Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003D0396

    Sklep Sveta z dne 19. maja 2003 o načelih, prednostnih nalogah, vmesnih ciljih in pogojih Partnerstva za pristop z Bolgarijo

    UL L 145, 12.6.2003, p. 1–20 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2003/396/oj

    32003D0396



    Uradni list L 145 , 12/06/2003 str. 0001 - 0020


    Sklep Sveta

    z dne 19. maja 2003

    o načelih, prednostnih nalogah, vmesnih ciljih in pogojih Partnerstva za pristop z Bolgarijo

    (2003/396/ES)

    SVET EVROPSKE UNIJE JE —

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 622/98 z dne 16. marca 1998 o pomoči državam prosilkam v okviru predpristopne strategije, in zlasti vzpostavitve Partnerstev za pristop [1], in zlasti člena 2 Uredbe,

    ob upoštevanju predloga Komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Evropski svet je v Luksemburgu ugotovil, da je Partnerstvo za pristop nov instrument in ključni element okrepljene predpristopne strategije.

    (2) Kopenhagenski Evropski svet je navedel, da je, glede na sklepe Evropskega sveta v Bruslju in na nadaljnji napredek pri izpolnjevanju pogojev članstva, cilj Bolgarijo leta 2007 pozdraviti kot članico Evropske unije. Potrdil je sporočilo Komisije glede načrta za Bolgarijo, vključno s predlogi za občutno povečanje predpristopne pomoči, in navedel, da bi se morali visoki zneski denarne pomoči, ki naj bi bili dani na voljo, uporabiti na prilagodljiv način, z usmeritvijo na prednostne naloge, skupaj s ključnimi področji, kot so pravosodje in notranje zadeve. Navedel je, bodo nadaljnje smernice o predpristopnem delu določene v revidiranih Partnerstvih za pristop, ki bodo predstavljena v naslednjem letu.

    (3) Uredba (ES) št. 622/98 določa, da Svet s kvalificirano večino in na predlog Komisije odloči o načelih, prednostnih nalogah, vmesnih ciljih in pogojih iz posameznih Partnerstev za pristop, kot bodo predložena vsaki državi kandidatki, kot tudi o nadaljnjih pomembnejših spremembah, ki se zanje uporabljajo.

    (4) Pomoč Skupnosti je pogojena z izpolnitvijo temeljnih elementov, in zlasti s spoštovanjem obveznosti iz evropskih sporazumov ter z napredovanjem k izpolnitvi kopenhagenskih kriterijev; kjer temeljnega elementa ni, lahko Svet s kvalificirano večino na predlog Komisije ustrezno ukrepa glede katere koli predpristopne pomoči.

    (5) Evropski svet je v Luksemburgu odločil, da bodo izvajanje Partnerstva za pristop in napredka pri sprejemanju pravnega reda Skupnosti preverjali organi Evropskega sporazuma.

    (6) Redno poročilo Komisije za leto 2002 predstavlja objektivno analizo priprav Bolgarije na članstvo in opredeljuje številna prednostna področja za nadaljnje delo.

    (7) Bolgarija mora zagotoviti ustrezne pravne in upravne strukture, ki so potrebne za načrtovanje, usklajevanje, upravljanje, nadzor in ovrednotenje predpristopnih sredstev Skupnosti —

    SKLENIL:

    Člen 1

    V skladu s členom 2 Uredbe (ES) št. 622/98 so načela, prednostne naloge, vmesni cilji in pogoji iz Partnerstva za pristop Bolgarije navedeni v Prilogi, ki je sestavni del tega sklepa.

    Člen 2

    Izvajanje Partnerstva za pristop se proučuje v organih iz Evropskega sporazuma in v ustreznih organih Sveta na podlagi rednih poročil, ki jih Komisija pošilja Svetu.

    Člen 3

    Ta sklep začne veljati tretji dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju, 29. maja 2003

    Za Svet

    Predsednik

    G. Papandreou

    [1] UL L 85, 20.3.1998, str. 1.

    --------------------------------------------------

    PRILOGA

    1. UVOD

    Na zasedanju v Luxembourgu, decembra 1997, je Evropski svet sprejel sklep, da je Partnerstvo za pristop glavna podlaga za razširjeno predpristopno strategijo, ki v enotnem okviru mobilizira vse oblike pomoči državam kandidatkam. Na ta način Skupnost svojo pomoč usmerja glede na posebne potrebe vsake kandidatke kot podporo pri reševanju posameznih težav pri pripravah na pristop.

    Prvo Partnerstvo za pristop za Bolgarijo je bilo potrjeno marca 1998. V skladu z določbami Uredbe (ES) št. 622/98 (člen 2), je bilo Pristopno partnerstvo prvič dopolnjeno decembra 1999 ter drugič januarja 2002 [1], pri čemer je bil upoštevan nadaljnji razvoj Bolgarije. V sporočilu Komisije glede načrta za Bolgarijo je bilo navedeno, da bo Komisija predlagala revidirana partnerstva za pristop za Bolgarijo, ob upoštevanju ugotovitev rednih poročil iz leta 2002 in načrta. Sporočilo tudi navaja, da bodo kratkoročna in dolgoročna vprašanja načrta podrobneje razložena v revidiranem Partnerstvu za pristop, ki bo predstavljeno naslednje leto, in da bo Partnerstvo za pristop še naprej osnova za načrtovanje programov predpristopne pomoči, vendar se bodo prednostne naloge za pomoč črpale tudi iz rednih poročil, načrta in revidiranih državnih razvojnih programov, ki jih bodo posamezne države pripravile skladno z zahtevami strukturnih skladov. Navedeno je bilo, da bo Partnerstvo za pristop dopolnjevalo načrt in bosta skupaj predstavljala glavni orodji pripravljalnega dela Bolgarije za pristop k EU.

    2. CILJI

    Namen Partnerstva za pristop je postavitev prednostnih področij v enoten okvir, kjer so v skladu z rednim poročilom Komisije 2002 o napredku, ki ga je Bolgarija dosegla pri včlanjevanju v Unijo, in načrtom potrebna nadaljnja prizadevanja, finančnih sredstev, ki so na voljo za pomoč Bolgariji pri izvedbi teh prednostnih nalog, in pogojev, ki bodo veljali za zagotovitev pomoči. Partnerstvo za pristop predstavlja podlago za številne ukrepe politik, ki se bodo uporabljali za pomoč državam kandidatkam pri njihovih pripravah na članstvo. Ta, inter alia, vključujejo postopek predpristopnega fiskalnega nadzora, predpristopni gospodarski program, predpristopni pakt za boj proti organiziranemu kriminalu, kot tudi državne razvojne programe, načrte razvoja podeželja, državno strategijo zaposlovanja, usklajeno z Evropsko strategijo zaposlovanja, in sektorske načrte, ki so potrebni za sodelovanje v strukturnih skladih po pristopu ter za izvajanje ukrepa strukturnih politik v predpristopnem obdobju (ISPA) in posebni pristopni program za kmetijstvo in razvoj podeželja (Sapard) pred pristopom. Vsak od teh ukrepov se razlikuje po naravi in se pripravlja ter izvaja v skladu s posebnimi postopki, lahko pa je tudi podprt s predpristopno pomočjo. Ti ukrepi niso sestavni del tega partnerstva, vendar so prednostne naloge, ki jih vsebujejo, z njim združljive.

    3. NAČELA

    Glavna prednostna področja, opredeljena za vsako državo kandidatko, so odvisna od njene sposobnosti izpolniti kopenhagenske kriterije, ki določajo, da se za članstvo zahteva:

    - da država kandidatka doseže stabilnost institucij za zagotavljanje demokracije, pravne države, človekovih pravic ter spoštovanja in varstva manjšin,

    - obstoj delujočega tržnega gospodarstva kot tudi sposobnosti za spopadanje s konkurenčnim pritiskom in tržnimi silami znotraj Unije,

    - sposobnost prevzemanja obveznosti članstva, vključno s spoštovanjem ciljev politične, gospodarske in denarne unije.

    Na srečanju v Madridu leta 1995 je Evropski svet poudaril potrebo, da morajo države kandidatke prilagoditi svojo upravno strukturo, da se zagotovi usklajeno delovanje politik Skupnosti po pristopu. V Luxembourgu leta 1997 je poudaril, da je vključevanje pravnega reda v zakonodajo sicer nujno, a ne samo po sebi zadostno, saj je treba zagotoviti tudi dejansko uporabo. Evropski svet je leta 2000 in 2001 v Feiri in Gothenburgu potrdil bistven pomen usposobljenosti držav kandidatk za izvajanje in izvrševanje pravnega reda in dodal, da to zahteva od kandidatk izredno veliko truda pri krepitvi in reformi upravnih in pravosodnih struktur. Kopenhagenski Evropski svet je leta 2002 ponovno poudaril pomen pravosodne in upravne reforme, ki bi pospešila celotne priprave Bolgarije na članstvo.

    4. PREDNOSTNE NALOGE

    Redna poročila Komisije poleg ocene napredka izpostavljajo tudi obseg prizadevanj, ki so še potrebna na določenih področjih, da se države kandidatke pripravijo na pristop. Po zaključkih rednih poročil 2002 Bolgarija še naprej izpolnjuje politična merila in ima delujoče tržno gospodarstvo vendar še vedno ni sposobna, da bi se spopadla s konkurenčnim pritiskom in tržnimi silami znotraj Unije. Bolgarija še ne izpolnjuje v celoti meril pravnega reda. Da bi uspešno zaključila svoje priprave, si mora Bolgarija še naprej prizadevati za prenos, izvajanje in uveljavitev pravnega reda. Prav tako mora nadaljevati z reformo javne uprave in sodstva, da bo zagotovila potrebno upravno in sodno usposobljenost.

    Načrt za Bolgarijo, ki pokriva obdobje do pristopa, nakazuje glavne ukrepe, ki jih mora Bolgarija izvesti, da bo pripravljena za članstvo. Temelji na obveznostih, prevzetih med pogajanji, in na potrebnih ukrepih za izpolnitev kopenhagenskih in madridskih kriterijev za članstvo. Namen načrta je, z opredelitvijo nalog, ki jih ima pred seboj, in z zagotavljanjem večje denarne pomoči, podpreti prizadevanja Bolgarije za izpolnitev preostalih kriterijev za članstvo. Poseben poudarek je na potrebni upravni in sodni usposobljenosti za izvajanje pravnega reda in gospodarske reforme. Napredek Bolgarije na področju pravnega reda se lahko spremlja na osnovi meril uspešnosti, ki jih vsebujejo načrti. Navedena merila pokrivajo prilagajanje zakonodaje in razvoj upravne usposobljenosti.

    Revidirano Partnerstvo za pristop dopolnjuje načrt in skupaj predstavljata glavno vodilo pripravljalnega dela Bolgarije za pristop k EU. Partnerstvo za pristop podrobneje razlaga bistvena kratkoročna in dolgoročna področja načrta in opredeljuje prednostne naloge, za katere je realno pričakovati, da jih lahko Bolgarija dokonča ali pri njih bistveno napreduje v obdobju 2003/2004. Prednostne naloge v Partnerstvu za pristop so bile določene v sodelovanju z zadevnimi državami. Njihovo uresničevanje bo pogojevalo stopnjo odobrene pomoči. Med temi prednostnimi nalogami so bila poudarjena področja, ki zahtevajo posebno hitro ukrepanje.

    Prav tako je pomembno, da Bolgarija izpolni obveznosti glede zakonodajnega prilagajanja in izvajanja pravnega reda v skladu z obveznostmi po Evropskem sporazumu in iz procesa pogajanj. Treba se je spomniti, da prevzemanje pravnega reda v zakonodajo samo po sebi ni zadostno; treba je zagotoviti tudi, da se dejansko izvaja po enakih standardih, ki se uporabljajo znotraj Unije. Na vseh spodaj navedenih področjih obstaja potreba po verodostojnem in učinkovitem izvajanju ter izvrševanju pravnega reda.

    Izhajajoč iz analize rednega poročila Komisije 2002 in načrta so bile za Bolgarijo opredeljene naslednje prednostne naloge ter vmesni cilji. Te prednostne naloge so predstavljene v skladu s strukturo rednega poročila [2].

    Politična merila

    Demokracija in pravna država

    Javna uprava

    - V letu 2003 pripraviti strategijo celovite reforme javne uprave, vključno z akcijskim načrtom.Strategija mora vsebovati dvojni pristop, ki združuje: nadaljevanje podpore institucionalne izgradnje, ki se neposredno nanaša na pravni red in upravljanje sredstev Skupnosti; in horizontalno reformo namenjeno bolj splošnemu izboljšanju učinkovitosti javne uprave.

    - Sprejeti ukrepe za zagotovitev uporabe preglednih postopkov za zaposlovanje in napredovanje ter za izboljšanje upravljanja človeških virov. Sprejeti ukrepe za zagotovitev zadostnega števila usposobljenega osebja, ki bi zagotovili trajnost reform. Povečati odstotek uslužbencev s statusom državnih uradnikov. Zavarovati uslužbence, ne glede na njihov status, pred nepoštenim odpuščanjem.

    - Izboljšati (s poenostavitvijo in pojasnitvijo) pravni okvir upravnega odločanja in postopke zagotavljanja pravne varnosti. Sprejeti dodatne ukrepe za zagotovitev odgovornosti, odprtosti in preglednosti javnih služb.

    - Okrepiti upravne strukture, da se zagotovi potrebna usposobljenost za učinkovito uporabo in pravilno obračunavanje sredstev Skupnosti.

    - Okrepiti usposobljenost za strateško načrtovanje, analizo politik in ocenjevanje v osrednji vladi in resornih ministrstvih.

    - Pri prenosu pravnega reda Skupnosti posvetiti več pozornosti možnemu načinu njegovega izvajanja in uveljavljanja, vključno s sodnim sistemom, na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, primerno razmeram v Bolgariji.

    - Dodatno izboljšati kakovost posvetovanj s prizadetimi strankami (npr. socialnimi in gospodarskimi partnerji, civilno družbo in zasebnim sektorjem) o pripravi nove zakonodaje.

    Pravosodni sistem

    - Sprejeti ukrepe za nadaljevanje reform pravosodnega sistema, vključno z namenom zagotavljanja nepristranske uporabe zakonodaje.

    - Nadaljevati izvajanje strategije državne reforme bolgarskega pravosodnega sistema in akcijskega načrta ter sprejeti izvajanje zakonodaje skladno s prakso EU.

    - Pregledati strukturo pravosodja v skladu z najboljšimi praksami EU, vključno s pregledom organizacije predprocesne faze.

    - Pregledati stopnjo kazenske imunitete članov pravosodja, da se zagotovi skladnost z najboljšimi praksami EU.

    - Sprejeti ukrepe za izboljšanje pravosodnih postopkov, še zlasti za njihovo skrajšanje, in za zagotovitev polnega uresničevanja temeljnih pravic v kazenskih zadevah, zlasti glede pravne pomoči.

    - Zagotoviti ustrezen proračun za pravosodje, vključno z ustreznim izvrševanjem sodnih odločb.

    - Jasno razlikovati med vlogo Vrhovnega sodnega sveta in vlogo Ministrstva za pravosodje, z namenom, da se upošteva neodvisnost sodstva.

    - Krepiti upravno usposobljenost Vrhovnega sodnega sveta, da se zagotovi njegovo pravilno delovanje tako z vidika strateškega odločanja kot z vidika upravljanja sodnega sistema.

    - Sprejeti ukrepe za izboljšanje delovanja sodišč s povečanim usposabljanjem predsednikov sodišč na področju vodenja, razvojem učinkovite upravne podpore na centralni in lokalni ravni in z uvedbo preglednega sistema razdeljevanja zadev.

    - Izboljšati varovanje in delovne pogoje na sodiščih in v pisarnah tožilstva.

    - Vzpostaviti bolj odprt, pravičen in pregleden postopek zaposlovanja, ocenjevanja in napredovanja temelječ na sposobnostih znotraj sodstva.

    - Krepiti strokovnost sodstva z zagotavljanjem ustreznih državnih sredstev Nacionalnemu inštitutu za pravosodje, ki bi mu omogočila razvoj kakovostnega usposabljanja za sodnike, tožilce in upravne uslužbence.

    - Posodobiti metode vodenja na tožilstvu, da bi se povečala preglednost in učinkovitost obravnavanja primerov.

    Protikorupcijski ukrepi

    - Nadaljevati z izvajanjem državne protikorupcijske strategije in akcijskega načrta.

    - Zagotoviti izvajanje in izvrševanje pravnega okvira za odpravo korupcije. Uvesti pojem kazni za kaznivo dejanje ali upravnih kazenskih sankcij proti pravnim osebam v Bolgariji. Ratificirati Civilnopravno konvencijo Sveta Evrope o korupciji.

    Človekove pravice in varstvo manjšin

    - Sprejeti in začeti učinkovito izvajati celovito protidiskriminacijsko zakonodajo s prenosom protidiskriminacijskega pravnega reda Skupnosti [3].

    - Dokončati reorganizacijo in posodobitev policije, nadaljevati prizadevanja, da bi policisti v vseh okoliščinah spoštovali temeljne človekove pravice; razširiti uporabo pristopa Skupnosti k skrbi za red, ki izboljšuje odnose z javnostjo, še zlasti z manjšinskimi skupinami.

    - Nadaljevati prizadevanja za odpravo trgovine z ljudmi, vključno s prizadevanji za preprečevanje in socialno reintegracijo.

    - Okrepiti prizadevanja, da se vse kraje preiskovalnega pripora, še zlasti policijske postaje, uskladi z osnovnimi zahtevami, ki so opredeljene v poročilu Odbora Sveta Evrope za preprečevanje mučenja.

    - Zagotoviti izvajanje in zadostna proračunska sredstva, za omogočanje dostopa do sodišča in pravne pomoči.

    - Preoblikovati sistem vzgoje in varstva otrok, tako, da se sistematično zmanjša število otrok v varstvenih zavodih, še zlasti z razvojem alternativnih storitev socialnega skrbstva, namenjenih otrokom in družinam. Zagotoviti popolno izvajanje Konvencije ZN o pravicah otroka.

    - Še zlasti nujno je treba: Določiti pravno podlago za zagotovitev potrebne zaščite proti samovoljnemu zadržanju in izboljšati življenjske pogoje v sistemu varstva duševnega zdravja. Sprejeti in uresničevati strategijo in akcijski načrt z ustreznim finančnim okvirom za korenito reformo sistema varstva duševnega zdravja.

    - Sprejeti konkretne ukrepe za izvajanje okvirnega programa za Rome, s posebno pozornostjo na zagotavljanju potrebne finančne podpore, bistveni okrepitvi vladnega telesa, zadolženega za manjšinske zadeve, ter na zagotavljanju enakega dostopa do zdravstva, nastanitve, izobraževanja in socialne varnosti. Izdelati konkreten akcijski načrt in finančni okvir okvirnega programa za Rome za njegovo uspešnejše izvajanje.

    Gospodarska merila

    Ohranjati je potrebno visoko stopnjo makroekonomske stabilnosti, ki je bila dosežena v zadnjih letih, in nadaljevati izvajanje programa reforme za odpravo preostalih težav.

    Nadaljevati s prizadevanji na naslednjih področjih:

    - program privatizacije,

    - razvoj majhnih in srednje velikih podjetij, še zlasti povečanje števila novoustanovljenih,

    - izvajanje programa za skrajšanje in poenostavitev postopkov za izdajanje dovoljenj,

    - preoblikovanje carinske in davčne uprave, med drugim z namenom zmanjšanja neformalnega gospodarstva,

    - učinkovitost stečajnih postopkov,

    - razvoj in napredek finančnega posredništva in nebančnega finančnega sektorja,

    - uveljavljanje premoženjskih pravic,

    - število transakcij in cene kmetijskih zemljišč,

    - obseg in kakovost javnih naložb, vključno z infrastrukturo, izobraževanjem, okoljem in zdravjem,

    - zmanjšanje državne pomoči, še zlasti v energetskem in transportnem sektorju.

    Sposobnost prevzema obveznosti članstva

    Prost pretok blaga

    - Sprejeti potrebne vodoravne in postopkovne ukrepe.

    - Privzeti 80 % evropskih standardov, vključno s popolnim prenosom evropskih harmoniziranih standardov s področja direktiv po novem pristopu.

    - Okrepiti upravno usposobljenost na področju standardizacije in podpreti razvoj organov za ugotavljanje skladnosti in laboratorijev.

    - Zagotoviti, da se dokonča prevzem direktiv po novem in starem pristopu in da so besedila popolnoma skladna z zakonodajo Skupnosti.

    - Okrepiti upravno usposobljenost na področju kemičnih snovi in motornih vozil.

    - Privzeti pravni red o kemičnih snoveh, motornih vozilih, lesu, nadzoru orožja in vračanju kulturnih dobrin.

    - Doseči popolno skladnost s pravnim redom na področju farmacevtskih izdelkov za človeško uporabo, kakor tudi o zdravilih za uporabo v veterini, vključno z dovoljenji za promet z zdravili.

    - Spremeniti Zakon o javnem zdravstvenem varstvu, še zlasti z namenom, da bi bila sanitarna dovoljenja za uvožena živila in zdravstvena spričevala za izvoz, popolnoma združljiva s pravnim redom.

    - Nadaljevati prizadevanja na področju varne hrane in živil.

    - Postopno prilagajati zakonodajo na področju živil pravnemu redu.

    - Razvijati upravno usposobljenost, oblikovati sistem državnega usposabljanja inšpektorjev in živilskih delavcev, zagotoviti pravilno uporabo HACCP (analiza nevarnosti in kritičnih kontrolnih točk), akreditirati in preoblikovati laboratorije.

    - Zagotavljati napredek na neusklajenih področjih. Vključiti načelo vzajemnega priznavanja v ustrezno zakonodajo o izdelkih.

    - Dokončati pregled zakonodaje na neusklajenem področju, da se preveri skladnost s členi 28 do 30 Pogodbe ES in odpravi neskladne določbe.

    - Še naprej si prizadevati za prilagoditev zakonodaje in zagotovitev njenega učinkovitega izvrševanja glede javnih naročil.

    - Ustanoviti državno agencijo za javna naročila.

    - Opredeliti potrebne ustavne spremembe za prevzem določb glede sistema pravnih sredstev.

    - Spremeniti Zakon o javnih naročilih, vključno z odpravo ugodnejše obravnave domačih ponudnikov, pripravo preglednih postopkov in učinkovitih pravnih sredstev, med drugim glede javnih razpisov, z namenom zagotoviti popolno združljivost s pravnim redom.

    Prost pretok oseb

    - Nadaljevati zakonodajno delo na področju vzajemnega priznavanja poklicnih kvalifikacij in diplom ter zagotoviti ustrezne upravne strukture.

    - Izvesti priprave za revizijo bolgarske Ustave z namenom zagotoviti skladnost s pravnim redom o pravici do glasovanja, vključno s posebno zakonodajo o volitvah Evropskega parlamenta.

    - Nadaljevati prilagajanje zakonodaje predpisom Skupnosti v zvezi z zahtevami glede narodnosti, stalnega prebivališča, jezikovnih zahtev, kakor tudi enako obravnavo delavcev migrantov.

    - Nadaljevati pripravljalno delo za udeležbo v mreži EURES.

    - Sprejeti pripravljalne ukrepe za izpolnjevanje finančnih in upravnih obveznosti, ki bodo sledile iz uporabe predpisov o usklajevanju socialne varnosti.

    Svoboda opravljanja storitev

    - Še naprej podpirati pravico ustanovitve in svobodo opravljanja storitev.

    - Dodatno spremeniti zakon o tujcih, da se odpravi nezdružljivost s pravnim redom.

    - Spremeniti Zakon o odvetništvu, zakon o igrah na srečo in zakon o orožju ter blagu z dvojno uporabo.

    - V celoti uskladiti zakonodajo o finančnih storitvah s pravnim redom vključno z novimi direktivami ali predpisi, sprejetimi v sklopu akcijskega načrta za finančne storitve. Uveljavljati krepitev in neodvisnost finančnih nadzornih organov.

    - Nadalje privzemati pravni red na področju zavarovalniških storitev, še zlasti začeti postopno prilagajati nadomestila najnižji ravni EU, kar zadeva obvezno avtomobilsko zavarovanje.

    - V celoti prilagoditi Zakon o varstvu podatkov pravnemu redu in razviti potrebno upravno sposobnost za njegovo izvajanje.

    - V celoti privzeti pravni red Skupnosti o pogojnem pristopu in o tehničnih standardih.

    Prost pretok kapitala

    - Dokončno uskladiti pretok kapitala, razen kjer so bila priznana prehodna obdobja.

    - Sprejeti vse potrebne spremembe Zakona o deviznem poslovanju in kmalu za tem predpise o njegovem izvajanju.

    - V finančnih ustanovah izdelati programe za preprečevanje pranja denarja.

    - Sodelovanje vseh ustreznih poklicev in zlasti vseh kreditnih in finančnih ustanov z organi, pristojnimi za boj proti pranju denarja, skladno z direktivo proti pranju denarja (91/308/EGS), precej pred pristopom.

    - Okrepiti pravno usposobljenost Urada za finančni nadzor.

    - Izvesti dodatne ukrepe za dokončno uskladitev zakonodaje o plačilnih sistemih.

    - Izvesti dodatne ukrepe za dokončno uskladitev zakonodaje o pranju denarja.

    Pravo gospodarskih družb

    - V celoti prilagoditi zakonodajo o pravicah intelektualne in industrijske lastnine pravnemu redu in izboljšati njeno izvrševanje. Poostriti ukrepe za boj proti piratstvu in ponarejanju, zlasti s krepitvijo mejnih kontrol, večjo usklajenost carinske uprave, policije in sodstva glede izvrševanja pravic intelektualne in industrijske lastnine ter zagotavljanje ustreznega usposabljanja izvršnih organov, vključno s sodniki in tožilci.

    - Narediti nadaljnje korake pri prilagajanju zakona o gospodarskih družbah in računovodstvu pravnemu redu in pri izboljševanju upravne usposobljenosti na tem področju, še zlasti glede izvrševanja zakonodaje.

    Politika konkurence

    - Dokončati antitrustovski pravni okvir, prizadevati si za usposabljanje in še naprej beležiti učinkovito izvajanje in izvrševanje antitrustovskih predpisov.

    - Zagotoviti, da antitrustovska zakonodaja v celoti upošteva pravni red, vključno z nedavno sprejetimi skupinskimi izjemami.

    - Zagotoviti bolj odvračilno kazensko politiko s poudarkom na preprečevanju resnejšega izkrivljanja konkurence.

    - Povečati ozaveščenost o pravilih, zlasti v poslovnih krogih in sodstvu.

    - Dokončati pravni okvir glede državne pomoči.

    - Dodatno spremeniti bistvena izvedbena pravila.

    - Na podlagi mehanizmov evropskih sporazumov, skupaj s Skupnostjo, sprejeti program regionalne pomoči, usklajen s pravnim redom.

    - Nadgraditi strokovno znanje in izboljšati kakovost odločitev o državni pomoči, kakor tudi preglednost državne pomoči.

    - Še naprej krepiti upravno usposobljenost (npr. usposabljanje in sredstva) vključno z okrepljenim sodelovanjem med Komisijo za varstvo konkurence (CPC) in oddelkom za državno pomoč pri Ministrstvu za finance.

    - Izboljšati preglednost državne pomoči, pri čemer se zagotovi, da seznam in letna poročila zajemajo vse ukrepe pomoči.

    - Povečati ozaveščenost udeležencev trga in dajalcev pomoči o pravilih, zlasti v poslovnih krogih in sodstvu.

    - Izboljšati evidenco izvrševanja državne pomoči, zlasti z oceno obstoječih programov za dodeljevanje državne pomoči v Bolgariji, ki vključujejo posredno in navzkrižno pomoč ter subvencioniranje, z namenom uskladiti jih s pravnim redom in z ex-ante nadzorom zagotoviti, da so vsi novi ukrepi pomoči v celoti združljivi s pravnim redom.

    - Vzporedno z drugimi načrti pripraviti celovit načrt prestrukturiranja jeklarskega sektorja, skladno s Protokolom 2 Evropskega sporazuma o proizvodih ESPJ.

    Kmetijstvo

    - Nadaljevati nadgrajevanje usposobljenosti za uporabo mehanizmov skupne kmetijske politike (SKP), zlasti plačilne agencije in integriranega administrativnega in kontrolnega sistema.

    - Nadaljevati izboljševanje učinkovitosti izvajanja Sapard.

    - Ob upoštevanju horizontalnih zadev še naprej nadgrajevati upravno strukturo na področjih, kot so politika kakovosti, ekološko kmetijstvo, FADN (mreža knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev).

    - Nadaljevati izvajanje skupne tržne ureditve za vse pomembne proizvode, vključno s pripravo registra vinogradov in razvojem registriranih destilarn, razvojem usposobljenosti intervencijskih agencij in razvojem medpanožnih organizacij.

    - Nadgraditi upravne strukture za oblikovanje, izvajanje, upravljanje, spremljanje, nadzor in ovrednotenje programov razvoja podeželja, ki jih financira Skupnost, in gozdarske strategije EU.

    - Nadaljevati delo na državnem katastru in zemljiški knjigi z namenom izboljšati stanje na trgu zemljišč.

    - Dokončati uskladitev veterinarske in fitosanitarne zakonodaje za celovito in učinkovito uveljavitev sistemov nadzora notranjega trga in uvoza iz tretjih držav; nadaljevati izvajanje veterinarske in fitosanitarne zakonodaje ter zakonodaje v zvezi z varnostjo živil, vključno z ukrepi nadzora nad boleznimi živali.

    - Nadaljevati prizadevanja za izdelavo nacionalne zbirke podatkov za govedo, da bi bila do konca 2003 v celoti pripravljena za izvajanje.

    - Nadaljevati povečevanje obratov za predelavo hrane, vključno s posodabljanjem starih klavnic.

    - Ustrezno opremiti Državno veterinarsko službo in pripraviti program Državne veterinarske službe za popolno skladnost obratov z zahtevami EU do konca leta 2004.

    - Nadaljevati proces nadgrajevanja ali razvoja vseh predlaganih dolgoročnih veterinarskih mejnih kontrolnih točk, vključno z usposabljanjem ustreznega osebja za vse postopke, za katere se zahteva skladnost z zakonodajo EU.

    - Nadaljevati usposabljanje uradnih veterinarjev.

    - Nadaljevati izvajanje pravnih zahtev Skupnosti glede gibanja živali s ciljem, da bi bil sistem identifikacije in registracije živali popolnoma v skladu s pravnim redom.

    - Napredovati pri prevzemu in izvajanju pravnega reda o živalskih odpadkih.

    Ribištvo

    - Dokončati oblikovanje ustrezne organizacije, ustreznih institucionalnih virov ter opreme v zvezi z inšpekcijo in nadzorom, tržne in strukturne politike na državni in regionalnih ravneh.

    - Dokončati ribiški register, ki bo popolnoma skladen z zahtevami Skupnosti.

    - Razviti zanesljiv sistem statistike ribištva.

    - Izvajati nedavno sprejeto zakonodajo, ki ureja delovanje glavnih upravnih struktur.

    - Dati na voljo dodatno osebje oddelku za ribištvo v okviru Ministrstva za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo.

    - Okrepiti nadzorne dejavnosti z večjim poudarkom na usposabljanju inšpektorjev za ribištvo, zagotavljanju ustrezne opreme in povečevanju števila inšpektorjev za nadzor morskega ribolova.

    - Priprava na izvajanje predpisov glede upravljanja in nadzora virov.

    Prometna politika

    - Nadaljevati pravno prilagajanje in izvajanje v cestnem prometu, zlasti prilagajanje voznega parka tehničnim in varnostnim zahtevam (tahografi in naprave za omejevanje hitrosti), socialne zakonodaje, uvajanje in postopno povečevanje zahtev glede finančnega položaja za dostop do poklica, transporta nevarnih snovi in uskladitev sistema davkov na vozila in cestnih pristojbin.

    - Okrepiti upravno usposobljenost v cestnem prometu, zlasti v povezavi s prevozom nevarnih snovi, socialno zakonodajo (čas vožnje in počitki), dostopom do trga, dostopom do poklica in cestnimi kontrolnimi pregledi.

    - Nadaljevati pravno prilagajanje, izvajanje in izvrševati upravno usposobljenost v železniškem sektorju – vključno s krepitvijo izvršilnega organa, priglašenega organa, neodvisnosti upravljavca železniške infrastrukture, shemo zaračunavanja uporabe infrastrukture in finančne stabilizacije glavnega prevoznika, z namenom izvajanja revidiranega železniškega pravnega reda; zagotoviti prenos in izvajanje zakonodaje EU o interoperabilnosti.

    - Zagotoviti potrebno upravno usposobljenost za pripravo na obsežna investicijska dela, potrebna v železniški in cestni infrastrukturi, načrtujoč, da bi bili lahko upravičeni do prispevka strukturnih skladov EU; izvajati program za zagotovitev potrebnih investicijskih del za nadgradnjo in sanacijo cestnega omrežja za doseganje normativov EU glede osnih obremenitev, ob upoštevanju okoljevarstvene zakonodaje.

    - Dokončati celovit pristop do skupne letalske oblasti in nadaljevati prilagajanje zakonodaje in izvajanje zadevne sekundarne zakonodaje o skupnih letalskih zahtevah, izvajati postopno uvajanje zahtev tretjega paketa in usklajevanje zahtev in upravnih postopkov na področju civilnega letalstva, okrepiti usposobljenost letalskega upravnega osebja.

    - Dokončati uskladitev s pomorsko zakonodajo EU o varnih in nevarnih področjih; povečati pomorsko varnost, zlasti izboljšati poslovanje upravnih ustanov za pomorsko varnost, najprej kot država zastave, kasneje kot država pristanišča, in jamčiti za njihovo neodvisnost; okrepiti bolgarsko pomorsko upravo; dodatno se uskladiti s pomorskim pravnim redom EU na področju varnosti z uporabo kode za trgovske ladje in izvajanjem zakonodaje. S sprejetjem in izvajanjem ustreznih ukrepov še naprej izboljševati evidenco o pomorski varnosti bolgarske flote v skladu s Pariškim memorandumom.

    Obdavčitev

    - Nadaljevati prilagajanje davčne zakonodaje o DDV in trošarini.

    - Zagotoviti, da je bodoča zakonodaja skladna z načeli etičnega kodeksa glede obdavčitve ustvarjenega dohodka, in revidirati obstoječe škodljive predpise.

    - Okrepiti upravno usposobljenost in postopke nadzora, vključno z upravnim sodelovanjem in medsebojno pomočjo med različnimi deli davčne in carinske uprave, da bi povečali davčno usklajenost, izboljšali pobiranje prihodkov in upravljanje vračil DDV. Razviti sisteme IT, ki bi omogočili izmenjavo elektronskih podatkov s Skupnostjo in njenimi državami članicami.

    Statistika

    - Okrepiti upravno usposobljenost, s posebnim poudarkom na nadaljnjem razvoju zaposlenih na področju vodenja statistike in usposobljenosti na področju informacijske tehnologije, predvsem v regionalnih uradih.

    - Dodatno izboljšati regionalno statistiko, da bi bili regionalni statistični podatki, regionalne podatkovne zbirke in register poseljenosti v skladu z zahtevami EU.

    - Dodatno izboljšati kakovost in pokritost nacionalnih računov, kratkoročno statistiko in kakovost in pokritost poslovnega registra.

    - Leta 2003 izvesti kmetijski popis v skladu z metodologijo Eurostat-a.

    - Začeti priprave na sistem Intrastat.

    Zaposlovanje in socialna politika

    - Nadaljevati prilagajanje pravnemu redu na področju delovnega prava, zlasti s spremembo delovnega prava in Zakona o spodbujanju zaposlovanja ter ustreznih predpisov lokalnih skupnosti. Okrepiti s tem povezane upravne in izvršne strukture, vključno z inšpektorati za delo, ter ustanoviti neodvisen jamstveni sklad za zaposlene v primeru delodajalčeve plačilne nesposobnosti.

    - Privzeti in izvajati zakonodajo EU na področju enakopravnosti moških in žensk in zagotoviti njeno pravilno izvajanje.

    - Sprejeti zakonodajo za prevzem protidiskriminacijskega pravnega reda. Ustanoviti organ za spodbujanje enakopravnosti vseh oseb, brez razlikovanja na osnovi rasnega ali etničnega izvora.

    - Dokončati prenos pravnega reda o varnosti in zdravju pri delu in razviti usposobljenost za izvajanje, zlasti Splošnega inšpektorata za delo. Izvesti presojo finančnega vpliva izvajanja direktiv o zdravju in varnosti. Odpraviti sistem nadomestil za slabe delovne pogoje.

    - Izvajati spremenjen nacionalni akcijski načrt zaposlovanja ob upoštevanju popravljenih evropskih smernic in prednostnih nalog, obveznosti in priporočil, določenih pri skupni oceni prednostnih nalog politike zaposlovanja. Razviti usposobljenost Nacionalne agencije za zaposlovanje za izvajanje aktivnih programov vrednotenja dela in zaposlovanja in okrepiti njegove regionalne in lokalne strukture.

    - Nadaljevati prilagajanje pravnega okvirja in razviti usposobljenost za izvajanje pravnega reda o javnem zdravstvenem varstvu, vključno s pravnim redom o nadzoru tobaka. Nadaljevati vzpostavljanje sistema za nadzor in obvladovanje nalezljivih bolezni v skladu z zahtevami Skupnosti in sistema za spremljanje zdravja in informiranja o zdravju skladno s standardi EU.

    - Nadaljevati prizadevanja za krepitev usposobljenosti za zagotavljanje dostopa do in pogojev za zdravstveno varstvo, da bi optimalizirali vlaganja v zdravstveno varstvo, potrebna za izboljšanje zdravstvenega stanja prebivalstva.

    - Še naprej podpirati prizadevanja socialnih partnerjev za povečanje usposobljenosti, zlasti z vidika njihove prihodnje vloge pri izdelavi in izvajanju politike zaposlovanja in socialne politike EU, vključno z Evropskim socialnim skladom. Spodbujati avtonomen socialni dialog, zlasti na ravni podjetij in sektorjev, da bi povečali njegovo pokritost.

    - Pripraviti nacionalno strategijo proti socialni izključenosti in revščini, vključno z zbiranjem podatkov, s ciljem nadaljnjega sodelovanja pri Evropski strategiji o socialni vključenosti.

    Energetika

    - Izpolnjevati sprejete obveznosti, v zvezi s postopnim ustvarjanjem zalog nafte, kot zahteva pravni red; okrepiti in opremiti državno agencijo, odgovorno za upravljanje teh zalog; zagotoviti potrebno financiranje za ustvarjanje zalog.

    - Izvajati novo energetsko strategijo, pri čemer se posebno pozornost posveča potrebi po proaktivni in usklajeni politiki za zmanjšanje energijske intenzivnosti bolgarskega gospodarstva, na vseh stopnjah energetskega cikla, da bi hitro okrepili podporo za povečanje energetske učinkovitosti, povečali energetske prihranke in uporabo obnovljivih energetskih virov; zagotoviti prenos pravnega reda o učinkoviti rabi energije (označevanje naprav, standardi minimalne učinkovitosti).

    - Sprejeti novo okvirno zakonodajo in začeti izvajati terminski načrt za vzpostavljanje pogojev za celovito izvajanje notranjega trga EU z električno energijo in plinom ter za postopno odpiranje trga z električno energijo in plinom, analizirati dolgoročne pogodbe in sporazume o nakupu energije, da bi ugotovili morebitne "nasedle stroške" skladno z veljavnim pravnim redom; odpraviti preostala cenovna nesorazmerja v energetskem sektorju, zlasti glede cen električne energije in ogrevanja gospodinjstev. Še naprej krepiti vlogo in upravno usposobljenost Državne regulativne komisije za energetiko za izvajanje teh pravil, predvsem njeno finančno neodvisnost. Pripraviti se za nadaljnje odpiranje trga in liberalizacijo skladno z bližajočim se novim pravnim redom EU glede notranjega trga.

    - Nadaljevati izvajanje načrtov prestrukturiranja (vključno s privatizacijo) v energetskem sektorju, vključno z akcijskim načrtom za prestrukturiranje sektorja trdnih goriv.

    - Nadaljevati izvajanje priporočil iz poročila Sveta o "jedrski varnosti v smislu širitve" iz leta 2001 in poznejšega Poročila o statusu medsebojnega pregleda iz junija 2002, z ustrezno pozornostjo na prednostnih nalogah, ki jih določata poročili.

    - Pripraviti se za izpolnjevanje obveznosti, sprejetih glede predčasnega zaprtja enot 3 in 4, najkasneje leta 2006, pospešiti priprave na predčasno zaprtje in obravnavati njegove morebitne gospodarske, socialne, finančne, tehnične in okoljske posledice.

    - Osredotočiti se na krepitev neodvisnosti, virov in zmogljivosti državnega regulativnega organa za jedrsko varnost.

    - Nadaljevati zagotavljanje visoke ravni jedrske varnosti enot 5 in 6 jedrske elektrarne Kozloduy ter ohraniti visoko raven jedrske varnosti v fazah razgradnje enot 1 do 4.

    - Izboljšati ravnanje z radioaktivnimi odpadki in sprejeti strateški načrt o varnem in učinkovitem vodenju jedrskega gorilnega cikla.

    Mala in srednje velika podjetja

    - Izvajati Evropsko listino za mala podjetja.

    Znanost in raziskave

    - Okrepiti upravno usposobljenost in infrastrukturo, povezano z raziskavami, da bi povečali koristi od pridružitve ustreznim okvirnim programom Skupnosti, vključno s šestim okvirnim programom (2002 do 2006).

    Izobraževanje in usposabljanje

    - Pripraviti se za popolno izvajanje Direktive o izobraževanju otrok delavcev migrantov do dneva pristopa.

    Telekomunikacije in informacijska tehnologija

    - Dokončati prenos pravnega reda o telekomunikacijah in ga učinkovito izvajati, še zlasti pospeševanje konkurence in uporabo tistih vidikov zakonodaje, ki se nanašajo na subjekte z veliko tržno močjo.

    - Povečati usposobljenost zakonodajalca na področju telekomunikacij, še zlasti glede sposobnosti uveljavljanja pravnega reda. Povečati njegovo finančno neodvisnost.

    - V pripravi na popolnoma odprt trg telekomunikacij, inter alia, razviti bolj gospodarsko usmerjen pristop prvotnih organizacij.

    - Do pristopa se pripraviti za prenos in uveljavitev novega pravnega reda; okrepiti usposobljenost zakonodajalca, da se bo spopadel z novimi odgovornostmi.

    - Okrepiti normativni okvir za poštne storitve. Sprejeti in uveljaviti dodatno zakonodajo, da se doseže popolna združljivost s pravnim redom (vključiti novo drugo direktivo in zlasti s ciljem, da se zagotovi finančno trdno zagotavljanje univerzalne storitve na ustrezni kakovostni ravni). Nadaljevati delo za ustrezne mehanizme izdajanja dovoljenj in odobritev.

    - Uveljaviti jasen režim politike cen poštnih storitev, da se ga začne natančno izvajati do 2003, ko je tržišče dokončno deregulirano.

    Kultura in audiovizualna politika

    - Okrepiti upravno usposobljenost nacionalnega regulativnega organa na področju oddajanja.

    - Vzpostaviti pogoje za napovedljivo, pregledno in učinkovito izvajanje novih okvirnih predpisov s področja audiovizualne politike.

    Regionalna politika in usklajevanje strukturnih instrumentov

    - Napredovati pri izvajanju bolgarske nacionalne strategije za pripravo na strukturne sklade in Kohezijski sklad. Nadaljevati sprejemanje okvirne zakonodaje, potrebne za izvajanje pravnega reda iz tega poglavja.

    - Pripraviti dodatne ukrepe za zagotavljanje medresorske koordinacije, kakor tudi opredelitev nalog, ki jih bodo izvajali organi, vključeni v pripravo in izvajanje strukturnih skladov in Kohezijskega sklada na nacionalni in regionalni ravni.

    - Sprejeti dodatno zakonodajo za zagotavljanje združljivosti dejavnosti, financiranih iz strukturnih skladov in Kohezijskega sklada, s politiko in zakonodajo Skupnosti, vključno s pravili o konkurenci, razpisih za javna dela, zaščiti okolja, odpravi neenakosti in spodbujanju enakopravnosti med moškimi in ženskami.

    - Pripraviti okvirno zakonodajo, ki bi omogočala večletno načrtovanje proračuna s ciljem, da se zagotovi nacionalno sofinanciranje za pomoč iz strukturnih skladov in Kohezijskega sklada, in omogoči zadostno prožnost za finančno prilagajanje.

    - Privesti upravno usposobljenost enot na ministrstvih, ki so ali bodo imenovana za organ upravljanja ali plačilni organ v prihodnosti, na raven, potrebno za učinkovito in pravilno izvajanje pomoči iz strukturnih skladov (v smislu zaposlovanja, poklicnih profilov in usposabljanja).

    - Pospešiti prizadevanja za izboljševanje kakovosti Nacionalnega razvojnega programa (NRP). Bolgarija si mora resno prizadevati za okrepitev svojih strateških sposobnosti in izvedbenih zmogljivosti za izboljšanje in izvajanje Nacionalnega razvojnega programa, da bi ga preoblikovala v celovito orodje nacionalnega načrtovanja (nadaljnje vključevanje NRP v nacionalni proces oblikovanja proračuna in politike).

    - Nadaljevati razvoj usposobljenosti za obravnavo, pripravo in izbiro prednostnih nalog in projektov v razvoju, tako na nacionalni kot na regionalni ravni, ki bi se financirali iz različnih strukturnih skladov, FEDER, ESS, EKUJS.

    - Dokončno izvesti priprave na razširjeno decentralizacijo (EDIS).

    - Napredovati pri zagotavljanju skladnosti z zahtevami pravnega reda za spremljanje in ocenjevanje strukturnih skladov, zlasti za ex-ante oceno in zbiranje ustreznih statističnih informacij in kazalcev.

    - Izdelati splošni pravni in institucionalni okvir za finančni nadzor in revizijo.

    - Napredovati pri uvajanju ustreznih pravil in postopkov za finančno upravljanje in nadzor, zlasti glede na strukturo organov upravljanja in plačilnih organov, da bi izpolnili posebne zahteve uredb o strukturnih skladih. Posvetiti posebno pozornost ustreznemu ločevanju funkcij v okviru celotne izvedbene strukture.

    Okolje

    - Posodobiti celovito oceno stanja v okoljskem sektorju, vključno glede prenosa pravnega reda, da bi ugotovili vrzeli, ki jih je treba zapolniti.

    - Nadaljevati prenos pravnega reda, vključno z izvajanjem zakonodaje, s posebnim poudarkom na oceni vplivov na okolje, dostopu do informacij, ravnanju z odpadki, industrijskem onesnaževanju in obvladovanju tveganja, varstvu narave, kemikalijah in genetsko spremenjenih organizmih ter jedrski varnosti in zaščiti pred sevanjem. Zagotoviti popolna posvetovanja s pomembnimi zainteresiranimi stranmi (druga ministrstva, gospodarski subjekti, nevladne organizacije).

    - Izdelati izvedbene načrte, skupaj s strategijami financiranja, da bi začrtali potrebne korake za zagotovitev popolnega izvajanja pravnega reda v srednjem in daljšem obdobju; ti načrti morajo upoštevati vse razpoložljive vire in institucionalno usposabljanje ter nadalje izdelati mehanizme za spremljanje učinkovitega izvajanje s posebnim poudarkom na kakovosti zraka, ravnanju z odpadki, kakovosti vode, industrijskem onesnaževanju in obvladovanju tveganja. Osredotočiti se na načrtovanje, določanje in razpoložljivost finančnih virov za pripravo na večja vlaganja, potrebna za zagotovitev izvajanja pravnega reda. Zagotoviti udeležbo zainteresiranih strani v fazi načrtovanja izvajanja.

    - Nadaljevati izvajanje pravnega reda s posebnim poudarkom na dostopu do informacij, kakovosti zraka, ravnanju z odpadki, kakovosti vode, zaščiti narave, industrijskem onesnaževanjem in obvladovanju tveganja kakor tudi jedrski varnosti in zaščiti pred sevanjem. Zagotoviti pravilno izvajanje pravnega reda o okolju pri pripravi velikih infrastrukturnih projektov, še zlasti Direktive o oceni vplivov na okolje.

    - Zagotoviti in okrepiti upravne strukture, potrebne za popolno izvajanje, spremljanje in izvrševanje pravnega reda, zlasti z nadaljnjo krepitvijo regionalnih inšpektoratov, mestnih občin in drugih javnih organov na lokalni ravni, s poudarkom na kakovosti vode, industrijskem onesnaževanju in obvladovanju tveganja, kakor tudi na ravnanju z odpadki. Okrepiti strukturo zaposlenih na Ministrstvu in v drugih javnih organov. Zagotoviti ustrezne načrte za usposabljanje in razvoj kadrov.

    - Nadaljevati vključevanje zahtev varstva okolja v opredelitev in izvajanje vseh drugih sektorskih politik, vključno z energetskim sektorjem, da se spodbudi trajnostni razvoj. Izboljšati medresorsko koordinacijo o okoljskih vprašanjih.

    Varstvo potrošnikov in zdravja

    - Nadaljevati usklajevanje zakonodaje, zlasti na področju prodaje proizvodov za široko uporabo in z njimi povezanih jamstev, sodne prepovedi za zaščito interesov potrošnikov, časovnega zakupa, potrošniških posojil, pogodb na daljavo, primerjalnega oglaševanja, splošne varnosti proizvodov in odgovornosti za izdelek.

    - Zagotoviti učinkovito izvajanje zakonodaje, zlasti preko učinkovitega mehanizma za nadzor trga.

    - Še naprej spodbujati usposobljenost potrošniških organizacij za aktivno udeležbo na področju zaščite potrošnikov.

    - Izboljšati vključevanje zadev potrošnikov v druga področja politik.

    Sodelovanje na področju pravosodja in notranjih zadev

    - Sprejeti in izvajati novo zakonodajo o obmejni varnosti in celoviti strategiji upravljanja mej za vse bolgarske meje. Posebno pozornost je treba posvetiti postopnemu posodabljanju mejne infrastrukture in opreme, potrebnemu usposabljanju poklicnih mejnih stražarjev in carinikov, zlasti glede uporabe metod za analizo tveganja in krepitve njihovih obveščevalnih funkcij, ter za koordinacijo in praktično sodelovanje med oblastmi; razviti celovit sistem za nadzor morja.

    - Nadaljevati izvajanje in redno posodabljati schengenski akcijski načrt ter z razvijanjem nacionalnih zbirk podatkov in registrov nadaljevati priprave za polno udeležbo v shengenskem informacijskem sistemu II.

    - Nadaljevati prilagajanje pozitivnim in negativnim seznamom vizumov EU; nadaljevati nadgrajevanje upravne usposobljenosti centra za vizume in nadaljevati oskrbovanje vseh diplomatskih in konzularnih uradov s tehnično opremo za odkrivanje ponarejenih in predrugačenih dokumentov.

    - Popolnoma uskladiti Zakon o azilu in beguncih s pravnim redom, zlasti glede členov 13 in 16; povečati zmogljivost sprejemnih centrov za prosilce za azil in begunce; dodatno izboljšati upravno usposobljenost Agencije za begunce; pospešiti izločilne postopke in izboljšati pogoje vključevanja beguncev ter pripraviti infrastrukturo za zagotovitev možnosti popolnega izvajanja uredb, ki se nanašajo na "EURODAC" in "Dublin II", ob pristopu.

    - Še naprej si prizadevati za učinkovit boj proti ilegalni migraciji čez Bolgarijo in iz nje, pri čemer se posebna pozornost posveti kriminalnim organizacijam, ki omogočajo ilegalni vstop v države članice EU (zlasti žensk in otrok); zagotoviti pomoč žrtvam trgovine; sprejeti novo zakonodajo o migraciji, usklajeno z veljavnim pravnim redom; ustanoviti nacionalno usklajevalno telo.

    - Okrepiti boj proti korupciji v organih pregona (i) s sprejetjem in izvajanjem etičnega kodeksa za sodnike, (ii) z razvojem programov za preprečevanje podkupovanja kakor tudi etičnega kodeksa za uradnike na Ministrstvu za notranje zadeve, zlasti prometno in mejno policijo in (iii) z zagotavljanjem specializiranega usposabljanja in opreme, vključno z informacijskim sistemom, za uradnike, ki so neposredno vključeni v preprečevanje korupcije.

    - Nadaljevati prizadevanja za uskladitev bolgarske zakonodaje s pravnim redom na področju kazenskopravne zaščite finančnih interesov Skupnosti (konvencija PIF in njeni protokoli); zagotoviti, da ni prekrivanja dejavnosti med Agencijo za javno notranjo finančno kontrolo (PIFCA) in organizacijo za boj proti prevaram, ki jo bo ustanovilo Ministrstvo za notranje zadeve.

    - Popolnoma se prilagoditi pravnemu redu o kazenskopravni zaščiti evra pred ponarejanjem.

    - Sprejeti in izvajati strategijo za boj proti kriminalu, pri čemer se posebna pozornost posveti različnim oblikam čezmejnega in organiziranega kriminala, kot je trgovanje z mamili, trgovina z ljudmi, itd., in koordinaciji in praktičnemu sodelovanju med organi pregona.

    - Sprejeti akcijski načrt za izvajanje nacionalne strategije o mamilih, vključno z realnim proračunom. Okrepiti upravno in usklajevalno usposobljenost Nacionalnega sveta za mamila; (i) ustanoviti nacionalno kontaktno točko; (ii) nadaljevati razvoj informacijskega sistema za mamila; (iii) sprejeti potreben pravni okvir za Nacionalno obveščevalno enoto za mamila; (iv) povečati raven sodelovanja z državami članicami EU z začasnim premeščanjem uradnikov za zvezo v države članice kakor tudi v druge strateške države v smislu odkrivanja in pregona mamil.

    - Povečati usposobljenost Urada za finančni nadzor za uveljavitev obstoječe zakonodaje in izboljšanje njegovega sodelovanja z drugimi organi pregona, ki delujejo na področju boja proti pranju denarja.

    - Pripraviti se za sprejem dodatnih ukrepov za zagotavljanje izvajanja ukrepov Skupnosti na področju pravosodnega sodelovanja v kazenskih in civilnih zadevah, zlasti glede medsebojnega priznavanja sodnih odločitev.

    - Pripraviti se za izvedbo zakonodajnih sprememb, potrebnih za pristop h Konvenciji EU o medsebojni pomoči v kazenskih zadevah in njeno izvajanju po pristopu, in sprejeti vse potrebno za popolno izvajanje ukrepa po pristopu, ob uporabi načela medsebojnega priznavanja in izvrševanja odredb o ohranitvi lastnine ali dokazov.

    Carinska unija [4]

    - Nadaljevati prilagajanje zakonodaje carinskemu pravnemu redu Skupnosti.

    - Izvesti dodatne spremembe carinske zakonodaje, vključno z uskladitvijo zakonodaje o prostih conah kakor tudi sprejetjem pravil o odlogu plačil dajatev in tarifnih kvotah.

    - Pripraviti pogoje za uporabo Taric (integrirana tarifa Skupnosti) in v Taric vključiti ukrepe v zvezi z varstvom pravic intelektualne lastnine.

    - V celoti uskladiti zakonodajo s pravnim redom o nadzoru kulturnih dobrin.

    - Okrepiti izvedbeno in upravno usposobljenost carinske uprave, zlasti v zvezi z informacijsko tehnologijo in kadrovsko politiko.

    - Izboljšati vodenje človeških virov ter stalnosti in poklicno ravnanje carinskega osebja in vodstva ter carinskim inšpektorjem pospešeno priznavati status državnih uradnikov.

    - Razviti in izvajati prvo fazo BTMS (bolgarski nadzorni sistem za tranzit) kot nacionalni modul NCTS (nov računalniški tranzitni sistem); nadaljevati priprave za zavarovanje CCN/CSI (skupno komunikacijsko omrežje/skupni sistemski vmesnik).

    - Nadgraditi carinske laboratorije kakor tudi infrastrukturo in opremo na mestih za carinjenje.

    - Povečati uporabo metode za analizo tveganja in naknadno preverjanje deklaracij.

    - Dodatno povečati sodelovanje s carinskimi organi sosednjih in drugih držav.

    - Izvajati strategijo za racionalizacijo mejnih dejavnosti.

    - Storiti potrebne pripravljalne korake, da bo ob pristopu mogoče izvajati carinske ukrepe in prepise, ki do takrat še ne bodo uvedeni.

    Zunanji odnosi

    - Opraviti analizo vseh mednarodnih pogodb in sporazumov, da se zagotovi, da so priprave izvedene tako, da se vse pogodbe in sporazumi, ki niso združljivi s pravnim redom, pravočasno odpovejo ali na novo izpogajajo.

    Finančni nadzor

    - Izvajati zakonodajo glede javne notranje finančne kontrole in sprejeti dodatne spremembe za izvajanje strateške listine in izvedbenega načrta Agencije za javno notranjo finančno kontrolo (PIFC).

    - V preostala ministrstva delegirati notranje revizorje.

    - Izdelati dodatne priročnike za javno notranjo finančno kontrolo in revizijske sledi.

    - Dodatno okrepiti upravno usposobljenost PIFC.

    - Zagotoviti poklicna merila za vodenje Agencije PIFC in njeno funkcionalno neodvisnost skladno z obveznostmi.

    - Nadgraditi funkcije zunanje revizije, zlasti glede revizij, ki temeljijo na sistemih, in revizij poslovanja, ter povečati prizadevanja za usposabljanje.

    - Sprejeti in izvajati pravila za finančno upravljanje in nadzor nacionalnega odredbodajalca ter kakršne koli povezanosti s Parlamentom.

    - Sprejeti in uporabljati standard za revizijo skladov in programov EU, kodeks etike in spremenjene splošne standarde.

    - Dokončno izoblikovati revizijski priročnik.

    - Še naprej krepiti usposobljenost nacionalnega sklada, centralne finančne in pogodbene enote (CFPU) in drugih izvajalskih agencij, ki se ukvarjajo s predpristopnimi sredstvi v pripravi na razširjeno decentralizacijo izvajanja programov Phare in ISPA.

    - Zagotoviti pravilno izvajanje določb o obravnavi nepravilnosti v okviru Phare, Sapard in ISPA.

    - Ustanoviti funkcionalno in delovno neodvisno službo za koordinacijo boja proti prevaram (AFCOS), odgovorno za usklajevanje vseh pravnih, upravnih in operativnih aktivnosti v zvezi z zaščito finančnih interesov Skupnosti.

    - Preko te službe učinkovito sodelovati z Evropskim uradom za boj proti prevaram (OLAF).

    - Izvesti potrebne korake za pripravo na izvajanje pravnega reda o zaščiti evra pred ponarejanjem.

    Finančne in proračunske določbe [5]

    - Še naprej razvijati enotni zakladniški račun, informacijski sistem za finančno upravljanje in sistem elektronskih proračunskih plačil, in krepiti postopek priprave letnega državnega proračuna.

    - Izvajati sistem državne blagajne.

    - Izdelati informacijski sistem za finančno upravljanje.

    - Razviti standarde in navodila za uporabo kontnega načrta.

    - Izboljšati režim bančnih računov.

    - Še naprej razvijati usklajevalni organ z ustreznim osebjem in opremo na področju lastnih sredstev.

    - Nadaljevati prizadevanja za uskladitev proračunskih načel in pravil s tistimi standardi, ki se splošno uporabljajo v Skupnosti.

    - Hraniti dokumentacijo GNP skladno z zakonodajo Skupnosti.

    - Izvesti nadaljnje korake za zmanjšanje števila posebnih proračunskih sredstev.

    - Posebno pozornost posvetiti pripravi večletnega proračuna.

    - Še naprej razvijati makroekonomske napovedi.

    - Izdelati učinkovite postopke za ocenjevanje in spremljanje projektov in programov.

    - Povečati skladnost statističnih podatkov za nacionalne račune s standardom ESR 95 in povečati njihovo izčrpnost.

    - Začeti izgrajevati tehnično in upravno usposobljenost v zvezi z upravljanjem lastnih sredstev in pravočasno zbiranje in prenos vseh bodočih lastnih virov ES v proračun Skupnosti. Napredovati pri računih za tradicionalna lastna sredstva, da so na dan pristopa urejeni.

    - Narediti potrebne korake za pripravo, da se ob pristopu začne izvajati obveznosti na področju zbiranja in nadzora lastnih sredstev Skupnosti in upravljanje vidikov skupne kmetijske politike (nadzor izvoznih nadomestil itd.).

    - Začeti ukrepati glede organizacijskih vidikov in povezane upravne usposobljenosti v zvezi s prelevmanom za sladkor.

    - Dodatno okrepiti prizadevanja za vzpostavitev učinkovitih ukrepov za boj proti goljufiji v zvezi z DDV in carinami.

    5. PROGRAMIRANJE

    - Finančna pomoč Bolgariji v obdobju 2000 do 2006 poleg programa Phare zajema podporo za predpristopne ukrepe na področju kmetijstva in razvoja podeželja z uporabo predpristopnega ukrepa Separd (Uredba Sveta (ES) št. 1268/1999, UL L 161, 26.6.1999, str. 87); in podporo za infrastrukturne projekte na področju okolja in transporta z uporabo strukturnega ukrepa ISPA (Uredba Sveta (ES) št. 1267/1999, UL L 161, 26.6.1999, str. 73), ki daje prednost ukrepom, podobnim tistim iz kohezijskega sklada v predpristopnem obdobju. Iz teh sredstev Bolgarija lahko financira tudi del svojega sodelovanja v programih Skupnosti, vključno z okvirnimi programi za razvoj in tehnološke raziskave ter programi napodročjih izobraževanja in podjetništva. V istem obdobju bo Bolgarija prejela znatno finančno podporo ES na področju jedrskega razgrajevanja in jedrske varnosti. Dodatno bo Bolgarija imela tudi dostop do sredstev iz večdržavnih in horizontalnih programov, ki se neposredno navezujejo na pravni red. Skupno financiranje držav kandidatk se sistematično zahteva pri vseh naložbenih projektih. Z namenom omogočiti sofinanciranje projektov, ki zadevajo prednostne naloge v predpristopnem obdobju, Komisija od leta 1998 sodeluje z Evropsko investicijsko banko in mednarodnimi finančnimi ustanovami, zlasti Evropsko banko za obnovo in razvoj in Svetovno banko.

    6. POGOJENOST POMOČI

    - Pomoč Skupnosti glede financiranja iz predpristopnih instrumentov Phare, ISPA in Sapard je pogojena s spoštovanjem obveznosti Bolgarije iz Evropskega sporazuma, z nadaljnjimi koraki pri izpolnjevanju kopenhagenskih kriterijev in še zlasti z napredkom pri izpolnjevanju določenih prednostnih nalog iz tega revidiranega Partnerstva za pristop, kakor tudi z usklajeno uporabo treh predpristopnih instrumentov. Nespoštovanje omenjenih splošnih pogojev bi lahko pripeljalo do odločitve Sveta o ukinitvi finančne pomoči na podlagi člena 4 Uredbe (ES) št. 622/98.

    7. SPREMLJANJE

    - Spremljanje izvajanja Partnerstva za pristop in načrta poteka v okviru Evropskega sporazuma. Kakor je poudaril že Evropski svet v Luksemburgu, je pomembno, da institucije iz Evropskega sporazuma še naprej predstavljajo okvir, v okviru katerega je mogoče nadzorovati prevzemanje in izvajanje pravnega reda. Pododbori Evropskega sporazuma navajajo možnost pregleda izvajanja prednostnih nalog Partnerstva za pristop kakor tudi napredka glede pravnega prilagajanja, izvajanja in izvrševanja zakonov. Pridružitveni odbor obravnava splošne razvojne usmeritve, napredek in težave pri izpolnjevanju prednostnih nalog Partnerstva za pristop, kakor tudi bolj določena področja, ki jih izpostavijo pododbori.

    Odbor za upravljanje Phare zagotavlja, da so dejavnosti, financirane iz vseh treh predpristopnih instrumentov, Phare, ISPA in Sapard, združljive med seboj in tudi s Partnerstvom za pristop, kakor to določa Uredba o koordinaciji (Uredba Sveta (ES) št. 1266/1999, UL L 161, 26.6.1999, str. 68). Partnerstvo za pristop bo še naprej predmet potrebnih sprememb v skladu s členom 2 Uredbe (ES) št. 622/98.

    [1] Sklep Sveta 2002/83/ES z dne 28. januarja 2002 o načelih, prednostnih nalogah, vmesnih ciljih in pogojih iz Partnerstva za pristop z Bolgarijo (UL L 44, 14.2.2002, str. 1).

    [2] Vrstni red je tak kot v rednem poročilu 2002 in načrtu.

    [3] Glej tudi poglavje o politiki zaposlovanja in socialni politiki.

    [4] Glej tudi poglavje "Finančne in proračunske določbe" za pobiranje lastnih sredstev.

    [5] Nekateri ukrepi, dogovorjeni na pogajanjih iz poglavja 29, se prekrivajo z ukrepi iz drugih poglavij in so bili zato opuščeni.

    --------------------------------------------------

    Top