EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Delo s slikovnimi zasloni

Delo s slikovnimi zasloni

 

POVZETEK:

Direktiva 90/270/EGS o minimalnih varnostnih in zdravstvenih zahtevah za delo s slikovnimi zasloni

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Direktiva določa minimalne varnostne in zdravstvene zahteve za delo s slikovnimi zasloni* v Evropski uniji (EU).

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Direktiva vsebuje pravila, ki dopolnjujejo splošna pravila iz Direktive 89/391/EGS o varnosti in zdravju delavcev pri delu (glej povzetek).

Opozoriti je treba, da se ta direktiva ne uporablja za:

  • voznikove kabine ali krmilne kabine za vozila ali stroje;
  • računalniške sisteme na prevoznih sredstvih;
  • računalniške sisteme, namenjene predvsem javni uporabi;
  • prenosne sisteme, namenjene trajnejši uporabi na delovni postaji*;
  • računske stroje, blagajne in vsako opremo z majhnim podatkovnim ali merilnim zaslonom, potrebnim za neposredno uporabo opreme;
  • pisalne stroje običajne konstrukcije tipa, poznanega kot „pisalni stroj z okencem“.

Obveznosti delodajalcev

  • Za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev so delodajalci zavezani:
    • opraviti analizo delovnih postaj, da bi ocenili varnostne in zdravstvene razmere, in izvesti ustrezne ukrepe za odpravo ugotovljenega tveganja ter uskladitev z zahtevami direktive;
    • seznaniti delavce z vsakim zdravstvenim ali varnostnim ukrepom, še posebno s tistimi ukrepi, ki se uporabljajo za delovne postaje, in zagotoviti usposabljanje v zvezi s tem.
  • Poleg tega morajo načrtovati delavčevo delo tako, da bo vsakodnevno delo s slikovnim zaslonom redno prekinjano z odmori ali spremembo dejavnosti.
  • Delavcem morajo usposobiti za delo na delovni postaji pred začetkom tovrstnega dela in vsakokrat, ko se organizacija delovne postaje bistveno spremeni.

Varovanje oči in vida delavcev

  • Delavci so upravičeni do ustreznega pregleda oči in vida pred začetkom dela s slikovnim zaslonom ter v rednih časovnih intervalih za tem in če se pojavijo težave z vidom.
  • Če so potrebni posebni korekcijski pripomočki in če običajnih korekcijskih pripomočkov ni mogoče uporabiti, je treba delavcem brezplačno zagotoviti posebne korekcijske pripomočke, ki ustrezajo nekemu delu.

Delegirani akti

Evropska komisija je pooblaščena za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 10a Uredbe (EU) 2019/1243 za strogo tehnične spremembe priloge zaradi upoštevanja tehničnega napredka, razvoja mednarodnih predpisov ali specifikacij ter znanja na področju slikovnih zaslonov.

Pregled zakonodaje

Komisija glede na digitalizacijo od prvega sprejetja direktive načrtuje pregled Direktive 90/270/EGS kot del strateškega okvira za varnost in zdravje pri delu za obdobje 2021–2027, ki je bil objavljen junija 2021.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Direktiva 90/270/EGS se uporablja od 11. junija 1990, države članice EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 31. decembra 1992.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Slikovni zasloni: alfanumerični ali grafični slikovni zaslon, ne glede na uporabljeni način prikazovanja.
Delovna postaja: sklop, obsegajoč slikovni zaslon, ki je lahko opremljen s tipkovnico ali napravo za vnašanje, in/ali programsko opremo, ki določa vmesno povezavo med operaterjem in strojem, dodatno opremo po izbiri, zunanjo opremo, vključno z disketnim pogonom, telefonom, modemom, tiskalnikom, držalom za predloge, delovnim stolom in delovno mizo ali delovno površino, ter neposredno delovno okolje.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta 90/270/EGS z dne 29. maja 1990 o minimalnih varnostnih in zdravstvenih zahtevah za delo s slikovnimi zasloni (peta posebna direktiva v smislu člena 16(1) Direktive 89/391/EGS) (UL L 156, 21.6.1990, str. 14–18).

Nadaljnje spremembe Direktive 90/270/EGS so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANA DOKUMENTA

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Strateški okvir EU za varnost in zdravje pri delu za obdobje 2021–2027 – Varnost in zdravje pri delu v spreminjajočem se svetu dela (COM(2021) 323 final z dne 28. junija 2021).

Direktiva Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu (UL L 183, 29.6.1989, str. 1–8).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 10.11.2021

Top