EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0283

Dostop do genskih virov in delitev koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe (Nagojski protokol)

Dostop do genskih virov in delitev koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe (Nagojski protokol)

 

POVZETEK:

Nagojski protokol

Sklep 2014/283/EU o sklenitvi Nagojskega protokola o dostopu do genskih virov ter pošteni in pravični delitvi koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe, h Konvenciji o biološki raznovrstnosti, v imenu EU

KAJ JE NAMEN TEGA PROTOKOLA IN SKLEPA?

  • Nagojski protokol je protokol h Konvenciji o biološki raznovrstnosti, ki so ga svetovni voditelji prvič podpisali v letu 2010. Skupaj s 193 drugimi državami je pogodbenica Konvencije o biološki raznovrstnosti tudi EU. Namen protokola je poštena in pravična delitev uporabe genskih virov.
  • S tem sklepom se uradno odobri „Nagojski protokol o dostopu do genskih virov ter pošteni in pravični delitvi koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe, h Konvenciji o biološki raznovrstnosti“ v imenu Evropske unije (EU). S to odobritvijo je EU pravno zavezana k protokolu, ki je pomemben sporazum o mednarodnem upravljanju biotske raznovrstnosti.

KLJUČNE TOČKE

EU z odobritvijo protokola 16. maja 2014 ni le prispevala k zahtevanim 50 ratifikacijam po svetu, temveč je tudi omogočila, da je Nagojski protokol začel veljati 12. oktobra 2014. Zaradi tega je prvo zasedanje pogodbenic protokola (COP-MOP 1) potekalo na dvoletnem zasedanju na visoki ravni o Konvenciji o biološki raznovrstnosti, in sicer od 13. do 17. oktobra 2014 v Južni Koreji, sočasno z 12. zasedanjem konference pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti (COP 12).

Dostop in delitev koristi (ABS)

  • Nagojski protokol izpolnjuje tretji cilj Konvencije o biološki raznovrstnosti, tj. dostop in delitev koristi (ABS), ki se osredotoča na pošteno in pravično delitev koristi, ki izhajajo iz uporabe genskih virov, vključno z ustreznim dostopom do genskih virov in prenosom ustreznih tehnologij.
  • Genski viri so genski materiali, ki imajo dejansko ali potencialno vrednost, iz naravnih ali gojenih zalog (npr. semenske banke ali botanični vrtovi). Te vire običajno uporabljajo številni različni sektorji pri raziskavah in razvoju, ki temeljijo na naravi, in sicer kot podlago za inovacije, kot so nova zdravila, kemikalije ali kozmetika.
  • Konvencija o biološki raznovrstnosti priznava suverene pravice držav do njihovih naravnih virov. Dostop in delitev koristi v okviru Nagojskega protokola temeljita na tem načelu. Pogodbenice protokola so pristojne za odločanje o tem, ali želijo urediti dostop do svojih genskih virov in določiti pogoje za delitev koristi (npr. s pravili in postopki za soglasje po predhodnem obveščanju in pogajanji o medsebojno dogovorjenih pogojih z uporabnikom genskih virov).
  • Nagojski protokol se uporablja tudi za uporabo tradicionalnega znanja, povezanega z genskimi viri, ki so ga pridobila domorodna ljudstva in lokalne skupnosti.
  • Protokol določa obvezna pravila o skladnosti za vse pogodbenice zaradi spremljanja uporabe genskih virov, potem ko zapustijo državo ponudnico.
  • Protokol bo ustvaril boljšo pravno varnost in preglednost tako za ponudnike kot tudi uporabnike genskih virov ter hkrati spodbujal delitev koristi. Koristi, ki se ustvarijo in delijo na podlagi smernic protokola, bi morale prispevati k podpori ohranjanju biotske raznovrstnosti in trajnostne uporabe njenih sestavnih delov (prvi in drugi cilj Konvencijo o biološki raznovrstnosti).

Uredba (EU) št. 511/2014 o dostopu do genskih virov in delitvi koristi (uredba o ABS), ki izvaja ukrepe za izpolnjevanje obveznost iz Nagojskega protokola na ravni EU, je začela veljati 9. junija 2014 in se uporablja od 12. oktobra 2014, ko je začel veljati sam Nagojski protokol za EU.

Izvedbena uredba (EU) 2015/1866 vsebuje ukrepe o posebnih vidikih, kot so predvideni v uredbi o dostopu in delitvi koristi, zlasti registriranih zbirk, najboljših praksah in spremljanju izpolnjevanja obveznosti uporabnikov. Evropska komisija jo je sprejela 13. oktobra 2015, veljati pa je začela 9. novembra 2015.

DATUM ZAČETKA VELJAVNOSTI

Protokol je začel veljati 12. oktobra 2014, 90 dni po datumu deponiranja 50. listine o ratifikaciji.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENTI

Nagojski protokol o dostopu do genskih virov ter pošteni in pravični delitvi koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe, h Konvenciji o biološki raznovrstnosti (UL L 150, 20.5.2014, str. 234–249).

Sklep Sveta 2014/283/EU z dne 14. aprila 2014 o sklenitvi Nagojskega protokola o dostopu do genskih virov ter pošteni in pravični delitvi koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe, h Konvenciji o biološki raznovrstnosti, v imenu Evropske unije (UL L 150, 20.5.2014, str. 231–233).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 511/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o ukrepih za izpolnjevanje obveznosti uporabnikov iz Nagojskega protokola o dostopu do genskih virov ter pošteni in pravični delitvi koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe, v Uniji (UL L 150, 20.5.2014, str. 59–71).

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/1866 z dne 13. oktobra 2015 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe (EU) št. 511/2014 Evropskega parlamenta in Sveta glede registra zbirk, spremljanja izpolnjevanja obveznosti uporabnikov in najboljših praks (UL L 275, 20.10.2015, str. 4–19).

Zadnja posodobitev 20.11.2020

Na vrh