Atlasiet eksperimentālās funkcijas, kuras vēlaties izmēģināt!

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 32017D1425

    Sklep Sveta (SZVP) 2017/1425 z dne 4. avgusta 2017 o stabilizacijskem ukrepu Evropske unije v Moptiju in Segouju

    UL L 204, 5.8.2017., 90./94. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokumenta juridiskais statuss Vairs nav spēkā, Datums, līdz kuram ir spēkā: 31/01/2019: Šis tiesību akts ticis izmainīts. Pašreizējā konsolidētā versija: 15/10/2018

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/1425/oj

    5.8.2017   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 204/90


    SKLEP SVETA (SZVP) 2017/1425

    z dne 4. avgusta 2017

    o stabilizacijskem ukrepu Evropske unije v Moptiju in Segouju

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 28(1) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Svet je 21. marca 2011 pozdravil strategijo Evropske unije za varnost in razvoj na območju Sahela (strategija EU za Sahel), pri tem pa poudaril, da si Unija že dolgo prizadeva, da bi se na tem območju zmanjšala negotovost in pospešil razvoj.

    (2)

    Svet je 9. februarja 2015 ponovno poudaril, da bo Mali še naprej podpiral na poti k razvoju, miru, spravi in stabilnosti. Pri tem je ključnega pomena, da malijska vlada doseže napredek na področju upravljanja, demokracije, pravne države, reforme pravosodja in varnostnega sektorja ter v boju proti nekaznovanosti.

    (3)

    Malijska vlada je februarja 2017 sprejela t. i. „Plan de Sécurisation Intégrée des Régions du Centre“ (PSIRC), da bi se odzvala na vse večjo negotovost in ponovno vzpostavila civilno upravo v osrednjem delu Malija (v Moptiju in Segouju).

    (4)

    Politični in varnostni odbor (PVO) se je 26. junija 2017 dogovoril o konceptualnem dokumentu glede stabilizacijskega ukrepa v Moptiju in Segouju, ki ga pod okriljem delegacije Unije v Maliju izvaja skupina EU za stabilizacijo.

    (5)

    Mali je 10. julija 2017 visokemu predstavniku Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (VP) poslal dopis, v katerem je Unijo pozval, naj podpre ponovno vzpostavitev civilne uprave v osrednjem delu Malija in v ta namen napoti skupino za stabilizacijo —

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Stabilizacijski ukrep EU

    1.   Unija začne izvajati stabilizacijski ukrep v Moptiju in Segouju. Ukrep izvaja skupina EU za stabilizacijo pod okriljem delegacije Unije v Maliju, pri čemer operativna faza traja 12 mesecev.

    2.   Skupina EU za stabilizacijo deluje v skladu s cilji, določenimi v členu 2, in opravlja naloge, določene v členu 3.

    3.   Za izvajanje tega sklepa je odgovoren VP.

    Člen 2

    Cilji

    Skupina EU za stabilizacijo s svetovanjem malijskim organom podpira malijske nacionalne načrte in politike v zvezi s ponovno vzpostavitvijo in razširitvijo civilne uprave v osrednjem delu Malija v skladu z mednarodnimi standardi, pri čemer je glavni cilj okrepiti splošno upravljanje v tem delu države ter tako utrditi in podpirati demokracijo, pravno državo, človekove pravice in enakost spolov.

    Člen 3

    Naloge

    Za uresničevanje ciljev stabilizacijskega ukrepa EU skupina EU za stabilizacijo:

    (a)

    malijskim organom v Moptiju in Segouju svetuje glede malijskih nacionalnih načrtov in politik, vključno z vprašanji, povezanimi z upravljanjem, ter malijske organe podpira pri načrtovanju dejavnosti, katerih cilj je vrnitev civilne uprave v ta del države, pri tem pa se natančno usklajuje z vsemi akterji Unije in zadevnimi programi Unije v državi;

    (b)

    malijskim organom v Moptiju in Segouju svetuje glede izvajanja načrtovanih dejavnosti iz točke (a), tudi tako, da podpira okrepljen dialog med malijskimi organi in lokalnim prebivalstvom, s posebnim poudarkom na izvajanju Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov 1325 (2000);

    (c)

    spodbuja medresorsko usklajevanje glede vprašanj, ki so povezana z upravljanjem Moptija in Segouja, ter usklajevanje med zadevnimi malijskimi ministrstvi ter guvernatoma Moptija in Segouja.

    Člen 4

    Struktura skupine EU za stabilizacijo

    1.   Skupina EU za stabilizacijo dopolnjuje delovanje delegacije Unije v Maliju in misij v okviru SVOP, ki so bile napotene v Mali. Skupina deluje v Bamaku, Moptiju in Segouju.

    2.   Vodja delegacije Unije v Maliju je hkrati vodja skupine EU za stabilizacijo.

    3.   Vodji skupine EU za stabilizacijo pri vsakodnevnem izvajanju stabilizacijskega ukrepa EU pomaga namestnik vodje skupine.

    4.   ESZD na sedežu določi kontaktno točko skupine EU za stabilizacijo.

    5.   Delegacija Unije v Maliju skupini EU za stabilizacijo zagotavlja logistično podporo v regiji.

    Člen 5

    Vodja skupine EU za stabilizacijo

    1.   Vodja skupine EU za stabilizacijo zagotovi, da skupina pravilno in učinkovito izvaja svoje naloge in v ta namen med drugim daje navodila namestniku vodje skupine.

    2.   Vodja skupine EU za stabilizacijo je splošno odgovoren za ustrezno izvajanje dolžnosti skrbnega ravnanja Unije.

    3.   Vodja skupine EU za stabilizacijo je odgovoren za disciplinski nadzor nad skupino. Disciplinske ukrepe zoper dodeljeno osebje izvršuje nacionalni organ, ki je to osebje dodelil, v skladu z nacionalnimi pravili, ali institucija Unije, ki je to osebje dodelila, oziroma ESZD.

    4.   Vodja skupine EU za stabilizacijo je odgovoren za zagotavljanje, da je vključevanje načela enakosti spolov sestavni del stabilizacijskega ukrepa EU in da se to delo usklajuje z uradom glavnega svetovalca ESZD za vprašanja enakosti spolov.

    5.   Vodja skupine EU za stabilizacijo omogoča, da se dejavnosti skupine lažje usklajujejo s tistimi, ki jih izvajajo države članice, in tistimi, ki potekajo v sklopu misij Unije v okviru SVOP, ki so bile napotene v Mali.

    Člen 6

    Osebje

    1.   Skupino EU za stabilizacijo, vključno z namestnikom vodje skupine, sestavlja predvsem osebje, ki ga dodelijo države članice, institucije Unije ali ESZD. Vodja skupine lahko po potrebi pogodbeno zaposli osebje, zlasti če osebje, ki ga je dodelil organ, ne opravlja potrebnih funkcij.

    2.   Vsak organ, ki dodeli osebje, krije stroške vseh članov osebja, ki ga je dodelil skupini EU za stabilizacijo, vključno s stroški za pot na mesto napotitve in nazaj, plačami, zdravstvenim zavarovanjem ter nadomestili, razen ustreznih dnevnic, ter dodatki za težke razmere in tveganje.

    3.   Vsak organ, ki je dodelil člana osebja, je odgovoren za odzivanje na vse pritožbe v zvezi z dodelitvijo, ki jih vloži član osebja ali pa so povezane z njim, in je odgovoren za vse tožbe zoper dodeljeno osebo.

    4.   Vsi člani osebja opravljajo svoje dolžnosti in ravnajo v interesu stabilizacijskega ukrepa EU. Spoštujejo varnostna načela in minimalne standarde, določene s Sklepom VP 2013/C 190/01 (1).

    Člen 7

    Privilegiji in imunitete

    VP zagotovi, da ima osebje skupine EU za stabilizacijo enake privilegije in imunitete kot osebje delegacije Unije v Maliju.

    Člen 8

    Politične smernice in nadzor PVO

    PVO zagotavlja politične smernice za stabilizacijski ukrep EU in nadzoruje njegovo izvajanje brez poseganja v pristojnosti VP.

    Člen 9

    Poročanje

    1.   Vodja skupine EU za stabilizacijo vsake štiri mesece po začetku operativne faze predloži pisna poročila za VP, PVO in druga pripravljalna telesa Sveta. PVO in drugim pripravljalnim telesom Sveta poroča tudi na zahtevo. Ustrezne službe ESZD po potrebi poročajo PVO in drugim pripravljalnim telesom Sveta.

    2.   Vodja skupine EU za stabilizacijo ob koncu svojega mandata Svetu, VP in Komisiji predloži celovito poročilo o izvajanju mandata.

    Člen 10

    Finančna ureditev

    1.   Referenčni finančni znesek za kritje odhodkov, povezanih z mandatom skupine EU za stabilizacijo, je 3 250 000 EUR.

    2.   Vsi odhodki se upravljajo v skladu s pravili in postopki, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije. Fizične in pravne osebe lahko brez omejitev sodelujejo v postopkih oddaje javnih naročil s strani vodje skupine EU za stabilizacijo. Poleg tega za blago, kupljeno za skupino za stabilizacijo, ne veljajo pravila o poreklu.

    3.   Vodja skupine EU za stabilizacijo je odgovoren za izvrševanje proračuna. Upravljanje odhodkov je urejeno s pogodbo med vodjo skupine EU za stabilizacijo in Komisijo.

    Člen 11

    Varnost

    1.   Delegacija Unije v Maliju je odgovorna za varnost članov skupine in izpolnjevanje minimalnih varnostnih zahtev, ki se uporabljajo za osebje delegacije.

    2.   Vodja skupine EU za stabilizacijo upošteva navodila, ki jih v zvezi z načrtovanjem varnostnih ukrepov ter njihovim ustreznim in učinkovitim izvajanjem s strani skupine zagotavlja regionalni varnostni uradnik v Maliju.

    3.   Osebje skupine EU za stabilizacijo pred nastopom službe opravi obvezno varnostno usposabljanje. Na območju napotitve se udeležuje tudi rednega usposabljanja za obnovitev znanja, ki ga organizira regionalni varnostni uradnik v Maliju.

    Člen 12

    Razkritje podatkov

    1.   Skupina EU za stabilizacijo spoštuje varnostna načela in minimalne standarde, določene s Sklepom 2013/C 190/01.

    2.   VP je pooblaščen, da večdimenzionalni integrirani stabilizacijski misiji ZN v Maliju (MINUSMA), če je ustrezno in ob upoštevanju operativnih potreb stabilizacijskega ukrepa EU, v skladu z varnostnimi pravili za varovanje tajnih podatkov EU iz Sklepa 2013/C 190/01 posreduje tajne podatke in dokumente EU do stopnje „RESTREINT UE/EU RESTRICTED“, ki so nastali za namene ukrepa. V ta namen se lahko sklenejo dogovori na lokalni ravni.

    3.   VP lahko pooblastilo za dajanje informacij in zmožnost sklepanja dogovorov iz tega člena prenese na vodjo skupine EU za stabilizacijo.

    Člen 13

    Usklajevanje

    1.   VP zagotavlja, da je izvajanje tega sklepa skladno z zunanjim delovanjem Unije na splošno, tudi z razvojnimi programi Unije, z delom posebnega predstavnika Evropske unije za Sahel (PPEU za Sahel) ter z misijo Evropske unije v okviru SVOP v Maliju (EUCAP Sahel Mali) in misijo EU za usposabljanje v Maliju (EUTM Mali).

    2.   Skupina EU za stabilizacijo organizira redne informativne sestanke za misije držav članic v Maliju.

    3.   Skupina EU za stabilizacijo po potrebi sodeluje z vsemi zadevnimi mednarodnimi akterji, vključno z misijo MINUSMA.

    Člen 14

    Pregled

    ESZD opravi pregled po ukrepanju, ki temelji tudi na celovitem poročilu o izvajanju mandata iz člena 9(2), ki ga je treba predložiti PVO.

    Člen 15

    Začetek veljavnosti in trajanje

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja in preneha veljati 31. oktobra 2018.

    V Bruslju, 4. avgusta 2017

    Za Svet

    Predsednik

    M. MAASIKAS


    (1)  Sklep visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko z dne 19. aprila 2013 o varnostnih pravilih za Evropsko službo za zunanje delovanje (UL C 190, 29.6.2013, str. 1).


    Augša