EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0517

Zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, ki jih ustvari človek (fluorirani plini)

Zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, ki jih ustvari človek (fluorirani plini)

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 517/2014 o fluoriranih toplogrednih plinih

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Uredba je namenjena blažitvi podnebnih sprememb in varovanju okolja z zmanjšanjem emisij fluoriranih toplogrednih plinov (F-plinov), ki so toplogredni plini, ki jih ustvari človek in imajo učinek globalnega segrevanja, ki je do 23 000-krat večji od učinka ogljikovega dioksida.
  • Njen cilj je zmanjšati emisije F-plinov Evropske unije (EU) za dve tretjini do leta 2030 v primerjavi z ravnmi v letu 2014.

KLJUČNE TOČKE

Uredba:

  • zajema fluorirane ogljikovodike (HFC)*, perfluorirane ogljikovodike (PFC)* in žveplove heksafluoride (SF6)*;
  • določa pravila zadrževanja, uporabe, predelave in uničenja F-plinov;
  • določa splošno letno omejitev za podnebni vpliv HFC, ki se bo postopoma zniževala med letoma 2015 in 2030.

Določa tudi naslednje obveznosti.

  • Prepovedano je namensko sproščanje F-plinov, razen če to ni tehnično nujno za namensko uporabo izdelka. Proizvajalci morajo storiti vse za omejevanje emisij med proizvodnjo, prevozom in skladiščenjem F-plinov.
  • Upravljavci opreme, ki vsebuje F-pline, morajo slediti vsem varnostnim ukrepom, da preprečijo morebitno uhajanje. Zagotoviti morajo, da se izvajajo redni pregledi opreme glede uhajanja. Zahteve se razlikujejo glede na potencialni vpliv na podnebje ali če je oprema hermetično zaprta.
  • Evropska komisija mora o učinku te uredbe poročati do 31. decembra 2022.

Programi izdajanja spričeval in usposabljanja

  • Nacionalni organi so odgovorni za vzpostavljanje programov izdajanja spričeval in usposabljanja za podjetja in osebe, ki so vključene v nameščanje, servisiranje, vzdrževanje, popravljanje ali razgradnjo opreme z F-plini in zajemanje F-plinov.

Prepovedi proizvodov, ki vsebujejo F-pline

  • Z uredbo bodo med letoma 2015 in 2025 po fazah izvedene prepovedi za prodajo novih izdelkov, npr. nekaterih kategorij hladilnikov in zamrzovalnikov, sistemov za klimatiziranje, pen in aerosolov, ki vsebujejo F-pline, kjer so na voljo varnejše in podnebju prijaznejše alternative.

Letne omejitve za HFC

  • Uredba si prizadeva sčasoma zmanjšati vpliv uporabe fluoriranih ogljikovodikov na podnebje. Letna omejitev za fluorirane ogljikovodike na trgu leta 2030 bo enaka 21 % ravni iz obdobja med 2009 in 2012.
  • Za zagotavljanje izpolnjevanja teh omejitev Komisija dodeljuje letne kvote proizvajalcem in uvoznikom. Teh ni dovoljeno preseči.

Poročanje

  • Proizvajalci, uvozniki, izvozniki, uporabniki surovin in podjetja, ki uničujejo F-pline, morajo letno poročati Komisiji.
  • Uvozniki opreme z F-plini morajo storiti popolnoma enako in od leta 2017 naprej predložiti dokaze o tem, da so količine fluoriranih ogljikovodikov upoštevane pri uvoženi opremi.

Kigalijska sprememba Montrealskega protokola

  • Ta uredba zagotavlja tudi, da EU izpolnjuje mednarodne obveznosti iz kigalijske spremembe Montrealskega protokola.
  • S kigalijsko spremembo so bili na seznam nadzorovanih snovi iz Montrealskega protokola dodani fluorirani ogljikovodiki (glej povzetek). Veljati je začela 1. januarja 2019. Pričakuje se, da bo postopno zmanjšanje fluoriranih ogljikovodikov do leta 2050 prihranilo približno 80 gigaton ekvivalentov CO2 in pomembno prispevalo k boju proti podnebnim spremembam.
  • Vseh 198 pogodbenic Montrealskega protokola se je dogovorilo o ukrepih za postopno zmanjšanje proizvodnje in uporabe fluoriranih ogljikovodikov. Prvi ukrep za zmanjšanje so morale EU in druge razvite države sprejeti leta 2019. Večina držav v razvoju bo postopno zmanjševanje začela leta 2024.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. januarja 2015.

OZADJE

KLJUČNI POJMI

HFC: uporabljajo se kot hladilna sredstva, razmaščevalna sredstva in penila (npr. v gasilnih aparatih).
PFC: uporabljajo se za proizvodnjo polprevodnikov, kot razmaščevalna sredstva in kot penila.
SF6: uporabljajo se pri proizvodnji visokonapetostnih stikalnih blokov in magnezija.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 517/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o fluoriranih toplogrednih plinih in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 842/2006 (UL L 150, 20.5.2014, str. 195–230).

POVEZANI DOKUMENTI

Sklep Sveta (EU) 2017/1541 z dne 17. julija 2017 o sklenitvi, v imenu Evropske unije, kigalijske spremembe Montrealskega protokola o substancah, ki škodljivo delujejo na ozonski plašč (UL L 236, 14.9.2017, str. 1–2).

Sprememba Montrealskega protokola o substancah, ki škodljivo delujejo na ozonski plašč (UL L 236, 14.9.2017, str. 3–13).

Zadnja posodobitev 09.11.2021

Na vrh