Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0050

    2008/50/ES: Sklep Komisije z dne 13. decembra 2007 o določitvi podrobnih pravil o uporabi Uredbe (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o uporabi določb Aarhuške konvencije glede zahtev za notranjo revizijo upravnih aktov

    UL L 13, 16.1.2008, p. 24–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 28/04/2023; razveljavil 32023D0748

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/50(1)/oj

    16.1.2008   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 13/24


    SKLEP KOMISIJE

    z dne 13. decembra 2007

    o določitvi podrobnih pravil o uporabi Uredbe (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o uporabi določb Aarhuške konvencije glede zahtev za notranjo revizijo upravnih aktov

    (2008/50/ES)

    KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. septembra 2006 o uporabi določb Aarhuške konvencije o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah v institucijah in organih Skupnosti (1) ter zlasti člena 11(2) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Uredba (ES) št. 1367/2006 določa uporabo Aarhuške konvencije v institucijah in organih Skupnosti.

    (2)

    Za uporabo določb o notranji reviziji upravnih aktov in opustitev iz naslova IV zadevne uredbe so potrebna podrobna pravila o vsebini in načinu predložitve vlog.

    (3)

    Člen 11(1) Uredbe (ES) št. 1367/2006 določa merila, v skladu s katerimi so nevladne organizacije na ravni Skupnosti upravičene do vložitve zahtevka za notranjo revizijo v skladu s členom 10 Uredbe; pregledna in dosledna uporaba meril zahteva podrobna pravila o dokazilih, priloženih vlogam, izračun časovnih rokov za odgovor na vloge ter sodelovanje med institucijami in organi Skupnosti.

    (4)

    Da bi se zagotovila dosledna uporaba člena 11 Uredbe (ES) št. 1367/2006, se ta sklep uporablja od 28. junija 2007 –

    SKLENILA:

    POGLAVJE 1

    Člen 1

    Vsebina zahtevka za notranjo revizijo

    Nevladna organizacija, ki predloži zahtevek za notranjo revizijo upravnega akta ali opustitve iz člena 10 Uredbe (ES) št. 1367/2006, mora:

    1.

    opredeliti upravni akt ali domnevno upravno opustitev za revizijo ter določbe okoljske zakonodaje, za katere meni, da niso bile upoštevane;

    2.

    podati razloge za zahtevo;

    3.

    predložiti ustrezne dokazne informacije in dokumentacijo;

    4.

    navesti ime in kontaktne podatke osebe, ki v zadevnem primeru zahteve za notranjo revizijo zastopa nevladno organizacijo v odnosu do tretjih strank;

    5.

    predložiti dokaze o upravičenosti do vložitve zahtevka v skladu s členom 3.

    Člen 2

    Predložitev zahtevkov

    Zahtevke za notranjo revizijo upravnega akta ali upravno opustitev je treba poslati po pošti, telefaksu ali elektronski pošti osebam ali oddelkom, ki jih za to določijo institucije ali organi Skupnosti.

    Javnost bo o kontaktnih podatkih zadevnih oseb ali oddelkov obveščena z vsemi ustreznimi sredstvi.

    POGLAVJE II

    Člen 3

    Merila za upravičenost nevladnih organizacij za zahtevo notranje revizije

    1.   Nevladna organizacija, ki predloži zahtevek za notranjo revizijo upravnega akta ali opustitve iz člena 10 Uredbe (ES) št. 1367/2006, mora predložiti dokaze, ki ustrezajo merilom iz člena 11(1) navedene Uredbe, v obliki dokumentov iz Priloge k temu sklepu.

    Če nevladna organizacija zaradi razlogov, na katere ne more vplivati, ne more predložiti zadevnih dokumentov, lahko predloži dokaze v obliki katere koli druge enakovredne dokumentacije.

    2.   Če iz dokumentov iz točk 1, 2 ali 3 Priloge ni jasno razvidna povezava med vsebino, ki je razlog zahteve za notranjo revizijo, ter cilji in dejavnostmi nevladne organizacije, mora ta organizacija predložiti katero koli drugo dokumentacijo, ki dokazuje izpolnjevanje tega merila.

    3.   Če iz dokumentov iz točk 1, 2 ali 3 Priloge nista jasno razvidni neodvisnost in nepridobitna dejavnost nevladne organizacije, organizacija predloži ustrezno potrdilo, ki ga podpiše za to pooblaščena oseba iz omenjene organizacije.

    Člen 4

    Ocena upravičenosti nevladnih organizacij do zahteve notranje revizije

    1.   Zadevna institucija ali organ Skupnosti oceni informacije, predložene v skladu s členoma 1 in 3 Uredbe (ES) št. 1367/2006, in se tako prepriča, da nevladna organizacija izpolnjuje pogoje iz člena 11(1) omenjene Uredbe.

    2.   Če zadevna institucija ali organ Skupnosti na podlagi omenjenih informacij ne more povsem oceniti, ali nevladna organizacija izpolnjuje pogoje iz člena 11(1) Uredbe št. 1367/2006, mora zahtevati dodatno dokumentacijo ali informacije, ki jih omenjena organizacija predloži v razumnem roku, ki ga določi zadevna institucija ali organ Skupnosti. V tem obdobju se časovni roki iz člena 10 Uredbe začasno zamrznejo.

    3.   Zadevna institucija ali organ Skupnosti se, kjer je potrebno, posvetuje z nacionalnimi oblastmi države, v kateri je nevladna organizacija registrirana ali od tam izvira, da bi preveril in ocenil informacije, ki jih je predložila omenjena organizacija.

    Člen 5

    Upravno sodelovanje

    Institucije in organi Skupnosti med seboj sodelujejo, da zagotovijo pregledno in dosledno uporabo tega sklepa.

    Izmenjujejo si informacije o nevladnih organizacijah, ki so upravičene do predložitve zahtevka za interno revizijo.

    Člen 6

    Datum začetka uporabe

    Ta sklep se uporablja od 28. junija 2007.

    V Bruslju, 13. decembra 2007

    Za Komisijo

    Stavros DIMAS

    Član Komisije


    (1)  UL L 264, 25.9.2006, str. 13.


    PRILOGA

    Seznam dokumentov, ki jih je v skladu s členom 3(1) treba predložiti

    1.

    Statut ali poslovnik nevladne organizacije ali kateri koli drug dokument z enako vlogo v nacionalni praksi, ob upoštevanju tistih držav, kjer nacionalna zakonodaja od nevladnih organizacij ne zahteva sprejema statuta ali poslovnika.

    2.

    Letna poročila dejavnosti nevladne organizacije v preteklih dveh letih.

    3.

    Kopija vpisa v sodni register nacionalnih oblasti (javni register, uradna publikacija ali kateri koli drug ustrezen dokument) za nevladne organizacije iz tistih držav, kjer je omenjeni vpis pogoj, da nevladna organizacija pridobi status pravne osebe.

    4.

    Kjer je potrebno, dokumentacija o predhodni potrditvi upravičenosti nevladne organizacije za predložitev zahtevka za notranjo revizijo s strani institucije ali organa Skupnosti.


    Top