EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0479

Uredba Sveta (EU) št. 479/2013 z dne 13. maja 2013 o opustitvi zahteve za vložitev vstopne in izstopne skupne deklaracije za blago Unije, ki se prevaža preko neumskega koridorja

OJ L 139, 25.5.2013, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 02 Volume 022 P. 325 - 327

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 23/05/2017

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/479/oj

25.5.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

L 139/1


UREDBA SVETA (EU) št. 479/2013

z dne 13. maja 2013

o opustitvi zahteve za vložitev vstopne in izstopne skupne deklaracije za blago Unije, ki se prevaža preko neumskega koridorja

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Pogodbe o pristopu Hrvaške in zlasti člena 3(4) Pogodbe,

ob upoštevanju Akta o pogojih pristopa Hrvaške in zlasti člena 43 Akta,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Države članice Unije in Hrvaška so 9. decembra 2011 podpisale Pogodbo o pristopu Hrvaške k Evropski uniji (v nadaljnjem besedilu: Pogodba o pristopu). V skladu s členom 3(3) Pogodbe o pristopu bo začela veljati 1. julija 2013, če bodo vse listine o ratifikaciji deponirane pred navedenim datumom.

(2)

V skladu s členom 2 Akta o pogojih pristopa Hrvaške in prilagoditvah Pogodbe o Evropski uniji, Pogodbe o delovanju Evropske unije in Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo (v nadaljnjem besedilu: Akt o pogojih pristopa) so od dneva pristopa določbe izvirnih pogodb in aktov, ki so jih institucije sprejele pred pristopom, za Hrvaško zavezujoče pod pogoji, ki jih določajo te pogodbe in Akt o pogojih pristopa.

(3)

Ozemlje Neuma (v nadaljnjem besedilu: neumski koridor) je območje, kjer se ozemlje Bosne in Hercegovine dotika jadranske obale in tako ločuje območje Dubrovnika od preostalega ozemlja Hrvaške. Turizem je zelo pomemben za lokalno gospodarstvo, poganjajo pa ga mala in srednja podjetja, odvisna od dobav s preostalega ozemlja Hrvaške. Vrednost takih dobav običajno ne presega 10 000 EUR na pošiljko, 89 % tega blaga pa ima status blaga v prostem prometu na ozemlju Hrvaške.

(4)

Člen 43 Akta o pogojih pristopa določa, da Svet, ki s kvalificirano večino na predlog Komisije določi pogoje, pod katerimi se lahko opusti zahteva za vstopno ali izstopno skupno deklaracijo v zvezi z blagom Unije, ki se prevaža prek neumskega koridorja.

(5)

V skladu s členoma 36a, 36b, 182a in 182b Uredbe Sveta (EGS) št. 2913/92 z dne 12. oktobra 1992 o carinskem zakoniku Skupnosti (1) (v nadaljnjem besedilu: carinski zakonik Skupnosti) mora biti blago, ki se vnaša na carinsko območje Unije ali ga zapušča, vnaprej zajeto s skupno deklaracijo, vloženo v elektronski obliki, ki vsebuje podatke, potrebne za izvedbo analize tveganja.

(6)

Glede na posebne lastnosti lokalnega gospodarstva je primerno, da se predvidijo opustitve obveznosti vložitve vstopne in izstopne skupne deklaracije za blago Unije, ki se prevaža preko neumskega koridorja.

(7)

Carinski organi bi morali na podlagi podatkov na računu in prevoznih dokumentih, ki spremljajo blago, izvajati analizo tveganja in varnostne carinske kontrole.

(8)

Sedanja ureditev odstopa od načela elektronske predložitve podatkov o varstvu in varnosti pred odhodom in pred prihodom, vzpostavljenega s Carinskim zakonikom Skupnosti. Da se zagotovijo učinkovita in uspešna analiza tveganja ter kontrole v varstvene in varnostne namene, bi morala Hrvaška zagotoviti, da so na mejnih prehodih neumskega koridorja potrebni človeški viri, oprema in kontrola.

(9)

Kadar se ugotovi, da pošiljka ne izpolnjuje zahtev iz te uredbe, se za zadevno pošiljko ne bi smelo dovoliti, da se ponovno vnese na ozemlje Hrvaške, razen če je bila opravljena ocena s tem povezanega tveganja ter so bili na podlagi analize tveganja sprejeti učinkoviti in ciljno usmerjeni ukrepi.

(10)

Poleg izmenjave informacij v varstvene in varnostne namene, kot je določeno v členu 4g(2) Uredbe Komisije (EGS) št. 2454/93 z dne 2. julija 1993 o določbah za izvajanje Uredbe Sveta (EGS) št. 2913/92 o carinskem zakoniku Skupnosti (2), bi morala Hrvaška redno obveščati Komisijo v skladu s postopki skupnega okvira za obvladovanje tveganja o vseh ugotovljenih nepravilnostih in po potrebi o ukrepih, ki jih je nato sprejela v zvezi s prevozom blaga preko neumskega koridorja.

(11)

Oceno za namene preverjanja pravilne uporabe te uredbe bi morala Komisija izvesti najkasneje dve leti po dnevu pristopa Hrvaške –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Vsebina in področje uporabe

Ta uredba določa pravila, v skladu s katerimi:

(a)

se zahteva po izstopni skupni deklaraciji opusti za blago Unije, ki izstopi iz ozemlja Hrvaške zaradi prevoza preko neumskega koridorja;

(b)

se zahteva za vstopno skupno deklaracijo opusti za blago Unije, ki ponovno vstopi na ozemlje Hrvaške po prevozu preko neumskega koridorja.

Člen 2

Opredelitev pojmov

Za namene te uredbe se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

1.

„blago Unije“ pomeni blago, opredeljeno v členu 4(7) carinskega zakonika Skupnosti;

2.

„območje Dubrovnika“ pomeni Dubrovnik in njegovo okolico na ozemlju Hrvaške, ki je ločen z neumskim koridorjem od celinskega ozemlja Hrvaške;

3.

„večinsko ozemlje Hrvaške“ pomeni ozemlje Hrvaške, razen območja Dubrovnika;

4.

„neumski koridor“ pomeni območje, ki je del ozemlja Bosne in Hercegovine in ločuje območje Dubrovnika od večinskega ozemlja Hrvaške;

5.

„carinski organi“ pomeni carinske organe Hrvaške na mejnih prehodih za izstop in ponoven vstop pri neumskem koridorju;

6.

„izstop“ pomeni izstop blaga, in sicer z območja Dubrovnika na večinsko ozemlje Hrvaške preko neumskega koridorja ali z večinskega ozemlja Hrvaške na območje Dubrovnika preko neumskega koridorja;

7.

„ponovni vstop“ pomeni vstop blaga na območje Dubrovnika z večinskega ozemlja Hrvaške preko neumskega koridorja ali na večinsko ozemlje Hrvaške z območja Dubrovnika preko neumskega koridorja.

Člen 3

Opustitev zahteve za vložitev izstopne ali vstopne skupne deklaracije

1.   Izstopna skupna deklaracija se za blago Unije ob izstopu ne zahteva.

2.   Vstopna skupna deklaracija se za blago Unije ob ponovnem vstopu ne zahteva.

Člen 4

Pogoji za uporabo opustitve

Člen 3 se uporablja, kadar so izpolnjeni naslednji pogoji:

(a)

skupna vrednost posamezne pošiljke blaga Unije, ki se prevaža preko neumskega koridorja, ne presega 10 000 EUR ali enakovredne vrednosti v lokalni valuti;

(b)

blago iz točke (a) tega člena spremljajo računi ali prevozni dokumenti, ki:

(i)

vsebujejo vsaj podrobnosti iz prvega pododstavka člena 317(2) Uredbe (EGS) št. 2454/93 in skupno vrednost blaga;

(ii)

so jih carinski organi ob izstopu potrdili z uradnimi oznakami;

(iii)

se ob ponovnem vstopu predložijo v preverjanje carinskim organom.

Člen 5

Carinske kontrole

1.   Analizo tveganja, povezano s carinskimi kontrolami, ki se uporabljajo za blago Unije, ki se prevaža preko neumskega koridorja, lahko carinski organi izvajajo na druge načine kot s tehnikami avtomatske obdelave podatkov.

2.   Hrvaška zagotovi, da so na mejnih prehodih pri izstopu blaga, ki se prevaža preko neumskega koridorja, z njenega ozemlja in njegovem ponovnem vstopu nanj, vsa potrebna sredstva, oprema, objekti za kontrole in zmogljivosti za zagotovitev uporabe te uredbe.

3.   Pri izstopu carinski organi:

(a)

določijo časovno omejitev za izvedbo prevoza blaga Unije čez neumski koridor;

(b)

navedejo to časovno omejitev skupaj z datumom potrditve na računu ali prevoznem dokumentu iz člena 4(b)(ii);

(c)

če menijo, da je to potrebno, na prostor, v katerem je blago, ali na vsak posamezen paket blaga, ki se bo prevažalo preko neumskega koridorja, namestijo carinske oznake.

4.   Pri ponovnem vstopu carinski organi:

(a)

izvedejo analizo tveganja, predvsem v varstvene in varnostne namene;

(b)

preverijo račune ali prevozne dokumente, ki spremljajo blago;

(c)

preverijo spoštovanje časovne omejitve iz odstavka (3)(a) tega člena;

(d)

preverijo neoporečnost carinskih oznak, kadar so nameščene v skladu z odstavkom (3)(c) tega člena;

(e)

po potrebi opravijo fizični pregled blaga;

(f)

odstranijo carinske oznake, ko je potrebno.

5.   Če carinski organi ugotovijo, da pogoji iz člena 4 niso izpolnjeni, se ponovni vstop takšne pošiljke dovoli, če:

(a)

je bila opravljena učinkovita analiza tveganja;

(b)

so na podlagi rezultatov analize tveganja iz točke (a) carinski organi sprejeli učinkovite ukrepe, ki so posebej usmerjeni v preprečevanje tveganj, povezanih z varstvom in varnostjo.

Člen 6

Informacije

Hrvaška kadar koli, vendar najpozneje 1. marca 2014, obvesti Komisijo o kakršnih koli nepravilnostih, ugotovljenih v zvezi z uporabo te uredbe, in o konkretnih ukrepih, ki so bili sprejeti za odpravo teh nepravilnosti.

Člen 7

Poročilo

Komisija predloži Svetu poročilo, ki vsebuje oceno uporabe te uredbe najpozneje dve leti po dnevu pristopa Hrvaške.

Člen 8

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati pod pogojem in na dan začetka veljavnosti Pogodbe o pristopu.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 13. maja 2013

Za Svet

Predsednik

S. COVENEY


(1)  UL L 302, 19.10.1992, str. 1.

(2)  UL L 253, 11.10.1993, str. 1.


Top