Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AG0007

    Stališče Sveta (EU) št. 7/2012 v prvi obravnavi z namenom sprejetja Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Odločbe št. 573/2007/ES o ustanovitvi Evropskega sklada za begunce za obdobje 2008–2013 v okviru splošnega programa „Solidarnost in upravljanje migracijskih tokov“ Sprejeto v Svetu dne 8. marca 2012

    UL C 108E, 14.4.2012, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.4.2012   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    CE 108/1


    STALIŠČE SVETA (EU) št. 7/2012 V PRVI OBRAVNAVI

    z namenom sprejetja Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Odločbe št. 573/2007/ES o ustanovitvi Evropskega sklada za begunce za obdobje 2008–2013 v okviru splošnega programa „Solidarnost in upravljanje migracijskih tokov“

    Sprejeto v Svetu dne 8. marca 2012

    2012/C 108 E/01

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 78(2)(g) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom (1),

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Glede na vzpostavitev skupnega programa EU za ponovno naselitev, katerega cilj je okrepiti vpliv prizadevanj Unije za ponovno naselitev pri zagotavljanju zaščite beguncem in čim bolj povečati strateški vpliv ponovne naselitve z boljšo ciljno usmerjenostjo na tiste osebe, ki najbolj potrebujejo ponovno naselitev, bi bilo treba skupne prednostne naloge na področju ponovne naselitve oblikovati na ravni Unije.

    (2)

    V členu 80 Pogodbe o delovanju Evropske unije je navedeno, da za politike Unije iz poglavja o mejni kontroli, azilu in priseljevanju in njihovo izvajanje velja načelo solidarnosti in pravične delitve odgovornosti med državami članicami, tudi na finančnem področju, in da, kadar koli je to potrebno, akti Unije, sprejeti v skladu s tem poglavjem, vsebujejo ustrezne ukrepe za uveljavitev tega načela.

    (3)

    V ta namen so posebne skupne prednostne naloge Unije na področju ponovne naselitve za leto 2013, ki so navedene v Prilogi, ki je bila dodana k Odločbi št. 573/2007 s tem sklepom, določene na podlagi dveh splošnih kategorij: prva, ki bi morala vključevati osebe iz posebne kategorije, za katero veljajo merila Visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR) za ponovno naselitev, druga pa osebe iz države ali regije, ki je navedena v letni napovedi UNHCR za ponovno naselitev in v kateri bi skupni ukrepi Unije pomembno prispevali k zagotavljanju potrebne zaščite.

    (4)

    Ob upoštevanju potreb po ponovni naselitvi, navedenih v Prilogi, ki je bila dodana k Odločbi št. 573/2007 s tem sklepom, v kateri so naštete posebne skupne prednostne naloge Unije na področju ponovne naselitve, je treba zagotoviti tudi dodatno finančno pomoč za ponovno naselitev oseb iz posameznih geografskih regij in posameznih nacionalnosti ter iz posameznih kategorij beguncev, ki jih je treba ponovno naseliti, če je ugotovljeno, da je ponovna naselitev najustreznejši odziv na njihove posebne potrebe.

    (5)

    Glede na pomen strateške uporabe ponovne naselitve iz držav ali regij, določenih za izvajanje programov regionalne zaščite, je treba zagotavljati dodatno finančno podporo za ponovno naselitev oseb iz Tanzanije, vzhodne Evrope (Belorusije, Republike Moldavije in Ukrajine), Afriškega roga (Džibutija, Kenije in Jemna) ter severne Afrike (Egipta, Libije in Tunizije) in iz katere koli druge države ali regije, ki bo za to določena v prihodnje.

    (6)

    Da bi spodbudili več držav članic k sodelovanju pri ukrepih ponovne naselitve, je treba zagotoviti tudi finančno pomoč državam članicam, ki se prvič odločijo za ponovno naselitev oseb.

    (7)

    Določiti je treba tudi pravila o upravičenosti izdatkov za dodatno finančno pomoč za ponovno naselitev.

    (8)

    V skladu s členom 3 in členom 4a(1) Protokola (št. 21) o stališču Združenega kraljestva in Irske glede območja svobode, varnosti in pravice, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, je Združeno kraljestvo podalo uradno obvestilo, da želi sodelovati pri sprejetju in uporabi tega sklepa.

    (9)

    V skladu s členoma 1 in 2 ter členom 4a(1) Protokola (št. 21) o stališču Združenega kraljestva in Irske glede območja svobode, varnosti in pravice, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, in brez poseganja v člen 4 navedenega protokola, Irska ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zato zanjo ni zavezujoč in se v njej ne uporablja.

    (10)

    V skladu s členoma 1 in 2 Protokola (št. 22) o stališču Danske, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, Danska ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zato zanjo ni zavezujoč in se v njej ne uporablja –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Odločba št. 573/2007/ES se spremeni:

    1.

    Člen 13 se spremeni:

    (a)

    odstavek 3 se nadomesti z naslednjim:

    „3.   Države članice prejmejo fiksni znesek v skladu z odstavkom 3a za vsako ponovno naseljeno osebo na podlagi ene ali več naslednjih prednostnih nalog:

    (a)

    osebe iz države ali regije, določene za izvajanje regionalnega programa zaščite;

    (b)

    osebe iz ene ali več od naslednjih ranljivih skupin:

    ogroženi otroci in ženske,

    mladoletniki brez spremstva,

    osebe, ki so preživele nasilje in/ali mučenje,

    osebe z resnimi zdravstvenimi potrebami, ki jih je mogoče zadovoljiti samo, če so te osebe ponovno naseljene,

    osebe, ki zaradi pravne in/ali fizične zaščite potrebujejo zasilno ali nujno ponovno naselitev;

    (c)

    posebne skupne prednostne naloge Unije na področju ponovne naselitve za leto 2013 iz Priloge k temu sklepu.“;

    (b)

    vstavi se naslednji odstavek:

    „3a.   Države članice prejmejo fiksni znesek v višini 4 000 EUR za vsako ponovno naseljeno osebo na podlagi prednostnih nalog, naštetih v odstavku 3.

    V naslednjih primerih se fiksni znesek zviša, in sicer:

    6 000 EUR za vsako ponovno naseljeno osebo za države članice, ki prvič prejmejo fiksni znesek za ponovno naselitev iz Sklada;

    5 000 EUR za vsako ponovno naseljeno osebo za države članice, ki so v preteklih letih delovanja Sklada enkrat že prejele fiksni znesek za ponovno naselitev iz Sklada.“;

    (c)

    odstavek 4 se nadomesti z naslednjim:

    „4.   Če država članica ponovno naseli osebo na podlagi več kot ene prednostne naloge Unije na področju ponovne naselitve, naštetih v odstavku 3, za to osebo fiksni znesek prejme samo enkrat.“;

    (d)

    odstavek 6 se nadomesti z naslednjim:

    „6.   Države članice Komisiji do 1. maja 2012 predložijo oceno števila oseb, ki jih bodo na podlagi prednostnih nalog, naštetih v odstavku 3, ponovno naselile v naslednjem koledarskem letu, vključno z razčlenitvijo po posameznih kategorijah iz navedenega odstavka. Komisija te informacije sporoči Odboru iz člena 52.“;

    (e)

    doda se naslednji odstavek:

    „7.   O rezultatih in vplivu finančne spodbude za ukrepe ponovne naselitve na podlagi prednostnih nalog, naštetih v odstavku 3, države članice poročajo v poročilu iz člena 50(2), Komisija pa v poročilu iz člena 50(3).“;

    2.

    v členu 35 se doda naslednji odstavek:

    „5.   Fiksni znesek za vsako ponovno naseljeno osebo se državi članici dodeli kot pavšalni znesek za vsako učinkovito ponovno naseljeno osebo.“;

    3.

    besedilo Priloge k temu sklepu se doda kot Priloga k Odločbi št. 573/2007/ES.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Člen 3

    Ta sklep je naslovljen na države članice v skladu s Pogodbama.

    V …,

    Za Evropski parlament

    Predsednik

    Za Svet

    Predsednik


    (1)  Stališče Evropskega parlamenta z dne 18. maja 2010 (UL C 161 E, 31.5.2011, str. 161) in stališče Sveta v prvi obravnavi z dne 8. marca 2012. Stališče Evropskega parlamenta z dne … (še ni objavljeno v Uradnem listu).


    PRILOGA

    „PRILOGA

    Seznam posebnih skupnih prednostnih nalog Unije na področju ponovne naselitve za leto 2013

    1.

    Kongovski begunci na območju Velikih jezer (Burundi, Malavi, Ruanda, Zambija)

    2.

    Begunci iz Iraka v Turčiji, Siriji, Libanonu in Jordaniji

    3.

    Afganistanski begunci v Turčiji, Pakistanu in Iranu

    4.

    Somalski begunci v Etiopiji

    5.

    Burmanski begunci v Bangladešu, Maleziji in na Tajskem

    6.

    Eritrejski begunci v vzhodnem Sudanu“


    UTEMELJITEV SVETA:

    I.   UVOD

    Komisija je 2. septembra 2009 sprejela predlog sklepa o spremembi Odločbe št. 573/2007/ES o ustanovitvi Evropskega sklada za begunce za obdobje 2008–2013 v okviru splošnega programa „Solidarnost in upravljanje migracijskih tokov“ in razveljavitvi Odločbe Sveta 2004/904/ES.

    Evropski parlament je stališče v prvi obravnavi z namenom sprejetja sklepa sprejel 18. maja 2010. Svet stališča Parlamenta ni mogel odobriti, zato je v skladu s členom 294 Pogodbe 8. marca 2012 sprejel svoje stališče v prvi obravnavi.

    II.   CILJ PREDLOGA

    Cilj predloga je prispevati k vzpostavitvi skupnega programa EU za ponovno naselitev. Medtem ko so v sporočilu Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o vzpostavitvi skupnega programa EU za ponovno naselitev z dne 2. septembra 2009 določeni politični okvir in smernice takšnega programa, je v predlogu predlagan mehanizem za vsakoletno opredelitev skupnih prednostnih nalog EU na področju ponovne naselitve. Vzpostavitev skupnega programa EU za ponovno naselitev bi omogočila boljše usklajevanje pristopa EU k ponovni naselitvi in spodbudila večje število držav članic k uvedbi ukrepov za ponovno naselitev.

    III.   ANALIZA STALIŠČA SVETA V PRVI OBRAVNAVI

    Splošno

    Na politično ozadje pogajanj sta vplivala Haaški program, ki določa cilje in instrumente na področju pravosodja in notranjih zadev za obdobje 2005–2010, ter poznejši stockholmski program za obdobje 2010–2014. Evropski svet se je v obeh primerih zavezal nadaljnjemu razvoju skupnega evropskega azilnega sistema, in sicer s spremembo zakonodajnega okvira in krepitvijo praktičnega sodelovanja. Poudaril je tudi pomen razvoja zunanje razsežnosti azila s sodelovanjem z izvornimi državami in regijami. Evropski svet je v Haaškem programu pozval k razvoju regionalnih programov EU za zaščito, ki bi med drugim vključevali skupen program za ponovno naselitev za države članice, ki bi bile v njem pripravljene sodelovati. Evropski svet je v stockholmskem programu države članice spodbudil k prostovoljnemu sodelovanju v skupnem programu EU za ponovno naselitev in pozval k povečanju števila ponovno naseljenih beguncev.

    V skladu s členoma 3 in 4a(1) Protokola št. 21 o stališču Združenega kraljestva in Irske glede območja svobode, varnosti in pravice, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, je Združeno kraljestvo izrazilo željo po sodelovanju pri sprejetju in uporabi tega sklepa, Irska pa ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zanjo ni zavezujoč in se v tej državi ne uporablja.

    V skladu s členoma 1 in 2 Protokola št. 22 o stališču Danske, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji in Pogodbi o delovanju Evropske unije, Danska ne sodeluje pri sprejetju tega sklepa, ki zanjo ni zavezujoč in se v tej državi ne uporablja.

    Ključna vprašanja

    V skladu z določbami Skupne izjave o praktičnih ureditvah za postopek soodločanja (1) so med predstavniki Sveta, Parlamenta in Komisije potekali razgovori, da bi dosegli dogovor v fazi sprejemanja stališča Sveta v prvi obravnavi. Da bi uskladili stališča obeh institucij in upoštevali dogovor, dosežen med temi razgovori, je Svet sprejel stališče o predlogu sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Odločbe št. 573/2007/ES o ustanovitvi Evropskega sklada za begunce za obdobje 2008–2013 v okviru splošnega programa „Solidarnost in upravljanje migracijskih tokov“ in razveljavitvi Odločbe Sveta 2004/904/ES v prvi obravnavi ter v predlog Komisije vključil naslednje ključne spremembe:

    Opredelitev skupnih prednostnih nalog EU (člen 1(1)(a))

    Po neuradnih razgovorih med Svetom in Parlamentom je Svet spremenil predlog Komisije, tako da je prednostne naloge na področju ponovne naselitve navedel v sklepu, v nasprotju s prvotnim predlogom Komisije, v skladu s katerim bi skupne prednostne naloge EU na področju ponovne naselitve vsako leto opredelili s postopkom v odboru. Ker trenutni Evropski sklad za begunce pokriva obdobje do konca leta 2013, je v okviru trenutnega sklada dejansko preostalo zgolj eno leto programskega obdobja. Zato je utemeljeno, da se v tem sklepu navede izključno prednostne naloge za to leto in določi mehanizem za opredelitev skupnih prednostnih nalog EU na področju ponovne naselitve v instrumentu, s katerim se ustanavlja nov sklad za obdobje 2014–2020.

    Za programsko leto 2013 je v stališču Sveta določeno, da bi države članice Komisiji do 1. maja 2012 sporočile oceno števila oseb, ki jih nameravajo ponovno naseliti v letu 2013 v skladu s prednostnimi nalogami iz sklepa. Ker v stališču Sveta ni predviden mehanizem za vsakoletno opredelitev skupnih prednostnih nalog EU na področju ponovne naselitve, vse določbe iz predloga Komisije glede vsakoletnega načrtovanja programa niso več ustrezne.

    Skupne prednostne naloge EU na področju ponovne naselitve za leto 2013 (člen 1(1)(a), uvodne izjave 3, 4 in 5)

    Skupne prednostne naloge EU na področju ponovne naselitve za leto 2013, navedene v stališču Sveta, zajemajo osebe iz države ali regije, določene za izvajanje regionalnega programa zaščite, osebe iz posamezne ranljive skupine ter begunce iz posamezne države ali regije. Prvi dve vrsti prednostnih nalog sta označeni kot splošni in temeljita na kategorijah, določenih v členu 13(3) Odločbe št. 573/2007/ES o ustanovitvi Evropskega sklada za begunce za obdobje 2008–2013. V stališču Sveta sta v primerjavi z Odločbo št. 573/2007/ES seznamu dodani naslednji ranljivi skupini: osebe, ki so preživele nasilje in mučenje, ter osebe, ki zaradi pravne ali fizične zaščite potrebujejo zasilno ali nujno ponovno naselitev. Ta dodatek je utemeljen, saj sta obe kategoriji oseb vključeni tudi v prednostne naloge UNHCR na področju ponovne naselitve.

    Tretja vrsta prednostnih nalog je označena za posebne skupne prednostne naloge EU za leto 2013, njihov seznam pa je v Prilogi k temu sklepu. Kot je pojasnjeno v uvodni izjavi 3, je ta seznam posebnih skupnih prednostnih nalog EU za leto 2013 pripravljen na podlagi meril UNHCR za ponovno naselitev in letne napovedi UNHCR za ponovno naselitev ob upoštevanju ocene, kje bi skupni ukrepi EU pomembno prispevali k zagotavljanju potrebne zaščite.

    V stališče Sveta je vključena tudi uvodna izjava 5, ki je posodobitev uvodne izjave 26 Odločbe št. 573/2007/ES o ustanovitvi Evropskega sklada za begunce za obdobje 2008–2013. V stališču Sveta so v uvodni izjavi 5 posodobljeni podatki glede trenutnih držav ali regij, določenih za izvajanje regionalnih programov zaščite.

    Fiksni znesek za vsako ponovno naseljeno osebo (člen 1(1)(b), uvodna izjava 6)

    Po neuradnih razgovorih med Svetom in Parlamentom je Svet spremenil predlog Komisije, tako da je predlagal višji fiksni znesek, ki ga za vsako preseljeno osebo iz sklada prejmejo tiste države članice, ki sredstev sklada doslej še niso uporabile za ta namen. Medtem ko je v členu 13(3) Odločbe št. 573/2007/ES o ustanovitvi Evropskega sklada za begunce za obdobje 2008–2013 določeno, da države članice prejmejo fiksni znesek v višini 4 000 EUR za vsako ponovno naseljeno osebo v skladu s prednostnimi nalogami iz Odločbe, stališče Sveta predvideva znesek v višini 6 000 EUR za vsako ponovno naseljeno osebo za države članice, ki fiksni znesek iz sklada prejmejo prvič, in znesek v višini 5 000 EUR za države članice, ki so fiksni znesek iz sklada pred tem prejele zgolj enkrat. Cilj te spremembe je spodbuditi države članice, ki tega doslej še niso naredile, naj vzpostavijo programe za ponovno naselitev.

    Dodatek uvodne izjave 2

    S stališčem Sveta se spreminja predlog Komisije, tako da se doda uvodna izjava 2. Predsednik odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE) je v pismu predsedniku Odbora stalnih predstavnikov z dne 10. februarja 2012 (dok. 6370/12), v katerem je navedel, da bo članom odbora LIBE in nato na plenarnem zasedanju priporočil, naj dogovor, dosežen o sklepu, v drugi obravnavi sprejmejo brez sprememb, zaprosil, naj se v pravno podlago tega sklepa doda člen 80 PDEU. Vendar pa po mnenju Sveta člen 80 ne more biti pravna podlaga za sprejetje tega sklepa, saj na institucije Unije ne prenaša pristojnosti za sprejemanje pravnih aktov. Svet se je tako kot kompromis odločil dodati uvodno izjavo 2, ki se sklicuje na člen 80 PDEU in v njem navedena načela.

    Spremembe Evropskega parlamenta

    Svet v svojem stališču v celoti, delno ali načelno sprejema spremembe 2, 3 in 4. Svet ne sprejema sprememb 1, 5, 6, 7, 8, 9, 10 in 11, saj zadevajo postopek vsakoletne opredelitve skupnih prednostnih nalog EU na področju ponovne naselitve. Stališče Sveta temelji na drugačnem pristopu in določa seznam skupnih prednostnih nalog EU na področju ponovne naselitve za leto 2013, ki je edino preostalo leto programskega obdobja v okviru trenutnega Evropskega sklada za begunce.

    IV.   SKLEPNE UGOTOVITVE

    Stališče Sveta v prvi obravnavi odraža kompromis, ki je bil dosežen v pogajanjih med Svetom in Evropskim parlamentom ob pomoči Komisije. Coreper je ta kompromis potrdil na seji 22. februarja 2012. Pred tem je predsednik odbora LIBE Evropskega parlamenta v pismu z dne 10. februarja 2012, poslanem predsedniku Coreperja, navedel, da bo, če se kompromisno besedilo pošlje Parlamentu kot stališče Sveta v prvi obravnavi, članom Odbora LIBE in nato na plenarnem zasedanju priporočil, naj Parlament v drugi obravnavi stališče Sveta sprejme brez sprememb, potem ko bodo besedilo pregledali pravniki lingvisti obeh institucij.


    (1)  UL C 145, 30.6.2007, str. 5.


    Top