EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0292

2009/292/ES: Odločba Komisije z dne 24. marca 2009 o določitvi pogojev za odstopanje za plastične zaboje in plastične palete v zvezi s koncentracijami težkih kovin, določenimi v Direktivi 94/62/ES Evropskega parlamenta in Sveta o embalaži in odpadni embalaži (notificirano pod dokumentarno številko C(2009) 1959) (Besedilo velja za EGP)

OJ L 79, 25.3.2009, p. 44–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 13 Volume 047 P. 265 - 267

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/292/oj

25.3.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 79/44


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 24. marca 2009

o določitvi pogojev za odstopanje za plastične zaboje in plastične palete v zvezi s koncentracijami težkih kovin, določenimi v Direktivi 94/62/ES Evropskega parlamenta in Sveta o embalaži in odpadni embalaži

(notificirano pod dokumentarno številko C(2009) 1959)

(Besedilo velja za EGP)

(2009/292/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Direktive 94/62/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 1994 o embalaži in odpadni embalaži (1) ter zlasti člena 11(3) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Odločba Komisije 1999/177/ES z dne 8. februarja 1999 o določitvi pogojev za odstopanje za plastične zaboje in plastične palete v zvezi s koncentracijami težkih kovin, določenimi v Direktivi 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži (2), preneha veljati 9. februarja 2009.

(2)

Po prenehanju veljavnosti Odločbe 1999/177/ES so na trgu ostale znatne količine plastičnih zabojev in plastičnih palet, katerih koncentracije težkih kovin presegajo koncentracije, določene z Direktivo 94/62/ES. Ob upoštevanju pomanjkanja zmogljivosti industrije za nadomestitev vseh takšnih zabojev in palet obstaja velika nevarnost, da bodo navedeni zaboji in palete odstranjeni na odlagališča odpadkov ali s sežiganjem. Obe dejanji bi imeli škodljive posledice za zdravje ljudi in okolje.

(3)

Cilj Direktive 94/62/ES je z vključitvijo ponovne uporabe in recikliranja omejiti prisotnost težkih kovin v embalaži ter doseči visoko stopnjo varstva okolja.

(4)

Da bi industriji omogočili dovolj časa, da z najboljšimi razpoložljivimi tehnikami nadomesti navedene plastične zaboje in plastične palete, je primerno, da se sprejmejo pogoji za odstopanje za navedene zaboje in palete, ki se uporabljajo v zaprtih in nadzorovanih verigah proizvodov. Na podlagi znanstvenih raziskav, predloženih Komisiji, se sprejetje takšnega odstopanja priporoča.

(5)

Ker namerava Komisija po petih letih ponovno pregledati delovanje sistema, ki ga zagotavlja ta odločba, in napredek, dosežen pri opuščanju plastičnih zabojev in plastičnih palet, ki vsebujejo težke kovine, morajo države članice predložiti ustrezne informacije. Da ne bi z zahtevo po posebnem poročanju držav članic povečali sedanje upravne obremenitve, zadostuje, da se takšne informacije vključijo v poročila, predložena Komisiji v skladu s členom 17 Direktive 94/62/ES.

(6)

Zaradi pravne varnosti in v izogib morebitnim negativnim posledicam prenehanja veljavnosti Odločbe 1999/177/ES bi se morala ta odločba začeti uporabljati na dan, ko navedena odločba preneha veljati.

(7)

Ukrepi, predvideni s to odločbo, so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega na podlagi člena 21 Direktive 94/62/ES –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

V tej odločbi:

1.

„težke kovine“ pomeni svinec, kadmij, živo srebro in šestvalentni krom;

2.

„namerno dodajanje težkih kovin“ pomeni namerno uporabo snovi, ki vsebuje težke kovine, pri oblikovanju embalaže ali sestavnega dela embalaže, kadar je njena navzočnost v končni embalaži ali sestavnem delu embalaže zaželena, zato da se z njo doseže določena značilnost, videz ali kakovost;

3.

„naključna prisotnost težkih kovin“ pomeni prisotnost težkih kovin kot nenamerne sestavine v embalaži ali sestavnem delu embalaže.

Člen 2

Skupna koncentracija težkih kovin v plastičnih zabojih in plastičnih paletah, lahko presega veljavne omejitve iz člena 11(1) Direktive 94/62/ES, če se navedeni zaboji in palete vključijo in hranijo v zaprtih in nadzorovanih verigah proizvodov v skladu s pogoji iz členov 3, 4 in 5.

Člen 3

1.   Plastični zaboji in plastične palete s presežnimi koncentracijami težkih kovin, določenimi v členu 2, se izdelajo ali popravijo v okviru nadzorovanega postopka recikliranja v skladu z odstavki 2, 3 in 4 tega člena.

2.   Material, ki se uporablja pri recikliranju, izvira samo iz drugih plastičnih zabojev ali plastičnih palet.

Dodajanje drugih materialov mora biti omejeno na najmanjšo količino, ki je tehnološko potrebna ter nikakor ne sme presegati 20 % teže.

3.   Namerno dodajanje težkih kovin kot elementa med recikliranjem, v nasprotju z naključno prisotnostjo težkih kovin, ni dovoljeno.

Uporaba recikliranih materialov kot surovine za popravilo novih embalažnih materialov, kjer del recikliranih materialov lahko vsebuje določene količine težkih kovin, se ne obravnava kot namerno vnašanje težkih kovin.

4.   Skupna koncentracija težkih kovin, prisotnih v plastičnih zabojih in plastičnih paletah, lahko presega veljavne omejitve iz člena 11(1) Direktive 94/62/ES le, če je vzrok za to uporaba materialov, ki vsebujejo težke kovine v postopku recikliranja.

Člen 4

1.   Plastični zaboji in plastične palete s presežnimi koncentracijami težkih kovin, določenimi v členu 2, so trajno in vidno označeni.

2.   Države članice zagotovijo, da se v življenjskem ciklu zadevnih plastičnih zabojev in plastičnih palet najmanj 90 % odposlanih plastičnih zabojev in plastičnih palet s presežnimi koncentracijami težkih kovin, določenimi v členu 2, vrne proizvajalcu, obratu za embaliranje ali polnjene ali pooblaščenemu zastopniku.

3.   Brez poseganja v ukrepe, ki se sprejmejo v skladu s členom 6, se vsi plastični zaboji ali plastične palete, ki se vrnejo v skladu s tem členom in ki niso več primerni ali namenjeni za ponovno uporabo, odstranijo v skladu s postopkom, ki ga posebej odobrijo pristojni organi zadevne države članice ali se reciklirajo v okviru nadzorovanega postopka recikliranja v skladu z odstavki 2, 3 in 4 člena 3.

Člen 5

1.   Države članice zagotovijo sistem popisovanja in evidentiranja ter metodo za izpolnjevanje nadzorne in finančne odgovornosti, da se dokaže skladnost s pogoji iz te odločbe.

Sistem zajema vse plastične zaboje in plastične palete s presežnimi koncentracijami težkih kovin, določenimi v členu 2, dane v obratovanje in vzete iz njega.

2.   Če ni v prostovoljnem sporazumu drugače določeno, države članice zagotovijo, da proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik vsako leto pripravi pisno izjavo o skladnosti in letno poročilo, iz katerih je razvidno, kako so bili izpolnjeni pogoji te odločbe. Poročilo vključuje morebitne spremembe v zvezi s sistemom in pooblaščenimi zastopniki.

3.   Države članice zagotovijo, da proizvajalec ali njegov pooblaščeni zastopnik hrani ustrezno dokumentacijo vsaj štiri leta, da je za namene inšpekcije na voljo pristojnim državnim oblastem.

Če proizvajalec niti njegov pooblaščeni zastopnik nimata sedeža v Skupnosti, je za to, da je tehnična dokumentacija na voljo, odgovorna oseba, ki daje proizvod na trg Skupnosti.

Člen 6

Države članice sprejmejo ukrepe za spodbujanje proizvajalcev, k preverjanju metod, da bi se postopoma upoštevale veljavne omejitve težkih kovin, prisotnih v plastičnih zabojih in plastičnih paletah, ki so določene v členu 11(1) Direktive 94/62/ES, z vključitvijo najboljših razpoložljivih tehnik za izločanje težkih kovin.

Člen 7

V poročila, predložena Komisiji v skladu s členom 17 Direktive 94/62/ES, države članice vključijo natančno poročilo o delovanju sistema, ki ga zagotavlja ta odločba, ter o napredku pri opuščanju plastičnih zabojev in plastičnih palet, ki niso v skladu s členom 11(1) Direktive 94/62/ES.

Člen 8

Ta odločba se uporablja od 10. februarja 2009.

Člen 9

Ta odločba je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 24. marca 2009

Za Komisijo

Stavros DIMAS

Član Komisije


(1)  UL L 365, 31.12.1994, str. 10.

(2)  UL L 56, 4.3.1999, str. 47.


Top