Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R0054

    Izvedbena Uredba Sveta (EU) št. 54/2010 z dne 19. januarja 2010 o uvedbi dokončne protidampinške dajatve na uvoz etanolaminov s poreklom iz Združenih držav Amerike

    UL L 17, 22.1.2010, p. 1–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 23/01/2012

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2010/54/oj

    22.1.2010   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 17/1


    IZVEDBENA UREDBA SVETA (EU) št. 54/2010

    z dne 19. januarja 2010

    o uvedbi dokončne protidampinške dajatve na uvoz etanolaminov s poreklom iz Združenih držav Amerike

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 1225/2009 z dne 30. novembra 2009 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti (1), ki razveljavlja Uredbo Sveta (ES) št. 384/96 z dne 22. decembra 1995 o zaščiti proti dampinškemu uvozu iz držav, ki niso članice Evropske skupnosti (2) (v nadaljevanju: osnovna uredba), in zlasti členov 9(4) in 11(2) Uredbe (ES) št. 1225/2009,

    ob upoštevanju predloga, ki ga je po posvetovanju s svetovalnim odborom predložila Evropska Komisija,

    ob upoštevanju naslednjega:

    A.   POSTOPEK

    1.   Veljavni ukrepi

    (1)

    Svet je februarja 1994 z Uredbo (ES) št. 229/94 (3) uvedel dokončne protidampinške dajatve na uvoz etanolaminov („zadevni izdelek“) s poreklom iz Združenih držav Amerike (ZDA).

    (2)

    Na podlagi zahtevka Sveta evropske kemične industrije (CEFIC) se je julija 2005 začel pregled zaradi izteka ukrepa v skladu s členom 11(2) osnovne uredbe. Z Uredbo (ES) št. 1583/2006 (4) je Svet zaključil pregled in uvedel dokončne protidampinške ukrepe za uvoz etanolaminov s poreklom iz ZDA. Dajatve so bile v obliki posebnih fiksnih stopenj dajatev.

    2.   Zahtevek za pregled zaradi izteka ukrepa

    (3)

    Po objavi obvestila o bližnjem izteku protidampinških ukrepov za uvoz etanolaminov s poreklom iz ZDA (5) oktobra 2008 je Komisija 25. julija 2008 prejela zahtevek za pregled v skladu s členom 11(2) osnovne uredbe.

    (4)

    Zahtevek so vložili BASF SE/AG, INEOS Oxide Ltd, Sasol Germany GmbH in Akzo Nobel Functional Chemicals AB („proizvajalci vložniki Unije“) v imenu proizvajalcev, ki predstavljajo večji delež, v tem primeru več kot 50 % celotne proizvodnje etanolamina v Unije.

    (5)

    Zahtevek je temeljil na predvidevanju, da bi iztek ukrepov verjetno povzročil nadaljevanje ali ponovitev dampinga in škode industriji Unije.

    (6)

    Po posvetu s svetovalnim odborom je bilo ugotovljeno, da obstajajo zadostni dokazi za začetek pregleda zaradi izteka ukrepov, zato je Komisija z obvestilom o začetku začela preiskavo (6) v skladu s členom 11(2) osnovne uredbe.

    3.   Preiskava

    (7)

    Službe Komisije so o začetku pregleda uradno obvestile proizvajalce Unije, proizvajalce izvoznike v ZDA, uvoznike/trgovce, uporabnike v Uniji, za katere je znano, da jih to zadeva, in organe ZDA. Zainteresirane stranke so imele možnost, da pisno izrazijo svoja stališča in zaprosijo Komisijo za zaslišanje v roku iz obvestila o začetku.

    (8)

    Službe Komisije so vprašalnike poslale vsem znanim zadevnim strankam in tistim, ki so ga zahtevale v roku iz obvestila o začetku.

    (9)

    Komisija je neposredno vpletenim strankam dala tudi možnost, da pisno izrazijo svoja stališča in zaprosijo za zaslišanje v roku iz obvestila o začetku.

    (10)

    Izpolnjene vprašalnike sta poslala dva proizvajalca izvoznika v ZDA, en povezan uvoznik v Uniji, en povezan uvoznik v Švici, proizvajalci vložniki Unije in en industrijski uporabnik v Uniji. Dodatni proizvajalec izvoznik iz ZDA (Huntsman Petrochemical Corporation) je predložil dokument („dokument o stališču“), v katerem je trdil, da bi bilo treba ukrepe razveljaviti, vendar ni odgovoril na vprašalnik.

    (11)

    Službe Komisije so poiskale in preverile vse informacije, ki so se jim zdele potrebne za ugotovitev verjetnosti nadaljevanja ali ponovnega pojava dampinga in škode ter za ugotovitev interesa Unije. Preveritveni obiski so bili izvedeni v prostorih naslednjih družb:

    (a)

    proizvajalci vložniki Unije

    BASF SE/AG, Ludwigshafen, Nemčija

    INEOS Oxide Ltd., Southampton, Združeno kraljestvo

    Sasol Germany GmbH, Hamburg, Nemčija

    Akzo Nobel Functional Chemicals AB, Stenungsund, Švedska

    (b)

    proizvajalci izvozniki v ZDA

    The Dow Chemical Company, Midland, Michigan in Seadrift, Teksas, ZDA

    INEOS Oxide LLC, Houston, Teksas in Plaquemine, Louisiana, ZDA

    (c)

    povezani uvoznik v Uniji

    INEOS Oxide Ltd., Zwijndrecht, Belgija

    (d)

    povezani uvoznik v Švici

    Dow Europe GmbH, Horgen, Švica

    (e)

    industrijski uporabnik v Uniji

    Evonik Degussa GmbH, Essen, Nemčija.

    4.   Obdobje preiskave

    (12)

    Preiskava v zvezi z nadaljevanjem ali ponovitvijo dampinga in škode je zajela obdobje od 1. oktobra 2007 do 30. septembra 2008 („OPP“).

    (13)

    Preučevanje trendov, pomembnih za oceno verjetnosti nadaljevanja ali ponovitve škode, je zajelo obdobje od 1. januarja 2005 do konca OPP („obravnavano obdobje“). Poleg tega so bili ocenjeni tudi trendi za oceno verjetnosti nadaljevanja ali ponovnega pojava škode glede na vpliv svetovne gospodarske krize na trg etanolamina po OPP.

    B.   ZADEVNI IZDELEK IN PODOBNI IZDELEK

    1.   Zadevni izdelek

    (14)

    Zadevni izdelek je enak izdelku iz prejšnjih preiskav, tj. etanolamini s poreklom iz ZDA, ki trenutno spadajo pod oznake KN ex 2922 11 00, ex 2922 12 00 in 2922 13 10. Etanolamini se pridobivajo tako, da etilen oksid (EO), ki nastane z reakcijo med etilenom in kisikom, reagira z amoniakom. Ta sinteza povzroči tri hkratne reakcije in tri različne vrste etanolaminov: monoetanolamin (MEA), dietanolamin (DEA) in trietanolamin (TEA), odvisno od tega, kolikokrat se veže EO. Največje število kombinacij je omejeno s številom vodikovih elementov v amoniaku, to je tri. Delež treh vrst v skupni proizvodnji je določen s posebno zasnovo proizvodnih obratov in se lahko do neke stopnje nadzira z izbiro („molekulskega“) razmerja amoniak/EO.

    (15)

    Zadevni izdelek se uporablja kot vmesni izdelek in/ali aditiv za površinsko aktivne snovi, ki se uporabljajo v čistilnih sredstvih in izdelkih za osebno nego, kozmetiki, gnojilih in sredstvih za zaščito pridelka (glifosat), antikorozijskih sredstvih, mazalnih oljih, tekstilnih dodatkih in mehčalcih za tkanine (esterquati), fotografskih kemikalijah, pri predelavi papirja in kovin, obdelavi lesa, kot pomožno sredstvo za mletje in povezovanje v proizvodnji cementa ter kot absorpcijsko pomožno sredstvo za izpiranje plinov (odstranjevanje kislin). Izdelek lahko uporabljajo tudi proizvajalci sami ali njihovi povezani proizvajalci pri proizvodnji etilenaminov. Nove uporabe MEA vključujejo tavrin in elektroniko, zlasti izdelke, ki sodijo v sektor zaslonov LCD.

    2.   Podobni izdelek

    (16)

    Kot v prvotni in prejšnjih preiskavah v zvezi s pregledom se je pokazalo, da ima zadevni izdelek, proizveden v ZDA in prodan Uniji, enake fizikalne in tehnične lastnosti kot izdelek, ki ga v Uniji proizvajajo in prodajajo proizvajalci Unije, in da se ta dva izdelka glede uporabe ne razlikujeta. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da je zadevni izdelek, proizveden v ZDA in prodan Uniji, enak izdelku, ki se prodaja na ameriškem domačemu trgu. Zato je treba vse te izdelke obravnavati kot podobne izdelke v smislu člena 1(4) osnovne uredbe.

    C.   VERJETNOST NADALJEVANJA ALI PONOVNEGA POJAVA DAMPINGA

    (17)

    V skladu s členom 11(2) osnovne uredbe se je preučilo, ali damping trenutno obstaja, in, če obstaja, ali je verjetno, da bi iztek ukrepov povzročil nadaljevanje ali ponovitev dampinga.

    1.   Uvodne opombe

    (18)

    Od štirih ameriških proizvajalcev izvoznikov, navedenih v pritožbi, sta dva sodelovala, eden ni sodeloval v preiskavi, ampak samo predložil dokument o stališču, od četrte ameriške družbe, navedene v pritožbi, pa ni bil prejet noben odgovor ali kakršna koli druga informacija.

    (19)

    Dva sodelujoča proizvajalca izvoznika sta predstavljala večji del (tj. več kot 90 %, natančne številke ni mogoče razkriti zaradi zaupnosti) uvoza v Unijo med OPP, ki je znašal 37 583 ton in je za 8,5 % nižji od uvoza med prejšnjim obdobjem preiskave (od 1. julija 2004 do 30. junija 2005). Uvoz zadevnega izdelka s poreklom iz ZDA v Unijo je med OPP predstavljal 14 % potrošnje Unije.

    2.   Damping uvoza med OPP

    (20)

    Pri dveh sodelujočih proizvajalcih izvoznikih iz ZDA je bila normalna vrednost za vsako vrsto zadevnega izdelka določena na osnovi cen na ameriškem domačem trgu, ki so jih nepovezane stranke plačale ali jih plačujejo, v skladu s členom 2(1) osnovne uredbe, ker je bilo ugotovljeno, da je bila ta prodaja opravljena v zadostnih količinah in v običajnem poteku trgovine.

    (21)

    Kot v prvotni in prejšnjih preiskavah v zvezi s pregledom je ta preiskava spet pokazala, da sta dva sodelujoča proizvajalca izvoznika iz ZDA izvažala zadevni izdelek v Unijo prek povezanih družb. Zato in v skladu s členom 2(9) osnovne uredbe so bile izvozne cene konstruirane na podlagi cen, po katerih je bil uvožen izdelek prvič preprodan neodvisnim kupcem v Uniji. Izvedene so bile prilagoditve vseh stroškov, nastalih med uvozom in nadaljnjo prodajo, vključno s prodajnimi, splošnimi in administrativnimi stroški ter dobičkom, ki so ga v OPP v Uniji ustvarile uvozne družbe. V zvezi s stopnjo dobička ni bilo mogoče uporabiti dejanskega dobička povezanih trgovcev, saj zaradi razmerja med proizvajalci izvozniki in povezanimi trgovci te cene niso zanesljive. Njihova stopnja dobička je bila zato določena na primerni stopnji, ki ni presegala dejanske stopnje dobička povezanih trgovcev in v skladu s stopnjami dobička, uporabljenimi iz podobnih razlogov v prejšnji preiskavi.

    (22)

    Normalna vrednost je bila primerjana s povprečno izvozno ceno za vsako vrsto zadevnega izdelka, na podlagi franko tovarna in na enaki ravni trgovine. V skladu s členom 2(10) osnovne uredbe in za zagotovitev poštene primerjave so bile upoštevane razlike v dejavnikih, za katere se je trdilo in dokazalo, da vplivajo na ceno in primerljivost cen. Prilagoditve so bile izvedene za notranji in čezmorski prevoz, zbirne popuste, manipulativne stroške in stroške pakiranja, stroške posojil in uvozne dajatve, ki so bili vsi odšteti od cen pri nadaljnji prodaji, da se izračuna cena franko tovarna.

    (23)

    V skladu s členom 2(11) osnovne uredbe je bila stopnja dampinga določena za vsako vrsto izdelka na podlagi primerjave med tehtano povprečno normalno vrednostjo in tehtano povprečno izvozno ceno na enaki ravni trgovine. Ta primerjava je pokazala damping v OPP, čeprav na nižji ravni, kot je bila ugotovljena pri prejšnjem pregledu. Tehtana povprečna stopnja dampinga, izražena kot odstotek vrednosti CIF meja Unije, je znašala 11,9 % za INEOS Oxide LLC in 0 % za družbo Dow Chemical. Za druge ameriške proizvajalce, ki niso sodelovali v preiskavi in so med OPP pokrivali manj kot 5 % (natančne številke ni mogoče razkriti zaradi zaupnosti) ameriškega izvoza zadevnega izdelka v Unijo, je morala stopnja dampinga temeljiti na razpoložljivih dejstvih v skladu z določbami člena 18 osnovne uredbe.

    Kot je bilo navedeno, je preiskava pokazala damping. Zato se v skladu z določbami člena 18(6) osnovne uredbe obstoj dampinga na stopnji, ugotovljeni za INEOS Oxide LLC, tj. 11,9 %, pripiše tudi navedenim izvoznikom, ki niso sodelovali v preiskavi. Ni razloga, da bi domnevali, da je stranka, ki ni sodelovala v preiskavi, izvajala manjši damping kot sodelujoče stranke, in da bi jo obravnavali bolj ugodno kot stranke, ki so sodelovale. Treba je omeniti, da za nesodelujočega ameriškega proizvajalca ni bilo na voljo nobenih preverljivih informacij, odgovori na vprašalnik sodelujočega proizvajalca izvoznika iz ZDA, preverjeni glede na statistiko Eurostata, pa izključujejo možnost, da bi manjkajoče količine izvozili sodelujoči proizvajalci izvozniki iz ZDA.

    3.   Razvoj uvoza ob razveljavitvi ukrepov

    (24)

    Po analizi obstoja dampinga v OPP je bila preučena verjetnost nadaljevanja dampinga.

    (25)

    Ukinitev ukrepov bi izvoznikom omogočila znižanje izvoznih cen. S tem bi izdelek iz ZDA postal privlačnejši na trgu Unije. Če bi se izvozne cene znižale sorazmerno z ravnjo protidampinških dajatev, bi stopnje dampinga, ugotovljene v OPP, znašale 12 % za INEOS Oxide LLC in nesodelujoče stranke (v skladu s členom 18 osnovne uredbe), medtem ko še vedno ne bi bil ugotovljen damping za Dow Chemical. Majhna razlika med stopnjo dampinga s prišteto dajatvijo in stopnjo dampinga brez dajatve je posledica dejstva, da je bila med OPP splošna raven cen za etanolamine precej visoka, kar je pomenilo, da je imela uvedena protidampinška dajatev v obliki posebnega fiksnega zneska minimalen učinek. Po OPP so se cene etanolaminov na splošno precej znižale, kot je podrobneje opisano v nadaljevanju.

    (26)

    Neizkoriščena proizvodna zmogljivost v ZDA med OPP ni zanemarljiva. Ocenjuje se, da je bilo v ZDA med OPP približno 60 000 ton neizkoriščene proizvodne zmogljivosti. To je bilo izračunano na podlagi proizvedenih količin dveh sodelujočih proizvajalcev izvoznikov, dejstva, da so normalne pričakovane stopnje proizvodnje približno 90 % načrtovane dejavnosti, domneve, da dejanski donos proizvodnje nesodelujočih proizvajalcev izvoznikov iz ZDA ni bil manjši od 80 % načrtovane dejavnosti, in informacij vodilnih strokovnih publikacij. Navedena številka bi se lahko zvišala na 85 000 ton ob doseganju ambicioznejših stopenj proizvodnje. V primerjavi z ocenjeno skupno načrtovano dejavnostjo v ZDA v višini 732 000 ton je skupno ocenjeno povpraševanje, vključno z lastno potrošnjo, znašalo 588 000 ton. Razmeroma nizka stopnja izkoriščenosti zmogljivosti je bila posledica številnih incidentov, ki so se dogajali v zadnjih letih, in sicer selektivnih prekinitev delovanja, ki so jih izvajali proizvajalci ZDA za ohranjanje majhnih zalog, uvedbe širitev zmogljivosti (zadnja širitev Dow Chemical za 45 000 ton in zadnja širitev enega od nesodelujočih ameriških proizvajalcev v višini 32 000 ton) in vpliva orkanov Gustav in Ike na določene proizvodne obrate oziroma nekatere obrate za predelavo surovin. Kar se tiče orkanov Ike in Gustav, sta imela med OPP še vedno določen vpliv, vendar je bil ta vpliv po OPP odpravljen.

    Po ocenah PCI Consulting Group (PCI) v letu 2008 je izgubljena proizvodnja znašala 39 000 ton (7). Obstoj morebitnih neizkoriščenih proizvodnih zmogljivosti v ZDA med letoma 2007 in 2008, tj. med obdobjem, ki ga zajema OPP, je potrdila tudi vodilna letna publikacija, ki preučuje trg etanolamina (8). Za leto 2007 je ta publikacija ocenila, da je ponudba na trgu ZDA prevelika za 65 000 ton. Prosto zmogljivost v višini približno 60 000 ton je treba primerjati z obsegom izvoza iz ZDA v Unijo v OPP (37 583 ton) in skupno potrošnjo Unije (268 000 ton). Iz navedenega sledi, da obstaja velika možnost za povečanje izvoza iz ZDA in prevzem velikega dela trga Unije.

    (27)

    Glede številnih pomembnih ameriških izvoznih trgov je preiskava pokazala, da bodo imeli ameriški proizvajalci vedno več težav z oskrbo teh trgov, ker so slednji pred kratkim postali ali bodo kmalu postali samozadostni. Dejansko so bile na trgih tretjih držav, ki jih oskrbujejo ZDA, pred kratkim zaključene številne širitve zmogljivosti oziroma so trenutno v postopku uvajanja. To so:

    (i)

    nedavna širitev proizvodnje v Braziliji (od 55 000 do 65 000 ton, odvisno od virov), pomemben trg za ameriške proizvajalce;

    (ii)

    skupna širitev v obsegu 180 000 ton na Kitajskem, trg, na katerega nekateri ameriški proizvajalci izvažajo preko skupnih podjetij, ustanovljenih v drugih azijskih državah, ter

    (iii)

    širitev na Tajvanu in Tajskem (skupno v višini 90 000 ton), zaradi česar je za azijski trg značilna presežna zmogljivost z le malo prostora za kakšno stranko izven azijskega območja, ki bi lahko uvažala na azijski trg. Celoten izvoz ZDA v letu 2008 na druge trge razen na trg Unije je znašal 137 600 ton, od tega je azijski trg prejel 61 600 ton (9). Zato bo treba veliko količino preusmeriti na nove trge.

    (28)

    Kot je navedeno v uvodni izjavi 26, je na voljo nekaj pomembne proste zmogljivosti, ki se lahko v primeru razveljavitve ukrepov uporabi za večjo proizvodnjo etanolamina in za prodajo etanolamina na trgu Unije. Poleg tega je verjetno, da bodo postali izvozni trgi, ki so pomembni za ameriške proizvajalce, zasičeni zaradi povečanja njihove lokalne proizvodnje, zaradi česar bo postal trg Unije zelo privlačen trg za ameriške proizvajalce.

    (29)

    Preučeno je bilo tudi morebitno poslovno ravnanje nesodelujočega ameriškega proizvajalca iz uvodne izjave 10. Treba je spomniti, da je edini dokument, ki ga je ta stranka predložila, dokument o stališču, v katerem proizvajalec ugotavlja, da uvoz etanolamina ameriškega porekla ne povzroča škode in da ne obstaja verjetnost ponovitve škodljivega dampinga. Družba je trdila, da je imela med OPP le manjšo prodajo zadevnega izdelka dvema nepovezanima in eni povezani stranki v Uniji. Navedla je tudi, da bi želela imeti običajen in pravičen vzorec prodaje v Uniji, vendar ni priskrbela nobenih konkretnih podatkov ali preverljivih informacij glede svojih dejavnosti v OPP v zvezi z zadevnim izdelkom ali predvidenega ravnanja v prihodnosti glede poslovanja z etanolaminom v zvezi s trgom Unije. Zato so morale ugotovitve glede tega nesodelujočega ameriškega proizvajalca v skladu s členom 18 osnovne uredbe temeljiti na razpoložljivih dejstvih. V zvezi s tem so bile pridobljene razpoložljive informacije s spletne strani te stranke, pa tudi zadevni podatki, ki jih je objavil CEH Product Review on Ethanolamines (SRI Consulting), vodilna strokovna publikacija. Glede na navedeno je bilo sklenjeno, da je ta nesodelujoči ameriški proizvajalec med OPP z zadevnim izdelkom, obravnavanim kot poslovnim sektorjem, ki sodi v skupino izdelkov družbe z najboljšimi rezultati, predstavljal 29 % proizvodne zmogljivosti ameriške proizvodnje.

    Splošna pomembnost trga Unije je bila potrjena tudi z dejstvom, da prodaja v Uniji predstavlja 33 % celotne prodaje te družbe. Glede na velikost tega ameriškega proizvajalca na ameriškem trgu, njegovo proizvodno zmogljivost, splošno pomembnost Unije v njegovih poslovnih dejavnostih in pomembnost trga Unije na svetovnem trgu etanolamina je smiselno predvidevati, da bi v primeru izteka ukrepov nesodelujoči ameriški proizvajalec še povečal svoj izvoz v Unijo. Na podlagi podatkov, ki so prevladovali med OPP, obstaja spodbuda za takšno ravnanje zlasti zaradi visokih ravni cen zadevnega izdelka na trgu Unije.

    (30)

    Od novembra 2004 Kitajska nalaga protidampinške dajatve na MEA in DEA s poreklom iz Japonske, ZDA, Malezije, Tajvana in Mehike. Za etanolamine s poreklom iz ZDA velja dajatev v razponu od 20 % do 74 %. Leta 2008 je bilo 11 % celotnega ameriškega izvoza namenjenega Kitajski (10), trgu z naraščajočim povpraševanjem po zadevnem izdelku, ki je leta 2007 proizvedel približno 24 % celotne notranje porabe etanolaminov. Treba je opozoriti, da je družba Dow Chemical z družbo Petronas ustanovila skupno podjetje, imenovano Optimal, in v Maleziji postavila obrat z zmogljivostjo 75 000 ton, ki je od leta 2002 namenjena oskrbovanju azijskega trga etanolamina. Vseeno velja, da za dejanski ameriški izvoz na Kitajsko veljajo ukrepi, ki tako iz praktičnih razlogov omejujejo možnost za znatno absorbiranje neizkoriščenih zmogljivosti.

    (31)

    Poleg tega se zdi, da izvoznim možnostim ameriškega etanolamina na Kitajsko nasprotuje tudi dejstvo, da je bil kitajski režim dajatev za etanolamine, uvožene iz držav ASEAN, spremenjen (uvozna dajatev je bila znižana s 5 % na 0 %), kar predstavlja dodatno prednost za proizvajalce etanolamina v državah ASEAN, ki izvažajo na Kitajsko (11).

    (32)

    Za trg etanolamina je značilno veliko naraščanje povpraševanja po DEA, ki ga je sprožila uporaba DEA v proizvodnji glifosat herbicidov. Na povpraševanje po TEA vplivajo predvsem uporaba v sektorju cementa in proizvajalci mehčalcev za tkanine. Glavni trg za MEA je sinteza organskih spojin (večinoma etilenaminov). Uredba ZDA, ki je v veljavi od 1. januarja 2005 in prepoveduje uporabo nadomestnih, kovinskih izdelkov za obdelavo lesa, je povzročila večje povpraševanje po MEA. Vendar pa informacije vodilnih strokovnih publikacij kažejo, da vpliv ameriške zakonodajne pobude iz leta 2005 ne bo več povzročal visokega odstotka zvišanja porabe v prihodnosti. Javno razpoložljive informacije dejansko potrjujejo, da se je potrošnja MEA, namenjenega zaščiti lesa, povečala s 3 000 ton leta 2001 na 107 000 ton leta 2007. Od leta 2006 je letna stopnja rasti skromna (tj. 3 %) in ne pričakuje se, da se bo v prihodnosti bistveno spremenila. Vzrok za to je dejstvo, da se je ta tržni segment stabiliziral in da na trgu za zaščito lesa obstaja konkurenca drugih izdelkov, ki ne uporabljajo MEA (kot so zaščita za les na osnovi borata, naravne, proti škodljivcem odporne vrste lesa, in reciklirano jeklo). Skratka, do OPP je obstajalo pozitivno razvijajoče se povpraševanje, za katero pa se pričakuje, da se bo umirilo.

    (33)

    Preučene so bile razpoložljive informacije v zvezi z možnim razvojem povpraševanja v ZDA in drugod po svetu do leta 2013. Vse številke v naslednjih uvodnih izjavah temeljijo na informacijah pritožnikov, Dow Chemical, INEOS Oxide LLC in vodilnih referenčnih publikacij kemične industrije, ki jih izdajajo SRI Consulting, PCI in Tecnon OrbiChem Ltd. Podatki še ne odražajo vpliva sedanje gospodarske krize.

    (34)

    V skladu s temi informacijami se pričakuje, da bo povprečna letna rast povpraševanja v ZDA dosegla 3,1 %. Rast povpraševanja na drugih trgih je višja. Predvidena povprečna letna rast v Uniji ne bo dosegla 4 % v primerjavi s 4,6 % na Kitajskem, 5 % v Srednji in Južni Ameriki ter 13,4 % na Bližnjem vzhodu. Ta položaj potrjuje, da bodo morali ameriški proizvajalci iskati izvozne trge ter si prizadevati za povečanje prisotnosti in dobička v območjih sveta, za katera se pričakuje, da bodo rasla hitreje, in kjer obstajajo priložnosti za večji tržni delež.

    (35)

    Pri primerjavi razvoja povpraševanja in razpoložljive proizvodnje zmogljivosti se na podlagi podatkov pred krizo pojavi naslednja slika: v ZDA, kjer je bila med OPP dejanska proizvodnja za približno 65 000 ton večja od dejanske potrošnje izdelka v kombinaciji z neizkoriščeno zmogljivostjo, bo preteklo še nekaj časa, preden bo absorbirana dodatna proizvodna zmogljivost, ki je pred kratkim začela delovati. Glede na javno razpoložljive informacije se presežna zmogljivost v ZDA ne bo zmanjšala do leta 2013. Zato se v bližnji prihodnosti izvozna spodbuda za proizvajalce iz ZDA verjetno ne bo zmanjšala.

    (36)

    Nasprotno, leta 2007 je povpraševanje na evropskem trgu rahlo preseglo (12) proizvodno zmogljivost Unije. Vendar je na podlagi podatkov pred krizo malo verjetno, da bo ta položaj ostal nespremenjen. Dejansko, če primerjamo predvidene stopnje rasti z napovedanimi širitvami zmogljivosti, lahko pričakujemo nekaj presežne zmogljivosti, če bodo izvedeni investicijski načrti družbe INEOS v Uniji. Takšna širitev zmogljivosti po pričakovanjih ne bo uresničena do konca leta 2010. Zato bi postal trg Unije zelo občutljiv na vsakršen pritisk, ki bi izhajal iz potrebe ameriških proizvajalcev, da si zagotovijo trge za svojo presežno proizvodnjo.

    (37)

    Na splošno se bo svetovna proizvodna zmogljivost do leta 2013 verjetno povečala s približno 1 764 000 ton na 2 423 000 ton (načrtovana zmogljivost). To vključuje nove zmogljivosti v Uniji (+ 119 000), Rusiji (+50 000), Saudski Arabiji (+ 100 000) in Aziji (+ 394 000) (13). Na Kitajskem naj bi se zmogljivosti za proizvodnjo etanolamina med 2009 in 2011 povečale za 344 000 ton. Ob upoštevanju dejstva, da en ameriški proizvajalec prodaja zadevni izdelek na Kitajsko preko skupnega podjetja v Maleziji, je razumljivo pričakovati, da bo vsakršno povečanje samozadostnosti na Kitajskem resno zmanjšalo izvozne možnosti tega ameriškega proizvajalca. Glede preostalih azijskih trgov razpoložljive informacije potrjujejo, da prav tako postajajo samozadostni, kar pomeni dodaten pritisk na ameriške proizvajalce, da poiščejo nove trge.

    (38)

    Svetovno povpraševanje se bo, na podlagi predvidene 3,5–4-odstotne rasti, do leta 2013 povečalo na 1 836 000 ton. Ob upoštevanju, da se nekaj presežka zmogljivosti vedno absorbira zaradi zaustavitve proizvodnje za vzdrževalna dela in je zato potreben neke vrste blažilec, kaže napoved za leto 2013 samo ravnovesje v ZDA in presežno zmogljivost drugod. Različne širitve zmogljivosti in napovedi položaja na trgu do leta 2013 kažejo na verjetnost izvajanja dampinga na trgu Unije s strani proizvajalcev izvoznikov iz ZDA, ker se dobava in povpraševanje na ameriškem trgu verjetno ne bosta izenačili pred letom 2013.

    (39)

    Spomniti je treba, da so etanolamini del poslovnega sektorja derivatov EO. Monoetilenglikol (MEG) tudi sodi v ta sektor. Nekateri znaki kažejo, da se večina proizvajalcev derivatov EO v Aziji zaradi zelo zmanjšanega trga glikola poskuša osredotočiti na poslovanje z derivati EO, razen MEG, zato pošiljajo na trg več etanolaminov. Dejansko so se zaradi zelo slabih cen MEG v letu 2008 tisti azijski proizvajalci, ki lahko proizvajajo MEG in etanolamine, odločili za proizvodnjo etanolaminov, da bi tako izboljšali svojo celotno dobičkonosnost (14). To bo verjetno zaostrilo razmere na trgu etanolaminov v Aziji, ki je leta 2008 predstavljal 18 % (15) celotnega ameriškega uvoza. Na podlagi informacij z začetka sedanje gospodarske krize so bile napovedi, da bo v Aziji kratkoročno še vedno znatno pomanjkanje (16), vendar se pričakuje, da se ga bo v srednjeročnem obdobju ob upoštevanju znatnega povečanja zmogljivosti etanolamina v Aziji nadomestilo, kot je razloženo v uvodni izjavi 27.

    (40)

    Razpoložljive informacije po koncu OPP potrjujejo, da bodo proizvajalci, ki proizvajajo tako MEG kot etanolamine, zaradi slabih cen MEG dajali prednost proizvodnji etanolaminov, da bi tako izboljšali svojo celotno dobičkonosnost. Glede na razvoj zmogljivosti proizvodnje MEG v svetu informacije (17) kažejo, da so se zmogljivosti proizvodnje MEG med obravnavanim obdobjem povečale za približno 19 %. Razen za Azijo je bilo to pripisano predvsem povečanju v državah Bližnjega vzhoda (Iran, Kuvajt in Savdska Arabija), kjer se bodo širitve MEG nadaljevale do leta 2015. V Mehiki se je med obravnavanim obdobjem zmogljivost proizvodnje etanolaminov povečala za 40 000 ton, razpoložljive informacije pa kažejo, da je treba pričakovati prehod s proizvodnje MEG na proizvodnjo etanolaminov. To stanje potrjuje, da se svetovni trg sooča z resno težavo prevelike ponudbe pri proizvodnji MEG, kar pojasnjuje, zakaj se svetovne cene MEG znižujejo.

    (41)

    Ker so ZDA najpomembnejši trg etanolaminov, se pričakuje, da bo to prvi trg, ki se bo soočil s posledicami prevelike ponudbe MEG, tj. padcem cen MEG in prehodom ustreznih surovin (EO) s proizvodnje MEG na proizvodnjo etanolaminov. Očitno je, da bodo prevelika ponudba MEG in njene posledice skupaj z že opredeljenim presežkom etanolamina na ameriškem trgu ustvarili pritisk na cene etanolamina.

    (42)

    Na splošno prodaja na trgu Unije redkeje temelji na pogodbah za določen čas kot na ameriškem trgu, vendar so vse preverjene pogodbe vsebovale določila, ki dovoljujejo razmeroma hitro prilagoditev cen (običajno v nekaj tednih) zaradi nihanja cen. Obstoj prodajnih pogodb tako ne pomeni, da so prodajne cene določene za daljše obdobje in so zato stabilne. Na cene na enoto zelo vplivajo cene na svetovnem trgu.

    (43)

    Industrijski uporabniki v ZDA in v Uniji imajo podobne pogoje na obeh trgih, saj so pogosto večnacionalne družbe, ki se o določitvi virov pogajajo na svetovni ravni in izberejo dobavitelje, ki so zmožni dobavljati v podobnem obsegu. Prodaja trgovcem in distributerjem s strani dveh sodelujočih proizvajalcev izvoznikov predstavlja samo med 10 % in 20 % količine, prodane na ameriškem domačem trgu, ter med 25 % in 35 % prodaje na trgu Unije. Glede na preverjene podatke so bile domače cene ZDA v povprečju za 7 % nižje od cen Unije, prodajne cene ZDA za domače industrijske uporabnike pa so bile v povprečju za 30 % nižje od cen za uporabnike v Uniji. Ti podatki potrjujejo, da je bila med OPP razmeroma velika razlika med navedenima trgoma, pri čemer so bile tržne cene Unije višje od ameriških cen. Zato bi ob upoštevanju nasičenosti na drugih izvoznih trgih ZDA in ravni cen v EU ukinitev ukrepov v primeru, da se bo takšna razlika med cenami nadaljevala, pomenila znatno spodbudo za povečanje izvoza v EU.

    V zvezi s tem se opozarja, kot je razloženo v uvodni izjavi 48, da ustrezni podatki po OPP kažejo, da so zaradi svetovne gospodarske krize v obdobju po OPP ameriške cene presegle cene Unije.

    (44)

    Na podlagi podatkov, povezanih z OPP, in glede na nezanemarljivo razliko med cenami ZDA in EU za industrijske uporabnike, ki predstavljajo večino potrošnikov, bi ukinitev ukrepov pomenila znatno spodbudo za premik prodaje ZDA v EU. V vsakem primeru se je ta slika po OPP spremenila in za večino vrst izdelkov bi imel izvoz ZDA konkurenčne cene samo, če bi potekal po dampinških cenah (glej od uvodne izjave 48 naprej).

    (45)

    Preiskava je pokazala, da so bili med OPP glavni izvozni trgi za ZDA Kanada, Mehika, Brazilija in Unija. Glede na prodajne cene so ameriške izvozne cene za tretje države na splošno višje od cen na ameriškem domačem trgu, ameriške izvozne cene v EU pa so na splošno višje od tistih za ostali svet. Čeprav je zgoraj navedeno mogoče delno pripisati manjšemu obsegu izvoza (tj. rezultat manjšega obsega so običajno višje cene), pa tudi potrjuje pomembnost izvoznih trgov za proizvajalce ZDA, ki so lahko vedno pričakovali višje cene in zato štejejo te trge za zelo privlačne v primeru, če bi se na domačem trgu ZDA pojavile težave, kot je prevelika ponudba/zmogljivost ali zmanjšanje povpraševanja.

    (46)

    Splošne cene etanolamina so se z rekordnih cen v tretji četrtini in začetku četrte četrtine leta 2008 proti koncu leta 2008 znižale. Posledično so se cene nižale zaradi slabega povpraševanja in precej nižjih stroškov etilena (18). Očitno je, da je do tega znižanja cen prišlo tudi na tradicionalnih ameriških izvoznih trgih, kot so Kanada, Mehika ali Brazilija (19), pri čemer se poudarja, da so cene po OPP na tradicionalnih ameriških izvoznih trgih nižje kot v EU.

    (47)

    Če povzamemo, je za oba sodelujoča proizvajalca izvoznika ameriški trg načeloma še vedno najpomembnejši prodajni trg. Unija in Kanada (slednja je brez proizvodnje etanolamina) absorbirata največ ameriškega izvoza zadevnega izdelka, sledita pa jima Brazilija in Mehika. Med OPP je bilo izvožene približno 20 % ameriške proizvodnje z ravnmi cen, ki so bile na splošno višje od tistih, zaračunanih na domačem trgu ZDA. Zato je imela med OPP prodaja Uniji in ostalemu svetu pomembno vlogo pri splošni uporabi in dobičkonosnosti obstoječih proizvodnih zmogljivosti. Medtem ko so se cene po OPP bistveno spremenile, ni nobenega dvoma, da imajo izvozni trgi stalen pomen za dobičkonosnost in izkoriščenost zmogljivosti. Nič ne kaže na to, da zgoraj navedeno ne bi veljalo za nesodelujoče ameriške proizvajalce.

    (48)

    Dejavnik, za katerega se pričakuje, da bo imel ključno vlogo pri razvoju svetovne zmogljivosti in povpraševanja v bližnji prihodnosti, je vpliv nedavne svetovne gospodarske krize. Družba Dow Chemical je trdila, da kriza ne bo imela bistvenega vpliva na poslovanje z etanolamini, da je sedanja kriza dosegla dno in da se bodo cene v drugi polovici leta 2009 ponovno dvignile. Industrija Unije pa je na drugi strani trdila, da se je povpraševanje zmanjšalo za 30 %, da so njene prodajne cene strmo padle in da je to znižanje cen večje od znižanja cen zadevnih surovin, ki se uporabljajo za proizvodnjo etanolaminov, in sicer EO in amoniaka.

    Argumenti družbe Dow Chemical niso bili prepričljivi. V preteklosti so gospodarske recesije negativno vplivale na povpraševanje določenih sektorjev končne uporabe, kot so izdelki za osebno nego. Kot je bilo že navedeno, se pričakuje, da bo vpliv ameriške zakonodaje v zvezi z izdelki za obdelavo lesa na povpraševanje po teh izdelkih kmalu popustil, medtem ko se zdi, da dobro znana slabost sektorja gradbeništva in avtomobilske industrije tako v Evropi kot v ZDA v bližnji prihodnosti ne bo pomagala povpraševanju sektorja cementa ali avtomobilskih tekočin po zadevnem izdelku. Poleg tega je bil v uporabi tekstila v ZDA opazen trend upadanja, ki se je nato v letu 2007 izravnal. Gledano v celoti, trditev družbe Dow Chemical glede gospodarske krize in prihodnjega razvoja cen niso potrdile nobene javne informacije, razpoložljive med sedanjo preiskavo. Razpoložljive informacije vodilnih strokovnih publikacij so potrdile prikaz industrije Unije, da se je povpraševanje močno zmanjšalo, v nekaterih sektorjih celo za 40 %.

    Razpoložljivi podatki po OPP kažejo, da se je v primerjavi s stanjem, ki je prevladovalo med OPP, damping povečal. Kot je navedeno zgoraj, je bila med OPP sorazmerno velika razlika med trgom EU in ZDA, pri čemer so bile cene EU pogosto višje od ameriških cen. Zato je bil damping ugotovljen za dva ameriška proizvajalca, ne pa tudi za tretjega. Proti koncu OPP in oktobra 2008 je prišlo do očitnega pregrevanja trga. Zlasti ameriške cene so se močno povišale in presegle cene EU pri dveh od treh vrst izdelkov (MEA in DEA, ki sta predstavljala 41 % ameriškega izvoza), medtem ko se je razlika v ceni pri TEA znatno zmanjšala. Čeprav so se cene od oktobra 2008 močno znižale, zadnji razpoložljivi podatki kažejo, da so cene v ZDA še vedno višje od cen v Evropi, zlasti cene MEA in DEA. Z drugimi besedami, če bo izvoz iz ZDA v Evropo želel konkurirati evropskim izdelkom na podlagi cene, bo moral potekati po dampinških cenah.

    (49)

    Opozarja se, da je bil v OPP ugotovljen damping za enega od dveh sodelujočih proizvajalcev izvoznikov, vendar na nižji ravni kot med prejšnjo preiskavo v zvezi s pregledom. Damping je bil ugotovljen tudi v zvezi s proizvajalci izvozniki, ki pa niso sodelovali.

    (50)

    V primerjavi s prejšnjo preiskavo v zvezi s pregledom se je tržni delež ameriškega uvoza zmanjšal s 16,7 % na 14 %. V ZDA je še vedno velika neizkoriščena zmogljivost v višini približno 60 000 ton, čeprav v manjšem obsegu kot med prejšnjo preiskavo. Spomniti je treba, da je bila nizka stopnja izkoriščenosti med OPP posledica začasnih dogodkov in da zaradi pomanjkanja sodelovanja ni bilo mogoče preiskati uporabe približno 29 % obstoječih zmogljivosti v ZDA. Hkrati se pričakuje, da bo povpraševanje na ameriškem trgu raslo nekoliko počasneje kot v Uniji in da se bo presežna zmogljivost v ZDA absorbirala najprej do leta 2013. Poleg tega imajo ob morebitni razveljavitvi ukrepov ameriški proizvajalci spodbudo, da povečajo prodajo na trg Unije, saj je bilo v številnih primerih ugotovljeno, da so cene v Uniji višje od cen, zaračunanih na notranjem trgu ZDA ali drugih izvoznih trgih, ki so jih med OPP oskrbovali ameriški proizvajalci. Iz navedenega je razvidno, da obstaja spodbuda za ameriške družbe za povečanje njihove prisotnosti na trgu Unije. To bi povzročilo preveliko ponudbo in zato znižanje cen, tj. celo večji obseg dampinškega uvoza kot med OPP. Verjetnost nadaljevanja/povečanja dampinškega uvoza je na podlagi podatkov iz OPP še večja, če se upošteva dogodke po OPP. Po OPP in kot rezultat svetovne gospodarske krize so ameriške cene močno presegle cene EU zadevnega izdelka, ravni cen v ostalem svetu pa so na splošno nižje. Razvoj po OPP jasno kaže, da če bi ameriški proizvajalci želeli konkurirati industriji Unije, bi morali njihovi izdelki vstopiti na trg po dampinških cenah v še večjem obsegu kot med OPP.

    (51)

    Obstaja torej verjetnost nadaljevanja dampinga in tveganje, da bi povečanje obsega uvoza lahko povzročilo pritisk na znižanje cen v Uniji, vsaj do leta 2013, če se ukrepi razveljavijo.

    D.   OPREDELITEV INDUSTRIJE UNIJE

    (52)

    Pritožba je bila vložena v imenu štirih znanih proizvajalcev etanolamina v EU, ki predstavljajo glavni delež, v tem primeru več kot 95 % celotne znane proizvodnje podobnega izdelka v Uniji.

    (53)

    Ti štirje proizvajalci vložniki Unije so v celoti sodelovali v preiskavi. Družba Unije, LUKOIL Neftochim Bourgas AD, je podprla pritožbo kot proizvajalka Unije, vendar ni odgovorila na vprašalnik in ni zagotovila nobenih drugih informacij ali podatkov. Proizvajalci vložniki Unije imajo proizvodne obrate v Franciji, Nemčiji, na Švedskem in v Belgiji.

    (54)

    Spomniti je treba, da ima en proizvajalec Unije, INEOS Oxide Ltd, interese glede izdelka tudi v ZDA. Med preiskavo je ta proizvajalec izjavil, da se šteje za zavezanega proizvajalca Unije. Med OPP je družba uvažala zadevni izdelek od svojega povezanega ameriškega proizvajalca, vendar je delež uvoza glede na njeno proizvodnjo v Uniji manjši od 10 %. Poleg tega ima glede na razpoložljive informacije ta proizvajalec načrte za širitev zmogljivosti v Uniji do konca leta 2010. V skladu z navedenim se ta družba lahko šteje za dejanskega proizvajalca Unije, saj njen uvoz ni temeljni del njene poslovne dejavnosti. Zato se ne zdi primerno tega proizvajalca izključiti iz opredelitve industrije Unije v skladu s členom 4(1)(a) osnovne uredbe.

    (55)

    Na podlagi tega so proizvajalci Unije štirje, tj. BASF SE/AG, INEOS Oxide Ltd, Sasol Germany GmbH in Akzo Nobel Functional Chemicals AB, ter sestavljajo industrijo Unije v smislu člena 4(1) in člena 5(4) osnovne uredbe. V nadaljnjem besedilu bodo navedeni kot „industrija Unije“.

    (56)

    Preiskava je pokazala, da je kot v prejšnji preiskavi v zvezi s pregledom del proizvodnje etanolaminov v Uniji namenjen za notranjo ali lastno uporabo. Tri od štirih družb, ki sestavljajo industrijo Unije, proizvajajo za lastno uporabo. Preiskava je potrdila, da industrija Unije ne kupuje zadevnega izdelka za lastno uporabo od neodvisnih strank v Uniji ali zunaj nje in da se lastna proizvodnja uporablja za proizvodnjo drugih nadaljnjih izdelkov. Etanolamini za lastno uporabo se zato ne štejejo kot konkurenca etanolaminom, ki so na razpolago na trgu Unije (v nadaljevanju: prosti trg).

    E.   POLOŽAJ NA TRGU UNIJE

    1.   Potrošnja Unije

    (57)

    Potrošnja Unije je temeljila na kombinaciji obsega proizvodnje proizvajalcev Unije za prosto prodajo na trgu Unije in za njihovo lastno uporabo ter obsega uvoza iz tretjih držav na trg Unije brez izvoza proizvajalcev Unije. Dodane so bile tudi ocene za nesodelujočega proizvajalca, ki predstavlja zelo majhen del proizvodnje Unije.

    (58)

    Na podlagi tega se je potrošnja Unije gibala tako:

    Potrošnja

    (v tonah)

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Skupaj

    439 521

    438 872

    479 361

    475 269

    Indeks

    100

    100

    109

    108

    Lastna uporaba

    248 994

    246 857

    243 995

    206 982

    Indeks

    100

    99

    98

    83

    Prosti trg

    190 505

    192 010

    235 461

    268 386

    Indeks

    100

    101

    124

    141

    Vir: Odgovori na vprašalnike in Eurostat.

    (59)

    Potrošnja na prostem trgu se je v obravnavanem obdobju povečala za 41 %, pri čemer se je najbolj povečala med letom 2007 in OPP. Lastna potrošnja se je zmanjšala za 17 %.

    2.   Uvoz iz ZDA

    (60)

    Obseg uvoza zadevnega izdelka iz ZDA v Unijo se je v obravnavanem obdobju zmanjšal za 16 %. Kljub temu je bilo med letom 2007 in OPP opaženo manjše povečanje uvoza. Na splošno ameriški proizvajalci svojega izvoza v EU niso povečali zaradi (i) operativnih težav (materialni vpliv orkanov na ameriško proizvodnjo in izvoz) in posledične potrebe, da zadovoljijo ameriški trg, in (ii) zmanjševanja globalne ponudbe/povpraševanja zaradi izpada proizvodnje v drugih delih sveta in povečanih poslovnih možnosti za uporabo surovin za proizvodnjo etanolaminov pri proizvodnji MEG. Poleg tega je med obravnavanim obdobjem en ameriški proizvajalec skoraj ustavil svoj izvoz v EU, s čimer je prispeval k opaženemu zmanjšanju. Treba je tudi omeniti, da se velik del uvoza iz ZDA v OPP ni izvajal po dampinških cenah.

    Uvoz

    (v tonah)

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Zadevni proizvod

    44 912

    39 641

    35 892

    37 583

    Indeks

    100

    88

    80

    84

    Vir: Odgovori na vprašalnike in Eurostat.

    (61)

    Povprečna uvozna cena se je v obravnavanem obdobju stalno zviševala. Na splošno je bila povprečna uvozna cena iz ZDA vedno nižja od povprečnih cen industrije Unije.

    Povprečna uvozna cena na tono

    (v EUR)

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Zadevni izdelek

    825

    974

    1 000

    1 114

    Indeks

    100

    118

    121

    135

    Vir: Odgovori na vprašalnike in Eurostat.

    (62)

    Tržni delež uvoza iz ZDA se je med obravnavanim obdobjem zmanjšal za 9,6 odstotnih točk. Ta upad se pripisuje težavam, navedenim v uvodni izjavi 60.

    Tržni delež ZDA

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Zadevni izdelek

    23,6 %

    20,6 %

    15,2 %

    14 %

    Indeks

    100

    88

    65

    59

    Vir: Odgovori na vprašalnike in Eurostat.

    (63)

    Za namen analize nelojalnega nižanja cen je bila izvedena primerjava uvoznih cen dveh sodelujočih proizvajalcev izvoznikov, ki jih zaračunavata neodvisnim strankam, s cenami industrije Unije na podlagi tehtanih povprečij za primerljive vrste izdelkov v OPP. Cene industrije Unije so se prilagodile na raven cene franko tovarne in se primerjale z uvozno ceno CIF na meji Unije z dodanimi carinami. Ta primerjava cen je bila izvedena za transakcije na enaki ravni trgovine po morebitnih potrebnih prilagoditvah ter odbitku rabatov in popustov.

    (64)

    Na podlagi navedene metodologije ni bilo ugotovljeno nobeno nelojalno nižanje prodajnih cen industrije Unije.

    3.   Uvoz iz drugih tretjih držav

    (65)

    Uvoz iz drugih tretjih držav se je med obravnavanim obdobjem postopoma povečeval, dosegel vrh leta 2007 ter se med letom 2007 in OPP zmanjšal. Kljub temu je bil med obravnavanim obdobjem vedno precej manjši od uvoza iz ZDA. Glavne druge države izvoznice so Rusija, Mehika, Iran in Tajvan. Razen Rusije, katere izvoz se stalno povečuje, imajo vse ostale države neenoten razvoj izvoza z zmanjševanjem in povečevanjem količin iz leta v leto.

    Uvoz iz drugih držav

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Tone

    7 862

    16 021

    23 086

    19 644

    Indeks

    100

    204

    294

    250

    Tržni delež

    4,1 %

    8,3 %

    9,8 %

    7,3 %

    Indeks

    100

    202

    238

    177

    Uvozna cena EUR/tono

    1 215

    1 177

    1 402

    1 459

    Indeks

    100

    97

    115

    120

    Vir: Eurostat.

    4.   Gospodarski položaj industrije Unije

    (66)

    Spomniti je treba, da industrija proizvaja tudi za lastno uporabo. Na podlagi prodaje na prostem trgu in lastne uporabe so bili vzpostavljeni naslednji kazalci: zaloge, proizvodnja, zmogljivost, izkoriščenost zmogljivosti, naložbe, donosnost naložb, denarni tok, zmožnost zbiranja kapitala, zaposlenost, produktivnost in plače. Preostala kazalca, namreč prodaja in dobiček, se nanašata na prodajo na prostem trgu. Glede na razvoj zaprtega trga, tj. da je lastna poraba na splošno v skladu z razvojem prodaje na prostem trgu, se lahko ugotovitve glede zaprtega trga ekstrapolirajo.

    (67)

    V obravnavanem obdobju sta se proizvodnja industrije in zmogljivost Unije postopoma povečali za 13 %. Izkoriščenost zmogljivosti industrije Unije je ostala stabilna na visoki ravni malo pod 90 %. Glede na razpoložljive informacije je ta raven izkoriščenosti zmogljivosti za zadevno industrijo blizu najvišje ravni. Vzporedno povečanje proizvodnje in zmogljivosti, ki je v vsakem primeru ostalo nižje od rastoče potrošnje Unije, potrjuje, da je imela industrija Unije korist od obstoječih ukrepov in povečanja povpraševanja po zadevnem izdelku (kar se pripisuje rastočemu povpraševanju v različnih nadaljnjih proizvodnih procesih, ki uporabljajo etanolamine).

     

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Proizvodnja (v tonah)

    375 119

    371 688

    407 744

    424 526

    Indeks

    100

    99

    109

    113

    Zmogljivost (v tonah)

    424 000

    432 000

    458 000

    477 000

    Indeks

    100

    102

    108

    113

    Izkoriščenost zmogljivosti

    88 %

    86 %

    89 %

    89 %

    Indeks

    100

    97

    101

    101

    Vir: Izpolnjeni vprašalniki.

    (68)

    V skladu s splošnim povečanjem potrošnje Unije so se povečale tudi zaloge industrije Unije. Vendar se to ne šteje za zelo pomemben kazalec, saj je proizvodnja etanolamina prilagojena kupcu in večinoma temelji na dolgoročnih pogodbah, ki so običajno sklenjene ob koncu koledarskega leta.

     

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Zaloge (v tonah)

    8 906

    10 113

    9 250

    11 097

    Indeks

    100

    114

    104

    125

    Vir: Izpolnjeni vprašalniki.

    (69)

    Prodaja industrije Unije se je med obravnavanim obdobjem znatno povečala (tudi do 54 %). Kljub temu je bilo glede na pomembno vzporedno povečanje potrošnje na prostem trgu Unije povečanje tržnega deleža industrije Unije v obravnavanem obdobju razmeroma skromno (povečal se je za 6,4 odstotne točke). Ti trendi potrjujejo, da je bila industrija Unije v položaju, v katerem je lahko imela korist od veljavnih ukrepov. Povprečna cena enote lastne proizvodnje industrije Unije se je v obravnavanem obdobju povečala za 31 %. Ta položaj odraža precejšnje zvišanje cen surovin, ki se uporabljajo za proizvodnjo etanolaminov, pa tudi povečano dobičkonosnost, zlasti med OPP.

    (70)

    Opaženo zvišanje prodajnih cen industrije Unije je tudi v skladu s svetovnim zvišanjem cen na svetovnem trgu etanolamina. Ta pojav je posledica vrste izrednih in začasnih dogodkov, ki so se zgodili med obravnavanim obdobjem ter zlasti med letom 2007 in OPP. Po eni strani so se cene surovin (EO, ki je v glavnem naftni derivat in amoniak) med obravnavanim obdobjem precej zvišale. Po drugi strani pa se je na svetovnem trgu v istem obdobju močno zmanjšalo ravnotežje med globalno ponudbo/povpraševanjem. To je bil rezultat različnih dejavnikov, kot so: težave v proizvodnji in izvozu ZDA, ki so jih povzročili orkani, težave pri proizvodnji v Aziji, močno nihanje povpraševanja po nadaljnjih izdelkih (kemičnih sredstvih in bolj natančno glifosatu), ki uporabljajo etanolamine kot surovino, in težave pri proizvodnji izdelkov (zlasti MEG), pri katerih se uporablja enaka surovina kot pri etanolaminih, zaradi česar so proizvajalci, ki proizvajajo tako MEG kot etanolamine, začasno prešli na proizvodnjo MEG.

    Prodaja podobnega izdelka v potrošnji na prostem trgu v Uniji

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Obseg (v tonah)

    132 003

    130 575

    169 403

    203 090

    Indeks

    100

    99

    128

    154

    Povprečna prodajna cena (EUR/tono)

    1 044

    1 141

    1 189

    1 366

    Indeks

    100

    109

    114

    131

    Tržni delež

    69 %

    68 %

    72,9 %

    76,6 %

    Indeks

    100

    98

    106

    111

    Vir: Izpolnjeni vprašalniki.

    (71)

    V obravnavanem obdobju je industrija Unije močno povečala svojo dobičkonosnost. Na to izboljšanje je treba gledati v kontekstu svetovnega zvišanja cen etanolamina, odločitve enega od proizvajalcev ZDA, da skoraj ustavi svoj izvoz v EU, kar je prispevalo k zmanjšanju uvoza iz ZDA, in povečanega povpraševanja po etanolaminih tako v Uniji kot po svetu. Slednje je imelo za posledico povečanje obsega prodaje in zvišanje ravni prodajnih cen, ki so do konca OPP bolj izstopale kot ustrezno zvišanje proizvodnih stroškov.

     

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Donosnost industrije Unije

    10,1 %

    16 %

    15,8 %

    21,9 %

    Indeks

    100

    159

    157

    217

    Vir: Izpolnjeni vprašalniki.

    (72)

    Raven naložb med obravnavanim obdobjem kaže nelinearen razvoj. Naložbe so bile po eni strani potrebne za vzdrževanje načrtov proizvodnih lokacij, po drugi strani pa za zmerno povečanje zmogljivosti za odziv na povečano povpraševanje in zadovoljitev potreb po izvozu. Donosnost naložb, izražena v neto dobičkih industrije Unije in neto knjigovodskih vrednostih njenih naložb, se je v obravnavanem obdobju znatno izboljšala. Denarni tok industrije Unije v obravnavanem obdobju prav tako kaže znatno izboljšanje.

     

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Naložbe (EUR)

    980 213

    6 396 684

    1 505 707

    2 454 173

    Indeks

    100

    654

    154

    250

    Donosnost neto sredstev

    45 %

    54 %

    55 %

    87 %

    Indeks

    100

    121

    123

    195

    Denarni tok (EUR)

    22 831 675

    34 807 468

    36 971 471

    55 859 958

    Indeks

    100

    152

    162

    245

    Vir: Izpolnjeni vprašalniki.

    (73)

    Število zaposlenih v industriji Unije, ki je vključena v proizvodnjo podobnega izdelka, se je med obravnavanim obdobjem rahlo povečalo. Industriji Unije je med obravnavanim obdobjem uspelo nadzorovati razvoj povprečnih stroškov dela na zaposlenega. Produktivnost, izražena kot donos na delavca, se je v istem obdobju malo izboljšala. Razvoj stroškov dela in produktivnosti je imel pozitiven učinek pri nadzorovanju stroškov proizvodnje in je pomagal pri izboljšanju rezultatov dobička.

     

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Zaposlenost

    100

    104

    104

    110

    Indeks

    100

    103

    104

    110

    Produktivnost (v tonah na delavca)

    3 749

    3 591

    3 916

    3 858

    Indeks

    100

    96

    104

    103

    Povprečni stroški dela na zaposlenega (EUR)

    2 389

    2 629

    2 449

    2 262

    Indeks

    100

    110

    103

    95

    Vir: Izpolnjeni vprašalniki.

    (74)

    Damping se je v OPP nadaljeval, čeprav na nižji ravni, kot je bila ugotovljena pri prejšnji preiskavi v zvezi s pregledom.

    (75)

    Kot je prikazano zgoraj, je imela industrija Unije resnično možnost okrevati od preteklega dampinga, zlasti z vidika dobičkonosnosti, prodaje in tržnega deleža.

    (76)

    Obseg izvoza industrije Unije v tretje države se je med obravnavanim obdobjem povečal za 21 %. To znatno izboljšanje se je pričelo leta 2007 in se nadaljevalo do OPP, pripisuje se zlasti povečanju povpraševanja po etanolaminih na azijskih trgih zaradi težav s proizvodnjo, ki so se na teh trgih pojavile v istem obdobju. Izvozne prodajne cene so se gibale podobno kot cene Unije. To se ponovno pripisuje dejstvu, da je obdobje med letom 2007 in OPP zaznamovalo znatno poslabšanje ravnovesja med globalno ponudbo/povpraševanjem.

     

    2005

    2006

    2007

    OPP

    Obseg izvoza industrije Unije (v tonah)

    18 308

    14 055

    22 746

    22 228

    Indeks

    100

    77

    124

    121

    Izvozne prodajne cene

    1 223

    1 293

    1 241

    1 689

    Indeks

    100

    106

    101

    138

    Vir: Izpolnjeni vprašalniki.

    5.   Sklepna ugotovitev o razmerah na trgu Unije

    (77)

    Količina etanolaminov, porabljenih na trgu Unije, se je povečala za 41 %, medtem ko se je v obravnavnem obdobju uvoz iz ZDA zmanjšal za 16 %. Hkrati je industrija Unije povečala svoj obseg prodaje in ustrezen tržni delež.

    (78)

    V obravnavanem obdobju se je gospodarski položaj industrije Unije izboljšal. Ustrezni kazalci škode opisujejo dobro stanje v smislu poslovne uspešnosti. Industrija Unije je delovala pri visoki zmogljivosti, dosegala visoke stopnje dobička, vzdrževala stabilen denarni tok, povečala naložbe in nadzorovala stroške dela. Poleg tega je izkoristila vrsto izrednih dogodkov med letom 2007 in OPP, ki so prispevali k zvišanju cen in izboljšanju poslovne uspešnosti.

    (79)

    Za zaključek, z vidika pozitivnega razvoja kazalcev, ki se nanašajo na industrijo Unije, ni bilo mogoče ugotoviti, da bi se znatna škoda nadaljevala. Zato se je preverilo, ali obstaja verjetnost ponovitve škode, če se dovoli iztek veljavnosti ukrepov.

    F.   VERJETNOST PONOVITVE ŠKODE

    (80)

    Opozarja se, da je bilo med OPP ugotovljeno nadaljevanje dampinga za dva proizvajalca izvoznika ZDA. En izmed dveh dampinških izvoznikov ni sodeloval. Ob upoštevanju dejstva, da zanj veljajo najvišji protidampinški ukrepi in da je obenem velik proizvajalec na trgu ZDA, bi imel v primeru ukinitve ukrepov zelo močno spodbudo, da se vrne na trg Unije.

    (81)

    Kot je podrobneje določeno v oddelku C, so bili v preiskavi opredeljeni številni dejavniki, ki kažejo na verjetnost znatnega povečanja dampinškega uvoza iz ZDA v primeru razveljavitve ukrepov. Ti dejavniki so zlasti:

    neizkoriščena zmogljivost ameriških proizvajalcev v višini 60 000 ton, za katero se ne pričakuje, da bi bila v bližnji prihodnosti absorbirana,

    pričakovana samozadostnost tradicionalnih izvoznih trgov ZDA, zaradi česar bi bili ameriški proizvajalci primorani izvoz preusmeriti v Unijo. To velja zlasti za izvozne trge v Latinski Ameriki in Aziji (20). Spomniti je treba, da azijski trgi igrajo pomembno vlogo pri zmožnosti ameriških proizvajalcev, da prodajo svoje presežke etanolaminov,

    kitajske protidampinške dajatve, ki so uvedene za dve od treh vrst izdelkov za številne države, vključno z ZDA,

    pritisk povečane proizvodnje zaradi prehoda s proizvodnje MEG na etanolamin. Presežna zmogljivost in nizke cene v poslovanju z MEG bodo prisilile proizvajalce, da se preusmerijo v proizvodnjo etanolaminov namesto MEG, s čimer bodo ustvarili nove zmogljivosti etanolamina in pa pritisk na cene,

    za razvoj povpraševanja po EAO v ZDA se napoveduje, da bo nižje kot v drugih državah, vključno z Unijo,

    za povprečno rast povpraševanja v Uniji se pričakuje, da bo višja od rasti v ZDA, kar bo dodatna spodbuda za proizvajalce izvoznike v ZDA, da svoj izvoz usmerijo v Unijo,

    iz razpoložljivih informacij v zvezi z enim od nesodelujočih ameriških proizvajalcev je možno sklepati, da so tudi družbe, ki niso sodelovale v preiskavi in so močno zmanjšale svoj izvoz v Unijo, še vedno zelo zainteresirane za obstanek na trgu EU in povečanje svojih izvoznih dejavnosti.

    (82)

    Glede na navedeno bodo morali ameriški proizvajalci najti dodatne stranke in najbolj izvedljiva možnost zanje bi bil trg Unije.

    (83)

    Med OPP je bil položaj industrije Unije ugoden. Razlog za to je v velikem povpraševanju po zadevnem izdelku, ki je presegalo ponudbo. Kljub temu bi povečanje uvoza etanolaminov s poreklom iz ZDA, ki se že prodajajo po znižanih cenah, ustvarilo znaten pritisk na industrijo Unije in ogrozilo njeno uspešnost.

    (84)

    Treba je tudi omeniti, da so etanolamini bazični proizvodi, tj. različne vrste izdelka so proizvedene po določenih tehničnih standardih in izdelke iz enega vira se zlahka nadomesti z izdelki iz drugih virov. Zato bo na trgu, za katerega je značilna prevelika ponudba, konkurenca temeljila predvsem na ceni.

    (85)

    Na podlagi navedenega lahko kombinacija opisanih dejavnikov razmeroma hitro ogrozi veliko povpraševanje po etanolaminih in privede k preveliki ponudbi na trgu Unije. Povečanje dampinškega uvoza bi ustvarilo pritisk na nižanje ravni prodajnih cen in negativno vplivalo na uspešnost kazalnikov, povezanih z industrijo Unije, zlasti dobičkonosnost. Ob povečanju dampinga bi prišlo do nelojalnega nižanja cen.

    (86)

    Verjetnost ponovitve škode, opisane v prejšnjem oddelku, povečuje dejstvo, da se je trg etanolamina spremenil zaradi gospodarske krize, ki se je začela jeseni leta 2008. Številni ključni parametri so se znatno spremenili tako glede izvoza kot položaja industrije Unije. Kot je bilo razloženo, razpoložljive informacije kažejo, da po OPP obstaja znatno povečanje dampinškega uvoza, saj so ameriške ravni cen za dve vrsti izdelkov nad evropskimi ravnmi cen, medtem ko razlika v ceni pri tretji vrsti hitro izginja. V zvezi s tem podatki Eurostata kažejo, da je med drugim četrtletjem leta 2009 uvoz iz ZDA (tj. 15 052 ton), ki je prispel v Unijo, za 20 % cenejši kot med OPP.

    (87)

    Brez uvedbe ukrepov bi bil povečan dampinški uvoz problem za industrijo Unije, ki je znatno oslabljena. Javno razpoložljive informacije, zbrane med preiskavo, dejansko kažejo na zmanjšano povpraševanje, prodajo in ekonomijo obsega, neizkoriščeno zmogljivost, manjšo finančno uspešnost itd (21). Zaradi sedanje gospodarske krize je na trgu etanolamina v Uniji šibko povpraševanje. Zato so bili proizvajalci Unije prisiljeni zmanjšati proizvodnjo.

    (88)

    Industrija Unije trenutno deluje pri 70 % stopnji izkoriščenosti zmogljivosti, tj. precej nižji stopnji kot med OPP, ko je delovala pri skoraj polni zmogljivosti. Poleg tega je obseg prodaje industrije Unije padel za približno 30 %, obenem pa so se prodajne cene po OPP znižale za 35–40 %. Hkrati je iz gibanja stroškov proizvodnje in dobičkonosnosti po OPP razvidno, da je med stroški surovin in cenami etanolaminov veliko neravnovesje, ki še dodatno škoduje finančni uspešnosti industrije Unije. Stroški dveh glavnih surovin, ki se uporabljata pri proizvodnji etanolamina (etilen in amoniak), so se med obdobjem po OPP znižali, vendar znatno manj od znižanja cen etanolamina. To je povzročilo veliko znižanje stopenj dobička industrije Unije, ki je trenutno v izgubi oziroma ima enomestno stopnjo dobička.

    (89)

    Z drugimi besedami, industrija Unije ni več v navidezno močnem položaju, temveč v položaju, v katerem bo pritisk dampinškega uvoza skoraj gotovo sprožil nevarno nižanje cen, ki bo dosti močnejše kot tisto, ugotovljeno na podlagi podatkov iz OPP.

    (90)

    Navedeni gospodarski položaj je zmanjšal poslovne možnosti industrije Unije. Po eni strani ta ne bi bila sposobna razširiti kroga svojih strank v EU, saj nič ne kaže, da bi njeni glavni konkurenti na trgu Unije (tj. ameriški proizvajalci) prenehali izvažati v EU. Po drugi strani se prav tako ne zdi verjetno, da bi s povečanjem proizvodnje za lastno uporabo zmanjšali pritisk na industrijo Unije, saj nič ne kaže, da bi lahko gospodarske možnosti izdelkov v nadaljnjem proizvodnem procesu (kot so etilenamini, herbicidi in katalizatorji) izravnale pritisk na trgu etanolamina.

    (91)

    V primeru razveljavitve ukrepov obstaja velika verjetnost znatnega povečanja dampinškega uvoza iz ZDA v Unijo, ki bi gotovo privedla do ponovitve škode. Ameriški proizvajalci izgubljajo tradicionalne trge, medtem ko bi prevelika ponudba MEG povzročila povečanje proizvodnje etanolaminov, ki bi jih bilo treba prodati na neameriških trgih. Poleg tega je gospodarska kriza vplivala na industrijo Unije, ki se sooča s pritiskom zaradi dampinškega uvoza iz ZDA in nima nobene druge možnosti za nasprotovanje škodljivemu dampingu razen nadaljevanja izvajanja protidampinških ukrepov. Niso bili ugotovljeni znaki, na podlagi katerih bi bilo možno sklepati, da se v primeru izteka ukrepov položaj ne bi poslabšal.

    G.   INTERES UNIJE

    1.   Uvodna opomba

    (92)

    V skladu s členom 21 osnovne uredbe se je preučilo, ali bi bila ohranitev trenutno veljavnih protidampinških ukrepov v nasprotju z interesom Unije kot celote. Določitev interesa Unije je temeljila na presoji vseh različnih vključenih interesov, tj. industrije Unije, uvoznikov, trgovcev, veletrgovcev in industrijskih uporabnikov zadevnega izdelka.

    (93)

    Opozoriti je treba, da se v prejšnjih preiskavah uvedba ukrepov ni štela kot nasprotujoča interesom Unije. Poleg tega je sedanja preiskava pregled zaradi izteka ukrepa, zato se preučuje položaj, v katerem veljajo protidampinški ukrepi.

    (94)

    Na podlagi tega se je preučilo, ali kljub sklepom o verjetnosti nadaljevanja dampinga in ponovitve škode, obstajajo nujni razlogi, ki bi privedli do sklepa, da ohranitev obstoječih ukrepov v tem posebnem primeru ni v interesu Unije.

    2.   Interes industrije Unije

    (95)

    Opozarja se, da se je damping v OPP nadaljeval in da obstaja verjetnost nadaljevanja dampinškega uvoza zadevnega izdelka s poreklom iz ZDA ter ponovitve škode za industrijo Unije.

    (96)

    Industrija Unije je dokazala, da je obstojna in konkurenčna, kar potrjuje pozitiven razvoj večine gospodarskih kazalcev. Prej uvedeni protidampinški ukrepi so prispevali k obnovitvi dobičkonosnosti in omogočili zadostno donosnost naložb. To bi lahko koristilo novim naložbam v letu 2010. Zato je v interesu industrije Unije, da se ukrepi proti dampinškemu uvozu iz ZDA ohranijo.

    3.   Interesi uvoznikov in trgovcev/trgovcev na debelo

    (97)

    Glede na pomanjkanje sodelovanja trgovcev in trgovcev na debelo je bilo sklenjeno, da odsotnost ali nadaljevanje ukrepov ne bi močno vplivalo na te stranke. Poleg tega s preiskavo ni bil ugotovljen obstoj nepovezanih uvoznikov, saj je celoten uvoz zadevnega izdelka s poreklom iz ZDA v Unijo potekal prek uvoznikov, povezanih z ameriškimi proizvajalci izvozniki.

    (98)

    Nadaljevanje ukrepov ne bo spremenilo sedanjega položaja povezanih uvoznikov, ki so v OPP ustvarili dobičke, ki so v skladu s tržnimi razmerami. Vsekakor, vsaj v zadevnem primeru, so interesi povezanih uvoznikov sestavni del interesov proizvajalcev izvoznikov, saj lahko slednji določajo politiko povezanih uvoznikov. Spomniti je treba, da interesi proizvajalcev izvoznikov niso del analize interesa Unije.

    4.   Interes industrijskih uporabnikov

    (99)

    Ker bi nadaljevanje ukrepov pomenilo tretje podaljšanje veljavnosti protidampinških ukrepov, je bila posebna pozornost namenjena industrijskim uporabnikom.

    (100)

    V tej preiskavi se je javil le en uporabnik iz dejavnosti esterquata za mehčalce tkanin. Esterquati se proizvajajo na podlagi TEA in se uporabljajo kot mehčalci tkanin, ki jih tržijo tako imenovani „proizvajalci pralnih sredstev“, kot so Unilever, Henkel, Colgate Palmolive, Procter & Gamble in Benckiser/Reckitt. Zadevni industrijski uporabnik je med OPP etanolamine nabavljal tako od industrije ZDA kot Unije. Uvoz tega industrijskega uporabnika je predstavljal majhen delež celotnega uvoza iz ZDA (med 15 % in 25 % – natančne številke ni mogoče razkriti zaradi zaupnosti).

    (101)

    Edini sodelujoči industrijski uporabnik je trdil, da uporabniki Unije zaradi protidampinških ukrepov trpijo, saj so odvisni od uvoza etanolamina kot dodatnega vira za pokritje njihovega povpraševanja v EU. Prav tako je trdil, da uporabniki Unije delujejo na zelo konkurenčnih in cenovno občutljivih trgih, na katerih izvajajo pritisk proizvajalci v poproizvodni fazi. Prav tako morajo kupovati surovine po najnižji možni ceni, da bi kar najbolj zmanjšali stroške. Zato po mnenju tega industrijskega uporabnika vsakršno zvišanje cen etanolamina ogroža njegove poslovne dejavnosti in spodkopava njegovo dobičkonosnost. Zato je ta stranka zaključila, da nadaljevanje ukrepov ni v interesu Unije, saj bi se v primeru izteka ukrepov omenjene razmere izboljšale.

    (102)

    Ugotovljeno je bilo, da je med OPP TEA za edinega sodelujočega proizvajalca predstavljal pomemben del (med 20 % in 30 %) celotnih stroškov proizvodnje esterquata. Jasno je, da bi odprava protidampinških ukrepov vsaj kratkoročno ublažila breme, ki ga nosi ta družba zaradi stroškov TEA kot surovine. Kljub temu pa se ob upoštevanju, da ta družba naroča zelo velike količine TEA pri industriji Unije, ne pričakuje, da bi bil končni učinek kakršne koli spremembe protidampinških ukrepov na tega industrijskega uporabnika velik. V zvezi s tem je Komisija preučila vpliv sedanjih protidampinških ukrepov na prihodek družbe v zvezi s poslovanjem z esterquatom, pri katerem uporablja etanolamine, uvožene iz ZDA. Razpoložljivi podatki kažejo, da je splošni vpliv protidampinških dajatev na zadevni prihodek družbe zmeren (med 1 % in 5 %, natančne številke ni mogoče razkriti zaradi zaupnosti). To pojasnjuje, kako je lahko družba nadaljevala poslovne dejavnosti v tem sektorju kljub znatnemu zviševanju cen etanolamina do OPP in protidampinškim ukrepom. Spomniti je treba tudi, da so esterquati le precej skromen del celotne dejavnosti tega industrijskega uporabnika.

    (103)

    Preučena sta bila tudi razvoj cen TEA po OPP in njihov vpliv na stroške proizvodnje edinega sodelujočega proizvajalca. V zvezi s tem je treba spomniti, da so se cene etanolaminov po OPP znatno znižale. Glede na razvoj cen TEA in stroškovno strukturo posla z esterquati se šteje, da se je del TEA v celotnih stroških končnega izdelka po OPP znižal. Na podlagi razpoložljivih podatkov se zdi, da bi lahko zlasti za tega industrijskega uporabnika znižanje cen TEA privedlo do znižanja stroškov za TEA za 20–25 %. Učinek na celotne stroške proizvodnje končnih izdelkov bi bilo znižanje med 15 do 20 %.

    (104)

    Preučen je bil tudi učinek nadaljevanja protidampinških ukrepov na edinega sodelujočega industrijskega uporabnika, in sicer z analizo njegove pretekle gospodarske uspešnosti, zlasti glede dobičkonosnosti in prodaje. V zvezi z dobičkonosnostjo je bilo ugotovljeno, da je edini sodelujoči industrijski uporabnik v obravnavanem obdobju kljub veljavnim ukrepom dosegal mejno dobičkonosnost pri izdelkih, ki vsebujejo etanolamine. V zvezi s prodajo je bilo ugotovljeno, da je edini sodelujoči industrijski uporabnik znatno povečal izvoz izdelkov, ki vsebujejo etanolamine, medtem ko je njegova prodaja v Unijo rahlo padla. Zgoraj navedeni trendi so veljali za izdelke, proizvedene z etanolamini, s poreklom iz ZDA in s poreklom iz EU. To kaže, da obstoj protidampinških ukrepov ni imel nobenega vpliva na postopek odločanja te družbe v zvezi s prodajo, s čimer se potrjuje, da je bila družba sposobna še naprej poslovati uspešno brez kakršnih koli večjih težav, ki bi jih bilo moč opaziti pri prodaji in dobičkonosnosti. Ugotovljeno ni bilo nobeno dejstvo, ki bi kazalo na to, da bi se omenjen položaj v primeru podaljšanja ukrepov spremenil.

    (105)

    Najti ni bilo mogoče nobenega prepričljivega dokaza, ki bi podprl argument, da je težak položaj na trgu za industrijske uporabnike mogoče pripisati pomanjkanju zaloge etanolaminov v industriji Unije.

    (106)

    Če se povzame, med OPP je bil učinek protidampinških dajatev na proizvodne stroške končnega izdelka za sodelujočega industrijskega uporabnika precej omejen in odprava protidampinških ukrepov bi položaj le malo omilila. Poleg tega položaj po OPP glede cen TEA že pozitivno vpliva na cenovno strukturo družbe. Zato je bilo ugotovljeno, da nadaljevanje ukrepov ne bi pomembno vplivalo na edinega sodelujočega industrijskega uporabnika. Ob upoštevanju dejstva, da noben drug uporabnik ni sodeloval v preiskavi in o tej zadevi nobena druga stranka ni predložila dodatnih relevantnih informacij, se sklene, da zgoraj navedena analiza velja za vse industrijske uporabnike, ki bi jih lahko zadeval trg etanolamina.

    5.   Sklepna ugotovitev o interesu Unije

    (107)

    Preiskava je pokazala, da so obstoječi protidampinški ukrepi prispevali k okrevanju industrije Unije. Industrija Unije bi imela koristi od nadaljevanja ukrepov z ohranjanjem sedanjih dobičkonosnih ravni cen, ki omogočajo dodatne naložbe. Če se dovoli odprava ukrepov, bi bil ta proces okrevanja ogrožen, kot je podrobno opisano v oddelku F. Nadaljevanje ukrepov je zato v interesu industrije Unije.

    (108)

    Zdi se, da nepovezanih uvoznikov ni, prav tako se niso javili nepovezani trgovci/trgovci na debelo. Ves uvoz iz ZDA poteka prek povezanih trgovcev, za katere je bilo ugotovljeno, da so med veljavnostjo ukrepov v OPP dosegli stopnjo dobička, ki je v skladu z normalnimi tržnimi stopnjami.

    (109)

    Poleg tega ni videti, da bi obstoječi ukrepi v preteklosti imeli kakršen koli pomemben negativen vpliv na gospodarski položaj uporabnikov. Na podlagi informacij, zbranih med sedanjo preiskavo, ni videti, da bi bilo povišanje cen zaradi uvedbe protidampinških ukrepov, če je do njega sploh prišlo,, nesorazmerno v primerjavi s koristmi industrije Unije zaradi odprave izkrivljanja trgovine, ki ga je povzročil dampinški uvoz.

    (110)

    V zvezi z interesom Unije se zato sklene, da ni utemeljenih razlogov, da se obstoječi protidampinški ukrepi za uvoz etanolaminov s poreklom iz ZDA ne bi ohranili.

    (111)

    Zato se zdi ustrezno, da se obstoječi protidampinški ukrepi za uvoz etanolaminov s poreklom iz ZDA ohranijo.

    H.   PROTIDAMPINŠKI UKREPI

    (112)

    Vse stranke so bile obveščene o osnovnih dejstvih in premislekih, na podlagi katerih se je nameravala priporočiti ohranitev obstoječih ukrepov. Po tem obvestilu jim je bil odobren rok za predložitev pripomb in zahtevkov. Analizirane so bile zadevne predložene pripombe, ki pa niso vodile k spremembi bistvenih dejstev in premislekov, na podlagi katerih je bilo odločeno, da se sedanji protidampinški ukrepi ohranijo.

    (113)

    Preiskava je pokazala, da obstaja verjetnost nadaljevanja dampinga (vključno z verjetnim povečanjem obsega dampinškega uvoza), in tudi verjetnost ponovitve škode.

    (114)

    Tudi če se upošteva, da eden izmed dveh sodelujočih proizvajalcev izvoznikov izdelka ni uvažal po dampinških cenah, in predvideva, da tudi v prihodnosti njegov del uvoza iz ZDA ne bo dampinški, so izpolnjeni pogoji za nadaljevanje uporabe dajatev na podlagi člena 11(2) osnovne uredbe.

    (115)

    Iz zgornjega sledi, kakor je določeno v členu 11(2) osnovne uredbe, da je treba protidampinške ukrepe, ki se uporabljajo pri uvozu etanolaminov s poreklom iz ZDA in so bili uvedeni z Uredbo (ES) št. 1583/2006, obdržati.

    (116)

    Šteje se tudi, da je treba ukrepe ohraniti le za nadaljnji dve leti. To temelji na številnih razlogih, kot so: verjetnost ponovitve škodljivega dampinga na podlagi dejstva, da (i) se je damping ameriških proizvajalcev izvoznikov nadaljeval kljub obstoječim ukrepom, in (ii) ker se pričakuje, da se bo uvoz v Unijo povečal zaradi presežka proizvodne zmogljivosti v višini 60 000 ton v ZDA ter pomanjkanja ustreznega domačega povpraševanja, ki bi bilo sposobno absorbirati to odvečno zmogljivost v ZDA. Poleg tega se za enega od nesodelujočih ameriških proizvajalcev trenutno uporablja najvišja protidampinška dajatev, zaradi česar bi imel ob razveljavitvi ukrepov močno spodbudo za vrnitev na trg Unije. Na voljo ima tudi potrebno distribucijsko mrežo, saj na trgu Unije prodaja druge kemične izdelke, nakazal pa je, da je zanj EU pomemben izvozni trg.

    (117)

    Poleg tega se bo presežna zmogljivost ZDA do leta 2013 postopoma zmanjšala, v Uniji pa obstajajo načrti za povečanje zmogljivosti do konca leta 2010. Slednji premisleki, skupaj z negotovostjo glede vpliva sedanje svetovne gospodarske krize na trg etanolamina (na svetovni ravni in zlasti na ravni Unije), utemeljujejo omejitev ohranitve ukrepov na dve leti –

    SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    1.   Dokončna protidampinška dajatev se uvede za uvoz etanolaminov, ki se trenutno uvrščajo pod oznake KN ex 2922 11 00 (monoetanolamin) (oznaka TARIC 2922110010), ex 2922 12 00 (dietanolamin) (oznaka TARIC 2922120010) in 2922 13 10 (trietanolamin) s poreklom iz Združenih držav Amerike.

    2.   Stopnja dokončne protidampinške dajatve, ki se uporablja za izdelke iz odstavka 1, ki jih proizvajajo družbe, navedene v nadaljevanju, je naslednja:

    Gospodarska družba

    Protidampinška dajatev

    (neto znesek v EUR na tono)

    Dodatna oznaka TARIC

    The Dow Chemical

    Corporation

    2030 Dow Center

    Midland, Michigan 48674

    ZDA

    59,25

    A115

    INEOS Americas LLC

    7770 Rangeline Road

    Theodore, Alabama 36582

    ZDA

    69,40

    A145

    Huntsman Chemical

    Corporation

    3040 Post Oak Boulevard

    PO Box 27707

    Houston, Teksas 77056

    111,25

    A116

    Vse druge družbe

    111,25

    A999

    3.   Če ni drugače določeno, se uporabljajo veljavne določbe o carinskih dajatvah.

    4.   Če se blago poškoduje še pred vstopom v prosti promet in se zato cena, ki je bila dejansko plačana ali se plačuje, pri določanju carinske vrednosti porazdeli skladno s členom 145 Uredbe Komisije (EGS) št. 2454/93 (22), se znesek protidampinške dajatve, izračunan na podlagi zgoraj določenih zneskov, zniža za odstotek, ki ustreza porazdelitvi cene, ki je bila dejansko plačana ali se plačuje.

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije in velja dve leti.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, 19. januarja 2010

    Za Svet

    Predsednica

    E. SALGADO


    (1)  UL L 343, 22.12.2009, str. 51.

    (2)  UL L 56, 6.3.1996, str. 1.

    (3)  UL L 28, 2.2.1994, str. 40.

    (4)  UL L 294, 25.10.2006, str. 2.

    (5)  UL C 71, 18.3.2008, str. 13.

    (6)  UL C 270, 25.10.2008, str. 26.

    (7)  Ethylene Oxide & Glycol Market Outlook družbe PCI Xylenes & Polyesters Ltd (v nadaljevanju: PCI), oktobrska številka 2008.

    (8)  Chemical Economics Handbook Product Review-Ethanolamines-SRI Consulting, januar 2009, 642.5000 A, str. 14–15.

    (9)  PCI, januarska številka 2009.

    (10)  PCI, aprilska številka 2009.

    (11)  Publikacija Tecnon OrbiChem, 17. marec 2009.

    (12)  Publikacija SRI, januar 2009.

    (13)  Publikacija Tecnon OrbiChem, 17. marec 2009.

    (14)  Publikacija Tecnon OrbiChem, 17. december 2008.

    (15)  PCI, aprilska številka 2009.

    (16)  Na podlagi podatkov publikacije SRI o načrtih glede potrošnje in širitve, januar 2009.

    (17)  PCI, aprilska številka 2009; publikaciji Tecnon OrbiChem, 17. december 2008 in 17. marec 2009.

    (18)  PCI, aprilska številka 2009.

    (19)  Publikaciji Tecnon OrbiChem, 17. marec in 14. avgust 2009.

    (20)  Publikacija Tecnon OrbiChem, 17. marec 2009.

    (21)  Publikacija Tecnon OrbiChem, 14. avgust 2009; publikaciji ICIS, 15. april 2009 in 19. april 2009; podatki PCI (številke od novembra 2008 do julija 2009).

    (22)  UL L 253, 11.10.1993, str. 1.


    Top