EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0498

2013/498/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 10. oktobra 2013 o finančnem prispevku Unije za nadzor in druge nujne ukrepe, ki se bodo izvajali v Estoniji, Latviji, Litvi in na Poljskem proti afriški prašičji kugi v sosednjih tretjih državah (notificirano pod dokumentarno številko C(2013) 6540)

OJ L 272, 12.10.2013, p. 47–54 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2013/498/oj

12.10.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

L 272/47


IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE

z dne 10. oktobra 2013

o finančnem prispevku Unije za nadzor in druge nujne ukrepe, ki se bodo izvajali v Estoniji, Latviji, Litvi in na Poljskem proti afriški prašičji kugi v sosednjih tretjih državah

(notificirano pod dokumentarno številko C(2013) 6540)

(Besedilo v estonskem, latvijskem, litovskem in poljskem jeziku je edino verodostojno)

(2013/498/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Odločbe Sveta 2009/470/ES z dne 25. maja 2009 o odhodkih na področju veterine (1) in zlasti člena 8 Odločbe,

ob upoštevanju Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (2) ter zlasti člena 84 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Afriška prašičja kuga (APK) je nalezljiva, običajno smrtna, virusna bolezen pri domačih in divjih prašičih, ki povzroča resne motnje v trgovini znotraj Unije in izvozu živih prašičev in proizvodov, pridobljenih iz prašičev, v tretje države.

(2)

Po potrditvi APK v Gruziji leta 2007 se je bolezen razširila v Rusko federacijo, kjer so poročali o številnih izbruhih navedene bolezni pri prašičih in divjih prašičih po evropskem delu Rusije. Poleg tega je junija 2013 Belorusija potrdila izbruh APK pri prašičih, rejenih na dvoriščih v deželi Grodno, okoli štirideset kilometrov od litovske meje in v bližini meje s Poljsko.

(3)

Razmere glede APK v državah, ki mejijo na Evropsko unijo, predstavljajo neposredno grožnjo za gospodarstva s prašiči znotraj Unije, ker se virus lahko vnese v države članice, ki mejijo na okužene tretje države preko divjih prašičev, ki vstopajo na ozemlje Unije z okuženih območij, pa tudi z vozili, ki so prevažala žive živali in krmo, ali z nedovoljenim vnosom proizvodov, pridobljenih iz prašičev, v Unijo.

(4)

Tveganje za vnos APK v Unijo je večje za Estonijo, Latvijo, Litvo in Poljsko zaradi pojava in razvoja te bolezni na obmejnih ozemljih Belorusije in Ruske federacije in te države so obvestile Komisijo in druge države članice o ukrepih, ki so jih nameravale sprejeti za zaščito svojih ozemelj in ozemelj drugih držav članic.

(5)

Estonija, Latvija, Litva in Poljska so izvajale nadzor za zgodnje odkrivanje APK pri divjih in domačih prašičih ter povečale ozaveščenost glede bolezni in pripravljenost v okviru načrtov ukrepov v primeru izbruha bolezni, pripravljenih v skladu z Direktivo Sveta 2002/60/ES (3), da se zagotovi hiter odziv ob morebitnem vnosu APK. Litva je neposredno ogrožena zaradi prisotnosti APK preko meje v Belorusiji; da bi v primeru vnosa APK zmanjšala tveganje za širjenje bolezni na svoje ozemlje, namerava uvesti varovalni pas 10 km ob meji z Belorusijo, v katerem bo zmanjšala gostoto občutljivih gostiteljev s spodbujanjem zakola prašičev in preprečevanjem obnove populacije na gospodarstvih s prašiči.

(6)

Divji prašiči, ki prečkajo meje med prizadetimi tretjimi državami in EU, pomenijo tveganje za vnos APK, zlasti v nekaterih območjih z intenzivnim kmetijstvom, kamor divje prašiče privabijo poljščine. Kot kratkoročni ukrep za zmanjšanje tveganja in na podlagi razpoložljivih predhodnih podatkov raziskav o učinkovitosti repelentov, sestavljenih iz sintetičnih vonjavnih snovi, ki kažejo na dokaj veliko učinkovitost in razmeroma dolgo obdobje trajanja, namerava Litva uporabiti te repelente na nekaterih območjih svojega ozemlja, blizu svoje vzhodne meje, da bi odvrnila divje prašiče od polj koruze in drugih poljščin.

(7)

Čiščenje in razkuževanje vozil, ki so bila morda v stiku z virusom APK, je eden od previdnostnih ukrepov proti vnosu APK v Unijo. Zato Izvedbeni sklep Komisije 2013/426/EU (4) določa nekatere ukrepe za preprečevanje vnosa APK iz Belorusije in Ruske federacije v Unijo ter določa, da se vozila, ki so prevažala žive živali in krmo in vstopajo v Unijo z okuženih območij, ustrezno očistijo in razkužijo ter da sta čiščenje in razkuževanje ustrezno dokumentirana.

(8)

Ne glede na določbe Uredbe Komisije (ES) št. 206/2009 (5) je tveganje za vnos APK v Unijo z osebnimi pošiljkami, ki vsebujejo proizvode prašičjega izvora, poslane po pošti ali v prtljagi potnikov, ki prihajajo zlasti iz Belorusije in Ruske federacije, vse prej kot zanemarljivo ter zahteva dodatne kontrole na vstopnih točkah.

(9)

Poleg tega je treba z dobro usmerjenimi kampanjami ozaveščanja opozoriti številne interesne skupine, vključno z veterinarji, poklicnimi in nepoklicnimi kmeti, vozniki tovornjakov, carinskimi agenti, potniki in splošno javnostjo, na tveganja za vnos APK in njegove posledice.

(10)

V prvem tednu avgusta 2013 so Estonija, Latvija, Litva in Poljska predložile svoje načrte in začetne ocene stroškov za izvajanje nujnih ukrepov na področjih, ki veljajo za ogrožena zaradi morebitnega vnosa APK iz Belorusije in Ruske federacije. Zahteva se finančna podpora za osebje, da se zagotovi izvajanje dejavnosti nadzora, ki je predvideno v predloženih načrtih. Komisija je pregledala načrte za finančni prispevek Unije in ugotovila, da so skladni z Direktivo 2002/60/ES.

(11)

Ukrepe, ki so bili sprejeti v Estoniji, Latviji, Litvi in na Poljskem, da bi se neposredno zmanjšala nevarnost vnosa bolezni v Unijo, in sicer čiščenje in razkuževanje vozil, bi bilo treba sofinancirati v višini 100 %.

(12)

Dodatni nadzor, ki so ga izvedle Estonija, Latvija, Litva in Poljska na območjih z visokim tveganjem za vnos bolezni, in ukrepe, ki se izvajajo v okviru kampanje ozaveščanja v navedenih državah članicah, bi bilo treba sofinancirati v višini 50 %.

(13)

Ukrepe, ki so bili sprejeti v Litvi z uporabo repelentov na opredeljenih območjih velikega tveganja v bližini njenih vzhodnih meja, da se zmanjša nevarnost vnosa bolezni v Unijo prek divjih prašičev, bi bilo treba sofinancirati v višini 50 %. Posebne ukrepe, ki jih je sprejela Litva za zmanjšanje gostote prašičev na meji z Belorusijo, bi bilo treba sofinancirati v višini 30 %.

(14)

Zaradi nujnosti ukrepov bi morali biti stroški, ki so nastali v Estoniji, Latviji, Litvi in na Poljskem od 2. julija 2013, datuma obvestila o nujnih ukrepih, upravičeni do finančnih prispevkov Unije.

(15)

Člen 8(3) Odločbe 2009/470/ES določa, da se določijo upravičeni stroški in višina finančnega prispevka Unije. Vendar se glede na potrebo po preprečevanju prevelikih stroškov za proračun Unije določijo najvišji zneski, ki odražajo primerno plačilo za nekatere dejavnosti nadzora.

(16)

Primerno plačilo je plačilo materiala ali storitev po sorazmerni ceni v primerjavi s tržno ceno. Do pregledov na kraju samem, ki jih izvaja Komisija, je treba odobriti posebni finančni prispevek Unije za Estonijo, Latvijo, Litvo in Poljsko.

(17)

Plačilo finančnega prispevka se izvede pod pogojem, da se načrtovane dejavnosti dejansko izvedejo in da pristojni organi Komisiji zagotovijo vse potrebne informacije.

(18)

Ker so načrti, ki so jih predložile Estonija, Latvija, Litva in Poljska za nujne ukrepe proti vnosu APK iz Belorusije in Ruske federacije, ki se izvedejo v letu 2013, dovolj natančen okvir v smislu člena 94 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1268/2012 (6), ta sklep predstavlja sklep o financiranju odhodkov iz delovnega programa za nepovratna sredstva.

(19)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za prehranjevalno verigo in zdravje živali –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.   V okviru izrednih ukrepov za zaščito proti afriški prašičji kugi (APK), ki jih Estonija, Latvija, Litva in Poljska sprejmejo v letu 2013, so navedene države članice upravičene do določenega prispevka Unije za odhodke, nastale zaradi izvajanja dejavnosti nadzora ter serološkega in virološkega laboratorijskega testiranja vzorcev, pridobljenih po 1. juliju 2013 pri nadzoru domačih in divjih prašičev v navedenih državah članicah.

2.   Finančni prispevek Unije znaša 50 % stroškov, nastalih v Estoniji, Latviji, Litvi in na Poljskem zaradi dejavnosti iz odstavka 1, in ne presega:

(i)

15 000 EUR za Estonijo;

(ii)

80 000 EUR za Latvijo;

(iii)

46 000 EUR za Litvo;

(iv)

20 000 EUR za Poljsko.

3.   Najvišji znesek stroškov, ki se povrne Estoniji, Latviji, Litvi in Poljski za dejavnosti iz odstavka 1, povprečno ne presega:

(i)

0,5 EUR na vzorčenega domačega prašiča;

(ii)

5 EUR na vzorčenega divjega prašiča;

(iii)

2 EUR na test ELISA;

(iv)

10 EUR na test PCR;

(v)

10 EUR na virološki test.

4.   Odhodki, upravičeni do finančnega prispevka Unije za ukrepe iz odstavka 1, so omejeni na stroške, ki jih imajo države članice z:

(a)

laboratorijskim testiranjem:

(i)

nakupom kompletov za testiranje, reagentov in vsega potrošnega blaga, določljivega in uporabljenega posebej za izvajanje laboratorijskih testov;

(ii)

osebjem, ne glede na njihov status, v celoti ali delno izrecno dodeljenim za izvajanje testov v laboratoriju;

(b)

osebjem, ne glede na njihov status, v celoti ali delno izrecno dodeljenim za izvajanje dejavnosti nadzora v okviru programov, razen laboratorijskega testiranja;

(c)

splošnimi stroški, ki znašajo 7 % zneska iz točk (a) in (b).

Stroški osebja iz točke (a)(ii) in točke (b) so omejeni na dejansko plačo osebja s stroški socialnega zavarovanja in drugimi zakonsko predpisanimi stroški, vključenimi v plačilo.

Člen 2

1.   V okviru izrednih ukrepov za zaščito proti afriški prašičji kugi (APK), sprejetih leta 2013, so Estonija, Latvija, Litva in Poljska upravičene do določenega prispevka Unije za odhodke, nastale zaradi nakupa opreme in potrošnega blaga za dejavnosti čiščenja in razkuževanja, ki se izvajajo v navedenih državah članicah po 1. juliju 2013.

2.   Finančni prispevek Unije znaša 100 % stroškov, nastalih v Estoniji, Latviji, Litvi in na Poljskem zaradi dejavnosti iz odstavka 1, in ne presega:

(a)

20 000 EUR za Estonijo;

(b)

735 000 EUR za Latvijo;

(c)

738 000 EUR za Litvo;

(d)

98 000 EUR za Poljsko.

Člen 3

1.   V okviru izrednih ukrepov za zaščito proti afriški prašičji kugi (APK), sprejetih leta 2013, so Estonija, Latvija, Litva in Poljska upravičene do določenega prispevka Unije za odhodke, nastale zaradi kampanj ozaveščanja, ki se izvajajo v navedenih državah članicah po 1. juliju 2013.

2.   Finančni prispevek Unije znaša 50 % stroškov, nastalih v Estoniji, Latviji, Litvi in na Poljskem zaradi dejavnosti iz odstavka 1, in ne presega:

(a)

10 000 EUR za Estonijo;

(b)

14 000 EUR za Latvijo;

(c)

40 000 EUR za Litvo;

(d)

25 000 EUR za Poljsko.

Člen 4

1.   V okviru izrednih ukrepov za zaščito proti afriški prašičji kugi (APK), sprejetih leta 2013, je Litva upravičena do določenega prispevka Unije za odhodke, nastale zaradi nakupa repelentov proti divjim prašičem za uporabo na izbranih območjih visokega tveganja v Litvi po 1. juliju 2013.

2.   Finančni prispevek Unije znaša 50 % stroškov, nastalih v Litvi zaradi dejavnosti iz odstavka 1, in ne presega 30 000 EUR.

Člen 5

1.   V okviru izrednih ukrepov za zaščito proti afriški prašičji kugi (APK), sprejetih leta 2013, je Litva upravičena do določenega prispevka Unije za odhodke, nastale zaradi izplačevanja odškodnin lastnikom prašičev za izgubo, ki je posledica zgodnjega zakola v 10 kilometrov širokem varovalnem pasu ob meji z Belorusijo.

2.   Finančni prispevek Unije znaša 30 % stroškov, nastalih v Litvi, in ne presega 600 000 EUR.

Člen 6

1.   Finančni prispevek Unije iz členov 1 do 4 se plača na podlagi:

(a)

končnega tehničnega poročila v skladu s Prilogo I o tehnični izvedbi nadzornih ukrepov iz člena 1, vključno z rezultati, doseženimi v obdobju od 2. julija 2013 do 31. decembra 2013;

(b)

končnega finančnega poročila v elektronski obliki v skladu s Prilogo II o stroških, nastalih v obdobju od 2. julija 2013 do 31. decembra 2013;

(c)

rezultatov pregledov na kraju samem, opravljenih v skladu s členom 11(1) Odločbe 2009/470/ES.

Dokumenti, na katerih temeljijo poročila iz točk (a) in (b), so na voljo za preglede iz točke (c), ki jih Komisija opravi na kraju samem.

2.   Končno tehnično poročilo in končno finančno poročilo iz odstavka 1(a) in (b) se predložita najpozneje do 30. aprila 2014. V primeru neupoštevanja tega roka, razen če je zamuda posledica ustrezno utemeljenih okoliščin, se finančni prispevek Unije zniža za 25 % za vsak koledarski mesec zamude.

Člen 7

Ta sklep je naslovljen na Republiko Estonijo, Republiko Latvijo, Republiko Litvo in Republiko Poljsko.

V Bruslju, 10. oktobra 2013

Za Komisijo

Tonio BORG

Član Komisije


(1)  UL L 155, 18.6.2009, str. 30.

(2)  UL L 298, 26.10.2012, str. 1.

(3)  Direktiva Sveta 2002/60/ES z dne 27. junija 2002 o določitvi posebnih ukrepov za nadzor nad afriško prašičjo kugo in o spremembi Direktive 92/119/EGS v zvezi z nalezljivo ohromelostjo prašičev in afriško prašičjo kugo (UL L 192, 20.7.2002, str. 27).

(4)  Izvedbeni sklep Komisije 2013/426/EU z dne 5. avgusta 2013 o ukrepih za preprečevanje vnosa v Unijo virusa afriške prašičje kuge iz nekaterih tretjih držav ali delov ozemlja tretjih držav, v katerih je potrjena prisotnost navedene bolezni, in razveljavitvi Sklepa 2011/78/EU (UL L 211, 7.8.2013, str. 5).

(5)  Uredba Komisije (ES) št. 206/2009 z dne 5. marca 2009 o vnosu osebnih pošiljk proizvodov živalskega izvora v Skupnost in spremembi Uredbe (ES) št. 136/2004 (UL L 77, 24.3.2009, str. 1).

(6)  Delegirana uredba Komisije (EU) št. 1268/2012 z dne 29. oktobra 2012 o pravilih uporabe Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije (UL L 362, 31.12.2012, str. 1).


PRILOGA I

Končno tehnično poročilo o nadzornih ukrepih glede afriške prašičje kuge pri divjih in domačih prašičih

Država članica:

Datum:

1.

Tehnična ocena stanja:

1.1

Epidemiološki zemljevidi:

1.2

Informacije o nadzoru:

Država članica

Število vzorčenih domačih prašičev

Število vzorčenih divjih prašičev

Vrsta testa (1)

Število testov

Število pozitivnih domačih prašičev

Število pozitivnih divjih prašičev

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skupaj za leto 2013

 

 

 

 

 

 

2.

Doseganje ciljev in tehnične težave:

3.

Dodatne epidemiološke informacije: epidemiološke poizvedbe, najdene poginule živali, starostna porazdelitev pozitivnih živali, ugotovljene lezije itd.:


(1)  Navedite: ELISA, PCR, Ag-ELISA, izolacija virusa, drugo (navedite).


PRILOGA II

Končno finančno poročilo o nadzornih ukrepih glede afriške prašičje kuge

Država članica:

Datum:

1.

Nadzorni ukrepi v zvezi s afriško prašičjo kugo pri divjih in domačih prašičih:

Vzorčenje

Kategorija

Stroški vzorčenja

Število vzorčenih živali

Stroški na vzorčeno žival

Skupni stroški

Domači prašiči

 

 

 

Divji prašiči

 

 

 

Osebje

Vrsta

Stroški na enoto

Število članov osebja

Skupni stroški

 

 

 

 

Laboratorijski testi

 

Število opravljenih testov

Stroški testov (1)

Laboratorijski test

(1)

Osebje

(2)

Splošni stroški

FOR-L_2013272SL.01005201.notes.0001.xml.jpg

Skupni stroški

FOR-L_2013272SL.01005201.notes.0002.xml.jpg

Serološki testi (ELISA)

 

 

 

 

 

Testi PCR

 

 

 

 

 

Virološki testi

 

 

 

 

 

2.

Čiščenje in razkuževanje:

(a)   OPREMA

Opis

Stroški/vrednost (brez DDV)

Datum nakupa

 

 

 

Skupaj

 

 


(b)   POTROŠNO BLAGO

Opis

Stroški/vrednost (brez DDV)

Datum nakupa

 

 

 

Skupaj

 

 

3.

Kampanje ozaveščanja:

Opis dejavnosti

Stroški/vrednost (brez DDV)

Datum dostave

 

 

 

Skupaj

 

 

4.

Uporaba repelentov:

POTROŠNO BLAGO

Opis

Stroški/vrednost (brez DDV)

Datum nakupa

 

 

 

Skupaj

 

 

5.

Prašiči, zaklani na varovalnem pasu na meji z Belorusijo – za Litvo:

Identifikacijska številka kmetijskega gospodarstva

Kmet: priimek in ime

Občina

Datum zakola

Število zaklanih živali na kategorijo

Plačani znesek odškodnine na kategorijo (brez DDV)

Plačana odškodnina skupaj (brez DDV)

Datum plačila

 

 

 

 

svinje

merjasci

pujski

prašiči

svinje

merjasci

pujski

prašiči

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrjujem, da:

so ti odhodki dejanski, natančno evidentirani in upravičeni v skladu z določbami tega sklepa,

so vse dokazilne listine o teh odhodkih na voljo za revizijo,

za te ukrepe ni bil zahtevan drug prispevek Unije in da so vsi prihodki iz dejavnosti v njihovem okviru predloženi Komisiji,

je bil ta program izveden v skladu z ustreznimi določbami iz zakonodaje Unije,

se uporabljajo postopki nadzora, zlasti za preverjanje natančnosti navedenih zneskov, da se preprečijo, ugotovijo in odpravijo nepravilnosti.

Datum:

Ime in podpis operativnega direktorja:


(1)  Vsi stroški so brez DDV


Top