Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D2683

Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2023/2683 z dne 30. novembra 2023 o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/904 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z izračunom, preverjanjem in sporočanjem podatkov o vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo za enkratno uporabo

C/2023/8062

UL L, 2023/2683, 1.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2683/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2683/oj

European flag

Uradni list
Evropske unije

SL

Serija L


2023/2683

1.12.2023

IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2023/2683

z dne 30. novembra 2023

o določitvi pravil za uporabo Direktive (EU) 2019/904 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z izračunom, preverjanjem in sporočanjem podatkov o vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo za enkratno uporabo

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive (EU) 2019/904 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. junija 2019 o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje (1) ter zlasti člena 6(5), drugi pododstavek, in člena 13(4), tretji pododstavek, Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Direktiva (EU) 2019/904 določa cilje za minimalno vsebnost reciklirane plastike v plastenkah za pijačo za enkratno uporabo iz dela F Priloge k navedeni direktivi, vključno s plastenkami PET. V skladu z Direktivo (EU) 2019/904 je cilj za leto 2025 najmanj 25 % reciklirane plastike za plastenke PET, izračunano kot povprečje za vse plastenke PET, dane na trg na ozemlju države članice, cilj za leto 2030 pa je najmanj 30 % reciklirane plastike za plastenke za pijačo, izračunano kot povprečje za vse plastenke za pijačo, dane na trg na ozemlju države članice. Komisija mora določiti metodologijo za izračun in preverjanje navedenih ciljev glede vsebnosti reciklirane plastike ter obliko, v kateri morajo države članice vsako leto sporočati podatke o vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah PET in plastenkah za pijačo.

(2)

Za namene izračuna in preverjanja ciljev glede vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo za enkratno uporabo bi bilo treba etikete in ovitke šteti za dele plastenk za pijačo. Prvič, plastenka za pijačo v obliki, v kateri se običajno prodaja potrošnikom, je sestavljena iz telesa, pokrovčka, zamaška in etikete ali ovitka. Etikete in ovitki se uporabljajo za sporočanje informacij potrošnikom, tudi za namene znamčenja in oglaševanja. Ovitki običajno zagotavljajo pokritost v obsegu 360 stopinj, druge etikete pa navadno pokrivajo le manjši del plastenke. Drugič, etikete in ovitki so pogosto pritrjeni na plastenko v isti fazi proizvodnje kot pokrovčki in zamaški. Težo etiket in ovitkov bi bilo zato treba vključiti v težo plastenk za pijačo, morebitno reciklirano plastiko, ki jo vsebujejo etikete in ovitki, pa bi bilo treba vključiti v težo reciklirane plastike v plastenkah za pijačo. Del F Priloge k Direktivi (EU) 2019/904 določa, da plastenke za pijačo vključujejo pokrovčke in zamaške. V nasprotju s pokrovčki in zamaški se nalepke in ovitki pogosto ne odvržejo ločeno od telesa plastenke, kar pojasnjuje, zakaj v Direktivi (EU) 2019/904 niso izrecno navedeni kot element plastenke.

(3)

Cilji za minimalno vsebnost reciklirane plastike, določeni v Direktivi (EU) 2019/904, so navedeni kot delež plastenk PET in vseh plastenk za pijačo, danih na trge držav članic. Glede na to, da je namen ciljev v skladu z uvodno izjavo 17 navedene direktive spodbujati uvajanje reciklirane plastike na trg s končnim ciljem, da se zagotovi krožna uporaba plastičnih proizvodov, je pri določanju pravil za izračun in preverjanje vsebnosti reciklirane plastike primerno upoštevati le plastične dele plastenk za pijačo. Edini del običajne plastenke za pijačo za enkratno uporabo, ki morda ni izdelan iz plastike, naj bi bila njena etiketa, ki je lahko iz papirja. Ker je teža etikete ocenjena na največ 5 % teže plastenke, izključitev neplastičnih delov plastenk za pijačo iz izračuna ne vpliva bistveno na oceno, ali so bili cilji doseženi.

(4)

Za namene izračuna, preverjanja in sporočanja vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo bi bilo treba opredeliti pojem „reciklirana plastika“. Reciklirana plastika bi morala vključevati le materiale, ki so bili pred recikliranjem popotrošniški plastični odpadki, saj že obstajajo zadostne tržne spodbude za recikliranje predpotrošniških plastičnih odpadkov. Poleg tega je cilj Direktive (EU) 2019/904 zmanjšati vpliv nekaterih plastičnih proizvodov na okolje, predpotrošniški plastični odpadki pa običajno ne pridejo v okolje. Popotrošniške plastične odpadke je treba razumeti kot odpadke, ki nastanejo iz plastičnih proizvodov, danih na trg. Zato bi bilo treba plastične odpadke, ki nastanejo iz plastične embalaže proizvodov, ki so bili dani na trg, vendar jim je potekel rok uporabnosti, preden so bili prodani potrošnikom, obravnavati kot popotrošniške plastične odpadke. Zato se plastični materiali in odpadki, ki nastanejo med postopki proizvodnje ali izdelave, vključno z vso sekundarno predelavo, testiranjem, shranjevanjem in prenosi, preden se proizvod da na trg, ne bi smeli šteti za popotrošniške odpadke.

(5)

V skladu z Direktivo (EU) 2019/904 morajo države članice Komisiji sporočiti informacije o vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah PET in vseh plastenkah za pijačo za prikaz doseganja ciljev glede vsebnosti reciklirane plastike. Medtem ko se vsebnost reciklirane plastike nanaša na količino recikliranega materiala, so cilji izraženi v odstotkih, in sicer kot delež reciklirane plastike v plastenkah za pijačo in plastenkah PET. Za prikaz doseganja ciljev bi morale države članice torej sporočiti ne le vsoto teže vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo in plastenkah PET, temveč tudi vsoto teže samih plastičnih delov plastenk, da se lahko izračuna delež vsebnosti reciklirane plastike.

(6)

Uredba Komisije (EU) 2022/1616 (2) vzpostavlja verigo poročanja v zaporednih proizvodnih fazah, ki vključuje poročanje o deležu reciklirane plastike v vsaki seriji materiala, ki vsebuje reciklirano plastiko in je namenjen za stik z živili. Navedena veriga poročanja zavezuje gospodarske subjekte, ki delujejo v zgodnjih fazah proizvodne verige, in sicer izvajalce recikliranja in obdelovalce, da predložijo izjavo o skladnosti. Obdelovalcem, ki plastenk za pijačo ne dajejo na trg, in izvajalcem recikliranja ni treba izračunati teže reciklirane plastike v takih plastenkah. Izjavo o skladnosti je treba predložiti gospodarskim subjektom v poznejših fazah proizvodne verige, vključno z gospodarskimi subjekti, ki dajejo plastenke za pijačo na trg. Obveznosti poročanja iz Uredbe (EU) 2022/1616 zajemajo vse plastične dele z vsebnostjo reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, ki spadajo na področje uporabe Direktive (EU) 2019/904. Gospodarski subjekti, ki dajejo plastenke za pijačo na trg, lahko torej težo reciklirane plastike v takih plastenkah izračunajo na podlagi deleža vsebnosti reciklirane plastike, navedenega v izjavi o skladnosti za vsak del plastenk. Ker je cilj tega sklepa omogočiti enoten izračun in preverjanje ciljev glede vsebnosti reciklirane plastike, določenih v Direktivi (EU) 2019/904, je treba izračun opraviti dosledno v vseh državah članicah. Države članice bi zato morale izračun vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo opreti na podatke, pridobljene v skladu z Uredbo (EU) 2022/1616. Poleg tega takšna metodologija zmanjšuje upravno breme za gospodarske subjekte in države članice. Države članice bi zato morale od gospodarskih subjektov, ki dajejo plastenke za pijačo na trg, zbrati podatke o teži plastičnih delov teh plastenk in teži reciklirane plastike, ki jo vsebujejo.

(7)

Opredelitvi „plastike“ v Uredbi (EU) 2022/1616 in Direktivi (EU) 2019/904 se razlikujeta, saj se nanašata na različni opredelitvi „polimera“; prva temelji na tem, kako je bil material izdelan, druga pa na njegovih sedanjih strukturnih lastnostih. Poleg tega opredelitev „plastike“ v Direktivi (EU) 2019/904 izključuje naravne polimere, ki niso kemično modificirani. Vendar te razlike niso pomembne za plastenke za pijačo, ki spadajo na področje uporabe Direktive (EU) 2019/904. Opredelitev „reciklirane plastike“ v Uredbi (EU) 2022/1616 se od opredelitve, uvedene s tem sklepom, razlikuje po tem, da teoretično lahko vsebuje neobdelano plastiko, ki je bila dodana v postopku odstranjevanja onesnaženja. Če pa bi bil dodan kakršen koli neobdelan material, bi se to odražalo v informacijah, ki jih zagotovijo izvajalci recikliranja in se posredujejo naprej po vrednostni verigi. Ne bo se upošteval pri vsebnosti reciklirane plastike, kot je opredeljena v tem sklepu. Razlike v opredelitvah „plastike“ in „reciklirane plastike“ zato za namene tega sklepa niso pomembne.

(8)

Ker so vsi deli plastenk za pijačo materiali, namenjeni za stik z živili, se za plastenke za pijačo uporablja Uredba (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta (3), vključno z uradnim nadzorom deleža reciklirane plastike, ki ga morajo izvajalci recikliranja in obdelovalci navesti v izjavi o skladnosti v skladu z Uredbo (EU) 2022/1616. Zato bi bilo treba od držav članic zahtevati le, da uvedejo dodatne določbe o preverjanju v zvezi s prenosom informacij državam članicam s strani gospodarskih subjektov, ki dajejo plastenke za pijačo na trg, kot se zahteva s tem sklepom.

(9)

Za reciklirano plastiko v plastenkah za pijačo se uporablja bodisi Uredba (EU) 2022/1616 bodisi Uredba Komisije (EU) št. 10/2011 (4), odvisno od tehnologije recikliranja, s katero je pridobljena. V skladu z Uredbo (EU) 2022/1616 je edina primerna tehnologija recikliranja, ki se trenutno lahko uporablja za pridobivanje reciklirane plastike za plastenke za pijačo, mehansko recikliranje popotrošniških odpadkov iz PET. Plastike, pridobljene s tehnologijami kemičnega recikliranja, ki vhodne odpadke razgradijo v snovi, navedene v Prilogi I k Uredbi (EU) št. 10/2011, in ki se nato uporabi pri proizvodnji nove plastike v skladu z navedeno uredbo, ni mogoče razlikovati od neobdelanega materiala. Zato dokumentacija o skladnosti, izdana v skladu z navedeno uredbo, trenutno ne navaja količine reciklirane plastike v njej. V tem sklepu se upošteva samo reciklirana plastika v plastenkah za pijačo, ki spada na področje uporabe Uredbe (EU) 2022/1616.

(10)

Da bi se upoštevala tudi reciklirana plastika v plastenkah za pijačo, ki ni bila pridobljena z mehanskim recikliranjem odpadkov iz PET, namerava Komisija pripraviti osnutek spremembe tega sklepa, da se vključi metodologija za izračun, preverjanje in sporočanje vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, ki temelji na uporabi nekaterih modelov skrbniške verige, kot so opredeljeni v standardu ISO 22095-2020 (Skrbniška veriga – splošna terminologija in modeli). Zlasti nadzorovano združevanje, ki omogoča upoštevanje tudi nemehansko recikliranega PET, je možen model skrbniške verige. Poleg tega se lahko kot dopusten model skrbniške verige vključi pristop masne bilance, da se upošteva tudi plastika v plastenkah za pijačo, ki niso iz PET, ki nastane pri recikliranju surovin.

(11)

Pravila za izračun in preverjanje ciljev glede vsebnosti reciklirane plastike ter oblika za sporočanje podatkov in informacij o vsebnosti reciklirane plastike so tesno povezani, saj se nanašajo na isto reciklirano plastiko v istih plastenkah. Da bi zagotovili skladnost, bi bilo treba pravila za izračun in preverjanje ciljev glede vsebnosti ter obliko za sporočanje podatkov in informacij določiti v enem pravnem aktu.

(12)

Pri obliki za sporočanje podatkov in informacij se upoštevajo metode merjenja in preglednice za poročanje za embalažo in odpadno embalažo iz Odločbe Komisije 2005/270/ES (5), ki prav tako temeljijo na teži in materialu.

(13)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega s členom 39 Direktive 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta (6) –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Opredelitev pojmov

V tem sklepu se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

(1)

„popotrošniški plastični odpadek“ pomeni odpadek, kot je opredeljen v členu 3, točka 1, Direktive 2008/98/ES, ki je plastika in je nastal iz plastičnih proizvodov, ki so bili dani na trg;

(2)

„reciklirana plastika“ pomeni plastiko, ki je bila pred recikliranjem, kot je opredeljeno v členu 3, točka 17, Direktive 2008/98/ES, popotrošniški plastični odpadek in je bila proizvedena z recikliranjem;

(3)

„plastenka za pijačo“ pomeni plastenko za pijačo za enkratno uporabo s prostornino do treh litrov, vključno s pokrovčkom, zamaškom, etiketo in ovitkom, če obstaja, razen:

steklenih ali kovinskih vsebnikov za pijačo, katerih pokrovčki in zamaški so izdelani iz plastike;

plastenk za pijačo, namenjenih in uporabljenih za živila za posebne zdravstvene namene, kot so opredeljena v členu 2(2), točka (g), Uredbe (EU) št. 609/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (7) in so v tekoči obliki;

(4)

„plastenka PET“ pomeni plastenko za pijačo, izdelano iz polietilen tereftalata kot glavne komponente;

(5)

„gospodarski subjekt“ pomeni katerega koli od naslednjih subjektov, če dajejo plastenke za pijačo na trg:

obdelovalca, kot je opredeljen v členu 2(3), točka 17, Uredbe (EU) 2022/1616;

nosilca živilske dejavnosti, kot je opredeljen v členu 3 Uredbe (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (8).

Člen 2

Metodologija za izračun deleža vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo

1.   Delež vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo se izračuna tako, da se teža reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, danih na trg, deli s težo plastičnih delov plastenk za pijačo, danih na trg. Dobljeno razmerje se izrazi v odstotkih.

2.   Delež vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah PET se izračuna tako, da se teža reciklirane plastike v plastenkah PET, danih na trg, deli s težo plastičnih delov plastenk PET, danih na trg. Dobljeno razmerje se izrazi v odstotkih.

3.   Formule iz Priloge I se uporabijo za izračun deleža vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo in plastenkah PET.

Člen 3

Metodologija za določitev teže plastičnih delov plastenk za pijačo

1.   Teža plastičnih delov plastenk za pijačo, danih na trg, se izračuna kot vsota teže plastičnih delov plastenk za pijačo, zbranih pri gospodarskih subjektih.

2.   Teža plastičnih delov plastenk za pijačo, danih na trg, se lahko prilagodi, da se upoštevajo uvoz, izvoz ali premiki plastenk za pijačo v druge države članice in iz njih, z uporabo formule 5 iz Priloge I.

Člen 4

Metodologija za določitev teže reciklirane plastike v plastenkah za pijačo

1.   Teža reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, danih na trg, se izračuna kot vsota teže reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, zbranih pri gospodarskih subjektih.

2.   Če se teža plastičnih delov plastenk za pijačo, danih na trg, prilagodi v skladu s členom 3(2), se prilagodi tudi teža reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, da se upoštevajo uvoz, izvoz ali premiki plastenk za pijačo v druge države članice in iz njih, z uporabo formule 4 iz Priloge I.

Člen 5

Obveznost zbiranja podatkov od gospodarskih subjektov in preverjanja podatkov

1.   Države članice od gospodarskih subjektov zberejo podatke o teži plastičnih delov plastenk za pijačo, danih na trg, in o teži reciklirane plastike v teh plastenkah.

2.   Države članice zagotovijo, da so gospodarski subjekti zbrane podatke o teži reciklirane plastike v plastenkah za pijačo izračunali tako, da so za vsak del vsake plastenke delež vsebnosti reciklirane plastike pomnožili z njeno težo in sešteli rezultate.

3.   Delež vsebnosti reciklirane plastike v delu plastenke je delež, ki je naveden v izjavi o skladnosti v polju 2.1.4 dela B Priloge III k Uredbi (EU) 2022/1616.

4.   Države članice preverijo podatke, ki jih sporočijo gospodarski subjekti, na podlagi ocenjene zanesljivosti podatkov.

Člen 6

Zbiranje in sporočanje podatkov s strani držav članic

1.   Države članice vsako leto izračunajo težo plastičnih delov plastenk za pijačo, danih na trg, v skladu s členom 3, težo reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, danih na trg, v skladu s členom 4 in posledični delež vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, danih na trg, v skladu s členom 2.

2.   Države članice sporočijo podatke iz odstavka 1 v obliki, določeni v Prilogi II k temu sklepu, in predložijo poročilo o preverjanju kakovosti iz člena 13(2) Direktive (EU) 2019/904 v zvezi z navedenimi podatki v obliki, določeni v Prilogi III k temu sklepu.

Člen 7

Dodatne vrste recikliranja

Komisija do 31. marca 2024 predlaga spremembo tega sklepa, ki določa metodologijo za izračun, preverjanje in sporočanje vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, pri kateri se upošteva reciklirana plastika, ki izhaja iz dodatnih vrst recikliranja, kot so opredeljene v členu 3(17) Direktive 2008/98/ES.

Člen 8

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 30. novembra 2023

Za Komisijo

predsednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   UL L 155, 12.6.2019, str. 1.

(2)  Uredba Komisije (EU) 2022/1616 z dne 15. septembra 2022 o recikliranih plastičnih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili, ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 282/2008 (UL L 243, 20.9.2022, str. 3).

(3)  Uredba (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2017 o izvajanju uradnega nadzora in drugih uradnih dejavnosti, da se zagotovi uporaba zakonodaje o živilih in krmi, pravil o zdravju in dobrobiti živali ter zdravju rastlin in fitofarmacevtskih sredstvih, ter o spremembi uredb (ES) št. 999/2001, (ES) št. 396/2005, (ES) št. 1069/2009, (ES) št. 1107/2009, (EU) št. 1151/2012, (EU) št. 652/2014, (EU) 2016/429 in (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, uredb Sveta (ES) št. 1/2005 in (ES) št. 1099/2009 ter direktiv Sveta 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES in 2008/120/ES ter razveljavitvi uredb (ES) št. 854/2004 in (ES) št. 882/2004 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 89/608/EGS, 89/662/EGS, 90/425/EGS, 91/496/EGS, 96/23/ES, 96/93/ES in 97/78/ES ter sklepa Sveta 92/438/EGS (Uredba o uradnem nadzoru) (UL L 95, 7.4.2017, str. 1).

(4)  Uredba Komisije (EU) št. 10/2011 z dne 14. januarja 2011 o polimernih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili (UL L 12, 15.1.2011, str. 1).

(5)  Odločba Komisije 2005/270/ES z dne 22. marca 2005 o določitvi preglednic za sistem zbirke podatkov na podlagi Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži (UL L 86, 5.4.2005, str. 6).

(6)  Direktiva 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. novembra 2008 o odpadkih in razveljavitvi nekaterih direktiv (UL L 312, 22.11.2008, str. 3).

(7)  Uredba (EU) št. 609/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o živilih, namenjenih dojenčkom in majhnim otrokom, živilih za posebne zdravstvene namene in popolnih prehranskih nadomestkih za nadzor nad telesno težo ter razveljavitvi Direktive Sveta 92/52/EGS, direktiv Komisije 96/8/ES, 1999/21/ES, 2006/125/ES in 2006/141/ES, Direktive 2009/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter uredb Komisije (ES) št. 41/2009 in (ES) št. 953/2009 (UL L 181, 29.6.2013, str. 35).

(8)  Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL L 31, 1.2.2002, str. 1).


PRILOGA I

Formule za izračun deleža vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo in plastenkah PET

Formule iz te priloge se uporabljajo tako za plastenke za pijačo kot tudi za plastenke PET.

Izraz „plastenka“ pomeni „plastenko za pijačo“, če se formule uporabljajo za plastenke za pijačo, in „plastenko PET“, če se uporabljajo za plastenke PET.

Delež vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah, danih na trg, kot je naveden v členu 2, se izračuna po naslednji formuli:

1.

RC = R/W x 100 %,

pri čemer:

RC

pomeni delež vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah, danih na trg, kot je naveden v členu 2,

R

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, danih na trg, kot je navedena v členu 4,

W

pomeni težo plastike, uporabljene v plastenkah, danih na trg, kot je navedena v členu 3.

Ker je plastenka sestavljena iz telesa, pokrovčka, zamaška, etikete in ovitka, če obstaja, se teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, izračuna z uporabo naslednje formule:

2.

R = R_b + R_c + R_l,

pri čemer:

R_b

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v telesih plastenk, danih na trg,

R_c

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v pokrovčkih/zamaških plastenk, danih na trg,

R_l

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v etiketah/ovitkih plastenk, danih na trg.

Ker je plastenka sestavljena iz telesa, pokrovčka, zamaška, etikete in ovitka, če obstaja, se teža plastike, uporabljene v plastenkah, izračuna z uporabo naslednje formule:

3.

W = W_b + W_c + W_l,

pri čemer:

W_b

pomeni težo plastike, uporabljene v telesih plastenk, danih na trg,

W_c

pomeni težo plastike, uporabljene v pokrovčkih/zamaških plastenk, danih na trg,

W_l

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v etiketah/ovitkih plastenk, danih na trg.

Če država članica prilagodi težo plastike, uporabljene v plastenkah za pijačo, danih na trg, v skladu s členom 3(2) in težo reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, danih na trg, v skladu s členom 4(2), da se upoštevajo uvoz, izvoz ali premiki plastenk za pijačo v druge države članice in iz njih, se uporabita naslednji formuli:

4.

R = R_MS + R_in from other MS + R_imported – R_out to other MS – R_exported,

pri čemer:

R_MS

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izdelane in dane na trg v isti državi članici,

R_in

from other MS pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile premaknjene iz drugih držav članic in dane na trg v državi članici,

R_imported

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile uvožene, tj. premaknjene v Unijo iz tretjih držav, in dane na trg v državi članici,

R_out

to other MS pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile premaknjene v druge države članice, potem ko so bile dane na trg v državi članici,

R_exported

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izvožene, tj. premaknjene iz Unije v tretje države, potem ko so bile dane na trg v državi članici.

5.

W = W_MS + W_in from other MS + W_imported – W_out to other MS – W_exported,

pri čemer:

W_MS

pomeni težo plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izdelane in dane na trg v državi članici,

W_in

from other MS pomeni težo plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile premaknjene iz drugih držav članic in dane na trg v državi članici,

W_imported

pomeni težo plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile uvožene, tj. premaknjene v Unijo iz tretjih držav, in dane na trg v državi članici,

W_out

to other MS pomeni težo reciklirane plastike v plastenkah, ki so bile premaknjene v druge države članice, potem ko so bile dane na trg v državi članici,

W_exported

pomeni težo plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izvožene, tj. premaknjene iz Unije v tretje države, potem ko so bile dane na trg v državi članici.

Ker je plastenka sestavljena iz telesa, pokrovčka, zamaška, etikete in ovitka, če obstaja, se seštevanci v formulah 4 in 5 izračunajo z uporabo naslednjih formul:

6.

R_x = R_x_b + R_x_c + R_x_l,

pri čemer:

se x

nadomesti z „MS“ ali „in from other MS“ ali „imported“ ali „out to other MS“ ali „exported“,

R_x

pomeni katerega koli seštevanca na desni strani enačbe v formuli 4,

R_x_b

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v telesu R_x,

R_x_c

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v pokrovčku/zamašku R_x,

R_x_l

pomeni težo reciklirane plastike, uporabljene v etiketi/ovitku R_x.

7.

W_x = W_x_b + W_x_c + W_x_l,

pri čemer:

se x

nadomesti z „MS“ ali „in from other MS“ ali „imported“ ali „out to other MS“ ali „exported“,

W_x

pomeni katerega koli od seštevancev na desni strani enačbe v formuli 5,

W_x_b

pomeni težo plastike, uporabljene v telesu W_x,

W_x_c

pomeni težo plastike, uporabljene v pokrovčku/zamašku W_x,

W_x_l

pomeni težo plastike, uporabljene v etiketi/ovitku W_x.


PRILOGA II

OBLIKA ZA SPOROČANJE PODATKOV

1.   Oblika za sporočanje podatkov, izračunanih na podlagi metodologije iz člena 3

Preglednica 1

Teža plastike, uporabljene v plastenkah za pijačo in plastenkah PET, danih na trg, izračunana v skladu s členom 3 (v tonah)

 

Plastenke PET (C1)

Plastenke za pijačo, razen plastenk PET (C2)

Plastenke za pijačo (C1 + C2)

DRŽAVA:

 

REFERENČNO LETO:

 

Teža plastike, uporabljene v plastenkah, izračunana v skladu s členom 3(1)

Teža plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izdelane in dane na trg v državi članici (1)

 

 

 

Prilagoditev teže plastike, uporabljene v plastenkah, izračunana v skladu s členom 3(2)

Teža plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile premaknjene iz drugih držav članic in dane na trg (2)

 

 

 

Teža plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile uvožene in dane na trg (3)

 

 

 

Teža plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile premaknjene v druge države članice, potem ko so bile dane na trg v državi članici (4)

 

 

 

Teža plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izvožene, potem ko so bile dane na trg v državi članici (5)

 

 

 

Prilagojena teža plastike, uporabljene v plastenkah, danih na trg (6)

 

 

 

Opombe:

Temno senčena polja: poročanje je prostovoljno.

(1)

Izračunana v skladu s členom 3(1), W_MS.

(2)

Izračunana v skladu s členom 3(2), W_in from other MS.

(3)

Izračunana v skladu s členom 3(2), W_imported.

(4)

Izračunana v skladu s členom 3(2), W_out to other MS.

(5)

Izračunana v skladu s členom 3(2), W_exported.

(6)

Izračunana v skladu s členom 3(2), W.

Za dokazovanje skladnosti s cilji iz člena 6(5), točka (a), Direktive (EU) 2019/904 in za izpolnitev zahtev glede poročanja iz člena 13(1), točka (e), Direktive (EU) 2019/904 je treba izpolniti stolpec 1 (C1). Za dokazovanje skladnosti s cilji iz člena 6(5), točka (b), Direktive (EU) 2019/904 in za izpolnitev zahtev glede poročanja iz člena 13(1), točka (e), Direktive (EU) 2019/904 je treba izpolniti stolpca 1 (C1) in 2 (C2) ali stolpca 1 (C1) in 3 (C1 + C2). Preostali stolpec se lahko izpolni prostovoljno.

2.   Oblika za sporočanje podatkov, izračunanih na podlagi metodologije iz člena 4

Preglednica 2

Teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah za pijačo in plastenkah PET, danih na trg, izračunana v skladu s členom 4 (v tonah), in delež vsebnosti reciklirane plastike (v odstotkih)

 

Plastenke PET (C1)

Plastenke za pijačo, razen plastenk PET (C2)

Plastenke za pijačo (C1 + C2)

DRŽAVA:

 

REFERENČNO LETO:

 

Teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, izračunana v skladu s členom 4(1)

Teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izdelane in dane na trg v državi članici (1)

 

 

 

Prilagoditev teže reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, izračunana v skladu s členom 4(2)

Teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile premaknjene iz drugih držav članic in dane na trg (2)

 

 

 

Teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile uvožene in dane na trg (3)

 

 

 

Teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile premaknjene v druge države članice, potem ko so bile dane na trg v državi članici (4)

 

 

 

Teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, ki so bile izvožene, potem ko so bile dane na trg v državi članici (5)

 

 

 

Prilagojena teža reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah, danih na trg (6)

 

 

 

Delež vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah, izražen v odstotkih (7)

 

 

 

Opombe:

Temno senčena polja: poročanje je prostovoljno.

(1)

Izračunana v skladu s členom 4(1), R_MS.

(2)

Izračunana v skladu s členom 4(2), R_in from other MS.

(3)

Izračunana v skladu s členom 4(2), R_imported.

(4)

Izračunana v skladu s členom 4(2), R_out to other MS.

(5)

Izračunana v skladu s členom 4(2), R_exported.

(6)

Izračunana v skladu s členom 4(2), R.

(7)

Izračunan v skladu s členom 2, RC.

Za dokazovanje skladnosti s cilji iz člena 6(5), točka (a), Direktive (EU) 2019/904 in za izpolnitev zahtev glede poročanja iz člena 13(1), točka (e), Direktive (EU) 2019/904 je treba izpolniti stolpec 1 (C1). Za dokazovanje skladnosti s cilji iz člena 6(5), točka (b), Direktive (EU) 2019/904 in za izpolnitev zahtev glede poročanja iz člena 13(1), točka (e), Direktive (EU) 2019/904 je treba izpolniti stolpca 1 (C1) in 2 (C2) ali stolpca 1 (C1) in 3 (C1 + C2). Preostali stolpec se lahko izpolni prostovoljno.


PRILOGA III

OBLIKA ZA POROČILO O PREVERJANJU KAKOVOSTI

1.   Splošni podatki

1.1.

Država članica:

 

1.2.

Organizacija, ki je predložila podatke in poročilo o preverjanju kakovosti:

 

1.3.

Kontaktna oseba:

 

1.4.

Kontaktni elektronski naslov:

 

1.5.

Kontaktna telefonska številka:

 

1.6.

Referenčno leto:

 

1.7.

Datum priprave / različica:

 

1.8.

Povezava na objavo podatkov s strani države članice (če obstaja):

 

2.   Opis institucij, vključenih v zbiranje podatkov

Ime institucije

Opis vloge in glavnih pristojnosti

Datum predložitve podatkov

Referenčno obdobje

Viri podatkov

(pojasnite relativni delež skupnih podatkov, pridobljenih iz vsakega vira, in vključite povezave do vseh virov, publikacij itd.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Po potrebi dodajte vrstice.)

3.   Opis uporabljenih metod

3.1.   Opis obsega izračuna vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo, kot je bil prenesen v nacionalno zakonodajo

Opis ravni, na kateri se izračunava doseganje ciljev iz člena 6(5) Direktive (EU) 2019/904. Cilji so lahko na primer obvezne zahteve za vsako posamezno plastenko za pijačo, dano na trg, ali kot povprečje za plastenke za pijačo, ki jih da na trg posamezen gospodarski subjekt, ali kot povprečje za plastenke za pijačo, dane na trg v državi članici.

(Po potrebi dodajte vrstice.)

3.2.   Metodologije za zbiranje in pripravo podatkov

Opis metodologij, uporabljenih za zbiranje in pripravo podatkov, za vsa orodja, ki se uporabljajo za zbiranje podatkov.

(Po potrebi dodajte vrstice.)

3.3.   Dodatne predpostavke

Opis vseh dodatnih predpostavk ali prilagoditvenih faktorjev, ki so bili uporabljeni za izračun, pristopa, uporabljenega za njihovo oceno, in vseh dokazil.

(Po potrebi dodajte vrstice.)

4.   Preverjanje podatkov in sistem nadzora

4.1.   Preverjanje podatkov o plastenkah za pijačo in plastenkah PET

Postopki preverjanja in nadzora

Uporabljeni za podatke o plastenkah PET, danih na trg (da/ne)

Uporabljeni za podatke o plastenkah za pijačo, danih na trg, razen plastenk PET (da/ne)

Dodatne pripombe, če je to ustrezno

Preverjanje popolnosti podatkov

 

 

 

Navzkrižna preverjanja

 

 

 

Preverjanje časovnih vrst

 

 

 

Revizijski pregledi

 

 

 

Drugo (navedite)

 

 

 

4.2.   Preverjanje podatkov o vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo in plastenkah PET

Opis metodologije, uporabljene za zagotavljanje kakovosti in preverjanje podatkov o vsebnosti reciklirane plastike v plastenkah za pijačo in plastenkah PET.

(Po potrebi dodajte vrstice.)

4.3.   Opis glavnih dejavnikov, ki vplivajo na točnost sporočenih podatkov o plastenkah za pijačo in plastenkah PET, danih na trg, in reciklirani plastiki, uporabljeni v plastenkah za pijačo in plastenkah PET, danih na trg

Možni dejavniki, ki vplivajo na zanesljivost podatkov

Plastenke PET, dane na trg (da/ne)

Plastenke za pijačo, dane na trg, razen plastenk PET (da/ne)

Reciklirana plastika, uporabljena v plastenkah PET, danih na trg (da/ne)

Reciklirana plastika, uporabljena v plastenkah za pijačo, danih na trg, razen plastenk PET (da/ne)

Opis vpliva na točnost podatkov

Opis metodologij, uporabljenih za zmanjšanje vpliva netočnih podatkov

Napake pri vzorčenju  (1) (npr. variacijski koeficienti)

 

 

 

 

 

 

Napake pri zajetju  (2) (npr. pravila de minimis, regionalna pokritost)

 

 

 

 

 

 

Napake pri merjenju  (3) (npr. merska enota)

 

 

 

 

 

 

Testni instrumenti za zbiranje podatkov  (4) (npr. testiranje vprašalnikov)

 

 

 

 

 

 

Napake pri obdelavi  (5) (npr. ugotavljanje napak, popravljanje napak)

 

 

 

 

 

 

Napake zaradi neodgovora  (6)

 

 

 

 

 

 

Napake v predvidevanjih modela  (7)

 

 

 

 

 

 

Drugo (navedite)

 

 

 

 

 

 

4.4.   Razlaga obsega in veljavnosti raziskav za zbiranje podatkov o plastenkah za pijačo in plastenkah PET, danih na trg, in reciklirani plastiki, uporabljeni v plastenkah za pijačo in plastenkah PET, danih na trg

(Po potrebi dodajte vrstice.)

4.5.   Razlike v podatkih, sporočenih v prejšnjih referenčnih letih

Bistvene metodološke spremembe metode izračuna, ki se je uporabljala v tekočem referenčnem letu, glede na metodo izračuna, ki se je uporabljala v prejšnjih referenčnih letih, če te obstajajo (zlasti retrospektivne revizije, njihova narava in ali je treba za določeno leto označiti prekinitev zaporedja).

(Po potrebi dodajte vrstice.)

4.6.   Razlaga razlike v tonaži

Ta oddelek je treba izpolniti, če sporočeni podatki kažejo več kot 10-odstotno spremembo v primerjavi s podatki, predloženimi za predhodno referenčno leto.

Razlogi za razliko ali temeljni vzrok za razlike v teži plastenk za pijačo ali plastenk PET, danih na trg, ali v teži reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah za pijačo ali plastenkah PET, danih na trg.

Spremembe v teži plastenk za pijačo ali plastenk PET, danih na trg

Sprememba (%)

Glavni razlog za spremembo

 

 

 

(Po potrebi dodajte vrstice.)

Spremembe v teži reciklirane plastike, uporabljene v plastenkah za pijačo ali plastenkah PET, danih na trg

Sprememba (%)

Glavni razlog za spremembo

 

 

 

(Po potrebi dodajte vrstice.)

5.   Zaupnost

Razlogi za zahtevo, da se sporočeni podatki ali nekatere informacije iz tega poročila ne objavijo, skupaj s seznamom posebnih delov, za katere se zahteva, da se ne objavijo.

(Po potrebi dodajte vrstice.)


(1)  Opišite ocenjene variacijske koeficiente in metodologije, uporabljene za oceno varianc.

(2)  Opišite vrsto in obseg napak pri zajetju.

(3)  Opišite instrumente za zmanjšanje morebitnih tveganj in preprečevanje napak.

(4)  Opišite instrumente in metodologije, ki se uporabljajo za zagotavljanje kakovosti, in ustrezne instrumente za zbiranje podatkov.

(5)  Opišite postopke obdelave med zbiranjem podatkov in pripravo statističnih podatkov ter navedite vse ugotovljene napake pri obdelavi in njihov obseg.

(6)  Opišite stopnje neodgovora enote in postavke za glavne spremenljivke in metode imputacije (če obstajajo).

(7)  Opišite vrsto in obseg napak v predvidevanjih modela.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/2683/oj

ISSN 1977-0804 (electronic edition)


Top