Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Krepitev vloge nacionalnih organov, pristojnih za konkurenco, pri učinkovitem uveljavljanju pravil konkurence

Krepitev vloge nacionalnih organov, pristojnih za konkurenco, pri učinkovitem uveljavljanju pravil konkurence

 

POVZETEK:

Direktiva (EU) 2019/1 o krepitvi vloge organov držav EU, pristojnih za konkurenco, da bodo učinkoviteje uveljavljali pravila konkurence, in o zagotavljanju pravilnega delovanja notranjega trga EU

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Zakonodaja:

  • jamči nacionalnim organom, pristojnim za konkurenco, potrebno neodvisnost, vire in pooblastila za uveljavljanje pravil konkurence in izrek glob, ki so potrebna za uspešno obravnavo sporazumov in praks podjetij, ki omejujejo konkurenco v svoji jurisdikciji;
  • se uporablja zlasti, kadar se protikonkurenčni sporazumi, ki so prepovedani na podlagi členov 101 (karteli*) in 102 (zloraba prevladujočega položaja*) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), v zvezi z istim primerom uporabljajo samostojno ali vzporedno z nacionalnim konkurenčnim pravom;
  • določa vzajemno pomoč med organi, pristojnimi za konkurenco, da se podjetja ne bi mogla izogniti uveljavljanju pravil konkurence, s čimer se zagotovi neovirano delovanje enotnega trga EU.

KLJUČNE TOČKE

Nacionalni organi, pristojni za konkurenco, imajo pooblastila:

  • za izvajanje nenapovedanih pregledov v podjetju, poleg tega pa imajo tudi pravico vstopiti v prostor, pregledovati poslovne knjige, zapečatiti stavbe in postaviti vprašanja osebju;
  • za preiskave domov vodilnih delavcev podjetja in drugih zaposlenih, če menijo, da bodo tam našli ustrezne poslovne knjige ali drugo dokumentacijo;
  • da od podjetij zahtevajo, naj v določenem in razumnem času predložijo vse potrebne informacije;
  • da pokličejo predstavnika podjetja k obveznem sodelovanju na razgovoru;
  • da odredijo zaustavitev vseh nezakonitih praks in sprejmejo ustrezne ukrepe, vključno s strukturnimi in ravnalnimi ukrepi, odredbo začasnih ukrepov ali spremembo zavez, ki so jih dala podjetja, v zavezujoče zaveze, da bi se to doseglo;
  • da izrečejo učinkovite, sorazmerne in odvračilne globe v okviru svojega postopka ali zahtevajo izrek teh glob v nekazenskem sodnem postopku, ne samo za kršitve členov 101 in 102 PDEU, temveč tudi v primeru namernega ali malomarnega nesodelovanja podjetij v njihovih preiskavah;
  • da izrečejo tudi učinkovite, sorazmerne in odvračilne periodične kazni, da se zagotovi skladnost z njihovimi pooblastili za preiskovanje in odločanje;
  • za izvajanje učinkovitih programov prizanesljivosti, ki spodbujajo podjetja, da prijavijo kartele po vsej EU;
  • da si nudijo medsebojno pomoč, da se na primer podjetja, ki imajo sredstva v drugih državah EU, ne bi mogla izogniti plačilu globe.

Vse osebje:

  • mora ravnati neodvisno od političnih ali drugih zunanjih vplivov;
  • ne sme zahtevati niti sprejemati navodil od vlade ali katerega drugega javnega ali zasebnega subjekta;
  • se mora vzdržati ravnanja, ki ni združljivo z njihovimi nalogami;
  • v razumnem času po prenehanju mandata ali zaposlitve pri nacionalnem organu, pristojnem za konkurenco, se mora vzdržati obravnave postopkov, ki bi lahko povzročili nasprotje interesov.

Osebam, ki sprejemajo glavne odločitve o uveljavljanju pravil konkurence, mora biti zagotovljena zaščita pred samovoljnimi razrešitvami; razrešijo se lahko samo, če si storili hujšo kršitev ali če ne izpolnjujejo več zahtev, ki veljajo za njihovo delovno mesto.

Člani organa odločanja v okviru organa, pristojnega za konkurenco, se izberejo, zaposlijo ali imenujejo na jasen in pregleden način.

Države EU morajo zagotoviti, da organi, pristojni za konkurenco:

  • spoštujejo pravice tožene stranke, vključno s pravico do izjave in pravico do učinkovitega pravnega sredstva pred sodiščem;
  • izvedejo postopke za uveljavljanje pravil konkurence v razumnem času;
  • imajo zadostno število usposobljenih članov osebja in zadostna finančna, tehnična in tehnološka sredstva za opravljanje svojih nalog;
  • zagotavljajo pomoč sodelavcem iz drugih držav EU glede vročitve procesnih aktov ali zagotavljanja čezmejnega plačila glob.

Globe, ki se naložijo enemu ali več podjetjem zaradi nezakonitega ravnanja, morajo:

  • odražati težo in trajanje kršitve;
  • njihov najvišji znesek ne sme biti nižji od 10 % svetovnega prometa podjetja v poslovnem letu pred odločbo o njihovem izreku.

Program prizanesljivosti nudi podjetjem, ki razkrijejo svojo udeležbo v skrivnem kartelu*:

  • odpustitev glob, če podjetje prvo predloži dokaze, ki organom, pristojnim za konkurenco, omogočajo izvedbo usmerjenih pregledov ali zadoščajo, da organi, pristojni za konkurenco, ugotovijo kršitev;
  • znižanje glob, če podjetje predloži dokaze, ki imajo glede na dokaze, s katerimi organi, pristojni za konkurenco, že razpolagajo, znatno dodano vrednost za namene dokazovanja kršitve.

Evropska komisija mora do 12. Decembra 2024 predložiti Evropskemu parlamentu in Svetu poročilo o prenosu in izvajanju Direktive.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Ta direktiva se uporablja od 3. februarja 2019, države EU pa jo morajo prenesti v svoje pravo do 4. februarja 2021.

OZADJE

Učinkovito ukrepanje nacionalnih organov, pristojnih za konkurenco, in Komisije proti nezakonitim poslovnim praksam pomaga zagotoviti bolj pošteno in bolj odprto konkurenco v EU. To varuje javnost in podjetja pred umetno visokimi cenami blaga in storitev in veča izbiro inovativnih proizvodov.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Kartel: dogovor med dvema ali več konkurenti o usklajevanju njihovega ravnanja ali vplivu na konkurenco na trgu s praksami, kot so določanje cen in delitev trgov ali strank, vključno s prikrojevanjem razpisnih ponudb (nezakonita praksa tihega dogovarjanja konkurenčnih strank, s katerim izberejo zmagovalca razpisnega postopka, medtem ko drugi predložijo nekonkurenčne ponudbe).
Zloraba prevladujočega položaja: ravnanje, kot je zaračunavanje nepoštenih cen ali omejevanje proizvodnje, podjetja s tržno močjo, ki mu omogoča, da ravna neodvisno od svojih konkurentov in strank. Tržni deleži, višji od 40 %, so koristen prvi znak možnega prevladujočega položaja podjetja.
Skrivni kartel: kartel, katerega obstoj je delno ali v celoti prikrit.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva (EU) 2019/1 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2018 o krepitvi vloge organov držav članic, pristojnih za konkurenco, da bodo učinkoviteje uveljavljali pravila konkurence, in o zagotavljanju pravilnega delovanja notranjega trga (UL L 11, 14.1.2019, str. 3–33).

POVEZANI DOKUMENTI

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del – Notranje politike in ukrepi Unije – Naslov VII – Skupna pravila o konkurenci, obdavčitvi in približevanju zakonodaje – Poglavje 1 – Pravila o konkurenci – Oddelek 1 – Pravila za podjetja – Člen 101 (prejšnji člen 81 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 88–89).

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del – Notranje politike in ukrepi Unije – Naslov VII – Skupna pravila o konkurenci, obdavčitvi in približevanju zakonodaje – Poglavje 1 – Pravila o konkurenci – Oddelek 1 – Pravila za podjetja – Člen 102 (prejšnji člen 82 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 89).

Uredba Sveta (ES) št. 1/2003 z dne 16. decembra 2002 o izvajanju pravil konkurence iz členov 81 in 82 Pogodbe (UL L 1, 4.1.2003, str. 1–25).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 1/2003 so vključene v izvirni dokument. To prečiščeno besedilo ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 28.03.2019

Top