Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0538

    Uredba (EU) št. 538/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o spremembi Uredbe (EU) št. 691/2011 o evropskih okoljsko-ekonomskih računih Besedilo velja za EGP

    UL L 158, 27.5.2014, p. 113–124 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/538/oj

    27.5.2014   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 158/113


    UREDBA (EU) št. 538/2014 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    z dne 16. aprila 2014

    o spremembi Uredbe (EU) št. 691/2011 o evropskih okoljsko-ekonomskih računih

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 338(1) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom (1),

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Sklep št. 1386/2013/EU Evropskega parlamenta in Sveta (2) določa, da so zaradi hitrosti trenutnega razvoja in negotovosti glede verjetnih prihodnjih trendov potrebni dodatni koraki, da bo ta politika v Uniji še naprej temeljila na dobrem razumevanju stanja okolja, možnostih za odziv in njihovih posledicah. Razviti bi bilo treba orodja za zagotovitev priprave zanesljivih podatkov in kazalnikov ter izboljšanja njihove dostopnosti. Pomembno je, da se te podatke zagotovi v razumljivi in dostopni obliki.

    (2)

    V skladu s členom 10 Uredbe (EU) št. 691/2011 Evropskega parlamenta in Sveta (3) je Komisija pozvana, da Evropskemu parlamentu in Svetu poroča o izvajanju te uredbe in, če je ustrezno, predlaga nove module okoljsko-ekonomskih računov, kot so računi odhodkov in prihodkov, povezanih z varstvom okolja (Protection Expenditure and Revenues – EPER)/računi izdatkov za varstvo okolja (Environmental Protection Expenditure Accounts – EPEA), sektor okoljskega blaga in storitev (Environmental Goods and Services Sector – EGSS) ter energetski računi.

    (3)

    Novi moduli neposredno prispevajo k prednostnim nalogam politik Unije glede zelene rasti in učinkovite rabe virov z zagotavljanjem pomembnih informacij o kazalnikih, kot so tržna proizvodnja in zaposlovanje v EGSS, nacionalni izdatki za varstvo okolja in uporaba energije v razčlenitvi NACE.

    (4)

    Statistična komisija Združenih narodov je na svoji 43. seji februarja 2012 sprejela osrednji okvir Sistema za integrirano okoljsko in ekonomsko računovodstvo (SEEA) kot mednarodni statistični standard. Novi moduli, ki jih uvaja ta uredba, so v celoti v skladu s SEEA.

    (5)

    Opravljeno je bilo posvetovanje z Odborom za evropski statistični sistem.

    (6)

    Da bi se upošteval tehnični in znanstveni napredek ter dopolnile določbe o energetskih računih, bi bilo treba na Komisijo prenesti pooblastilo, da v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije sprejme akte v zvezi s specifikacijo seznama energetskih proizvodov iz oddelka 3 Priloge VI, kakor je vsebovana v Prilogi k tej uredbi. Zlasti je pomembno, da Komisija pri svojem pripravljalnem delu opravi ustrezna posvetovanja, vključno na ravni strokovnjakov. Komisija bi morala pri pripravi in oblikovanju delegiranih aktov zagotoviti, da so ustrezni dokumenti predloženi Evropskemu parlamentu in Svetu istočasno, pravočasno in na ustrezen način.

    (7)

    Da bi se olajšala enotna uporaba Priloge V, kakor je vsebovana v Prilogi k tej uredbi, bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila. Ta pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta (4). Za sprejetje teh izvedbenih aktov bi bilo treba uporabljati postopek pregleda.

    (8)

    Uredbo (EU) št. 691/2011 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Uredba (EU) št. 691/2011 se spremeni:

    1.

    v členu 2 se dodajo naslednje točke:

    „4.

    ‚izdatki za varstvo okolja‘ pomeni gospodarske vire, ki jih rezidenčne enote namenijo za varstvo okolja. Varstvo okolja zajema vse dejavnosti in ukrepe, katerih glavni namen je preprečevanje, zmanjševanje ali odprava onesnaževanja ter kakršna koli druga degradacija okolja. Te aktivnosti in ukrepi vključujejo vse ukrepe za obnovo okolja po njegovi degradaciji. Dejavnosti, ki so sicer koristne za okolje, vendar predvsem zadovoljujejo tehnične potrebe ali notranje zahteve za higieno ali zaščito in varnost podjetja ali druge ustanove, so izvzete iz te opredelitve;

    5.

    ‚sektor okoljskega blaga in storitev‘ pomeni proizvodne dejavnosti nacionalnega gospodarstva, ki ustvarjajo okoljske proizvode (okoljsko blago in storitve). Okoljski proizvodi so proizvodi, izdelani za varstvo okolja, kakor je določeno v točki 4, in upravljanje virov. Upravljanje virov vključuje ohranjanje, vzdrževanje in povečevanje zalog naravnih virov in s tem zaščito pred izčrpavanjem teh naravnih virov;

    6.

    ‚računi fizičnega pretoka energije‘ pomeni stalno kroženje fizičnega pretoka energije v nacionalnem gospodarstvu, pretok znotraj gospodarstva in pretok v druga gospodarstva ali v okolje.“;

    2.

    člen 3 se spremeni, kot sledi:

    (a)

    v odstavku 1 se dodajo naslednje točke:

    „(d)

    modul za račune izdatkov za varstvo okolja, kakor je določeno v Prilogi IV;

    (e)

    modul za račune okoljskega blaga in storitev, kakor je določeno v Prilogi V;

    (f)

    modul za račune fizičnega pretoka energije, kakor je določeno v Prilogi VI.“

    (b)

    dodata se naslednja odstavka:

    „4.   Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 9, da se specificira energetske proizvode iz oddelka 3 Priloge VI, ki temelji na seznamih iz prilog k Uredbi (ES) št. 1099/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (5).

    Državam članicam ali poročevalskim oddelkom taki delegirani akti ne smejo naložiti večjega dodatnega bremena. Komisija pri pripravi in kasnejšem posodabljanju seznamov iz prvega pododstavka ustrezno utemelji svoje ukrepe, pri čemer po potrebi uporabi pomoč ustreznih strokovnjakov za analizo stroškovne učinkovitosti, kar vključuje oceno bremena za poročevalske oddelke in oceno stroškov proizvodnje.

    5.   Da bi se olajšala enotna uporaba Priloge V, Komisija do 31. decembra 2015 z izvedbenimi akti pripravi okvirno zbirko okoljskega blaga in storitev ter gospodarskih dejavnosti, ki jih zajema Priloga V, na podlagi naslednjih kategorij: okoljske posebne storitve, proizvodi samo za okoljske namene (povezani proizvodi), prilagojeno blago in okoljske tehnologije. Komisija zbirko po potrebi posodablja.

    Izvedbeni akti iz prvega pododstavka se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 11(2).

    (5)  Uredba (ES) št. 1099/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o energetski statistiki (UL L 304, 14.11.2008, str. 1).“;"

    3.

    člen 8(2) se nadomesti z naslednjim:

    „2.   Za namene pridobitve odstopanja iz odstavka 1 za priloge I, II in III zadevna država članica Komisiji predloži ustrezno utemeljeno zahtevo do 12. novembra 2011. Za namene pridobitve odstopanja iz odstavka 1 za priloge IV, V in VI zadevna država članica Komisiji predloži ustrezno utemeljeno zahtevo do 17. septembra 2014.“;

    4.

    člen 9 se spremeni:

    (a)

    odstavek 2 se nadomesti z naslednjim:

    „2.   Pooblastilo iz člena 3(3) in (4) se prenese na Komisijo za obdobje 5 let od 11. avgusta 2011. Komisija pripravi poročilo o prenesenem pooblastilu najpozneje devet mesecev pred koncem petletnega obdobja. Prenos pooblastila se samodejno podaljša za enako obdobje, razen če Evropski parlament ali Svet ne nasprotuje temu podaljšanju najpozneje tri mesece pred koncem vsakega obdobja.“;

    (b)

    odstavek 3 se nadomesti z naslednjim:

    „3.   Pooblastilo iz člena 3(3) in (4) lahko kadar koli prekliče Evropski parlament ali Svet. Z odločitvijo o preklicu preneha veljati prenos pooblastila, naveden v tej odločitvi. Odločitev začne učinkovati dan po njeni objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, ki je v njej določen. Odločitev ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.“;

    (c)

    odstavek 5 se nadomesti z naslednjim:

    „5.   Delegirani akt, sprejet v skladu s členom 3(3) in (4), začne veljati le, če niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotuje delegiranemu aktu v roku dveh mesecev od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu, ali če sta pred iztekom tega roka tako Evropski parlament kot Svet obvestila Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.“;

    5.

    priloge IV, V in VI iz Priloge k tej uredbi se dodajo k Uredbi (EU) št. 691/2011.

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Strasbourgu, 16. aprila 2014

    Za Evropski parlament

    Predsednik

    M. SCHULZ

    Za Svet

    Predsednik

    D. KOURKOULAS


    (1)  Stališče Evropskega parlamenta z dne 2. aprila 2014 (še ni objavljeno v Uradnem listu) in odločitev Sveta z dne 14. aprila 2014.

    (2)  Sklep št. 1386/2013/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. novembra 2013 o splošnem okoljskem akcijskem programu Unije do leta 2020 „Dobro živeti ob upoštevanju omejitev našega planeta“ (UL L 354, 28.12.2013, str. 171).

    (3)  Uredba (EU) št. 691/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. julija 2011 o evropskih okoljsko-ekonomskih računih (UL L 192, 22.7.2011, str. 1).

    (4)  Uredba (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (UL L 55, 28.2.2011, str. 13).


    PRILOGA

    „PRILOGA IV

    MODUL ZA RAČUNE IZDATKOV ZA VARSTVO OKOLJA

    Oddelek 1

    CILJI

    Računi izdatkov za varstvo okolja prikazujejo podatke na način, ki je skladen s podatki, sporočenimi na podlagi evropskega sistema računov (ESR), o izdatkih za varstvo okolja, tj. gospodarskih virih, ki jih rezidenčne enote namenijo za varstvo okolja. Taki računi omogočajo zbiranje podatkov o nacionalnih izdatkih za varstvo okolja, ki so opredeljeni kot vsota porab storitev varstva okolja s strani rezidenčnih enot, bruto investicij v osnovna sredstva za dejavnosti varstva okolja in transferjev za varstvo okolja, ki niso nasprotne postavke prejšnjih postavk, zmanjšana za financiranje tujine.

    Računi izdatkov za varstvo okolja bi morali uporabiti že obstoječe informacije iz nacionalnih računov (račun proizvodnje in ustvarjanja dohodka; bruto investicije v osnovna sredstva iz NACE, tabele ponudbe in porabe; podatki na podlagi klasifikacije funkcij države), strukturne statistike podjetij, poslovnega registra in drugih virov.

    V tej prilogi so opredeljeni podatki, ki jih morajo države članice zbirati, pripravljati, pošiljati in ocenjevati za namene računov izdatkov za varstvo okolja.

    Oddelek 2

    ZAJETJE

    Računi izdatkov za varstvo okolja imajo enake sistemske meje kot ESR in prikazujejo izdatke za varstvo okolja za glavne, stranske in pomožne dejavnosti. Zajeti so naslednji sektorji:

    država (tudi nepridobitne institucije, ki opravljajo storitve za gospodinjstva) in družbe kot institucionalni sektorji, ki opravljajo storitve varstva okolja; specializirani proizvajalci opravljajo storitve varstva okolja kot glavno dejavnost,

    gospodinjstva, država in družbe kot potrošniki storitev varstva okolja,

    preostali svet kot upravičenec ali poreklo transferjev za varstvo okolja.

    Oddelek 3

    SEZNAM ZNAČILNOSTI

    Države članice pripravijo račune izdatkov za varstvo okolja v skladu z naslednjimi značilnostmi, ki so opredeljene v skladu z ESR:

    proizvodnja storitev varstva okolja; razlikujejo se tržna proizvodnja, netržna proizvodnja in proizvodnja pomožnih dejavnosti,

    vmesna potrošnja storitev varstva okolja s strani specializiranih proizvajalcev,

    uvoz in izvoz storitev varstva okolja,

    davek na dodano vrednost (DDV) in drugi davki, zmanjšani za subvencije na proizvode, v zvezi s storitvami varstva okolja,

    bruto investicije v osnovna sredstva in pridobitve minus odtujitve nefinančnih neproizvedenih sredstev za proizvodnjo storitev varstva okolja,

    končna potrošnja storitev varstva okolja,

    transferji varstva okolja (prejeti/plačani).

    Vsi podatki se sporočajo v milijonih nacionalne valute.

    Oddelek 4

    PRVO REFERENČNO LETO, POGOSTOST IN ROKI ZA POŠILJANJE PODATKOV

    1.

    Statistični podatki se pripravljajo in pošiljajo na letni ravni.

    2.

    Statistični podatki se pošljejo v 24 mesecih po koncu referenčnega leta.

    3.

    Da bi zadovoljili potrebe uporabnikov po popolnih in pravočasno poslanih podatkovnih nizih, Komisija (Eurostat) – takoj ko je na voljo dovolj podatkov posameznih držav – pripravi ocene skupnih vrednosti na ravni EU-28 za glavne agregate tega modula. Kadar je mogoče, Komisija (Eurostat) pripravi in objavi ocene za podatke, ki jih države članice niso posredovale v roku iz točke 2.

    4.

    Prvo referenčno leto je leto 2015.

    5.

    Države članice pri prvem pošiljanju podatkov vključijo letne podatke od leta 2014 do prvega referenčnega leta.

    6.

    Države članice pri vsakem naslednjem pošiljanju podatkov Komisiji predložijo letne podatke za leta n – 2, n – 1, in n, pri čemer je n referenčno leto. Države članice lahko zagotovijo razpoložljive podatke za leta pred letom 2014.

    Oddelek 5

    POROČEVALSKE PREGLEDNICE

    1.

    Podatki za značilnosti iz oddelka 3 se sporočajo v razčlenitvi po:

    vrsti proizvajalcev/potrošnikov storitev varstva okolja, kakor je opredeljeno v oddelku 2,

    razredih klasifikacije aktivnosti in izdatkov za varovanje okolja (CEPA):

    za dejavnosti države in za transferje za varstvo okolja:

    CEPA 2

    CEPA 3

    vsota CEPA 1, CEPA 4, CEPA 5 in CEPA 7

    CEPA 6

    vsota CEPA 8 in CEPA 9

    za pomožne dejavnosti družb:

    CEPA 1

    CEPA 2

    CEPA 3

    vsota CEPA 4, CEPA 5, CEPA 6, CEPA 7, CEPA 8 in CEPA 9

    za družbe, ki opravljajo dejavnosti varstva okolja kot stranske dejavnosti, in za specializirane proizvajalce:

    CEPA 2

    CEPA 3

    CEPA 4

    za gospodinjstva kot potrošnike:

    CEPA 2

    CEPA 3

    naslednje šifre NACE za proizvodnjo storitev varstva okolja kot pomožne dejavnosti: NACE Rev. 2 B, C, D, oddelek 36. Podatki za področje C se predložijo po oddelkih. Oddelki 10–12, 13–15 in 31–32 se združijo. Državam članicam, ki v skladu z Uredbo (ES) št. 295/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (1) (glede opredelitve značilnosti, tehnične oblike za pošiljanje podatkov, dvojnih zahtev glede poročanja za NACE Rev. 1.1 in NACE Rev. 2 ter odstopanj, ki se odobrijo za strukturno statistiko podjetij) niso dolžne zbirati podatkov o izdatkih za varstvo okolja za eno ali več teh šifer NACE, podatkov za te šifre NACE ni treba sporočati.

    2.

    Razredi CEPA iz točke 1 so:

    CEPA 1 –

    varstvo zraka in klime,

    CEPA 2 –

    upravljanje odpadnih voda,

    CEPA 3 –

    ravnanje z odpadki,

    CEPA 4 –

    zaščita in izboljšava tal, podtalnice in površinskih voda,

    CEPA 5 –

    varstvo pred hrupom in vibracijami,

    CEPA 6 –

    varstvo biološke raznolikosti in pokrajine,

    CEPA 7 –

    zaščita pred radiacijo,

    CEPA 8 –

    raziskovanje in razvoj,

    CEPA 9 –

    druge aktivnosti v zvezi z varovanjem okolja.

    Oddelek 6

    NAJDALJŠE TRAJANJE PREHODNIH OBDOBIJ

    Najdaljše prehodno obdobje za izvajanje določb te priloge traja dve leti od roka za prvo pošiljanje podatkov.

    PRILOGA V

    MODUL ZA RAČUNE SEKTORJA OKOLJSKEGA BLAGA IN STORITEV

    Oddelek 1

    CILJI

    Statistika okoljskega blaga in storitev zajema in predstavlja podatke o proizvodnih dejavnostih nacionalnega gospodarstva, ki ustvarjajo okoljske proizvode na način, ki je skladen s podatki, sporočenimi v okviru ESR.

    Računi sektorja okoljskega blaga in storitev bi morali uporabiti že obstoječe informacije iz nacionalnih računov, strukturnih statistik podjetij, poslovnih registrov in drugih virov.

    V tej prilogi so opredeljeni podatki, ki jih morajo države članice zbirati, pripravljati, pošiljati in ocenjevati za okoljsko blago in storitve.

    Oddelek 2

    ZAJETJE

    Sektor okoljskega blaga in storitev ima enake sistemske meje kot ESR in je sestavljen iz celotnega okoljskega blaga in storitev, ki se ustvarijo v okviru meje proizvodnje. ESR opredeljuje proizvodnjo kot dejavnost, izvajano pod nadzorom in odgovornostjo institucionalne enote, ki za proizvodnjo blaga in storitev uporablja vložek dela, kapitala, blaga in storitev.

    Okoljsko blago in storitve spadajo v naslednje kategorije: okoljske posebne storitve, proizvodi samo za okoljske namene (povezani proizvodi), prilagojeno blago in okoljske tehnologije.

    Oddelek 3

    SEZNAM ZNAČILNOSTI

    Države članice pripravijo statistične podatke o sektorju okoljskega blaga in storitev v skladu z naslednjimi značilnostmi:

    tržna proizvodnja, od tega:

    izvoz,

    dodana vrednost tržnih dejavnosti,

    zaposlovanje v tržnih dejavnostih.

    Vsi podatki se sporočajo v milijonih nacionalne valute, razen značilnosti ‚zaposlovanje‘, za katero je enota poročanja enakovredna ‚polnemu delovnemu času‘.

    Oddelek 4

    PRVO REFERENČNO LETO, POGOSTOST IN ROKI ZA POŠILJANJE PODATKOV

    1.

    Statistični podatki se pripravljajo in pošiljajo na letni ravni.

    2.

    Statistični podatki se pošljejo v 24 mesecih po koncu referenčnega leta.

    3.

    Da bi zadovoljili potrebe uporabnikov po popolnih in pravočasno poslanih podatkovnih nizih, Komisija (Eurostat) – takoj ko je na voljo dovolj podatkov posameznih držav – pripravi ocene skupnih vrednosti na ravni EU-28 za glavne agregate tega modula. Kadar je mogoče, Komisija (Eurostat) pripravi in objavi ocene za podatke, ki jih države članice niso posredovale v roku iz točke 2.

    4.

    Prvo referenčno leto je leto 2015.

    5.

    Države članice pri prvem pošiljanju podatkov vključijo letne podatke od leta 2014 do prvega referenčnega leta.

    6.

    Države članice pri vsakem naslednjem pošiljanju podatkov Komisiji predložijo letne podatke za leta n – 2, n – 1, in n, pri čemer je n referenčno leto. Države članice lahko zagotovijo razpoložljive podatke za leta pred letom 2015.

    Oddelek 5

    POROČEVALSKE PREGLEDNICE

    1.

    Podatki za značilnosti iz oddelka 3 se sporočajo navzkrižno razvrščeni po:

    klasifikaciji gospodarskih dejavnosti NACE Rev. 2 (raven agregiranja A*21, kot je določeno v ESR),

    razredih CEPA in klasifikaciji dejavnosti upravljanja virov (CReMA), razvrščenih kot:

    CEPA 1

    CEPA 2

    CEPA 3

    CEPA 4

    CEPA 5

    CEPA 6

    vsota: CEPA 7, CEPA 8 in CEPA 9

    CReMA 10

    CReMA 11

    CReMA 13

    CReMA 13A

    CReMA 13B

    CReMA 13C

    CReMA 14

    vsota: CReMA 12, CReMA 15 in CReMA 16

    2.

    Razredi CEPA iz točke 1 so določeni v Prilogi IV. Razredi CReMA iz točke 1 so:

    CReMA 10 –

    upravljanje voda,

    CReMA 11 –

    upravljanje gozdnih virov,

    CReMA 12 –

    upravljanje prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst,

    CReMA 13 –

    upravljanje energetskih virov,

    CReMA 13A –

    proizvodnja energije iz obnovljivih virov,

    CReMA 13B –

    ohranjanje in upravljanje toplote/energije,

    CReMA 13C –

    minimiziranje uporabe energije iz fosilnih goriv kot surovin,

    CReMA 14 –

    upravljanje mineralov,

    CReMA 15 –

    dejavnosti raziskav in razvoja za upravljanje virov,

    CReMA 16 –

    druge dejavnosti upravljanja virov.

    Oddelek 6

    NAJDALJŠE TRAJANJE PREHODNIH OBDOBIJ

    Najdaljše prehodno obdobje za izvajanje določb te priloge traja dve leti od roka za prvo pošiljanje podatkov.

    PRILOGA VI

    MODUL ZA RAČUNE FIZIČNEGA PRETOKA ENERGIJE

    Oddelek 1

    CILJI

    Računi fizičnega pretoka energije predstavljajo podatke o fizičnem pretoku energije, izraženem v terajoulih, na način, ki je v celoti skladen z ESR. Računi fizičnega pretoka energije prikazujejo energetske podatke v odnosu do gospodarskih dejavnosti rezidenčnih enot nacionalnih gospodarstev v razčlenitvi po gospodarskih dejavnostih. Predstavljajo ponudbo in porabo vložkov energije iz naravnih virov, energetskih proizvodov in ostankov energije. Gospodarske dejavnosti zajemajo proizvodnjo, potrošnjo in akumulacijo.

    V tej prilogi so opredeljeni podatki, ki jih morajo države članice zbrati, pripraviti, poslati in oceniti za račune fizičnega pretoka energije.

    Oddelek 2

    ZAJETJE

    Računi fizičnega pretoka energije imajo iste sistemske meje kot ESR in prav tako temeljijo na načelu rezidenčnosti.

    Po ESR je enota rezidenčna enota države, če je njen gospodarski interes osredotočen na gospodarsko ozemlje te države – tj. kadar na tem ozemlju daljše obdobje (eno leto ali več) opravlja gospodarske dejavnosti.

    V računih fizičnega pretoka energije je prikazan fizični pretok energije, ki izhaja iz dejavnosti vseh rezidenčnih enot, ne glede na to, kje ta pretok geografsko dejansko nastane.

    Računi fizičnega pretoka energije prikazujejo fizični pretok energije iz okolja do gospodarstva, znotraj gospodarstva in iz gospodarstva nazaj v okolje.

    Oddelek 3

    SEZNAM ZNAČILNOSTI

    Države članice pripravijo statistične podatke o fizičnem pretoku energije v skladu z naslednjimi značilnostmi:

    pretok fizične energije, razvrščen v tri generične kategorije:

    (i)

    vložki energije iz naravnih virov;

    (ii)

    energetski proizvodi;

    (iii)

    ostanki energije,

    poreklo fizičnega pretoka energije, razvrščeno v pet kategorij: proizvodnja, potrošnja in akumulacija, preostali svet in okolje,

    cilj fizičnega pretoka, razvrščen v istih pet kategorij kot poreklo fizičnega pretoka energije.

    O vseh podatkih se poroča v terajoulih.

    Oddelek 4

    PRVO REFERENČNO LETO, POGOSTOST IN ROKI ZA POŠILJANJE PODATKOV

    1.

    Statistični podatki se pripravljajo in pošiljajo na letni ravni.

    2.

    Statistični podatki se pošljejo v 21 mesecih po koncu referenčnega leta.

    3.

    Da bi zadovoljili potrebe uporabnikov po popolnih in pravočasno poslanih podatkovnih nizih, Komisija (Eurostat) – takoj ko je na voljo dovolj podatkov posameznih držav – pripravi ocene skupnih vrednosti na ravni EU-28 za glavne agregate tega modula. Kadar je mogoče, Komisija (Eurostat) pripravi in objavi ocene za podatke, ki jih države članice niso posredovale v roku iz točke 2.

    4.

    Prvo referenčno leto je leto 2015.

    5.

    Države članice pri prvem pošiljanju podatkov vključijo letne podatke od leta 2014 do prvega referenčnega leta.

    6.

    Države članice pri vsakem naslednjem pošiljanju podatkov Komisiji predložijo letne podatke za leta n – 2, n – 1, in n, pri čemer je n referenčno leto. Države članice lahko zagotovijo razpoložljive podatke za leta pred letom 2014.

    Oddelek 5

    POROČEVALSKE PREGLEDNICE

    1.

    Za značilnosti iz oddelka 3 se sporočajo naslednji podatki v fizičnih enotah:

    Tabela ponudbe za pretok energije. Prikazuje ponudbo vložkov energije iz naravnih virov, energetskih proizvodov in ostankov energije (v vrsticah) po poreklu, tj. ‚ponudnikih‘ (v stolpcih).

    Tabela porabe za pretok energije. Prikazuje porabo vložkov energije iz naravnih virov, energetskih proizvodov in ostankov energije (v vrsticah) po ciljih, tj. ‚uporabnikih‘ (v stolpcih).

    Tabela porabe pretoka energije, pomembne za emisije. Prikazuje porabo vložkov energije iz naravnih virov in energetskih proizvodov, pomembno za emisije, (v vrsticah) po enoti uporabniku in enoti emitentu (v stolpcih).

    Premostitvena preglednica, v kateri so prikazani različni elementi, ki predstavljajo razliko med energetskimi računi in energetskimi bilancami.

    2.

    Tabele ponudbe in porabe pretoka energije (vključno s pretokom, pomembnim za emisije) imajo skupno obliko v smislu vrstic in stolpcev.

    3.

    Stolpci navajajo poreklo (ponudbo) ali cilje (porabo) fizičnega pretoka. Stolpci so razvrščeni v pet kategorij:

    ‚Proizvodnja‘ se nanaša na proizvodnjo blaga in storitev. Proizvodne dejavnosti so razvrščene po NACE Rev. 2, podatki pa se sporočajo na ravni agregiranja A*64.

    ‚Dejavnosti,potrošnje‘ so prikazane skupaj in tudi razdeljeno v tri podrazrede (prevoz, ogrevanje/hlajenje, drugo) za končno potrošnjo gospodinjstev.

    ‚Akumulacija‘ se nanaša na spremembe zalog energetskih proizvodov v gospodarstvu.

    ‚Preostali svet‘ prikazuje pretok uvoženih in izvoženih proizvodov.

    ‚Okolje‘ prikazuje poreklo pretoka naravnih vložkov in cilj ostankov pretoka.

    4.

    Vrstice opisujejo vrsto fizičnega pretoka, razvrščeno kot v prvi alinei oddelka 3.

    5.

    Vložki energije iz naravnih virov, energetski proizvodi in ostanki energije so razvrščeni:

    vložki energije iz naravnih virov so razvrščeni v neobnovljive vložke energije iz naravnih virov in obnovljive vložke energije iz naravnih virov,

    energetski proizvodi so razvrščeni v skladu s klasifikacijo, ki se uporablja v evropski energetski statistiki;

    ostanki energije zajemajo odpadke (brez denarne vrednosti), izgube med ekstrakcijo/odvzemom, distribucijo/prevozom, preoblikovanjem/pretvorbo in hranjenjem ter izravnalne postavke za usklajevanje tabel ponudbe in porabe.

    6.

    ‚Most‘ med kazalnikom načela rezidenčnosti in kazalnikom na podlagi načela teritorialnosti je prikazan za celotno nacionalno gospodarstvo (brez razčlenitve po gospodarskih panogah) in se izračuna tako:

    skupna poraba energije po rezidenčnih enotah

    poraba energije po rezidenčnih enotah v tujini

    +

    poraba energije s strani nerezidentov na ozemlju

    +

    statistične razlike

    =

    bruto nacionalna poraba energije (na podlagi načela teritorialnosti)

    Oddelek 6

    NAJDALJŠE TRAJANJE PREHODNIH OBDOBIJ

    Najdaljše prehodno obdobje za izvajanje določb te priloge traja dve leti od roka za prvo pošiljanje podatkov.“


    (1)  Uredba (ES) št. 295/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2008 o strukturni statistiki podjetij (UL L 97, 9.4.2008, str. 13).


    Top