Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0624

    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi programa za sodelovanje s strokovnjaki iz tretjih držav na avdiovizualnem področju MEDIA Mundus

    UL C 228, 22.9.2009, p. 100–102 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.9.2009   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 228/100


    Mnenje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora o predlogu sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi programa za sodelovanje s strokovnjaki iz tretjih držav na avdiovizualnem področju MEDIA Mundus

    COM(2008) 892 konč. – 2008/0258 (COD)

    2009/C 228/19

    Svet je 2. februarja 2009 sklenil, da v skladu s členoma 150(4) in 157(3) Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti Evropski ekonomsko-socialni odbor zaprosi za mnenje o naslednjem dokumentu:

    Predlog sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi programa za sodelovanje s strokovnjaki iz tretjih držav na avdiovizualnem področju MEDIA Mundus

    Predsedstvo Odbora je 24. februarja 2009 strokovno skupino za promet, energijo, infrastrukturo in informacijsko družbo zadolžilo za delo Odbora na tem področju.

    Zaradi nujnosti zadeve je Evropski ekonomsko-socialni odbor na 452. plenarnem zasedanju 24. in 25. marca (seja z dne 25. marca) za glavnega poročevalca imenoval g. HERNÁNDEZA BATALLERA ter mnenje sprejel z 79 glasovi za, 5 glasovi proti in 3 vzdržanimi glasovi.

    1.   Sklepi

    1.1   EESO podpira predlog sklepa in se strinja, da je treba razširjati vrednote in načela demokratične družbe in pravne države, saj Evropska unija temelji na načelih svobode in demokracije ter na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

    1.2   Odbor meni, da je primerno in priporočljivo, da Komisija pri izvajanju programa določi splošne smernice za izvajanje programa in izbirna merila, ker so to sestavine, ki ne spreminjajo temeljnih vidikov predloga sklepa, zaradi česar spadajo v področje uporabe sklepa 1999/486/ES.

    1.3   EESO soglaša s splošnimi cilji programa (konkurenčnost evropske avdiovizualne industrije, prosta izbira potrošnikov in kulturna raznolikost), meni pa, da bi bilo treba natančneje opredeliti posebne cilje programa, ker so preveč splošni, ob tem pa je treba poudariti čezmejni in nadnacionalni vidik.

    1.3.1   Posebno podporo je treba nameniti vključevanju novih tehnologij v produkcijo, distribucijo in trženje avdiovizualnih del v digitalni obliki in njihovi širitvi (vključno z novimi platformami, kot sta VoD in IPTV).

    1.4   Predvideni finančni okvir 15 milijonov EUR je preskromen, da bi lahko z njim dosegli visoko zastavljene splošne cilje programa, kar pomeni, da bi ga bilo treba za učinkovitejšo podporo evropski avdiovizualni industriji znatno povečati, ob strogem upoštevanju proračunske discipline in načel učinkovitega finančnega poslovanja.

    1.5   Komisija bi morala v tesnem sodelovanju z državami članicami zagotoviti, da izvajanje programa poteka usklajeno in dopolnjevalno z drugimi ustreznimi politikami, programi in ukrepi Skupnosti.

    2.   Ozadje

    2.1

    Evropska komisija je 9. januarja 2009 predložila svoj predlog sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi programa za sodelovanje s strokovnjaki iz tretjih držav na avdiovizualnem področju MEDIA Mundus.

    2.2

    Predlog pripisuje evropskemu avdiovizualnemu sektorju pomembno vlogo pri doseganju ciljev lizbonske strategije in uresničevanju pobude i2010 v okviru te strategije; v zvezi s tem se sklicuje tudi na Konvencijo Unesca o varovanju in spodbujanju raznolikosti kulturnih izrazov, ki jo je 18. decembra 2006 skupaj s 13 državami članicami ratificirala tudi Evropska skupnost. Upoštevati je treba, da ta gospodarska panoga zaposluje najmanj 5,8 milijona ljudi, ali 3,1 % celotnega prebivalstva EU-25.

    2.3

    Dokument opozarja tudi na strukturne pomanjkljivosti, ki kljub prizadevanjem za krepitev te panoge (tehnološki razvoj, pojav novih udeležencev in platform, spodbude za okrepitev proizvodnje vsebin) zavirajo nadaljnjo širitev evropskih avdiovizualnih del na trge tretjih držav.

    2.4

    Cilj programa MEDIA Mundus je dopolniti ukrepe, ki se že izvajajo v okviru drugih pobud, osredotočenih bolj na sodelovanje znotraj EU (kot so Media 2007, Euromed Audiovisual II in program EU-AKP za kinematografe); poleg naj bi se dopolnjeval tudi z obstoječimi, vendar omejenimi mednarodnimi filmskimi skladi.

    3.   Predlog sklepa

    3.1   Značilnosti programa za sodelovanje s strokovnjaki iz tretjih držav na avdiovizualnem področju MEDIA Mundus so naslednje:

    3.1.1

    Gre za program za financiranje projektov mednarodnega sodelovanja s tretjimi državami za obdobje od 1. januarja 2011 do 31. decembra 2013. Za ukrepe in izvedbo programa v tem časovnem obdobju je predviden skupni proračun v višini 15 milijonov EUR.

    3.1.2

    Glavni cilji so povezani s spodbujanjem vzpostavitve mednarodnih mrež, ki bodo Evropi omogočile, da učinkoviteje opravlja svoje gospodarske, kulturne in politične naloge na avdiovizualnem področju, da poveča konkurenčnost ter širjenje in predvajanje avdiovizualnih del.

    3.1.3

    Pri vsakem projektu morajo sodelovati najmanj trije partnerji, ki jih usklajuje evropski strokovnjak, ki je odgovoren za predložitev predloga, vodenje projekta, finančno poslovanje in izvedbo.

    3.1.4

    Pomemben vidik programa je zagotavljanje stalnega usposabljanja in pridobivanja kvalifikacij za strokovnjake iz Evrope in iz drugih sodelujočih držav, s poudarkom na produkciji, distribuciji, predvajanju in širjenju, trženju in skladiščenju avdiovizualnih del, poleg zagotavljanja zakonskih okvirov in finančnih sistemov.

    3.1.5

    Program je namenjen tudi oblikovanju dogodkov in pobud za spodbujanje sposobnosti in znanja javnosti (zlasti mladih) na področju avdiovizualnih del, s posebnim poudarkom na povečanju javnega povpraševanja po kulturno raznolikih avdiovizualnih vsebinah.

    3.1.6

    Eden pomembnejših vidikov programa v zvezi s širjenjem del je spodbujanje programske ponudbe in predvajanja evropskih avdiovizualnih del v tretjih državah, kakor tudi spodbujanje ponudbe in predvajanja avdiovizualnih del iz teh držav v državah članicah Evropske unije. To vključuje sklenitev sporazumov z operaterji kinematografov tako v EU kot tudi v tretjih državah; tovrstni sporazumi bi jih morali spodbuditi, da razširijo programsko ponudbo in izboljšajo pogoje predvajanja (število predvajanj, trajanje in izpostavljenost).

    3.1.7

    Spodbujati je treba tudi partnerstva med ponudniki radijskih in televizijskih vsebin (ali platform videa na zahtevo – VoD) ter imetniki pravic in tako zagotoviti distribucijo zbirk del na platformah VoD.

    3.1.8

    Med ukrepi v okviru programa je tudi podpora producentom, distributerjem in ponudnikom televizijskih vsebin pri sinhroniziranju in podnaslavljanju evropskih avdiovizualnih del in avdiovizualnih del tretjih držav za distribucijo in predvajanje prek vseh razpoložljivih kanalov.

    3.2   Sredstva, dodeljena na podlagi programa, ne smejo preseči 50 % dejanskih stroškov podprtega projekta, razen v izrecno določenih primerih, v katerih lahko dosežejo 80 %.

    3.2.1   Sofinanciranje je lahko v celoti ali delno izvedeno v naravi, če se lahko vrednost prispevka določi na podlagi dejanskih stroškov. V te prispevke so lahko vključeni prostori, v katerih potekajo usposabljanje ali promocije.

    3.2.2   Komisija bo Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij najpozneje do 30. junija 2012 predložila sporočilo o nadaljevanju programa, najpozneje do 31. decembra 2015 pa poročilo o naknadni oceni.

    3.2.3   Sklep izrecno navaja različne horizontalne politike Evropske skupnosti, ki jih bo okrepil program MEDIA Mundus, in sicer:

    z razpravami in informiranjem o Evropski uniji kot območju miru, blaginje in varnosti;

    s spodbujanjem temeljnega načela svobode izražanja;

    s spodbujanjem ozaveščanja o pomembnosti kulturne raznolikosti in večkulturnosti v svetu;

    z izboljšanjem znanja o evropskem gospodarstvu in prispevanjem h krepitvi konkurenčnosti Evropske unije;

    z bojem proti vsem oblikam diskriminacije zaradi spola, rase ali etničnega porekla, vere ali prepričanja, invalidnosti, starosti ali spolne usmerjenosti.

    V Bruslju, 25. marca 2009

    Predsednik Evropskega ekonomsko-socialnega odbora

    Mario SEPI


    Top