Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0802

    Uredba Komisije (EU) št. 802/2010 z dne 13. septembra 2010 o izvajanju člena 10(3) in člena 27 Direktive 2009/16/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede uspešnosti družb Besedilo velja za EGP

    UL L 241, 14.9.2010, p. 4–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 04/01/2013

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/802/oj

    14.9.2010   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 241/4


    UREDBA KOMISIJE (EU) št. 802/2010

    z dne 13. septembra 2010

    o izvajanju člena 10(3) in člena 27 Direktive 2009/16/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede uspešnosti družb

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Direktive 2009/16/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2009 o pomorski inšpekciji države pristanišča (1) in zlasti člena 10(3) in člena 27 Direktive,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uspešnost družbe je eden od splošnih parametrov, ki določa rizični profil ladje;

    (2)

    Pri opredeljevanju uspešnosti družb v smislu Direktive 2009/16/ES, morajo inšpektorji pri inšpekcijskem pregledu ladje zabeležiti številko IMO, ki je dodeljena družbi.

    (3)

    Da bi ocenili uspešnost družbe, bi bilo treba upoštevati stopnje pomanjkljivosti in zadržanj vseh ladij v floti družbe, na katerih je bil opravljen inšpekcijski pregled v Uniji in na območju, ki ga pokriva Pariški memorandum o soglasju glede nadzora, ki ga opravlja inšpekcija za varnost plovbe (Pariški memorandum).

    (4)

    V zvezi z metodologijo za ocenjevanje uspešnosti družbe je potrebno upoštevati strokovno znanje, pridobljeno z uporabo Pariškega memoranduma.

    (5)

    Komisija bi morala objavo seznama podpovprečno uspešnih ali neuspešnih družb na javni spletni strani zaupati Evropski agenciji za pomorsko varnost (European Maritime Safety Agency - EMSA), ki je bila ustanovljena z Uredbo (ES) št. 1406/2002 Evropskega parlamenta in Sveta (2).

    (6)

    Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Odbora za varnost na morju in preprečevanje onesnaževanja z ladij –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Identifikacija družb

    Države članice zagotovijo, da se družba, kot je opredeljena v členu 2(18) Direktive 2009/16/EC identificira na podlagi številke IMO, pri čemer mora ladja upoštevati Mednarodni kodeks o varnem upravljanju ladij (Kodeks ISM), kakor je navedeno v poglavju IX Mednarodne konvencije o varstvu človeškega življenja na morju (Konvencije SOLAS).

    Člen 2

    Merila za ocenjevanje uspešnosti družb

    1.   Za presojo uspešnosti družbe iz točke (e), dela I.1, Priloge 1 k Direktivi 2009/16/ES, se uporabljajo merila opisana v Prilogi k tej uredbi.

    2.   Raven uspešnosti družb se posodablja dnevno in izračunava na podlagi 36 mesecev pred presojo. V ta namen se izračun naredi na podlagi podatkov zbranih od 17. junija 2009. Če je od 17. junija 2009 minilo manj kot 36 mesecev, se izračun opravi na podlagi razpoložljivih podatkov.

    3.   Družbe se razvrstijo kot neuspešne, podpovprečno uspešne, srednje uspešne ali zelo uspešne, kot je navedeno v točki 3 Priloge.

    Člen 3

    Objava seznamov podpovprečno uspešnih in neuspešnih družb

    1.   Komisiji pri rednem objavljanju informacij o podpovprečno uspešnih in neuspešnih družbah na javni spletni strani v skladu s členom 27 Direktive 2009/16/ES pomaga Evropska agencija za pomorsko varnost (EMSA).

    2.   EMSA na svoji javni spletni strani objavlja in dnevno posodablja naslednje informacije:

    (a)

    seznam družb, ki so bile v preteklih 36 mesecih neuspešne, neprekinjeno v obdobju najmanj treh mesecev;

    (b)

    seznam družb, ki so bile v preteklih 36 mesecih izmenično podpovprečno uspešne in neuspešne, neprekinjeno v obdobju najmanj treh mesecev;

    (c)

    seznam družb, ki so bile v preteklih 36 mesecih podpovprečno uspešne, neprekinjeno v obdobju najmanj šestih mesecev.

    Člen 4

    Začetek veljavnosti in uporabe

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se od 1. januarja 2011.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 13. septembra 2010

    Za Komisijo

    Predsednik

    José Manuel BARROSO


    (1)  UL L 131, 28.5.2009, str. 57.

    (2)  UL L 208, 5.8.2002, str. 1.


    PRILOGA

    MERILA USPEŠNOSTI DRUŽB

    (iz člena 10(3) Direktive 2009/16/ES)

    1.   Indeks zadržanja

    Indeks zadržanja je koeficient števila zadržanj vseh ladij v floti družbe glede na število inšpekcijskih pregledov vseh ladij v floti družbe v prejšnjih 36 mesecih v primerjavi s povprečnim koeficientom zadržanja za vse ladje, pregledane v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    Indeks zadržanja je povprečen, če je koeficient do 2 odstotni točki višji ali nižji od povprečnega koeficienta zadržanj vseh ladij, ki so bile pregledane v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    Indeks zadržanja je nadpovprečen, če je koeficient več kot 2 odstotni točki višji od povprečnega koeficienta zadržanj vseh ladij, ki so bile pregledane v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    Indeks zadržanja je podpovprečen, če je koeficient 2 odstotni točki nižji od povprečnega koeficienta zadržanj vseh ladij, ki so bile pregledane v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    Ne glede na vse druge rezultate inšpekcijskih pregledov je indeks zadržanja družbe nadpovprečen, če se v zadnjih 36 mesecih za kateri koli ladjo v floti družbe izda odločitev o zavrnitvi vstopa v skladu z Direktivo 2009/16/ES.

    2.   Indeks pomanjkljivosti družbe

    Indeks pomanjkljivosti je koeficient skupnega števila točk za vse pomanjkljivosti vseh ladij v floti družbe glede na število inšpekcijskih pregledov vseh ladij v floti družbe v prejšnjih 36 mesecih v primerjavi s povprečnim koeficientom pomanjkljivosti za vse ladje, pregledane v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    Za potrebe prvega odstavka se pomanjkljivosti, povezane s Kodeksom ISM, ponderirajo po stopnji 5 točk, vse ostale pomanjkljivosti pa po stopnji 1 točke. Povprečni koeficient pomanjkljivosti v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum, se ponderira ob upoštevanju povprečnega pojavljanja pomanjkljivosti, povezanih z ISM Kodeksom in vseh drugih pomanjkljivosti pri posameznem inšpekcijskem pregledu.

    Indeks pomanjkljivosti je povprečen, če je koeficient do 2 odstotni točki višji ali nižji od ponderiranega povprečja pomanjkljivosti v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    Indeks pomanjkljivosti je nadpovprečen, če je koeficient več kot 2 odstotni točki višji od ponderiranega povprečja pomanjkljivosti v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    Indeks pomanjkljivosti je podpovprečen, če je koeficient več kot 2 odstotni točki nižji od ponderiranega povprečja pomanjkljivosti v območju, ki ga pokriva Pariški memorandum v prejšnjih 36 mesecih.

    3.   Matrika uspešnosti družb

    Uspešnost družbe se razvršča v skladu s spodnjo tabelo:

    Indeks zadržanja

    Indeks pomanjkljivosti

    Uspešnost družbe

    nadpovprečen

    nadpovprečen

    neuspešna

    nadpovprečen

    povprečen

    podpovprečno uspešna

    nadpovprečen

    podpovprečen

    povprečen

    nadpovprečen

    podpovprečen

    nadpovprečen

    povprečen

    povprečen

    srednje uspešna

    povprečen

    podpovprečen

    podpovprečen

    povprečen

    podpovprečen

    podpovprečen

    zelo uspešna

    Vendar, če na floti družbe še niso bili opravljeni inšpekcijski pregledi ali če se od družbe ne zahteva IMO številka, se šteje, da je družba srednje uspešna.


    Top