudo za maloprodajni trg, katere namen je olajšati vključevanje potrošnikov, spodbujati konkurenco in okrepiti arhitekturo energetskega sistema v korist potrošnikov energije.

    Podjetništvo in industrija

    12. || Sveženj industrijske politike || nezakonodajna pobuda || V Sporočilu o industrijski politiki bodo nadalje proučene proizvodnja in povezane storitve v EU z namenom povečanja konkurenčnosti evropskih podjetij. Sveženj bo vključeval ponovni pregled zakonodaje notranjega trga za industrijske proizvode, ki je namenjena odpravi še obstoječih ovir za trgovino, povečanju kakovosti in učinkovitosti zakonodaje ter uskladitvi pravnega reda z najnovejšimi praksami in razvojem.

    13. || Akcijski načrt za obrambno industrijo || nezakonodajna pobuda || Pobuda bo določila konkreten niz ukrepov za izboljšanje konkurenčnosti obrambne industrije.

    Okolje

    14. || Učinkovita raba virov in odpadki || zakonodajna pobuda || Pobuda bo gradila na napredku pri izvajanju časovnega načrta za Evropo, gospodarno z viri, ter opredelila ključne elemente, potrebne za razvoj gospodarskega potenciala EU, da bo ta bolj produktiven ob manjši porabi virov in bo napredoval v smeri krožnega gospodarstva. Vključevala bo ugotovitve iz razvoja primernih kazalnikov in ciljev ter pregled ključnih specifičnih ciljev na področju zakonodaje EU o ravnanju z odpadki (v skladu s klavzulami ponovnega pregleda iz okvirne direktive o odpadkih, direktive o odlagališčih in direktive o embalaži) in izvedla naknadno ocenjevanje direktiv o toku odpadkov, ocenjene pa bodo tudi možnosti za povečanje usklajenosti teh direktiv.

    Enakost

    15. || Obravnavanje razlik v plačah med spoloma || nezakonodajna pobuda || Ta pobuda bo spodbudila in olajšala učinkovito uporabo načela enakega plačila v praksi ter državam članicam pomagala pri iskanju pravih pristopov za zmanjšanje razlik v plačah med spoloma.

    Evropska konvencija o človekovih pravicah (pristop EU)

    16. || Pristop EU k EKČP – notranja pravila || zakonodajna pobuda || Pobuda določa pravna pravila za bližnji pristop k Evropski konvenciji o človekovih pravicah.

    Zunanje delovanje in pomorske zadeve

    17. || Strategija pomorske varnostni EU || nezakonodajna pobuda || Skupno sporočilo z visokim predstavnikom bo določilo usklajen strateški okvir, ki združuje notranjo in zunanjo varnost ter temelji na civilnem in vojaškem sodelovanju, dopolnjevanju in skupnih virih za boljše obravnavanje pomembnih pomorskih varnostnih vprašanj.

    Notranje zadeve

    18. || Boj proti nasilnemu ekstremizmu || nezakonodajna pobuda || Sporočilo v podporo državam članicam pri razvoju novih orodij za odpravljanje ali preprečevanje nasilnih oblik ekstremizma. Sporočilo bo obravnavalo priporočila mreže za preprečevanje radikalizacije, ustanovljene leta 2011, ter vsebovalo elemente za revizijo strategije EU na področju radikalizacije in novačenja.

    Humanitarna pomoč

    19. || Priprava stališča Evropske unije o pohyoškem okviru || nezakonodajna pobuda || Pobuda bo oblikovala prispevek EU k razpravam o mednarodnem okviru za ukrepanje pri zmanjševanju tveganja nesreč po letu 2015.

    Pravosodje in notranje zadeve

    20. || Prihodnje prednostne naloge na področju pravosodja in notranjih zadev || nezakonodajna pobuda || Ker se leta 2014 izteče stockholmski program, politike na področju svobode, varnosti in pravosodja pa so v celoti vključene v sistem EU, bo Komisija predstavila sporočilo o prihodnosti pravosodne politike EU in novo evropsko agendo za notranje zadeve.

    Pravosodje in podjetništvo

    21. || Evropski akt o dostopnosti || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Pobuda za izboljšanje trga blaga in storitev, ki so dostopni invalidom in starejšim osebam, na podlagi pristopa „namenjeno vsem uporabnikom“. Ta podjetjem prijazna pobuda bo vključevala zavezujoče ukrepe za spodbujanje javnih naročil in usklajevanje standardov dostopnosti. Pobuda je trenutno v postopku posvetovanja z industrijo in zainteresiranimi stranmi.

    22. || Nov pristop k poslovnemu neuspehu in plačilni nesposobnosti || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Cilj te pobude je vzpostaviti minimalne standarde na področju postopkov pred nastopom insolventnosti (reorganizacija) in nove priložnosti za poštene podjetnike. Njen cilj je odprava ovir za čezmejno trgovino in naložbe z zagotavljanjem enakih pogojev za dolžnike in upnike v različnih državah članicah.

    Notranji trg in storitve

    23. || Nadaljnji ukrepi po objavi zelene knjige o dolgoročnem financiranju gospodarstva EU || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Glavni cilj politike je povečati ponudbo kapitala za dolgoročne naložbe. To lahko zahteva prilagoditve ali spremembe okvirnih pogojev in zlasti ureditve finančnih trgov za zagotovitev, da lahko finančni trgi bolje zagotovijo dolgoročno financiranje.

    24. || Pregled pravnega reda na področju avtorskih pravic || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Namen je pregledati določbe okvira EU za avtorske pravice, ki so pomembne za spletno dostopnost materiala, zaščitenega z avtorskimi in sorodnimi pravicami, z namenom zagotavljanja, da ta okvir ustreza namenu v digitalni dobi. To med drugim pomeni sodoben okvir, ki spodbuja inovativne tržne prakse, zagotavlja učinkovito priznavanje in nagrajevanje imetnikov pravic, ustvarja trajnostno spodbudo za ustvarjalnost, kulturno raznolikost in inovativnost, povečuje izbiro in odpira dostop do zakonitih ponudb zakončne uporabnike, omogoča nastanek novih poslovnih modelov in bolj učinkovito prispeva k boju proti nezakoniti ponudbi in piratstvu.

    25. || Okvir za krizno upravljanje in reševanje za finančne institucije, ki niso banke || zakonodajna pobuda || Z namenom krepitve finančne stabilnosti bo pobuda vzporedno z okvirjem za bančni sektor zagotovila, da se lahko finančne institucije, ki niso banke, učinkovito reši brez posledic za sistem.

    Zaščita finančnih interesov EU

    26. || Reforma urada OLAF || zakonodajna pobuda || Po sporočilu o izboljšanju upravljanja urada OLAF in okrepitvi postopkovnih jamstev v preiskavah bi bile lahko izvedene dodatne sistemske izboljšave Uredbe OLAF po zgledu procesnih zaščitnih ukrepov predloga Komisije o ustanovitvi Evropskega javnega tožilstva, ki pa bi jih bilo mogoče uporabiti za upravne preiskave urada OLAF in uzakoniti še pred vzpostavitvijo EPPO. To bi lahko vključevalo povečanje nadzora zakonitosti nad preiskovalnimi ukrepi na podlagi nove funkcije neodvisnega nadzornika za procesna jamstva, ter krepitev procesnih jamstev za preiskovalna dejanja, podobna preiskavam in zasegom, ki jih v institucijah EU izvaja urad OLAF.

    Raziskave in inovacije ter ekonomske in monetarne zadeve

    27. || Raziskave in inovacije kot novi viri rasti || nezakonodajna pobuda || Izhajajoč iz Unije inovacij bo to sporočilo ocenilo, kako inovacijsko gospodarstvo spodbuja konkurenco, in omogočilo oblikovanje strokovne podlage za določitev prednostnih naložb poleg potrebnih strukturnih reform v okviru fiskalne konsolidacije ter sprostitve potenciala rasti.

    Pravna država

    28. || Pravna država v Evropski uniji || nezakonodajna pobuda || S tem sporočilom bo Komisija nadaljevala z razmislekom o okviru za dosleden odziv v primeru, ko se izpodbija pravna država.

    Obdavčenje in carinska unija

    29. || Prizadevanja za dokončni sistem DDV || nezakonodajna pobuda || Ta pobuda sledi sporočilu o prihodnosti DDV iz decembra 2011, cilj pobude pa je zagotoviti smernice za izvajanje načela namembne države za obdavčitev dobav blaga in storitev znotraj EU kot najboljši možni način, in ne več dolgoročni cilj obdavčitve v državi članici porekla.

    Priloga III: Ukrepi programa REFIT

    Št. || Naslov || Vrsta pobude[3] || Opis

    1. || Prenova in združitev treh direktiv na področju obveščanja delavcev in posvetovanja z njimi[4] || zakonodajna pobuda (prenova) || Prenova in združitev treh direktiv po preverjanju ustreznosti, objavljenem julija 2013[5], za rešitev nekaterih vprašanj, ki jih je Komisija izpostavila v delovnem dokumentu (ter za izboljšanje delovanja direktiv). Ta pobuda je predmet posvetovanja s socialnimi partnerji.

    2. || Revizija zakonodaje o higieni živil || zakonodajna pobuda (poenostavitev, nadomeščanje) || Higienske določbe bo nadomestil nov pravni akt, postopki bodo poenostavljeni in prožnost pristopa za MSP povečana.

    3. || Poenostavitev zakonodaje o veterinarskih zdravilih || zakonodajna pobuda (poenostavitev) || Za dajanje veterinarskega zdravila v promet v EU je potrebno dovoljenje za promet. Administrativno breme za veterinarsko farmacevtsko industrijo se bo zmanjšalo s pomočjo poenostavljenih in učinkovitejših postopkov za pridobitev in ohranitev dovoljenja za promet z zdravilom.

    4. || Okvirna uredba o vključitvi statistike podjetij (FRIBS)[6] || zakonodajna pobuda || Cilj te pobude je vključitev statistike podjetij v skupni pravni okvir za poenostavitev in racionalizacijo referenčnega okvirja za evropsko statistiko podjetij ter zmanjšanje nepotrebnega bremena za respondente.

    5. || Okvirna uredba za vključevanje socialne statistike[7] || zakonodajna pobuda || Cilj te pobude je vključitev statistike podjetij v skupni pravni okvir za poenostavitev in racionalizacijo referenčnega okvirja za evropsko statistiko podjetij ter zmanjšanje nepotrebnega bremena za respondente.

    6. || Reforma sistema raziskav kmetijskih gospodarstev. || zakonodajna pobuda || Temeljni akt bo skrajšan in poenostavljen ter opremljen z delegiranim aktom v zvezi s prihodnjo raziskavo kmetijskih gospodarstev, načrtovano za leto 2020.

    7. || Prenovitev osmih direktiv na področju prava družb[8] || zakonodajna pobuda (kodifikacija) || Direktive o pravu družb obravnavajo vzpostavitev in delovanje podjetij. Zajemajo vzpostavitev in registracijo podjetij, varstvo vlagateljev (npr. prek kapitalskih zahtev), združitve in delitve ter določene vidike poročanja. Nekatere vidike sedanjega pravnega sistema na tem področju je težko izvajati, zlasti za MSP.[9] Potekajo priprave za vzpostavitev enega, uporabniku prijaznega sklopa pravil o pravu družb s kodifikacijo osmih obstoječih direktiv o pravu družb[10]. Novi pravni akt bo sledil „življenjskemu ciklu podjetja" – od ustanovitve do razpada. Vključeval bo skupen oddelek z opredelitvami pojmov in obveznosti poročanja ter bo znatno poenostavil veljavna pravila EU o zasebnih in javnih družbah z omejeno odgovornostjo.

    8. || Revizija in poenostavitev pravil o državni pomoči v kmetijskem sektorju || zakonodajna pobuda (revizija) || Pravila o državni pomoči na področju kmetijstva se bodo revidirala z namenom, da postanejo ekonomsko bolj pomembna z osredotočanjem na primere pomoči z dejanskim vplivom na konkurenco in trgovino na notranjem trgu ter poenostavitvijo pravil in postopkov ter zmanjšanjem obremenitev za MSP.

    9. || Revizija in poenostavitev pravnega okvira za ekološko kmetovanje || zakonodajna pobuda (revizija) || Revizija zakonodaje o ekološkem kmetovanju se bo usmerila na neskladja, vrzeli in neučinkovite ukrepe, poenostavitev pravil in zmanjšanje upravnih stroškov.

    10. || Kodifikacija šestindvajsetih uredb Sveta po sprejetju dveh pooblastitvenih uredb, ki se nanašata na skupno trgovinsko politiko[11] || zakonodajna pobuda (kodifikacija) || Ti predlogi bodo kodificirali ustrezno zakonodajo in jo uskladili s PDEU.

    11. || Izvoz nenevarnih odpadkov za predelavo, Uredba 1418/2007[12] || zakonodajna pobuda (poenostavitev) || Uredba bo posodobljena, postopki bodo poenostavljeni in upravne obremenitve zmanjšane.

    12. || Poenostavitev določb o dostopu do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga [13] || zakonodajna pobuda (poenostavitev) || Ta predlog bo poenostavil in pojasnil določbe o dostopu do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga ter o zagotavljanju prevoznih storitev cestnih prevoznih podjetij. Prav tako bo poenostavil predpise za izvrševanje in omogočil ciljno usmerjene in učinkovite preglede s strani nacionalnih organov.

    13. || Uredba o dovoljenjih za ribolov[14] || zakonodajna pobuda (prenovitev) || Prenovitev sedanje uredbe o dovoljenjih za ribolov (FAR) z namenom poenostavitve sedanjega sistema, reševanja vprašanj zelo različnih zahtev držav članic glede podatkov, boljše usklajenosti med uredbo in bojem proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu ter nadzornim okvirom kot tudi s širšimi cilji zunanje razsežnosti SRP.

    14. || Tehnični ukrepi za zaščito morskih organizmov || zakonodajna pobuda || Tehnični ukrepi bodo poenostavljeni, usklajeni s cilji nove skupne ribiške politike in prerazporejeni v novi okvirni uredbi.

    15. || Razveljavitev Direktive 1999/45/ES v zvezi z razvrščanjem, pakiranjem in označevanjem nevarnih pripravkov: || zakonodajna pobuda (razveljavitev) || Ta direktiva je postala zastarela po sprejetju novih pravil o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi v letu 2008.

    16. || Razveljavitev Direktive Sveta o pomoči Komisiji in sodelovanju držav članic pri znanstvenem proučevanju vprašanj v zvezi z živili[15] || zakonodajna pobuda (razveljavitev) || Direktiva je bila presežena zaradi sprememb v zakonodaji in strukturi znanstvenega sodelovanja. Te naloge zdaj zagotavlja Evropska agencija za varnost hrane (EFSA).

    17. || Razveljavitev Uredbe o statistiki jekla[16] || zakonodajna pobuda (razveljavitev) || Statistika o jeklu se zdaj zbira prek drugih ureditev. Zakonodaja torej ni več potrebna.

    18. || Razveljavitev Sklepa Sveta o dogovoru glede sodelovanja med enotami za finančni nadzor (FIU-ji) držav članic pri izmenjavi informacij[17] || zakonodajna pobuda (razveljavitev) || To zakonodajo bo nadomestila direktiva o preprečevanju pranja denarja. Časovni razpored razveljavitve bo odvisen od sprejetja in izvajanja direktive o preprečevanju pranja denarja, ki jo je Komisija sprejela 5. februarja 2013, zaradi katere bo Sklep Sveta 2000/642/PNZ zastarel.

    19. || Razveljavitev Direktive 2007/38/ES o naknadnem opremljanju težkih tovornih vozil z ogledali || zakonodajna pobuda (razveljavitev) || Direktiva ni več pomembna. Njeno vsebino so prevzele uredbe o homologaciji težkih tovornih vozil.

    20. || Razveljavitev Direktive 2009/33/ES o spodbujanju čistih in energetsko učinkovitih vozil za cestni prevoz. || zakonodajna pobuda (razveljavitev) || Direktiva ni več potrebna, saj so njeno vsebino prevzela nova horizontalna pravila za javna naročila.

    21. || Razveljavitev Odločbe Sveta o določitvi ciljne stopnje Skupnosti za zmanjšanje porabe primarnih virov energije ob težavah pri preskrbi s surovo nafto in naftnimi derivati[18] || zakonodajna pobuda (razveljavitev) || Odločba je zastarela; sprostitev varnostnih zalog danes na splošno velja za glavni ukrep v primeru motenj pri oskrbi z nafto – manjkajoče količine nafte lahko nadomesti hitro in brez povzročanja motenj za gospodarsko dejavnost EU ter njene državljane. Nova Direktiva o zalogah nafte (sprejeta 2009 – vse določbe v veljavi od 2013) zajema varnostne zaloge in vključuje možnost zastavitve cilja za zmanjšanje porabe.

    Priloga IV: Seznam umikov predlogov v obravnavi[19]

    Št. || COM/SEC – medinstitucionalni sklic || Naslov || Razlog za umik || Sklic predloga Komisije v UL

    Razvoj in sodelovanje – EuropeAid

    1. || COM(2009) 395 2009/0111/CNS || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 314/2004 o nekaterih omejevalnih ukrepih proti Zimbabveju || Predlog je zastarel. Pregled uvrstitve na seznam je zdaj predviden v Sklepu 2011/101/SZVP.  Režim sankcij se ne spremeni. || UL C 26, 28.1.2011, str. 4

    Razvoj in sodelovanje – EuropeAid / instrumenti zunanje politike

    2. || COM(2009) 195, 2009/0058/COD     || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1717/2006 o vzpostavitvi instrumenta za stabilnost || Predlog je zastarel. Uredba, ki naj bi se spremenila, preneha veljati konec leta 2013, Komisija pa je v okviru zakonodajnega svežnja za zunanje ukrepe za obdobje 2014–2020 sprejela nov zakonodajni predlog za instrument za stabilnost – COM(2011) 845. || UL C 296, 30.10.2010, str. 5

    Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

    3. || COM(2011) 336 2011/0147/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1927/2006 o ustanovitvi Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji || Predlog je zastarel. Uredba, ki naj bi se spremenila, preneha veljati konec leta 2013. Nov zakonodajni predlog za Evropski sklad za prilagoditev globalizaciji (2014–2020) je Komisija sprejela kot del svežnja večletnega finančnega okvira. || UL C 264, 8.9.2011, str. 4

    Okolje

    4. || COM(2003) 624, 2003/0246/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah                || Ta predlog je od leta 2003 v obravnavi pri sozakonodajalcih, vendar v tem času ni bil dosežen učinkovit napredek. Komisija izvaja oceno učinka in proučila bo alternativne načine za izpolnitev obveznosti po Aarhuški konvenciji. || UL C 96, 21.4. 2004, str. 22

    5. || COM(2006) 232 final. || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi okvira za varstvo tal in spremembi Direktive 2004/35/ES || Komisija ugotavlja, da je predlog star že 8 let in da v tem času ni bil sprejet noben učinkovit ukrep. Zato bo pozorno preučila, ali je cilj predloga, ki mu Komisija ostaja zavezana, najbolje doseči z ohranjanjem predloga ali njegovim umikom, s čimer bi se odprla pot za alternativno pobudo v naslednjem mandatu. To bo ocenjeno glede na možnosti za sprejetje pred volitvami v Evropski parlament. || UL L 200, 22.7.2006, str. 11

    Eurostat

    6. || COM(2011) 335 2011/0146/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o evropski statistiki o varnosti pred kriminalom || Predlog je zastarel. Evropski parlament je sprejel negativno odločitev. Poleg tega se o predlogu ne razpravlja v Svetu. Vprašanje je še vedno aktualno in Komisija si bo prizadevala, da se uresničitev cilja predloga doseže na drug način. || UL C 264, 8.9.2011, str. 3

    Področje zunanjih odnosov

    7. || COM(1973) 1929 || Proposition de règlement du Conseil portant ouverture, répartition et mode de gestion du contingent tarifaire communautaire d'autres tissus de coton, de la position 55.09 du tarif douanier commun, originaires de la République libanaise (année 1974) || Predlog je zastarel. Zadevni izdelek je bil v tem času liberaliziran. || –

    8. || COM(1980) 662 || Proposition de règlement rendant applicable des décisions des Conseils de coopération CEE-Algérie, Maroc, Tunisie, Egypte, Liban, Jordanie, Syrie …, remplaçant les Unités de Compte par les Unités de Compte Européennes dans le protocole nº 2 de l'accord entre la Communauté économique européenne et ces pays || Predlog je zastarel. Predlog je bil sprejet za Egipt, Libanon, Jordanijo in Maroko. Vse sporazume z zadevnimi državami, razen Sirijo, so nadomestili pridružitveni sporazumi. Čeprav je sporazum s Sirijo še vedno v veljavi, ga bo nadomestil pridružitveni sporazum, ki je že parafiran. || –

    9. || COM(1983) 303 || Propositions de règlements du Conseil modifiant une nouvelle fois les articles 6 et 17 du protocole relatif à la définition de la notion de produits originaires et aux méthodes de coopération administrative des accords de coopération entre la Communauté économique européenne et l'Algérie, l'Égypte, La Jordanie, le Liban, le Maroc, la Syrie et la Tunisie || Predlog je zastarel. Predlog je bil sprejet za Egipt in Libanon.  Vse sporazume z zadevnimi državami, razen Sirijo, so nadomestili pridružitveni sporazumi. Čeprav je sporazum s Sirijo še vedno v veljavi, ga bo nadomestil pridružitveni sporazum, ki je že parafiran. || –

    10. || COM(1985) 534 || Proposition de règlement (CEE) du Conseil modifiant en ce qui concerne certaines opérations avec l'Afrique du Sud, les régimes applicables aux importations et exportations de certains produits || Predlog je zastarel. Razlogi, ki so bili podlaga za ta predlog, ne obstajajo več. || –

    11. || COM(1989) 19 || Proposition de règlement du Conseil portant suspension de concessions tarifaires et relèvements des droits de la nomenclature combinée applicable à certains produits originaires des Etats-Unis || Predlog je zastarel. Razlogi, ki so bili podlaga za ta predlog, ne obstajajo več. || –

    Zdravje in potrošniki

    12. || COM(2008) 663 kakor je bil spremenjen z COM(2011) 633 in COM(2012) 48 2008/0256/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2001/83/ES o zakoniku Skupnosti o zdravilih za uporabo v humani medicini v zvezi z informacijami za širšo javnost o zdravilih na recept || Prvotni predlog je bil razdeljen na dva predloga za poenostavitev razprave med sozakonodajalci. Vidiki v zvezi s farmakovigilanco so bili vključeni v novi predlog COM(2012) 52, ki je bil sprejet kot Direktiva 2012/26/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o spremembi Direktive 2001/83/ES. Vidiki v zvezi z „informacijami za bolnike“ so bili vključeni v spremenjeni predlog COM(2012) 48. Razprave v Svetu so pokazale, da o tem predlogu ni mogoče doseči dogovora. || UL C 37, 10.2.2012, str. 15 in UL C 102, 5.4.2012, str. 27  

    13. || COM(2008) 662 kakor je bil spremenjen z COM(2011) 0632 in  COM(2012) 0049 2008/0255/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 726/2004 o postopkih Skupnosti za pridobitev dovoljenja za promet in nadzor zdravil za humano in veterinarsko uporabo ter o ustanovitvi Evropske agencije za zdravila v zvezi z informacijami za širšo javnost o zdravilih na recept za uporabo v humani medicini || Prvotni predlog je bil razdeljen na dva predloga za poenostavitev razprave med sozakonodajalci. Vidiki v zvezi s farmakovigilanco so bili vključeni v novi predlog COM(2012) 51, ki je bil sprejet kot Direktiva 2012/1027/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o spremembi Direktive 2004/726/ES. Vidiki v zvezi z „informacijami za bolnike“ so bili vključeni v spremenjeni predlog COM(2012) 49. Razprave v Svetu so pokazale, da o tem predlogu ni mogoče doseči dogovora. || UL C 37, 10.2.2012, str. 15 in UL C 102, 5.4.2012, str. 27

    Človeški viri in varnost

    14. || COM(2005) 190/1 2005/0072/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EGS) št. 1210/90 o ustanovitvi evropske agencije za okolje in evropskega okoljskega informacijskega in opazovalnega omrežja glede mandata izvršnega direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    15. ||  COM(2005) 190/2, 2005/0073/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EGS) št. 337/75 o ustanovitvi Evropskega centra za razvoj poklicnega usposabljanja glede mandata direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    16. || COM(2005) 190/3, 2005/0074/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EGS) št. 1365/75 o ustanovitvi Evropske fundacije za zboljšanje življenjskih in delovnih razmer glede mandata direktorja in namestnika direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    17. || COM(2005) 190/4, 2005/0075/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EGS) št. 1360/90 o ustanovitvi Evropske ustanove za usposabljanje glede mandata direktorja || Zaradi novega dogovora iz leta 2012 (glej Skupno izjavo in skupni pristop Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o decentraliziranih agencijah, julij 2012) je postal ta predlog zastarel. || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    18. || COM(2005) 190/5, 2005/0076/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EGS) št. 302/93 o ustanovitvi Evropskega centra za spremljanje drog in odvisnosti glede mandata direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    19. || COM(2005) 190/6, 2005/0077/COD || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 40/94 glede mandata predsednika Urada za harmonizacijo na notranjem trgu || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    20. || COM(2005) 190/7, 2005/0078/COD || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 2100/94 glede mandata predsednika Urada Skupnosti za rastlinske sorte || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    21. || COM(2005) 190/8, 2005/0079/COD || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 2965/94 o ustanovitvi Prevajalskega centra za organe Evropske unije glede mandata direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    22. || COM(2005) 190/9, 2005/0080/COD || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1035/97 o ustanovitvi Evropskega centra za spremljanje rasizma in ksenofobije glede mandata direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 26

    23. || COM(2005) 190/10, 2005/0081/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 178/2002 glede mandata izvršnega direktorja Evropske agencije za varnost hrane || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    24. || COM(2005) 190/11, 2005/0082/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 851/2004 o vzpostavitvi Evropskega centra za preprečevanje in nadziranje bolezni glede mandata direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    25. || COM(2005) 190/12, 2005/0083/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 726/2004 glede mandata izvršnega direktorja Evropske agencije za zdravila || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    26. || COM(2005) 190/13, 2005/0084/COD || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1321/2004 glede mandata izvršnega direktorja Nadzornega organa za evropski GNSS || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    27. || COM(2005) 190/14, 2005/0085/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 2062/94 o ustanovitvi Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu glede mandata direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    28. || COM(2005) 190/15, 2005/0086/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1406/2002 o ustanovitvi Evropske agencije za pomorsko varnost glede mandata izvršnega direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    29. || COM(2005) 190/16, 2005/0087/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 1592/2002 glede mandata izvršnega direktorja in direktorjev Evropske agencije za varnost v letalstvu || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    30. || COM(2005) 190/17, 2005/0088/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 881/2004 o ustanovitvi Evropske agencije za železniški promet glede mandata izvršnega direktorja || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    31. || COM(2005) 190/18, 2005/0089/COD || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 2007/2004 glede mandata izvršnega direktorja in namestnika izvršnega direktorja Evropske agencije za upravljanje in operativno sodelovanje na zunanjih mejah držav članic Evropske unije || Zaradi novega dogovora, ki je bil dosežen leta 2012, je postal predlog zastarel (prim. skupno izjavo Evropskega parlamenta, Sveta EU in Evropske komisije o skupnem pristopu o decentraliziranih agencijah iz julija 2012). || UL C 172, 12.7.2005, str. 27

    Notranji trg in storitve

    32. || COM(2004) 582 2004/0203/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembah Direktive 98/71/ES o pravnem varstvu modelov || V Svetu razprave o tem predlogu niso napredovale od leta 2010, kar kaže, da ni mogoče doseči dogovora. Komisija bo proučila alternativne načine za obravnavo tega vprašanja v okviru tekoče ekonomske študije in prihodnje ocene sistema za varstvo modelov v EU. || UL C 12, 18. 1. 2005, str. 25

    33. || COM(2010) 350 2010/0198/CNS || Predlog uredbe Sveta (EU) o ureditvi prevajanja za patent Evropske unije || Predlog je zastarel. Nadomeščen je bil z novim predlogom – COM(2011) 216 – ki je bil sprejet kot Uredba Sveta (EU) št. 1260/2012 o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju uvedbe enotnega patentnega varstva v zvezi z veljavno ureditvijo prevajanja. || –

    34. || COM(2008) 396 2008/0130/APP || Predlog uredbe Sveta o statutu evropske zasebne družbe || V Svetu razprave o tem predlogu niso napredovale od leta 2011. Ker je potrebno soglasje, ni verjetno, da bo dosežen dogovor. Komisija bo proučila alternativne načine v okviru ocene učinka, ki se trenutno izvaja na družbah z enim samim družbenikom. || UL C 303, 15.12.2009, str. 8

    Mobilnost in promet

    35. || COM(2011) 710 2011/0327/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2006/126/ES Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z vozniškimi dovoljenji z vgrajenimi funkcijami voznikove kartice || Predlog je neskladen z ustrezno določbo o tahografu, zato tudi ni bil ohranjen, saj je bilo na pogajanjih ter v končnem dogovoru, doseženem 14. maja 2013, ugotovljeno, da ne bi bil realističen. || UL C 37, 10.2.2012, str. 18

    36. || COM(2007) 497 2007/0183/CNS                     || Predlog sklepa Sveta o sklenitvi protokola o spremembi sporazuma o nekaterih vidikih zračnega prevoza med Evropsko skupnostjo in Kraljevino Maroko zaradi upoštevanja pristopa Republike Bolgarije in Romunije k Evropski uniji || Predlog je zastarel. Sporazum, ki naj bi se spremenil, je bil nadomeščen z obsežnim sporazumom EU – Maroko. || –

    Obdavčenje in carinska unija

    37. || COM(2002) 64 2002/0041/CNS || Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 77/388/EGS glede posebne ureditve za potovalne agente || Predlog je zastarel. Predlog je bil podan leta 2002, od leta 2010 pa se v Svetu o njem ni razpravljalo. Medtem so predlog prehitele spremembe v načinih, na katere se storitve potovalnih agencij (vključno s paketnimi potovanji) prodajajo potrošnikom. || UL C 126 E, 28.5.2002, str. 390

    38. || COM(2003) 78/2. 2003/0057/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EGS) št. 218/92 o upravnem sodelovanju na področju posrednega obdavčenja (DDV) v zvezi z dodatnimi ukrepi glede ponudbe potovalnih storitev || Predlog je zastarel. Predlog je bil podan leta 2003, od leta 2010 pa se v Svetu o njem ni razpravljalo. Medtem so predlog prehitele spremembe v načinih, na katere se storitve potovalnih agencij (vključno s paketnimi potovanji) prodajajo potrošnikom. V povezavi s predlogom COM(2002) 64 glede posebne ureditve za potovalne agente. || UL C 76 E, 25.3.2004, str. 4

    39. || COM(2008) 497 2008/0164/ACC || Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 2112/78 o sklenitvi Carinske konvencije o mednarodnem prevozu blaga na podlagi TIR zvezkov (Konvencija TIR) z dne 14. novembra 1975 v Ženevi || Predlog je zastarel. Konvencija TIR je bila na podlagi Sklepa Sveta konsolidirana leta 2009. || –

    40. || COM(2004) 728/1 2004/0261/CNS || Predlog direktive Sveta o spremembi Direktive 77/388/EGS za poenostavitev obveznosti glede davka na dodano vrednost || Predlog je zastarel zaradi spremembe predpisov „kraj opravljanja storitev“. Ta predlog je del svežnja treh predlogov za pregled sistema DDV, od katerih sta bila dva sprejeta kot Uredba Sveta (ES) št. 143/2008 (upravno sodelovanje) in Direktiva 2008/9 (čezmejna nadomestila). En vidik tega predloga je bil delno vključen v spremenjeni zakonodajni predlog glede kraja opravljanja storitev, ki je bil sprejet kot Direktiva Sveta 2008/8/ES (majhen sistem opravljanja storitev na enem samem mestu, omejen na telekomunikacijske storitve, storitve oddajanja in elektronske storitve). Vendar pa v zvezi s tem predlogom v Svetu ni bilo mogoče doseči dogovora. Kot je navedeno v Sporočilu o prihodnosti DDV, ostaja poenostavitev obveznosti DDV ključna prednostna naloga, Komisija pa bo nadaljevala z delom na teh področjih, da bi dosegla ta cilj. || UL C 024, 29.1.2005, str. 10

    Kodifikacije

    41. || COM(2007) 755 2007/0256/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o statistični klasifikaciji gospodarskih dejavnosti v Evropski skupnosti || Predlaganega postopka kodifikacije ni mogoče izvajati, saj zadevni akt vsebuje določbe, ki spadajo v okvir starih pravil komitologije. || UL C 55, 28.2. 2008, str. 7

    42. || COM(2008) 99 2008/0037/COD || Predlog direktive Sveta o veterinarskih pregledih v trgovini znotraj Skupnosti (Kodificirana različica) || Nov predlog – COM(2013) 265 final – vključuje določbo za razveljavitev akta, predlaganega za kodifikacijo. || UL C 207, 14.8.2008, str. 5

    43. || COM(2008) 351 2008/0115/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o vozniških sedežih na kmetijskih ali gozdarskih traktorjih na kolesih (Kodificirana različica) || Akt, ki je bil predlagan za kodifikacijo, bo s 1. januarjem 2016 razveljavljen z Uredbo (EU) št. 167/2013. || UL C 10, 15.1.2009, str. 13

    44. || COM(2008) 697  2008/0204/COD || Predlog direktive Sveta o pravilih za obvladovanje in ukrepih za zatiranje konjske kuge (kodificirana različica) || Razveljavitev zadevnega akta je bila predlagana v okviru pregleda zakonodaje o zdravstvenem varstvu živali – COM(2013) 260 final). || –

    45. || COM(2009) 299 2009/0080/COD || Predlog direktive Sveta …/…/ES o trženju semenskega krompirja || Razveljavitev zadevnega akta je bila predlagana v okviru pregleda zakonodaje o rastlinskem razmnoževalnem materialu – COM(2013) 262 final). || UL C 296, 30.10.2010, str. 10

    46. || COM(2010) 359 2010/0194/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o trženju materiala za vegetativno razmnoževanje trte || Razveljavitev zadevnega akta je bila predlagana v okviru pregleda zakonodaje o rastlinskem razmnoževalnem materialu – COM(2013) 262 final). || –

    47. || COM(2010) 508 2010/0261/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o dovoljeni ravni hrupa in izpušnem sistemu motornih vozil (Kodificirana različica) || Nov predlog – COM(2011) 856 – vključuje določbo za razveljavitev akta, predlaganega za kodifikacijo. || UL C 121, 19.4.2011, str. 25

    48. || COM(2010) 510  2010/0264/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o zadaj nameščenih varnostnih konstrukcijah pri prevrnitvi za ozkokolotečne kmetijske in gozdarske traktorje na kolesih (Kodificirana različica) || Akt, ki je bil predlagan za kodifikacijo, bo s 1. januarjem 2016 razveljavljen z Uredbo (EU) št. 167/2013. || UL C 121, 19.4.2011, str. 25

    49. || COM(2010) 610  2010/0302/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o varnostnih konstrukcijah pri prevrnitvi, vgrajenih pred voznikovim sedežem, na ozkokolotečnih kmetijskih in gozdarskih traktorjih na kolesih (Kodificirana različica) || Akt, ki je bil predlagan za kodifikacijo, bo s 1. januarjem 2016 razveljavljen z Uredbo (EU) št. 167/2013. || UL C 121, 19.4.2011, str. 29

    50. || COM(2010) 635  2010/0309/COD || Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi sistema za identifikacijo in registracijo ovc in koz (Kodificirana različica) || Razveljavitev zadevnega akta je bila predlagana v okviru pregleda zakonodaje o zdravstvenem varstvu živali – COM(2013) 260 final). || UL C 121, 19.4.2011, str. 31

    51. || COM(2010) 717  2010/0348/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o vgradnji, legi, delovanju in označevanju upravljal kmetijskih ali gozdarskih traktorjev na kolesih (Kodificirana različica) || Akt, ki je bil predlagan za kodifikacijo, bo s 1. januarjem 2016 razveljavljen z Uredbo (EU) št. 167/2013. || UL C 94, 26.3.2011, str. 5

    52. || COM(2010) 729 2010/0349/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o zavornih napravah kmetijskih ali gozdarskih traktorjev na kolesih (Kodificirana različica) || Akt, ki je bil predlagan za kodifikacijo, bo s 1. januarjem 2016 razveljavljen z Uredbo (EU) št. 167/2013. || UL C 121,  19.4.2011, str. 35

    53. || COM(2010) 746 2010/0358/COD || Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o delovnem prostoru, dostopu do vozniškega prostora ter vratih in oknih kmetijskih ali gozdarskih traktorjev na kolesih (Kodificirana različica) || Akt, ki je bil predlagan za kodifikacijo, bo s 1. januarjem 2016 razveljavljen z Uredbo (EU) št. 167/2013. || UL C 121, 19.4.2011, str. 36

    Priloga V: Zakonodaja, ki začne veljati leta 2014

    Prvega januarja bodo začeli veljati številni pomembni predlogi, zlasti programi, dogovorjeni za večletni finančni okvir za obdobje 2014–2020, prav tako pa začne veljati niz večjih političnih pobud. Komisija prav tako pričakuje, da bodo začeli veljati tudi predlogi iz Priloge I.

    Poleg tega se leta 2014 začne uporabljati naslednja zakonodaja[20]:

    1. januar || · Direktiva 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o dostopu do dejavnosti kreditnih institucij in bonitetnem nadzoru kreditnih institucij in investicijskih podjetij, spremembi Direktive 2002/87/ES in razveljavitvi direktiv 2006/48/ES in 2006/49/ES.

    · Uredba (ES) št. 595/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. junija 2009 o homologaciji motornih vozil in motorjev glede na emisije iz težkih vozil (Euro VI) in o dostopu do informacij o popravilu in vzdrževanju vozil.

    · Uredba Komisije (EU) št. 143/2013 z dne 19. februarja 2013 o spremembi Direktive 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta in Uredbe Komisije (ES) št. 692/2008 glede določanja emisij CO2 vozil v postopku večstopenjske homologacije.

    · Uredba Komisije (ES) št. 692/2008 z dne 18. julija 2008 o izvajanju in spremembi Uredbe (ES) št. 715/2007 Evropskega parlamenta in Sveta o homologaciji motornih vozil glede na emisije iz lahkih potniških in gospodarskih vozil (Euro 5 in Euro 6) in o dostopu do informacij o popravilu in vzdrževanju vozil.

    · Uredba (EU) št. 1257/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o izvajanju okrepljenega sodelovanja na področju uvedbe enotnega patentnega varstva.

    · Uredba (EU) št. 608/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o uveljavljanju pravic intelektualne lastnine s strani carinskih organov.

    · Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o ustanovitvi evropske prostovoljske enote za humanitarno pomoč – EU Aid Volunteers.

    · Sklep Evropskega parlamenta in Sveta o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite.

    28. januar || · Direktiva Sveta 2013/1/EU z dne 20. decembra 2012 o spremembi Direktive 93/109/ES v zvezi z nekaterimi podrobnimi ureditvami za uresničevanje pasivne volilne pravice na volitvah v Evropski parlament za državljane Unije, ki prebivajo v državi članici, niso pa njeni državljani.

    14. februar || · Direktiva 2012/19/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO).

    22. februar || · Uredba (EU) št. 978/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o uporabi sheme splošnih tarifnih preferencialov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 732/2008.

    1. marec || · Uredba (EU) št. 649/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o izvozu in uvozu nevarnih kemikalij.

    17. marec || · Sklep Sveta 2013/129/EU z dne 7. marca 2013 o uvedbi nadzornih ukrepov za 4-metilamfetamin.

    1. april || · Direktiva Komisije 2013/8/EU z dne 26. februarja 2013 o spremembi Direktive 2009/144/ES Evropskega parlamenta in Sveta o določenih sestavnih delih in značilnostih kmetijskih ali gozdarskih traktorjev na kolesih zaradi prilagoditve njenih tehničnih določb.

    10. april || · Uredba Komisije (EU) št. 847/2012 z dne 19. septembra 2012 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) glede živega srebra.

    2. junij || · Direktiva 2012/13/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2012 o pravici do obveščenosti v kazenskem postopku.

    13. junij || · Direktiva 2011/83/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o pravicah potrošnikov, spremembi Direktive Sveta 93/13/EGS in Direktive 1999/44/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive Sveta 85/577/EGS in Direktive 97/7/ES Evropskega parlamenta in Sveta.

    18. junij || · Direktiva 2012/33/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o spremembi Direktive Sveta 1999/32/ES glede vsebnosti žvepla v gorivih za plovila.

    19. junij || · Direktiva Komisije 2013/10/EU z dne 19. marca 2013 o spremembi Direktive Sveta 75/324/EGS o približevanju zakonodaje držav članic o aerosolnih razpršilnikih za prilagoditev njenih določb o označevanju Uredbi (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi.

    4. julij || · Direktiva 2012/35/EU o spremembi Direktive 2008/106/ES o minimalni ravni izobraževanja pomorščakov.

    7. julij || · Direktiva 2012/17/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. junija 2012 o spremembi Direktive Sveta 89/666/EGS ter direktiv 2005/56/ES in 2009/101/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede povezovanja centralnih in trgovinskih registrov ter registrov družb.

    5. avgust || · Direktiva 2010/41/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. julija 2010 o uporabi načela enakega obravnavanja moških in žensk, ki opravljajo samostojno dejavnost, in o razveljavitvi Direktive Sveta 86/613/EGS (v zvezi z IE, EL, FR, SI in UK).

    1. september || · Uredba (EU) št. 549/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o Evropskem sistemu nacionalnih in regionalnih računov v Evropski uniji.

    2. september || · Uredba (EU) št. 98/2013 z dne 15. januarja 2013 o trženju in uporabi predhodnih sestavin za eksplozive

    29. oktober || · Direktiva 2012/28/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o nekaterih dovoljenih uporabah osirotelih del.

    1. november || · Uredba Komisije (EU) št. 1229/2012 z dne 10. decembra 2012 o spremembi prilog IV in XII k Direktivi 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi okvira za odobritev motornih in priklopnih vozil ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila.

    · Uredba (ES) št. 661/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o zahtevah za homologacijo za splošno varnost motornih vozil, njihovih priklopnikov ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila.

    · Uredba Komisije (EU) št. 932/2012 z dne 3. oktobra 2012 o izvajanju Direktive 2009/125/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede zahtev za okoljsko primerno zasnovo gospodinjskih sušilnih strojev.

    10. november || · Uredba (EU) št. 1007/2011 o imenih tekstilnih vlaken in s tem povezanim etiketiranjem in označevanjem surovinske sestave tekstilnih izdelkov ter razveljavitvi Direktive Sveta 73/44/EGS in direktiv 96/73/ES in 2008/121/ES Evropskega parlamenta in Sveta.

    21. november || · Direktiva 2013/38/EU o spremembi Direktive 2009/16/ES o pomorski inšpekciji države pristanišča za uveljavitev Konvencije o delovnih standardih v pomorstvu.

    1. december || · Uredba Komisije (EU) št. 487/2013 z dne 8. maja 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi z namenom njene prilagoditve tehničnemu in znanstvenemu napredku.

    · Člen 1(1) Uredbe Komisije (EU) št. 944/2013 z dne 2. oktobra 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi z namenom njene prilagoditve tehničnemu in znanstvenemu napredku.

    7. december || · Uredba Komisije (ES) št. 463/2013 z dne 17. maja 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 2003/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o gnojilih.

    12. december || · Uredba (EU) št. 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom.

    21. december || · Direktiva 2013/14/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o spremembi Direktive 2003/41/ES o dejavnostih in nadzoru institucij za poklicno pokojninsko zavarovanje, Direktive 2009/65/ES o usklajevanju zakonov in drugih predpisov o kolektivnih naložbenih podjemih za vlaganja v prenosljive vrednostne papirje (KNPVP) in Direktive 2011/61/EU o upraviteljih alternativnih investicijskih skladov v zvezi s prevelikim zanašanjem na bonitetne ocene.

    29. december || · Uredba (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o netrgovskih premikih hišnih živali in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 998/2003.

    · Direktiva 2013/31/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o spremembi Direktive Sveta 92/65/EGS glede zahtev v zvezi z zdravstvenim varstvom živali, ki urejajo trgovino znotraj Unije ter uvoz psov, mačk in belih dihurjev v Unijo.

    [1] Časovni načrti za posamezne pobude so na voljo na: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/planned_ia_en.htm

    [2] Vrsta pobude se lahko spremeni na podlagi rezultata ocene učinka.

    [3] Vrsta pobude se lahko spremeni na podlagi rezultata postopka ocene učinka.

    [4] To zadeva Direktivo 98/59/ES o kolektivnih odpustih, Direktivo 2001/23/ES o prenosu podjetij in Direktivo 2002/14/ES o določitvi splošnega okvira za obveščanje in posvetovanje z delavci v Evropski skupnosti.

    [5] DELOVNI DOKUMENT SLUŽB KOMISIJE: „Pregled ustreznosti“ zakonodaje EU na področju obveščanja delavcev in posvetovanja z njimi, SWD(2013) 293 final, 26.7.2013

    [6] Pregled statistik poslovanja bo odvisen od razvoja dogodkov v Evropskem statističnem sistemu.

    [7] Pregled socialnih statistik bo odvisen od razvoja dogodkov v Evropskem statističnem sistemu.

    [8]  Direktive 82/891/EGS, 89/666/EGS, 2005/56/ES, 2009/101/ES, 2009/102/ES, 2011/35/EU, 2012/17/EU, 2012/30/EU.

    [9] Te težave vključujejo uporabo pravil za nacionalne ali čezmejne združitve, prekrivanje pogojev in opredelitev v pravnih aktih.

    [10] Direktive 82/891/EGS, 89/666/EGS, 2005/56/ES, 2009/101/ES, 2009/102/ES, 2011/35/EU, 2012/17/EU, 2012/30/EU

    [11] COM(2011) 82 in COM(2011) 349.

    [12] Uredba Komisije (ES) št. 1418/2007 z dne 29. novembra 2007 glede izvoza nekaterih odpadkov za predelavo iz Priloge III ali IIIA k Uredbi (ES) št. 1013/2006 Evropskega parlamenta in Sveta v nekatere države, za katere se Sklep OECD o nadzoru prehoda odpadkov preko meja ne uporablja

    [13] Poenostavitev in boljše uveljavljanje predpisov o dostopu do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga (Uredba (ES) št. 1072/2009) in ustanovitev podjetja za cestni prevoz (Uredba (ES) št. 1071/2009)

    [14] Uredba Sveta (ES) št. 1006/2008 z dne 29. septembra 2008 o dovoljenjih za ribolovne dejavnosti ribiških plovil Skupnosti zunaj voda Skupnosti in dostopu plovil tretjih držav do voda Skupnosti ter o spremembi uredb (EGS) št. 2847/93 in (ES) št. 1627/94 in o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 3317/94

    [15] UL L 52, 4.1.1993, str. 18.

    [16] Uredba (ES) št. 48/2004.

    [17] Sklep Sveta 2000/642/PNZ z dne 17. oktobra 2000. Časovni razpored bo odvisen od sprejetja in izvajanja direktive o preprečevanju pranja denarja, ki jo je Komisija sprejela 5. februarja 2013 in zaradi katere bo Sklep Sveta 2000/642/PNZ zastarel.

    [18] Odločba Sveta 77/706/EGS z dne 7. novembra 1977 o določitvi ciljne stopnje Skupnosti za zmanjšanje porabe primarnih virov energije ob težavah pri preskrbi s surovo nafto in naftnimi derivati (+ izvajanje Odločbe Komisije 79/639)

    [19] Umiki bodo začeli veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

    [20] Predlogi za komitologijo tukaj niso vključeni.

    Top