EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007D0103

2007/103/ES: Sklep Komisije z dne 12. februarja 2007 o splošnih načelih in merilih za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa javnega zdravja(Besedilo velja za EGP).

OJ L 46, 16.2.2007, p. 45–50 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OJ L 219M, 24.8.2007, p. 244–249 (MT)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/103(1)/oj

16.2.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 46/45


SKLEP KOMISIJE

z dne 12. februarja 2007

o splošnih načelih in merilih za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa javnega zdravja

(Besedilo velja za EGP)

(2007/103/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Sklepa št. 1786/2002/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. septembra 2002 o sprejetju programa ukrepov Skupnosti na področju javnega zdravja (2003–2008) (1) in zlasti člena 8(1) Sklepa,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V členu 8(1) Sklepa št. 1786/2002/ES je predvideno, da Komisija sprejme letni delovni načrt za izvedbo programa javnega zdravja, v katerem so določene prednostne naloge in ukrepi, ki jih bo treba izvesti, vključno z določitvijo virov, in da se sprejmejo ureditev, merila ter postopki za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa.

(2)

S Sklepom Komisije 2007/102/ES (2) je bil sprejet delovni načrt za leto 2007.

(3)

Člen 115 Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (3), in člen 167 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2342/2002 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (4) zahtevata, da morajo biti merila o upravičenosti, izbiri in dodelitvi vnaprej opredeljena v razpisu za zbiranje predlogov, da se lahko oceni kakovost oddanih predlogov glede na cilje in prednostne naloge, navedene v letnem delovnem programu.

(4)

Zato je treba sprejeti „Splošna načela in merila za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa javnega zdravja“, navedena v Prilogi k temu sklepu. Priloga II k Sklepu C(2005)29 z dne 14. januarja 2005 o sprejetju delovnega načrta za leto 2005 za izvajanje programa ukrepov Skupnosti na področju javnega zdravja (2003–2008), vključno z letnim programom dela za donacije in splošnimi načeli in merili za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa „javnega zdravja“ se zato nadomesti s Prilogo k temu sklepu.

(5)

„Splošna načela in merila za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa javnega zdravja“, kakor so navedena v prilogi, so v skladu z mnenjem Odbora o programu ukrepov Skupnosti na področju javnega zdravja –

SKLENILA:

Edini člen

„Splošna načela in merila za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa javnega zdravja (2003–2008)“, kakor so navedena v Prilogi, so s tem sprejeta.

V Bruslju, 12. februarja 2007

Za Komisijo

Markos KYPRIANOU

Član Komisije


(1)  UL L 271, 9.10.2002, str. 1. Sklep, kakor je bil spremenjen s Sklepom št. 786/2004/ES (UL L 138, 30.4.2004, str. 7).

(2)  Glej stran 27 tega Uradnega lista.

(3)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 1995/2006 (UL L 390, 30.12.2006, str. 1).

(4)  UL L 357, 31.12.2002, str. 1. Uredba, kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 1248/2006 (UL L 227, 19.8.2006, str. 3).


PRILOGA

SPLOŠNA NAČELA IN MERILA ZA IZBIRO IN FINANCIRANJE UKREPOV V OKVIRU PROGRAMA „JAVNEGA ZDRAVJA“

Ta dokument popolnoma nadomesti prejšnji dokument „Splošna načela in merila za izbiro in financiranje ukrepov v okviru programa javnega zdravja“, priložen k Sklepu C(2005) 29. Velja le za sofinanciranje posameznih ukrepov v okviru programa javnega zdravja z nepovratnimi sredstvi po razpisih za zbiranje predlogov. V nobenem primeru se tega ne da razumeti, kakor da nadomesti veljavne zakonske predpise.

1.   SPLOŠNA NAČELA

1.

Finančna uredba in njena pravila za izvajanje sta referenčna dokumenta za izvajanje programa javnega zdravja.

2.

Nepovratna sredstva morajo biti v skladu z naslednjimi načeli:

pravilo o sofinanciranju: zahteva se zunanje sofinanciranje iz vira, ki niso sredstva Skupnosti, ali z lastnimi sredstvi upravičenca ali finančnimi viri tretje stranke. Prispevki v naravi od tretjih strank se lahko upoštevajo za sofinanciranje, kadar so potrebni ali ustrezni (člen 113 Finančne uredbe in 172 Pravil za izvajanje),

pravilo o neprofitnosti: nepovratna sredstva ne smejo imeti namena ali učinka ustvarjanja dobička za upravičenca (člen 109(2) Finančne uredbe in člen 165 Pravil za izvajanje),

pravilo neveljavnosti za nazaj: stroški, ki smejo biti financirani, morajo nastati po podpisu pogodbe. V izjemnih primerih je sprejemljivo upoštevati stroške, ki so nastali od datuma predložitve vloge za nepovratna sredstva, vendar ne pred tem datumom (člen 112 Finančne uredbe),

pravilo o nekumulaciji: nepovratna sredstva se lahko dodelijo za posamezni ukrep, ki ga posamezni upravičenec izvede, le enkrat na finančno leto (člen 111 Finančne uredbe) (1).

3.

Predlogi ukrepov (projekti) bodo ocenjeni na podlagi treh kategorij meril:

meril za izključitev, za oceno upravičenosti – člen 114 Finančne uredbe,

meril za izbiro, za oceno finančne in operativne spodobnosti prosilca, da izvede predlagani ukrep – člen 176 Pravil za izvajanje,

meril za dodelitev, za oceno kakovosti predloga ob upoštevanju njegovih stroškov.

Te tri kategorije meril bodo v postopku ocenjevanja uporabljene zaporedoma. Projekt, ki ne izpolnjuje zahtev ene kategorije, se ne upošteva v naslednji fazi ocenjevanja in bo izključen.

4.

V zvezi s programom javnega zdravja bodo imeli prednost projekti, ki:

so inovativni glede na trenutne razmere in se ne ponavljajo,

na evropski ravni prinašajo dodatne koristi na področju javnega zdravja: projekti morajo ustrezno upoštevati ekonomijo obsega, vključiti čim več držav upravičenk glede na obseg projekta in biti ustrezni tudi za uporabo drugod,

prispevajo k razvoju politik Skupnosti na področju javnega zdravja in ga podpirajo,

namenjajo pozornost učinkoviti upravljavski strukturi, jasnemu postopku ocenjevanja in natančnemu opisu pričakovanih rezultatov,

vključujejo načrt za uporabo in razširjanje rezultatov na evropski ravni za ustrezne ciljne skupine.

2.   MERILA ZA IZKLJUČITEV

1.

Prosilci bodo izključeni iz postopka dodelitve pri programu „javnega zdravja“, kadar:

(a)

so bodisi v stečaju bodisi v postopku likvidacije, v sodnem postopku prisilne poravnave, so sklenili dogovor z upniki, so opustili poslovno dejavnost, so v postopku, ki je povezan z navedenimi zadevami, ali zanje veljajo katere koli podobne okoliščine, ki izhajajo iz sorodnega postopka, določenega z nacionalno zakonodajo ali predpisi;

(b)

so bili pravnomočno obsojeni za prestopek v zvezi s svojim poklicnim ravnanjem;

(c)

jim lahko naročnik na kakršni koli podlagi dokaže hujšo kršitev poslovnih pravil;

(d)

niso poravnali obveznosti v zvezi s plačilom prispevkov za socialno varnost ali davkov v skladu s zakonskimi predpisi države, v kateri imajo sedež, ali države, v kateri ima sedež odredbodajalec, ali države, v kateri naj bi se pogodba izvajala;

(e)

so bili s pravnomočno obsodbo obsojeni zaradi goljufije, korupcije, sodelovanja v hudodelski združbi ali kakršni koli drugi nezakoniti dejavnosti, škodljivi za finančne interese Skupnosti;

(f)

je bilo ugotovljeno, da so v drugem postopku za oddajo naročila ali postopku za dodelitev nepovratnih sredstev, ki se financira iz proračuna Skupnosti, hudo kršili pogodbo zaradi neizpolnjevanja svojih pogodbenih obveznosti.

Dokazilo: kandidati predložijo pravilno podpisano in datirano častno izjavo, ki navaja, da predlagatelj ni v katerem od zgoraj navedenih položajev.

2.

Morebitni predlogi, prejeti po preteku roka za oddajo ponudb, predlogi, ki so nepopolni ali ne izpolnjujejo uradnih zahtev, navedenih v razpisu za zbiranje predlogov, bodo iz programa „javnega zdravja“ izključeni.

Vsaka vloga mora biti popolna in vsebovati vsaj naslednje dokumente:

upravne podatke o glavnem partnerju in družabnikih,

tehnični opis projekta,

celotni proračun projekta in zahtevan delež sofinanciranja Skupnosti.

Dokazilo: celotni proračun projekta in zahtevan delež sofinanciranja Skupnosti.

Dokazilo: vsebina vloge.

3.

Ukrepi, ki so bili že začeti pred dnevom, ko je bila vloga za nepovratna sredstva vpisana, bodo iz programa „javnega zdravja“ izključeni.

Dokazilo: datum začetka izvajanja ukrepa je treba navesti v vlogi za nepovratna sredstva.

3.   MERILA ZA IZBIRO

Ocenjeni bodo le predlogi, ki izpolnjujejo zahteve meril za izključitev. Izpolnjena morajo biti vsa naslednja merila za izbiro.

1.   Pravni status

Prosilci morajo predložiti dokazila o pravnem statusu svoje organizacije.

Dokazilo: prosilci morajo predložiti statut organizacije in uradno potrdilo o registraciji.

2.   Finančna sposobnost

Prosilci morajo imeti stalna in zadostna sredstva za financiranje dejavnosti v obdobju, v katerem se izvaja ukrep, in za udeležbo pri sofinaciranju.

Dokazilo: prosilci morajo predložiti izkaz poslovnega izida in bilanco stanja za zadnji dve zaključeni finančni leti.

Finančna sposobnost se ne preverja pri javnih organih ali mednarodnih javnih organizacijah, ustanovljenih na podlagi medvladnih sporazumov, ali posebnih agencijah, ki so jih take organizacije ustanovile.

3.   Operativna sposobnost

Prosilci morajo imeti strokovno usposobljene vire, znanje in kvalifikacije, ki so potrebni za izvedbo predlaganega ukrepa.

Dokazilo: prosilci morajo predložiti najnovejše letno poročilo o delu organizacije, ki vključuje poslovne, finančne in tehnične podatke ter življenjepise vsega vključenega strokovnega osebja v vseh organizacijah, ki sodelujejo pri projektu.

4.   Dodatna dokumentacija, ki se predloži na zahtevo Komisije

Kadar je tako zahtevano, morajo prosilci predložiti zunanje revizijsko poročilo, ki ga je pripravil pooblaščeni revizor in ki potrjuje računovodske izkaze za zadnje razpoložljivo finančno leto in ocenjuje finančno sposobnost prosilca.

4.   MERILA ZA DODELITEV

Le predlogi, ki izpolnjujejo zahteve meril za izključitev in izbiro, bodo nadalje ocenjeni na podlagi naslednjih meril za dodelitev. V razpisu za zbiranje predlogov je določeno, kako je treba uporabljati sklope meril za dodelitev, ki so navedeni spodaj.

1.   Politika in vsebinska ustreznost projekta

(a)

Prispevek projekta k programu „javnega zdravja“ in njegovemu letnemu delovnemu načrtu v smislu izpolnjevanja ciljev in prednostnih nalog.

(b)

Strateška ustreznost v smislu pričakovanega prispevka k sedanjemu znanju in pomenu za zdravje.

(c)

Dodatne koristi na evropski ravni na področju javnega zdravja:

vpliv na ciljne skupine, dolgoročne posledice in morebitni multiplikacijski učinki, kakor so dejavnosti, ki se ponavljajo, prenašajo in so vzdržne,

prispevek k ustreznim politikam EU, njihovo dopolnjevanje ter sinergija in skladnost z njimi.

(d)

Ustreznost geografskega zajetja

Prosilci morajo zagotoviti, da je geografsko zajetje pri projektu ustrezno glede na njegove cilje, ter razložiti vlogo držav upravičenk kot partneric in ustreznost virov pri projektu ali ciljnih skupin, ki jih predstavljajo.

Predlogi na nacionalni in podnacionalni ravni (tj. tisti, ki vključujejo samo eno državo upravičenko ali regijo države) bodo zavrnjeni.

(e)

Ustreznost projekta s socialno, kulturno in politično vsebino

Prosilci morajo projekt povezati z razmerami v vključenih državah ali na posameznih območijih ter zagotoviti skladnost predvidenih ukrepov s kulturo in pogledi ciljnih skupin.

2.   Tehnična kakovost projekta

(a)   Dokazila

Prosilci morajo vključiti analizo problema in jasno opisati dejavnike, vpliv, učinkovitost in ustreznost predlaganih ukrepov.

(b)   Vsebinska opredelitev

Prosilci morajo jasno opisati namene in cilje ter ciljne skupine, vključno z ustreznimi zemljepisnimi dejavniki, metodami, pričakovanimi učinki in izidi.

(c)   Inovativnost, tehnično dopolnjevanje in izogibanje podvajanju drugih obstoječih ukrepov na ravni EU

Prosilci morajo jasno opredeliti napredek, ki je v projektu predviden znotraj področja v zvezi z najsodobnejšimi dognanji, in zagotoviti, da ne bo niti neustreznega podvajanja niti prekrivanja, bodisi delnega bodisi celotnega, med projekti in dejavnostmi, že izvedenimi na evropski in mednarodni ravni.

(d)   Ocenjevalna strategija

Prosilci morajo jasno razložiti vrsto in ustreznost predlaganih metod ter izbranih kazalnikov.

(e)   Strategija razširjanja

Prosilci morajo jasno opisati ustreznost predvidene strategije in predlagane metodologije, da bi bila zagotovljena možnost prenosa rezultatov in vzdržnost razširjanja.

3.   Upravljanje projekta in proračuna

(a)   Načrtovanje in organizacija projekta

Prosilci morajo navesti dejavnosti, ki jih bo treba izvajati, časovni razpored in ciljne točke, rezultate, vrsto in razdelitev nalog, analizo tveganja.

(b)   Organizacijske sposobnosti

Prosilci morajo opisati upravljavsko strukturo, usposobljenost osebja, odgovornosti, notranje obveščanje, sprejemanje odločitev, spremljanje in nadzor.

(c)   Partnerstvo

Prosilci morajo opredeliti predvidena partnerstva v zvezi z obsegom, vlogami in pristojnostmi, odnosi med različnimi partnerji, sinergijo in dopolnjevanjem različnih partnerjev pri projektu in mrežno strukturo.

(d)   Komunikacijska strategija

Prosilci morajo opredeliti komunikacijsko strategijo v smislu načrtovanja, ciljnih skupin, ustreznosti uporabljenih poti, vidnosti sofinanciranja EU.

(e)   Celotni in razdeljeni proračun

Prosilci morajo zagotoviti, da je proračun ustrezen, primeren, sorazmeren in usklajen sam s seboj, med partnerji in s posameznimi cilji projekta. Proračun bo moral biti med partnerji razdeljen na najnižji ustrezni ravni, tako da ni preveč razdrobljen.

(f)   Finančno poslovodenje

Prosilci morajo navesti finančne kroge, pristojnosti, postopke poročanja in nadzor.

Deleži vsakega sklopa meril glede na celoto so naslednji. Posamezni deleži za posamezno merilo za vsak sklop bodo opredeljeni v razpisu za zbiranje predlogov.

1.

Politika in vsebinska ustreznost projekta

/30

2.

Tehnična kakovost projekta

/40

3.

Upravljanje projekta in proračuna

/30

Najvišja skupna ocena /100

Za nekatere ali vse sklope meril se lahko postavijo tudi pragi, na podlagi katerih se zavrne kateri koli predlog, ki ne dosega praga.

Po opravljeni oceni se sestavi seznam projektov, priporočenih za financiranje, ki se uvrstijo glede na skupno število dodeljenih točk. Glede na razpoložljivost proračunskih sredstev bo najvišje uvrščenim predlogom omogočeno sofinanciranje. Preostali predlogi, ki so priporočeni za sofinanciranje, bodo uvrščeni na rezervni seznam.


(1)  To pomeni, da lahko Komisija za posamezni ukrep, ki ga en prosilec predloži za pridobitev nepovratnih sredstev, odobri sofinanciranje le enkrat letno, ne glede na trajanje ukrepa.


Top